kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4426 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

betametazon wrote:Pogledaj po piku, ima dosta ponude. Generalno ima ga svugdje sto je dobra stvar, losa je sto je skup....
... a najgora što je generalno loš , što ga čini još skupljim ...
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4427 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

Pozdrav

Kotlovnica mi je u garazi (Kotao je Kovan Ekoline 20kW), sprat iznad je kombinovani bojler (120l), a grijem i drugi sprat ponekad. Termostat je spojen kablom na kotao i nalazi se takodje na spratu iznad kotlovnice, u dnevnom boravku, gdje je realno najveca temperatura. Imam sljedeci problem:
obzirom da je dnevni boravak najveca prostorija u kuci, i da ima dva velika radijatora, i da je odmah iznad garaze, tj kotlovnice, najbrze se zagrije. I recimo da je na termostatu zadana temperatura 23C, relativno brzo se postigne u dnevnom boravku, a na spratu ostane hladnije, i termostat iskljuci pec. Pa imam situaciju da je gornji sprat mnogo hladniji od donjeg. Je li jedino rjesenje izmjestanje termostata na npr. hodnik?
Dalje, vezano za bojler. Primijetio sam da se otprilike maximalno ugrije pola bojlera ili malo vise od pola bojlera, ne znam kako ne moze zagrijat citav :/
U bojler ulaze dvije cijevi (jedna crvena druga plava logicno) i imaju na sebi ventile za on/off. Bojler na sebi ima nekakav prekidac sa dva stanja, jedno je znak munje a drugo je krug sa ispunjenim trokutom u sredini. Neki su spominjali mjesajuce ventile i tako to, ja nemam nista od te konfiguracije. Neko prijedlog za najbolji moguci setup?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4428 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Kao sto si i sam konstatovao, tvoj problem je termostat u dn.boravku. Probaj ga smjestiti negdje gdje nije izlozen toploti, visine izmedju 1,2-15m. U hodnik nemoj stavljati jer se tamo vrsi najveca promjena temperature. Probaj prigusiti ta dva radijatora(ne znam da li imas termo glave ali imas i obican ventil).
Kombinovani bojler u vremenu zagrijavanja preko kotla i ne moze da postigne vecu temperaturu nego pribliznu i manju kakva izlazi iz kotla.

Mjesajuci ventil je pozeljan ali on ima drugu funkciju i postavlja se na izlazu iz kotla prije pumpe
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8581
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4429 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Sta je Azra ljudi u crno zavila, jbla mater svoju! :twisted:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradjan ... /181115110
los_trip
Posts: 44
Joined: 08/08/2012 01:28

#4430 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by los_trip »

Pitar sa Kariba wrote:Sta je Azra ljudi u crno zavila, jbla mater svoju! :twisted:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradjan ... /181115110
Ja sam hvala Bogu uspio vratit pare od ti smetljara
Kupio sam pelet po 380KM, navodno prva klasa al ga nisam jos probao. Jel neko koristio ovaj pelet?

Image
User avatar
Reglan
Posts: 4846
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#4431 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Kako ste vratili pare, koja je procedura?
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#4432 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

Zar je svake godine ovako?
los_trip
Posts: 44
Joined: 08/08/2012 01:28

#4433 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by los_trip »

Reglan wrote:Kako ste vratili pare, koja je procedura?
Zvao ih po pet puta dnevno ,išao im u fabriku prijetio tuzbama i na kraju sam im otisao u fabriku i rekao da necu otici dok se pare ne vrate.
Uglavnom biti uporan i nevjerovati im nista ,samo lažu.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#4434 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by gagy06 »

DA li je iko probao pelet od suncokreta?
User avatar
Filter
Posts: 8039
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4435 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

moa wrote:Zar je svake godine ovako?
pocelo prosle godine
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#4436 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by moa »

gagy06 wrote:DA li je iko probao pelet od suncokreta?
Trosi malo vise, ali je dosta jeftiniji. Nista iduce godine definitifno uvozimo pelet.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#4437 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by gagy06 »

Pitam jer sam uzeo desetak vreća za probu i imam problema. Naime, on gori i grije, ali kao da ga dozira previše pa presipa preko posude gdje treba da gori i onda ga ima posvuda pa ugusi plamen. E, sad, pitao sam se da li sporije dogorijeva ili ovaj dozator previše dozira. Peć je termoflux.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4438 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

gagy06 wrote:Pitam jer sam uzeo desetak vreća za probu i imam problema. Naime, on gori i grije, ali kao da ga dozira previše pa presipa preko posude gdje treba da gori i onda ga ima posvuda pa ugusi plamen. E, sad, pitao sam se da li sporije dogorijeva ili ovaj dozator previše dozira. Peć je termoflux.
koji mu je promjer/precnik?
ako je sitniji postoji mogucnost da ga puz vise hvata.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4439 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

gagy06 wrote:Pitam jer sam uzeo desetak vreća za probu i imam problema. Naime, on gori i grije, ali kao da ga dozira previše pa presipa preko posude gdje treba da gori i onda ga ima posvuda pa ugusi plamen. E, sad, pitao sam se da li sporije dogorijeva ili ovaj dozator previše dozira. Peć je termoflux.
Taj pelet ima puno više pepela nego drveni, zato se ložište brzo napuni i preliva.Treba probati pojačati zrak i smanjiti lagano doziranje po snagama.
Ako ni to ne pomogne , jednostavno odustati od njega jer je on namjenjen pećima sa mehaničkim samočišćenjem ložišta.
karabajaze
Posts: 122
Joined: 03/10/2014 22:19
Location: Zenica
Grijem se na: TP Termoflux 16kw

#4440 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by karabajaze »

Agro peleti zahtjevaju drugačije posude za sagorjevanje ove naše nisu predvidjene za to.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#4441 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

Vidim u Bingu neki pelet BHS Power 5.25KM-15kg vreća
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8581
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4442 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

boshniak wrote:Vidim u Bingu neki pelet BHS Power 5.25KM-15kg vreća
Nije mu losa cijena. Samo je los pelet, ja sam ga uzeo prosle godine. Gori on, samo je pun prasine i zahtjeva vise i cesce ciscenje.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4443 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

Sa par časnih izuzetaka, svi su podjednako loši.
Doduše, makar se cijena i ponuda ustabilila.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#4444 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shlauf »

Nisam odavno pratio temu a interesuje me dali je @Golfista dobio pelet od Fekry-a ????
Mi Bones i dalje cijena 330,oo KM/tona. Ja sa njim zadovoljan
User avatar
BarbaDue
Posts: 63358
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4445 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Pala cijena za razliku od prošle godine kada je bila u vasioni. Ova godina je prilično ok.
los_trip wrote:
Ja sam hvala Bogu uspio vratit pare od ti smetljara
Kupio sam pelet po 380KM, navodno prva klasa al ga nisam jos probao. Jel neko koristio ovaj pelet?

Image
Ja sam također nabavio taj pelet ali ga još ne koristim jer trošim prošlogodišnji. Za 10 dana ću ga početi koristiti pa ti javim. :mrgreen:
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#4446 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

Pocele padati cijene. Kod drvosjece akcija 336 km tona
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#4447 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

bumerangss wrote:Pocele padati cijene. Kod drvosjece akcija 336 km tona
Sve preko 250 KM po toni je upitna isplativost
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4448 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Upitna je isplativost i nafte pa ne izlazimo iz auta. I milion drugih stvari.
To je postala prazna prica i ne znam kako se to moze smatrati nekim argumentom. Ocigledno je da ljudima koji se i dalje griju na pelet to vise nije presudni faktor. U ovoj drzavi sve je preskupo i nista nije isplativo.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#4449 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by goshpar »

Nadzorna_ploca wrote:Upitna je isplativost i nafte pa ne izlazimo iz auta. I milion drugih stvari.
To je postala prazna prica i ne znam kako se to moze smatrati nekim argumentom. Ocigledno je da ljudima koji se i dalje griju na pelet to vise nije presudni faktor. U ovoj drzavi sve je preskupo i nista nije isplativo.
Prosle godine sam bez problema kupio pelet 270 KM/t. Nakon brojnih peripetija sa narucivanjem peleta ove godine, ljetos sam uveo plin. Jeste da me kostalo, ali sad barem imam alternativu.

Grijanje na plin ce me kostati kao da placam pelet otprilike 300-320 KM/t. Znaci, ako bi cijena peleta pala na 250-270 KM isplatilo bi se vracanje na pelet...

S ovim "bildanjem" cijena, samo ce otjerati ljude, kao sto su mene...
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4450 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Također imam alternativu u vidu plina. Ne pada mi na pamet plaćati 350+ KM za pelet kada je plin tu negdje na 320 KM isplativiji, o komforu da ne govorim.

Razumijem da većina ljudi nema alternativu, ali ovo je bezobrazno...
Post Reply