kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#4376 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

maks_rs wrote: Evo , otvaraju se peletare svakodnevno , pa bi dostupnost i cijena trebali biti povoljniji sledeće sezone.
Ista prica bila i prosle godine :D
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4377 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Sreća kvalitetna zima, do ovih dana prošle godine sam spucao tonu, sada ga nisam ni ukres'o. :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#4378 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Pozitivan na pare wrote:u kuloarima već kruže priče da je sav pelet otkupila jedna kompanija i da će u udarnim mjesecima tona da ide po 600KM
Ako je raja toliko luda onda neka ide i na 800 KM.

Ja uvodio pelet kad je kostao 170KM.
Cijena lagano rasla.
Kad je dostigla 260-280 KM ja napustio pelet jer ima cisce i jeftinije.
Roditelji su morali ostat,ali prosle zime i oni digli ruke od peleta,znaci pri cijeni oko 350KM.

Ako pelet kosta 600 KM ne vidim svrhe lozit ga.
Poredam grijalice po kuci i grijem se te pare,a ne moram cistit ni razbijat glavu,samo zadam temperaturu.

Dokle god ljudi budu trcali za njima i placali pelet koliko god oni traze,nece bit bolje,odnosno sve ce ici na gore.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#4379 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

probook wrote: Ista prica bila i prosle godine :D
Nije baš ista , ja znam za 6 novih peletara a i nema više navale novih korisnika kao prije. Evo na pola oktobra se još može naći po 330 a prošle godine u isto vrijeme je bio 400 - 450. Tržište se polako stabilizuje i to je činjenica.
User avatar
ElRe
Posts: 10835
Joined: 12/12/2011 11:28

#4380 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ElRe »

Pelengić pelet kod Drvosječe, za sada odličan.
User avatar
turbofolk
Posts: 3139
Joined: 13/05/2014 09:37

#4381 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by turbofolk »

Ko god da otvara novu fabriku peleta cilj mu je da ga prodaje po aktuelnim ili većim cijenama, a nikako da bi mu oborio cijenu. Drvo kao sirovina jednako košta za sve proizvođače peleta. Jebiga, svi bi do laganih para preko noći.
Najviše su nasukani oni koji su tek prije dvije godine prešli na pelet i zatekli ovakve cijene. Oni koji se na pelet griju 5, 6 ili više godina, bar su se prethodnih godina ogrijali po razumnim cijenama.

Malo nas je al smo govna.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#4382 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

turbofolk wrote:Ko god da otvara novu fabriku peleta cilj mu je da ga prodaje po aktuelnim ili većim cijenama, a nikako da bi mu oborio cijenu. Drvo kao sirovina jednako košta za sve proizvođače peleta. Jebiga, svi bi do laganih para preko noći.
Najviše su nasukani oni koji su tek prije dvije godine prešli na pelet i zatekli ovakve cijene. Oni koji se na pelet griju 5, 6 ili više godina, bar su se prethodnih godina ogrijali po razumnim cijenama.

Malo nas je al smo govna.
Ja spadam u tu prvu kategoriju, uveo ga kad je bilo 250 - 280 KM.
Inace, cinjenica je da za razliku od prethodne zime sada ipak imamo stabilniju situaciju. Ja sam ga prosle godine kupio negdje pocetkom novembra po 390 KM sa prevozom i to je u tom trenutku bila extra cijena, uveliko bio preko 400 KM. S tim da si jedva mogao doci do njega...u oktobru proale godine gdje god sam pitao nije ga bilo...
User avatar
Reglan
Posts: 4848
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#4383 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Kome se obratiti, kojoj insepkciji ako sam platio pelet i u ugovoru stoji da ce biti isporucen do 30-og septembra a isti nije dosao.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#4384 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by boshniak »

Reglan wrote:Kome se obratiti, kojoj insepkciji ako sam platio pelet i u ugovoru stoji da ce biti isporucen do 30-og septembra a isti nije dosao.
Ugovorni odnos, nema tu sta inspekcija, sporovi se rjesavaju na sudu.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4385 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Reglan wrote:Kome se obratiti, kojoj insepkciji ako sam platio pelet i u ugovoru stoji da ce biti isporucen do 30-og septembra a isti nije dosao.
Čuj ako imaš ugovor, šta čekaš, pravac sud.
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#4386 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

boshniak wrote:
Reglan wrote:Kome se obratiti, kojoj insepkciji ako sam platio pelet i u ugovoru stoji da ce biti isporucen do 30-og septembra a isti nije dosao.
Ugovorni odnos, nema tu sta inspekcija, sporovi se rjesavaju na sudu.
Prvo se obrati Ombudsmanu za zaštitu prava potrošaca! Guglaj njihovu stranicu pa ces vidjeti o cemu pricam. Oni su meni pomogli više puta da ostvarim svoja prava. Nalaze se u Mostaru pa možeš telefonom ali najbolje je mailom poslati slike, ugovor, račune...
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#4387 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

Molim peletare da mi odgovore

U danima kada kotao na pelet radi malo ujutro i uveče , problem je sa toplom vodom u kombinovanom bojleru.
Šta mislite može li i smijeli se bojler koga grije kotao na pelet ostaviti uključen i na struju? U isto vrijeme?
Pa da struja dopuni toplu vodu kada kotao ne radi.

Da li je neko probao i ako jeste kakva su iskustva?

Hvala
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4388 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

adoadop wrote:Molim peletare da mi odgovore

U danima kada kotao na pelet radi malo ujutro i uveče , problem je sa toplom vodom u kombinovanom bojleru.
Šta mislite može li i smijeli se bojler koga grije kotao na pelet ostaviti uključen i na struju? U isto vrijeme?
Pa da struja dopuni toplu vodu kada kotao ne radi.

Da li je neko probao i ako jeste kakva su iskustva?

Hvala
Ja sam komb. bojler spojio u sistem a isključio sa struje i nije baš ferceralo. Pošto nema stalno zagrijavanje vode (bar u ovom vremenu kada nije zima) ne isplati se. Bojler sam poslije isključio iz sistema i sada je ponovo na struji, a meni računi stižu manji za 15-tak KM.
User avatar
Filter
Posts: 8043
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4389 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

adoadop wrote:Molim peletare da mi odgovore

U danima kada kotao na pelet radi malo ujutro i uveče , problem je sa toplom vodom u kombinovanom bojleru.
Šta mislite može li i smijeli se bojler koga grije kotao na pelet ostaviti uključen i na struju? U isto vrijeme?
Pa da struja dopuni toplu vodu kada kotao ne radi.

Da li je neko probao i ako jeste kakva su iskustva?

Hvala
zasto bi se bojler pokvario??
kod mene tako radi godinama. uvijek je upaljen na struju, kad se centralno upali voda se u bojleru ugrije brze i smanji racune od struje
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#4390 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

Filter wrote:
adoadop wrote:Molim peletare da mi odgovore

U danima kada kotao na pelet radi malo ujutro i uveče , problem je sa toplom vodom u kombinovanom bojleru.
Šta mislite može li i smijeli se bojler koga grije kotao na pelet ostaviti uključen i na struju? U isto vrijeme?
Pa da struja dopuni toplu vodu kada kotao ne radi.

Da li je neko probao i ako jeste kakva su iskustva?

Hvala
zasto bi se bojler pokvario??
kod mene tako radi godinama. uvijek je upaljen na struju, kad se centralno upali voda se u bojleru ugrije brze i smanji racune od struje
Greška! Kombinovani bojler ima izmjenjivač topline koji u tvom slučaju radi dvosmjerno: Kada kotao proizvodi vodu temperature veće od one zadane električnim termostatom tada kotao grije vodu u bojleru. Mnogo češči je slučaj da bojler, njegov elektični grijač proizvodi toplinu koja se putem izmjenivača prenosi na sistem centralnog grijanja, pridonosi povećanoj potrošnji el. energije.
Jedino ispravno je isključiti elektični grijač tokom sezone grijanja, osim u slučajevima kada vam je potrebno brzo grijanje vode u bojleru za trenutnu potrošnju.
Tih 20-tak KM struje za električno grijanje vode u bojleru treba da bude utrošeno za rad pumpe centralnog grijanja...
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4391 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Kod mene je kombinovani. Kad radi kotao prekidac struje je ugasen, kad ne radi kotao, prekidac je ukljucen. As simple as that.

Btw danas prvi put ove sezone upaljen kotao.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#4392 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

mirzasut wrote:
Filter wrote:
adoadop wrote:Molim peletare da mi odgovore

U danima kada kotao na pelet radi malo ujutro i uveče , problem je sa toplom vodom u kombinovanom bojleru.
Šta mislite može li i smijeli se bojler koga grije kotao na pelet ostaviti uključen i na struju? U isto vrijeme?
Pa da struja dopuni toplu vodu kada kotao ne radi.

Da li je neko probao i ako jeste kakva su iskustva?

Hvala
zasto bi se bojler pokvario??
kod mene tako radi godinama. uvijek je upaljen na struju, kad se centralno upali voda se u bojleru ugrije brze i smanji racune od struje
Greška! Kombinovani bojler ima izmjenjivač topline koji u tvom slučaju radi dvosmjerno: Kada kotao proizvodi vodu temperature veće od one zadane električnim termostatom tada kotao grije vodu u bojleru. Mnogo češči je slučaj da bojler, njegov elektični grijač proizvodi toplinu koja se putem izmjenivača prenosi na sistem centralnog grijanja, pridonosi povećanoj potrošnji el. energije.
Jedino ispravno je isključiti elektični grijač tokom sezone grijanja, osim u slučajevima kada vam je potrebno brzo grijanje vode u bojleru za trenutnu potrošnju.
Tih 20-tak KM struje za električno grijanje vode u bojleru treba da bude utrošeno za rad pumpe centralnog grijanja...
Tako nekako.
Ja imam ventile na ulazu i izlazu iz bojlera. Kada radi na struju moram ventil zatvoriti da topla voda iz bojlera ne ide u sistem. Dovoljno je zatvoriti izlazni vod.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4393 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Koji crni sistem. Topla voda iz bojlera je odvojena od vode iz sistema grijanja koja cirkulise izmjenjivacem toplote (spiralom) unutar bojlera i grije sanitarnu vodu spremnika.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#4394 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

isx wrote:Koji crni sistem. Topla voda iz bojlera je odvojena od vode iz sistema grijanja koja cirkulise izmjenjivacem toplote (spiralom) unutar bojlera i grije sanitarnu vodu spremnika.
a ta spirala u kojoj je voda iz sistema c.grijanja se isto grije i topla voda kao laksa ide kroz sistem i grije mi radijator u gornjem kupatilu.
posto dolazi do pomjeranja vode u sistemu dolazi hladnija iz sistema u spiralu i uzima ti toplotu pa moras duze grijati vodu u bojleru.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4395 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Bojler obicno ima (trebao bi) poseban krug grijanja, dakle odmah iz kotolovskog kruga (po izlazu iz kotla) treba se odvojiti vod ka bojleru na koji se montira posebna pumpa koju kontrolise diferencijalni termostat bojlera i pali se po potrebi. Dakle, ostatak sistema i radijatorska pumpa radi neovisno od kotlovskog kruga gdje je pumpa za bojler, a radijatorsku kontrolise sobni termostat.
User avatar
Hame_
Posts: 5533
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#4396 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hame_ »

isx wrote:Bojler obicno ima (trebao bi) poseban krug grijanja, dakle odmah iz kotolovskog kruga (po izlazu iz kotla) treba se odvojiti vod ka bojleru na koji se montira posebna pumpa koju kontrolise diferencijalni termostat bojlera i pali se po potrebi. Dakle, ostatak sistema i radijatorska pumpa radi neovisno od kotlovskog kruga gdje je pumpa za bojler, a radijatorsku kontrolise sobni termostat.
Nije što si se kock'o, nego što se vadiš :mrgreen:
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#4397 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Jbg moram malo. :lol:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#4398 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

:thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8043
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4399 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

mirzasut wrote: Greška! Kombinovani bojler ima izmjenjivač topline koji u tvom slučaju radi dvosmjerno: Kada kotao proizvodi vodu temperature veće od one zadane električnim termostatom tada kotao grije vodu u bojleru. Mnogo češči je slučaj da bojler, njegov elektični grijač proizvodi toplinu koja se putem izmjenivača prenosi na sistem centralnog grijanja, pridonosi povećanoj potrošnji el. energije.
Jedino ispravno je isključiti elektični grijač tokom sezone grijanja, osim u slučajevima kada vam je potrebno brzo grijanje vode u bojleru za trenutnu potrošnju.
Tih 20-tak KM struje za električno grijanje vode u bojleru treba da bude utrošeno za rad pumpe centralnog grijanja...
nemam namjeru ulaziti u rasprave, poznajem svoj sistem i svoje racune.
slazem se sa cinjenicom da bi smanjio racun od struje za jos par maraka da se bojler pali na struju samo po potrebi, ali onog trenutka kad mi zatreba pun a ja zaboravio da krehnem...
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#4400 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

isx wrote:Bojler obicno ima (trebao bi) poseban krug grijanja, dakle odmah iz kotolovskog kruga (po izlazu iz kotla) treba se odvojiti vod ka bojleru na koji se montira posebna pumpa koju kontrolise diferencijalni termostat bojlera i pali se po potrebi. Dakle, ostatak sistema i radijatorska pumpa radi neovisno od kotlovskog kruga gdje je pumpa za bojler, a radijatorsku kontrolise sobni termostat.
Ovo si dobro napisao.
Medjutim, kod mene jeste poseban krug grijanja za bojler ali bez posebne pumpe.
Svi znamo da kotlovi na pelet uključuju pumpu i samo topla voda ide u sistem, tj. Nikad ne kruži hladna voda koja bi eventualno mogla preuzeti toplinu vode u bojleru dobijene strujom.
Tako da ukoliko je struja uključena i grije bojler te ukoliko se u istom trenutku uključi kotao, moje mišljenje je da će kotao ugrijati vodu u bojleru i struja će se automatski ugasiti.
S druge strane kada je sve ugrijano, kotao se gasi, prostorije ugrijane ali potrošila se topla voda, termostat na bojleru automatski aktivira struju da bi dogrijao vodu u bojleru.
Ispravite me ako griješim.
Post Reply