kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5076 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@tabija
1. Sto se tice peci, koristim 4 godine i nemam problema sto ne znaci da ne moze biti, ali uz pravilno ciscenje mislim da bi trebalo biti u redu.
Mnogo je korisnika i vrsti peci pa s toga i razlicitih iskustava.
Na forum se uglavnom javljaju vise nezadovoljni nego zadovoljni korisnici.
2. Hm koju pec, sta znam sve je to fakticki na isti kalup al gledaj i kakva je servisna podrska. Neke preporuke Thermoflux, Stilmetal, Kenda ili srbijanski Kepo.
Kad budes birao kotao obrati paznju i koji je laksi za ciscenje. Ima ih koji su lose rijeseni po tom pitanju pa je malo komplikovanije ocistiti. Mislim da Stilmetal ima takav kalup peci koje su malo komplikovanije za ciscenje.
Za pelet ti niko ne moze dati pravi savjet jer zna da se desi da je jedne godine dobar a druge los. To ti je uvijek lutrija.
3. Sto se tice snage peci, mnogo je korisnika koji su pogrijesili i kupili prejake peci pa imaju problem i sa peci i sa potrosnjom.
Nasi "majstori" se vode na osnovu peci na drva i ugalj pa daj sto jacu to je bolje. Ono bolje da je jaca nego slabija.
Iskoristivost peci na drvo i ugalj i peci na pelet nije ista, pa samim tim ni snaga peci ne treba biti ista.
Ovaj savjet od prethodnog korisnika da ce pec od 15kw trositi vise od peci od 25kw je zabluda.
Upravo bi trebalo biti suprotno.
Ne znam na koji nacin ces grijati, da li ces stalno drzati ukljucenu pec sto je preporuka ili ces je gasiti i paliti.
Jaca pec je samo dobra prilikom paljenja sto brze zagrije sistem.
Ali ta pec od 25kw ce prije spustiti snagu na 1 sto je otprilike 7kw dok ce ova od 15kw raditi duze na snazi 3 ili 2 sto je otprilike isto kw ali je bolja iskoristivost peleta.
Potrosnju diktira prostor i njegova izolacija, koliko je potrebno kw da se zadovolje gubitci, tako da ce isto kw morati dati i ova od 25kw i ova od 15kw.
Medjutim u cemu je poenta, pec od 25kw ce brzo ugrijati sistem i preci u snagu 1 i tako odrzavati.
Kod veceg lozista i malog plamena, sama temperatura lozista bude nedovoljna za dobro izgaranje peleta, a samim tim losija je iskoristivost i stvara se vise cadji u kotlu.

Testirano je i dokazano da je bolje da pec radi na jacoj snazi sto duze vremena jer je tad u lozistu jak plamen i dovoljna temperatura lozista da bi se svi plinovi oslobodjeni iz peleta pretvorili u energiju.
Manje loziste, veca snaga, bolje izgaranje, veca iskoristivost peleta, manje cadji u kotlu.
Dakle bolje je da pec od 15kw sto, duze radi na vecoj snazi nego da pec od 25kw brzo ugrije sistem pa obori na snagu 1 i tako radi satima.
Recimo pec od 25kw radi 2 sata na punoj snazi pa 10 sati na snazi 1 sto je oko 7kw.
Pec od 15kw radi 4 sata na punoj snazi a 8 sati na snazi 2 sto je isto oko 7kw ali je manje loziste i bolje izgaranje.
Pri tom u prelaznim periodima kada vani nije toliko hladno pec od 15kw ti se nece cesto gasiti i paliti kao pec od 25kw. Prilikom svakog paljenja pec ubacuje vecu kolicinu peleta, ponovo zagrijava vodu u sistemu itd.

Grijao sam se 3 godine sa peci od 25kw, 130m2 bez izolacije i pec u roku 2 sata ugrije sistem i posle radi na snazi 1. Cak sam je jedno vrijeme ogranicio na snagu 3 sto je oko 15kw i grijala je bez problema.
Sad imam izolaciju i pec od 15kw koja grije bez problema i koja kad ugrije sistem ide na snagu 2 ili 1.
Jeste da je mala razlika u cijeni izmedju peci manje i vece snage, ali slabija pec ce bolje raditi i imati vecu iskoristivost peleta.
4. Zavisno od nacina grijanja, 24h ili povremeno, koju ces temperaturu u kuci 22c il 24c, kakva je izolacija, kvalitet peleta itd. Sve utice na potrosnju.
Ispod 3 tone ne vjerujem da mozes proci. Neka gruba racunica od 3 do 4 tone.
Sve naravno zavisi i od zime kakva je.

Ako si iz Kantona Sarajevo mozes se prijaviti za subvenciju sto je dobra stvar za razliku da sve sam platis.
https://www.ba.undp.org/content/bosnia_ ... j-i-o.html
Tyke
Posts: 2597
Joined: 23/02/2012 05:44

#5077 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

Kondenzator wrote: 26/12/2016 09:18
Lozac wrote:Ja također koristim Euroimpex-ov pelet i 90% tog peleta je jako lošeg kvaliteta. Najmanje jednom dnevno (a često i dva puta) moram čistiti gorionik od šljake. Možda da sam sastavio 10-15 dana od početka sezone da na kraju dana zateknem čistu posudu za sagorijevanje. Jedan vikend (dva dana) nisam otvarao peć, nisam bio kod kuće, kad sam otvorio zatekao sam užas... gorionik pun šljake, pelet presipa preko posude za sagorijevanje i pada neizgoren u posudu za pepeo, kompletna peć se crni od čađi.... Da napomenem, kotao je TF 25 kW, dakle nije kamin pa da je inače osjetljiv na loš kvalitet peleta.
S druge strane, kolega koji je kupio pelet u istoj turi sa mnom kaže da nema tih problema, još ga koristi u kaminu. Baš što kaže "karabajaze" nemaju ujednačen kvalitet.
Bilo bi korektno da nam izađu u susret po pitanju obeštećenja jer ja lično, najvjerovatnije, sljedeću sezonu tražim novog proizvođača.
Upravo su me zvali iz Euroimpexa i bas kao sto ti kazes opisali su situaciju na isti nacin.

Poslat ce zamjenu kad budu imali turu za Sarajevo.

Kaze da je na toj istoj turi poslao pelet drugoj osobi koja kaze da je prezadovoljna. Vjerovatno sve zavisi sta te zapadne.

Takodjer me je pitao i za pec i jacinu ventilatora. Pec je centrometal a jacinu ventilatora sam podigao sa 1000 na 2000 obrtaja, ali djaba ne moze jednostavno da otpuse onu sljaku.

Vidjet cemo kad dodje zamjena nadat se da cemo imat srece.
Jesu vase objave stare nekoliko godina, ali moram citirati jer ove sezone i ja imam isti problem sa njihovim peletom. Otkako sam uveo pelet u kucu (evo 4. sezona) uzimam EUROIMPEX i nisam imao problem, cak mi je ostala paleta od prosle sezone i dok sam nju koristio sve je bilo u redu, medjutim u aprilu sto sam uzeo pelet za ovu sezonu uzas, posuda od gorionika puna sljake, smrdi uzasno kad otvorim vrata peci. Moracu ih nazvati.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5078 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

romim wrote: 12/01/2021 09:52 @tabija
1. Sto se tice peci, koristim 4 godine i nemam problema sto ne znaci da ne moze biti, ali uz pravilno ciscenje mislim da bi trebalo biti u redu.
Mnogo je korisnika i vrsti peci pa s toga i razlicitih iskustava.
Na forum se uglavnom javljaju vise nezadovoljni nego zadovoljni korisnici.
2. Hm koju pec, sta znam sve je to fakticki na isti kalup al gledaj i kakva je servisna podrska. Neke preporuke Thermoflux, Stilmetal, Kenda ili srbijanski Kepo.
Kad budes birao kotao obrati paznju i koji je laksi za ciscenje. Ima ih koji su lose rijeseni po tom pitanju pa je malo komplikovanije ocistiti. Mislim da Stilmetal ima takav kalup peci koje su malo komplikovanije za ciscenje.
Za pelet ti niko ne moze dati pravi savjet jer zna da se desi da je jedne godine dobar a druge los. To ti je uvijek lutrija.
3. Sto se tice snage peci, mnogo je korisnika koji su pogrijesili i kupili prejake peci pa imaju problem i sa peci i sa potrosnjom.
Nasi "majstori" se vode na osnovu peci na drva i ugalj pa daj sto jacu to je bolje. Ono bolje da je jaca nego slabija.
Iskoristivost peci na drvo i ugalj i peci na pelet nije ista, pa samim tim ni snaga peci ne treba biti ista.
Ovaj savjet od prethodnog korisnika da ce pec od 15kw trositi vise od peci od 25kw je zabluda.
Upravo bi trebalo biti suprotno.
Ne znam na koji nacin ces grijati, da li ces stalno drzati ukljucenu pec sto je preporuka ili ces je gasiti i paliti.
Jaca pec je samo dobra prilikom paljenja sto brze zagrije sistem.
Ali ta pec od 25kw ce prije spustiti snagu na 1 sto je otprilike 7kw dok ce ova od 15kw raditi duze na snazi 3 ili 2 sto je otprilike isto kw ali je bolja iskoristivost peleta.
Potrosnju diktira prostor i njegova izolacija, koliko je potrebno kw da se zadovolje gubitci, tako da ce isto kw morati dati i ova od 25kw i ova od 15kw.
Medjutim u cemu je poenta, pec od 25kw ce brzo ugrijati sistem i preci u snagu 1 i tako odrzavati.
Kod veceg lozista i malog plamena, sama temperatura lozista bude nedovoljna za dobro izgaranje peleta, a samim tim losija je iskoristivost i stvara se vise cadji u kotlu.

Testirano je i dokazano da je bolje da pec radi na jacoj snazi sto duze vremena jer je tad u lozistu jak plamen i dovoljna temperatura lozista da bi se svi plinovi oslobodjeni iz peleta pretvorili u energiju.
Manje loziste, veca snaga, bolje izgaranje, veca iskoristivost peleta, manje cadji u kotlu.
Dakle bolje je da pec od 15kw sto, duze radi na vecoj snazi nego da pec od 25kw brzo ugrije sistem pa obori na snagu 1 i tako radi satima.
Recimo pec od 25kw radi 2 sata na punoj snazi pa 10 sati na snazi 1 sto je oko 7kw.
Pec od 15kw radi 4 sata na punoj snazi a 8 sati na snazi 2 sto je isto oko 7kw ali je manje loziste i bolje izgaranje.
Pri tom u prelaznim periodima kada vani nije toliko hladno pec od 15kw ti se nece cesto gasiti i paliti kao pec od 25kw. Prilikom svakog paljenja pec ubacuje vecu kolicinu peleta, ponovo zagrijava vodu u sistemu itd
.

Grijao sam se 3 godine sa peci od 25kw, 130m2 bez izolacije i pec u roku 2 sata ugrije sistem i posle radi na snazi 1. Cak sam je jedno vrijeme ogranicio na snagu 3 sto je oko 15kw i grijala je bez problema.
Sad imam izolaciju i pec od 15kw koja grije bez problema i koja kad ugrije sistem ide na snagu 2 ili 1.
Jeste da je mala razlika u cijeni izmedju peci manje i vece snage, ali slabija pec ce bolje raditi i imati vecu iskoristivost peleta.
4. Zavisno od nacina grijanja, 24h ili povremeno, koju ces temperaturu u kuci 22c il 24c, kakva je izolacija, kvalitet peleta itd. Sve utice na potrosnju.
Ispod 3 tone ne vjerujem da mozes proci. Neka gruba racunica od 3 do 4 tone.
Sve naravno zavisi i od zime kakva je.

Ako si iz Kantona Sarajevo mozes se prijaviti za subvenciju sto je dobra stvar za razliku da sve sam platis.
https://www.ba.undp.org/content/bosnia_ ... j-i-o.html
Kvalitetan post. :thumbup:

Sa ovim boldiranim se slazem.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#5079 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ako je iskoristenje najbolje na max snazi kotla......zasto jednostavno ne podesite da uvijek radi na max snazi......tako bi svaki kotao radio max ucinkovito.

Gdje se moze procitati o tome,neki test,neki dokaz da je to tako.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5080 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

Ja sam u decembru imao bas taj problem. Kotao jak a temperatura vani nije za max. rad. Smanjim ga na P1 ili P2 sto je 6 ili 12Kw. U toj snazi plamen je jako slab i propuh ili ventilator radi smanjenom brzinom. Svako jutro sam nalazio posudu za sagorijevanje skoro pa puna pepela, polusagorenog peleta, neka sljaka...Skoro svako jutro morao sam prvo istresti posudu i tek onda je palio.
Zamijenio sam taj pelet i svi su se tamo cudili zasto ga vracam jer ga svi hvale a trgovac im govori da ga odmah sklone jer isti koristi i pokazao mu se dobar. Malo sam razmisljao i dosao bas do takvog zakljucka jer mi se to i ranije desavalo. Kada god je kotao radio iznad P3 nikada nisam imao problem sa slijedecom potpalom a kada duze vrijeme radi na manjim snagama ostaje taj sut u posudi sto dovodi do zakljucka da na vecim snagama bolje sagorjeva pelet i pretvara ga u normalan pepeo. Otpuhivanje ili ciscenje posude je snaznije pa time je cisce za slijedecu potpalu.

Moj kotao 30KW nema naprednu elektroniku(2011.god) nego kada dostigne zadanu temperaturu vode u kotlu smanjuje snagu ali kako primjetim nista narocito. Znaci da se ne iskljucuje.
Kada se rucno ugasi, starta na istom programu na kojem je ugasen.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#5081 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ja dok sam se grijao na pelet nisam imao nikakvih problema u minimalnom radu.

Uvijel u snazi 1.....s tim da sam tu snagu podesio jos puno nize nego sto dodje fabricki
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5082 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@rovac13
Jeli Cop kod klima uredjaja najbolji kad je ventilator na najjacoj snazi?
Koliko se meni cini da je tako receno.
Zasto onda svi ne drze klime na maksimalnoj brzini ventilatora, pa sigurno ni ti to ne radis.

Kotlovi se ne drze na maksimalnoj snazi jer bi se onda kotao stalno palio i gasio, a to nije dobro jeli tako?
A nije dobro zato sto se kotao ugasi, pa se voda u sistemu hladi, pa se prilikom svakog paljenja ubacuje za potpalu veca kolicina peleta, pa se sistem zagrijava, i ako je pec prejaka brzo dolazi do novog gasenja.
Veci kotao vece i loziste, a u lozistu se odvija proces izgaranja.
Najbolja iskoristivost peleta je kada je u lozistu jak plamen, visoka temperatura gdje se od zidova lozista odbija infracrveno zracenje nazad u srediste lozista i stvaraju se uslovi pri kojim se svi plinovi oslobodjeni iz peleta pretvaraju u energiju, a u lozistu na zidovima ostaje bijeli pepeo a ne crna cadj.
Kada veci kotao spusti snagu na 1, tad je u lozistu slabiji plamen, niza temperatura lozista, nedovoljna za potpuno izgaranje plinova oslobodjenih iz peleta, pa se tako samo dio plinova pretvori u energiju a ostatak se izbaci kroz dimnjak jer nema dobrog izgaranja.
Kod kotla manje snage i loziste je manje pa ce i kod slabijeg plamena opet biti bolji uslovi za bolje izgaranje nego kod kotla sa vecim lozistem.

Ako ce mu kotao biti stalno upaljen, sistem ce biti ugrijan, zidovi i prostorije tople, izolacija dobra, kotao ce mu raditi vecinom na snazi 1 eventualno 2.
Najbolje je kada kotao sto duze radi na jacoj snazi ali da je taj rad konstatan bez cestog gasenja.

Svakako si stalno po forumima pa potrazi malo, moze se naci zanimljivih stvari.
Kad sam ugradjivao pelet prije 4 godine, tada sam to proucio i apsolvirao.
I na ovoj temi javilo se dosta ljudi koje su ubijedili da im treba kotao jace snage pa su ljudi za male kvadrature kupovali kotlove i po 50kw i 35kw pa posle pomagnjavija trosi mi puno.
Al kod nas je tako, sve strucnjaci sami, godinama ugradjivali kotlove na drva i ugalj i sad aj pelet to je isto, samo udri.
Sto jes jes, mala je razlika u prikljucivanju na sistem jednog i drugog kotla, al u radu i iskoristivosti energenta je velika razlika.
Koliko sam ja "majstora" pitao za ugradnju mijesajuceg cetvorokrakog ventila.
Neki gledaju blijedo, neki iskuliraju, neki kazu sta ce ti to i tako ga nisam ni ugradio.
Na kraju cu ga morati ugraditi sam.
Neki proizvodjaci kotlova su cak imali uslov za garanciju da se ugradi cetverokraki ventil da bi se zastitio kotao od kondenza.
Zasto bi bio potreban?
Da bi rad kotla i iskoristivost bila sto bolja, trebalo bi da temperatura vode u kotlu bude i preko 72c.
Ta temperatura vode je previsoka da se salje u radijatore pa se treba nekako smanjiti.
Da se ne bi stvarao kondenz u kotlu, temperatura vode u povratu u kotao bi trebala biti iznad 50c.
Da bi se ispostovale sve te stvari upotrebljava se cetverokraki ventil koji mijesa vodu iz povratnog voda sa vodom koja odlazi prema radijatorima.
Na taj nacin prema radijatorima ide niza temperatura vode od 72c odnosno regulise se da bude od 40c do 60c, a isto tako se podize temperatura vode u povratnom vodu da bude iznad 50c i vise.
Ako te interesuje potrazi na internetu Darkova kotlovnica i korisnika ramzay.
Takodje potrazi uredjaj Digitalni regulator centralnog grijanja HeatOn WCHR-01.
Isti sam nabavio jos prosle godine al ceka na ugradnju dok rijesim jos neke stvari.
Koga interesuje detaljnije neka progugla jedan blog Automatika u sistemima grijanja.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5083 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

rovac13 wrote: 12/01/2021 23:12 Ja dok sam se grijao na pelet nisam imao nikakvih problema u minimalnom radu.

Uvijel u snazi 1.....s tim da sam tu snagu podesio jos puno nize nego sto dodje fabricki
Ti si davno imao kotao jos kada je pelet bio kvalitetan pa bi ga svaka iskra zapalila i kvalitetno bi izgorio.
Za ovaj sada ti treba brener.
User avatar
amker
Posts: 233
Joined: 21/10/2012 21:55

#5084 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amker »

Pozdrav, dali neko ima fabricke postavke za pec Termoflux interio 22(centrano grijanje)?
Dr Arsla
Posts: 1177
Joined: 05/01/2013 16:16

#5085 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Dr Arsla »

Godinama koristim pelet od Radiala Gračanica i prezadovoljan bio sve do ove sezone. Do sad svih ovih godina super kvalitet im bio, lulu čistio svakih 4-5 dana. Međutim od ove sezone pelet ima dosta više pepela i lulu bukvalno moram čistiti svaki dan. Ako preskočim jedan dan kotao se ugasi jer je lula začepljena
Sminem
Posts: 7
Joined: 14/11/2020 14:44

#5086 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Sminem »

Pozdrav,

Interesuje me da li neko sa foruma ima izolacijske uv folije na prozorima i kakva su iskustva sa istim?

Ako sam dobro upratio one bi trebale da smanje gubitak topline zimi i zagrijavanje ljeti... Takodjer me interesuje da li bi umanjile kondenz na prozorima?
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#5087 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saiks »

Za kondenz samo dovoljno provjetravaj prostorije,ne na "kipu"prozor nego skroz otvori 10 minuta
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5088 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

saiks wrote: 17/01/2021 16:33 Za kondenz samo dovoljno provjetravaj prostorije,ne na "kipu"prozor nego skroz otvori 10 minuta
Baš je praktično da se svaki dan prozor skroz otvara 10-tak minuta.

Po meni to nije pravo rješenje.
Sminem
Posts: 7
Joined: 14/11/2020 14:44

#5089 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Sminem »

saiks wrote: 17/01/2021 16:33 Za kondenz samo dovoljno provjetravaj prostorije,ne na "kipu"prozor nego skroz otvori 10 minuta
Otvaraju se prozori ujutro, ali opet bude kondenza, jer se tokom noci nakupi vlage.
Vjerovatno cu uzet isusivac zraka, ali sam htio provjeriti da li bi pomogle izo folije kod smanjenja gubitka toplote i rose na prozorima..
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#5090 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saiks »

Ja sam tako rijesio kondenz. Isto se pojavio samo ujutru nakon spavanja u sobi. Ma i 5 min je dovoljno. Ili uzeti isusivac
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5091 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Tesko da ce ti folija pomoci odnosno da ce povrsina prozora biti toplija.
Ona mozda odbija suncevu svjetlost od prozora i na neki nacin odbija toplotu od stakla, ali sama povrsina stakla nece biti toplija.
Imas previse vlage u kuci i po noci kad ne grijes pa se vazduh hladi, ne moze tu vlaznost da zadrzi u sebi i onda je ispusta tamo gdje je najhladnije, a to su prozori ili betonski stubovi.
Tri rjesenja
Da ne gasis grijanje
Da provjetravas krace ali cesce, ili ujutru i uvece.
Ili da koristis odvlazivac
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#5092 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

ovde se izgleda najmanje piše o kvaliteti i cijeni peleta
Sminem
Posts: 7
Joined: 14/11/2020 14:44

#5093 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Sminem »

kokolina wrote: 19/01/2021 21:44 ovde se izgleda najmanje piše o kvaliteti i cijeni peleta
Haj da onda popravimo stanje haha

Uzeli prije pocetka sezone grijanja od Drvosjece pelet 5t,
305 KM/t sa dostavom,
dobro gori bez puno sljake,
brzo se potpaljuje,
nema oscilacija u kvaliteti.
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#5094 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Prvi put nakon pet sezona jedan ozbiljniji problem sa mojim TF pelling ecom. Svaki dan poceo da se gasi i to skoro u isto vrijeme, ujutru krene, potpali, a onda nakon 2-3 sata rada se ugasi, vjerovatno kad krene druga potpala nesta zakaze. U posudi nadjem nepotpaljen pelet, ne previse, taman onoliko kolko nadozira za potpalu. Skidao sam upaljac djeluje ispravan, produvao ono crijevo od zraka, pojacao ventilator ali opet isto, ocistio je u fulu od dimovodnih cijevi, izmjenjivaca, svaaki cosak i opet se juce dva puta gasila. U servisu kazu da je kondezator ventilatora otisao, pojacacu i danas malo ventilator pa ako se nastavi gasiti poslusati servis. Ako neko ima neki prijedlog dobro bi dosao, hvala unaprijed lp...
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#5095 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

maximilijan333 wrote: 23/01/2021 09:26 Prvi put nakon pet sezona jedan ozbiljniji problem sa mojim TF pelling ecom. Svaki dan poceo da se gasi i to skoro u isto vrijeme, ujutru krene, potpali, a onda nakon 2-3 sata rada se ugasi, vjerovatno kad krene druga potpala nesta zakaze. U posudi nadjem nepotpaljen pelet, ne previse, taman onoliko kolko nadozira za potpalu. Skidao sam upaljac djeluje ispravan, produvao ono crijevo od zraka, pojacao ventilator ali opet isto, ocistio je u fulu od dimovodnih cijevi, izmjenjivaca, svaaki cosak i opet se juce dva puta gasila. U servisu kazu da je kondezator ventilatora otisao, pojacacu i danas malo ventilator pa ako se nastavi gasiti poslusati servis. Ako neko ima neki prijedlog dobro bi dosao, hvala unaprijed lp...
Pozdrav tebi i ostalima na forumu
Sličan problem imam i ja. Thermoflux 25 stara 6 godina.
Prošle godine u čitavoj sezoni nije upalila 4 puta. Ove sezone već nije upalila 5 puta i serviser zamijeni grijač prije 3 dana. Međutim danas opet nije htjela upaliti. U zdjeli vrlo malo šljake (neznatno) i puna čistog peleta. Istresao zdjelu i upalila je. Dakle samo ponekad neće da upali. Ako neko nešto zna . molim da javi. Hvala
PS.: Pelet Drvoprodex- A1 ENplus certifikat , 340 plaćen ljetos , nama šljake, pepela nako a vrata bijela. Odličan
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#5096 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Podesavate li vi smjesu izgaranja kad npr sledece godine nabavite neki drugi pelet (doziranje peleta-kolicina zraka)

Ja sam svake godine nanovo podesavao potpalu i svaki nivo gorenja.....jer je svaki pelet bio drugaciji.
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#5097 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Vezirbh »

adoadop wrote: 23/01/2021 12:33
maximilijan333 wrote: 23/01/2021 09:26 Prvi put nakon pet sezona jedan ozbiljniji problem sa mojim TF pelling ecom. Svaki dan poceo da se gasi i to skoro u isto vrijeme, ujutru krene, potpali, a onda nakon 2-3 sata rada se ugasi, vjerovatno kad krene druga potpala nesta zakaze. U posudi nadjem nepotpaljen pelet, ne previse, taman onoliko kolko nadozira za potpalu. Skidao sam upaljac djeluje ispravan, produvao ono crijevo od zraka, pojacao ventilator ali opet isto, ocistio je u fulu od dimovodnih cijevi, izmjenjivaca, svaaki cosak i opet se juce dva puta gasila. U servisu kazu da je kondezator ventilatora otisao, pojacacu i danas malo ventilator pa ako se nastavi gasiti poslusati servis. Ako neko ima neki prijedlog dobro bi dosao, hvala unaprijed lp...
Pozdrav tebi i ostalima na forumu
Sličan problem imam i ja. Thermoflux 25 stara 6 godina.
Prošle godine u čitavoj sezoni nije upalila 4 puta. Ove sezone već nije upalila 5 puta i serviser zamijeni grijač prije 3 dana. Međutim danas opet nije htjela upaliti. U zdjeli vrlo malo šljake (neznatno) i puna čistog peleta. Istresao zdjelu i upalila je. Dakle samo ponekad neće da upali. Ako neko nešto zna . molim da javi. Hvala
PS.: Pelet Drvoprodex- A1 ENplus certifikat , 340 plaćen ljetos , nama šljake, pepela nako a vrata bijela. Odličan
Imao sam ja problem sa TF 35 da se tako gasila, ne sjecam se sada svih detalja tacno, uglavnom zvao servis, javio da je do senzora podtlaka, rekao kao sitna prasina uđe u to neko crijevo, premostio je taj senzor i od tada nije bilo tih problema
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#5098 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

Vezirbh wrote: 23/01/2021 19:44
adoadop wrote: 23/01/2021 12:33
maximilijan333 wrote: 23/01/2021 09:26 Prvi put nakon pet sezona jedan ozbiljniji problem sa mojim TF pelling ecom. Svaki dan poceo da se gasi i to skoro u isto vrijeme, ujutru krene, potpali, a onda nakon 2-3 sata rada se ugasi, vjerovatno kad krene druga potpala nesta zakaze. U posudi nadjem nepotpaljen pelet, ne previse, taman onoliko kolko nadozira za potpalu. Skidao sam upaljac djeluje ispravan, produvao ono crijevo od zraka, pojacao ventilator ali opet isto, ocistio je u fulu od dimovodnih cijevi, izmjenjivaca, svaaki cosak i opet se juce dva puta gasila. U servisu kazu da je kondezator ventilatora otisao, pojacacu i danas malo ventilator pa ako se nastavi gasiti poslusati servis. Ako neko ima neki prijedlog dobro bi dosao, hvala unaprijed lp...
Pozdrav tebi i ostalima na forumu
Sličan problem imam i ja. Thermoflux 25 stara 6 godina.
Prošle godine u čitavoj sezoni nije upalila 4 puta. Ove sezone već nije upalila 5 puta i serviser zamijeni grijač prije 3 dana. Međutim danas opet nije htjela upaliti. U zdjeli vrlo malo šljake (neznatno) i puna čistog peleta. Istresao zdjelu i upalila je. Dakle samo ponekad neće da upali. Ako neko nešto zna . molim da javi. Hvala
PS.: Pelet Drvoprodex- A1 ENplus certifikat , 340 plaćen ljetos , nama šljake, pepela nako a vrata bijela. Odličan
Imao sam ja problem sa TF 35 da se tako gasila, ne sjecam se sada svih detalja tacno, uglavnom zvao servis, javio da je do senzora podtlaka, rekao kao sitna prasina uđe u to neko crijevo, premostio je taj senzor i od tada nije bilo tih problema
Hvala mnogo. Da li se to može očistiti? Gdje se nalazi? Ima li neka uputa ili to mora serviser?
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#5099 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Vezirbh »

Jednom mi je to serviser ocistio, ali upozorio da ce se brzo opet zacepiti, sto se i desilo. Rekao mi je da je to boljka tih serija, fabricki problem koji tada nisu rijesili. kroz par dana je morao taj senzor premostiti tako da nista bez njega
lafoni
Posts: 1
Joined: 23/01/2021 22:45

#5100 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by lafoni »

Pozdrav. Ako neko moze da mi odgovori. Zelim da prikljucim termoflux peć za centralno grijanje u stan u zgradi koja ima zajednički dimnjak. Druge komšije griju se na peći na drva. Da li mogu imati problem ako peć prikljucim na zajednicki dimnjak? Hvala
Post Reply