"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1076 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

namiami wrote: 13/01/2022 09:22 Ma ja, smiješno, šala, pošalica :) Šta ćeš kada ti pumpaĐija izvali razne testove, ateste, nalaze i šta već ne, gdje je "gorivo zadovoljavajuce", a ti imaš samo "rek'o mi majstor"? On ima "papir" da je sve ok, a ti?
Ma zeza ba.. Ne znam, svagdje sam sipao i nikad nisam imao nikakvih problema, što se tiče dizela.. Jedino što izbjegavam HIFU zbog njihovog "kriminala", ni zbog čega drugog. Dok sam vozio na plin bilo je razlike.

U zadnjih par mjeseci sipam na Nestru, dizel 2.21 KM (jučer bio 2.16, jutros poskupio) i sve je OK. Kilometražu ne mjerim nikad, j3beš ga, koliko troši troši :thumbup: :thumbup:

INA, HIFA, Nestro, Gazprom, itd... sve u par deka :thumbup:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1077 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

namiami wrote: 13/01/2022 10:24 Ja sipam na gazpromu na stupu vec 4 godine, redovan servis, majstor sebi isprazni filter goriva u flašicu, nikada nikakvih nečistoća koje su bitne. Zato mi je i čudno kada neko kaže da mu je gorivo uzrokovalo havariju, jer je to sve manje-više isto. Posebno auta starijeg godišta ne pokazuju razliku da li je ultraextraskupo gorivo s pumpe A ili jeftinije 10-15kf s pumpe B.
Baš tako. Mjenjam filter goriva svaki mali servis (interval 12-13k km) (kao i sve ostale filtere) i sve super do sad, nikakvih problema.
Ponekad naspem neki aditiv za dizne (Liqui Moly) čisto preventive radi. ATF, dvotaktna ulja i slično tome ne sipam u rezervoar jer nije predviđeno da se to radi, niti je, u što sam siguran, dobro za motor, dizne, pumpu, itd... :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1078 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by bitanga_sa_otesa »

emotivac wrote: 13/01/2022 10:30 ATF, dvotaktna ulja i slično tome ne sipam u rezervoar jer nije predviđeno da se to radi, niti je, u što sam siguran, dobro za motor, dizne, pumpu, itd... :thumbup:
atf je u biti plinsko ulje kao i nafta,moze se koristiti kao gorivo,jos bi bilo skuplje kad bi mu se dodali aditivi koji se dodaju u naftu...tako da je neisplativo.ne steti motoru nista da ga naspes litrima,ali je to bacanje para,urbani mit i glupost najveca ,nit cisti dizne,nit pomaze icemu ,ukratko seljacka ubleha...
Last edited by bitanga_sa_otesa on 13/01/2022 11:09, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13206
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1079 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Evolution_IV »

Hahaha ali to je preventivno odrzavanje dizela 🤣

ove americke, njemacke i engleske firme sto su izmislile aditive i proizvode ih, su budale, samo ATF roki 😀
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1080 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Humljanin »

bitanga_sa_otesa wrote: 13/01/2022 11:00
emotivac wrote: 13/01/2022 10:30 ATF, dvotaktna ulja i slično tome ne sipam u rezervoar jer nije predviđeno da se to radi, niti je, u što sam siguran, dobro za motor, dizne, pumpu, itd... :thumbup:
atf je u biti plinsko ulje kao i nafta,moze se koristiti kao gorivo,jos bi bilo skuplje kad bi mu se dodali aditivi koji se dodaju u naftu...tako da je neisplativo.ne steti motoru nista da ga naspes litrima,ali je to bacanje para,urbani mit i glupost najveca ,nit cisti dizne,nit pomaze icemu ,ukratko seljacka ubleha...
A pomažu li išta oni aditivi za "čišćenje dizni" koje se može kupiti na benzinskim postajama?

Ja kupim nekakvu bočicu 10-15 KM svako nekoliko mjeseci i saspem na pun rezervoar.

Valjda ne bacam bezze pare?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1081 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

Humljanin wrote: 18/01/2022 10:23
bitanga_sa_otesa wrote: 13/01/2022 11:00

atf je u biti plinsko ulje kao i nafta,moze se koristiti kao gorivo,jos bi bilo skuplje kad bi mu se dodali aditivi koji se dodaju u naftu...tako da je neisplativo.ne steti motoru nista da ga naspes litrima,ali je to bacanje para,urbani mit i glupost najveca ,nit cisti dizne,nit pomaze icemu ,ukratko seljacka ubleha...
A pomažu li išta oni aditivi za "čišćenje dizni" koje se može kupiti na benzinskim postajama?

Ja kupim nekakvu bočicu 10-15 KM svako nekoliko mjeseci i saspem na pun rezervoar.

Valjda ne bacam bezze pare?
A šta znam, valjda pomažu :lol: :lol:
Većinom uzimam liqui moly aditive :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1082 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by vjeshalica »

BennyBlanco wrote: 13/01/2022 09:12
Humljanin wrote: 29/12/2021 09:01

I ja sam imao slično iskustvo, ali sam mislio da je stvar do dotrajalosti jer je ipak polovno auto.
Ali sam isključivo točio jedno 2 godine na petrolu i otišla tandem pumpa na 1,9 tdi

Znači možda je ipak bilo do goriva
Image

E90 koji sam spominjao, od uvoza gorivo sipano iskljucivo na petrolu.
Ma ovo ti je skurcano auto od neceg drugog nema teorije da je ovo bilo u sastavu goriva,ova strugotina...

@Humljanin tandem pumpa se ugl repaira setom za reparaciju koji kosta oko 100km, a beli su ti federi pukli unutra pa nisi mogaL ni krehnut...

Petrol je nakurco na 2,51 dizel, na app pise danas tako,pa vi sipajte dzubre i dalje kad vam ispiraju mozak
Last edited by vjeshalica on 18/01/2022 11:56, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1083 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by black_adrian »

Pa meni na 1.6TDI kad sam ga imao nije ništa bilo, a sipao sam ga gdje sam stigao. Nema pumpe gdje nisam nasuo i bolji i gori dizel. Isto tako auto iz uvoza bilo.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13206
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1084 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Evolution_IV »

joj, cuj od goriva ovo :-) :roll:
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#1085 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by nivla »

kod vecine mehanicara, ovo je od goriva, prvo sto pitaju gdje sipas gorivo, i koju god pumpu kazes dobijes odgovor u vidu pitanja “sto tamo sipas?”, sto se tice tog petrola gorivo ko i svugdje, svakako i oni (petrol)godisnje prodaju vise goriva nego sto se uveze iz zemalja za koje tvrde da uvoze gorivo uvijek
profatr
Posts: 439
Joined: 23/07/2016 07:01

#1086 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by profatr »

Mehaničari kada ne znaju što je onda kažu do goriva je. Zbog lošeg goriva motor može malo grublje raditi, imati malo lošije perfomanse i sl., teško da baš nešto crkne.
Ja izbjegavam manje privatne pumpe jer je tamo obično lošije gorivo.
User avatar
Gusar-from-Riga
Posts: 622
Joined: 11/06/2020 18:04

#1087 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Gusar-from-Riga »

Kakva je kvaliteta na Nestro pumpama? Kad idem na vikendicu tu sipam redovno na gasu ne osjetim razliku neku, da nije neko imao losih iskustava..
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1088 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

Gusar-from-Riga wrote: 24/01/2022 22:12 Kakva je kvaliteta na Nestro pumpama? Kad idem na vikendicu tu sipam redovno na gasu ne osjetim razliku neku, da nije neko imao losih iskustava..
Sipam na Nestru već dugo godina, nisam imao do sad nikakvih problema :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1089 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by vjeshalica »

Gusar-from-Riga wrote: 24/01/2022 22:12 Kakva je kvaliteta na Nestro pumpama? Kad idem na vikendicu tu sipam redovno na gasu ne osjetim razliku neku, da nije neko imao losih iskustava..
Nocas im dosao Kopex Junuzovic sa cisternom
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1090 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by W0rM »

BennyBlanco wrote: 18/06/2021 08:45 Petrol je bas poceo da fuseri sto se tice dizela, zadnji put sipao kod njih pun rezervoar ovog Q max raketnog goriva sto nude, auto trza, na autoputu mi prebaci u limp mode, cirkus. Sipam aditiv, potosim gorivo i sipam na EP pun rezervoar, auto radi najnormalnije. Nakon sto sam sipao aditiv nije vise prebacivao u limp ali je i dalje trzao, tek kada sam potrosio gorivo i sipao na EP prestao je.

Ranije su fkt imali bolji dizel u odnosu na konkurenciju, sad je ocaj zivi.
Sipao sam na Petrolu na stupu ne znam igra li to ikakvu ulogu, doduse ne bi trebalo biti velikih razlika u kvaliteti od pumpe do pumpe.

Kolega vozi BMW E90, auto poceo da radi ko traktor, odvezao ga majstoru sve dizne otisle i pumpa vp se samljela, poslao mi sliku pumpa puna metalnih opiljaka, od kako je kupio auto sipa iskljucivo na Petrolu, prestao je nakon ovog servisa.
Novo auto uzeo, nasuo na Petrolu na stupu, jedna pa druga dizna riknule, i dalje tocim na Petrolu ali tu pumpu izbjegavam, trenutno samo ona u ulici Branislava Nusica i ona od Mostarskog kad se ide prema SA.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1091 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

W0rM wrote: 15/03/2022 10:31
BennyBlanco wrote: 18/06/2021 08:45 Petrol je bas poceo da fuseri sto se tice dizela, zadnji put sipao kod njih pun rezervoar ovog Q max raketnog goriva sto nude, auto trza, na autoputu mi prebaci u limp mode, cirkus. Sipam aditiv, potosim gorivo i sipam na EP pun rezervoar, auto radi najnormalnije. Nakon sto sam sipao aditiv nije vise prebacivao u limp ali je i dalje trzao, tek kada sam potrosio gorivo i sipao na EP prestao je.

Ranije su fkt imali bolji dizel u odnosu na konkurenciju, sad je ocaj zivi.
Sipao sam na Petrolu na stupu ne znam igra li to ikakvu ulogu, doduse ne bi trebalo biti velikih razlika u kvaliteti od pumpe do pumpe.

Kolega vozi BMW E90, auto poceo da radi ko traktor, odvezao ga majstoru sve dizne otisle i pumpa vp se samljela, poslao mi sliku pumpa puna metalnih opiljaka, od kako je kupio auto sipa iskljucivo na Petrolu, prestao je nakon ovog servisa.
Novo auto uzeo, nasuo na Petrolu na stupu, jedna pa druga dizna riknule, i dalje tocim na Petrolu ali tu pumpu izbjegavam, trenutno samo ona u ulici Branislava Nusica i ona od Mostarskog kad se ide prema SA.
Novo auto ? Koliko si imao KM kad si nasuo na toj benziskoj ? To će biti prije da je fabrička greška neka :thumbup:
btw koje je auto u pitanju ?
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1092 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by W0rM »

emotivac wrote: 15/03/2022 10:38 Novo auto ? Koliko si imao KM kad si nasuo na toj benziskoj ? To će biti prije da je fabrička greška neka :thumbup:
btw koje je auto u pitanju ?
Auto je relativno novo, Audi A3 je u pitanju 2016 sa istini za volju 180k km na tabli. Mislim ako imas alternativu Petrolu, otvoren sam za sugestije i kritike.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1093 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by emotivac »

W0rM wrote: 15/03/2022 13:47
emotivac wrote: 15/03/2022 10:38 Novo auto ? Koliko si imao KM kad si nasuo na toj benziskoj ? To će biti prije da je fabrička greška neka :thumbup:
btw koje je auto u pitanju ?
Auto je relativno novo, Audi A3 je u pitanju 2016 sa istini za volju 180k km na tabli. Mislim ako imas alternativu Petrolu, otvoren sam za sugestije i kritike.
To je druže daleko od novog i uopšte ne mora značiti da je to gorivo uzrok tome, vjerovatno su bile već dosta loše dizne. I da li si 100% siguran i po čemu da ima samo 180k KM ? I kako znaš da je auto redovno održavan ? Ja sam svojim očima gledao 2019 god u DE, auto 2017 godište prešao 280k KM. Nema gdje nisam sipao gorivo ni na jednoj nisam imao problema, samo redovan servis i gas.
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1094 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by W0rM »

emotivac wrote: 15/03/2022 14:31
To je druže daleko od novog i uopšte ne mora značiti da je to gorivo uzrok tome, vjerovatno su bile već dosta loše dizne. I da li si 100% siguran i po čemu da ima samo 180k KM ? I kako znaš da je auto redovno održavan ? Ja sam svojim očima gledao 2019 god u DE, auto 2017 godište prešao 280k KM. Nema gdje nisam sipao gorivo ni na jednoj nisam imao problema, samo redovan servis i gas.
Iskreno, auto je radilo ko vekerica, dok nisam tamo natocio, kad su skinuli rezervoar i ispumpali gorivo, cudne je boje bilo (crvenkaste). Znam i prodavca i kako i od koga nabavlja auto. Sto se tice odrzavanja, prije voznje, uradio servis. Tako da eto, desilo se sto se desilo. Danas hvala Bogu radi kako treba, samo kao sto rekoh, pazim gdje tocim.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#1095 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by nivla »

jel ovo ima jos ljudi, koji vjeruju da samo na petrolu valja gorivo :lol: :lol: :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1096 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by black_adrian »

Ne moze ti nista bit od jednog rezervoara, pa nisi vodu nasuo. Nemoj bezveze da zivis u zabludi, nije do goriva.
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1097 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by W0rM »

nivla wrote: 15/03/2022 16:37 jel ovo ima jos ljudi, koji vjeruju da samo na petrolu valja gorivo :lol: :lol: :lol:
Pa buraz, sta ces kad nema nekog mjerila, jedan ti kaze jedno, drugi drugo itd.
NediM17
Posts: 21654
Joined: 05/11/2009 11:49

#1098 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by NediM17 »

Ima nova stara kola... :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10407
Joined: 10/03/2022 22:16

#1099 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne mora biti nemoguće. Dva nova Fiat Ducato od Euroexpress firme legla unutar 10 dana od isporuke, zbog prljavog goriva kojeg sipaju na jednoj lokalnoj pumpi u Zenici. Dizne…

Drugi koji su sipali u Žepču i Doboju na drugim pumpama, nemaju problema.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#1100 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by nivla »

a ne moze biti do vozaca i kako su vozili, ili fabricka greska,znam dosta debila koji ubiju nov motor na sluzbenom autu, nije njihovo, nisam jednom zatekao na ponovnoj zamjeni kvacila unutar dva mjeseca neka sluzbena vozila, razlog vozace bas briga
Post Reply