Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#26 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by sehohari »

heavyBrick wrote: 22/07/2021 23:15
Haris.ba wrote: 22/07/2021 19:49

Pa ima Safet Zajko, i ima park i setnica na Ilidzi. :D
ima parkova i igrališta, ali ja to više zamišljam kao pravi veliki park u gradu gdje ljudi regularno dođu kao na zapadu da šetaju, čitaju, vole se, obave piknik, lijenčare, sunčaju se, igraju i slično.

ovako nema kod nas, a meni je ovo tako super stvar:

Image
Ja mislim da i kad bi se tako nešto izgradilo, opet bi bio problem. Jedno je napraviti, ali druga stvar je hoće li tamo neko dolaziti. Većina bh. stanovništva jednostavno nema naviku takve stvari raditi...
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#27 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by heavyBrick »

pa tačno je da nema, ovo se kod nas dešava samo za praznike ili na koridama i teferićima, izvan gradova. :lol:
međutim, vjerujem da bi se mogla raja animirati nekim događajima, zabavama, nagradnim igrama i tako to.
treba stvari osmisliti i eto posjetilaca, pogotovo parova s djecom koji ne moraju ići daleko da lijepo provedu vikende.
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#28 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by SuperSy »

Treba povećati plaće u Sarajevu da bi se kvalitetno zivilo. Ne možes sa 420 km prehraniti cetveroclsnu porodicu a troje mi u famili nezaposleno (od kojih dvoje imaju vss).
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#29 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by swanfilter »

Za naseg covjeka, Sa nudi kvalitet.

Za nekog strendzera, niđe veze ...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#30 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by foxlife »

swanfilter wrote: 22/07/2021 23:31 Za naseg covjeka, Sa nudi kvalitet.

Za nekog strendzera, niđe veze ...
za naseg covjeka mozda iz fojnice travnika bugojna kalesije
usudio bih se reci da cak ne nudi puno vise od zenice tuzle i sl a kamoli sarajlijama

strance ne treba ni uporedjivati s ovim
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#31 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moonca »

heavyBrick wrote: 22/07/2021 23:20 vjerujem da bi se mogla raja animirati nekim događajima, zabavama, nagradnim igrama i tako to.
treba stvari osmisliti i eto posjetilaca, pogotovo parova s djecom koji ne moraju ići daleko da lijepo provedu vikende.
Dogadjajima kao, ciscenje parkova, okoline.. za pocetak ... veliko ruglo. :-) i sigurnost gradjana su prosjaci/ migranti.. skloniti s ulica i parkova...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Haris.ba »

heavyBrick wrote: 22/07/2021 23:15
Haris.ba wrote: 22/07/2021 19:49

Pa ima Safet Zajko, i ima park i setnica na Ilidzi. :D
ima parkova i igrališta, ali ja to više zamišljam kao pravi veliki park u gradu gdje ljudi regularno dođu kao na zapadu da šetaju, čitaju, vole se, obave piknik, lijenčare, sunčaju se, igraju i slično.

ovako nema kod nas, a meni je ovo tako super stvar:

Image
Pa mozes lezati u parku npr.kod Druge gimnazije.

Ili, ako nekada konacno srede bolje Betaniju.

Mislim da se zaboravlja da ovdje nije mikroklima za lezanja po parkovima.

A, narod svakako vise voli u auto i zapucati pola sata negdje vani. Plus ljepse, plus veca privatnost, plus prava priroda.

A, ima Vrelo Bosne 10 puta ljepse od tog parka na slici.

Mada, slazem se da fali urbanih parkova te vrste po naseljima. Recimo, Otoka meandar je mogla biti taj park. Ali, eto, bitniji stanovi. Na Dobrinji nema veceg parka, sto je onoliko naselje steta.
Last edited by Haris.ba on 22/07/2021 23:44, edited 5 times in total.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#33 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by swanfilter »

foxlife wrote: 22/07/2021 23:33
swanfilter wrote: 22/07/2021 23:31 Za naseg covjeka, Sa nudi kvalitet.

Za nekog strendzera, niđe veze ...
za naseg covjeka mozda iz fojnice travnika bugojna kalesije
usudio bih se reci da cak ne nudi puno vise od zenice tuzle i sl a kamoli sarajlijama

strance ne treba ni uporedjivati s ovim

Na ostale sam i mislio.

Ne znam, ta Zenica je isto, ne daj boze.

Tuzla bi mogla proci, a steta Mostara ...

Da je bilo pameti, Bihac je mogao biti ugodan za zivot ...
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#34 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by heavyBrick »

Haris.ba wrote: 22/07/2021 23:37 Pa mozes lezati u parku npr.kod Druge gimnazije.
pa mogu ako hoću da mi neko zove policiju da me provjeri. :lol:

nije fol mene i ležanja, eno raja i danas u velikom parku na klupi zna prespavati (đe ste jugonostalgičari :lol: ), nego je fol okupljanja i da možeš vidjeti žive ljude oko sebe kako uživaju.
Haris.ba wrote: 22/07/2021 23:37Mislim da se zaboravlja da ovdje nije mikroklima za lezanja po parkovima.
može vala makar 4-5 vikenda u godini da se potrefi vrijeme za fine razbibrige.
Karikaturist
Posts: 3649
Joined: 20/12/2020 10:03

#35 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Karikaturist »

Vodosnadbjevanje, javni prevoz?
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#36 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by heavyBrick »

ma ustvari koga i ja lažem, ja da tu odem i vidim dvije poznate face ne bih više nikad došao. :lol:

i ovako pokušavam odlaziti gdje su što manje šanse da vidim kakvu budalu. gdje pijetlovi ne pjevaju, gdje se ne zna za glas roga. :skoljka:
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#37 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by sehohari »

Jednostavno takav nije naš narod, zaboravite.
I po dijaspori što sam vidio niko ne ide baš u parkove i te stvari. To je jednostavno stvar kulture, pogotovo kad je Sarajevo okruženo planinama, a pola stanovništva ima neke vikendice van grada.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#38 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by dječak sa šibicama »

Bosancerosu je blam sam sjesti i popiti kafu, konta neko ce ga vidjeti pa ce ispasti asocijalan.

Tako nece ni u park, a i parkove seljaci ne vole podsjecaju ih na zavicaj, daj im betona, njih spominjem kao znacajan procenat stanovnika danasnjeg i svagdasnjeg Sarajeva.

Bosanceros rado usvoji americki trend burgera, nezdrave junk ili smece hrane, ali nece i parkove. Fuj to :D

Kvalitet zivota u Sarajevu je tamanj onakav kakav gradjani i "gradjani" zele. Prljav grad, prljav zrak, zagadjen zrak od oktobra do proljeca najprljaviji zrak u Europi. I niko ni da se pocese, cekamo opet oktobar ili novembar i uzasne rezultate mjerenja, kada ce opet neki kantonalni ministar reci moramo duradimo nesto, raja ce opet otvoriti temu o tunelima na Ivanu i tako do proljeca do nove toplije sezone i novog zaborava. Kakav ba kvalitet zivota, osnovne stvari nisu niti ce ikada biti rijesene. Samo suplju pricu furamo.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#39 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by baja »

U Sa se može napraviti prilično dobar životni ambijent sa aspekta sadržaja. Nije loša ni kuhinja, planine su blizu, imaju parkovi, bazeni, rijeke pa i jezera ...idealno za neki porodični život. Ako se pod sadržajem misli na kafane i restoraene ima i to. Ako na noćne izlaske , pa i to se može naći...
S tim da ovo može priuštiti sebi samo neko ko radi i imaju dobre plate dvoje! A ima i takvih, a bogme ima i siromašnih. Njima nije do parkova vjerovatno.

Ono što nam narušava kvalitet je opći sistem neuređenosti i mali životni standard. za neuređenost je kriva vlast prvenstveno, ali bogme i narod je mahnit.

Radi toga imamo probleme u saobraćaju, zdravstvu, školstvu, kvalitetu zraka itd...
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#40 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by amidzazeher »

Al se naprdjuje ovdje! Cuj park! Na pos’o! Ne mozes disati ni ljeti a pogotovo zimi, do jucer u restoranu uz jelo dobijes i dim cigara pride, da nargile nisu popularne ne bi se ni otvarale nove itd.
Sta u stvari podrazumjevate ”kvalitetnim zivotom”?
Hippici su isto mislili da zive kvalitetno. Isto i onaj sto cijelu godinu dirnici, nema vremena ni spavat pa kad dodje odmor, ”kvalitetno” se odvali! Kako bi se svima moglo ugoditi? I ja bih volio dva sata raditi a platu Svicarca pa da imam vremena i za park, planinu, kafanu, djecu po treninzima vodati, kruzati u Tesli, imati kucnu dostavu za svakakva kineska sranja...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moonca »

Kvalitet, kako rangiraju ..stabilnost, zdravstvo, kultura i okoliš, obrazovanje i infrastruktura.
Za svakodnevni zivot/ kretanje. je mobilnost... ponuda.. centar grada to pruza. ali, imamo problem.. sigurnosti trenutno. migranti, prosjaci ....
,kao i pojedina naselja.. imaju sve.....ali, nemash osjecaj da zivish u gradu... :-)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#42 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by Hakiz »

Ko ima para i ništa ga specijalno ne interesuje odličan, ko nema para ili ima neki ozbiljniji hobi ili interesovanje, loš.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#43 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by STARx »

E sto bih volio ove sto se furaju da bi lezali po parkovima vidjeti u akciji u sarajevu. Bukvalno svaki park je zasran govnima od kerova, niko iza sebe ne cisti jebo ga ker u usta. Kvalitet zivota u ovoj kasabi se moze podici boljim finansijama, a to nikako nema veze s skolovanjem. Manjak korupcije. Veci nivo kulture, civilizovanije ponasanje. Keroljupci da pocnu cistit govna svojih kerova, nije park wc, djeca se igraju tu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#44 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moonca »

kao --Image
..ako nema ovako nesto nagalseno.... malo koji vlasnik cuka, ce i ocistiti iza.....jer je i sam .. :-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#45 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by STARx »

postoji znak zabrane ulaska kera, pa istog vlasnik izvede da se isere.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#46 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moonca »

eh, ima komshija, nije im tesko. pokupe iza njega o odnesu ispred njegovih vrata... to je kao opomena. ako ne skuzi. idu dalje... :lol: moze ih se obrazovati.. :wink:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#47 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by STARx »

Ma ne mogu ja ulicom hodati i kupit njegova govna.. Svaki park je zasran, A sve su to neke kvazi kreme, otpuhuje dok mu ker sere, jebo li ih on. U ovo par godina sam vidio samo jednom zenu kod alte da kupi govno iza kera. Kakvo crno lezanje, da kakvu bolescinu dobijem
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#48 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moonca »

Narod treba da reguje, no, malo ko zeli takve konflikte- kad je kombinacija 'krvolicni cuko i gay gazda/ ili nabildanko..... :-) da, to je zbilja ruglo grada... i pokazatelj svijesti stanovnistva...
moee
Posts: 1380
Joined: 07/06/2011 10:44

#49 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by moee »

foxlife wrote: 21/07/2021 18:28
pritchard wrote: 21/07/2021 18:17

Pa tako negdje je bilo i u ex-yu. Ljubljana i Zagreb se jedino ističu boljom kvalitetom života. To je više nego evidentno. Nije Sarajevo nikad bilo ispred Ljubljane kao što nisu ni ostale ex-yu metropole. To je otprilike ta pozicija Sarajeva, tu negdje/nešto ispred Skoplja i PG, malo više ispred Tirane i Prištine od glavnih gradova regije. Eh sad, tu je i BG koji naravno ima mnogo bogatiju ponudu i dosta je veći grad, prijestolnica dvije Jugoslavije od 20 i x milijuna ljudi, danas duplo naseljenije države od BiH te mu samim tim teži dosta više ljudi, Srbi iz susjednih zemalja itd. No ako pogledamo prosječna primanja koja su ipak neophodna da bi se uživalo u onome što neki grad nudi, ne mogu ni BG sa prosječnom plaćom od 1 133 KM i nešto skupljim životom staviti u neku značajnu klasu iznad.
Sve je to jako sitno, realno. Da ne govorim o poređenju sa središnjom Europom (Krakov, Bratislava, Budimpešta, Varšava...) jer je sa zapadnom smiješno.


Što se tiče same teme, ja živim u dijelu grada gdje mi je sve to što si nabrojao na 15ak minuta šetnje/5-10m vožnje. Biblioteke, kina, bazen, teretane, drvoredi, biciklističke staze, poliklinike/DZ, šetališta i škole za obitelji s malom djecom, nije mi daleko ni prošetati Ilidžom, Alejom, Vrelom Bosne, često sam na relaciji Dariva - Stojčevac bajkom... Od izletišta Borije, Barice, Trebević, žičara, Bjelašnica, Igman, Jahorina, Rakitnica... Ugl, ima dobrih stvari, ali i zaista mnogo prostora za pomak na raznim poljima. :thumbup:
pa sto se tice para svi smo mu tu negdje
al kvalitet zivota nije samo u parama
sta ce tebi milioni ovdje kad ne mozes kupiti bilo sta egzoticnije nego redovna hrana redovan alat i redovne elektricne stvari nego moras narucivati iz vana
u tome i zagreb i beograd prednjace mnogo
uzet cu primjer samo hue sijalica npr
otisao u bbi dole u prizemlju gdje kazu da su oficijelni zastupnici phillips hue nemaju sijalcu obicnu nego narucuju pa da dodjem sutra ili kad vec
nego narucio iz mostara a ne znam da li igdje jos u sa ima oficijelni zastupnik phillips hue programa mada sumnjam da su i oni zvanicni zastupnici al eto
nedavno sam pominjao zvucnike za auto
svaku jebenu radnju obisao nemaju npr sony 16incha zvucnike kao zamjenu trazio pioneer ili alpine nema niko
ne vjerujem da se to moze desiti u zagrebu ili beogradu npr

eto to su banalni primjeri a da ne trazimo nesto jos egzoticnije npr

da ne pricamo o raznim dogadjajima kao sto su koncerti predstave i sl pa do sadrzaja kao sto su bazeni dvorane stadioni igralista zabavista itd

tako da je kvalitet zivljenja mnogo vise od sustog imanja para ili recimo lokacije u samom gradu
Zastupnika Philips Hue programa imas u Wisi na Stupu. Zvuk i Slika, kao i Sync kupuju Hue od njih. Zato si cekao jedan dan 🤣
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#50 Re: Kvalitet zivota u Sarajevu?!

Post by dječak sa šibicama »

Pa da, kerovi su najveci problem kvalitete zivota u Sarajevu.
Post Reply