kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#5851 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by arman1 »

-Chesterfield- wrote: 04/08/2022 22:26
arman1 wrote: 04/08/2022 22:18 Info djelimično iz branše. Večina proizvođača, ovih večih se preorjentisala na brikete i nemaju namjeru peljeti se s peletom jer imaju otprilike istu zaradu/maržu. Ovi manji proizvođači su pod ugovorima s velikim ili s nekim od sistema i sve moraju njima prodati.
Zabrane izvoza briketa po trenutnom omjeru snaga/interesa NEĆE BITI.
Ove godine masa svijeta će se smrznuti.
I sam sam se zajebao s peletom, mada ni druge opcije nisu bolje. Svemu će ići cijena. Struja će najteže poskupljeti ali će nas iz EP handriti s redukcijama.
Imamo privid da ove muljatore kaznimo za to 2. oktobra ali dvojke, trojke, četvorke i šestorke su dokazale da je to sve sjaši kurta da uzjaše murta.
Ne znam za redukcije struje. Trenutno imaju dovoljno i za izvoz.
https://www.akta.ba/kapital/izvjestaji/ ... 7014-milio
Imaju za izvoz ali će na domaćem tržištubiti redukcije jer će se pravdati visokim penalima ako ne isporuće dovoljno stuje ino kupcu.
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5852 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Redukcije mogu biti jedino ako se nenormalan broj stanovnika okrene grijanju na konvektore.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5601
Joined: 12/10/2014 01:12

#5853 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by skupljac_zeljeza »

arman1 wrote: 04/08/2022 22:18 IImamo privid da ove muljatore kaznimo za to 2. oktobra ....
Tog 2. oktobra mnogi će na izbore iz hladnih soba. Od grejne sezone smo samo dva mjeseca i za sve alternative ističe vrijeme. Ne znam o čemu misle svi. Nemoguće samo o izborima kada im pobjeda ovisi o rješavanju ovog problema koji je odmah poslije hrane. Ako svi pređemo na struju onda ne bi imali struje ni za rasvjete jer oni će nju prodavati i zimus kada bude još veća utrka za energentima.
Kolika je potražnja za peletom širom Starog kontinenta potvrđuje informacija Evropskog udruženje za biomasu BIOENERGY EUROPE, koje očekuje kako će tokom 2022. godine na tržištu nedostajati oko 2,5 miliona tona peleta.
Opravdana bojazan
Vujanović: Peletu i ogrjevnom drvetu su nerealno visoko podignute cijene

Hrvatsko udruženje za biomasu CROBIOM istaklo je da su cijene u Hrvatskoj značajno porasle i trenutno u maloprodaji dostižu rekordan iznos,

- "Bauhaus" ima cijenu od 3,66 KN/kg, odnosno čak više od 500 eura za tonu s uključenim PDV-om - kažu iz Crobioma.

Iz Drvosječe ističu da imaju nevjerovatne ponude iz inostranstva za otkup peleta.

- Javile su nam se firme iz EU-a koje nam avansno žele platiti za tonu peleta čak 550 eura. Njima je najbitnije da osiguraju pelet i ne pitaju za cijenu. Ne smijemo ni zamisliti šta će se desiti u BiH ako Vijeće ministara ne produži zabranu – kažu iz ove kompanije.


https://faktor.ba/vijest/hoce-li-tona-p ... u-a/171235
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#5854 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bogoljub »

:shock: :shock: :shock:
Ako je istina da proizvodnja 1 t. peleta proizvodača košta 150- 180 KM, onda je to moralna katastrofa i sunovrat. Ekonomska anarhija koja siromašne čini još siromašnijim, a bogate još bogatijim.
Po ovoj informaciji koju sam dobio čista zarada po toni je oko 400 KM! :!: :!: :!:
Može li neko provjeriti ove podatke radi pokretanja istrage oko ove enormne zarade?
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#5855 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Šefe, da pojednostavimo tržišni kapitalizam na kojem moderni svijet počiva....

Imaš 50 vreća krompira, obično je vreća bila 5 KM , nisi trgovac ali si voljan prodati jer nekad znaš i baciti ono što ti ostane preko zime.
Trenutno cijena bude 20 KM i neko ti dođe pita te da
mu prodaš
Da li bi prodao po 5 KM ili po 20?

Vi što živite po stanovima i ne znate oko krompira, možete kao primjer uzeti nokiu 3310.
Amortizovana, za baciti ali imate priliku da prodate za 500 KM.
Da li bi dali za 10 KM?

A sad zamislite nekog ko je osnovao firmu da bi imao profit.
Inače firme se i osnivaju radi profita. Ne radi humanitarnog rada i minimalne zarade.

I radnici rade radi plate i ako mogu tražiće veću platu ili firmu koja će im dati veću platu.

Probudite se jednom.
Karikaturist
Posts: 3793
Joined: 20/12/2020 10:03

#5856 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Karikaturist »

Ja ba, trzisni kalitalizam je iznjedrio i ratne profitere..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40702
Joined: 29/06/2011 23:39

#5857 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dječak sa šibicama »

Nisu ratni profiteri nego ugledni biznismeni :oops:

Nije ni cudo sto vladajuca mafija dere gradjane, cijene u nebo, marza abnormalna, plate radnicima minimalne, PDV sve veci dakle ima para za jeboguzluke uhljebljene stoke, iseljavanje sve vece a gradjane ce zamijeniti roboti.

Luda drzava, jos ludji narod.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#5858 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

zigzag wrote: 07/08/2022 13:10 Šefe, da pojednostavimo tržišni kapitalizam na kojem moderni svijet počiva....

Imaš 50 vreća krompira, obično je vreća bila 5 KM , nisi trgovac ali si voljan prodati jer nekad znaš i baciti ono što ti ostane preko zime.
Trenutno cijena bude 20 KM i neko ti dođe pita te da
mu prodaš
Da li bi prodao po 5 KM ili po 20?

Vi što živite po stanovima i ne znate oko krompira, možete kao primjer uzeti nokiu 3310.
Amortizovana, za baciti ali imate priliku da prodate za 500 KM.
Da li bi dali za 10 KM?

A sad zamislite nekog ko je osnovao firmu da bi imao profit.
Inače firme se i osnivaju radi profita. Ne radi humanitarnog rada i minimalne zarade.

I radnici rade radi plate i ako mogu tražiće veću platu ili firmu koja će im dati veću platu.

Probudite se jednom.
Gdje si ti studirao ekonomiju? Adama Smitha bi postidio i njegove postulate ‘nevidljive ruke’.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5859 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

Cijena peleta po toni prije nekoliko sedmica u kompaniji Drvosječa je koštala 590 KM, dok je trenutna cijena 640 KM.

- Cijenu peleta smo spustili za 50 KM po toni. Međutim, nakon toga smo uvidjeli da nismo naišli na kooperaciju i da se situacija na tržištu nije razvijala onako kako bi išlo u korist smanjenja cijena. Najviše je doprinjelo apsolutno divljanje cijena goriva koji je umnogome uticao na cijenu svakog proizvoda u drvoprerađivačkoj industriji, pa tako i enrgenata za grijanje i iscjepanog drveta. Naime, uloga goriva je značajna u cijelom lancu od same sječe drveta pa do transporta robe krajnjem kupcu - kazao nam je Helać
Evo iz dana u dan cijena goriva pada. Po ovoj priči treba onda i cijena peleta, ali da bog da. Uslijedit će novi izgovori, još će reći da je skup zbog zabrane izvoza.

E hebo me svak blentavog, izgleda da sam ja jedina budala koja je ove godine prešla na pelet sa grijanja na drva.
Problem je bio cijena nabavke po fakturi i skladišni prostor za sušenje, a mogao sam komotno nabavljati i grijati se na briket.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5860 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

zigzag wrote: 07/08/2022 13:10 Šefe, da pojednostavimo tržišni kapitalizam na kojem moderni svijet počiva....
Šefe, zaboravljaš da sva priča počinje od ogrijevnog drveta i otpada u vlasništvu BH šuma!
Drvo naših šuma nije vlasništvo stranačkog biznismena!
Ako će to drvo ići za proizvodnju energenata onda država može i mora da reguliše tu oblast!

Pošto voliš da uprostiš, najskuplje klasificirano ogrijevno drvo Sarajevo-šume po cjeniku za 2022 u količni 1m3 = 82 KM.
To je preko 1 t drveta, znači iz toga ćeš dobiti više od 1 t peleta.
Najjeftinije je 55 KM.

Kako dođosmo do broja uvećanog za 90% - 600 KM lihvarske cijena peleta, ako je cijena jedine sirovine u rangu 55-82 KM?

Još jedno pitanje, ako država određuje cijenu svog (našeg) drveta, kvote i td. te promoviše i subvencionira sa milionima KM do sada
grijanje tim istim drvetom, zar nije logično da kao prvi u lancu kontrolišu tržište i ne dozvole propast do sada uloženoga?
Eto baš po pojednostavljenom tržišnom kapitalizmu!

Korupcija. Kriminal.
Last edited by P.Starck on 08/08/2022 13:24, edited 1 time in total.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5861 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

...dupli
Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#5862 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

P.Starck wrote: 08/08/2022 13:22
zigzag wrote: 07/08/2022 13:10 Šefe, da pojednostavimo tržišni kapitalizam na kojem moderni svijet počiva....
Šefe, zaboravljaš da sva priča počinje od ogrijevnog drveta i otpada u vlasništvu BH šuma!
Drvo naših šuma nije vlasništvo stranačkog biznismena!
Ako će to drvo ići za proizvodnju energenata onda država može i mora da reguliše tu oblast!

Pošto voliš da uprostiš, najskuplje klasificirano ogrijevno drvo Sarajevo-šume po cjeniku za 2022 u količni 1m3 = 82 KM.
To je preko 1 t drveta, znači iz toga ćeš dobiti više od 1 t peleta.
Najjeftinije je 55 KM.

Kako dođosmo do broja uvećanog za 90% - 600 KM lihvarske cijena peleta, ako je cijena jedine sirovine u rangu 55-82 KM?

Još jedno pitanje, ako država određuje cijenu svog (našeg) drveta, kvote i td. te promoviše i subvencionira sa milionima KM do sada
grijanje tim istim drvetom, zar nije logično da kao prvi u lancu kontrolišu tržište i ne dozvole propast do sada uloženoga?
Eto baš po pojednostavljenom tržišnom kapitalizmu!

Korupcija. Kriminal.
Pelet se ne pravi od ogrijevnog drveta, kod nas je pelet uglavnom jela i smrča, ko radi neke proizvode od drveta od bukve i hrasta onda miješa J/S i tvrdo drvo. U peletu mora biti J/S jer smola veže piljevinu. Veliki broj naših peletara prave pelet od NUS proizvoda, a trupce nabavljaju i po 210 EUR / m3. I nije peletara jedna mašina, peletara je postrojenje od drobilice, sušare, mlin čekićar, silosi, mašina za pravljenje peleta, hladnjak, i na kraju pakirnica. Između cijele linije je nekoliko silosa i transportera.
Proizvod se prodaje po cijeni koju možeš postić, trenutno se plaća oko 700 KM/t, i zašto bi neko dao meni za 500 KM/t
Ja sam na proljeće govorio, ko god me je pitao za pelet, da kupi što prije
A pelet će bit još skuplji kako ide zima, što je bliže zima kupci će biti sve nervozniji i davati više. Kao što je bilo prije 2-3 godine kad je zimi tona bila 300 EUR a mi se ibretili.
Što se tiče kontrole od strane države, kada vidim ko sada kupuje pelet i po kojoj cijeni mislim da je i ova zabrana naštimana, da neko pokupuje pelet i da čeka samo da ga šibne u EU po 500 EUR/t. Koliko vidim EU prilično prepada svoje građane oko nestašice. A mi čemo za utjehu dobit vačere za ljetovanje.
Ja prije par dana kupio bukova drva 200 KM paleta 1m x 1x x 1,7m bez prevoza.
Žao mi je što je to tako,opet najeba običan svijet, ali mi smo u globalnom bubnju i slabo se tu pitamo.
Izvinite na mašanju slova, tastatura me zaza
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5863 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Danas stigle 4 tone od Nansi Žepče po 500 KM. Narudžbu izvršio u maju.
Chiefukan
Posts: 81
Joined: 01/03/2011 01:14

#5864 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Chiefukan »

Kako li će ovih dodatnih 300+ kotlova i kamina na pelet dodijeljenih od strane UNDP-a u Kantonu Sarajevo utjecati na cijenu i potražnju? :?
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5865 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5866 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

Filter wrote: 11/08/2022 11:54 850KM skromna svota za tonu peleta
Ovaj isti je još u junu postavio cijenu 740KM. Meni djeluje kao Drvosječin satelit, svađa se sa svima u javnim komentarima i vrši zastrašivanja o porastu cijena.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5867 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

stetoskop wrote: 11/08/2022 15:07
Filter wrote: 11/08/2022 11:54 850KM skromna svota za tonu peleta
Ovaj isti je još u junu postavio cijenu 740KM. Meni djeluje kao Drvosječin satelit, svađa se sa svima u javnim komentarima i vrši zastrašivanja o porastu cijena.
bas se zafurao momak, jos malo pa kila marka.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5868 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

Ugalj je jos legalan za lozenje. Gusit cemo se u smradu ali necemo smrznuti
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5869 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by irac300 »

Filter wrote: 11/08/2022 11:54 850KM skromna svota za tonu peleta

https://www.olx.ba/artikal/48324673/pelet-prva-klasa/
Ovo je za metak.
semsasuljakovic
Posts: 1998
Joined: 02/08/2015 21:30

#5870 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

boshniak wrote: 11/08/2022 20:40 Ugalj je jos legalan za lozenje. Gusit cemo se u smradu ali necemo smrznuti
Ugalj samo ako si rudar. Jer toliko posla ima oko njega.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5871 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

semsasuljakovic wrote: 11/08/2022 21:43
boshniak wrote: 11/08/2022 20:40 Ugalj je jos legalan za lozenje. Gusit cemo se u smradu ali necemo smrznuti
Ugalj samo ako si rudar. Jer toliko posla ima oko njega.
Treba i djecu uciti radnim navikama. Donesi ugalj, ocisti kotao, iznesi lug, to je bilo djetinjstvo :D
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#5872 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Dino79 »

bogoljub wrote: 07/08/2022 12:21 :shock: :shock: :shock:
Ako je istina da proizvodnja 1 t. peleta proizvodača košta 150- 180 KM, onda je to moralna katastrofa i sunovrat. Ekonomska anarhija koja siromašne čini još siromašnijim, a bogate još bogatijim.
Po ovoj informaciji koju sam dobio čista zarada po toni je oko 400 KM! :!: :!: :!:
Može li neko provjeriti ove podatke radi pokretanja istrage oko ove enormne zarade?
Po trenutnim cjenovnicima sumskih preduzeca u citavoj BiH 1m3 bukovog drveta se krece od 49 do 85 KM zavisno od klase . Pelet cini 70 % bukovina i 30% crnogoricno otpadno drvo. Koje kosta oko 30 KM po m3.

za tonu peleta potrebno je oko 100 KM sirovine odnosno drvne sjecke.
Ostali troskovi su struja, radna snaga, ambalaza, i amortizacija.
Znaci tona peleta u proizvidnji kosta 150 KM do 180 KM.
Zarada je trostruka ali isto tako ima i drugih proizvoda sa velikom marzom.
To je kapitalizam i marze na pelet nisu ogranicene.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#5873 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

Dino79 wrote: 11/08/2022 22:44
bogoljub wrote: 07/08/2022 12:21 :shock: :shock: :shock:
Ako je istina da proizvodnja 1 t. peleta proizvodača košta 150- 180 KM, onda je to moralna katastrofa i sunovrat. Ekonomska anarhija koja siromašne čini još siromašnijim, a bogate još bogatijim.
Po ovoj informaciji koju sam dobio čista zarada po toni je oko 400 KM! :!: :!: :!:
Može li neko provjeriti ove podatke radi pokretanja istrage oko ove enormne zarade?
Po trenutnim cjenovnicima sumskih preduzeca u citavoj BiH 1m3 bukovog drveta se krece od 49 do 85 KM zavisno od klase . Pelet cini 70 % bukovina i 30% crnogoricno otpadno drvo. Koje kosta oko 30 KM po m3.

za tonu peleta potrebno je oko 100 KM sirovine odnosno drvne sjecke.
Ostali troskovi su struja, radna snaga, ambalaza, i amortizacija.
Znaci tona peleta u proizvidnji kosta 150 KM do 180 KM.
Zarada je trostruka ali isto tako ima i drugih proizvoda sa velikom marzom.
To je kapitalizam i marze na pelet nisu ogranicene.
Nisi računao ratu kredita za mašine koje se koriste u proizvodnji peleta.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#5874 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by citroen xm »

Inače mjesečno proizvede dvije tone peleta pa je borba sa ratama kredita. :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#5875 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

https://valex.hr/kategorija-proizvoda/s ... ju-peleta/

Ja bih preporučio da uloži u ove hobi mašine i krene u biznis. :D

Post Reply