kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3726 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Da li neko zna da mi objasni sta bi to konkretno znacilo da nacin rada ventilatora prebacim na "rpm/hall sensor" u odnosu na trenutni nacin "direktno"?
User avatar
sargon
Posts: 824
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#3727 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sargon »

Na HIFA benzinskoj na ilidzi tona peleta 650 KM tona...

Pa nisu normalni sve im ebem lihvarsko al zaradice kurac od ovce ove godine, dabog da propali...
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3728 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

To je ono cega sam se i ja bojao...pelet moze stajati i blaga zima nece izgleda uticati na cijenu. Sumnjam da ce i u aprilu biti ispod 300 KM, potraznja ce se smanjiti, ostace ponudjaci koji mogu zadovoljiti po visokoj cijeni i to je to.
Nevjerovatno je da je prije godinu i po bio manje od 250 KM/t i da se to proizvidjacima isplatilo...
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#3729 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by hekaton »

sargon wrote:Na HIFA benzinskoj na ilidzi tona peleta 650 KM tona...

Pa nisu normalni sve im ebem lihvarsko al zaradice kurac od ovce ove godine, dabog da propali...
Kako to :shock: ja sam pitao na jednoj od njihovih pumpi i vreca je bila oko 6KM (doduse prodaje ona poljoprivredna apoteka u sklopu pumpe ali to je sve isto).
Na petrol pumpama vreca 6.5KM
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3730 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

sargon wrote:Na HIFA benzinskoj na ilidzi tona peleta 650 KM tona...

Pa nisu normalni sve im ebem lihvarsko al zaradice kurac od ovce ove godine, dabog da propali...
Ne siri dezinformacije, na Hifinoj pumpi na Ilidzi vreca peleta je 6.5 KM ( 6.5 x 66 =? )
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3731 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Ovoga na ignore. On zna zbog cega pusta te dezinformacije.
Prije par dana na Husinu kod Tuzle(S.Brod-Husino) prodaju ogrev i pelet po 4,5KM/vreci. Reklama pored puta. Nisam stajao da vidim koji je pelet.
User avatar
sargon
Posts: 824
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#3732 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sargon »

golfiista wrote:
sargon wrote:Na HIFA benzinskoj na ilidzi tona peleta 650 KM tona...

Pa nisu normalni sve im ebem lihvarsko al zaradice kurac od ovce ove godine, dabog da propali...
Ne siri dezinformacije, na Hifinoj pumpi na Ilidzi vreca peleta je 6.5 KM ( 6.5 x 66 =? )
Ja veceras kazem jaranu da svrati i da pita, vjerovatno je onda on pogrijesio pa umjesto 6,5 vreca otiso na 650. Otici cu ja jos jednom sutra provjeriti vidio sam da imaju 2-3 palete na pumpi. I 6.5 je puno, nadat se da ce ova zima biti kao sto je do sad pa nek propadnu lihvari. Neko govori kao ostavice na cijeni ovoj kao pelet se moze skladistit pa nije onda niko lud da planira dugorocno pelet, ode raja nazad na drva i cumur, cak je i plin isplatniji a i struja. Ja vjerujem da ce se trziste ustabiliti.
User avatar
sargon
Posts: 824
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#3733 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sargon »

Maraschino wrote:Ovoga na ignore. On zna zbog cega pusta te dezinformacije.
Prije par dana na Husinu kod Tuzle(S.Brod-Husino) prodaju ogrev i pelet po 4,5KM/vreci. Reklama pored puta. Nisam stajao da vidim koji je pelet.
Ja govorim o velikim nakupcima koji izazivaju i pumpaju krizu, ako je bila dezinformacija i ja sam bio obmanut.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3734 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

sargon wrote:
Maraschino wrote:Ovoga na ignore. On zna zbog cega pusta te dezinformacije.
Prije par dana na Husinu kod Tuzle(S.Brod-Husino) prodaju ogrev i pelet po 4,5KM/vreci. Reklama pored puta. Nisam stajao da vidim koji je pelet.
Ja govorim o velikim nakupcima koji izazivaju i pumpaju krizu, ako je bila dezinformacija i ja sam bio obmanut.
Razumijem, poletio si a nisi provjerio.

Pelet ne moze ici gore jer je zima ispod prosjeka, velike zalihe kako kod kupaca tako i kod nakupaca a tvornice moraju raditi.
Sta ce sa proizvedenim peletom ako ga niko ne trazi?
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#3735 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

Negdje ranije sam napisao da će se cijena peleta stabilizovati i da će ponuda biti ista ili slična čitave godine, sa cijenama negdje oko 350 km/t. To se otprilike i dešava, cijene su gledajući pik sve zalijepile za taj iznos... ruku na srce za te pare se dobija ž klasa peleta. Koliko blaga sezona utiče na ovu cijenu teško je reći, utiče ali ne mnogo...
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#3736 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

ima peleta koliko hocete i gdje hocete cijena 320 do 350... trenutno sad u pola januara :)

a druga stvar krenule su neke nove firme novi ljudi koji će popuniti tržište peletom tako da neće biti ovog što je bilo do sada...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3737 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ja kad sam uveo pelet bio je 170 KM po toni.
Bilo je na sva zvona jeftino a cisce od drva i uglja.
Tad je pelet bio dobar,ja nisam ni znao sta je sljaka,samo suhi sitni pepeo.

A danas ljudi izgledaju zadovoljni cijenom 350 KM iako je kvalitet u odnosu na ono vrijeme katastrofalan i potrosnja peleta je osjetno veca u odnosu na tada,kao i odrzavanje ciscenje sljaka puno gore nego tada.
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#3738 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dobor kula »

Juce kupljena 1t peleta u Vladragu,cijena 300KM.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3739 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

dobor kula wrote:Juce kupljena 1t peleta u Vladragu,cijena 300KM.
Evo i kod mog lokalnog prodavaca 320KM tona sa dostavom, kolicine neogranicene. Ako se nastavi ovako topla zima ostace ogromna kolicina lihvarskog peleta + novi pelet iz raznih fabrika i 100% sam siguran da ce ga u aprilu biti po 260-270KM koliko hoces.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3740 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Ja dobio obećanje/naručio za april Ilijaski po 250KM bez prevoza. Vidjet ćemo hoće li izraditi.
shilje
Posts: 47
Joined: 25/03/2016 14:23

#3741 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shilje »

gledam u robotu danas 7,5km vreca peleta
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3742 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Gledaj i dalje, i ja vjerujem da ga svi gledaju ali niko ne kupuje. Peleta po 330KM na svakom cosku a ima ga i jeftinijeg a oni ga mogu cijeniti koliko god hoce ali ce im sluziti samo za gledanje.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3743 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

CooK wrote:Gledaj i dalje, i ja vjerujem da ga svi gledaju ali niko ne kupuje. Peleta po 330KM na svakom cosku a ima ga i jeftinijeg a oni ga mogu cijeniti koliko god hoce ali ce im sluziti samo za gledanje.
300 KM.
u aprilu će biti po 250 sa prevozom koliko hoćeš.
diff
Posts: 63
Joined: 02/11/2012 11:19

#3744 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by diff »

Da li neko zna gdje imati kupiti A1 peleta? Treba mi nekoliko vreća da usporedim rad peći na kvalitetnom peletu i ovog lihvarskog od 450 KM punog sljake.
clone8
Posts: 36
Joined: 27/12/2017 15:03

#3745 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by clone8 »

golfiista wrote:
CooK wrote:Gledaj i dalje, i ja vjerujem da ga svi gledaju ali niko ne kupuje. Peleta po 330KM na svakom cosku a ima ga i jeftinijeg a oni ga mogu cijeniti koliko god hoce ali ce im sluziti samo za gledanje.
300 KM.
u aprilu će biti po 250 sa prevozom koliko hoćeš.
pa to je ok cijena
povel
Posts: 8
Joined: 08/05/2014 21:41

#3746 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by povel »

Zna li mozda neko gdje se nalazi foto senzor na kovan kotlu.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3747 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Skonto sam kako da mi pec trosi prihvatljivo (po uzoru na bosnjin sistem potrosnje goriva) - ja joj naspem 5 vreca i sidjem za 3 dana da je opet napunim....a ona ako hoce nek potrosi odmah sve...meni je bitan prosjek :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3748 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

betametazon wrote:Skonto sam kako da mi pec trosi prihvatljivo (po uzoru na bosnjin sistem potrosnje goriva) - ja joj naspem 5 vreca i sidjem za 3 dana da je opet napunim....a ona ako hoce nek potrosi odmah sve...meni je bitan prosjek :D
probaj istrest jedno dvije prazne vrece. mozda nasjedne na fazon. :D
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#3749 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tcz »

Maraschino wrote:
betametazon wrote:Skonto sam kako da mi pec trosi prihvatljivo (po uzoru na bosnjin sistem potrosnje goriva) - ja joj naspem 5 vreca i sidjem za 3 dana da je opet napunim....a ona ako hoce nek potrosi odmah sve...meni je bitan prosjek :D
probaj istrest jedno dvije prazne vrece. mozda nasjedne na fazon. :D
:lol: :-)

najbolje je tretirat kao bojler, stalno da drzi temperaturu. Kad pustis da se kuca/stan ishladi onda trosi ko luda.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3750 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

tcz wrote: :lol: :-)

najbolje je tretirat kao bojler, stalno da drzi temperaturu. Kad pustis da se kuca/stan ishladi onda trosi ko luda.
Mislim da tu nema pravila. Svako treba sebi naci nacin kako mu najvise odgovara a da ne izgubi na komforu.
Meni najvise odgovara kada postigne zadatu temperaturu kotla 69-70*C onda je smanjujem na P1 ili P2(od P5) sve dok se temperatura u kotlu ne spusti na 45*C. To nekada zna trajati satima. Pumpa i dalje vrti vodu iz kotla i usput dogrijava. Nekada koristim mjesajuci ventil. Ja imam neku ne bas noviju elektroniku tako da i kada postigne zadanu temperaturu ona i dalje radi i odrzava tu temperaturu. Nikada se ne iskljucuje u potpunosti.


Termoflux 30KW
Grijem oko 180-200 m² sa izolovanom kucom 8 cm stiropor, 10 cm na tavanu i PVC stolarijom. Polozaj kuce je takav da cijeli dan grije sunce(kada ga ima).
Post Reply