kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5101 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

lafoni wrote: 23/01/2021 22:50 Pozdrav. Ako neko moze da mi odgovori. Zelim da prikljucim termoflux peć za centralno grijanje u stan u zgradi koja ima zajednički dimnjak. Druge komšije griju se na peći na drva. Da li mogu imati problem ako peć prikljucim na zajednicki dimnjak? Hvala
Kod mene je upravo tako. No problem :wink:
Junajtedovac
Posts: 2
Joined: 24/01/2021 15:58

#5102 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Junajtedovac »

Ljudi, ne mogu vracati nzad milion postova. Molim vas za iskren savjet.

Kuca 60 kvadrata, pec puhalica na pelet? Da li bi se mogao grijati uz recimo 2 tone peleta. Stolarija drvena, fasada normalna.

Molim za savjet. Hvala unaprijed :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5103 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Junajtedovac wrote: 24/01/2021 16:02 Ljudi, ne mogu vracati nzad milion postova. Molim vas za iskren savjet.

Kuca 60 kvadrata, pec puhalica na pelet? Da li bi se mogao grijati uz recimo 2 tone peleta. Stolarija drvena, fasada normalna.

Molim za savjet. Hvala unaprijed :)
Kod mene komšija u ulazu ima kamin puhalicu na pelet. Stan 54m², nisam siguran da li potroši 1,5t peleta ali eto neka bude toliko.
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#5104 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saiks »

Junajtedovac wrote: 24/01/2021 16:02 Ljudi, ne mogu vracati nzad milion postova. Molim vas za iskren savjet.

Kuca 60 kvadrata, pec puhalica na pelet? Da li bi se mogao grijati uz recimo 2 tone peleta. Stolarija drvena, fasada normalna.

Molim za savjet. Hvala unaprijed :)
S tim puhalicama se svi hvale a i govore da skroz malo potroše peleta tako da 2 neces ni potrositi
Cicmil+1
Posts: 4
Joined: 14/12/2020 17:35

#5105 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Cicmil+1 »

Junajtedovac wrote: 24/01/2021 16:02 Ljudi, ne mogu vracati nzad milion postova. Molim vas za iskren savjet.

Kuca 60 kvadrata, pec puhalica na pelet? Da li bi se mogao grijati uz recimo 2 tone peleta. Stolarija drvena, fasada normalna.

Molim za savjet. Hvala unaprijed :)
Zavisi od vise faktora.Prvo od podneblja tj gdje se nalazi objekat,na 300 ili 900 m nadmorske visine.Zavsi od nivoa izolacije,od toga je li kuca ili stan i koliko je za vas toplo,21 ili 24.Sve utice na to koliko ce da trosi.Ja sam na 900,grijem 87 kvadrata i minim je 3,5t za sezonu s tim da je kuca eksta utopljena i da je temperatura konstantno 23,5 od 8 do 23.Vjerujem da bi na 21 trosio tonu manje.Obzirom da kod vas ako sam dobro shvatio fasada nije toplotna i da je drvena stolarija tesko da 2t mogu da vas pokriju.Moje misljenje je to.Pozdrav..
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5106 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

Sminem wrote: 20/01/2021 00:25
kokolina wrote: 19/01/2021 21:44 ovde se izgleda najmanje piše o kvaliteti i cijeni peleta
Haj da onda popravimo stanje haha

Uzeli prije pocetka sezone grijanja od Drvosjece pelet 5t,
305 KM/t sa dostavom,
dobro gori bez puno sljake,
brzo se potpaljuje,
nema oscilacija u kvaliteti.
Je li moguce da ti imas dva profila na forumu??? :shock:
Ti i @kokolina jedini falite Drvosjecin pelet koji je blago receno shit.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5107 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

adoadop wrote: 23/01/2021 12:33
maximilijan333 wrote: 23/01/2021 09:26 Prvi put nakon pet sezona jedan ozbiljniji problem sa mojim TF pelling ecom. Svaki dan poceo da se gasi i to skoro u isto vrijeme, ujutru krene, potpali, a onda nakon 2-3 sata rada se ugasi, vjerovatno kad krene druga potpala nesta zakaze. U posudi nadjem nepotpaljen pelet, ne previse, taman onoliko kolko nadozira za potpalu. Skidao sam upaljac djeluje ispravan, produvao ono crijevo od zraka, pojacao ventilator ali opet isto, ocistio je u fulu od dimovodnih cijevi, izmjenjivaca, svaaki cosak i opet se juce dva puta gasila. U servisu kazu da je kondezator ventilatora otisao, pojacacu i danas malo ventilator pa ako se nastavi gasiti poslusati servis. Ako neko ima neki prijedlog dobro bi dosao, hvala unaprijed lp...
Pozdrav tebi i ostalima na forumu
Sličan problem imam i ja. Thermoflux 25 stara 6 godina.
Prošle godine u čitavoj sezoni nije upalila 4 puta. Ove sezone već nije upalila 5 puta i serviser zamijeni grijač prije 3 dana. Međutim danas opet nije htjela upaliti. U zdjeli vrlo malo šljake (neznatno) i puna čistog peleta. Istresao zdjelu i upalila je. Dakle samo ponekad neće da upali. Ako neko nešto zna . molim da javi. Hvala
PS.: Pelet Drvoprodex- A1 ENplus certifikat , 340 plaćen ljetos , nama šljake, pepela nako a vrata bijela. Odličan
9-10 god.imam tu pec i nikada problema a ove godine isti ti problemi koje mnogi navode.
definitivno los pelet nam prodaju. ubacuju svako smece da dobiju na tezini.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#5108 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

visuljak wrote: 26/01/2021 00:23
Sminem wrote: 20/01/2021 00:25
kokolina wrote: 19/01/2021 21:44 ovde se izgleda najmanje piše o kvaliteti i cijeni peleta
Haj da onda popravimo stanje haha

Uzeli prije pocetka sezone grijanja od Drvosjece pelet 5t,
305 KM/t sa dostavom,
dobro gori bez puno sljake,
brzo se potpaljuje,
nema oscilacija u kvaliteti.
Je li moguce da ti imas dva profila na forumu??? :shock:
Ti i @kokolina jedini falite Drvosjecin pelet koji je blago receno shit.
Moguće je sve ali sminem sa kokolinom nema nikakve veze bar da ja znam
Šta trebam @visuljak da se žalim što muž svako 15 dana izbaci nešto više od pola vreće pepela nakon otprilike potrošnih 35 vreća drvosječinog peleta?
Doduše neki dan se desilo da je par puta peć ugasila nepredviđeno ali je tada kod nas u Mostaru bio luđački vjetar pa pretpostavljam da je to i razlog i nešto povećanog pepela koji se na kupio taj dan
Poslje toga opet po starom sve radi ok a pepela nigdje
ackojoki-
Posts: 3
Joined: 27/01/2021 10:57

#5109 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ackojoki- »

Eisenheim wrote: 17/09/2019 15:44
putnik2107 wrote:Pozdrav, planiram od ove godine grijanje na pelet, tražim kamin na pelet, ima li neko iskustva sa ovim što se prodaje u FIS-u, Termal 10 kw, meni bi trebalo za nekih 40-45 kvadrata?

https://fis.ba/artikal/kamin-na-pelet-termal-10kw/

Vidim ima dosta proizvođača, Termal, Termoflux, Centrometal, Kovan i slično, sve je to tu negdje cijenom...
Ja sam kupio u Fisu Termalovu pec od 25 kw majstor kaže da je dobra spojena probala se pa ćemo vidjeti kakva će biti na zimu. Samo dobar pelet peći su sve tu negdje.
ПОЗДРАВ, ФОРУМАШИ! КУПИО БИХ ТЕРМАЛ 25 kw КАМИН НА ПЕЛЕТ. ДА ЛИ НЕКО КОРИСТИ ОВАЈ КАМИН? КАКО СЕ ПОКАЗАО? ИГОР В.
ackojoki-
Posts: 3
Joined: 27/01/2021 10:57

#5110 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ackojoki- »

ackojoki- wrote: 27/01/2021 11:04 ПОЗДРАВ, ФОРУМАШИ! КУПИО БИХ ТЕРМАЛ 25 kw КАМИН НА ПЕЛЕТ. ДА ЛИ НЕКО КОРИСТИ ОВАЈ КАМИН? КАКО СЕ ПОКАЗАО? ИГОР В.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#5111 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Veigar »

ackojoki- wrote: 27/01/2021 11:09
ackojoki- wrote: 27/01/2021 11:04 ПОЗДРАВ, ФОРУМАШИ! КУПИО БИХ ТЕРМАЛ 25 kw КАМИН НА ПЕЛЕТ. ДА ЛИ НЕКО КОРИСТИ ОВАЈ КАМИН? КАКО СЕ ПОКАЗАО? ИГОР В.
Ma slobodno kupi nećeš požalit sigurno, na kraju ćeš nam se ovdje još i zahvaliti. ;)
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#5112 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Eisenheim »

ackojoki- wrote: 27/01/2021 11:04
Eisenheim wrote: 17/09/2019 15:44
putnik2107 wrote:Pozdrav, planiram od ove godine grijanje na pelet, tražim kamin na pelet, ima li neko iskustva sa ovim što se prodaje u FIS-u, Termal 10 kw, meni bi trebalo za nekih 40-45 kvadrata?

https://fis.ba/artikal/kamin-na-pelet-termal-10kw/

Vidim ima dosta proizvođača, Termal, Termoflux, Centrometal, Kovan i slično, sve je to tu negdje cijenom...
Ja sam kupio u Fisu Termalovu pec od 25 kw majstor kaže da je dobra spojena probala se pa ćemo vidjeti kakva će biti na zimu. Samo dobar pelet peći su sve tu negdje.
ПОЗДРАВ, ФОРУМАШИ! КУПИО БИХ ТЕРМАЛ 25 kw КАМИН НА ПЕЛЕТ. ДА ЛИ НЕКО КОРИСТИ ОВАЈ КАМИН? КАКО СЕ ПОКАЗАО? ИГОР В.
Pozdrav. Kod mene evo već drugu zimu taj kotao i do sad nikakvih problema nema. Radi kao i prvi dan. Samo kvalitetan pelet i to je to.
ackojoki-
Posts: 3
Joined: 27/01/2021 10:57

#5113 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ackojoki- »

ХВАЛА!
ЈЕСТЕ ЛИ ВИ ОВО НАПИСАЛИ ПРЕ 2 ГОДИНЕ:
Ja sam kupio u Fisu Termalovu pec od 25 kw majstor kaže da je dobra spojena probala se pa ćemo vidjeti kakva će biti na zimu. Samo dobar pelet peći su sve tu negdje.
pirijaa
Posts: 6
Joined: 18/04/2015 23:15

#5114 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by pirijaa »

Da li još neko koristi pelet Drvoprodex A1? Kako se pokazao?
Majstor promjenio grijac, povećao vrijeme potpale na 22, ali opet nekad neće da upali. Puna zdjelA peleta i na rupi gdje dodje grijac ima nagorenog, crnog peleta. Majstor kaže ne zna sta je. A ja sumnjam na pelet. Iako gori odlično , malo pepela, vrata bijela. Molim vas da pomognete ako ista znate. Neko jutro smo se smrzlo jer nije upalila kad je trebalo, pa dok sam je ugasio , istresao zdjelu i ponovo upalio, prodje dosta vremena.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5115 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

Ove zime isti problem kod mnogih, nece da upali iz prve jer je posuda za potpalu puna sljake i pokrije grijac tako da on ne moze da potpali.

Po meni, los pelet. Ja sam promijenio pelet i sada uvijek pali ali nadjem te sljake malo vise u posudi nego sto bi trebalo prilikom redovnog ciscenja.

1. Mozda bi pomoglo da se produzi vrijeme ciscenja lozista(raspuhivanje) da to izbaci iz zdjele...ako je to uposte moguce.
2. Mozda bi pomogla brzina rada kotla a sa time ide povecan broj obrtaja ventilatora i ujedno povecana temperatura sagorjevanja samog peleta.
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#5116 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

visuljak wrote: 30/01/2021 10:29 Ove zime isti problem kod mnogih, nece da upali iz prve jer je posuda za potpalu puna sljake i pokrije grijac tako da on ne moze da potpali.

Po meni, los pelet. Ja sam promijenio pelet i sada uvijek pali ali nadjem te sljake malo vise u posudi nego sto bi trebalo prilikom redovnog ciscenja.

1. Mozda bi pomoglo da se produzi vrijeme ciscenja lozista(raspuhivanje) da to izbaci iz zdjele...ako je to uposte moguce.
2. Mozda bi pomogla brzina rada kotla a sa time ide povecan broj obrtaja ventilatora i ujedno povecana temperatura sagorjevanja samog peleta.
Jutros nasuo novi pelet (drvosječa-kod komšije radi bez problema) i poslije dva uspješna paljenja , treći put nije htjela upaliti. Izvadim posudu i bukvalno u njoj samo pelet bez ikakvih drugih primjesa. Nekoliko komada peleta nagoreno. Istredem, uključim i onda upali.
Izludi me .... Pomagajte
maximilijan333
Posts: 49
Joined: 21/10/2016 11:26

#5117 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maximilijan333 »

Ima li ko iskustva sa Topling Prnjavor kotlovima, kako su se pokazala na trzistu, kvalitetom, potrosnjom...
Tyke
Posts: 2599
Joined: 23/02/2012 05:44

#5118 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Tyke »

Meni od ove zime/sezone kad se upali pec i topla voda dolazi u cijevi nesto mi lupka unutar cijevi nekih 10-15 sekundi, zvuk kao da kaplje unutra voda (ali jaci zvuk) i tako ubrznano lupka i onda sve sporije i sporije dok ne prestane (i to zvuk kao kad pokvaren ventilator radi pa onda ga ugasis i on usporava i lupka) i to samo kad se upali pec i zagrije radijator.
Obicno navecer se cuje kad je tisina, cim cujem da voda dolazi u cijevi znam da eto i lupkanja, nekad mi i bebu probudi u sobi, jer prvo cujem lupkanje u 1 sobi, a nedugo zatim isti zvuk je u drugoj sobi.

Sta bi moglo biti?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#5119 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by visuljak »

Tyke wrote: 10/02/2021 23:16 Meni od ove zime/sezone kad se upali pec i topla voda dolazi u cijevi nesto mi lupka unutar cijevi nekih 10-15 sekundi, zvuk kao da kaplje unutra voda (ali jaci zvuk) i tako ubrznano lupka i onda sve sporije i sporije dok ne prestane (i to zvuk kao kad pokvaren ventilator radi pa onda ga ugasis i on usporava i lupka) i to samo kad se upali pec i zagrije radijator.
Obicno navecer se cuje kad je tisina, cim cujem da voda dolazi u cijevi znam da eto i lupkanja, nekad mi i bebu probudi u sobi, jer prvo cujem lupkanje u 1 sobi, a nedugo zatim isti zvuk je u drugoj sobi.

Sta bi moglo biti?
Ozraci radijatore. U sistemu imas zraka.
sbatke
Posts: 17
Joined: 08/02/2013 12:08

#5120 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sbatke »

Da li je probao neko pelet EKOMADERA BUGOJNO.Imaju A1 i A2 na stanju.
User avatar
isie
Posts: 130
Joined: 23/09/2010 22:42
Location: Sarajevo
Contact:

#5121 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isie »

Ima li ko kakvog servisera u Sarajevu za AlfaPlam pec , zaglavio mi se puž i ne radi grijanje ?
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#5122 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saiks »

isie wrote: 14/03/2021 17:59 Ima li ko kakvog servisera u Sarajevu za AlfaPlam pec , zaglavio mi se puž i ne radi grijanje ?
Da ti nije nešto upalo u koš s peletom pa zaglavilo? Meni nož odmah puž pukao
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5123 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hemel »

isie wrote: 14/03/2021 17:59 Ima li ko kakvog servisera u Sarajevu za AlfaPlam pec , zaglavio mi se puž i ne radi grijanje ?
Isprazni kos i probaj usisati usisivacem kako iz kosa tako iz peci a mozda nesto vidis i golim okom. Desi se koje kakvih stvari da zaglavi puz.

Ne cekaj nego probaj. Jednom sam da ne praznim kos usisao iz peci i uspjelo je. Mozda samo pelet se poprijeci i ne moze da ubacuje.
User avatar
isie
Posts: 130
Joined: 23/09/2010 22:42
Location: Sarajevo
Contact:

#5124 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isie »

Probao sam i nista nisam uspio jer uvijek ostane dole u puzu peleta do kojeg ne mogu doci jer ima glupa resetka.
Mislim da jedino nju da skinem i otvorim ono gdje stoji puz i usisam.

Inace ima zvuk i kada treba da ubaci pelet bude tupi zvuk i nista.
Kotao40kw
Posts: 1
Joined: 15/03/2021 18:10

#5125 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kotao40kw »

Pozdrav svima
Kupio sam Kenda pelet kotao od 40 kw zadnji model..
Prostor koji se grije je neki 210 kv, ali kasnije nekad mozda se bude grijalo jos neki dodatni 50 kv..
E sad me zanima ova od 40 kw da li je dovoljna, nije li prejaka ili nejacka..
Izolacija na kuci jako dobra, pa me zanima koliku potrosnju peleta bi mogao ocekivati
Hvala
Post Reply