kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3151 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by un1ted »

Dobro je dok se cumur lozi. Problem je kad pocnu drugi otpad da loze, gume i slicno. Vi ko da ne zivite u ovoj tvorevini pa zabijate glavu u zemlju i cudite se vecini stvari.
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#3152 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

un1ted wrote:Dobro je dok se cumur lozi. Problem je kad pocnu drugi otpad da loze, gume i slicno. Vi ko da ne zivite u ovoj tvorevini pa zabijate glavu u zemlju i cudite se vecini stvari.
:lol: :lol: :-)
stvarno se nadam da si samo trolina
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#3153 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Sve vise me pocinje nervirati ova tema radi ovih trolova i preprodavaca koji su poceli ovdje pisati i koji pravdaju ovoliku cijenu peleta. Nego ja mislim da treba nesto konkretno uraditi da bi se zaustavilo ovo divljanje cijena peleta. Nekakav pokret "Svi za pelet - pelet za sve". :) I ne bi bilo lose da je osnuje nekakvo udruzenje potrosaca peleta gdje bi korisnici odobrili da im se skida marka-dvije od plate za finansiranje udruzenja a onda bi to udruzenje ili predsjednik istog obilazio medije kada bi dolazilo do divljanja cijena i vrsio pritisak na vlast da nesto uradi. Samo udruzivanjem se moze nesto protiv ove lopovske drzave koja samo gleda da te odere i olaksava drugim osobama koje imaju istu namjeru.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#3154 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Haris.ba »

Prijavljujem se da budem blagajnik tog udruženja za prava korisnika peleta.

Nego, ja pišem po ovoj temi jer iako znam da ima, opet me uvijek iznenadi koliko su ljudi navikli živjeti u komunizmu. A komunizma nema 30 godina.

To je neka vrsta psihopatije. Ja to drugačije ne mogu da objasnim.
golfiista wrote:Jasno kao dan. Kriminal čisti. Pa 1 m3 drvene građe, prve klase, košta od 250 do 300 KM. Kakva je to cijena otpada ( peleta ) od 500 KM za jednu tonu? Odgovor je samo jedan, monopolistička.
Pa kupi drvenu građu, prve klase, pa loži. Ne vidim u čemu je problem.
un1ted wrote:Zasto nema naftasa koji ce prodavati po nizoj cijeni? LOBI! DOGOVOR!
Nafta ti nije dobar primjer. Jer proizvođači imaju lobi i dogovor o količini proizvodnje. Tako da prodavači tu dođu na postavljene temelje. Nafta ti je primjer kartelskog udruživanja.
un1ted wrote:Tako ti je i u mojoj mahali. Na ponudi je 15tak poslovnih prostora i zakup svakog kosta isto. Niti jedan od davaoca zakupa ne zeli da snizi ni 10KM. Zasto? Zato sto su se DOGOVORILI.
Pa u čemu je problem ako su svi prostori zakupljeni? To je onda tržišna cijena. Ako neki zjapi prazan, i vlasnik pristaje na gubitak - onda to može trajati neki period. Inače koji je njegov interes da ostali uzimaju lovu, a on gleda?
djkurt wrote: Vi koji zagovarate tu tržišnu ekonomiju zaboravljate pelet kao proizvod nije automobil, ili televizor ili kompjuter, bez čega se može živjeti, već je osnovni energent za grijanje kao i ugalj, kao i drva kao i plin i struja i moraju vrijediti ista pravila kao za sve i to vi "trolovi" ne shvatate.
Tako da je meni tebe žao ako si samo trol, a ako si p(l)aćenik onda ko te ....
Je li ti shvataš da si upravo nabrojao alternative peletu koje omogućavaju da izbjegneš poremećaje tržišta koja prave proizvođači peleta (kartelsko udruživanje - horizontalno).
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#3155 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nadžak »

@haris.ba
Hoćeš li se složit sa ovim što ću sada napisati pa da već jednom donesemo konkretne zaklučke, napravimo zapisnik pa da idemo za drugim poslom? :D

Komunizam, zdrao! Niko ga ne spominje.

Jeli misliš da se u uređenim državama može raditi ovo kako se sada radi, da se neka roba sva sa tržišta pokupi i čeka poskupljenje i da to spada u normalnu ekonomiju?
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#3156 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Rugafet »

betametazon wrote:
Rugafet wrote:hehe kad citam sve ovo oko ovih cjendura samo mislim lijepo moje etazno grijanje i kad se odlucih za njega
Lijepo je sto nemas problema sa ovim ali treba istaci i to da je to stvar iskljucivo srece a ne pameti (jer se cesto ovdje konstruise prica kako su korisnici peleta ispali glupi). Ja licno sam konsultovao x ljudi 2016 godine kad sam ga uvodio i niko nije rekao da ne treba, da ce podivljat i tako dalje.
Sjeo sam dobro prostudirao sve opcije i odlucio se za etazno grijanje, koje btw sad ne bih mjenjao za ne znam ti ja kakvo. Ja jednostavno volim da lozim (ali u kuci), da mi se na alfi uvijek nesto krcka a istovremeno odlicno grije cijela kuca.
Ne mislim da su oni koji su se opredjelili za pelet glupi. Kako neko to uopste moze i pomisliti. Ovo sad sa cijenam i 'nasim poslom' je neka druga prica.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3157 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by madner »

Lozenje uglja je zabranjeno jos 80 i neke.

Zato je i uveden plin.
Zorokrik
Posts: 13
Joined: 12/04/2015 11:33

#3158 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Zorokrik »

Prošli tjedan naručili pelet od lokalnog lihvara za 500 KM po toni. Kad su došli išamarali ih i iskidali im vreće. Nije fino od nas ali nije ni od njega što hoće sto postotnu zaradu u nevolji. Netko će reći ako ti ne odgovara cijena nemoj ni kupovati. Ali ne radi se o tome.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3159 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Haris.ba wrote:
djkurt wrote:Problem je što neuki forumaši (ili su plaćeni trolovi) misle da se svi artikli na tržištu moraju voditi teorijom neoliberalne ekonomije, pa ako je tako šta je onda sa cijenom vode, ili evo zašto bi onda cijena metra drva bila 60KM, zašto nije 150KM (isti je energent kao i pelet) ajmo povećat cijenu tu, ili ugalj zašto je cijena 150/170KM de nek onda bude 300KM+. Mislim gdje je granica ili hajmo neka vodovodi podignu cijenu vode za 200%, šta je problem tržišna ekonomija brale. Hljeb u prodavnicama 1KM piiihhh, dižite to na 4 KM po komadu hljeba od 800grama.
Granica je tržišna cijena. To što je to nekome teško shvatiti - žao mi je.

Može se staviti metar drva 150 KM. Ali, onda će se naći neko ko će ponuditi za 140 KM jer će se pronaći u toj računici. Pa će neko za 130, pa neko za 120 - i tako dođosmo do 60KM.

Isto je i sa ugljom, isto je i sa hljebom.

Može biti i sa vodom - ali vodovodi nisu privatni. Kad bi bili - isto bi bilo.
Harise, sta mislis da od sutra Gras vozi po 10 KM/ zona. Mislis da opet neko ne bi sjeo u autobus a oni bi mogli da promijene vozni park.
I da se prevoz putnika smanji za 50% oni bi bili na dobitku i mogli bi da obnove vozni park.

Evo rade na rjesavanju snabdjevanja vodom. Od slijedeceg mjeseca kubik vode sa otpadnom 15KM/m³. Sta bi se desilo? Ti bi birao drugog snabdjevaca a ViKu kalkulacija tako govori. Hoces redovno snbdjevanje moras da platis.

Ovo sto se desava sa peletom je klasicno mesetarenje. Pohlepa.

Malo gore ili na prethodnoj stranici kolega kaze da je dobio pelet iz Trgovira za 320KM/t i da ga ima jos. Danas navratim drugim poslom u jedno skladiste(gdje sam redovno kupovao Trgovirov pelet) max.po 320/t i danas ih pitam(a vidim da imaju) ''Koliko je Trgovirov pelet''? 425KM/t . Dovoljno je bilo da se nasmijem i okrenem im ledja.
Pa je li mislis da je i njima Trgovir prodao po 320/t???

Pokrepali daobog a kupovat cu svugdje samo kod lihvara necu. Kakva trzisna ekonomija i bakraci.
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#3160 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

Zorokrik wrote:Prošli tjedan naručili pelet od lokalnog lihvara za 500 KM po toni. Kad su došli išamarali ih i iskidali im vreće. Nije fino od nas ali nije ni od njega što hoće sto postotnu zaradu u nevolji. Netko će reći ako ti ne odgovara cijena nemoj ni kupovati. Ali ne radi se o tome.
Ja bih te tuzio odmah da u zatvoru zavrsis...

Sta tebe briga za koliko prodaje? Na kakvoj nevolji? Nije pelet voda! Moze staviti cijenu ako hoce 1000 KM.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#3161 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

Zorokrik wrote:Prošli tjedan naručili pelet od lokalnog lihvara za 500 KM po toni. Kad su došli išamarali ih i iskidali im vreće. Nije fino od nas ali nije ni od njega što hoće sto postotnu zaradu u nevolji. Netko će reći ako ti ne odgovara cijena nemoj ni kupovati. Ali ne radi se o tome.
hahahahahah namasirao si ga znaci :lol: :lol: ziv ti nama bio i jos duze ! :lol: :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#3162 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nepass1 »

e danas na semaforu cekam da skrenem prema studentskim, kad iz pravca,dobrinje ide kamion. sav izlijepljen slikama peleta. zaboravio kako se zove, ugl na kabini kamiona pise hifa oil.
pa se sjetih, pricam sa likom sto na spediciji radi. kaze ima 15 peletara od brod kod foce pa do mokrog. nigdje peleta sve hifa kupila. sad je li istina pojma nemam.
seman
Posts: 191
Joined: 12/06/2010 00:35

#3163 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seman »

Kakva je trenutna situacija sa peletom kod vas? Ima li ga? Cijena?

Ja još uvijek nisam nabavio, čekam da malo cijena spadne, kao i mogao bi do 350-400 da dadnem, ali sve preko toga mi je baš kriza. :sad:
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#3164 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

seman wrote:Kakva je trenutna situacija sa peletom kod vas? Ima li ga? Cijena?

Ja još uvijek nisam nabavio, čekam da malo cijena spadne, kao i mogao bi do 350-400 da dadnem, ali sve preko toga mi je baš kriza. :sad:
Prati malo preko pika oglase... Imas svaki dan bude ih objavljeno hrpe koliko hoces... Ja sam nedavno za par ljudi nasao na piku covjek prodavao pelet po 350 KM /tona ... Ne znam jel jos uvijek ima, vjerovatno je prodao sve....
seadss
Posts: 22
Joined: 14/11/2012 11:18

#3165 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seadss »

Stvarno mislim da je dosta rasprave oko peleta . Svako ko je sad kupio pelet treba reći gdje ga je kupio i po kojoj cijeni da se ljudi koji ga nisu kupili mogu organizvati i kupiti. Sad bezveze pričate jer niko ne može ništa promijeniti. Pelet je odličan samo po normalnim cijenama oko 250km , preko 300km je vrlo diskutabilan. Ja se grje na pelet i opet bi kupio korao na pelet jer su ove krize prolazne. Žao mi je ljudi koji nisu kupili pelet na vrijeme
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#3166 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

Meni stvarno niste jasni vi koji bi da natjerate nekog da vam daje po cijeni koju vi hocete.

Ako je pelet skup, pa kotao na drva I lozis, I pelet je drvo, samo dobro osuseno I presovano.

Racunica je jasna, ako je pelet prihvatljiv na 250x5tona= 1250
400x5tona=2000
Razlika 750 km, gotov pola kotla na drva ustedis sto neces platit skup pelet.

Neka potrosis 15metara drva po 60km=900, znaci ustedis jos 350km na razlici cijene pelet kad je jeftin i drva

I onda fino prodas kotao na pelet I budes u plusu I mirna bosna.

Nema ljudi od kukanja koristi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#3167 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Haris.ba »

nadžak wrote:
Jeli misliš da se u uređenim državama može raditi ovo kako se sada radi, da se neka roba sva sa tržišta pokupi i čeka poskupljenje i da to spada u normalnu ekonomiju?
I uređene države imaju potpuno iste propise ko i mi. Ko se od vas koji je osupnut cijenama peleta potrudio da isto prijavi?

Isti su propisi za kartelsko udruživanje u EU i kod nas. Prepisani. Čak ima i krivično djelo.

Evo, i ja sumnjam da je bilo toga. Gdje su te hale gdje je skladišten pelet?
Maraschino wrote:arise, sta mislis da od sutra Gras vozi po 10 KM/ zona. Mislis da opet neko ne bi sjeo u autobus a oni bi mogli da promijene vozni park.
I da se prevoz putnika smanji za 50% oni bi bili na dobitku i mogli bi da obnove vozni park.
Haj što ti primjer nije dobar. Jer pričaš o prirodnom monopolu u suštini. Malo kod buseva jeste otvorenije, ali je opet u biti ograničeniji sektor. Naročito kod tramvaja i trola. I plus što je to javni prevoz. Isto je i sa vodosnadbjevanjem koji je pravi primjer prirodnog monopola. I tu se cijena vode ne određuje na tržištu - već odlukom državnog organa.

Primjer bi bio kada bi npr. neki proizvođač flaširane vode stavio cijenu vode 10KM litar. Samo se prešaltaš na drugog proizvođača. Ako je pokupovao sve kapacitete u BiH taj neko i stavio takvu cijenu - imaju dvije opcije. Kartelsko udruživanje - gdje se radi o dogovaranju cijene ili o kupovanju po tržišnoj cijeni pa pravljenju zaliha za daljnu prodaju po netržišnoj cijeni (što je iskorištavanje domintantnog položaja). I jedno i drugo je zabranjeno.

Gdje su hale gdje je skladišten pelet? Znate li koliko je potebno kvadrata da se uskladišti proizvodnja od proljeća - ako je od tada stvarana zaliha?

A ako je radi o dogovaranju cijene - i to se lahko utvrdi. Koja je cijena peleta u RS npr. U Srbiji, u Hrvatskoj. Smanji za iznos pdv. koji je malo veći kod njih i uporedi.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#3168 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by riko-ga »

saimidin wrote:Meni stvarno niste jasni vi koji bi da natjerate nekog da vam daje po cijeni koju vi hocete.

Ako je pelet skup, pa kotao na drva I lozis, I pelet je drvo, samo dobro osuseno I presovano.

Racunica je jasna, ako je pelet prihvatljiv na 250x5tona= 1250
400x5tona=2000
Razlika 750 km, gotov pola kotla na drva ustedis sto neces platit skup pelet.

Neka potrosis 15metara drva po 60km=900, znaci ustedis jos 350km na razlici cijene pelet kad je jeftin i drva

I onda fino prodas kotao na pelet I budes u plusu I mirna bosna.

Nema ljudi od kukanja koristi.

Sad su ti drva 100 KM i vise.Pa se ti ponovo uhvati digitrona.
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#3169 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tcz »

uzeo sam pelet na vrijeme, imam alternativu ali cu je pokrenut u zimu i lozicu sve sto stignem.

cuj primjera ''ko flasa vode'' :lol:

Građanima BiH predstoji borba s opasnim zrakom, a nadležni se igraju gluhih telefona

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradjan ... /171019064

mucnite malo glavom ili nemojte ljude zamarat.
Armin2013
Posts: 438
Joined: 19/08/2013 15:37

#3170 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Armin2013 »

riko-ga wrote:
saimidin wrote:Meni stvarno niste jasni vi koji bi da natjerate nekog da vam daje po cijeni koju vi hocete.

Ako je pelet skup, pa kotao na drva I lozis, I pelet je drvo, samo dobro osuseno I presovano.

Racunica je jasna, ako je pelet prihvatljiv na 250x5tona= 1250
400x5tona=2000
Razlika 750 km, gotov pola kotla na drva ustedis sto neces platit skup pelet.

Neka potrosis 15metara drva po 60km=900, znaci ustedis jos 350km na razlici cijene pelet kad je jeftin i drva

I onda fino prodas kotao na pelet I budes u plusu I mirna bosna.

Nema ljudi od kukanja koristi.

Sad su ti drva 100 KM i vise.Pa se ti ponovo uhvati digitrona.
I kad budeš radio kalkulaciju uračunaj rezanje, cijepanje i u uvlačenje drva.
zigzag
Posts: 5755
Joined: 18/04/2014 11:26

#3171 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Maraschino wrote:
Pokrepali daobog a kupovat cu svugdje samo kod lihvara necu. Kakva trzisna ekonomija i bakraci.

Ovo pobija jedno drugo.

Haris je u pravu. Jednostavno greška u odluci o grijanju. Kako rekoh 10 godina koristim LPG(propan-butan) za grijanje i dvije godine cijena je bila oko 1 KM/lit što mi je bilo na granici isplativosti ali nemam kome kukati. Da se tako nastavilo možda bi i promijenio vrstu grijanja što znači da svi imamo alternativu.

Ako mislite da trgovci ekstra zarađuju na peletu onda će iduće godine biti desetine trgovaca čijom pojavom će cijena peleta pasti.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#3172 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Rugafet »

riko-ga wrote: Sad su ti drva 100 KM i vise.Pa se ti ponovo uhvati digitrona.
Gdje su to sad drva 100 KM i vise majke ti :-)
Metar drva je 60 KM, ako nemas vremena ili ne mozes sam sebi da cijepas, cijepanje po metru je 5 KM + rezanje po 5 KM = 70 KM. I to je tako doslovno godinama.
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#3173 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Rugafet wrote:
riko-ga wrote: Sad su ti drva 100 KM i vise.Pa se ti ponovo uhvati digitrona.
Gdje su to sad drva 100 KM i vise majke ti :-)
Metar drva je 60 KM, ako nemas vremena ili ne mozes sam sebi da cijepas, cijepanje po metru je 5 KM + rezanje po 5 KM = 70 KM. I to je tako doslovno godinama.
I tona peleta je 250 KM. Ali u aprilu, bila.

Ja sam nedavno pokusao kupiti dva metra drva. Najeftinij je bilo 90 KM iscjepanih, suhih, nije bilo ni 80% vode u njima.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#3174 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Rugafet »

Gdje?
Evo od Doboja do Tuzle su ove cijene koje sam ja naveo i sad, danas znaci.
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#3175 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Rugafet wrote:Gdje?
Evo od Doboja do Tuzle su ove cijene koje sam ja naveo i sad, danas znaci.
Sarajevo.
Post Reply