kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8578
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3501 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

CooK wrote:Kao neko ko prati dostupnost i cijene peleta mogu slobodno izjaviti da je peleta sve vise na trzistu a da su cijene u padu sto i nije bas normalno s obzirom da je decembar. Vec je pocela borba za prodaju pa se vec ponovo pocinje nuditi besplatna dostava. Bice svega do kraja zime...
Zbog ovoga ti priznam da je Samsung bolji od Philipsa! (možda) :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3502 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Pitar sa Kariba wrote:
CooK wrote:Kao neko ko prati dostupnost i cijene peleta mogu slobodno izjaviti da je peleta sve vise na trzistu a da su cijene u padu sto i nije bas normalno s obzirom da je decembar. Vec je pocela borba za prodaju pa se vec ponovo pocinje nuditi besplatna dostava. Bice svega do kraja zime...
Zbog ovoga ti priznam da je Samsung bolji od Philipsa! (možda) :D
hahaah :lol: :D
seadss
Posts: 22
Joined: 14/11/2012 11:18

#3503 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seadss »

Ja sam davno rekao da su se oni malo zeznuli, navukli su pelet u magacine, blokirali svoj novac, zima nije jaka, iziritirali su kupce sa ludim cijenama e sad daj prodaji da se pare izvuku. Mislim da im ovo ubuduće neće biti neka investicija jer je veći rizik za novac. Tako da će svi proizvođaći imati normalnu prihvatljivu cijenu i peleta će biti uvijek. Ja tvrdim da je lakše napraviti pelet nego izvlačiti ćumur iz jame, pa sad ćumur jeftiniji nigdje veze . Pelet mora biti jeftiniji od ćumura ili barem kao ćumur, to mislim na cijenu oko 200km tona . Živi bili pa vidjeli
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3504 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Danas mi rodjak prica kako su ga zvali iz XY firme u kojoj je uz kotao upisao 4 t peleta. Kada ih je zvao u oktobru rekli mu da za sada neme nista i neka se snadje. Kada se on ''dobro'' snasao vec je i zaboravio na njih. Danas mu nude prilicno povoljno a on ih hladno odbio. :izet:

Ova zima ce biti pravi test o proizvodnji i trzistu peleta. Prosla zima je bila iznenadjenje ali mislim da se nece vise ponoviti. U ovoj godini svi su krenuli sa kalkulacijama i proizvodjaci i nakupci i kupci. Proizvodnja je uvijek tu negdje ''ista'', nakupci su/ce pokusati iscenirati krizu ali znaju da je to mac sa dvije ostrice. Decembar vec pokazuje da su se kupci u vecini slucajeva obezbijedili. Sada neka razmisljaju proizvodjaci kome prodati tek proizveden pelet a nakupci kako se rijesiti zaliha.

Bi ce zanimljivo sve ovo propratiti a ujedno ce biti dobar test za slijedecu sezonu sta i kako.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3505 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by hladan.preminger »

Maraschino wrote:Danas mi rodjak prica kako su ga zvali iz XY firme u kojoj je uz kotao upisao 4 t peleta. Kada ih je zvao u oktobru rekli mu da za sada neme nista i neka se snadje. Kada se on ''dobro'' snasao vec je i zaboravio na njih. Danas mu nude prilicno povoljno a on ih hladno odbio. :izet:

Ova zima ce biti pravi test o proizvodnji i trzistu peleta. Prosla zima je bila iznenadjenje ali mislim da se nece vise ponoviti. U ovoj godini svi su krenuli sa kalkulacijama i proizvodjaci i nakupci i kupci. Proizvodnja je uvijek tu negdje ''ista'', nakupci su/ce pokusati iscenirati krizu ali znaju da je to mac sa dvije ostrice. Decembar vec pokazuje da su se kupci u vecini slucajeva obezbijedili. Sada neka razmisljaju proizvodjaci kome prodati tek proizveden pelet a nakupci kako se rijesiti zaliha.

Bi ce zanimljivo sve ovo propratiti a ujedno ce biti dobar test za slijedecu sezonu sta i kako.

Oni su se preracunali i to dobro, a pogotovo nakupci. Ne zivimo mi u njujorku da je daleko šuma i ugalj. Svako je bacio na racun sta mu je jeftinije i ispostavilo se da su se oni zajebali.

Prvi ja bih presao na drva da cijene peleta budu u ovim nenormalnim izosima.
30 godina se grijao na drva i amity, i nije mi problem vratiti na drva. :D
seadss
Posts: 22
Joined: 14/11/2012 11:18

#3506 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seadss »

Forumaši zna li ko kako se ulazi u kovanov servisni meni ? Molio bih za pomoć
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#3507 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by r_faruk »

seadss wrote:Forumaši zna li ko kako se ulazi u kovanov servisni meni ? Molio bih za pomoć
na mojoj peci je serviser skinuo prednju plocu i prikljucio se nekim svojim uredjajem na pec da bi promijenio postavke do kojih ja ne mogu doci...... dakle nije dirao nista na onom malom displeju na kojem ja podesavam korisnicke postavke
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#3508 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tcz »

Maraschino wrote:Danas mi rodjak prica kako su ga zvali iz XY firme u kojoj je uz kotao upisao 4 t peleta. Kada ih je zvao u oktobru rekli mu da za sada neme nista i neka se snadje. Kada se on ''dobro'' snasao vec je i zaboravio na njih. Danas mu nude prilicno povoljno a on ih hladno odbio. :izet:

Ova zima ce biti pravi test o proizvodnji i trzistu peleta. Prosla zima je bila iznenadjenje ali mislim da se nece vise ponoviti. U ovoj godini svi su krenuli sa kalkulacijama i proizvodjaci i nakupci i kupci. Proizvodnja je uvijek tu negdje ''ista'', nakupci su/ce pokusati iscenirati krizu ali znaju da je to mac sa dvije ostrice. Decembar vec pokazuje da su se kupci u vecini slucajeva obezbijedili. Sada neka razmisljaju proizvodjaci kome prodati tek proizveden pelet a nakupci kako se rijesiti zaliha.

Bi ce zanimljivo sve ovo propratiti a ujedno ce biti dobar test za slijedecu sezonu sta i kako.
izgleda da je raja malo pametnija nego sto su ovi kontali. :thumbup:

trgovir 350KM 1t
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3509 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

tcz wrote:
Maraschino wrote:Danas mi rodjak prica kako su ga zvali iz XY firme u kojoj je uz kotao upisao 4 t peleta. Kada ih je zvao u oktobru rekli mu da za sada neme nista i neka se snadje. Kada se on ''dobro'' snasao vec je i zaboravio na njih. Danas mu nude prilicno povoljno a on ih hladno odbio. :izet:

Ova zima ce biti pravi test o proizvodnji i trzistu peleta. Prosla zima je bila iznenadjenje ali mislim da se nece vise ponoviti. U ovoj godini svi su krenuli sa kalkulacijama i proizvodjaci i nakupci i kupci. Proizvodnja je uvijek tu negdje ''ista'', nakupci su/ce pokusati iscenirati krizu ali znaju da je to mac sa dvije ostrice. Decembar vec pokazuje da su se kupci u vecini slucajeva obezbijedili. Sada neka razmisljaju proizvodjaci kome prodati tek proizveden pelet a nakupci kako se rijesiti zaliha.

Bi ce zanimljivo sve ovo propratiti a ujedno ce biti dobar test za slijedecu sezonu sta i kako.
izgleda da je raja malo pametnija nego sto su ovi kontali. :thumbup:

trgovir 350KM 1t
Taman da svako dokupi ako mu treba da prebaci zimu. :D


Gle ovoga

:D
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3510 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

jeste da nije ovo za vas jer trazite prvu klasu peleta za 200 KM ali ovakve domaće stvari- ne samo ovo nego svi prirodni otpadi moraju biti alternative i treba da bude masovnije.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... ucu/455209
seadss
Posts: 22
Joined: 14/11/2012 11:18

#3511 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seadss »

r_faruk wrote:
seadss wrote:Forumaši zna li ko kako se ulazi u kovanov servisni meni ? Molio bih za pomoć
na mojoj peci je serviser skinuo prednju plocu i prikljucio se nekim svojim uredjajem na pec da bi promijenio postavke do kojih ja ne mogu doci...... dakle nije dirao nista na onom malom displeju na kojem ja podesavam korisnicke postavke
Ok, hvala na informacji
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#3512 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Pitanje za korisnike Termoflux pelling kotlova, koliko cesto ciste komplet kotao, odnosno nakon koliko cistite i izmjenjivace/turbulatore, i drugo pitanje dali je neko osjetio bitniju razliku u potrosnji i u grijanju izoliranjem cijevi onim plamaflexom u kotlovnici hvala unaprijed pozzz...
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#3513 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

maximilijan333 wrote:Pitanje za korisnike Termoflux pelling kotlova, koliko cesto ciste komplet kotao, odnosno nakon koliko cistite i izmjenjivace/turbulatore, i drugo pitanje dali je neko osjetio bitniju razliku u potrosnji i u grijanju izoliranjem cijevi onim plamaflexom u kotlovnici hvala unaprijed pozzz...
TF 25 Peling čistim nedjeljom komplet sa izmjenjivačima , a na kraju mjeseca onaj dio iza ,ispod dimnjace. Za sedmicu potroši otprilike 14-20 vreca na ovim minusima. Ponekad ako je sedmicna potrošnja veća ,srijedom istresem samo lugaru.
A kad je potrošnja manja zna se desiti i da se cisti u 15 dana.
Postavio sam izolaciju o kojoj pisete i koliko sam uložio isplati se. Nije to neka ušteda. Mada je i to relativno jer bi morali biti isti uslova prije i poslije izolacije. A niti je vrijeme isto niti je pelet isti Itd...
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3514 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

U biMgu vreca 5.95 KM i izgleda dobar, svijetle boje...ta cijena je vec prihvatljiva za potrebe dokupa na vrecu :)
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#3515 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

zigzag wrote:jeste da nije ovo za vas jer trazite prvu klasu peleta za 200 KM ali ovakve domaće stvari- ne samo ovo nego svi prirodni otpadi moraju biti alternative i treba da bude masovnije.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... ucu/455209
Ne, mi tražimo da ovaj kvalitet koji se prodaje bude 200 KM, to nije prva klasa! Prva klasa je završila u izvozu... po komentarima potrošača ovaj pelet nije ni treća klasa.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3516 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

betametazon wrote:U biMgu vreca 5.95 KM i izgleda dobar, svijetle boje...ta cijena je vec prihvatljiva za potrebe dokupa na vrecu :)
Vec dugo je bila ta cijena, sada je 5,90KM. Samo ako se i dalje radi o BHS Power peletu nije dobar. Kalorican je kao i vecina peleta sto se prodaje ove godine, dakle malo ispod prosjeka ali to nije razlog zasto pisem da nije dobar nego je razlog radi toga sto ostavlja kamenovitu sljaku koja se ne talozi na dnu kao pepeo nego idu u visinu(pretvara se u kamen) i za dan-dva blokira grijac i onemogucuje paljenje pa je potrebno cesto cistiti pec.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#3517 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by P.Starck »

Interesuje me da li Kovan Easy Line ima modulaciju? Dakle kad postigne željenu temperaturu da je održava a ne da ide na gašenje pa opet nakon propuhivanja od 10 min na paljenje
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#3518 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

Zbog najave ovog jakog vjetra veceras i sutra, da li vas je strah da ostanemo bez struje a time i bez grijanja? :D
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#3519 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by emirolini »

Za takve situacije, tu je agregat.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#3520 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

CooK wrote:
betametazon wrote:U biMgu vreca 5.95 KM i izgleda dobar, svijetle boje...ta cijena je vec prihvatljiva za potrebe dokupa na vrecu :)
Vec dugo je bila ta cijena, sada je 5,90KM. Samo ako se i dalje radi o BHS Power peletu nije dobar. Kalorican je kao i vecina peleta sto se prodaje ove godine, dakle malo ispod prosjeka ali to nije razlog zasto pisem da nije dobar nego je razlog radi toga sto ostavlja kamenovitu sljaku koja se ne talozi na dnu kao pepeo nego idu u visinu(pretvara se u kamen) i za dan-dva blokira grijac i onemogucuje paljenje pa je potrebno cesto cistiti pec.
U Bingu u mom gradu ja ga sinoc prvi put vidio i to je najniza cijena na vrecu koju sam ja vidio (npr na petrolovoj pumpi je 7.80 KM kao i na Hifinoj, u Adazalu 7.20 KM, u IGM 6.00 KM cini mi se, neki dan prema travniku takodjer na jednom mjestu paleta izlozena i cijena po vreci 6.00 KM)

Inace moja pec, 25kw, nije od ovih poznatijih proizvodjaca, ima varijantu rada dozatora i Automatski PID i Modulacija i kod mene je podesena na automatski PID sto znaci da sama mijenia snagu u ovisnosti o promjeni temperature vode u kotlu dok koliko sam vidio kad se prebaci na Modulaciju onda konstantno buba na maksimalnoj snazi, pretpostavljam dok se ne postigne zadata temperatura u cijelom sistemu (i kotlu i radijatorima) ali nisam je toliko drzao na nacinu rada modulacija. Jednom cu bas prebacit pa da vidim kako ce se ponasat...
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3521 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Ma ima ga sada i po 350KM po toni pa je glupo placati i tih 5,90KM po vreci. Kako sada situacija stoji jeftiniji ce biti u po zime nego u augustu kada su pocele cijene ici gore. Evo vec je jeftiniji u decembru nego u septembru sto se nikada do sada nije desilo. Ja sam svoj uzeo krajem septembra u Bingu po 5,95KM po vreci odnosno 398KM po toni i to jedva ga dobio. Dosla prva tura od 20 tona i ljudi sacekali ispred Binga i odmah ga kupili pa ja morao zamoliti jednog prijatelja sto radi u Bingu da mi javi kada dolazi kamion sa drugom turom i sacekao ispred Binga i ugrabio svoje 4 tone. Pisao sam bas o tome na ovom forumu kada se to desavalo i mozes naci ako se vratis desetak stranica unazad. Znaci nije bilo nigdje peleta krajem septembra i jedva ga uspio ugrabiti po tih 398KM a sada ga ima po 350KM koliko hoces. Otkad koristim centralno grijanje nije se desilo da neki energent bude jeftiniji u po zime nego van sezone kao sto se sada desava sa peletom.
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#3522 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

CooK wrote:Ma ima ga sada i po 350KM po toni pa je glupo placati i tih 5,90KM po vreci. Kako sada situacija stoji jeftiniji ce biti u po zime nego u augustu kada su pocele cijene ici gore. Evo vec je jeftiniji u decembru nego u septembru sto se nikada do sada nije desilo. Ja sam svoj uzeo krajem septembra u Bingu po 5,95KM po vreci odnosno 398KM po toni i to jedva ga dobio. Dosla prva tura od 20 tona i ljudi sacekali ispred Binga i odmah ga kupili pa ja morao zamoliti jednog prijatelja sto radi u Bingu da mi javi kada dolazi kamion sa drugom turom i sacekao ispred Binga i ugrabio svoje 4 tone. Pisao sam bas o tome na ovom forumu kada se to desavalo i mozes naci ako se vratis desetak stranica unazad. Znaci nije bilo nigdje peleta krajem septembra i jedva ga uspio ugrabiti po tih 398KM a sada ga ima po 350KM koliko hoces. Otkad koristim centralno grijanje nije se desilo da neki energent bude jeftiniji u po zime nego van sezone kao sto se sada desava sa peletom.
mirzasut wrote:Moramo biti svjesni da će se tržište peleta urediti, proces koji je već počeo... Neće biti sezone za kupnju po višoj ili nižoj cijeni, ovi preprodavači tipa Hifa i sl. će to urediti na način da će peleta uvijek biti, cijenom koja će se stabilizovati prema potrošačkoj moći... vjerovatno negdje oko 350 KM/t. Uostalom, čak i ugalj nema izrazitu on/off sezonu kupnje, tako da je ovo realno očekivati.
Nije uobičajeno citirati sam sebe... postano je 26.10., znači prije mjesec i po, dočekano prilično na nož...
Cijena peleta polako počinju ličiti na ovo što sam gore napisao, a vjerovatno i to da neće biti izrazite on/off sezone kupnje. Moja intimna želja je da sam se zeznuo i da će ga biti bar po cijeni od 300 km/t :D .
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#3523 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Mislim da ce se ipak na kraju pokazati da si pogrijesio. Ako se nastavi ovako vrijeme a prognoze su da hoce(od utorka od 10-18 stepeni) onda ce biti sve manja potrosnja peleta i preprodavaci koji su ga nabavljali u ljeto bice prisiljeni jos obarati cijene jer vecina fabrika peleta vec od januara ce isporuciti sve narudzbe koje su imali u prethodnom periodu i krecu u proizvodnju nenarucenog peleta pa ce doci do situacije da istovremeno pelet prodaju i preprodavaci i proizvodjaci i sami sebi ce praviti konkurenciju sto ce dovesti do viska peleta na trzistu a samim time i pada cijena. Ako se nastavi ovakvo vrijeme sa par snijeznih razdoblja a u prosjeku toplijom zimom moze se ocekivati da cijena peleta u aprilu sljedece godine bude i po 250KM po toni jer jednostavno preprodavaci se moraju rijesiti svojih zaliha a proizvodjaci moraju prodati svoj pelet koji proizvedu u periodu januar-april.
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#3524 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mirzasut »

CooK wrote:Mislim da ce se ipak na kraju pokazati da si pogrijesio. Ako se nastavi ovako vrijeme a prognoze su da hoce(od utorka od 10-18 stepeni) onda ce biti sve manja potrosnja peleta i preprodavaci koji su ga nabavljali u ljeto bice prisiljeni jos obarati cijene jer vecina fabrika peleta vec od januara ce isporuciti sve narudzbe koje su imali u prethodnom periodu i krecu u proizvodnju nenarucenog peleta pa ce doci do situacije da istovremeno pelet prodaju i preprodavaci i proizvodjaci i sami sebi ce praviti konkurenciju sto ce dovesti do viska peleta na trzistu a samim time i pada cijena. Ako se nastavi ovakvo vrijeme sa par snijeznih razdoblja a u prosjeku toplijom zimom moze se ocekivati da cijena peleta u aprilu sljedece godine bude i po 250KM po toni jer jednostavno preprodavaci se moraju rijesiti svojih zaliha a proizvodjaci moraju prodati svoj pelet koji proizvedu u periodu januar-april.
Ti si rođeni optimista, ja malo suzbijam euforiju... neka bude kako si ti objasnio :-D
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#3525 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dajdza-ze »

CooK wrote:Mislim da ce se ipak na kraju pokazati da si pogrijesio. Ako se nastavi ovako vrijeme a prognoze su da hoce(od utorka od 10-18 stepeni) onda ce biti sve manja potrosnja peleta i preprodavaci koji su ga nabavljali u ljeto bice prisiljeni jos obarati cijene jer vecina fabrika peleta vec od januara ce isporuciti sve narudzbe koje su imali u prethodnom periodu i krecu u proizvodnju nenarucenog peleta pa ce doci do situacije da istovremeno pelet prodaju i preprodavaci i proizvodjaci i sami sebi ce praviti konkurenciju sto ce dovesti do viska peleta na trzistu a samim time i pada cijena. Ako se nastavi ovakvo vrijeme sa par snijeznih razdoblja a u prosjeku toplijom zimom moze se ocekivati da cijena peleta u aprilu sljedece godine bude i po 250KM po toni jer jednostavno preprodavaci se moraju rijesiti svojih zaliha a proizvodjaci moraju prodati svoj pelet koji proizvedu u periodu januar-april.
Pozz. Slazem se sa ovom 100%, cak mislim da ce biti i jeftiniji samo ako ova zima bude na nekom prosjeku po temperaturama. Magacini (svercerski) su prepuni a pocinje proizvodnja za novu sezonu. Moja prognoza je 220-240 km/t.
Post Reply