kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
missko
Posts: 11435
Joined: 22/02/2008 13:22

#51 Re: AW: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by missko »

kikkan wrote:Hvala... upravo nazvao covjeka. Kaze 10 dana rok isporuke sto je odlicno. Nadam se da je i kvalitet dobar :)
Kolko para? Mojui su lani uzimali u Rogatici i zadovoljniu su bio je 300 sa prevozom, mislim da ce uzeti i sada taj

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2
kikkan
Posts: 33
Joined: 17/03/2006 09:27
Location: Sarajevo

#52 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kikkan »

I ovaj je 300KM .. mozda se o istom peletu radi
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#53 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

Filter wrote:
kikkan wrote:
Filter wrote:ovo je broj od covjek od kojega ja nabavljam. ..
Ciji je pelet i kakav je kvalitet?
pelet je iz Rogatice (ako ti to nesta znaci), a o kvaliteti cu ti moci vise reci negdje u maju :D :)
sad, salu na stranu. zaista je nezahvalno prognozirati puno o kvaliteti.
postoji par nekih odokativnih testova koji to mogu reci jel nesto otprilike dobro, ili je truhlovina.
pvo je velicina samog peleta, boja (sto je svjetliji, to je bolji. veci postotak jele utice na bolji kvalitet) i na kraju, kad se potopi u vodu, trebao bi potonuti. znaci casa vode, par "opusaka" i testiras na terenu
mislim da nisi u potpunosti u pravu zbog boje
potrebna je određena količina jele ali nije dobro previše jer mislim da jela nema baš veliku kalorijsku vrijednost
mislim da je dovoljno 30 posto jele a ostalo je ječe ili tvrđe drvo

ja imam spremnik od 270 kg i mogu vam reći da je to spas: kad je najjača zima po 3-4 dana smo mirni :)
čišćenje ide na 10 - 15 dana, zavisno od raspoloženja
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#54 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

kokolina wrote: mislim da nisi u potpunosti u pravu zbog boje
potrebna je određena količina jele ali nije dobro previše jer mislim da jela nema baš veliku kalorijsku vrijednost
mislim da je dovoljno 30 posto jele a ostalo je ječe ili tvrđe drvo

ja imam spremnik od 270 kg i mogu vam reći da je to spas: kad je najjača zima po 3-4 dana smo mirni :)
čišćenje ide na 10 - 15 dana, zavisno od raspoloženja
imali smo na jednom drugom forumu "debatu" o sastavu peleta... veca kolicina jele uvjetuje kakvocu peleta.
i meni je to bilo malo cudno, ali brojke govore drugacije. jelovina u nacinu rada peci na pelet ima najvecu kaloricnost.

a sto se tice ciscenja, sad cu (najzad) uzeti usisivac za pepeo :D
cistim svake druge sedmice, nije neka frka, ali mogu sebi malo olaksati :mrgreen: :mrgreen:
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#55 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Jela je poželjna da bude 20-30% radi gorenja a ostalo može bukva,hrast ili šta već ubacuju.I nije uvijek pravilo da je tamniji lošiji od svjetlijeg. Ja dok sam se raspitivao za peć hodao sam nema gdje nisam stigo i čovjek mi tražio 5890 i davao tonu peleta za Kotao od 35 kw al dobio sam od drugog bolju ponudu tako da nismo pazarili. Al mi je čovjek dao dvije vreće peleta za probu ima 50 t na stanju taman skoro pa boja kafe ja tad nisam imao peć i dao komšiji da proba,on kaže extra pelet.A meni bilo sunjivo baš zbog boje... A nema tu znači pravila,najlošiji je pelet koji nije dovoljno suh i koji ima pijeska u sebi, zezne grijač sad pa sad i 500 km-ića ode serviseru...

I mene bi zanimalo dal neko ima postavke za Kovan kotlove, znači mimo onih fabričkih???
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#56 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

lamudan wrote:
pelletti wrote:I ja mislim da od peleta dosta ovisi,a i od same izolacije kuće... Ja se spremam uraditi par testova vezano za pelet, al mi se još neda nisu još temp. za loženja... Svakako ću podijeliti sve detalje , temp. vode, izduvna temp, potrošnja peleta na sad,na dan i za recimo koje vrijeme nabije određenu temp. itd... Ja sam kotao par puta palio onako po možda sat do 2 max i još ima pola rezervara,a stanu 3 vreće... Nisam ništa dirao sve postavke su fabričke i mislim da je temp. vode 60 a na 40 kotao uključuje pumpu.. mislim da je izlazna temp 90 kad dostigne temp vode od 60 i posle toga pada. Kotao miruje ne uzima uopšte pelet nekih 15-20 min i kad padne temp na 55 ponove se automatski pokreće i lagano uzima pelet znači na slabijoj vatri..... Al vidjećemo sve to kad se počne ložit, ovako je sve samo rekla/kazala... Pelet ako je dobar sve peći griju a ako ne valja da imaš ne znam ti kakvu peć nema efekta....
jesil skontao svoju pec,ja ovu znam u svaki detalj,nista mi vise nije na fabrickim postavkama,oni to postave da budu sigurni da se nece ugasit,medjutim ja sam sve programe prestimao na minimum.
Termoflux pec isto je znaci stavim voda da se grije na 60 a na 40 pocinje pumpa da radi,iako mogu promijenit i to,a doziranje kod ove peci je podijeljeno na 5 levela,najslabija vatra je na 1 najjaca na 5,ako stavis na level 5 vatra ide jako i brzo se voda grije,ali kako se pocne priblizavat zadanoj temp smanjuje se znaci level 4,pa kad se jos priblizi ide na 3 pa 2 i na kraju minimalna vatra level 1,ako i na levelu 1 pregrije vodu na 64 npr onda se gasi,a svaki level se stima kolko sekundi traje doziranje(puz radi) i kolko sekundi traje pauza(puz miruje),i kolko ventilator da vuce zrak.
Nevjerovatno ali kod mojih skoro cijelu zimu pec radi na levelu 1,a njeg sam postavio da 0,2sec dozira a 10sec miruje,to je skroz mala vatra ali se rjedje gasi kotao,samo kad su velike zime onda na level 2,temperatura na izduvu na levelu 1 se krece oko 80-100 *C kako kad,sve sto je veca temp na izduvu znaci da vise toplote ide u nebo kroz dimnjak.
Zna li neko kako funkcionise kovan ...

ono sto mene interesuje je kako si preveslao pumpu da pusta na temperaturama ispod 50C.
kod mene je grundfosova pumpa i ne propusta vodu nize temperature.
mada, koliko je to pametno.
kod manjih temperatura dolazi do stvaranja kondenza u kotlu i hrdjanja kotla+ gubis garanciju
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#57 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

pelletti wrote:,najlošiji je pelet koji nije dovoljno suh i koji ima pijeska u sebi, zezne grijač sad pa sad i 500 km-ića ode serviseru...
i to je najtacnije u svemu, osjetio na svojoj kozi :roll:
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#58 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Nisam je ja preveslo tako je bilo fabrički postavljeno da se pumpa pali na 40 a gasi je kotao automatski kod gašenja na 38 tako. Ja mogu na kotlu podesit da se na 50 pali ili više a manje od 40 ne može ne podržava elektronika kotla... Jel 40 možda premala temp. voda za otvaranje pumpe ili bih je trebalo podesit na veću temp.??? U uputsvu sam pročito da se temp podigne na veću samo u koliko se primijeti da kotao rosi odnosno se kondens primijeti...
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#59 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@lamudan jesi li siguran da ti sobni termostat gasi i pali pumpu?
po tome onda gorionik može još da radi a pumpa zatvorila ili grješim?

kolko ja znam kod nas pumpa pali i gasi pomoću regulacije pelet seta

i da dodam da je i kod nas pelet poprilično taman a nismo imali otpada skoro pa nimalo
mislim da je sastav 30-70 jela bukva ili hrast
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#60 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by anonimus0007 »

ne siri krivu vjeru. Naravno da temperatura mora varirati onoliko koliko je histereza sobnog termostata.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#61 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Šta mislite, da li ima potrebe postaviti i sobni termostat na kotao pered termoglava na svakom radijatoru???
Da li će to potrošnju dodatno smanjiti ili se neće puno promijenit??? Hvala na odgovorima....
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#62 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Ciprol »

pratim temu.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#63 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

cudno kako nisam primjetio ovu temu ranije. ja sam na nekom cro forumu ostavio jako puno svojih iskustava. pokusat cu i ovdje staviti nesto, posto nekom moze vrijediti.

uslovi:
na CM kotao od 25 kW se grijemo vec 6 godina. kuca prve dvije godine nije imala fasadu, ali je uradjena termoblokovima (sto se nije pokazalo kao dobro ulaganje). nakon dvije godine nabacena fasada od fasadnog stiropora debljine 5cm. stolarija je od prve godine bila PVC petokomorna i dihtovala je vrhunski. kotao je spojen na 160mm dimnjak.

ucinak:
prve i druge godine, kada nisam imao pojma kako kotao radi provodio sam sate gledajuci, mijenjajuci parametre i igrajuci se sa njima da vidim sta cu postici. tih godina smo grijali oko 80 kvadrata i potrosili smo nevjerovatnih 9t peleta prve godine i 8r druge. tada sam vec mislio da sam totalno fulao sa investicijom u pelet. tokom te dvije sezone smo morali mijenjati grijac za potpaljivanje cetiri puta (po 80 KM svaki put). najgore mi je bilo potpaliti pec bez grijaca, sto je podrazumijevalo praviti zar koji bih ubacivao u loziste i onda startao pec. velika je frustracija i sto je kuca vec hladna kada shvatis da nesto ne radi, pa zuris i pokusavas da se snadjes kako znas. najvecu muku sa grijacem je u stvari predstavljala sljaka iz peleta, koja bi vracala dio vatre nazad i time u dogledno vrijeme i spalila grijac. to sam shvatio tek nakon ugradnje drugu grijaca, ali i naucio da razlikujem dobar pelet od loseg.

trece godine sam bio malo pametniji. same postavke elektronike sam podesio bolje, ali sam tokom te godine naucio i koliko je bitan otvor izduvne klapne kotla. pored toga sam obezbijedio i jedan grijac u rezervi, a pelet kupovao tek nakon vizuelne provjere. druge godine smo potrosili oko 6,5t peleta, ali sam imao problema sa prenosom koji je dva puta proklizao zbog pucanja vijka koji drzi puznu spiralu za dodavanje peleta. to sam uspio popraviti sam, iako ni dan danas nisam zadovoljan time sto sam napravio, ali ono sto sam ucinio se pokazalo dobrim, jer i dan-danas radi. elem, tada sam malo krenuo citati po forumima, a cudna sudbina je da sam poceo raditi i sa industrijskim kotlovima, te na njima ucini neke stvari koje vjerovatno nikada ne bih na kucnom shvatio.

cetvrta i peta godina: ovo mogu reci da su bile dobre godine. niti jedan izgoren grijac, kotao radio fantasticno (ako izuzmemo par zagasenja zbog prevelike doze peleta u fazi za potpaljivanje), dok je dodavac radio super. jedino smo na pocetku cetvrte sezone morali promijeniti dva ventila na instalaciji koji su prokapali. cetvrte godine smo potrosili 6t peleta, za petu se ne mogu sjetiti, ali cini mi se negde tu.

sesta godina: seste godine smo presli na nizi sprat kuce sa nesto manjom kvadraturom (72 m2) i postavili malo sporence (narodno poznato kao kraljica). sporence je super posluzilo za grijanje u prelaznom periodu kada nije dovoljno hladno da palis kotao, a opet nije dovoljno toplo da se ne grijes. posto sam te godine sa kotlom bio vec veliki prijatelj, bez da se puno druzimo, sve je proslo i vise nego dobro. tokom cijele sezove potrosili smo nesto manje od 5t peleta i 2 metra drva. i tokom cijele sezone samo je jednom kotao stao, jer se nije uspio potpaliti sto fotocelija nije registrovala, ali je lako popravljeno vec nakon par sati ciscenjem fotocelije i lozista kotla.

sada slijedi i sedma godina gdje se nadam da ce sve proci jos bolje, jos vise time sto smo nabavili klimu za grijanje (inverter) za prelazni period, te ce se pec na drva morati koristiti samo ako kotao podbaci (sto se, naravno, nadam nece desiti). takodjer se istinski nadam da cu potrosnju svesti na 4-4,5t jer bi to bilo optimalno sa prostorom koji se grije.

pelet:
pelet sam nabavljao u prve tri godine sa tri strane, prema raspolozivosti. Pale, Nemila, FIS. u pocetku su svi bili tu negdje, poslije FIS otisao gore sa cijenom (i ostali, ali manje), dok sam sa Nemilom pravio prijateljski odnos upozoravajuci ih kada mi sta, i zasto, ne valja. izgleda da su ljudi shvatili posao ozbiljno i popravili kvalitet. ja se nadam da je i zbog mojih sugestija, ali vjerujem da je zato sto su poceli da izvoze uveli na italijansko trziste. to me dovelo do problema da se moram najavljivati 7 dana unaprijed za kupovinu, sto do tada nisam morao. citajuci ovo prije napisano sada sam siguran da opet pravim gresku, jer cu morati cekati jos duze ako vise ljudi krene tamo. mozda cak i cijena skoci, a do sada su bili najjeftiniji... no, ne bih da se zamaram sa glupostima. ljudi rade dobar posao i ne bi bilo u redu ne pohvaliti ih.

ekperimentisanje
ne znam konstrukcije vasih peci, niti koliko ko ima uslove (shodno arhitekturi kotla), ali ako zelite da se kotao brze zagrije ubacite nekoliko cjepanica dva u loziste. ja sam sa tim postizao do 50% brze grijanje kotla do radne temperature. !oprez! ne stavljati vise drva nakon potpaljivanja, jer ce doci do pregrijavanja kotla, te ce sigurnosni ventil proraditi. ovo kazem na osnovu licnog iskustva, gdje sam bio sretan da sigurnosni ventil radi, ali i nesretan zbog gubitka vode u sistemu, viska zraka koji sam morao odzraciti, gasenja kotla i padanja temperature u kuci.

to bih imao reci za prvo javljanje na ovu temu. ima toga jos dosta sto bih savjetovao, ali o tome kada bude vrijeme. meni sutra slijedi testiranje kotla prije nove grijne sezone, a par dana nakon toga i nabavka peleta. cujemo se do tada i nadam se da sam napisao nesto sto ce nekome koristiti. ako imate koje pitanje potrudit cu se da odgovorim u svojim mogucnostima.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#64 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pelletti »

Moguće da se može temp. brže postići sa drvima, i logično je.Ali mislim da to funkcioniše samo sa tim kombinovanim kotlovima. Ove koje su po konstrukciji rađene samo za pelet,ne znam ne bih se usudio probati...
Mene više zanimaju postavke kako bi se time potrošnja mogla svesti na minimum.
Kod mene su sve fabričke postavke al to mi baš i ne odgovara,jer je kod mene extra izolacija nema nekih gubitaka.
Evo ja ću popisati te postavke koje su trenutnu postavljene....

Eko Line Kovan 35 KW Kotao.....

1)Temperatura Vode 60°
2)Doziranje paljenj. 12%
3)Dozirane gorenj. 35%
4)Doziranje gašeenj 20%
5)Zrak paljenja 40%
6)Zrak gorenja 75%
7)Zrak gašenja 60%
13)Uključenje pumpe 40°

Znači ovo su te postavke koje su bitne za rad kotla, ima ih svega 15 ali one ostale nisam piso,to su jezik,vrijeme sistem ,reset postavki itd..

E sad šta bi se ovdje moglo smanjiti ili povećati da bi kotao manje trošio...
Ja sam svjestan da je ovo šablonski programirano i za sve kotlove isto, ali nemože biti isto kod 10 cm stiropora i bez izolacije... Ili se varam tu?!
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#65 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

belfy wrote: ekperimentisanje
ne znam konstrukcije vasih peci, niti koliko ko ima uslove (shodno arhitekturi kotla), ali ako zelite da se kotao brze zagrije ubacite nekoliko cjepanica dva u loziste. ja sam sa tim postizao do 50% brze grijanje kotla do radne temperature. !oprez! ne stavljati vise drva nakon potpaljivanja, jer ce doci do pregrijavanja kotla, te ce sigurnosni ventil proraditi. ovo kazem na osnovu licnog iskustva, gdje sam bio sretan da sigurnosni ventil radi, ali i nesretan zbog gubitka vode u sistemu, viska zraka koji sam morao odzraciti, gasenja kotla i padanja temperature u kuci.

to bih imao reci za prvo javljanje na ovu temu. ima toga jos dosta sto bih savjetovao, ali o tome kada bude vrijeme. meni sutra slijedi testiranje kotla prije nove grijne sezone, a par dana nakon toga i nabavka peleta. cujemo se do tada i nadam se da sam napisao nesto sto ce nekome koristiti. ako imate koje pitanje potrudit cu se da odgovorim u svojim mogucnostima.
:D :D :D i ja sam isto experimentisao , malo :D ja sam koristio brikete. stavim pola briketa kad starta pec i podigne temperaturu kotla ludo brzo. extra stvar, ako ti treba da pumpa starta prije.
paket briketa u merkuru 4KM a traje mjesec dana :D kad je mazija vani, osjeti se razlika
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#66 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

pelletti wrote:Moguće da se može temp. brže postići sa drvima, i logično je.Ali mislim da to funkcioniše samo sa tim kombinovanim kotlovima. Ove koje su po konstrukciji rađene samo za pelet,ne znam ne bih se usudio probati...
Mene više zanimaju postavke kako bi se time potrošnja mogla svesti na minimum.
Kod mene su sve fabričke postavke al to mi baš i ne odgovara,jer je kod mene extra izolacija nema nekih gubitaka.
Evo ja ću popisati te postavke koje su trenutnu postavljene....

Eko Line Kovan 35 KW Kotao.....

1)Temperatura Vode 60°
2)Doziranje paljenj. 12%
3)Dozirane gorenj. 35%
4)Doziranje gašeenj 20%
5)Zrak paljenja 40%
6)Zrak gorenja 75%
7)Zrak gašenja 60%
13)Uključenje pumpe 40°

Znači ovo su te postavke koje su bitne za rad kotla, ima ih svega 15 ali one ostale nisam piso,to su jezik,vrijeme sistem ,reset postavki itd..

E sad šta bi se ovdje moglo smanjiti ili povećati da bi kotao manje trošio...
Ja sam svjestan da je ovo šablonski programirano i za sve kotlove isto, ali nemože biti isto kod 10 cm stiropora i bez izolacije... Ili se varam tu?!
cudne postavke, vjerovatno shodno kotlu. niti jedna postavka mi ne izgleda ok, ali morao bih malo pogledati sta na netu kazu o tom svom kotlu. ovako naslijepo mogu ovako reci:
1) voda bi definitivno trebala ici na barem 70 stepeni
- ovo pod 2, 3 i 4 mi nije najjasnije, jer ne znam kako se mjeri doziranje u procentima. morao bih provjeriti. vjerovatno je to omjer vremena doziranja i vremena stajanja. ako jeste onda ove postavke nisu lose osim stavke 3 sa kojom se treba igrati uporedo sa stavkom 6 i klapnom
5) bi trebalo malo dici recimo na 50% (samo onda provjeriti i kako pocetak procesa radi i da li je brze, ako jeste onda super, jer manje vremena potrosi na potpaljivanje, pa samim tim i smanjuje potrosnju peleta u tom segmentu)
6) zrak gorenja sam ja smanjivao koliko god sam mogao provjeravajuci istovremeno i temperaturu koju mi kotao postize. na primjer, ako bih zelio temperaturu vode 70 stepeni (mada ja stavim na 80, ali regulaciju postavim tako da nikada ne moze dosegnuti tih 80), onda bih smanjivao kolicinu doziranja peleta i zraka, sve dok mi se temperatura ne bi stabilizovala oko zeljene (u ovom slucaju dakle 70 stepeni). sve to sa potpuno zatvorenom klapnom za odvod (jer ta klapna i kada je potpuno zatvorena ima dovoljnu propusnost kada se parametri smanje. to je malo zahtijevan posao, jer ako smanjis doziranje peleta vise nego zraka obicno dolazi do gasenja kotla jer peleti izgore prije nego sto se doziraju. u obrnutom slucaju (kada se zrak previse smanji u odnosu na doziranje peleta) dolazi opet do zagasenja usljed previse peleta koji se nakupljaju, a ne stignu izgoriti. elem, kada se ove postavke mijenjaju kod kotla se provede i 5-6 sati, jer se mora pratiti postignuta temperatura (koju valja docekati), a onda sa svakim mijenjanjem parametara provjeravati vizuelno stanje u lozistu. bitno je da je sve zazareno i da se kolicina zara/peleta ne smanjuje i povecava u krajnjoj dostignutoj vrijednosti temperature. moj kotao je tu nesto komplikovaniji jer radi u koracima, pa za svaki korak moram mijenjati postavke. u mom slucaju to je tri koraka gdje kotao polako dize "snagu" te za svaki od ta tri koraka moram definisati doziranje peleta i zraka.
7) ovdje je kod mene postavljeno 100% (tacnije maksimalni obrtaji ventilatora) jer je u gasenju bitno da ostatak zazarenog peleta sto prije izgori. jedino sto se ovo ne radi kod vecih kotlova, jer dize krajnju temperaturu prije gasenja. recimo ako je podeseno 70C i kotao to dostigne i krene u gasenje sa 100% duvanjem onda ce zbog vece kolicine uzarenog peleta duze morati uduvavati zrak da bi sve izgorilo, a povecavajuci temperaturu do nekih 75. sto nije strasno, jer su svi kotlovi projektovani da mogu drzati temperaturu do 90%. u mom slucaju meni ovo dizanje temperature cak i pase, jer onda kotao duze ceka na ponovno potpaljivanje i samim tim se stedi pelet, a i dobro procisti loziste jacim duvanjem, pa je manja sansa za skupljanje pepela i sljake, pa samim tim se i ciscenje mora raditi rjedje.

kad vec pomenuh ciscenje, toga se nisam prije dotakao. kod mene kotao ima spremnik za nekih 7 dana (prije dok sam trosio puno vise pitao sam se sto nisu napravili spremnik da si barem sedmicu miran :-) ), a ciscenje radim dva puta sedmicno. obicno srijeda ili cetvrtak (ciscenje samo lozista od naslaga pepela i sljake, koju moram reci da nemam vec 3-4 godine nikako) i nedelja, kada vrsim nesto detaljnije ciscenje cijelog kotla (tada se trudim da to uradim dok je kotao jos topao, jer je lakse skinuti naslage pepela sa zidova i srednjeg dijela kotla), izbacujem pepeo, detaljno ocistim loziste i napunim pelet u spremnik. ovako kada se pise to izgleda puno posla, ali sve se zavrsi za 15-25 minuta u zavisnosti koliko detaljno cistim.

jos jedna stvar koja mi sad naumpade je pritisak vode u sistemu. obicno je na svim kotlovima do 4 bara, nakon cega odradjuje sigurnosni ventil. bitno je zbog toga sto je bolje imati manji pritisak jer ce se voda brze grijati, s tim da treba imati na umu dvije stvari - velicinu sistema (koliko radijatora i koliko duge razvodne cijevi) i visinu na koju pumpa treba da izbaci toplu vodu (prizemlje, jedan sprat, dva sprata...). obicno je 1 bar dovoljan da prosjecna pumpa moze izbaciti vodu na 6m visine, ali ja sam tu malo skeptican, te uvijek ostavim "visak" vode u sistemu. vodim se time da voda zagrijana na 65 stepeni bude oko 2 bara. naravno, kada kotao ohladi da i pritisak pada i na 10 stepeni to bude obicno oko 1,2 bara.

sto se tice temperature na kojoj pumpa pocinje da radi, kod mene je minimum 63C i ne moze se mijenjati. jedino mogu pumpu direktno spojiti na struju, pa da radi od pocetka, ali onda bi za postizanje zeljene temperature trebala vjecnost. ta granica od 40C nije losa ako se radi podno grijanje, gdje bi u sistemu trebalo odrzavati 30-35 stepeni, inace ne vidim drugog razloga da taj parametar bude toliko nizak.

eto, toliko za ovaj put, jos mi pada kamaru stvari na pamet, ali ko bi citao toliki zid teksta. citamo se...
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#67 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

lamudan wrote:
pelletti wrote:Šta mislite, da li ima potrebe postaviti i sobni termostat na kotao pered termoglava na svakom radijatoru???
Da li će to potrošnju dodatno smanjiti ili se neće puno promijenit??? Hvala na odgovorima....
u mom slucaju veca usteda je sa sobnim termostatom,imam i sobni termostat i termostatske ventile,definitivno manje trosi u mom slucaju kad termostat gasi pumpu cim je temp sobe dostignuta,dalje samo kratko pusta pumpu,zna se desit da pumpa proradi na manje od minut,tako najslabija moguca vatra lako uspije pripemat vodu u samoj peci jer ne kruzi,bitno je stavit termostat na dobro mjesto,meni su majstori ugradili na mjesto koje oni kazu da je po propisima,al sam imao oscilacije temp u sobi po 2-3 *C,a sad na termometru ljudsko oko ne vidi nikakvu promjenu dok zidni termostat pali i gasi vodu
ja jos uvijek nisam probao sa sobnim termostatom. stoji mi na polici od kako smo kupili kotao i pitao sam se da li da ga stavljam ili ne. posto sam regulaciju radio jako detaljno na kraju se ispostavilo da mi ne treba, mada vjerujem da je jako dobra opcija u slucaju velikih razlika u vanjskoj temperaturi od dana do dana. iako, i te sam stvari rjesavao regulacijom vremena rada kotla (broju sati koje ce kotao raditi dnevno). tu je ova regulacija na mom kotlu stvarno dobra, jer dozvoljava do tri vremena paljenja i gasenja kotla u danu. obicno to stoji na dva puta po 6-8 sati kada je zima, ali u prelaznom periodu bude 1x8h, ili 2x4h, ili cak 3x3h. sto vise paljenja bude i stabilnija temperatura u kuci, a i kotao radi "lakse" posto se ne stigne ohladiti previse, pa lakse dogrijava. no, tada trosi nesto vise peleta, jer u procesu razgaranja i dostizanja temperature trosi vise nego tokom odrzavanja temperature vode. nije neka prevelika razlika u potrosnji, ali gledao sam da se usteda pravi gdje god je moguce, naravno.
elem, znaci sobni termostat valja probati. nadam se da mi nece biti mrsko to ove godine postaviti...
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#68 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

kotao je Centrometalov kombinovani sa setom za pelet. i da, ni ja se ne bi slozio da je dobro mjesto tako blizu radijatora, ali ako tebi u praksi sluzi onda super. i oko minimalne vatre sam upravo i napisao u onom velikom postu iznad. sto manje zraka i peleta da bi se postigla odgovarajuca temperatura. jedino se ne bih slozio sa stalnim radom kotla. naravno, svi oni se gase kada postignu zadatu temperaturu, ali kada ga ostavljas u 24h rezimu onda ima veliki broj paljenja i gasenja, a samim tim i vecu potrosnju. ako se ta paljenja i gasenja svedu samo na tih 2 ili 3 puta dnevno to je znatna usteda u odnosu na 15-20 paljenja/gasenja koja imas ako ga ostavljas da radi cijeli dan.

jedna napomena koja mi jos naumpade. naime, vjezbajuci sa razlicitim peletima u prve dvije godine, jako je bitno obratiti paznju na postavke kotla u zavisnosti od peleta koji se koristi. ja sam ih znao mijenjati cim bi promijenio pelet. recimo, sto je pelet tamniji velika je vjerovtnoca da ima vise smole, pa je potrebno zrak pojacati i/ili smanjiti doziranje peleta (obicno je bolje pojacati zrak jer takav pelet bude nesto malo kaloricniji, ali teze sagorijeva). sto je pelet svjetliji postavke regulacije mogu biti nize. takodjer je veca sansa da ce tamniji pelet stvarati sljaku koja se mora nesto cesce cistiti, dok svjetliji (ili jako svijetao) ne ostavlja sljaku uopste. sljaka se obicno moze stvoriti iz tri razloga kada je pelet u pitanju. to su: smola, vlaga i pijesak. malo je tesko reci koliko cega zna biti u peletu, ali veci proizvodjaci obicno nemaju vlage i pjeska, jer to dvoje obicno se nalazi na dnu gomile piljevine koju koriste. ako vas zapadne takva tura znaci da im je posao krenuo bolje nego su sto su mislili i da nemaju dovoljne kolicine, pa nama malim potrosacima i to uvale.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#69 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

pa i to sam vec opisao gore sto se dogrijavanja tice. stavis da ti na gasenju jace radi ventilator koji digne malo temperaturu iznad zadane, pa onda ima dosta vremena dok se voda koja cirkulise ohladi, a pogotovo dok se zrak u kuci ohladi. tako da su 2-3 paljenja dnevno sasvim dovoljna, jer tokom samog dogrijavanja je prostor topao. onda dok kotao drzi temperaturu isto tako, a kada se gasi poveca nesto malo temperaturu (obicno se to u grijanom prostoru ta razlika i ne osjeti) dok mu treba duze da se ohladi. tokom perioda stajanja se ohladi na neku nizu temperaturu, ali se to ne osjeti u samom prostoru koji se grije, a kotao krece ponovo u potpalu jos topao. uzmimo za primjer rezim rada 2x8h sa pauzama od 4h i zadatom temperaturom od 70C. pri gasenju ce kotao postici (ako pojacamo ventilator na max) nekih 72-75C u zavisnosti od velicine kotla. u narednih 4h pauze ce pasti negdje na 40-ak stepeni, kada pocinje ponovo potpala, ali tada mu treba puno manje vremena da postigne ugodnih 65C. ako to prebacimo na tri paljenja, recimo 3x5h grijanja i sa po 3h pauze, onda se dobija jos bolji ucinak sa kracim radom kotla, manje potrosne peleta i manje oscilacije temperature, jer ce i pauze biti krace.

ako se sa sljakom nisi sreo onda si sretnik. koji je kotao kod tebe u pitanju?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#70 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

sad se podsjetih na googlu. da, to su jako kvalitetni kotlovi. koliko sam vidio jedino ih je nesto teze cistiti izmedju onih cijevi, ali velis da gore pepeo ne ide previse, pa je to onda ok. koliku kvadraturu grijes, kakva je izolacija i koliko trosis mjesecno i sezonski?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#71 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

izvini, listao sam malo unazad sada i vidio da si pomenuo koji kotao koristis, samo nisam vidio da si naveo koliki prostor se grije i sa kakvom izolacijom. i ne pisem ovdje da bih bilo ciji kotao potcijenio niti bilo sta slicno, valjda je to jasno iz ovoga sto pisem. vjerujem da nam je svima cilj da poboljsamo i pojeftinimo svoje grijanje. ja sam prvi zainteresovan da mijenjam kotao za bolji ako ce mi to biti isplativije. isto vazi i za postavke kotla. prvi cu ih mijenjati ako je neko pronasao bolji "recept". zato se jos jednom nudim izvinjenje, ali nisam vidio gdje si rekao koliki se prostor grije i sa kakvom izolacijom. ako post vec stoji, samo reci gdje. vjerujem da ovdje (za razliku od ostatka foruma) imamo jako konkretnu raspravu i da bi bilo dobro da tako i nastavimo. odoh jos jednom vidjeti mogu li naci taj tvoj post, ali bih bilo lijepo da mi pomognes da ga nadjem ako ne uspijem.

EDIT: nasao. izvinjenje sto nisam isao malo detaljnije. vidim grije se priblizno ista povrsina, sa skoro istom izolacijom. cini se da je termoflux napravio pravo dobar kotao za pelet. kao sto je slucaj sa specificiranim kotlovima ide bolje, nego sa kombinovanim. jos samo jedno pitanje, koliki je spremnik na tom kotlu? koliko vreca/kilograma peleta stane?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#72 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

da, toplotne pumpe se zaista pokazuju korisnijim, samo ja za njih nisam znao prije sedam godina. reci cu nazalost. sada imamo jedan inverter za 72 kvadrata koji se pokazao dobrim iako nije vrhunski. sto se kotlova i iskoristivosti tice oni jesu tu negdje u svojoj klasi. ali ako poredimo kombinovani kotao (kao sto je kod mene) i taj tvoj onda je razlika znacajna (cak i do 20%. i u potpunosti si u pravu za trosak grijanja na pelet. orve godine sam kupovao pelet po 175 KM po toni. tada to i nije bilo lose, ali sada kada je vec skoro duplo postaje dosta problematicno. jedino da nam drzava uvede kakave eko-popuste, ali je opet pitanje da li bi cijena bila isplativija nego kvalitetne toplotne pumpe. da sam u ono doba znao kao sto nisam vjerovatno nikada kotao u kucu ne bi usao... ali sta je - tu je. sada je burgijati sa tim.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#73 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

@belfy moj ti je savjet da vratiš sve na tvorničke postavke jer mislim da ti je potrošnja enormna

kao što rekoh imam CM pelet set kao i ti na nekom starom kombinovanom kotlu iz Kostajnice i potrošim 3-4 vreće peleta dnevno (zimski režim od 15-17 sati rada) za grijanje 180 m2 kuće kamenih zidova debljine 60 cm, drvenim plafonom i prastarih drvenih prozora - znači izolacija nula bodova
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#74 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

3-4 vrece dnevno je oko 2 tone mjesecno. ja sam svoju potrosnju sveo na ispod tone mjesecno. tako da, hvala na savjetu, ali mislim da nema potrebe da idem unazad. posto sam tonu zadnje godine plavao 275 KM mjesec me izlazio na nekih 250 KM. upravo to je razlog zbog kojeg sam i rekao da su toplotne pumpe puno usplativije. i jos jedna stvar: kuca koja ima kamene zidove od 60 CM uopste nema losu izolaciju, jer taj kamen drzi toplotu jako dugo. nisu ni austrijanci bili budale. :wink:

P.S. samo ne znam odakle ti da mi je potrosnja enormna kada rekoh na kraju da sam je sveo na ispod 5t za 6 mjeseci? :?
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#75 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

čitaj pažljivije 3-4 vreće za zimski preiod kad peć radi 15-17 sati dnevno
za sezonu potrošim 4 tone bez kraljice inventera ili nećeg trećeg

a da drže kameni zidovi možda i jeste tačno ako ima bilo kakvu fasadu i bar solidne prozore a i betonska deka ne bi bila na odmet a ja to nemam
imamo namjeru mjenjat prozore vlo brzo pa cu moći iznjeti svoje iskustvo u vezi toga, nadam se pozitivno

P.S. zato sto ja grijem više nego duplo prostora od tebe sa manje peleta a izolacija objekta je nikakva u odnosu na tvoj
Last edited by kokolina on 22/09/2013 23:55, edited 1 time in total.
Post Reply