kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3676 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

almirkoba wrote:ja ću naći nekoga i odraditi mjerenja mislim da ovako nema smisla lagati da troši 200 300w za min deklarisanu 400w a normalne potrošnje 1,5kw a da ne govorim o maximalnoj tipa 2,5kw, zamolit ću prijatelja koji tuši te klime da to odradimo
Nije pristojno reci za nekog da laze pogotovo ako se ne razumijes u to.
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#3677 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

rovac13 wrote:
almirkoba wrote:ja ću naći nekoga i odraditi mjerenja mislim da ovako nema smisla lagati da troši 200 300w za min deklarisanu 400w a normalne potrošnje 1,5kw a da ne govorim o maximalnoj tipa 2,5kw, zamolit ću prijatelja koji tuši te klime da to odradimo
Nije pristojno reci za nekog da laze pogotovo ako se ne razumijes u to.
to isto kad bi ja došao na ovu temu i rekao da trošim ispod pola vreće dnevno i očekivao da me ljudi ne smatraju lažovom :) i glavni dio diskusije sveo na moju nekulturu a ne potkrepljivanje svoje izjave.

imamo sam el bojler nekad davno prije cca 20g jede struju
imam obične klime isto jedu struju
imam iskustvo sa onim konverotrima isto jedu struju, punica prošle godine nasjela 2komada kupili horor od cijena za struju..
imam u firmi toplotne pumpe znam koliko torše za grijanje ogromne kvadatrure pa korisimo 2 peći po 150kw na pelet

a ostajem dužan moj mini istraživanje za te klime..
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3678 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zlo zlo »

isx wrote:
zlo zlo wrote:meni je klima uštekana u mjerač potrošnje struje, znam u fening koliko mi je potrošila od kraja ljeta, vidim koliko troši kako radi, i prijatelj ti možda prodaje klime ali nema blage o njihovom radu. Kao i svako seljo, otvori obrt a nema blage o proizvodu koji prodaje, pun balkan ih je takvih.
Fulio si temu.
znam ali prozvali su čoeka da laže, pa ne mogu prešutiti na to :oops1:

za svaku klimu ima naveden ser i scop broj, naši japanci obično imaju ser oko 7, a scop 4.


Sezonski omjer energetske učinkovitosti (SEER) – to je sveukupni omjer energetske učinkovitosti uređaja, predstavnik cijele sezone hlađenja. Izračunava se kao godišnji zahtjev za hlađenjem podijeljen s godišnjom potrošnjom električne energije za hlađenje.

Sezonski koeficijent učinkovitosti (SCOP) - to je sveukupni koeficijent učinkovitosti uređaja, predstavnik cijele promatrane sezone grijanja (vrijednost SCOP-a odgovara određenoj sezoni grijanja).

Izračunava se dijeljenjem referentnog godišnjeg zahtjeva za grijanjem s godišnjom potrošnjom električne energije za grijanje.


Znači u prosjeku klima daje 4 puta više toplotne energije nego uzima struju.

To ni jedna grijalica, bojler ne daje, tako da ja 4 puta manje struje trošim nego da koristim bilo što drugo.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3679 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

almirkoba wrote:to isto kad bi ja došao na ovu temu i rekao da trošim ispod pola vreće dnevno i očekivao da me ljudi ne smatraju lažovom :) i glavni dio diskusije sveo na moju nekulturu a ne potkrepljivanje svoje izjave.
Ti to mene izazivas da na ovoj temi pisem o tome.
Rekao sam ne moze :-D
Hoces da mene kazne radi tebe.

Pitaj me na temi u kojoj treba da se pise o tome,vec sam ti rekao :D
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#3680 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ušće »

isx wrote::-x
ušće wrote:Da ne ulazim u diskusiju za ove koji ne znaju i da ih ubuduće ne varaju :

Ne postoji pelet 100% bukva. uglavnom je odnos 70 naspram 30% većina je 50 -50 ispod ovog ne idite ako želite štedjeti
pozz.
Ne znam postoji li ili ne, ovom na deklaraciji piše bukva, izvozi se vanka i potesko ga je pribaviti. Ima žućkastu boju koju ni kod jednog drugog peleta nisam vidio. Svi su bljedunjavo sivi ovaj nije. E sad ko će mu znati.
Naravno da piše ...poznajem skoro pa sve proizvođače peleta i samo jedan mali broj ih je realno ...tu kvalitetu peleta o kojoj govoriš imaš recimo i kod Đomix- a u Foči
LED
Posts: 116
Joined: 28/05/2004 10:14

#3681 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by LED »

Za ove sto se griju jednim 'inverterom'

Većina na ovoj temi imaju dnevni boravak veci, nego cijeli vas prostor koji grijete sa jednim "inverterom".
Vecina voli da mu je toplo, u svakoj prostoriji zasebno, a ne samo u referentnoj prostoriji. To sa jednim 'inverterom' nije moguce.
Vecina voli privatnost pogotovu u viseclanim porodicama, a ne da su vrata svih prostorija sirom otvorene kao kod grijanja jednim "inverterom".
I na kraju zaboravljate bojler. Sam bojler u prosjeku troši minimalno 10-15KM mjesecno.
Kod grijanja na pelet tog troska, iako nije veliki, nema.

Kolika je usporedba ustede najbolje pokazuje racun koji se @karabaja potrudio uraditi :thumbup:
Hvala @karabaja
Njegov racun kaze 0.89KM/m2 mjesecno.
Sto za "prostor" od 60 kvadrata (koliko ovi maksimalno griju sa jednim inverterom), Dodje ~54KM minus 10-15KM koje je grijanje na pelet ustedilo grijanjem vode u kupatilskom bojleru. Znaci 44KM u vrh glave.
Pausalnim informacijama nagovarati narod da se baca u novi trošak prelaskom na toplotne pumpe nije za pohvalu.


Sad da se vratimo na temu.
Ne guta kotao pelet nego prostor, koji se zagrijava. U kotlu je bitno samo sagorijevanje, a ako je potrosnja veca, nego prijasnja mjerenja, onda, ili je los pelet, ili isti ne sagorijeva dobro, pa ne razvija max. temperaturu, ili su se pojavili novi gubici.
Tipujem na los pelet, jer ove sezone su nam podvaljivali sve i svasta.
Sto se tice kondenza u kotlu on nije od niske temperature u kotlu. Termoflux kotlovi su fabricki postavljeni na paljenje pumpe vec pri 50*C a KOVAN vec na 40*C.
Kondenz u kotlu se javlja zbog veceg procenta vlage u vasem peletu od propisane (dobar pelet treba da sadrzi manje od 10% vlage u sebi a optimalno 6-8%). U slucaju kondenza ne treba povecavati temperaturu u kotlu nego pojacati ventilator jer vlazan pelet treba veci procenat zraka u smjesi za sagorijevanje.

Neko je napisao da mu osjetnik plamena registruje oko 570*C. To je pelet srednje kvalitete. Dobar pelet razvija temperaturu plamena u prosjeku od 650-700*C.

Ova sezona nije mjerodavna nizasto. Vanjske temperature su iznadprosjecne, pelet je u momentima bio preskup, ili je zadnje klase ili je prezimio proslu sezonu u nekim neuslovnim hangarima i magacinima pa se nakupio vlage iz okoline.
Uglavnom, ne ponovilo se.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#3682 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mehkoca »

LED wrote:Za ove sto se griju jednim 'inverterom'

Većina na ovoj temi imaju dnevni boravak veci, nego cijeli vas prostor koji grijete sa jednim "inverterom".
Vecina voli da mu je toplo, u svakoj prostoriji zasebno, a ne samo u referentnoj prostoriji. To sa jednim 'inverterom' nije moguce.
Vecina voli privatnost pogotovu u viseclanim porodicama, a ne da su vrata svih prostorija sirom otvorene kao kod grijanja jednim "inverterom".
I na kraju zaboravljate bojler. Sam bojler u prosjeku troši minimalno 10-15KM mjesecno.
Kod grijanja na pelet tog troska, iako nije veliki, nema.

Kolika je usporedba ustede najbolje pokazuje racun koji se @karabaja potrudio uraditi :thumbup:
Hvala @karabaja
Njegov racun kaze 0.89KM/m2 mjesecno.
Sto za "prostor" od 60 kvadrata (koliko ovi maksimalno griju sa jednim inverterom), Dodje ~54KM minus 10-15KM koje je grijanje na pelet ustedilo grijanjem vode u kupatilskom bojleru. Znaci 44KM u vrh glave.
Pausalnim informacijama nagovarati narod da se baca u novi trošak prelaskom na toplotne pumpe nije za pohvalu.


Sad da se vratimo na temu.
Ne guta kotao pelet nego prostor, koji se zagrijava. U kotlu je bitno samo sagorijevanje, a ako je potrosnja veca, nego prijasnja mjerenja, onda, ili je los pelet, ili isti ne sagorijeva dobro, pa ne razvija max. temperaturu, ili su se pojavili novi gubici.
Tipujem na los pelet, jer ove sezone su nam podvaljivali sve i svasta.
Sto se tice kondenza u kotlu on nije od niske temperature u kotlu. Termoflux kotlovi su fabricki postavljeni na paljenje pumpe vec pri 50*C a KOVAN vec na 40*C.
Kondenz u kotlu se javlja zbog veceg procenta vlage u vasem peletu od propisane (dobar pelet treba da sadrzi manje od 10% vlage u sebi a optimalno 6-8%). U slucaju kondenza ne treba povecavati temperaturu u kotlu nego pojacati ventilator jer vlazan pelet treba veci procenat zraka u smjesi za sagorijevanje.

Neko je napisao da mu osjetnik plamena registruje oko 570*C. To je pelet srednje kvalitete. Dobar pelet razvija temperaturu plamena u prosjeku od 650-700*C.

Ova sezona nije mjerodavna nizasto. Vanjske temperature su iznadprosjecne, pelet je u momentima bio preskup, ili je zadnje klase ili je prezimio proslu sezonu u nekim neuslovnim hangarima i magacinima pa se nakupio vlage iz okoline.
Uglavnom, ne ponovilo se.
Ako nije problem, da li možeš postaviti taj račun od @karabaje?

Prethodno sam napisao:
''Ako smijem da se ubacim, nemojte me tjerati :D Prije otprilike 1 godinu, @filter mi je dao ideju da na postojeće grijanje na ugalj uvedem i plin pa da se kombinuje, što je super. Dobijem saglasnost od Sarajevogasa, ali onda nastupaju komplikacije i odustanem od plina. Onda dobijem ponudu za toplotnu pumpu oko 11.000 KM (samo pumpa). Odustanem jer je skupo. Na kraju se odlučim za invertere. Zadnjih mjesec dana, od 24.11. do 24.12., na 3 invertera potrošeno 41,33 KM. O komforu da ne govorim, samo dugme, i to u ležećem položaju :D''

P.S. Prije par dana ugrađen i 4. inverter. Još jedan će trebati da pokrije cijelu kuću od 9x8,5 m. Znači, nije samo jedan inverter i nisu paušalne informacije!

P.P.S. Nekoliko komšija je prešlo na pelet, tako da znam i vidim o čemu se radi :thumbup:

Za sve ostalo, rado ću ti/vam odgovoriti na temi o inverterima
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3683 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

LED wrote:Za ove sto se griju jednim 'inverterom'

Kolika je usporedba ustede najbolje pokazuje racun koji se @karabaja
Jel to ono kao pitanje vjerujes li vise meni ili svojim ocima :D

Uz duzno postovanje,imamo u kuci instalirano i jedno i drugo,ista kuca,isti toplotni gubici,iste zivotne navike,grijanje na istu ili slicnu temperaturu.
Za mene ne postoji preciznija usporedba od ove.

Pare se moraju dati ili za jedno ili za drugo :D
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3684 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Ima li neko sa TF pelling eco kotlom? Sa kojim peletom ste postigli najveću temperaturu plamena? I koliko je iznosila?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3685 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zlo zlo »

mehkoca to išlo mene, ja s 2 klime grijem 60 kvadrata za nekih 50km jer nemam izolacije :D
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3686 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

zlo zlo wrote:mehkoca to išlo mene, ja s 2 klime grijem 60 kvadrata za nekih 50km jer nemam izolacije :D
A kako griješ peletom?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3687 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zlo zlo »

ne grijem ja peletom, to rovac ima oboje :D On zna usporedit, ja se nadovezala bila o pričama koliko klime troše, jer znam, imam mjerač, evo i mehkoca s svoje 4 klime i kućom ima sve pod mjeračima, zna što ima, ne pljucam pelet, nikad ga nisam iskoristila ali ne volim da rovca zovu lažovom jer kaže koliko troši struje. Zato se nadovezala u temu, ovu temu povremeno popratim jer razmišljala nekad o njemu kao alternativi, a onda vidjeh koliko muljaju ljude tokom zime s nabavom.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3688 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Ali tema nisu klime.
karabajaze
Posts: 122
Joined: 03/10/2014 22:19
Location: Zenica
Grijem se na: TP Termoflux 16kw

#3689 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by karabajaze »

isx wrote:Ali tema nisu klime.
Tako je. Još malo pa ćemo ovdje početi razmjenjivati recepte za kolače :-) i naravno dilema odmah, da li ih peći u el.šporetu, plinskom onom na drva ili ih ostaviti na suncu :kiss: :-) :izet:
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3690 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

karabajaze wrote:
isx wrote:Ali tema nisu klime.
Tako je. Još malo pa ćemo ovdje početi razmjenjivati recepte za kolače :-) i naravno dilema odmah, da li ih peći u el.šporetu, plinskom onom na drva ili ih ostaviti na suncu :kiss: :-) :izet:
Nego jarane koji mi motor preporučuješ na mjesajuci ventil?
Edin25
Posts: 418
Joined: 01/06/2012 07:57

#3691 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Edin25 »

Raja, da li od vas neko ima problema sa Salus bezicnim termostatom?
Desava mi se da radi 5,7,15 dana i samo "zakuje".
Zajbancija zesca, moram ga svaki put nositi u kotlovnicu, ugasit pec,upalit, pa ga kao nesto "sikronizovat" sa peci.
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#3692 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

Edin25 wrote:Raja, da li od vas neko ima problema sa Salus bezicnim termostatom?
Desava mi se da radi 5,7,15 dana i samo "zakuje".
Zajbancija zesca, moram ga svaki put nositi u kotlovnicu, ugasit pec,upalit, pa ga kao nesto "sikronizovat" sa peci.

izvadi baterije iz termostata,skini poklopac i pogasi sve frekfencije osim jedne, i tako uradi i na glavnom prijemniku kod peci. postavi istu frekfenciju kao i na termostatu.
Edin25
Posts: 418
Joined: 01/06/2012 07:57

#3693 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Edin25 »

Prva godina mi je sa ovim peletom, dobro sve radi samo eto to cudo malo zeza.
Baterije mogu izvaditi, nije problem samo ne znam za te frekvencije.
Kontam da zovem ovog salabajzera od majstora pa da on to odradi a ja da gledam kako to ide sa tim frekvencijama.
Pravo da ti kazem, nemam pojma ni na koji poklopac mislis?
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#3694 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

Edin25 wrote:Prva godina mi je sa ovim peletom, dobro sve radi samo eto to cudo malo zeza.
Baterije mogu izvaditi, nije problem samo ne znam za te frekvencije.
Kontam da zovem ovog salabajzera od majstora pa da on to odradi a ja da gledam kako to ide sa tim frekvencijama.
Pravo da ti kazem, nemam pojma ni na koji poklopac mislis?

kad izvadis baterije imas male sarafice i bukvalno rasklopise termostat na dva dijela i tu imas 5 frekvencija, na nekim modelima salusa je odmah kraj baterija. a tako i na glavnom prijemniku dole kod peci gdje ulaze kablovi u kontrolor termostata imas 5 dugmica/frekfencija, pogas sve osim jedne, na recimo broj 3. samo ih podesi da su na istom broju i to je to. vrlo jednostavno, 5 minuta posla.
Edin25
Posts: 418
Joined: 01/06/2012 07:57

#3695 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Edin25 »

peletiisamopelet wrote:
Edin25 wrote:Prva godina mi je sa ovim peletom, dobro sve radi samo eto to cudo malo zeza.
Baterije mogu izvaditi, nije problem samo ne znam za te frekvencije.
Kontam da zovem ovog salabajzera od majstora pa da on to odradi a ja da gledam kako to ide sa tim frekvencijama.
Pravo da ti kazem, nemam pojma ni na koji poklopac mislis?

kad izvadis baterije imas male sarafice i bukvalno rasklopise termostat na dva dijela i tu imas 5 frekvencija, na nekim modelima salusa je odmah kraj baterija. a tako i na glavnom prijemniku dole kod peci gdje ulaze kablovi u kontrolor termostata imas 5 dugmica/frekfencija, pogas sve osim jedne, na recimo broj 3. samo ih podesi da su na istom broju i to je to. vrlo jednostavno, 5 minuta posla.
aha, ovo je vec lako za uradit.
probat cu odmah cim zakuje sledeci put, sad zasad radi pa de ne diram bezveze.
Hvala puno za informacije i objasnjenje.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3696 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Edin25 wrote:Raja, da li od vas neko ima problema sa Salus bezicnim termostatom?
Desava mi se da radi 5,7,15 dana i samo "zakuje".
Zajbancija zesca, moram ga svaki put nositi u kotlovnicu, ugasit pec,upalit, pa ga kao nesto "sikronizovat" sa peci.
Nikad ni najmanjeg problema.
karabajaze
Posts: 122
Joined: 03/10/2014 22:19
Location: Zenica
Grijem se na: TP Termoflux 16kw

#3697 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by karabajaze »

isx wrote:
karabajaze wrote:
isx wrote:Ali tema nisu klime.
Tako je. Još malo pa ćemo ovdje početi razmjenjivati recepte za kolače :-) i naravno dilema odmah, da li ih peći u el.šporetu, plinskom onom na drva ili ih ostaviti na suncu :kiss: :-) :izet:
Nego jarane koji mi motor preporučuješ na mjesajuci ventil?
Ja koristim Seltron ACC 10, odličan. :thumbup:
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#3698 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

Sada mi nude neki Seltron ACC30 valjda noviji model, samo kako da prepoznam da li je za cetverokraki ili trokraki ventil? Na kojem principu rade ovi motori?
dzozluk
Posts: 9
Joined: 24/10/2017 10:03

#3699 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dzozluk »

seltron ACC30 je nova verzija ACC10. Može se postaviti na trokraki i četverokraki ventil u zavisnosti šta sa njim želimo dostići. Prvenstvena mu zadaća regulacija temperature povratnog voda, a služi i za slanje vode konstantne temperature u sistem.
Post Reply