kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4776 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Kad postane hladna kuca znaci treba pojacat pec :)
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#4777 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

markus84 wrote: 06/01/2020 22:24 Evo da podijelim svoje iskustvo sa peletom možda nekome znači jer sam i ja dosta čitao na forumu prije nego što sam ugradio. Od ove zime sam prešao na pelet.
Na postojeću instalaciju sam ubacio peć Termoflux 25kW. Koristim pelet Ensa Srbac druga klasa. Trenutno grijem oko 100m2 jedan sprat, potkrovlje još nije završeno tako da će i tu biti još nekih 100m2. Kuća ima izolaciju stiropor 10cm, na potkrovlju sam stavio najlon i 5cm stiropora, jer kažem nije završeno nema ploče. Stolarija nova PVC.
Termostat podešen da se upali u 6 i gasi se naveče u 22 sata, temperatura na termostatu podešena na 23.8 stepena svih 7 dana u sedmici.
Grijem se od 15. oktobra do 31. decembra potrošnja peleta1025kg, oktobar 135kg, novembar 400kg, decembar 490kg. Ukupno sam dakle potrošio 1025kg za taj period, ili otprilike 13.6kg po danu.
Majstor mi je naštimao temperaturu vode na 65 stepeni i ostavio snagu na 5. Na moju kvadratiru to mi je prejako. Ja sam većinom snagu držao na 2 ili 3. Probaću sad u januaru da stavim na 4 ili 5 pa ću vidjeti potrošnju.
Šta vi predlažete držati na manjoj snazi ili povećati na 5?
Ostavi kako jest... peć treba raditi na najvećoj snazi dok postigne zadovoljavajuću temperaturu u kući. Kada je dostigne, radijatori bi trebali putem termostatskih ventila ili termostata smanjiti zahtjeve za energijom, pa bi temperatura vode prešla 65° koji su zadati i onda bi kotao automatski trebao početi modulirati snagu od veće ka manjoj. Dakle, sve automatski...
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4778 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

Ima li neko ovdje Kovan Ekoline kotao (kod mene je 20kW)? U zadnje vrijeme cesto se ugasi i tesko ga je upalit. Probao sa onemogucavanjem ulaznog termostata, otvarao vrata gdje je gorionik ne bil se startalo(jer vise zraka ulazi) i slicno, jednostavno nece. Kotao se upali ali nece da starta gorionik niti da uvlaci pelet iz spremnika. Onda odjednom proradi nakon 2 sata ebavanja oko kotla. Da napomenem da najprije ocistim sve komore i gorionik od sljake. Zna li neko koje su optimalne postavke?
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4779 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

Kataklinger wrote: 15/01/2020 00:26 Ima li neko ovdje Kovan Ekoline kotao (kod mene je 20kW)? U zadnje vrijeme cesto se ugasi i tesko ga je upalit. Probao sa onemogucavanjem ulaznog termostata, otvarao vrata gdje je gorionik ne bil se startalo(jer vise zraka ulazi) i slicno, jednostavno nece. Kotao se upali ali nece da starta gorionik niti da uvlaci pelet iz spremnika. Onda odjednom proradi nakon 2 sata ebavanja oko kotla. Da napomenem da najprije ocistim sve komore i gorionik od sljake. Zna li neko koje su optimalne postavke?
Da sam sebe citiram, zvao servis i ljudi su fakat dosli u najkracem mogucem roku. Nije bilo nikakvog kvara vec ponekad kad se zacepi dozer, treba manuelno ubacit par saka peleta u gorionik, ali ne kako bilo vec mora uz desnu stranu gdje je rupa od dozera. Ja ubacivao ofrlje pa kakogod da se rasporedi. Znaci samo treba koncentrisat pelet na desnu stranu u unutrasnjosti gorionika...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4780 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Kataklinger wrote: 15/01/2020 13:10
Kataklinger wrote: 15/01/2020 00:26 Ima li neko ovdje Kovan Ekoline kotao (kod mene je 20kW)? U zadnje vrijeme cesto se ugasi i tesko ga je upalit. Probao sa onemogucavanjem ulaznog termostata, otvarao vrata gdje je gorionik ne bil se startalo(jer vise zraka ulazi) i slicno, jednostavno nece. Kotao se upali ali nece da starta gorionik niti da uvlaci pelet iz spremnika. Onda odjednom proradi nakon 2 sata ebavanja oko kotla. Da napomenem da najprije ocistim sve komore i gorionik od sljake. Zna li neko koje su optimalne postavke?
Da sam sebe citiram, zvao servis i ljudi su fakat dosli u najkracem mogucem roku. Nije bilo nikakvog kvara vec ponekad kad se zacepi dozer, treba manuelno ubacit par saka peleta u gorionik, ali ne kako bilo vec mora uz desnu stranu gdje je rupa od dozera. Ja ubacivao ofrlje pa kakogod da se rasporedi. Znaci samo treba koncentrisat pelet na desnu stranu u unutrasnjosti gorionika...
Nesto tu jos uvijek ne valja ili dozer ili pelet.
Nema tu rucnog doziranja niti ubacivanja peleta. To su serviseri trebali da rijese.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4781 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

Kataklinger wrote: 15/01/2020 00:26 Ima li neko ovdje Kovan Ekoline kotao (kod mene je 20kW)? U zadnje vrijeme cesto se ugasi i tesko ga je upalit. Probao sa onemogucavanjem ulaznog termostata, otvarao vrata gdje je gorionik ne bil se startalo(jer vise zraka ulazi) i slicno, jednostavno nece. Kotao se upali ali nece da starta gorionik niti da uvlaci pelet iz spremnika. Onda odjednom proradi nakon 2 sata ebavanja oko kotla. Da napomenem da najprije ocistim sve komore i gorionik od sljake. Zna li neko koje su optimalne postavke?
Imam ja peć iste snage, desilo mi se nedavno par puta da na displeju iskoči "greška paljenja", javljalo mi se par dana dok nisam skontao o čemu je riječ, u međuvremenu morao startati peć upravo na manuelni način kako si i opisao u postu ispod ovog. Uglavnom, ja nisam znao da treba usisavati unutrašnjost gorionika, i vremenom se nakupilo dosta pepela i gareži što je na kraju stvrdlo i otežavalo proces izgaranja. Sad sve funkcioniše bez problema, a inače dozer može začepiti neka krupnija nečistoća jer otvor i nije baš velik, tako da pregledaj vreću sa peletom prije sipanja barem odokativno. Meni se začepljenje dozera nije desilo do sad.
Tyke
Posts: 2626
Joined: 23/02/2012 05:44

#4782 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

Kpliko vam cca vreca peleta ode u 24h? Meni oko 2,5-3.

Svaki dan ispraznim luzaru, skoro punu (tacnije 2/3 otprilike), a usisam pec svaka 2-3 dana. Prije nego sam kupio pec zamisljao sam da daleko manje pepela bude. :D
Mislim da nesto preko 5 tona peleta ce mi otici, uglavnom nece manje od 5 tona sigurno. A nekako mi to puno za kucu da nekih 150 kvadrata, sa dobrom izolacijom.

Cak i samo automatsko paljenje peci putem termostata i dan-danas nisam skontao, a ranije sam pisao o tome ovdje. Izgleda cu morati pozvati ovlastenog majstora da dodje i pogleda termostat je li namjesten i uskladjen sa peci, i da mi objasni te neke stvari oko namjestanja paljenja i gasenja istog. Termoflux mi je pec, a pelet kupujem u Zavidovicima, ne sjecam se ime firme.

Cak kad bi neki forumas iz Tuzle bio upucen u sve ovo pa doletio da pogleda i objasni mi, vjecno bih mu bio zahvalan. 🤓
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4783 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

Meni idu do 3 vreće u posljednje vrijeme kako je konstantno minus, a grijemo 200 kvadrata, podesio sam termostat na 21 samo tokom noći, ostalo sve na 23. I ja sam mislio da manje pepela bude, ali šta ćeš, ja izbacim veći dio priloženom lopaticom a ono sitno na kraju što ostane usisam, jer se filter usisivača začepi jako brzo ako se odmah s njim krene :run:

Meni je termostat povezao majstor što je uvezao kotao u sistem, jednostavno funkcioniše na bežičnom principu, ne znam zašto ti to nisu završili odmah :roll:
Tyke
Posts: 2626
Joined: 23/02/2012 05:44

#4784 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

I kod mene je bezicni rermostat, u donjem je spratu, kad smo kupili pec majstor je namjestio sve i ocu nesto objasnjavao. Ali ja jos nisam skontao kad se pali pec, tokom dana i kad je relativno vruce upali se pec, tokom noci takodje, vjerovatno kad se sobna temp. spusti do nivoa zadanog na termostatu.
Prijatelj mi kaze da kod njega max 4 tone odu za grejnu sezonu, ne znam ni sam kako uspije to, a kuca iste kvadrature kao moja.
Negdje sam citao da ako dosta pepela imas (ne znam sta je ustvari puno pepela, kao kod nas ovo ili daleko vise!?) onda pelet ti je los, dosta pijeska (ili cega vec) se stavlja radi tezine. Ne znam vala.

Ne znam je li pametno gasiti ujutro pec pa uvece opet upaliti? Da li doprinosi ustedi, steti li nekako samoj peci i gorioniku?
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4785 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

Nisam neki stručnjak, ali koliko znam peć na pelet je uvijek na stand by mode-u, tj. ne gasi se, čeka samo naredbu termostata da se pokrene. Ne bih rekao da se sa 4 tone može zima preći, jedino da ti nije toplo u kući i da držiš neka 22 stepena ili manje, ne može komocija grijanja na pelet biti jeftina kao ugalj.

Peć se pali samo na naredbu termostata ako je uvezana sa istim, može i preko telefona ako se poveže, upravo kako kažeš kad temperatura padne ispod zadane na termostatu tada on daje signal peći da dozira pelet i dalje se sve odvija automatski.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4786 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Ja potrosim skoro pola tone prije nego ocistim. Nekada lijen nekada se ne stigne iako je pozeljno cesce cistiti.
Zadnji put spaljeno 25 vrece prije sto sam ocistio. Za tih 25 vreca bio jedan ipo usisivac pepela. Normalno po meni a nenormalno za kotao. Cudim se kako je radio ali nikada nikakvih problema.
Potrosnja u prosjeku 2 vrece od polovine decembra do polovine januara. Zadovoljan za prostor 180-200m². Da napomenem da ne volim toplo osim u kupatilu. Pec je Termoflux30KW bez termostata i savremene elektronike. Na radijatorima termo glave koje regulisu temperature po prostorijama. Navece oko 24 ili 01sat gasim i ujutro ponovo palim.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4787 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

Ja neki dan izvukao 3/4 usisivača lopaticom, kad sam otvorio vrata gdje je gorionik počeo pepeo ispadati vani koliko se napunilo :run:
Ne znam kako ti je stalo toliko, vjerovatno veći kapacitet peći pa i veći prostor za pepeo.

Inače, ja se snabdijevam sa peletom koji dolazi brendiran od strane EkoLine-a, fino nabija temperaturu, fina siva boja pepela bude i nemam problema sa začepljenjem dozatora, sa drugima nemam iskustva pa ne mogu da kompariram. :D
Tyke
Posts: 2626
Joined: 23/02/2012 05:44

#4788 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

Ma i kod mene cini mi se 2 dana da ne ocistim sam pepeo bi pobjegao napolje.
Ja sam prosle godine kupio za 315 KM po toni, peetprosle je bilo 300 KM. Planiram ove godine uzeti od nekog drugog proizvodjaca, tek toliko da vidim ima li i kolika je razlika.
Ja odmah u aprilu uzimam dok ne podignu cijene, vidicemo kako ce ici ove godine.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4789 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

Ja kupujem za 350 KM, obično na ljeto, nema zime nakon kvalitetne pripreme :-D Imam Vaillant ventilske radijatore sa termo glavama, kvalitetno odrađenu termoizolaciju, i idem na varijantu od 5 tona sad za sad da bi mi temperatura u čitavoj kući bila po mojoj želji. Trošio prije ekvivalent od 4 do 4 i po tone brezanskog uglja.
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#4790 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

suit_up wrote: 16/01/2020 20:21 Ja kupujem za 350 KM, obično na ljeto, nema zime nakon kvalitetne pripreme :-D Imam Vaillant ventilske radijatore sa termo glavama, kvalitetno odrađenu termoizolaciju, i idem na varijantu od 5 tona sad za sad da bi mi temperatura u čitavoj kući bila po mojoj želji. Trošio prije ekvivalent od 4 do 4 i po tone brezanskog uglja.
4 t Breze je oko 700 KM, a 5 t peleta 1700!!!
Razlika je drastična, zar ne. :izet:
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#4791 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

suit_up wrote: 16/01/2020 20:21 Ja kupujem za 350 KM, obično na ljeto, nema zime nakon kvalitetne pripreme :-D Imam Vaillant ventilske radijatore sa termo glavama, kvalitetno odrađenu termoizolaciju, i idem na varijantu od 5 tona sad za sad da bi mi temperatura u čitavoj kući bila po mojoj želji. Trošio prije ekvivalent od 4 do 4 i po tone brezanskog uglja.
I ja slično tako... Aprilske cijene su i prošle godine bile jedva primjetno niže nego u sezoni, tržište je stabilizovano na štetu potošača. Ako se nešto ne subvencionira, a neće garant, pelet će završiti brzo, onako kako je i počeo.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4792 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

mirzasut wrote: 17/01/2020 19:19
suit_up wrote: 16/01/2020 20:21 Ja kupujem za 350 KM, obično na ljeto, nema zime nakon kvalitetne pripreme :-D Imam Vaillant ventilske radijatore sa termo glavama, kvalitetno odrađenu termoizolaciju, i idem na varijantu od 5 tona sad za sad da bi mi temperatura u čitavoj kući bila po mojoj želji. Trošio prije ekvivalent od 4 do 4 i po tone brezanskog uglja.
4 t Breze je oko 700 KM, a 5 t peleta 1700!!!
Razlika je drastična, zar ne. :izet:
Slažem se naravno. Ali hajde ovako da postavimo stvari.

Kad mi dođu palete peleta, unesem vreće sa osmijehom jer su 15 kg i sve što trebam na kraju je promijeniti odjeću. Sa ugljem sam morao da se kompletan dezinfikujem, doslovno, o sistemu unošenja ne treba trošiti riječi. Dalje, pelet grije konstantno kako mu zadaš na termostat tj. na dugme, ujutro kad se probudim kuća je topla po mojoj želji i ne moram da silazim u kotlovnicu i da se prljam niti da udišem otrovni dim. Čišćenje kotla radim jedanput sedmično, možda i jedino što nije prekomotno, ali ništa strašno, najgore je oprati filter usisivača :lol:
Zatim, pepeo od uglja si morao istresati više puta dnevno, kod mene nema kontejnera više pa je bio problem jer si prvo morao čekati da se pepeo ohladi pa ga tek onda istresti, kod peleta se sedmično napuni jedan tank usisivača i to je to. Dalje, kad završi grejna sezona, krečenje platiš 400-500 KM i dodatno se sjebeš sa čišćenjem sranja koje ti moler ostavi za sobom. O namještaju da ne govorim. Ovdje sve što trebaš jeste očistiti dimnjak, temeljno peć i čekati novu sezonu.

Suma sumarum, grijao sam se godinama na ugalj i potaknut prije svega iskustvom rado ću platiti tih 1000 KM više za komociju koja nema cijenu barem kod mene, to je nikakav novac za grijanje velike kuće, ljudi griju stanove na plin za 1000 KM godišnje. Ja i dalje imam peć na ugalj ali mi ne pada na pamet da je palim dok ovo ovako funkcioniše. Investicija nije jeftina, peć i njeno kopčanje u sistem izađe pofino, ali je sistem grijanja 10 levela iznad uglja i to niko ne može da ospori :thumbup:
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#4793 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by suit_up »

mirzasut wrote: 17/01/2020 19:24
suit_up wrote: 16/01/2020 20:21 Ja kupujem za 350 KM, obično na ljeto, nema zime nakon kvalitetne pripreme :-D Imam Vaillant ventilske radijatore sa termo glavama, kvalitetno odrađenu termoizolaciju, i idem na varijantu od 5 tona sad za sad da bi mi temperatura u čitavoj kući bila po mojoj želji. Trošio prije ekvivalent od 4 do 4 i po tone brezanskog uglja.
I ja slično tako... Aprilske cijene su i prošle godine bile jedva primjetno niže nego u sezoni, tržište je stabilizovano na štetu potošača. Ako se nešto ne subvencionira, a neće garant, pelet će završiti brzo, onako kako je i počeo.
Koliko vidim prelaze ljudi na pelet, polahko ali osjetno, kad nam benzinci nisu nikada nestali sa tržišta neće ni pelet :lol:
Prave ljudi nove kuće, nikome se ne isplati grijati na ugalj, a koliko vidim dosta novogradnji ima kotlove na pelet, oni pofino troše.
User avatar
Hame_
Posts: 5522
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#4794 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hame_ »

U Austriji pelet ti isporuče na tonu iz cisterne crijevom + dobiješ neke olakšice u plaćanju što ne zagađuješ.

Kod nas vreće nosamo + nikakve olakšice.

Dalje,... isporuče procijenjeno za godinu npr. 7 tona peleta cisternom u tvoje spremište i garantuju da za tu grejnu sezonu više nećeš u kotlovnicu uć - imaš peleta za godinu + peć presuje pepeo za cijelu grejnu sezonu.

Meni naučna fantastika, pa đe ja živim :bih:
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#4795 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Grijem prizemlje i sprat cca 150 kvm, stiropor i obicna drvena stolarija, kotao termoflux ecopelling 25 kw. Vrijeme grijanja od 08-22h na 23C, s tim sto sprat grijem od 12-22h jer nema potrebe prije da palim termostat (dva zicana Vaillant termostata za dva kruga grijanja). Potrosnja od 03 oktobra do danas 2100 kg. Pec cistim svako 4-5 dana, a cijevne izmjenjivace svako drugo ciscenje. Ocistim pec priborom koji sam dobio uz nju i preostali sitni pepeo usisam usisivacem. Usisivac ocistim 2-3 puta godisnje, a danas se spremam da ocistim komplet pec, dimovodne cijevi i ona vratanca iza, to radim dva puta godisnje. Pelet pred sezonu placao 300 KM u Pavgord Foca i zadovoljan istim. Mnogo manje posla nego sa drvima i ugljem, a razlika u novcu u mom slucaju skoro i neprimjetna. Mnogo je komfornije na struju jer nema ni ovog ciscenja svako 4-5 dana, ali zato i znatno skuplje. Ja sam jos uvjek prezadovoljan ovakvim vidom grijanja odnosom cijene i ulozenog truda...
markus84
Posts: 3
Joined: 06/01/2020 21:43

#4796 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by markus84 »

Ja sad trenutno trošim od 1.5 do 2 vreće na dan. Grijem od 6 do 22h, temperatura na 24 stepena na termostatu. Grijem oko 100m2, 7 radijatora i bojler 50l. Peć Termoflux 25kW, pelet Ensa druga klasa. Peć čistim svake subote kompletno. Nema puno pepela na nekih 9 potrošenih vreća.
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#4797 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by King_Diamond »

maximilijan333 wrote: 18/01/2020 08:09 Mnogo je komfornije na struju jer nema ni ovog ciscenja svako 4-5 dana, ali zato i znatno skuplje. Ja sam jos uvjek prezadovoljan ovakvim vidom grijanja odnosom cijene i ulozenog truda...
Ako si platio pelet 3 stoje pojasni kako je grijanje na inverterske klime skuplje?
3 klime kod mene griju 140 kvadrata svaka soba ima klimu, struje za decembar kompletna kuća 210 maraka, još imam i klimu u poslovnom prostoru koja se pali skoro svaki dan u sklopu kuće prostor samo ima zaseban ulaz, izolacija nema ni kuća ni prostor.

Druga kuća 80 kvadrata izolacija samo na plafonu iznutra pa postavljen rigips grije sve jedna klima, 67 maraka struje za decembar.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4798 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

King_Diamond wrote: 18/01/2020 12:43
maximilijan333 wrote: 18/01/2020 08:09 Mnogo je komfornije na struju jer nema ni ovog ciscenja svako 4-5 dana, ali zato i znatno skuplje. Ja sam jos uvjek prezadovoljan ovakvim vidom grijanja odnosom cijene i ulozenog truda...
Ako si platio pelet 3 stoje pojasni kako je grijanje na inverterske klime skuplje?
3 klime kod mene griju 140 kvadrata svaka soba ima klimu, struje za decembar kompletna kuća 210 maraka, još imam i klimu u poslovnom prostoru koja se pali skoro svaki dan u sklopu kuće prostor samo ima zaseban ulaz, izolacija nema ni kuća ni prostor.

Druga kuća 80 kvadrata izolacija samo na plafonu iznutra pa postavljen rigips grije sve jedna klima, 67 maraka struje za decembar.
Haj ti tamo na struju neka ti piri, pirka, puse...a ovo je grijanje na pelet.
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#4799 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by King_Diamond »

Ja bogami kratkih rukava i češkam mošnje #samokažem
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#4800 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by King_Diamond »

Nema čovjek razloga da laže, još je uzeo invertere tzv B kategorije.

Post Reply