kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Slo Burner
Posts: 5349
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#3701 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Slo Burner »

Nego je li pao na 300 ? da se pripremam za sljedecu zimu
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3702 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

dzozluk wrote:seltron ACC30 je nova verzija ACC10. Može se postaviti na trokraki i četverokraki ventil u zavisnosti šta sa njim želimo dostići. Prvenstvena mu zadaća regulacija temperature povratnog voda, a služi i za slanje vode konstantne temperature u sistem.
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?
karabajaze
Posts: 122
Joined: 03/10/2014 22:19
Location: Zenica
Grijem se na: TP Termoflux 16kw

#3703 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by karabajaze »

isx wrote:
dzozluk wrote:seltron ACC30 je nova verzija ACC10. Može se postaviti na trokraki i četverokraki ventil u zavisnosti šta sa njim želimo dostići. Prvenstvena mu zadaća regulacija temperature povratnog voda, a služi i za slanje vode konstantne temperature u sistem.
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?
Regulišeš samo u jednom smijeru, kod mene je to regulacija temperature vode koja ide u kuću.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3704 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Pretpostavio sam. Na kojem principu radi?
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3705 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

isx wrote:Pretpostavio sam. Na kojem principu radi?
Ima temperaturni osjetnik koji se uroni ili direktno nasloni na cijev čiji polaz želimo regulisati. Kad postigne temperaturu lagano "zatvara" ventil i prima vodu iz drugih pravaca odnosno mješa vodu kako bi zadržao zadanu temperaturu.
LED
Posts: 116
Joined: 28/05/2004 10:14

#3706 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by LED »

isx wrote:
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?

Pored raspoložive elektronike na kotlu u kombinaciji sa 4-krakim mix ventilom, jos 250-300KM na ACC???

vi ste ljudi stvarno fanatici :D
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3707 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

LED wrote:
isx wrote:
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?

Pored raspoložive elektronike na kotlu u kombinaciji sa 4-krakim mix ventilom, jos 250-300KM na ACC???

vi ste ljudi stvarno fanatici :D
Vrlo interesantno razmišljanje. Kao prvo nemamo svi iste peći, iste mogučnosti štelovanja, isti broj krugova grijanja, različitu grijanu površinu. Lično imam peć termoflux peling eco 25 kW, 2 kruga grijanja + krug grijanja tople vode. Različita potreba za temperaturom u različitim krugovima traži i različito namještanje polaza grijanja odnosno ulaganje da bismo to dobili.
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3708 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

karabajaze wrote:
isx wrote:
dzozluk wrote:seltron ACC30 je nova verzija ACC10. Može se postaviti na trokraki i četverokraki ventil u zavisnosti šta sa njim želimo dostići. Prvenstvena mu zadaća regulacija temperature povratnog voda, a služi i za slanje vode konstantne temperature u sistem.
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?
Regulišeš samo u jednom smijeru, kod mene je to regulacija temperature vode koja ide u kuću.
Ono što ti hoćeš mislim da možeš postići sa seltron ACC20 tj. novi ACC40. Mislim da on ima mogučnost da kontroliše i kotao i polaz.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3709 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

LED wrote:
isx wrote:
Ako imam cetverokraki htio bih prvenstveno zadati stalnu polaznu temperaturu. Mogu li ujedno regulirati i povratnu sa ovim ventilom?

Pored raspoložive elektronike na kotlu u kombinaciji sa 4-krakim mix ventilom, jos 250-300KM na ACC???

vi ste ljudi stvarno fanatici :D
Normalno. Uskoro i osjetnik vanjske temperature. :D
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3711 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Sve je u redu braco ali da se vratimo izvornoj temi i problemu: zima je blaga ali trenutna cijena peleta i dalje nije ohrabrujuca a naslusali smo se nekakvih najava i predvidjanja enormnih pojeftinjenja narocito ako zima bude blaga...sta su vasa ocekivanja, kako bi to moglo izvledati na proljece?
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3712 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

betametazon wrote:Sve je u redu braco ali da se vratimo izvornoj temi i problemu: zima je blaga ali trenutna cijena peleta i dalje nije ohrabrujuca a naslusali smo se nekakvih najava i predvidjanja enormnih pojeftinjenja narocito ako zima bude blaga...sta su vasa ocekivanja, kako bi to moglo izvledati na proljece?
Mislim da su pojedini dobavljači peleta nagomilali velike količine peleta koje neće uspjeti prodati. Znači na proljeće možemo očekivati normalnu cijenu peleta starog godinu dana.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3713 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Postoji li način da se pumpa za bojler podesi da ju pali i gasi termostat bojlera po potrebi?
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3714 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

isx wrote:Postoji li način da se pumpa za bojler podesi da ju pali i gasi termostat bojlera po potrebi?
Mislim da kod određenih vrsta bojlera postoji, npr. Valijant. Kod kombiniranih bojlera grijanje struja ili krug topla voda centralnog obično se stavlja nalijegajući termostat vezan za pumpu. On pali pumpu na određenoj temperaturi i gasi ispod zadate da ne bi poslije gašenja sistema došlo do hlađenja zagrijane vode.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3715 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Pored dobre volje ja vas nista ne razumijem. :roll:
Mozda je do mene.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3716 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

dzozluk wrote:
isx wrote:Postoji li način da se pumpa za bojler podesi da ju pali i gasi termostat bojlera po potrebi?
Mislim da kod određenih vrsta bojlera postoji, npr. Valijant. Kod kombiniranih bojlera grijanje struja ili krug topla voda centralnog obično se stavlja nalijegajući termostat vezan za pumpu. On pali pumpu na određenoj temperaturi i gasi ispod zadate da ne bi poslije gašenja sistema došlo do hlađenja zagrijane vode.
Zašto bih koristio nalijegajuci termostat kada već postoji termostat u bojleru koji pali gasi struju kada je potrebno ugrijati vodu preko struje. Nekom logikom bi se na isti termostat mogla povezati i pumpa? Ima li neko od električara da to potvrdi?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3717 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Logicno,onaj ko se malo razumije u struju,zna da termostat u bojleru prekida strujni krug (pali gasi grijac).
Ako uzmes struju sa dijela poslije termostata i odvedes na cirkulacionu pumpu,onda ce ta pumpa pocet da radi onda kad termostat bojlera da signal da treba grijati vodu.
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3718 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

isx wrote:
dzozluk wrote:
isx wrote:Postoji li način da se pumpa za bojler podesi da ju pali i gasi termostat bojlera po potrebi?
Mislim da kod određenih vrsta bojlera postoji, npr. Valijant. Kod kombiniranih bojlera grijanje struja ili krug topla voda centralnog obično se stavlja nalijegajući termostat vezan za pumpu. On pali pumpu na određenoj temperaturi i gasi ispod zadate da ne bi poslije gašenja sistema došlo do hlađenja zagrijane vode.
Zašto bih koristio nalijegajuci termostat kada već postoji termostat u bojleru koji pali gasi struju kada je potrebno ugrijati vodu preko struje. Nekom logikom bi se na isti termostat mogla povezati i pumpa? Ima li neko od električara da to potvrdi?
Sve i da može, a mislim da ne može, ako griješ samo u intervalima npr. od 6 do 21. Ako je hladno voda u sistemu za sat se ohladi. U tom slučaju termostat bojlera traži toplu a dobija hladnu vodu i smanjuje količinu tople vode u bojleru jer kroz spiralu u bojleru teče hladna a ne topla voda.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#3719 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Ima i to logike. Ne mogu da budem pametan.
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3720 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

isx wrote:Ima i to logike. Ne mogu da budem pametan.
Dugo sam po forumima tražio odgovor na ovo pitanje. Ono što sam ja shvatio u mojih 11 godina korištenja tople vode za bojler da temperatura vode koja ide u bojler ne smije biti ispod 50.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#3721 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kazo »

dzozluk wrote:
betametazon wrote:Sve je u redu braco ali da se vratimo izvornoj temi i problemu: zima je blaga ali trenutna cijena peleta i dalje nije ohrabrujuca a naslusali smo se nekakvih najava i predvidjanja enormnih pojeftinjenja narocito ako zima bude blaga...sta su vasa ocekivanja, kako bi to moglo izvledati na proljece?
Mislim da su pojedini dobavljači peleta nagomilali velike količine peleta koje neće uspjeti prodati. Znači na proljeće možemo očekivati normalnu cijenu peleta starog godinu dana.
Sad cemo imati novi problem, uvaljivat ce nam stari pelet :D
sbatke
Posts: 17
Joined: 08/02/2013 12:08

#3722 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sbatke »

Koliko gubi pelet na kvalitetu ako odstoji godinu dana uz uslov da je pravilno uskladišten?
MOKE_R
Posts: 129
Joined: 21/12/2006 21:21
Location: Sarajevo

#3723 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by MOKE_R »

Meni je jednom ostala tona peleta od prosle godine i nisam primjetio nikakvu razliku u odnosu na novi pelet koji sam kupio te godine
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3724 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Nama takodje jedne godine ostala cijela paleta pelete koji je bio dobar.
Sledece zime prvo njeg trosili i dalje je bio dobar.
A kad je dosao na red novi on nije valjao,pa sam morao napravit duplo jace doziranje za istu temperaturu u izlazu za dimnjak.

Iz godine u godinu trend je bio sve slabiji i slabiji pelet :D
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3725 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Ni ja nisam primjetio da je pelet bio losiji iako je od kraja prethodne sezone bio na paletama u neizbezoniranom podrumu. Sto rekose ovi iznad - cak mi je i bolji bio od ovogodisnjeg koji mi je vruc stigao iz fabrike...itakodjer se slazem da je kvalitet opcenito u padu i da cemo tesko dobiti pelet koji je 100% od cistog drveta barem po ovim cijenama. A mislim da su bolje 2 t takvog nego 3t ovoga sto sad kupujemo...
Post Reply