Kvalitet spikera u medijima

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#26 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by strong69 »

Zlatan Veza, Radio Federacije :thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#27 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by dječak sa šibicama »

Maloprije na Nova BH, onaj lik sto je dosao sa federalne ili sa N1 ne znam ni sam, radio je politicke intervjue i vodio dnevnik, sad ga bacilo na sport... kaze "Real Madrid je dva puta izjednacio golovima Bale"..

BAAAALE

:-)
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#28 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by Toffee karamela »

1941. wrote:Negdašnji standardi održali su se koliko-toliko još jedino na Hrt-u, osobito radiju. Pa ipak, ostao sam više nego ugodno iznenađen novinarkom Face tv koja je večeras napravila prilog iz Bakua. Rijetko viđena dikcija u našim medijima, odlično formulisane rečenice izgovorene jasno bez ijedne suvišne informacije ali i bez otezanja, zastajkivanja i čudnih naglasaka. Sve uz ugodno čist a ne piskutav, napadan, nazalan niti (što je nažalost kod nas najčešće slučaj) mračan glas :thumbup:
Kakav je to mračan glas? Prvi put čujem taj epitet vezan uz glas.

Može li jedan primjer osobe s mračnim glasom?
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#29 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by milojicabrzi »

Može,

Tamne i svijetle tonove, razlikuju ljudi koji sviraju razne instrumente, pa postoje npr. tamnije i svjetlije gitare, činele itd.

Taman (ne nužno dubok) glas ima toplu i tamnu frekvenciju (npr. Tarik Helić), a svijetao glas ima više "zvonkih elemenata", npr. Vlado Marić.

Za tv i radio, poželjnije su tamnije frekvencije, jer su toplije i draže ušima :) pa zbog toga većina spikera ima tamne glasove.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#30 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by ocammog »

Slazem se da su spiker, novinar, reporter i urednik 4 razlicite profesije. Zahvaljujem na opaski i koristim priliku da napravim korekciju. Mislio sam na glas osobe, bez obzira kojoj od navedenih kategorija pripada.

Meni je licno nekako jedan od najiritantnijih glasova i nacina govora onaj koji ima urednica/novinarka emina delic pazelja...zvuci mi kao osoba kojoj su rekli da treba da zvuci kao novinarka iz Srbije ili kao novinarka iz Srbije koja pokusava govoriti ijekavicu...izgovor joj nije prirodno bosanski...skracuje samoglasnike tamo gdje ih mi ne skracujemo...Sarajevo izgovara kao da je Beogradjanka...njena intonacija i dikcija mi djeluju totalno neprirodno...a pored toga boja glasa ja jako gruba, kao i izraz lica...

Dalija hasanbegpvic iritira svojim nazalnim glasom,
Nadina malicbegovic kao da je upravo prezivjela neko traumaticno iskustvo (glas joj drhti), a skenderagic ko da je malo pod narkozom...

A nije mame ni vecini ostalih milenijalki i milenijalaca u medijima ove dejtonske bih...

Jedini melem u ovoj poslijeratnoj farsi od drustva u kojojn medikriteti, primati i milenijalci svjesno i nesvjesno orgijaju nad ono malo civilizovanog svijeta sto je o(p)stalo ovdje je glas Midhata Paravlica, Tarika Helica, Olivere Dodig, i pokojeg rijetkog milenijalca ili milenijalke...

"Indzoj dejtonia"
adapter wrote:
ocammog wrote:Ali da se vratim na temu.

Uz svo duzno postovanje prema svacijoj licnosti, moram priznati da su neki spikeri i spikerice zaista nekako ne bas najugodniji za uho pa donekle bi za oko (ne zbog nedostatka ljepote vec zbog nekog grubljeg stava i grublje mimike), cak ni na nekim medijskim kucama koje djeluju profesionalnije od drugih.

Primjera radi, spikerica sa n1 emina delic pazalja, iako vizuelno na prvu djeluje profesionalno, meni djeluje malo preozbiljno i ima jedan ne bas najugodniji glas i na bas najugodniju mimiku, a intonacija glasa mi je nekako pogruba i malo neprirodna (npr. iako izgovara rijeci ijekavicom, rijeci koje ona izgovara mi djeluju prekratko pa samim tim djeluju kao kada osoba koja prirodno govori ekavicu pokusava govoriti ijekavicom...nista lose u tome samo malo neprirodno...)

Isto vrijedi i za spikericu daliju hasanbegovic, koja iako vizuelno djeluje daleko njeznije od emine delic pazalja, ipak vokalno ima jedan element koji umanjuje znacaj onog vizuelnog, a to je njen jako izrazeni nazalni glas.

Zatim tu je i novinarka malicbegovic koja mi nekako uvijek djeluje kao da joj glas drhti...

Na ftv postoji jedna spikerica koja ocigledno imitira izvjesnu stariju novinarki...

Na Alfi je ona tamnoputa novinarka (demic), koja takodjer ima jednu notu u glasu koja ne daje osjecaj ugodnosti slusatelju ....

S druge strane, dan danas meni glas i izgled novinarke Jasminke Sipke djeluje ne samo profesionalno nego i izrazito ugodno. Isti ugodan osjecaj svojim glasom i stasom daju i gospodja Olivera Dodig, zatim novinari Rinko Golubovic, Midhat Paravlic i vecina iz one predratne generacije spikera za koje vjerujem da dokazuju da su neke stvari, poput glasa i nastupa, univerzalne kategorije.

Lp

Occam

Druže, ti si pomiješao sve! I spikere, i novinare, i reportere i urednike. Prvo, uz dužno poštovanje, treba znati ko obavlja posao spikera, ko novinara, ko reportera, a ko urednika. To su 4 različite kategorije.
mahalik
Posts: 1916
Joined: 12/09/2009 16:48

#31 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by mahalik »

Nadina malicbegovic kao da je upravo prezivjela neko traumaticno iskustvo (glas joj drhti), a skenderagic ko da je malo pod narkozom...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8-) de još malo izanaliziraj popravi mi dan
adis204
Posts: 257
Joined: 15/06/2012 19:21

#32 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by adis204 »

Delic sa Aljazeere je najjači. Njega kvaka na slovu zbuni, zategne nesto. Dečko zvuči gore od Mađara iz pograničnih područja.
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#33 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by jazzer »

adis204 wrote:Delic sa Aljazeere je najjači. Njega kvaka na slovu zbuni, zategne nesto. Dečko zvuči gore od Mađara iz pograničnih područja.
Bas. Dobijem vodu u koljenima dok lik izgovori ono sto je naumio.
Blacknwhite
Posts: 310
Joined: 16/09/2020 09:11

#34 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by Blacknwhite »

Moram se nadovezati na temu iako je zamrla prije okruglo godinu dana. :lol: Naime, čini mi se da je u pitanju emisija Dobar dan BiH na Hayat TV, i da se voditeljica zove Amina Bešo. Koliko ona ima iritantan glas, da u životu iritantniji čuo nisam. Doslovno negledljivo. Hajd što moram prebaciti kanal čim na nju naletim, nego me još i iznervira od 0-100 u sekundi onim neartikulisanim zvukovima. Ima li iko tamo u tim televizijskim kućama da reguliše malo koga puštaju pred kameru?
Scopio
Posts: 416
Joined: 04/11/2012 13:03

#35 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by Scopio »

Moram primjetiti da novi mladi voditelji dnevnika na FTV, kao da prodju kratku školu dikcije kod starije im kolegice Nikoline Veljovic.
Doslovno isto svi pričaju, isti pogled, isti položaj glavom... Koma
Srebrni
Posts: 265
Joined: 07/08/2012 20:02

#36 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by Srebrni »

Od ovih mlađih ja bih izdvojio Aldina Lagumdžiju sa Nove BH. Momak vodi sport i ima izuzetno prijatnu bolju glasa, a radio je nekada i na radiju.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#37 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by adapter »

Svi o svemu, a niko o spikerima!
Očito je da ne znate razliku između spikera, novinara, reportera, voditelja, urednika. Spiker ne vodi dnevik, to su voditelji. Spiker ne radi tv priloge, to su novinari i reporteri. Spiker ne uređuje informativne ili druge emisije, to su urednici. Dakle, spiker je neko ko ČITA vijesti, posuđuje glas u dokumentarnom programu, snima najave programskih sadržaja i sl. Prije su to bili: Jasminka Šipka, Rinko Golubović, Mithad Paravlić, Radinka Kapetanović, Mebrura Topolovac, Branko Klubička... U cijeloj Bosni i Hercegovini danas postoji svega 15-20 spikera. Nažalost. Prije ih je imala svaka radio i tv kuća. Danas spikere imaju samo javni rtv emiteri na nivou države, entiteta ili kantona. Mislim, kad je već tema o spikerima, onda komentarišite spikere.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#38 Re: Kvalitet spikera u medijima

Post by zforumas »

Nije spiker al' moze pogledat'

Post Reply