kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#3526 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

Ja se na to go*no ne bi grijao sledecih par godina sve da mi neko dzaba da pec i radijatore.
Te ova cijena, te ona, te te ovaj 'ebe, te te onaj' jebe - to ce tek doci u normalu za 5-6 godina da se zna cijena i ostalr stvari oko isporuke.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3527 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Mrsko mi je traziti postove, ali ja ovu pricu pricam cijelo vrijeme. Peleta ce u martu biti po 220 KM kolimo hoces. Bas kao i svake godine. Pelet je nepresusna i vrlo dostupna sirovina sa relativno jednostavnom proizvodnjom. Pametnom dosta.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3528 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

mirzasut wrote:
CooK wrote:Mislim da ce se ipak na kraju pokazati da si pogrijesio. Ako se nastavi ovako vrijeme a prognoze su da hoce(od utorka od 10-18 stepeni) onda ce biti sve manja potrosnja peleta i preprodavaci koji su ga nabavljali u ljeto bice prisiljeni jos obarati cijene jer vecina fabrika peleta vec od januara ce isporuciti sve narudzbe koje su imali u prethodnom periodu i krecu u proizvodnju nenarucenog peleta pa ce doci do situacije da istovremeno pelet prodaju i preprodavaci i proizvodjaci i sami sebi ce praviti konkurenciju sto ce dovesti do viska peleta na trzistu a samim time i pada cijena. Ako se nastavi ovakvo vrijeme sa par snijeznih razdoblja a u prosjeku toplijom zimom moze se ocekivati da cijena peleta u aprilu sljedece godine bude i po 250KM po toni jer jednostavno preprodavaci se moraju rijesiti svojih zaliha a proizvodjaci moraju prodati svoj pelet koji proizvedu u periodu januar-april.
Ti si rođeni optimista, ja malo suzbijam euforiju... neka bude kako si ti objasnio :-D
Ma kakav optimista, samo sam realan. Da procitas moje postove iz augusta i septembra rekao bi da sam pesimista. :) Cak sam preporucivao ljudima da ne kupuju peci na pelet jer ako je u septembru 400KM tona peleta onda ce u decembru i januaru biti 600KM. Medjutim zima ne pokaza svoje zube i ispade da sam pogrijesio sto mi je neizmjerno drago.
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#3529 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

Kalkulacija po kojoj bi blaga zima mogla cijene peleta vratiti u prihvatljivih 250 KM nije realna, to bi značilo da se cijene vrate 100%, a čak i oštrija zima ne bi povećala potrošnju i prodaju toliko. Vjerovatno su druge stvari uticale na ovaj relativno mali pad cijena, možda veliki uvoz zbog moguće zarade po visokim cijenama, možda ipak i velike proizvodnje... BiH ima jako puno peletara i prave se nove, koje prave pelet bez ikakvih kvaliteta i garancija, računajući da tržište guta sve, čak dobro plaća.
Zasada su to još nagađanja, ipak značajnija stabilizacija tržišta ne može biti za par godina ili zbog inputa tipa "blaga zima".
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3530 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Ne znam kako se iko moze pozivati na blagu zimu kad zima kalendarski jos nije ni pocela? Pa i prosle godine ekstremne hladnoce su krenule nwgsje prije nove godine i trajale citav januar, mozda cak i jaedan dio februara...a sezona grijanja je do 1 maja fakticki tako da tek cemo da vidimo. Ono sto se meni cini je da ako bude takve zime meni ce peleta moci biti do kraja februara najdalje jer je pelet osjetno manke kalorican i brze se trosi..

Generalno, ako se cijene ne vratw na onu razinu 250 - 280 KM/t koliko je bilo kad sam ja uvodio grijanje mislim da dugorocno to nece biti moja varijanta za grijanje...bice ili ugalj ili struja...
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#3531 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

betametazon wrote:Ne znam kako se iko moze pozivati na blagu zimu kad zima kalendarski jos nije ni pocela? Pa i prosle godine ekstremne hladnoce su krenule nwgsje prije nove godine i trajale citav januar, mozda cak i jaedan dio februara...a sezona grijanja je do 1 maja fakticki tako da tek cemo da vidimo. Ono sto se meni cini je da ako bude takve zime meni ce peleta moci biti do kraja februara najdalje jer je pelet osjetno manke kalorican i brze se trosi..

Generalno, ako se cijene ne vratw na onu razinu 250 - 280 KM/t koliko je bilo kad sam ja uvodio grijanje mislim da dugorocno to nece biti moja varijanta za grijanje...bice ili ugalj ili struja...
Nije tacno! Ja se dobro sjecam da je cijeli i decembar i januar bio jako hladan. Da je dnevna temperatura rijetko kad bila iznad nule a da su se nocne kretale -7 -10 -15 sa onim vrhuncem u januaru od -26 koliko je bilo u Sarajevu! Tek u februaru je malo popustilo s tim da je i februar bio jako hladan ali je bilo dana kad je dnevna temperatura bila u plusu.
Spomenulo se, ne povratilo se :D
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#3532 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

tcz wrote:
goshpar wrote:naručuje li iko pelet. ima li ga. kakve su cijene...
ovdje ima, tip je siguran nije varalica.

https://www.olx.ba/artikal/22637568/pelet-za-grijanje/
Pa ima ga svugdje po 400 KM
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#3533 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

krize sa peletom više nema!

cijene su krenule dole već sada ima 300-330 po toni,

moglo bi u neka doba biti jeftinog peleta :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3534 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

bumerangss wrote:
betametazon wrote:Ne znam kako se iko moze pozivati na blagu zimu kad zima kalendarski jos nije ni pocela? Pa i prosle godine ekstremne hladnoce su krenule nwgsje prije nove godine i trajale citav januar, mozda cak i jaedan dio februara...a sezona grijanja je do 1 maja fakticki tako da tek cemo da vidimo. Ono sto se meni cini je da ako bude takve zime meni ce peleta moci biti do kraja februara najdalje jer je pelet osjetno manke kalorican i brze se trosi..

Generalno, ako se cijene ne vratw na onu razinu 250 - 280 KM/t koliko je bilo kad sam ja uvodio grijanje mislim da dugorocno to nece biti moja varijanta za grijanje...bice ili ugalj ili struja...
Nije tacno! Ja se dobro sjecam da je cijeli i decembar i januar bio jako hladan. Da je dnevna temperatura rijetko kad bila iznad nule a da su se nocne kretale -7 -10 -15 sa onim vrhuncem u januaru od -26 koliko je bilo u Sarajevu! Tek u februaru je malo popustilo s tim da je i februar bio jako hladan ali je bilo dana kad je dnevna temperatura bila u plusu.
Spomenulo se, ne povratilo se :D
Tako je, hladnoce su krenule vec u decembru prosle godine. U mom naselju ima jedna lokalna komsijska festa svakog 9-tog decembra i po tome se veoma dobro sjecam da su vec tada temperature bile -5, -6 u po bijela dana a evo sada je 11-ti decembar i u 17:36h trenutna temperatura u Tuzli je 14°C.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3535 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ja se toga ne mogu sjetit :?

Evo kako je bilo u Tuzli prosle godine i kako je krenulo ove :

Image

Izgleda da je ovaj pocetak decembra krenuo hladnije nego prosle godine.
S tim sto je ovo juce skocilo previse u plus.
Ja se sjecam da su kasno u decembru prosle zime krenule hladnoce.
Tako da ne bih jos nista prognozirao kakva ce bit zima :D
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#3536 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by almirkoba »

rovac sta korisitis za ova mjerenja
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3537 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Pa eto ne sjecam se ni ja kad su tacno krenule one hladnoce, negdje polovinom decembra, znam da je za novu godinu bilo hladno (ali bilo je i za novu godinu 2014/2015, izlazio sam sa autom i znam da je bilo oko -20...) i znam da je januar citav bio extremno hladan, mislim da ni dnevne nisu isle iznad -10 (nije bilo toplije). Uglavnom ja ne pamtim duzi period onih ekstremnih hladnoca u svom zivotu...a eto vidjecemo tek kakva ce zima biti...
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#3538 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Hvala @adoadop, otprilike i ja tako cistim, svaki cetvtri dan, a izmjenjivace svako drugo ciscenje odnosno svako osmi dan. Mada mi je jedan serviser rekao da nije potrebno izmjenjivace cisititi cesto nego svako mjesec dana lp...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3539 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shlauf »

Fekry pune vreće prašine tako da ne dolazi do sagorjevanja istog u kotlu. Nije ni za qrc po kvalitetu kao prošlogodišnji. Trebao u novembru da mi dostave 2 palete a evo pola decembra oni ništa ne poduzimaju. Ne javljaju se na telefon. Dododje mi da sutra odem u Foču po lovu
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#3540 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Naravoucenije: Nikad lovu nikome unaprijed!

Jebli sve, zajebali su pola Bosne sa zavlacenjem. Od njih ne treba kupovati taman kad bili jedini u BiH.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3541 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

adoadop wrote: TF 25 Peling čistim nedjeljom komplet sa izmjenjivačima , a na kraju mjeseca onaj dio iza ,ispod dimnjace. Za sedmicu potroši otprilike 14-20 vreca na ovim minusima. Ponekad ako je sedmicna potrošnja veća ,srijedom istresem samo lugaru.
A kad je potrošnja manja zna se desiti i da se cisti u 15 dana.
Postavio sam izolaciju o kojoj pisete i koliko sam uložio isplati se. Nije to neka ušteda. Mada je i to relativno jer bi morali biti isti uslova prije i poslije izolacije. A niti je vrijeme isto niti je pelet isti Itd...
Kako se cisti taj dio iza? Vidim da imaju dva sarafa ali ne znam sta se nalazi iza tog poklopca.
Je li dovoljno cijev usisivaca tamo staviti?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3542 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by hladan.preminger »

Maraschino wrote:
adoadop wrote: TF 25 Peling čistim nedjeljom komplet sa izmjenjivačima , a na kraju mjeseca onaj dio iza ,ispod dimnjace. Za sedmicu potroši otprilike 14-20 vreca na ovim minusima. Ponekad ako je sedmicna potrošnja veća ,srijedom istresem samo lugaru.
A kad je potrošnja manja zna se desiti i da se cisti u 15 dana.
Postavio sam izolaciju o kojoj pisete i koliko sam uložio isplati se. Nije to neka ušteda. Mada je i to relativno jer bi morali biti isti uslova prije i poslije izolacije. A niti je vrijeme isto niti je pelet isti Itd...
Kako se cisti taj dio iza? Vidim da imaju dva sarafa ali ne znam sta se nalazi iza tog poklopca.
Je li dovoljno cijev usisivaca tamo staviti?
Otvori i imas unutra cetvrtastu rupu, lako,se ocisti usisavacem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3543 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

hladan.preminger wrote:
Maraschino wrote:
adoadop wrote: TF 25 Peling čistim nedjeljom komplet sa izmjenjivačima , a na kraju mjeseca onaj dio iza ,ispod dimnjace. Za sedmicu potroši otprilike 14-20 vreca na ovim minusima. Ponekad ako je sedmicna potrošnja veća ,srijedom istresem samo lugaru.
A kad je potrošnja manja zna se desiti i da se cisti u 15 dana.
Postavio sam izolaciju o kojoj pisete i koliko sam uložio isplati se. Nije to neka ušteda. Mada je i to relativno jer bi morali biti isti uslova prije i poslije izolacije. A niti je vrijeme isto niti je pelet isti Itd...
Kako se cisti taj dio iza? Vidim da imaju dva sarafa ali ne znam sta se nalazi iza tog poklopca.
Je li dovoljno cijev usisivaca tamo staviti?
Otvori i imas unutra cetvrtastu rupu, lako,se ocisti usisavacem.
:thumbup:
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#3544 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kazo »

shlauf wrote:Fekry pune vreće prašine tako da ne dolazi do sagorjevanja istog u kotlu. Nije ni za qrc po kvalitetu kao prošlogodišnji. Trebao u novembru da mi dostave 2 palete a evo pola decembra oni ništa ne poduzimaju. Ne javljaju se na telefon. Dododje mi da sutra odem u Foču po lovu
Ista situacija :( uhljupi lazovski. Ne znam odakle im onolike lazi, svaki put nesto novo slazu. Da mi je samo znati kome ce prodati iduce godine pelet :?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3545 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

kazo wrote:
shlauf wrote:Fekry pune vreće prašine tako da ne dolazi do sagorjevanja istog u kotlu. Nije ni za qrc po kvalitetu kao prošlogodišnji. Trebao u novembru da mi dostave 2 palete a evo pola decembra oni ništa ne poduzimaju. Ne javljaju se na telefon. Dododje mi da sutra odem u Foču po lovu
Ista situacija :( uhljupi lazovski. Ne znam odakle im onolike lazi, svaki put nesto novo slazu. Da mi je samo znati kome ce prodati iduce godine pelet :?
Takođe imam problema sa peletom Fekry. Ne mogu da vjerujem da se za dva dana ovoliko skupi luga.
Image
U stvari ovo i nije lug, kada ga uzmem među prste ima istu strukturu kao pijesak. Totalno razočarenje.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3546 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shlauf »

Eh, sljedeće godine neka ga izvozi u svoj Egipat jebo ga on
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3547 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by hladan.preminger »

BarbaDue wrote:
kazo wrote:
shlauf wrote:Fekry pune vreće prašine tako da ne dolazi do sagorjevanja istog u kotlu. Nije ni za qrc po kvalitetu kao prošlogodišnji. Trebao u novembru da mi dostave 2 palete a evo pola decembra oni ništa ne poduzimaju. Ne javljaju se na telefon. Dododje mi da sutra odem u Foču po lovu
Ista situacija :( uhljupi lazovski. Ne znam odakle im onolike lazi, svaki put nesto novo slazu. Da mi je samo znati kome ce prodati iduce godine pelet :?
Takođe imam problema sa peletom Fekry. Ne mogu da vjerujem da se za dva dana ovoliko skupi luga.
Image
U stvari ovo i nije lug, kada ga uzmem među prste ima istu strukturu kao pijesak. Totalno razočarenje.

Ja lozim ovaj novog grada, i u mene nema toliko luga/otpada za sedam dana a potrosim 15 vreca. I sve bude sitni pepeo kao prasina. Mada je u mene tf peeling 35kw pa sigurno i bolje spaljuje.

Ali to je puno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3548 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Ludnica. Peć čistim svako dva dana, a staklo na kaminu se kompletno zapraši već poslije prve vatre.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3549 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by shlauf »

BarbaDue wrote:Ludnica. Peć čistim svako dva dana, a staklo na kaminu se kompletno zapraši već poslije prve vatre.
Nema romantike :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3550 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Razumimo se :mrgreen:
Post Reply