kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5051 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

Dakle ovako, jutros sam ocistio posudu za sagorijevanje posto mi prva potpala nije uspjela, Nakon ciscenja nije bilo problema. Cijeli dan je kotao radio u raznim programima od P2-P5. Na kraju dana iskljucio sam kotao da vidim stanje i zateko ovakvu posudu
Image
Image

Zelim samo reci da ovoga proizvodjaca Fod Sekovici za ovu godinu zaobilazite
Neko je rekao da su prosle gidine bili dobri a sada katastrofa
Image
Last edited by Hemel on 13/12/2020 00:14, edited 2 times in total.
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#5052 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saiks »

Hemel wrote: 12/12/2020 23:55 Dakle ovako, jutros sam ocistio posudu za sagorijevanje posto mi prva potpala nije uspjela, Nakon ciscenja nije bilo problema. Cijeli dan je kotao radio u raznim programima od P2-P5. Na kraju dana iskljucio sam kotao da vidim stanje i zateko ovakvu posudu
Nema slike ali pretpostavljam da se sve speklo

Edit: pelet za ku*ac
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#5053 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by baho »

Premala je brzina protoka zraka kroz taj gorionik i nema samociscenja.
Tu je problem zaprljana pec i dimovodni kanali ili mali broj obrtaja turbine.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5054 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

Danas isti slucaj kada sam ugasio pec, posuda puna.

Bio serviser i pregledao sve i na kraju ista kostatacija, LOS PELET(dosta kore i svega uz nju).

Nazovem ove gdje sam kupio i sutra mi dolazi neki iz Milica, dosta svjetliji od ovoga pa cu vidjeti.

p.s. ovo mi se desava od kada sam presao na ovaj pelet. Prije toga spalim po 500 kg bez otvaranja vrata.
Cicmil+1
Posts: 4
Joined: 14/12/2020 17:35

#5055 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Cicmil+1 »

[img][/img

Sta reci na ovo...Nije cudo sto pepeljara izgori kad plastiku stavljaju.]
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#5056 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Blitzz wrote: 10/12/2020 20:50
LittleStarr wrote: 10/12/2020 20:23
Blitzz wrote: 10/12/2020 18:38 Provjerite senzor za temperaturu dima, meni je sličan problem bio, dok ga nisam dobro očistio stalno mi alarm(greška potpale) izbacivalo

Gdje se nalazi taj senzor?
https://ibb.co/M86LtwL
Nalazi se kod ventilatora sa zadnje strane peći, malo je nezgodno izvući ga, onda šmirgl papirom dobro očisti.
To je kod mene problem bio nije htio u stabilizaciju nikako da prebaci iako je u gorioniku vatra bila tolika da je uspijevalo podignuti temperaturu vode na 50° i onda se alarm upali
Kod eco pellinga nema taj senzor. Juce sam odvrnuo ta tri sarafa i skinuo ventilator, bilo je nesta pepela, nista strasno. Zavlacio sam se iza peci i trazio ali ga nema, vjerovatno je kod eco modela drugacije rjeseno?
Blitzz
Posts: 31
Joined: 27/11/2015 11:35

#5057 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Blitzz »

maximilijan333 wrote: 15/12/2020 08:13
Blitzz wrote: 10/12/2020 20:50
LittleStarr wrote: 10/12/2020 20:23

Gdje se nalazi taj senzor?
https://ibb.co/M86LtwL
Nalazi se kod ventilatora sa zadnje strane peći, malo je nezgodno izvući ga, onda šmirgl papirom dobro očisti.
To je kod mene problem bio nije htio u stabilizaciju nikako da prebaci iako je u gorioniku vatra bila tolika da je uspijevalo podignuti temperaturu vode na 50° i onda se alarm upali
Kod eco pellinga nema taj senzor. Juce sam odvrnuo ta tri sarafa i skinuo ventilator, bilo je nesta pepela, nista strasno. Zavlacio sam se iza peci i trazio ali ga nema, vjerovatno je kod eco modela drugacije rjeseno?
Kod mene nije eco pa ti ne bih znao odgovoriti, vjerovatno je drugačije rješenje čim ga ne možeš pronaći...
Zanima da li neko na forumu korisiti Wi-fi modul za thermoflux peći i da li može pristupiti servisnom meniju preko aplikacije?
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#5058 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

Evo samo da prijavim da pelet od drvosječe odlično služi i ove sezone a vidim da nisu dizali cijenu i dalje je 290 maraka
los_trip
Posts: 44
Joined: 08/08/2012 01:28

#5059 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by los_trip »

I mene satra ovo prvo paljenje peleta, al interesantno da nikad dva puta zaredom ne upali, nakon drugog pokušaja svaki put zapali pelet, dali treba upaljaca zamijenit 5g koristim Termoflux interio?
Bio jednom serviser oni sta znaju odma pelet ne valja a pelet je stvarno dobar sve sagori ništa ne ostaje.
Vidio sam da imaju dvije vrste grijača metalni i keramički
Jel to zavisi od modela peći ili? keramički skuplji.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5060 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

los_trip wrote: 18/12/2020 00:05 I mene satra ovo prvo paljenje peleta, al interesantno da nikad dva puta zaredom ne upali, nakon drugog pokušaja svaki put zapali pelet, dali treba upaljaca zamijenit 5g koristim Termoflux interio?
Bio jednom serviser oni sta znaju odma pelet ne valja a pelet je stvarno dobar sve sagori ništa ne ostaje.
Vidio sam da imaju dvije vrste grijača metalni i keramički
Jel to zavisi od modela peći ili? keramički skuplji.
Ja sam imao taj problem samo ove sezone od 10 prethodnih. Pomislio sam da je do grijaca pa sam i njega zamijenio ali mi se pelet od pocetka nije svidio jer je bio taman(na njemu pisalo bukva).
Kada sam zamijenio i grijac svako jutro sam zatekao 2/3 posude za sagorjevanje puna nekog pijeska a u tome svemu grijac zarobljen tom sljakom sto je uzrokovalo da ne moze da potpali slijedeci ciklus.
Brzo sam ja na osnovu te sljake i pijeska u posudi shvatio da je pelet loseg kvaliteta. Odem u magacin gdje sam kupio taj pelet i objasnim im u cemu je problem a oni mi ponudili da izaberem izmedju 4-5 vrsta jedan pelet. Odlucim se na najsvijetliji koji radi bezprijekorno i sasvim normalno pali bez da praznim posudu.
Jutros iz znatizelje ovorim vrata da vidim stanje u posudi i bio sam vise nego zadovoljan stanjem posude za sagorjevanje. Vrlo malo sljake u posudi a grijac vidljiv sto znaci da bi slijedece paljenje bilo ok.

Sve je do peleta.
los_trip
Posts: 44
Joined: 08/08/2012 01:28

#5061 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by los_trip »

kenan77 wrote: 12/12/2020 20:54
los_trip wrote: 08/12/2020 10:57 Zdravo peletaši,

Dali se nekome desilo da gusana posuda-gorionik za 5god.
Korištenja ovako pukne i izgori?
Termoflux kamin 14ka

https://ibb.co/bXwXmj9

https://ibb.co/4tgXfhy
Desilo se meni na interio 20kW,nakon 6 godina koriščenja..samo nije taklo pukla,nego na dnu se sva sasula,doduše,godinu je radila sa napuknučima i nisam je mjenjao dok se nije skroz sasula..uzeo novu 40 KM evo druga godina ide..
Tako ću i ja čekat dok ne pukne pa zamijenit.
los_trip
Posts: 44
Joined: 08/08/2012 01:28

#5062 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by los_trip »

Hemel wrote: 18/12/2020 00:16
los_trip wrote: 18/12/2020 00:05 I mene satra ovo prvo paljenje peleta, al interesantno da nikad dva puta zaredom ne upali, nakon drugog pokušaja svaki put zapali pelet, dali treba upaljaca zamijenit 5g koristim Termoflux interio?
Bio jednom serviser oni sta znaju odma pelet ne valja a pelet je stvarno dobar sve sagori ništa ne ostaje.
Vidio sam da imaju dvije vrste grijača metalni i keramički
Jel to zavisi od modela peći ili? keramički skuplji.
Ja sam imao taj problem samo ove sezone od 10 prethodnih. Pomislio sam da je do grijaca pa sam i njega zamijenio ali mi se pelet od pocetka nije svidio jer je bio taman(na njemu pisalo bukva).
Kada sam zamijenio i grijac svako jutro sam zatekao 2/3 posude za sagorjevanje puna nekog pijeska a u tome svemu grijac zarobljen tom sljakom sto je uzrokovalo da ne moze da potpali slijedeci ciklus.
Brzo sam ja na osnovu te sljake i pijeska u posudi shvatio da je pelet loseg kvaliteta. Odem u magacin gdje sam kupio taj pelet i objasnim im u cemu je problem a oni mi ponudili da izaberem izmedju 4-5 vrsta jedan pelet. Odlucim se na najsvijetliji koji radi bezprijekorno i sasvim normalno pali bez da praznim posudu.
Jutros iz znatizelje ovorim vrata da vidim stanje u posudi i bio sam vise nego zadovoljan stanjem posude za sagorjevanje. Vrlo malo sljake u posudi a grijac vidljiv sto znaci da bi slijedece paljenje bilo ok.

Sve je do peleta.
Ja imam problem sa tim paljenjem već treću zimu svaki put je pelet bio drugi proizvođač i prva klasa i najsvjetliji.
Svaki put pred sezonu peć se detaljno očisti.
Mene najviše buni sto iz drugog pokušaja zapali normalno.
Vidjeću da nekog drugog majstora zovnem da da svoje mišljenje.
Thx
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#5063 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Olaf1 »

kokolina wrote: 15/12/2020 14:23 Evo samo da prijavim da pelet od drvosječe odlično služi i ove sezone a vidim da nisu dizali cijenu i dalje je 290 maraka
Najgori pelet ikad koji sam imao, i isto kažu svi oko mene. Na tri vreće peleta, ja moram vreću neke šute/pijeska/šljake očistiti. Katastrofa šta mi radi od peći. Fuj.
menso83
Posts: 1
Joined: 23/12/2020 17:27

#5064 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by menso83 »

Pozdrav imam thermoflux interio 22kw vec drugu zimu se grijem i imam jedan problem ,pec jednostavno podje tutnjati , brujati u toku rada cijela kuca se zatrese, serviser dolazio zatvorio joj usis zraka i sad manje bruji ali vise se ostaje pepela i seljake u posudi.Ako neko zna u čemu je problem ?
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#5065 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

Olaf1 wrote: 20/12/2020 14:50
kokolina wrote: 15/12/2020 14:23 Evo samo da prijavim da pelet od drvosječe odlično služi i ove sezone a vidim da nisu dizali cijenu i dalje je 290 maraka
Najgori pelet ikad koji sam imao, i isto kažu svi oko mene. Na tri vreće peleta, ja moram vreću neke šute/pijeska/šljake očistiti. Katastrofa šta mi radi od peći. Fuj.
E ne znam nama u Mostaru nikakvih problema već nekoliko godina a potrošimo 4-5 tona za sezonu
I moji prijatelji redovno uzimaju kod drvosječe za kamine doduše svega tonu do dvije potroše Al nema šljake nikakve
Kod nas je box od 270 kila i muž siđe sedam do deset dana kad puni box i očisti peć svako drugo punjenje otprilike a za taj period bude pepela jedna vreča od peleta ništa više
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#5066 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

Olaf1 wrote: 20/12/2020 14:50
kokolina wrote: 15/12/2020 14:23 Evo samo da prijavim da pelet od drvosječe odlično služi i ove sezone a vidim da nisu dizali cijenu i dalje je 290 maraka
Najgori pelet ikad koji sam imao, i isto kažu svi oko mene. Na tri vreće peleta, ja moram vreću neke šute/pijeska/šljake očistiti. Katastrofa šta mi radi od peći. Fuj.
E ne znam nama u Mostaru nikakvih problema već nekoliko godina a potrošimo 4-5 tona za sezonu
I moji prijatelji redovno uzimaju kod drvosječe za kamine doduše svega tonu do dvije potroše Al nema šljake nikakve
Kod nas je box od 270 kila i muž siđe sedam do deset dana kad puni box i očisti peć svako drugo punjenje otprilike a za taj period bude pepela jedna vreča od peleta ništa više
nusko
Posts: 2
Joined: 13/06/2013 08:31

#5067 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nusko »

Evo ja sam iz Živinica gdje imamo stvarno veliki izbor peleta pa bih podijelio neka iskustva
PELET

1. TEXO PELET
Kupljen na benzinskoj IN Vivo, savršen, nema pepela ni šljake uopce, proizvodi Texoprom d.o.o. Srbac-cijena 5,5 KM po vreći, slike ispod

2. DORADO PELET
Kupljen u ZH ZOLA d.o.o. Živinice, previše pepela i šljake ima, najviše od svih koje sam probao, izbjegavati kupovati, ambalaža užasna, proizvodi se u Kragujevcu -Srbija, cijena 415 KM paleta, slike ispod



3. PELET DRAGO
Proizvodi Peštalić d.o.o. Gradačac, kupljen kod Mićka, odlična ambalaža, cijena u januaru 2020 je 400,00 KM paleta, malo pepela, dobra izgorivost, preporuka za kupiti



4. ZELENGORA PELET
Proizvodi se u Kalinoviku-Ježići. Kupljen od nekog Magija. Uvjerljivo najgori postojeći pelet. Nakon svakog loženja peć se mora čistiti, ogromna količina pepela. Šljaka je ipak najveći problem, nakon svake vatre ostaje pun gorionik koji se mora čistiti. Izgorivost nikakva. Ogromna potrošnja peleta. Samo je ambalaža dobra. Napomena nikad ga više ne kupiti ni kad bi država bio.

5. SAVOX MILICI
sve preporuke za kupiti, jako dobar pelet, paleta je 350 KM, dobro izgaranje, malo pepela, doduše koristim ga poslije ove nesreće Zelengora pa sam možda i previše optimističan.

Moje mišljenje je da je svaki crni pelet los, bar sam ja imao takva iskustva, znači što je "bjelji" bolji je l. Imam i slike pakovanja svih gore navedenih peleta ali ne znam postaviti pa ako nekoga interesuje naći ću nacin
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#5068 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by avijon »

nusko wrote: 25/12/2020 15:47 Evo ja sam iz Živinica gdje imamo stvarno veliki izbor peleta pa bih podijelio neka iskustva
PELET

1. TEXO PELET
Kupljen na benzinskoj IN Vivo, savršen, nema pepela ni šljake uopce, proizvodi Texoprom d.o.o. Srbac-cijena 5,5 KM po vreći, slike ispod

2. DORADO PELET
Kupljen u ZH ZOLA d.o.o. Živinice, previše pepela i šljake ima, najviše od svih koje sam probao, izbjegavati kupovati, ambalaža užasna, proizvodi se u Kragujevcu -Srbija, cijena 415 KM paleta, slike ispod



3. PELET DRAGO
Proizvodi Peštalić d.o.o. Gradačac, kupljen kod Mićka, odlična ambalaža, cijena u januaru 2020 je 400,00 KM paleta, malo pepela, dobra izgorivost, preporuka za kupiti



4. ZELENGORA PELET
Proizvodi se u Kalinoviku-Ježići. Kupljen od nekog Magija. Uvjerljivo najgori postojeći pelet. Nakon svakog loženja peć se mora čistiti, ogromna količina pepela. Šljaka je ipak najveći problem, nakon svake vatre ostaje pun gorionik koji se mora čistiti. Izgorivost nikakva. Ogromna potrošnja peleta. Samo je ambalaža dobra. Napomena nikad ga više ne kupiti ni kad bi država bio.

5. SAVOX MILICI
sve preporuke za kupiti, jako dobar pelet, paleta je 350 KM, dobro izgaranje, malo pepela, doduše koristim ga poslije ove nesreće Zelengora pa sam možda i previše optimističan.

Moje mišljenje je da je svaki crni pelet los, bar sam ja imao takva iskustva, znači što je "bjelji" bolji je l. Imam i slike pakovanja svih gore navedenih peleta ali ne znam postaviti pa ako nekoga interesuje naći ću nacin
https://www.bhbus.ba/forum/index.php?topic=2310.0

eto da znas ubuduce nije na odmet :thumbup:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5069 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

nusko wrote: 25/12/2020 15:47 Evo ja sam iz Živinica gdje imamo stvarno veliki izbor peleta pa bih podijelio neka iskustva
PELET

1. TEXO PELET
Kupljen na benzinskoj IN Vivo, savršen, nema pepela ni šljake uopce, proizvodi Texoprom d.o.o. Srbac-cijena 5,5 KM po vreći, slike ispod

2. DORADO PELET
Kupljen u ZH ZOLA d.o.o. Živinice, previše pepela i šljake ima, najviše od svih koje sam probao, izbjegavati kupovati, ambalaža užasna, proizvodi se u Kragujevcu -Srbija, cijena 415 KM paleta, slike ispod



3. PELET DRAGO
Proizvodi Peštalić d.o.o. Gradačac, kupljen kod Mićka, odlična ambalaža, cijena u januaru 2020 je 400,00 KM paleta, malo pepela, dobra izgorivost, preporuka za kupiti



4. ZELENGORA PELET
Proizvodi se u Kalinoviku-Ježići. Kupljen od nekog Magija. Uvjerljivo najgori postojeći pelet. Nakon svakog loženja peć se mora čistiti, ogromna količina pepela. Šljaka je ipak najveći problem, nakon svake vatre ostaje pun gorionik koji se mora čistiti. Izgorivost nikakva. Ogromna potrošnja peleta. Samo je ambalaža dobra. Napomena nikad ga više ne kupiti ni kad bi država bio.

5. SAVOX MILICI
sve preporuke za kupiti, jako dobar pelet, paleta je 350 KM, dobro izgaranje, malo pepela, doduše koristim ga poslije ove nesreće Zelengora pa sam možda i previše optimističan.


Moje mišljenje je da je svaki crni pelet los, bar sam ja imao takva iskustva, znači što je "bjelji" bolji je l. Imam i slike pakovanja svih gore navedenih peleta ali ne znam postaviti pa ako nekoga interesuje naći ću nacin
:thumbup:

Svaka cast na trudu.

Poslije Sekovica(zelene vrece) koji je katastrofa uzeo sam ovaj Savox Milici.
Svijetao pelet, malo vise prasine ali gori da nista ne ostaje u posudi. Temperaturu drzi zadovoljavajuce.
Sve pohvale.
Trippylandd
Posts: 30
Joined: 03/11/2017 21:16

#5070 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Trippylandd »

Ima li neko slucajno fabricke postavke parametara za kamin interio 22
Bokiba
Posts: 7
Joined: 17/08/2016 16:40

#5071 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Bokiba »

Pozdrav svima,
ako vas mogu zamoliti za pomoc, prilkom podesavanja kotla da radi u modu konstantno a ne u modulacijskom imam problema da se pec i dalje gasi po defaultu kako termostat to regulise kada je u modualcijskom modu, mada sam u postavkama na peci ugasio termostat tj, prebacio na off. Pec je Pelling eco 25 kW-  godina prozivodnje 2015 a termostat je Seltron T1. Mozda neko vec ima iskustva sa ovim -kako podesiti sa modulacijskog na konstantan mod a da sve radi kako treba. Hvala
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#5072 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Vezirbh »

Bokiba wrote: 05/01/2021 19:32 Pozdrav svima,
ako vas mogu zamoliti za pomoc, prilkom podesavanja kotla da radi u modu konstantno a ne u modulacijskom imam problema da se pec i dalje gasi po defaultu kako termostat to regulise kada je u modualcijskom modu, mada sam u postavkama na peci ugasio termostat tj, prebacio na off. Pec je Pelling eco 25 kW-  godina prozivodnje 2015 a termostat je Seltron T1. Mozda neko vec ima iskustva sa ovim -kako podesiti sa modulacijskog na konstantan mod a da sve radi kako treba. Hvala
Mislim da je nebitno u kojem je modu pec, kod tih modela termostat gasi plamenik kada se dostigne zadana temperatura na sobnom termostatu.
karabajaze
Posts: 122
Joined: 03/10/2014 22:19
Location: Zenica
Grijem se na: TP Termoflux 16kw

#5073 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by karabajaze »

Bokiba wrote: 05/01/2021 19:32 Pozdrav svima,
ako vas mogu zamoliti za pomoc, prilkom podesavanja kotla da radi u modu konstantno a ne u modulacijskom imam problema da se pec i dalje gasi po defaultu kako termostat to regulise kada je u modualcijskom modu, mada sam u postavkama na peci ugasio termostat tj, prebacio na off. Pec je Pelling eco 25 kW-  godina prozivodnje 2015 a termostat je Seltron T1. Mozda neko vec ima iskustva sa ovim -kako podesiti sa modulacijskog na konstantan mod a da sve radi kako treba. Hvala
Imam istu peć i koristim isti sobni termostat. Termostat ima nekoliko modova sa različitim terminima rada. Ja sam se odlučio za lični mod i zadao mu da radi od 7 do 22 sata bez prekida , prekid samo onda kada se postigne zadata temperatura prostora. Možda ti je problem upravo u postavkama termostata.
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#5074 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by tabija »

Pozdrav ljudi

Par stvari me interesuje vezano za grijanje na pelet pa ako neko moze par savjeta iz prve ruke.

Kuca je na tri sprata, 140 kvadrata ukupno, kuca je sa svih strana utopljena sa stiroporom desetkom, prozori su novi.
Znaci sve za 10.

Trenutno se grijemo na cumur/drva i trosimo cca 900 KM cumura+drva na godisnjem nivou.

Pitanja su:
1) cuo sam mnogo dobrih i losih stvari o peletu.Nekima se stalno peci zacepljuju, nekima sve super, neki kazu puno im trosi itd itd Sta vi mislitr o tome?
2) Koju pec i koji pelet preporucujete?
3) Od koliko kw je idealna pec za 140 kvadrata kuce na 3 sprata?
4) kolika bi potrosnja peleta mogla biti za ovaj prostor?


Hvala.
nusko
Posts: 2
Joined: 13/06/2013 08:31

#5075 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by nusko »

Pozdrav, nisam mašinske struke ali ti mogu reći ono što znam iz vlastitog iskustva:

1) odgovor na prvo pitanje ti je kvaliteta peleta, za razliku od cumura/drva kod peleta imaš dosta veći izbor p aje samo potrebno dobar pelet izabrati. Daleko je više dobrih nego loših peleta, evo imaš na forumu dosta podataka o tome. Sa dobrim peletom nikad ti se pec nece začepiti.
2) Ja bi ti preporučio Termoflux pec i bilo koji svijetao pelet (ne znam odakle si i koliki izbor peleta imaš) jer smatram da su Termoflux peci najbolji omjer cijene i kvaliteta..
3) Trebao bi uzeti kotao od 25 KW, tebi bi možda mogao 15 KW al bi radio punom snagom i trošio više a razlika u cijeni ti je neznata... Ako je kuća na 3 sprata gledaj da uzmes jaku pumpu koja moze baciti vodu , preporuka HST pumpa koja ima jačinu od otpilike 200 w, košta oko 200 KM a takva grundfosova 750 KM.
4) Teško je prognozirati potrošnju jer nije sva stolarija niti stiropor isti međutim na tvoju kvadraturu, novčano iskazano, ne bi trebalo biti nikakve razlike u cijeni u odnosu na cumur/drva osim što ćeš biti rahat :)
Post Reply