kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4551 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Kod mene je evo druga god. Kovanov kamin 10,5 kw , do sada nisam imao problema.

Nego da se mi vratimo na temu. Razmisljate li o peletu, je li rano za kupovinu? Imate li kakve informacije kako ce se kretati cijene u nardnih 1-2 mjeseca?
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#4552 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dajdza-ze »

Pozz. Vec poruceno po 330km/t.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#4553 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Slo Burner »

Ljudi se ofirno prebacuju sa peleta na struju, meni je sljedeća zima zadnja ako Bog da
_lepi_
Posts: 20
Joined: 01/04/2019 13:01

#4554 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _lepi_ »

Slo Burner wrote:Ljudi se ofirno prebacuju sa peleta na struju, meni je sljedeća zima zadnja ako Bog da
Pa s obzirom na ovaj rast cijena svake godine, ispadne isto ha grijo se strujom ha peletom.
Ervin2
Posts: 11
Joined: 24/03/2019 21:07

#4555 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Ervin2 »

Jest da sam novi, ali da vas upozorim, kupio sam prosle sedmice 10 vreca peleta Rosoprom Sokolac. Cijena je 320 km tona, mada se moze naci i jeftinije, vidio sam na Olxu.
To je sve osim peleta, smece. Uopce ne gori, samo se potpali i dimi, plamena nema skoro nikako. Jos je ja zeznem istresem 4 vrece u kotao, sve sam morao vaditi.
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#4556 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Sodom1 wrote:Ovako kolege forumasi i ja sam u potrazi za best baj opcijom za kotao na pelet. Jedna etaza , 70-80 kvadrata.
Vidim po postovima forumasa da bjezim od Kovana glavom bez obzira.
Koju jos marku preporucujete i koliko kw.
Otac mi je danas slao neke prospekte od Kenda 10 kw ali 2500 maraka , mnogo :-)
Ako imate kakve prijedloge bio bih zahvalan
Hvala
Prijateljski savjet - uprati malo ovaj topic https://forum.klix.ba/grijanje-na-struj ... 79741.html a pelet i šibicare zaobiđi
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4557 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

Slo Burner wrote:Ljudi se ofirno prebacuju sa peleta na struju, meni je sljedeća zima zadnja ako Bog da
Ugradnjom samo jednog invertera od 5.5kW smanjio sam potrošnju peleta sa 5,5 na 3,5 tone . Inverter potrošio oko 120 KM struje za cijelu zimu. Pametnom dosta.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4558 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

maks_rs wrote:
Slo Burner wrote:Ljudi se ofirno prebacuju sa peleta na struju, meni je sljedeća zima zadnja ako Bog da
Ugradnjom samo jednog invertera od 5.5kW smanjio sam potrošnju peleta sa 5,5 na 3,5 tone . Inverter potrošio oko 120 KM struje za cijelu zimu. Pametnom dosta.
Ja sam se sa peleta prebacio na to 2012.g.
Nekoliko puta podijelio sa svima svoja iskustva sa oboje.
Dva do tri puta mi bilo skuplje na pelet.
Kontao bice ljudima drago sto dijelim s njima te informacije.

Medjutim xy puta me razapese na temi,lazem izmisljam ill sta vec.

Sedam godina poslije vidim tek sad je vecini jasno kako stvari stoje :)
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4559 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

rovac13 wrote: Sedam godina poslije vidim tek sad je vecini jasno kako stvari stoje :)
Ma jasno je meni bilo poodavno :D , nije se moglo prije u investiciju sa inverterom od drugih prečih stvari.
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#4560 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

rovac13 wrote: Ja sam se sa peleta prebacio na to 2012.g.
Nekoliko puta podijelio sa svima svoja iskustva sa oboje.
Dva do tri puta mi bilo skuplje na pelet.
Kontao bice ljudima drago sto dijelim s njima te informacije.

Medjutim xy puta me razapese na temi,lazem izmisljam ill sta vec.

Sedam godina poslije vidim tek sad je vecini jasno kako stvari stoje :)
Meni je takođe u startu bila jasna situacija, jer pelet nikad nisam platio ispod 300 KM
(nisam od onih koji se griju na pelet već deceniju sa onim početnim cijenama od 120 KM/t).

Ipak, komfor podnog grijanja ne mogu imati s "klimama" i to je jedini razlog zašto sam na kraju i uzeo peletaru :)
Mada od samog početka i samu peć i čitavu priču s peletom smatram prevaziđenom,
žao mi je što ni tada a sada pogotovu nemam tih ca. 10.000 KM za toplotnu pumpu zrak-voda,
a tada mi je falilo duplo manje, jer sam skoro pola od ovog iznosa potrošio na peć i pelet za tu prvu sezonu.
U svakom slučaju svima koji su u mogućnosti preporučujem pumpu, pogotovo ako već imaju razvod podnog grijanja,
jer pelet će pojest "dodatnu investiciju" u toplotnu pumpu za ca. 4 godine.
A poslije je deranje guzova, sa nikakvom kvalitetom peleta i totalno neprihvatljivim cijenama.
Čisto za info, za mene je ekonomski neprihvatljiva svaka cijena peleta preko 300 KM.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4561 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Klime inverteri su toplotne pumpe zrak/zrak.Skoro ista tehnika,ista vanjska jedinica,slicna potrosnja,kao i zrak voda.Razlika je unutrasnja jedinica.Naravno zrak voda je ozbiljnija prica,prvenstveno zbog komfora.Ali je skuplja varijanta.A ovdje je najcesce tema ekonomija.Sto manje love a da radi posao.A tu je zrak/zrak bez konkurencije.

Za normalan stan do 100 m2 daleko jeftinije od svakog centranog,i nevjerovatno mala potrosnja.

Problemi se javljaju kad neko zeli grijat 300 m2 onda treba puno singl spliteva,ili varijante multi split sto opet malo poskupljuje investiciju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4562 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Svoj vi pos'o. :gunjastajl:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4563 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Fakat. Ima tema za grijanje na struju ne znam zasto ovdje svaki mjesec moram neko predavanje citati.
Bio sam prije par dana kod Malagica u Zivinicama. Tona 380km. Kazu da im je pelet dobar. Kaze teta sacekajte sajam tad padne cijena.. rekoh to znam i sam. Tako da cu vjerovatno opet u Gracanicu da probam dole pazariti.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4564 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Nadzorna_ploca wrote:Fakat. Ima tema za grijanje na struju ne znam zasto ovdje svaki mjesec moram neko predavanje citati.
Bio sam prije par dana kod Malagica u Zivinicama. Tona 380km. Kazu da im je pelet dobar. Kaze teta sacekajte sajam tad padne cijena.. rekoh to znam i sam. Tako da cu vjerovatno opet u Gracanicu da probam dole pazariti.
Javi ako saznas datum za sajam.
sbatke
Posts: 17
Joined: 08/02/2013 12:08

#4565 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sbatke »

GRAPOS sajam u Gračanici je od 16.-19.Aprila 2019.godine.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4566 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

sbatke wrote:GRAPOS sajam u Gračanici je od 16.-19.Aprila 2019.godine.
:thumbup:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4567 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by TRANCE »

rovac13 wrote:
maks_rs wrote:
Slo Burner wrote:Ljudi se ofirno prebacuju sa peleta na struju, meni je sljedeća zima zadnja ako Bog da
Ugradnjom samo jednog invertera od 5.5kW smanjio sam potrošnju peleta sa 5,5 na 3,5 tone . Inverter potrošio oko 120 KM struje za cijelu zimu. Pametnom dosta.
Ja sam se sa peleta prebacio na to 2012.g.
Nekoliko puta podijelio sa svima svoja iskustva sa oboje.
Dva do tri puta mi bilo skuplje na pelet.
Kontao bice ljudima drago sto dijelim s njima te informacije.

Medjutim xy puta me razapese na temi,lazem izmisljam ill sta vec.

Sedam godina poslije vidim tek sad je vecini jasno kako stvari stoje :)
Ma mo'š ti pričati do sutra, dok Bošnjo ne vidi kod komšije ili rođaka da je taj prešao s loženja na neki drugi vid grijanja, džaba ti sve. Naravno taj komšija ili rođak moraju imati više para od njega da bi njihovo mišljenje bilo relevantno. Do tada će se držati provjerenih starih tehnologija tipa ugalj, drva, pelet, jer mu je i dedo tako.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4568 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

TRANCE wrote:
Ma mo'š ti pričati do sutra, dok Bošnjo ne vidi kod komšije ili rođaka da je taj prešao s loženja na neki drugi vid grijanja, džaba ti sve. Naravno taj komšija ili rođak moraju imati više para od njega da bi njihovo mišljenje bilo relevantno. Do tada će se držati provjerenih starih tehnologija tipa ugalj, drva, pelet, jer mu je i dedo tako.
Uf al ga i ti. Sta ce covjek na selu(a takvih je najvise) reci o toplotnim pumpama.

Drva pa i uglja na svakom koraku. Kuha se i pece svaki dan.

Klime i inverteri su mahom za stanove ili u kuci za jednu do dvije prostorije. Kuca koja ima vise prostorija mora se grijati na centralno grijanje ako zelis komfor. Koji ce ogrev biti, od puno cega zavisi. Znam da se moze u svaku sobu po jedna klima, znam da se moze jedna vanjska i vise unutrasnjih jedinica, znam da se moze tp zrak-voda ali za to treba sredstava...tako da, pusti ti Bosnju, nije on toliko glup.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4569 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by TRANCE »

Maraschino wrote:
TRANCE wrote:
Ma mo'š ti pričati do sutra, dok Bošnjo ne vidi kod komšije ili rođaka da je taj prešao s loženja na neki drugi vid grijanja, džaba ti sve. Naravno taj komšija ili rođak moraju imati više para od njega da bi njihovo mišljenje bilo relevantno. Do tada će se držati provjerenih starih tehnologija tipa ugalj, drva, pelet, jer mu je i dedo tako.
Uf al ga i ti. Sta ce covjek na selu(a takvih je najvise) reci o toplotnim pumpama.

Drva pa i uglja na svakom koraku. Kuha se i pece svaki dan.

Klime i inverteri su mahom za stanove ili u kuci za jednu do dvije prostorije. Kuca koja ima vise prostorija mora se grijati na centralno grijanje ako zelis komfor. Koji ce ogrev biti, od puno cega zavisi. Znam da se moze u svaku sobu po jedna klima, znam da se moze jedna vanjska i vise unutrasnjih jedinica, znam da se moze tp zrak-voda ali za to treba sredstava...tako da, pusti ti Bosnju, nije on toliko glup.
Jest, toliko ima drva na svakom koraku da su vam nabili cijenu peleta sa 100 na 330 KM :mrgreen:
A to sistem na pelet džaba? Izvale samo za kotao 3-4 milje KM, plus cijevi, radijatori, oprema, majstori, i kad uračunaju pelet za jedno 5 sezona, izađe investicija 10 milja KM. Mislim zaboli me za sve to, problem je u tome što nas potrovaše zimi loženjem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4570 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

TRANCE wrote: Jest, toliko ima drva na svakom koraku da su vam nabili cijenu peleta sa 100 na 330 KM :mrgreen:
A to sistem na pelet džaba? Izvale samo za kotao 3-4 milje KM, plus cijevi, radijatori, oprema, majstori, i kad uračunaju pelet za jedno 5 sezona, izađe investicija 10 milja KM. Mislim zaboli me za sve to, problem je u tome što nas potrovaše zimi loženjem.
Koga to bolan briga?

Ljudi se snalaze kako znaju i umiju. Treba stanovnistvo da razmislja o zagadjenju sa 300KM penzije dok se politicari razbacuju platama i komforom.
O zagadjenju treba drzava da razmislja. Davati subvencije, pogodnosti prikljucka na toplane, stimulacije na prelazak na obnovljive izvore energije...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4571 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ali drzava ne razmislja.

Umjesto da drzava placa lijecenje djece ljudi,ja svaki dan naletim na par kutija koji skupljaju za nekog.

I treba trovat.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4572 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by TRANCE »

rovac13 wrote:Ali drzava ne razmislja.

Umjesto da drzava placa lijecenje djece ljudi,ja svaki dan naletim na par kutija koji skupljaju za nekog.

I treba trovat.
A nije ti možda palo na pamet da si razbolio neko dijete svojim trovanjem? Ti naložiš, a ovamo hiljade djece svaki dan zimi na inhalatoru zbog smoga, dobijaju rakove i leukemije. Ili trudnice udišu smog mjesecima, pa se rodi dijete sa srčanom manom, kataraktom, mentalnom retardacijom... Znam da je to za vas ložače viša matematika, ali valjda i vi imate djecu?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4573 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ti da si procitao makar zadnju stranicu teme skontao bi da ih ja mozda i ne trujem :)

Bar ne grijanjem.
Kovjeb
Posts: 19
Joined: 30/05/2018 00:07

#4574 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kovjeb »

https://imgur.com/XJ7DtSp

Evo forumasi za sta sam dao 5890 km da nakon 2.5g se ovo desi. I ovo ne podljeze garanciji sa kojom se Kovan toliko hvali 10g. Kad prodaju sve obecavaju kad kupi ne je...te niko ni 2posto.
Kovjeb
Posts: 19
Joined: 30/05/2018 00:07

#4575 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kovjeb »

https://imgur.com/DGvyliZ

Evo jedna iz drugog ugla.
Post Reply