kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4626 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Imam problem sa kotlom. Upali se, pelet krene u gorionik ali izgleda da je upaljac problem. Jutros kad se pec po nastimanom rasporedu upalila ustanovio sam ovo. Do sad sve regulare. Zna li neko kakvog provjerenog servisera od mase ovih iz TK da je azuran i brz. Ovaj za moju carsiju se ne javlja.
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#4627 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

Nadzorna_ploca wrote:Imam problem sa kotlom. Upali se, pelet krene u gorionik ali izgleda da je upaljac problem. Jutros kad se pec po nastimanom rasporedu upalila ustanovio sam ovo. Do sad sve regulare. Zna li neko kakvog provjerenog servisera od mase ovih iz TK da je azuran i brz. Ovaj za moju carsiju se ne javlja.
Staa je zapravo problem, koji kotao je u pitanju?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4628 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

peletiisamopelet wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Imam problem sa kotlom. Upali se, pelet krene u gorionik ali izgleda da je upaljac problem. Jutros kad se pec po nastimanom rasporedu upalila ustanovio sam ovo. Do sad sve regulare. Zna li neko kakvog provjerenog servisera od mase ovih iz TK da je azuran i brz. Ovaj za moju carsiju se ne javlja.
Staa je zapravo problem, koji kotao je u pitanju?
Ma grijac vjerovatno. Nema vatre. Termoflux. Kontaktirao sam majstora i on kaze da je grijac.
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#4629 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

Nadzorna_ploca wrote:
peletiisamopelet wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Imam problem sa kotlom. Upali se, pelet krene u gorionik ali izgleda da je upaljac problem. Jutros kad se pec po nastimanom rasporedu upalila ustanovio sam ovo. Do sad sve regulare. Zna li neko kakvog provjerenog servisera od mase ovih iz TK da je azuran i brz. Ovaj za moju carsiju se ne javlja.
Staa je zapravo problem, koji kotao je u pitanju?
Ma grijac vjerovatno. Nema vatre. Termoflux. Kontaktirao sam majstora i on kaze da je grijac.
Naruci sebi na njihovom sajtu i zamjeni sam. Da ne placas bezveze zamjenu. http://www.shop.thermoflux.ba/index.php ... ac-metalni
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4630 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Ako ne dodje ovaj majstor ovo nije losa opcija. Hvala. :thumbup:
LED
Posts: 116
Joined: 28/05/2004 10:14

#4631 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by LED »

Skini grijač, odnesi u ELDOM na Slatini i naprave ti isti za 10KM
Ne bacaj lovu.

A jesi li siguran da je grijač, ako nikako ne potpaljuje onda jeste.
Ako ima malo nagorjelog peleta u posudi onda nije grijač
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#4632 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

LED wrote:Skini grijač, odnesi u ELDOM na Slatini i naprave ti isti za 10KM
Ne bacaj lovu.

A jesi li siguran da je grijač, ako nikako ne potpaljuje onda jeste.
Ako ima malo nagorjelog peleta u posudi onda nije grijač
Ne mora da znaci da nije grijac u pitanju, u zadnje vrijeme su im metalni grijaci strasno losi, griju ali ne dovoljno. Cak i ne priznaju reklamaciju njihovog grijaca ako iskljucivo ovlasteni serviser nije ugradio.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4633 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Grijac je. Zamijenio covjek i radi. :thumbup:
Pec je stara 6 godina.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4634 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Nadzorna_ploca wrote:Grijac je. Zamijenio covjek i radi. :thumbup:
Pec je stara 6 godina.
Je li Delic serviser i koliko je sve kostalo?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4635 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Maraschino wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Grijac je. Zamijenio covjek i radi. :thumbup:
Pec je stara 6 godina.
Je li Delic serviser i koliko je sve kostalo?
Nije Delic. 100 maraka. Dosao covjek iz Tz. Mozda malo preskupo ali sad znam za ubuduce kako i sta
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#4636 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

maks_rs wrote:
betametazon wrote:
Pa daj nam otkrij tajnu. Pretpostavljam da to opet podrazumjeva dodatne investicije za sta nismo svi spremni...

A sto se tice cijene i potraznje...ja sam se iznenadio kad sam vidio koliko je velikih firmi, ustanova, skola, trznih centara i sl preslo na grijanje peletom...to su sistemi koji hladno potrose po pola tone, tonu i vise peleta dnevno, znate li koja je to potrosnja? Pored takvih potrosaca mali ne moraju ni postojazti Meni nije jasno kako im se isplati grijati na pelet ali...
Nije tajna ,samo nije za ovu temu :D.
Naravno da treba investicija ako želiš da izbjegneš monopol peletara, ako ne - trpiš i plaćaš koliko zinu.
Što se tiče velikih potrošača , ko će znati njihovu računicu kad je pola toga u sivoj zoni.
Odmah se zapitam na šta se grije direktor te ustanove :D.
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#4637 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

Nadzorna_ploca wrote:
Maraschino wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Grijac je. Zamijenio covjek i radi. :thumbup:
Pec je stara 6 godina.
Je li Delic serviser i koliko je sve kostalo?
Nije Delic. 100 maraka. Dosao covjek iz Tz. Mozda malo preskupo ali sad znam za ubuduce kako i sta
Zamjena 100 KM i koliko je grijač?
Ako ti nije problem mogao si nam opisati kako i šta je uradio pa da ostali mogu sami zamjeniti.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4638 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Sve ukupno 100. Nije uopste neki posao. Otvorio masinu ispod spremnika za pelet gdje se nalazi sve to, ispitao da li je ispravan stari grijac. Kad je ustanovio da nije odvojio 2-3 te ovojnice koje drze grijac. Izvadio stari stavio novi, upalio pec i testirao i sve uredno.
Znaci ispod spremnika za pelet gdje je sav taj mehanizam nalazi se i grijac. Imalo ko se razumije u tehniku mislim da ce moci sam uraditi to. Prvo zato sto moras svakako skinuti stari i onda lakse je na osnovu toga. Nema puno prostora za pogrijesiti.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4639 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

betametazon wrote:
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
Ne svako , ali većina da.
Priznaćeš da je pola ljudi prešla na pelet iz pomodarstva a ne iz neke realne potrebe.
Ja razumijem frustraciju kad uložiš u nešto što je trebalo biti povoljno rješenje - domaći proizvod od domaće sirovine koji je po zdravom razumu trebao biti pristupačan a ispalo je kao da se uvozi iz 3pm.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#4640 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

maks_rs wrote:
betametazon wrote:
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
Ne svako , ali većina da.
Priznaćeš da je pola ljudi prešla na pelet iz pomodarstva a ne iz neke realne potrebe.
Ja razumijem frustraciju kad uložiš u nešto što je trebalo biti povoljno rješenje - domaći proizvod od domaće sirovine koji je po zdravom razumu trebao biti pristupačan a ispalo je kao da se uvozi iz 3pm.
Ja sam ga uveo jer mi je to tehnicki bila najbolja opcija, mene povazdan u kuci nema a zivim sam s mamom, i da ne bi ona lopatala cumur i s drvima deverala povazdan odlucim se za to jer je tad tona bila oko 250 KM. A od struje me odgovorise, kao skupo. Invertere mi niko nije ni umio preporuciti mada ne znam koliko je to prakticno rjesenje za kucu i vise odvojenih prostorija ...elem, investorao sam, sad trpim sto moram, onda kad ekonomski bude neracionalno, a blizu je toga vec, odustajem pa radije na struju...bar da budem apsolutni gospodin kad vec skupo placam :roll:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#4641 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

maks_rs wrote:
betametazon wrote:
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
Ne svako , ali većina da.
Priznaćeš da je pola ljudi prešla na pelet iz pomodarstva a ne iz neke realne potrebe.
Ja razumijem frustraciju kad uložiš u nešto što je trebalo biti povoljno rješenje - domaći proizvod od domaće sirovine koji je po zdravom razumu trebao biti pristupačan a ispalo je kao da se uvozi iz 3pm.
To što sam za sezonu pržio po 10t uglja u sarajevskoj kotlini i konačano smogao snage da pređem na prihvatljivo ekološko gorivo, domaće, sa domaćom peći itd, je pomodarstvo? hau jes nou.
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#4642 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

maks_rs wrote:
betametazon wrote:
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
Ne svako , ali većina da.
Priznaćeš da je pola ljudi prešla na pelet iz pomodarstva a ne iz neke realne potrebe.
Ja razumijem frustraciju kad uložiš u nešto što je trebalo biti povoljno rješenje - domaći proizvod od domaće sirovine koji je po zdravom razumu trebao biti pristupačan a ispalo je kao da se uvozi iz 3pm.
maks_rs mozda laicko pitanje ali posto je struja tvoj fah, kolika bi razlika u grijanju bila na struju i na pelet!? Pelet iz godine u godinu postaje sve skuplja igracka, a posto imam razvedene radijatore ne bih presao na invertore, vec na neku termo blok pec na struju ili sl.. Kolika bi razlika bila procentualno u potrosnji u KM, hvala unaprijed!?
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#4643 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

maximilijan333 wrote:
maks_rs wrote:
betametazon wrote:
Po tvom misljenju svako ko trpi i placa monopol peletara radi to jer zeli?
Ne svako , ali većina da.
Priznaćeš da je pola ljudi prešla na pelet iz pomodarstva a ne iz neke realne potrebe.
Ja razumijem frustraciju kad uložiš u nešto što je trebalo biti povoljno rješenje - domaći proizvod od domaće sirovine koji je po zdravom razumu trebao biti pristupačan a ispalo je kao da se uvozi iz 3pm.
maks_rs mozda laicko pitanje ali posto je struja tvoj fah, kolika bi razlika u grijanju bila na struju i na pelet!? Pelet iz godine u godinu postaje sve skuplja igracka, a posto imam razvedene radijatore ne bih presao na invertore, vec na neku termo blok pec na struju ili sl.. Kolika bi razlika bila procentualno u potrosnji u KM, hvala unaprijed!?
Racunica je otprilike jednostavna.
Ako potrosis 3 tone peleta za sezonu, uzecemo da je 1kg peleta 4.7kw, 3 tone peleta je 14 100kw energije. To pomnozi sa cijenom struje u zimskom periodu i dobijes razliku u potrosnji. U ovom slucaju 3 tone peleta po 350km je 1050km. A struja 14 100kw x 0,12km(cijena struje u mom dijelu) 1 692km.
Ovo je okvirna racunica, ali poprilicno tacna.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4644 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Ovo je već računato ranije ali evo... Uzimamo odličan pelet bez primjesa:

1 kg peleta = 5,2 kW
1000 kg peleta = 5200 kW
1000 kg peleta = 350 KM

Slijedi da je 1 kWh energije iz peleta u idealnom slučaju jednako 350 KM / 5200 kWh = 0,067 KM/kWh ili 7 kpf

Za usporedbu plin je trenutno 0,6725 sa PDV-om za kubni metar i uzimajući u obzir da prema Sarajevogasu ima kaloričnu moć od 10,22 za 1 m3 onda je cijena kWh iz plina 0,06725 kpf.

Dakle na 350 KM je jednaka cijena grijanja na pelet i grijanja na plin. Ne ulazim da li će plin poskupiti...

Struja je 19.67 kpf/kWh u VT i 9,83 kpf/kWh u MT.

Dakle pelet po ovim cijenama nije isplativ uzimajući u obzir komfor i kvalitet koji je u našem primjeru uzet kao visok.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4645 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

maximilijan333 wrote: maks_rs mozda laicko pitanje ali posto je struja tvoj fah, kolika bi razlika u grijanju bila na struju i na pelet!? Pelet iz godine u godinu postaje sve skuplja igracka, a posto imam razvedene radijatore ne bih presao na invertore, vec na neku termo blok pec na struju ili sl.. Kolika bi razlika bila procentualno u potrosnji u KM, hvala unaprijed!?
Evo kolege već objasniše.
Po trenutnim cijenama struja je skuplja od peleta od 1,5 do 2 puta ako se pelet računa oko 5 kW/kg a svi znamo da takvog peleta skoro da i nema kod nas. Treba računati sa 3.5 - 4 kWh/kg.
Ako se kupi kvalitetan elektrokotao sa dobrom modulacijom tipa Vajlanta , postave termoglave po radijatorima , koristi kvalitetan termostat i uvede srednja tarifa struje - cijena grijanja se približava pa struja ne bude toliko skuplja.
Koristiti i jedno i drugo je možda najbolja kombinacija.
User avatar
P.Starck
Posts: 1149
Joined: 14/07/2010 22:46

#4646 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

sabanss wrote:Ovo je već računato ranije ali evo... Uzimamo odličan pelet bez primjesa:

1 kg peleta = 5,2 kW
1000 kg peleta = 5200 kW
1000 kg peleta = 350 KM

Slijedi da je 1 kWh energije iz peleta u idealnom slučaju jednako 350 KM / 5200 kWh = 0,067 KM/kWh ili 7 kpf

Za usporedbu plin je trenutno 0,6725 sa PDV-om za kubni metar i uzimajući u obzir da prema Sarajevogasu ima kaloričnu moć od 10,22 za 1 m3 onda je cijena kWh iz plina 0,06725 kpf.

Dakle na 350 KM je jednaka cijena grijanja na pelet i grijanja na plin. Ne ulazim da li će plin poskupiti...

Struja je 19.67 kpf/kWh u VT i 9,83 kpf/kWh u MT.

Dakle pelet po ovim cijenama nije isplativ uzimajući u obzir komfor i kvalitet koji je u našem primjeru uzet kao visok.
Treba kod peleta računati ne idelano već realno, a kod nas je to do 4 kW/kg, i kod peći na pelet iskoristivost nije 100% kao kod struje već 70-80% ovisno modelu, čišćenju i održavanju peći, broju paljenja i vremenu od paljenja do početka grijanja i td. Tako da ovih idealnih 7 feninga na 1 kW kod peleta, prije treba gledati kao min. 11 pf/kW.
To je već ispod cijene MT koja je trenutno 10 pf. (cijena 1 kWh=0,0415 KM + mrežarina 1 kWh=0,0426 KM + naknada za obn. izvore 1 kWh=0,002555 KM, i na sve PDV 17%). Nažalost pelet sa cijenom od/preko 350 KM je prešao granicu rentabilnosti i komfora, dotle da se ne može porediti ni sa strujom, tradicionalno najskupljim energentom.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4647 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Ja sam ove godine na plinu :thumbup: Vidjet ćemo iduće....
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#4648 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

Thermoflux 25 KW. U aprilu radio povremeno i vjerovatno se pojavio kondez ili šta već. Pa se po zidovima kotla nakupila masnoća i kao katran. Sastrugao sam koliko sam mogao i trebao bih nečim namazati da se skine ovo crnilo (možda naftom), pa predložite ko je imao slično iskustvo. Hvala

Image
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#4649 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Imam slican problem tokom ljeta kad se ne lozi, vjerovatno od kondenza pocnu i zidovi kotla da koroziraju.https://ibb.co/2W3FyYd
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4650 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Ako je kotao smjesten u vlaznu prostoriju sasvim je logicno da se pojavljuje korozija.
Prostorija moze izgledati suha ali ako ima bilo kakvog dodira sa vodom koja isparava, opet ce se pojavljivati korozija jer vlazan zrak se prvo veze za hladnije dijelove(kamen, keramika, staklo,zeljezo...)

Sta se tu moze uraditi, vrlo malo.
Post Reply