kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
shilje
Posts: 47
Joined: 25/03/2016 14:23

#4501 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shilje »

Vjerovatno da moze samo moram naci nekoga u tuzli.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4502 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Pusti ga nek odrnda svoje do kraja sezone. Imas citavo ljeto da se bakces sa time. Skini ga sam, raspitaj se malo sa majstorima, vidi Olix...ali bas je puno 240 km za taj ventilator.
Mozda se deformisao sam ventilator od promjene temperature a da su lezaj i ostalo ok. Nemoj zuriti.
shilje
Posts: 47
Joined: 25/03/2016 14:23

#4503 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shilje »

Maraschino wrote:Pusti ga nek odrnda svoje do kraja sezone. Imas citavo ljeto da se bakces sa time. Skini ga sam, raspitaj se malo sa majstorima, vidi Olix...ali bas je puno 240 km za taj ventilator.
Mozda se deformisao sam ventilator od promjene temperature a da su lezaj i ostalo ok. Nemoj zuriti.
tako ce i biti hvala najljepsa na savjetima!
elAhmo
Posts: 15
Joined: 19/07/2017 14:23

#4504 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by elAhmo »

@shilje

I ja sam imao jedna problem sa prenosenjem vibracija. Isto tako sam se mucio da nadjem gdje je uzrok, i igrom slucaja sam uspio naci. Problem je bio dole kod izlaza tople vode, ta cijev je bila odmaknuta jedno milimetar od samog lima od peci, tako da prilikom rada pumpe u odredjenim uslovima, desavalo se da se te dvije stvari dodiruju, i nevjerovatno je koliko se taj zvuk cuo u kuci :D

Stavio sam samo malo izolacione spuzve tu i sada je uredu.
goran387
Posts: 106
Joined: 27/10/2018 10:13

#4505 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by goran387 »

Koristi li neko od kolega forumaša Kenda kotlove na pelet i da li ste zadovoljni ili ne ?? Planiram kupiti kotao na pelet pa sam u fazi istraživanja . Cazin , gdje se proizvode kenda peći mi je i geografski najbliži pa i zbog toga razmišljam o njima .
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#4506 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tm-maglaj »

Cijene jučer:

Nansy Zepce - 330 KM / tona
Euro Stil (HIFA) - 360 KM / tona

I jedni i drugi imaju na stanju i mogu odmah isporuciti.. odlučio sam čekati do aprila pa ponovo pitati.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4507 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Lijepi sajam u Gracanici. Dobijes pelet za 310 sa prevozom.
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#4508 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kazo »

Nadzorna_ploca wrote:Lijepi sajam u Gracanici. Dobijes pelet za 310 sa prevozom.
Isli su prosle godine mnogi sa foruma pa se prazni vratili.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4509 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

kazo wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Lijepi sajam u Gracanici. Dobijes pelet za 310 sa prevozom.
Isli su prosle godine mnogi sa foruma pa se prazni vratili.
Zao mi je. Ja nisam jedan od tih.
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#4510 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tm-maglaj »

Već dvije godine uzimam pelet kod Nansi Žepce, po cijeni od 300KM / tona, sa dostavom naravno..
Dakle sajam i nije neka ušteda jel..
Ali na tom sajmu sam kupio svoju pec (stilmetal 25kw) veoma povoljno..
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#4511 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zavrzlama »

Neznam jel neko vec pisao o ovome,da podijelim iskustvo..

Ove zime sam kupio "agro pelet" najebo ko zuti :-x

Nece da ga ispuhava,pepela 20x vise neko drvenog peleta..ispatio se jer sam uzeo 5 tona..

Agro pelet od sojine slame...jedan Brcanski pijacar me nasuko pravo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4512 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:Neznam jel neko vec pisao o ovome,da podijelim iskustvo..

Ove zime sam kupio "agro pelet" najebo ko zuti :-x

Nece da ga ispuhava,pepela 20x vise neko drvenog peleta..ispatio se jer sam uzeo 5 tona..

Agro pelet od sojine slame...jedan Brcanski pijacar me nasuko pravo.
Kako ces to crni colega? :D
I ovdje smo spominjali taj sojin koji je bio jeftiniji ali i probleme sa istim.

Razlika između drvenog i agropeleta?

Osnovna razlika u sagorevanju peleta i agro-peleta jeste u znatno vecoj kolicini pepela kod agro-peleta. Dok je procenat pepela kod drvenog peleta 1% kod agro-peleta taj procenat može biti daleko veci. Prilikom sagorijevanja slame, ostatke sagorijevanja predstavljaju i topljivi silikati koje je neophodno redovno odstranjivati i koji mogu predstavljati problem u nesmetanom radu gorionika.

Kako prepoznati „dobar“ pelet?
Zbog načina izrade, različitih sirovina i presovanja, javljaju se razlike u kvalitetu drvenog peleta.
Dobar kvalitet: sjajni, glatki, jednake dužine, nema prašine,(svjetliji dodao bih).
Slabiji kvalitet: dužinska i popriječna napuknuća, mnogo prašine u pakovanju, različite dužine

Jednostavan test kvalitete:
Stavite manju količinu peleta u čašu vode:

Dobra kvaliteta: pelet tone
Slabija kvaliteta: pelet pliva na površini.


Slabiji pelet se mrvi kada ga stisnemo u ruci.

Ovaj svoj da si testirao u casi vode, veci dio bi se rastvorio i isplivao na povrsinu i licio bi na travu, smece(LOS pelet)
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4513 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

Ima li iko Ekoline Kovan kotao? Da mi napise ovdje postavke (ono temperatura paljenja, gasenja, zrak paljenja/gasenja, temperatura sanitarne vode etc.) ?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4514 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Nadzorna_ploca wrote:Lijepi sajam u Gracanici. Dobijes pelet za 310 sa prevozom.
Kovanov pelet?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4515 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

BarbaDue wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Lijepi sajam u Gracanici. Dobijes pelet za 310 sa prevozom.
Kovanov pelet?
Radial.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4516 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Aha...znam da Kovan nema svoj prevoz. IZvini a gdje živiš? I jesi li licno morao narudžbu uraditi?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4517 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Bio sam dole, platio na licu mjesta i dogovorio detalje. Rekli su u augustu isporuka i bili su prilicno tacni. Ozbiljna su firma, mislim da nema problema niko sa njima.
Zivinice.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4518 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Srećkoviću :wink: ..ja za Goražde nema šanse da dogovorim prevoz
Kovjeb
Posts: 19
Joined: 30/05/2018 00:07

#4519 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kovjeb »

Jaro nemoj mi pricat o Kovanu i ozbiljnoj firmi,to su smecari najveci na svijetu. Nema tu ni trunke ozbiljnosti i profesionalnosti. Kotao Ekoline 35kw mogo sam auto kupit,kvario se sto puta,radi ko traktor,iz reduktora curi ulje,skripi puz nesnoaljiva buka,a onda posalju neko dijete kao servisera koji ima samo silikon kojim zacepi curenje ulja i kaze zovi ti opet. Zvao pisao meilove odugovlacili dok nije garancija istekla. I jos limena obloga kotla je sva izkorodirala,vise lici na Opela suzu truhlu nego kotao star 2,5g. Pusti tu pricu Kovan ozbiljna firma,obicni garaza majstori. A o peletu nadi moje ranije postove pa ces procitat jesam li dobio obecanu tonazu za svoj kotao. Samo lazu i petljaju.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#4520 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nadžak »

Pozdrav. Malo svojih iskustava. Na peletu sam nekih 4-5 godina koliko se sjećam. Prvih par godina koristili iz Nemile iz Askoprometa i taj posao je bio solidan dok nije počeo gazda Asko direktno da se petlja. Sa njim nema normalne komunikacije, sirovina nevjerovatna i prešao sam na druge pogone. Vozač kombija koji je dovlacio za Aska iz Nemile nema ništa sa istovarom pa je i to malo probelm ali podnosio sam par godina.

Prošlu godinu naručio četiri tone od nekih tipova iz Papratnice kod Žepča i dodju mi slucajno dvije jer su se posvadjali sa komsijom i sjetili se mene pa dovukli meni jer ih je kosija otjero! :lol: Po svemu izgleda da je komšo bio u pravu. Pelet je jako loš! Jako puno praha, mrvi se, sitan uglavnom ali ima i gomilu dugackih komada peleta u svakoj vreci. Komadi su po nekoliko cm a vrlo često i po 4 do 5 cm! :shock: Ne znam kako uspiju takvu kombinaciju da naprave. Poslije loženja je haos, pepela gomile!
Za te preostale dvije tone sam ih zvao sto puta i svaki put me ispale pričom da ce provjerit kakvo im je stanje i da ce me odmah nazvati. Naravno, nikad nitko vise nije zvao i te dvije tone nikad nisam ni dobio. Sa istovarom kod njih je ista stvar kao i kod Askokomerca iz Nemile. Kombi dodje i tvoj je istovar.

Uporedo sa ovim zvizgonjama iz Papratnice dogovorio sam sa Nansijem iz Žepča i sa njima sam jako pozitvno iznenadjen. Kad sam krajem proslog ljeta zvao da vidim kada bih mogao dobiti, rekli su mi za nekoliko mjeseci i to krajem oktobra, zbog velike potraznje. Narucio 4 tone i rekli mi da ce mi poslati po dvije tone i da im je praksa da kupcima uvijek prije sezone grijanja isporuce barem nesto da imaju loziti a ostalo salju naknadno. Naravno, bio sam 99 posto siguran da i taj dogovor nece biti bas takav kao sto su rekli ali desilo se bas onako kao sto su rekli. Fino mi krajem oktobra dosle dvije tone te preostale dvije tone nekad poslije i to sve po cijeni koju su rekli kad sam tek narucio telefonom. Bila je 300 km sa prevozom u Zenicu. Njihov pelet je najbolji od ova tri koje sam imao priliku da korisitm. Nema praha, nema dugackih komada, svijetle i sjajne boje. Nisam probao test sa vodom. Ne ostaje pepela mnogo od njega. Jako velika prednost je sto ti dodje kamion sa rampom i fino ti momak sa paletarom uvuče pelet zamotan u najlon. Nema pretovara vreću po vreću kao kod ovih gore nabrojanih. To mi je super stvar, koju vrijedi čak malo i više platit koje je u prilici. Nadam se da cu ove godine opet imati pozitivna iskustva sa njima.
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#4521 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dajdza-ze »

nadžak wrote:Pozdrav. Malo svojih iskustava. Na peletu sam nekih 4-5 godina koliko se sjećam. Prvih par godina koristili iz Nemile iz Askoprometa i taj posao je bio solidan dok nije počeo gazda Asko direktno da se petlja. Sa njim nema normalne komunikacije, sirovina nevjerovatna i prešao sam na druge pogone. Vozač kombija koji je dovlacio za Aska iz Nemile nema ništa sa istovarom pa je i to malo probelm ali podnosio sam par godina.

Prošlu godinu naručio četiri tone od nekih tipova iz Papratnice kod Žepča i dodju mi slucajno dvije jer su se posvadjali sa komsijom i sjetili se mene pa dovukli meni jer ih je kosija otjero! :lol: Po svemu izgleda da je komšo bio u pravu. Pelet je jako loš! Jako puno praha, mrvi se, sitan uglavnom ali ima i gomilu dugackih komada peleta u svakoj vreci. Komadi su po nekoliko cm a vrlo često i po 4 do 5 cm! :shock: Ne znam kako uspiju takvu kombinaciju da naprave. Poslije loženja je haos, pepela gomile!
Za te preostale dvije tone sam ih zvao sto puta i svaki put me ispale pričom da ce provjerit kakvo im je stanje i da ce me odmah nazvati. Naravno, nikad nitko vise nije zvao i te dvije tone nikad nisam ni dobio. Sa istovarom kod njih je ista stvar kao i kod Askokomerca iz Nemile. Kombi dodje i tvoj je istovar.

Uporedo sa ovim zvizgonjama iz Papratnice dogovorio sam sa Nansijem iz Žepča i sa njima sam jako pozitvno iznenadjen. Kad sam krajem proslog ljeta zvao da vidim kada bih mogao dobiti, rekli su mi za nekoliko mjeseci i to krajem oktobra, zbog velike potraznje. Narucio 4 tone i rekli mi da ce mi poslati po dvije tone i da im je praksa da kupcima uvijek prije sezone grijanja isporuce barem nesto da imaju loziti a ostalo salju naknadno. Naravno, bio sam 99 posto siguran da i taj dogovor nece biti bas takav kao sto su rekli ali desilo se bas onako kao sto su rekli. Fino mi krajem oktobra dosle dvije tone te preostale dvije tone nekad poslije i to sve po cijeni koju su rekli kad sam tek narucio telefonom. Bila je 300 km sa prevozom u Zenicu. Njihov pelet je najbolji od ova tri koje sam imao priliku da korisitm. Nema praha, nema dugackih komada, svijetle i sjajne boje. Nisam probao test sa vodom. Ne ostaje pepela mnogo od njega. Jako velika prednost je sto ti dodje kamion sa rampom i fino ti momak sa paletarom uvuče pelet zamotan u najlon. Nema pretovara vreću po vreću kao kod ovih gore nabrojanih. To mi je super stvar, koju vrijedi čak malo i više platit koje je u prilici. Nadam se da cu ove godine opet imati pozitivna iskustva sa njima.
Hoces ali ove godine po 330km.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4522 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

Poserem se i ja na Kovan uredno. Smecari da ne mogu bit veci. Bit "renomirana" firma a ne imat svoj prevoz, mrs u pm.
Prosle godine dogovarao kupovinu peleta kod njih (imam njihov kotao). Dogovorimo se preko telefona da dodjem u firmu da platim i da zavrsimo sve jer sam trebao kroz 3-4 dana biti na putu kroz Doboj i hajd kontam skrenut cu 20ak kilometara do Kovana. Dodjem i ljudi me uredno odjebu, kao "JUTROS STOPIRALI PRODAJU". Treba samo blatit govna na svakom koraku.
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#4523 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

možda će nekome biti koristan info što se tiče lafat kotlova, na jedno seriji su odlazili zubčanici na pužu koji dozira pelet, kasnije su ubacili od mesinga a bili su od plastike i morali su promijeniti na svim kotlovima, nekome se desilo u garanciji a nekome poslije garancije cijena tako oko 200km novi motor i reduktor ili novi plastični zubčanici 30km..
onda su mijenjali ventilator pa je i on crkavao u garanciji pa su neki imali problem ali i to su otklonili isto cijena oko 200..
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4524 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Jaro ti se pucas necime.
shilje
Posts: 47
Joined: 25/03/2016 14:23

#4525 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shilje »

almirkoba wrote:možda će nekome biti koristan info što se tiče lafat kotlova, na jedno seriji su odlazili zubčanici na pužu koji dozira pelet, kasnije su ubacili od mesinga a bili su od plastike i morali su promijeniti na svim kotlovima, nekome se desilo u garanciji a nekome poslije garancije cijena tako oko 200km novi motor i reduktor ili novi plastični zubčanici 30km..
onda su mijenjali ventilator pa je i on crkavao u garanciji pa su neki imali problem ali i to su otklonili isto cijena oko 200..
240 km ventilator mjenjacu u septembru posto jos radi al pravi buku ali opet je utjeha da su napravili bolji da opet ne ode ovaj poslije 3 godine
Post Reply