kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Meho Tolstoj
Posts: 10
Joined: 21/05/2022 17:14

#5601 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Meho Tolstoj »

lagano u septembru i tokom sezone grijanja pelet ide do 1000 maraka po toni
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#5602 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Karikaturist »

To samo lud moze prihvatiti.. Moram nagovoriti starog na neke alternativne metode.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#5603 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tandmand »

nemezis wrote: 23/05/2022 09:09 Kupuje li ko pelet, ili se nadate pojeftinjenju?
Mnogi su u fazi izbacivanja kotla na pelet ili planiraju to uraditi tokom ljeta. Idu na kotlove drvo-ugalj.
Dilema je za one koje se kolebaju, da li kupiti drva-ugalj i razliku u cijeni peleta uložiti u zamjenu kotla ili za isto ili više para kupiti pelet. Ovo naravno sa nadom da će dogodine pojeftiniti. Oni koji su se već odlučili na zamjenu kotla i energenta, kontaju da ni idućih godina neće biti bolje a iskustvo nas ući upravo tome. Prve godine ja sam tonu peleta plaćao 270 KM i svake godine je cijena rasla. A vidi gdje smo sada i kako neki predviđaju gdje bi mogli biti - 1000KM. Navodno velike peletare sve izvoze u EU, i razumijem da cijena od 300€ je izdržljiva za neku porodicu u Njemačkoj, gdje bračni par zaradi minimalno 4000 € neto (oboje). Ali ja ne znam da u BiH neki bračni par zarađuje 8000 KM. Ne računam tu političare i tajkune.
Hoćete u EU - evo vam račun. Hoćete sankcije Rusiji - evo vam račun.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5604 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

tandmand wrote: 22/05/2022 23:31 Nisam mislio na kotao na drva, nego na kamin na drva koji se nalazi u prostoriji ili na spratu koji treba grijati.
Ovo je zavisno od situacije. Ako se kaminom grije jedna prostorija, onda u redu. Ali ako se grije sprat, onda ima gubitaka, jer je problem u distribuciji toplote po prostorijama, pa da bi u nekoj sobi se postigla željena temperatura, mora se pregrijati prostorija gdje je kamin, a to je toplotni gubitak. Isto tako gubi se što je okolina peći 40-50C. Ušteda se ostvaruje pravilnom distribucijom toplote i termo regulacijom.
Peći ili kamini na etažno grijanje su dobra opcija.
Ako se griju dva sprata na drva, onda je bolje kotao koji je smješten u zasebnoj prostoriji u podrumu i sl. i još najbolja opcija je imati akumulacijski spremnik, koji se u pravilu računa na svaki 1 kW snage kotla 30 litara zapremine spremnika, pa tako peć se loži punom snagom da bi ugrijala spremnik i poslije se pusti da se ugasi, tako da nema bespotrebnog odlaska toplote kroz dimnjak u tinjajućem/ zagušenom radu peći, a to je najučinkovitije u prelaznom periodu.
semsasuljakovic
Posts: 1972
Joined: 02/08/2015 21:30

#5605 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Problem je sada samo - kome prodati kotao na pelet? Kotao star 3 godine, sad ga izbacivati pa ubacivati neki na ugalj... A neće ga niko, jer svima skup pelet.

Treba razmisliti, ako se već ide u tu neku novu investiciju - iskeširati toplotnu pumpu zemlja-voda i riješiti se tih problema.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#5606 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Project Lucian »

Definitivno najidealnije rješenje je toplotna pumpa (ali ne ove koje spominjete zrak - voda) već voda - voda ili zemlja - voda, plus podno grijanje. Sve ostalo je bacanje para.
User avatar
Ironmen
Posts: 5972
Joined: 29/07/2015 17:36

#5607 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Ironmen »

semsasuljakovic wrote: 23/05/2022 09:52 Problem je sada samo - kome prodati kotao na pelet? Kotao star 3 godine, sad ga izbacivati pa ubacivati neki na ugalj... A neće ga niko, jer svima skup pelet.

Treba razmisliti, ako se već ide u tu neku novu investiciju - iskeširati toplotnu pumpu zemlja-voda i riješiti se tih problema.
Ma ne prodavati, ostavi neka staji, raja masovno prelazi sa peleta na neki drugi vid grijanja, kada se pelet prestane kupovati vratiti ce se cijena na staro.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5608 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

Najbolje sve peći uvezati, pa koristiti u momentu šta je najpovoljnije.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#5609 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tandmand »

Hajde onako iskreno, kada bi sada kupili pelet po 600 KM da može biti pola godine, i kada taj iznos podijelite na 6 mjeseci,
koliko bi to bilo % vaše mjesečne plate?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4185
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#5610 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by skrbavi-admin »

tandmand wrote: 23/05/2022 10:17 Hajde onako iskreno, kada bi sada kupili pelet po 600 KM da može biti pola godine, i kada taj iznos podijelite na 6 mjeseci,
koliko bi to bilo % vaše mjesečne plate?
uglavnom nezaradjene plate :mrgreen:

neki isprdoklace 50000 postova na forumu u radno vrijeme pa ti vidi
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#5611 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by stetoskop »

Porast cijene u Austriji u proteklih godinu dana:
https://www.heizpellets24.at/pelletprei ... A-s1llOmWc
semsasuljakovic
Posts: 1972
Joined: 02/08/2015 21:30

#5612 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by semsasuljakovic »

Zato i kod nas raste. Prodaju naši Austrijancima za 350 eura.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#5613 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tandmand »

semsasuljakovic wrote: 23/05/2022 10:33 Zato i kod nas raste. Prodaju naši Austrijancima za 350 eura.
Najmanja neto plata u Austriji maj 2022. iznosi 1237 €.
Stanarina u Beču bez režija, prosjek 13€/m², prosjek kvadrature 2021. 64m² - 832 €
Razlika 405€ kojom može platiti grijanje u zgradi+struja, koješta ili može sebi svaki mjesec platiti tu tonu peleta od 350€ koju neće potrošiti.

Ako drugi bračni par ima takođe najmanju neto platu od 1237€, imaju naših 2412 KM na raspolaganju za hranu, izlaske, oblačenje ...

Dakle, najgora opcija: minimalac i stanovanje u najskupljem gradu u Austriji, i opet im tona peleta dođe đaba.

Isto, ko i nama. :D

Fadile, šta ćemo?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#5614 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nemezis »

tandmand wrote: 23/05/2022 11:30
semsasuljakovic wrote: 23/05/2022 10:33 Zato i kod nas raste. Prodaju naši Austrijancima za 350 eura.
Najmanja neto plata u Austriji maj 2022. iznosi 1237 €.
Stanarina u Beču bez režija, prosjek 13€/m², prosjek kvadrature 2021. 64m² - 832 €
Razlika 405€ kojom može platiti grijanje u zgradi+struja, koješta ili može sebi svaki mjesec platiti tu tonu peleta od 350€ koju neće potrošiti.

Ako drugi bračni par ima takođe najmanju neto platu od 1237€, imaju naših 2412 KM na raspolaganju za hranu, izlaske, oblačenje ...

Dakle, najgora opcija: minimalac i stanovanje u najskupljem gradu u Austriji, i opet im tona peleta dođe đaba.

Isto, ko i nama. :D

Fadile, šta ćemo?
Ubacuj po pola vreće :D
challmander
Posts: 341
Joined: 09/01/2022 11:42

#5615 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by challmander »

Haj sto je skup, nego ga i nema :-)

Koga god nazovem, sve unaprijed rezervisano za narednih mjesec dana.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#5616 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tandmand »

challmander wrote: 23/05/2022 12:57 Haj sto je skup, nego ga i nema :-)

Koga god nazovem, sve unaprijed rezervisano za narednih mjesec dana.
Govori mi čovjek iz te branše da je situacija ludnica i da biti još kudikamo gore.
Rezervna varijanta što zbog cijene, što zbog nestašice, mora se već početi planirati.
challmander
Posts: 341
Joined: 09/01/2022 11:42

#5617 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by challmander »

Jel stvarno moguce da je tolika potraznja da ga ne mozemo naci nikako? Sta se desilo u odnosu na proslu godinu da ovako lose stanje na trzistu bude? Ne pricam o cijeni nego o nestasici.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#5618 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by laserShow »

Pa izvoz, vole evrice svi :)
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#5619 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by otacxxl »

Ja sad narucio 4t po 550KM/t, ludnica.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5620 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

Ugraditi jos jedan kotao npr na struju i kombinovati. Ko ima dvotarifno brojilo grijati vodu na struju kad je jeftina, a pelet kad je skupa. Ili jos bolje ubaciti i bufer veceg kapaciteta, grijati vodu kad je jeftina struja a trositi iz bufera kad je skupa. A pec na pelet ostaviti u slucaju kad struja postaje neisplativa.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#5621 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kenan77 »

romim wrote: 22/05/2022 22:06
kenan77 wrote: 22/05/2022 12:59
Pa prije bi rekao da kod tebe ima nelogicnosti više nego kod mene,pisao sam,dvosoban stan u visokom prizemlju 64m2,izdan komsija samo ljeti bude tu 20 dana,dnvni boravak 40% u staklu,dva prozozra plus balkonska vrata cca2,2x2,gradnja zgrade 2010 sa termoizolacijom a ispod podrumi i podrumski hodnici(ovo navodim jer kad su hodnici tu strujanja zraka velika),interio kamin prepravljen u kotao 20kW,2013 god,prvi sto su izasli,smjesten u mom podrumu.Bas jucer sam kod komsije bio,isti stan u istoj zgradi al na zadnjem spratu,imao interio kamin od 14 ilio 15kW trosio 2 tone peleta al je u dormeo morao kupiti svima po termo deku,nikad nije mogao ugrijati kao ja sa 20tkom.Tako dda i tebi da nije invertora deku bi trazio..on ima i klimu i konvektor dodatno al se odlucio na termoblok. Nebitno,zasto ti ne bih vjerovao da si toliko malo potrosio,sad je samo poitanje da li imas malu djecu pa temperatura da li je 23 ili 24-25.Koliko boravis u kuci i sl..ja i da sam trosio 2-2,5 tone peleta to je opet preko 1000 KM a ovako nit razmisljam ima li peleta ,trebali cistiti,da li ce upaliti pec ili zalaviti pelet (ne mozes reci da nema peci a da nema te probleme) ja na poslu a zena zove peč ne radi,a znas da bas zene nisu vjeste oko toga..tako da iskustva su razlicita i misljenja,i mogucnsti..tako da..
Eto, sam si sebi odgovorio.
Iznad ti zimi nema nikog i ne grije se.
Ispod je podrum koji se ne grije.
Kamin koji je prepravljen ocito ne radi kako bi trebalo.
Ocito da je taj prepravljeni kamin trosio 12000kw a da termoblok trosi 7000kw.

Druze, 20kw za grijanje 64m2?
Kod komsije 14kw nije moglo ugrijati?
Pa je li ta zgrada od trske?

Sta ti znaci dnecni boravak 40% u staklu?
Od cega 40%?

Ako mislis 40% od vanjskog zida evo ti podatak kod mene pa racunaj koliko je posto.
Zid 7.5m x 2.54m.
Dva prozora 1.4m x 1.2m
Balkonska vrata 2.2m x 1.4m
Valjda je to oko 30%

Imam malo dijete i stalno ima neko u kuci po cijeli dan.
Klime dvije rade od 07 00 do 18 00 a od 18 00 do 21 00 ili 22 00 zavisi koliko je vani hladno, radi kotao na pelet.
Klime i pelet ne rade zajedno u isto vrijeme.
Temperatura je izmedju 23c do 25c.

Imao sam kamin na pelet za centralno grijanje od 25kw i koristio ga 3 sezone.
Sad imam kotao Interio 15kw, koristim ga vec dvije sezone.
Nikad nisam imao problema da mi se zaglavio pelet ili da se nije htjela potpaliti vatra.

Ja uopste ne navijam za pelet niti sam neki zagovornik peleta.
Ja ti samo objasnjavam da to sto si ti imao povecanu potrosnju peleta zbog prepravljenog kamina i ko zna kakve instalacije pa si dosao na to, da termoblokom trosis manje kilovata energije pa te grijanje dodje jeftinije, nije rjesenje za one koji imaju dobro odradjeno grijanje na pelet.

Onaj ko ima pravilno dimenzionisan kotao i dobro, uradjenu instalaciju, pa procita tvoj post i predje sa peleta na termoblok, ima da se dobro zajebe.

Po trenutnoj cijeni peleta je to sad druga prica, ali po, proslogodisnjoj, nema sanse da je moglo jeftinije biti grijanje na termoblok od grijanja na pelet.

Prelazak sa peleta na inverter klime i toplotne pumpe, da.
Prelazak sa peleta na termoblokove, bacanje para.
Pa ako sam rekao 40% onda je 40%,evo sad sam bas mjerio,kod mene su veci prozori i balkonska vrata sa istim dimenzijama zidova,problem neki,zna se na sta sam mislio ne zivim u staklenoj piramidi."Prepravljeni kamin"-termofluksov kamin koji radi kao kotao.Bez stakala naprijed i pojacan sa svih strana da ne grije okolo,takav brze zagijava vodu to ti je jasno,da nisi mozda pomislio da sam ga ja u podrumu "prepravio". Istina,pošto je to bio prvi kamin tada da je bio pokusni i moze biti da sam imao dnevno puno paljenja gasenja pa tako zbog šljake i čađi imao gubitke neke. Kad govoriš sta je isplativije jasno je da je bio pelet,al sad pri ovoj cijeni peleta ni u snu ga ne bih uzeo. Lani sam za grijanje preko termobloka dao 800-900KM.I pri nekim kontrolama,gledanja jeftinu skupu i sl ustedio bi sigurno još..ostaje pitanje još uvjek nejasno barem za mene a siguran sam da nisam sam,kako si to uspio 120m2 ili dva sprata ugrijati sa jednom vrecom peleta dnevno,nema minusi veliki mali,od decembra do aprila je hladno i mraz,termostatom nisi sigurno regulisao nego termoglavama,znaci 70% od tih 120m2 ti je bilo 23C a ostalo (dnevni boravak,soba jedna) do 25..ako kazes ti ,zena,jedno dijete,120m2,na spratu iko,grijao ga??? Cim si sada uzeo od 15kW,znaci dovoljno za pola kuće???
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5622 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@kenan77
Druze malo te recenice sastavi smislenije da te mogu razumjeti.

Jesi sam napisao da je kamin prepravljen?
Je li treba da pogadjamo sta znaci prepravljen?

Trenutnu situaciju sa peletom i odnosom grijanja ne pelet ne komentarisem, jer poskupljenja od 100% je mimo svih racunica.

Ti objasni racun i nacin, kako je tebi pri cijeni peleta od 300km, grijanje na struju izaslo jeftinije.

To sto ti imas lose rijeseno grijanje na pelet pa ne mozes da shvatis da sam ja sa istom kolicinom grijao suplo vise kvadrati, ja ti ne mogu pomoci.

Da si imao dobro rijesen sistem, trosio bi 2t peleta umjesto 3t i 3.5t.
Onda bi ze grijanje na pelet izaslo 600km, a na struju 900km.
Pelet sa cijenom od 500km po toni se izjednacava sa cijenom grijanja na struju.
Kod tebe je pri cijeni od 300km, grijanje na struju bilo jeftinije.

Kako sam uspio grijati 120m2.
Ne znam sta ti nije jasno.
Fino sam ti napisao da je prosjek vreca, ali da je kad su minusi islo i dvije vrece.

U tih 120m2, dva sprata, zive dvije porodice.
Imaju dva dnevna boravka, trpezarije, kuhinje, dvije sobe, dva kupatila, unutrasnje stubiste.

Kamin sam zamijenio kotlom jer sam zelio da izmjestim lozenje i unošenje peleta u dnevni boravak.
Kamin je bio malo komplikovan i za ciscenje, ali je radio dobro i samim radom sam bio zadovoljan.

Kamin sam zelio na pocetku da kupim 20kw, a razmisljao sam i o 15kw.
Medjutim nisam imao iskustva sa grijanjem na pelet pa sam se malo bojao to uraditi, a nasi "majstori" kazu 25kw.
Da sam rekao hocu 15kw, smijali bi se i rekli ovaj lud.

Kad sam mijenjao kamin, imajuci vec iskustva, znao sam da mi je 15kw sasvim dovoljno.
Mogao sam uzeti isti od 22kw za 200km vise, ali nisam zelio.

Kod mene kotao nakon sat vremena od paljenja, spusti na snagu 2 i tako radi.

2019. godine sam imao 1.5t peleta od prethodne sezone i kupio 6t peleta.
Grijao sam se 2019 i potrosio 3.5t.
2020 je, uradjena izolacija kuce i ugradjene dvije inverter klime.
2020 potrosio tonu peleta
2021 potrosio tonu peleta
Imam jos dvije tone peleta iz 2019 godine

Ti da ai umjesto tog termobloka kupio dvije klime i grijao se na njih, sezona bi te izasla manje od 400km.

Ako ti i dalje nije, nesto jasno, dodji da vidis na licu mjesta.
Last edited by romim on 24/05/2022 15:44, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#5623 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by elcaliente »

Toplotna pumpa zakon.
Prosle godine mi drug ugradio, reko da vidim kako ce god njega funkcinisati.
Predobra stvar.
Ja se pripremam za ugradnju ove godine.
User avatar
ElRe
Posts: 10666
Joined: 12/12/2011 11:28

#5624 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ElRe »

Cirkus je sa energentima u ovim banana državama.

https://www.youtube.com/watch?v=1P6TLIDeWxk&t=1635s

Metar drva u Srbiji 75 eura (od 15 min 50sec videa), pelet u Crnoj Gori 350-380 eura i čeka se do jeseni, jer se sada namiruju tržišta Albanije i Italije.

Image

Izvozne cijene peleta iz Turske.

Skok cijena struje je neminovan nakon izbora 2022. godine. U Srbiji će skočiti tokom ljeta, u Crnoj Gori na jesen.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5625 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

To isto i ja govorim.
Samo dok izbori prodju, struja ode gore.
Samo sa ovom cijenom peleta opet ne bi trebala biti skuplja za grijanje.
Post Reply