"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#26 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by slavkoimamodilera »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Nažalost ceneraši najčešće stradaju, naročito zimi, mada i ljeti bude problema, a problem je u kondenzaciji vode u non-stop praznom rezervoaru vozila.
Nepisano pravilo kako zimi ne treba prazniti spremnik ispod polovine nije zbog nekog mulja ilitiga čega, nego zbog kondenzacije vode u spremniku. Ako vozilo treba duže stajati, trebalo bi natočiti do čepa.

Mozes li molim te objasniti zbog cega dolazi do konedenzacije?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#27 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by atko »

campa_xxx wrote:Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)

P.S. Zamolio bi administratore da ovu temu ne prebacuju na podforum auta, jer ce je ovdje vidjeti vise ljudi a u pitanju je Sarajevo,
Hvala
Ama nije u redu !!! Zato sto je "po malo" postalo u redu pumpadzije su i presle na slijedeci nivo ... pa sad imamo tragove goriva u vodi ... nas jebeni mentalitet ce spustiti prag tolerancije do beskonacnosti i govorice hajd u redu je ba:x :x :x

A sve te teorije sipaj vako sipaj nako su izmisljotinje, redovna zamjena filtera za gorivo i sipanje kvalitetnog goriva - nema problema!

E sad je problem sto nikad neznas na sta ces naletiti, uvijek sipam na tarik-oil i nikad nisam imao problema, jednom naspem na imzitu auto (automatik) ide po rvnom na stangasu i ugasi se :x ... kad prestanemo govoriti... "haj sta fali malo" ... i kad uz racun das problematicno gorivo na analizu i kazne pumpadziju koji je obogatio gorivo sa H2O aut ce manje trzati i zimi cesce paliti;)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#28 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Skyfox »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Nažalost ceneraši najčešće stradaju, naročito zimi, mada i ljeti bude problema, a problem je u kondenzaciji vode u non-stop praznom rezervoaru vozila.
Nepisano pravilo kako zimi ne treba prazniti spremnik ispod polovine nije zbog nekog mulja ilitiga čega, nego zbog kondenzacije vode u spremniku. Ako vozilo treba duže stajati, trebalo bi natočiti do čepa.
:lol:

nikad ne tocim do vrha a pogotovo ne ljeti jer dolazi do isparavanja (tako kazu) a vala ni zimi otkako su mi pokusali "iscjedit" benzin iz rezervoara, sreca bio prazan :razz:

Zamisli maznu ti 70KM :shock:

cenerasi :lol:
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#29 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

slavkoimamodilera wrote:
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Nažalost ceneraši najčešće stradaju, naročito zimi, mada i ljeti bude problema, a problem je u kondenzaciji vode u non-stop praznom rezervoaru vozila.
Nepisano pravilo kako zimi ne treba prazniti spremnik ispod polovine nije zbog nekog mulja ilitiga čega, nego zbog kondenzacije vode u spremniku. Ako vozilo treba duže stajati, trebalo bi natočiti do čepa.

Mozes li molim te objasniti zbog cega dolazi do konedenzacije?
Zato što kad npr. poslijepodne, kad je relativno toplo parkiraš auto u spremniku imaš zrak odgovarajuće temperature i vlažnosti. Što je zrak topliji, više vlage može imati u sebi, a da je ne mora izlučivati u vidu magle, kondenzata. Tokom noći spremnik se hladi, a i zrak unutra i na zidovima se stvara rosa koja se slije u gorivo. Voda je teža od goriva i ide na dno tako da sutra kad otopli, ta voda ne može ispariti. Ako čep spremnika slabo dihtuje, a kod većine starijih vozila je tako, spremnik hlađenjem-grijanjem stalno upumpava novi zrak sa novom vlagom i ciklus se ponavlja. Ako vozilo duže stoji, može se nakupiti solidna količina vode taman da udesi pumpu ili neki važniji dio (što mi se jednom i dogodilo)
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#30 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by slavkoimamodilera »

Fino si ti to oblikovao... osim sto si propustio jedan vazan detalj... a to je da bi se stvorio kondenz mora postojati dovoljno velika razlika u temperaturi i vlaznosti s jedne i druge strane neke stijenke, u ovom slucaju stijenke rezervoara... :mrgreen:
Ili sam mozda propustio cinjenicu da su auti opremljeni grijanjem unutrasnjosti rezervoara...?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#31 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by atko »

@za_sada_bez_dobrog_nick, takodje si propustio bitan detalj, red velicine kolicine vode... ok to sto si opisao funkcionise ... ali ako bi se tolike kolicine vode stvarale u rezervoaru ... zamisli onda u klabini auta u kojoj su daleko intenzivnije promjene a zapremina veca po toj logici izutra udjes u auto a ono lokva do koljena :D
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#32 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Kakve veze ima jedna i druga strana stjenke? Neka ti je temperatura rezervoara malo ispod temperature rošenja eto ti kondenzacije.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#33 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by slavkoimamodilera »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Kakve veze ima jedna i druga strana stjenke? Neka ti je temperatura rezervoara malo ispod temperature rošenja eto ti kondenzacije.
Nikakve... bas nikakve... nego reci mi... kad je vani pravo hladno, jel unutra pada snijeg?
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#35 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

slavkoimamodilera wrote: Nikakve... bas nikakve...
Prosvijetli me, možda griješim!?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#36 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by atko »

Naravno da jesam... i koliko litara vode se kondenzuje ??? I zamisli onda kolio ce biti kondenza u rezervoaru gdje je zapremina daleko manja i gdje nema toplotnog izvora iznutra?!
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#37 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by čičamiča »

Dozvoljena količina vode u gorivu EN 590 iznosi:
- 200 mg/kg po EN ISO 12937
Ko zna, da se izračunati koliko se može stvoriti kondenza.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#38 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by d2 »

hotazmaj wrote:Ma kakav crni EP. Jednom sam u zivotu tu nasuo, i nikad vise.
Nije mi te zao kad pored Omv-a sipas na EP.
BTW nakon 60.000 km skinuo plovak od rezervoara (Ostao povelik otvor).
Znate li da sam se bukvalno ogledao o dno rezervoara :D Jos je dizel
ocito da ne znas da je omv prije oko mjesec dva (ono kad su dijeljene lopte) zabunom u stovaristu u rezervoar na cijem je dnu bilo dizela nasuo benzin i onda to tako pomijesano prodavao, nece valjda baciti tone goriva... procitaj na konf. automobili iskustva sa omveom...
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#39 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by čičamiča »

Ma raja se pali na šminku ( lopta, sendvič, prodavnica.....) a unutra loše gorivo.
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#40 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

atko wrote:Naravno da jesam... i koliko litara vode se kondenzuje ??? I zamisli onda kolio ce biti kondenza u rezervoaru gdje je zapremina daleko manja i gdje nema toplotnog izvora iznutra?!
Usporedba sa kabinom je irelevantna jer vlaga koja se zatekla u vozilu jednostavno ispari čim se malo podigne temperatura.
U spremniku je drugačija situacija jer je voda teža od goriva i ono što se slije sa unutrašnjih zidova ostaje zarobljeno ispod goriva.

Deset kapi je dovoljno da ti zaledi pumpu i razvali je

- 200 mg/kg u vidu koloidne mješavine.

Kad se vozilo stalno vozi, obično nema problema, posebno kod recirkulirajućih sistema napajanja. Ali kad stoji po mjesec dana zimi...
User avatar
Olympus C170
Posts: 432
Joined: 29/04/2008 00:23
Location: Sarajevo

#41 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Olympus C170 »

Ja vozim star auto(nije bitno koje marke!) i mogu vam reci da ne treba uvijek optuzivati benzinske pumpe kad nam auto pocne"trzati"!Pri zavrsetku ljeta treba auto prilagoditi drugacijoj eksploataciji(zimskoj).Znaci,treba mozda pojacati stangas,promijeniti ulje u motoru sa filterom,promijeniti benzinske male filtere itd.ja se bas razumijem u mehaniku auta,pa to sam odradim i nemam problema sa autom ni zimi!Medjutim kod nas ljudi bi samo da toce gorivo i nista ne pregledavaju na autu!I poslije se cude sto im auto prvim jesenjim danima tesko ide ili nekih drugih problema!?E pa ne moze tako!Normalno da ce zahebavati i nov auto ako mu se ne posveti makar malo paznje!Ne kazem sad da svako treba sam vrsiti preglede na svom autu kao ja,ali postoje specijalizovani servisi za to!Ako se vec vozi skuplji auto mora se godisnje izdvojiti i malo novca za pregled!Koga god sam pitao od novijih auta jel isao kod majstora na pregled,svi kazu;"Ma jok,sto bih ga vozio kod majstora kad je nov!"A zato samo posmatram sa svog balkona kad otvaraju haube kod najnovijeg Megana,Golfa 5 i ostalih i nervozno zovu majstora da dodje!A to sa gorivom je problem upravo sa starijim autima jer imaju metalne rezervoare u koji se na prvim jesenjim danima skuplja kondez!nemojte me pitati odakle kondez,jednostavno je tako,i kroz najbolje zaptiven rezervoar ulazi jesenski kondez!Druga stvar je kod novijih auta na kojima je rezervoar plasticni pa prvo ne moze da korodira iznutra.A to sto je nasao prljavstinu u filteru za gorivu ovaj sto je zapoceo temu-nije mu kriva benzinske pumpe nego mu je korodirao rezervoar iznutra i prljavstina je povukla do fitera(smedje boje).Inace se benzinski filteri mijenjaju(ako niste znali)svaka 2 mjeseca)a nisu vala ni skupi-1,5-2 KM!Poenta-pripremite svoj auto za drugaciju eksploataciju(zimske uslove!) ;-)
P.S.Za benzinske motore zimi mozete slobodno sipati u pun rezervoar(Znaci mora biti pun,ostavite prostora samo za 1 litar cistog alkohola iz apoteke!)znaci,na pun rezervoar 1 litar cistog alkohola iz apoteke,i on ce pokupiti svu vlagu iz rezervoara 100%.Mozete za ovo pitati nekog drugog automehanicara ako mi ne vjerujete!I jos nesto;ovaj postupak ne smijete cesto ponavljati,vec jednom u 2-3 godine!I da naglasim da ovo sa cistim alkoholom vazi samo za starije aute(golf-1,2 opel kadete,juge,bube stare,citroene stari!)Nikako ovo ne smijete primjenjivati na novim autima!(imaju kompjutersko podesavanje i prepoznavanje goriva!).
panzer
Posts: 168
Joined: 02/06/2007 11:12

#42 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by panzer »

Ta kondenzacija se stvorila u tanku benzinske pumpe i nije rijetka stvar, posebno ako su tankovi stari i bez potrebnih izolacija.

Inače određena količina vode se može naći u svim tankovima ali je problem kada je vrlo malo goriva u tanku. Onda pumpa direktno vuče vodu. Imajući u vidu da je u proteklom periodu bilo problema oko nabave goriva u BIH vjerovatno su ti u Energopetrolu ostali na rezervi.

Savjet : sipaj na vrlo frekventnim pumpama. One sebi neće dozvoliti da ostanu na rezervi.
edoze
Posts: 175
Joined: 05/09/2008 18:52
Location: Zenica

#43 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by edoze »

ne znam kakav je slucaj u sarajevu,al moji roditelji imaju 2 auta,benzinca i dizela,EP mi je bukvalno kraj zgrade,u zenici,stalno tu sipam,ponekad na brkic petrolu,nikad nisam osjetio gubitak vuce,trzanje il bilo sta slicno...cak stovise,svi kazu da je sa EP gorivo medju najkvalitetnijim u zenici...meni odgovara...dosta ljudi misli da im ne valja gorivo jer su se pumpe ured srusile,al upravo je suprotno...presao sam 10-tak k kilometara s njihovim gorivom u zadnjih godinu dana,nisam nikad imao problema
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#44 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by kone »

edoze wrote:ne znam kakav je slucaj u sarajevu,al moji roditelji imaju 2 auta,benzinca i dizela,EP mi je bukvalno kraj zgrade,u zenici,stalno tu sipam,ponekad na brkic petrolu,nikad nisam osjetio gubitak vuce,trzanje il bilo sta slicno...cak stovise,svi kazu da je sa EP gorivo medju najkvalitetnijim u zenici...meni odgovara...dosta ljudi misli da im ne valja gorivo jer su se pumpe ured srusile,al upravo je suprotno...presao sam 10-tak k kilometara s njihovim gorivom u zadnjih godinu dana,nisam nikad imao problema
Evo i ja bih da se stupasim i da potvrdim ovo citirano.Sipam samo na EP u ZE(stanica)i nikad nisam imao nikakvih problema(sipam 95-cu).
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#45 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by d2 »

dok sam vozio dvojku dizela uvijek sam sipao na EP i nisam imao probleme
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#46 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by dottore »

d2 wrote:dok sam vozio dvojku dizela uvijek sam sipao na EP i nisam imao probleme
ma dvica je to....ona moze i na vodu ;-)
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#47 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Better Man »

Po preporuci salona gdje sam kupio automobil sipam na OMV-u i nikad nisam imao problema, Gorivo je benzin 95. Takođe su mi preporučili i El Tarik, ali tu nikad nisam sipao, jer sam zadovoljan sa OMV-om. Moje miljenje je da pumpe koje nude jeftinije gorivo u odnosu na cijene na OMV, Petrol EP, El Tarik itd. nude gorivo lošije kvalitete, jer ne moguće je da vam neko nudi 10 pf jeftinije nego npr. OMV, a da gorivo možda nemješa sa vodom ili nudi gorivo sa više sumpora. Na OMV-u nikad nisam nasuo, a da mi nisu uredno izdali račun i još udarili pečat na njega, dok ima pumpi gdje vam naspu i uopće nedadnu račun ili vas pitaju trebali vam račun. Kada naspete gorivo niko ne treba da vas pita dali vam treba račun, već vam ga moraju obavezno izdati kao što rade na OMV gdje kad plaćate gorivo obavezno vam izdaju račun, bez glupog pitanja trebali vam isti.
Kinder
Posts: 343
Joined: 19/10/2008 23:50

#48 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Kinder »

Bolje i vodu nego da je iz rafinerije Brod :D
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#49 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by d2 »

Kinder wrote:Bolje i vodu nego da je iz rafinerije Brod :D
jesi kada sipao to gorivo pa to pricas ?
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#50 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by ulpinian »

Taj Energopetrol je fenomen u svijetu (ne znam za kvalitet goriva jer ne točim tu), i čuo sam da će se od ove godine izučavati na ekonomskom fakultetu kao "ekonomski fenomen". Naftaška kompanija sa nekoliko desetina pumpi pala na tako niske grane. Kako ? Kad znamo svi da svaki ćelavi sandzaklija koji ima pumpu je neki milioner i gazda sa X5 icom.. !?
Post Reply