"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#101 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Wind »

Problem je u tome sto se bas "ne moze" na jednom punjenju skontati lose gorivo, osim ako bas nije neka splacina...
vremenom se prljavstina skuplja i kad dodje do zacepljenja dizni onda je vec gotovo...
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#102 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by MoHiKaNaC »

Neki dan, nakon sto sam dva dana vozio na rezervi, natocim na IMZITU (Buca Potok) i to sto je najgore full rezevoar (dizel)... Auto kao da nije ono staro, osjetno slabije vuce... UZAS! Valja mi to sad trosit laganini... Ne znam imate li nekog iskustva sa njima ali nakon ovoga mene vise nece vidjeti.

Huagh!
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#103 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Ady88 »

MoHiKaNaC wrote:Neki dan, nakon sto sam dva dana vozio na rezervi, natocim na IMZITU (Buca Potok) i to sto je najgore full rezevoar (dizel)... Auto kao da nije ono staro, osjetno slabije vuce... UZAS! Valja mi to sad trosit laganini... Ne znam imate li nekog iskustva sa njima ali nakon ovoga mene vise nece vidjeti.

Huagh!

Pisao sam negdje vec o tome, ja sam isto tako otisao na IMZIT (dobrinja, lukavicka cesta) auto kao i kod tebe bilo na rezervi i naspem pola rezervoara, nakon 30/40 minuta voznje vec sam osjetio razliku, cak mi se vozilo 3 puta ugasilo, nisam mogao vjerovati :-) . Inace zivim na Dobrinji i dok sam vozao starije auto, sipao sam kod njih i nisam nesto primjecivao razliku ali sad s ovim jednom nasuo i nikad vise :x
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#104 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by atko »

Ady88 wrote:
MoHiKaNaC wrote:Neki dan, nakon sto sam dva dana vozio na rezervi, natocim na IMZITU (Buca Potok) i to sto je najgore full rezevoar (dizel)... Auto kao da nije ono staro, osjetno slabije vuce... UZAS! Valja mi to sad trosit laganini... Ne znam imate li nekog iskustva sa njima ali nakon ovoga mene vise nece vidjeti.

Huagh!

Pisao sam negdje vec o tome, ja sam isto tako otisao na IMZIT (dobrinja, lukavicka cesta) auto kao i kod tebe bilo na rezervi i naspem pola rezervoara, nakon 30/40 minuta voznje vec sam osjetio razliku, cak mi se vozilo 3 puta ugasilo, nisam mogao vjerovati :-) . Inace zivim na Dobrinji i dok sam vozao starije auto, sipao sam kod njih i nisam nesto primjecivao razliku ali sad s ovim jednom nasuo i nikad vise :x
Moj prijatelj na imzitu natocio ... zavrsio na ispiranju rezervoara ... umjesto nafte na dnu nasli par saka neke crne guste ljigavce mase :x

Ja jednom na rezerevi bio ... i sa dobrinje gdje zivim svratim na Imzit i naspem za cenera samo reko do grada da se nadje da ne zurim do pumpe ... nakon kilometar auto se ugasi :lol: :x ... bas osjetis razliku ... kriza...


Al genralno gorivo na svim pumpama je kriza ... negdje manje negdje vise ... kako kad naletis ... ja sam u zadnje vrijeme imo poroblema sa tarik oli ... preso na petrol ... 7-8 reservora pratio i stvarno nikakvih problema, auto fino radi u leru, ne gasi se itd itd ... zadnji rezervar nasuo neki dan ... poslije nekog vremena vidim da je lose gorivo... osjetim grublji rad na leru ... juce se primako blizu rezerve ... auto poce trzati ugasi se par puta ... odme natankam i opet sve ok ... to fakat kako kad naletis ... sam osto je neegdje manej a negdje vise izrazeno :-) :roll:
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#105 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Better Man »

Prije par dana u Avazu citam vrsena anonimna kontrola goriva na benzinskim pumpama i rezultati su pravo losi. na sedam ili osam pumpi gorivo ne zadovoljava standarde kvalitete.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#106 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by bordo gandalf »

jedno pitanje moze li se nafta vezivati(mijesati) sa vodom?
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#107 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by mentalist »

don_emir wrote:jedno pitanje moze li se nafta vezivati(mijesati) sa vodom?
iz iskustva, moze, ali ima razdvajanja posto je nafta masna. Ja sam tako ocistio rezervar, trzao, gasio se, nece vuce, bijel dim. Ostavim to gorivo u kanister nek se nadje :D . Kad je cekija udarila i smrzlo, slucajno pogledam u kanister, santa leda k'o u alpama :-) tako da 100% moze :dance:
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#108 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by starii »

sipao na energopetrolu kod suda, nova renovirana pumpa..mogu reci da auto ide fino..nije bilo trzaja i gašenja..dokle vidjecemo :)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#109 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Jimmy_The_Saint »

Konačno sam srubio rezervoar s HIFA pumpe kod Avaza. Nasuo 98, INA preko puta. Sad ide glatko. A ovu heftu na Hafifinom gorivu, bile su ozbilje smetnje - ono, motor "reže" na novo auto s friškim uljem - niđe veze.

HIFA dakle pod kaznom do daljnjeg. Ako se popravi, javite. Nemam ništa protiv ljudi, dosad me nijednom nisu razočarali, ali ovo neću sebi praviti, da za svoje pare svoje auto handrim. INA je OK.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#110 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Qler »

ne znam, ja sam prije dva dana nasuo pun dizel euro 5 u sluzbeno auto, i radi ko' doxa, bas sam osjetio da auto lakse "dise" nekako ugladjenije. A benzin sipam odavno u svoje auto, i na hifi u odnosu na el tarik po mojim mjerenjima trosi oko pola litre manje.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#111 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Jimmy_The_Saint »

Sipao nekoliko puta otkad su otvorili, usput su mi, i bilo OK. Prošle hefte nasuo, auto TEK MALO BOLJE nego s IMZIT-a. Duši, reže, jedva izbije obrtaje. Ti pripazi, a ja nemam rašta da ih gubam, dosad su bili korektni, uslužni, šta znam, možda sam uvaris'o dno od tanka. I da ne bude zabune, za dizel ne znam i ne zanima me. A to što kažeš da je manje potrošio, to je moguće - i ja sam imao subjektivan osjećaj da mi rezervar traje vječno. Ali jebo ja tih pola litra ako mi duši nova kola. Inače ja se nemam živaca baktati tim kalkulacijama - glavno je da ide, i da je bord kompujter u nekoj normali, da znam da sve štima.
aMeR_BH
Posts: 162
Joined: 26/02/2007 19:12

#112 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by aMeR_BH »

Moje iskustvo je vezano za OMV i El Tarik Oil

Prvo sam tocio na OMV-u, ne znajuci da je tamo ustvari isto uvozno gorivo (Monsignor je objasnio na prethodnoj stranici). Posto sam sipao samo tu i nisam znao dalje od toga, cinilo mi se da auto ide sasvim ok i da nema nekih problema. Jedino sto sam primjetio je da nakon svakog novog sipanja auto drugacije radi u leru. Nekad je malo vise tresao, nekad manje a nekad obrtaji malo spadnu pa se odmah vrate itd. Igrao sam one nagradne igre, dobio jedan ruksak itd. :-D

I sve tako do prije mozda godinu kada sam slucajno cuo da vise ljudi hvali El Tarik Oil. Odlucio sam da sipam pa sta bude. I tako odem jedan dan, sipam full rezervoar ED590 i cim sam upalio auto razlika je bila primjetna. Nikakve vibracije na leru! Od tad uvijek sipam na ETO i opet ne znam za druge pumpe :D
Moram priznati da sam primjetio da svako otprilike 4 sipanje (full) ima razlike u radu na leru, bude malo vibracija, vjerovatno se tada potrefi "losije" gorivo

Aha, zaboravih da dodam jos jednu pumpu koja se nalazi u manjem entitetu i tu sipam kada idem na put. U pitanju je Oktan Promet i nalazi se malo prije ulaza u Rogaticu (zuta reklama, plava slova). Isto sam cuo samo rijeci hvale za ovu pumpu, ima ih i gore oko Bijeljine i navodno uvoze od MOL-a. Sipao sam do sad jedno 5x full rezervoar i stvarno ide i radi isto kao i na El Tarik Oil dizelu. Plus sto je jeftinije za nekih 8 feninga. Eto znaci, ako vas put nanese preko Romanije pa Rogatice da znate gdje da sipate :-D
sabanss
Posts: 4599
Joined: 13/08/2006 11:20

#113 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by sabanss »

Mene brine kako cemo sada znati da li je gorivo iz rafinerije Modrica nakon odluke vijeca ministara da pumpe ne moraju staviti napomenu da gorivo ne zadovoljava kriterije?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#114 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

aMeR_BH wrote: I sve tako do prije mozda godinu kada sam slucajno cuo da vise ljudi hvali El Tarik Oil. Odlucio sam da sipam pa sta bude. I tako odem jedan dan, sipam full rezervoar ED590 i cim sam upalio auto razlika je bila primjetna.
jesi siguran da nije u pitanju placebo efekat? :D
gdje ti nestade staro gorivo iz instalacija? ili si prije sipanja potrosio i zadnju kap pa na slepu dovezao auto na pumpu?

nemojte se nafuravati, smece je na svakoj pumpi, negdje manje, negdje vise... ako poslovna politika firme zagovara kvalitet goriva to ne znaci da kamiondzija nije svratio negdje usput, istankao neku kolicinu i onda nadomjestio spiritom ili vodom...

kad se kod "velikih" (ina, ep, omv...) nadje dupljak gorivo, da ovi mali pijacari ne muljaju...hau jes nou :D
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#115 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Jimmy_The_Saint »

Kakav ba placebo, pa jesi ti ikad natočio loše gorivo? Loše gorivo te pati čim pođeš sa pumpe izaći, danima motor više reži, pati se, duši. Voziš fino do minusa, kad mu hegneš pun rezervoar novog to se izmiješa, i omma u sekundi vidiš da je motor bolje. :-)
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#116 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

desilo mi se da natocim lose gorivo...vise puta... ali nikad mi se nije desilo da istog trena masina pocne zezati nego moram odmaci bar par stotina metara da bi se potrosilo staro gorivo iz instalacija i povuklo smece iz rezervoara...

kako je krenulo jos malo pa ce neko napisati da mu auto pocne mirnije raditi cim se primakne nekoj pumpi :D
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#117 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by hopi »

od mene veliki minus za Imzit u Buća potoku, nasuli tamo i to puno goriva, nakon 2-3 minute vožnje na semaforu počelo auto da se trese i to se baš onako osjeti, benzin 95. Ostale pumpe, a sipao sam dizel i benzin, nisam primjeto neku veću razliku.
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#118 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Ady88 »

Znaci ustanovili smo da je Imzit definitivno najgori sto se tice kvaliteta goriva :) a gdje je najbolje sipati, nikad saznati necemo :lol: :lol:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#119 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by AdnanSA »

Saznati će mo kada neko uradi test i objelodani u sredstvima informisanja. Ali ne test odoka i naručen od neke auto kuće nego objektivan test izvršen od strane nezavisne organizacije na jedno 40-50 benzinskih pumpi širom BiH.
Eto posla za neku nevladinu organizaciju. Naprave projekat dobiju lovu od stranaca i izvrše pošteno. Uzorke naravno poslati na analizu negdje u inostranstvo a ne kod naših hahara. Tako bi smo konačno saznali ko prodaje kvalitet a ko prodaje smeće.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#120 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by chelo »

AdnanSA wrote:Saznati će mo kada neko uradi test i objelodani u sredstvima informisanja. Ali ne test odoka i naručen od neke auto kuće nego objektivan test izvršen od strane nezavisne organizacije na jedno 40-50 benzinskih pumpi širom BiH.
Eto posla za neku nevladinu organizaciju. Naprave projekat dobiju lovu od stranaca i izvrše pošteno. Uzorke naravno poslati na analizu negdje u inostranstvo a ne kod naših hahara. Tako bi smo konačno saznali ko prodaje kvalitet a ko prodaje smeće.
juce na OMV Stup, kaze momak:
"Ne tocimo dizel"
"Sto?"
"Mrhm...Hah...ne tocimo...vidjecemo.."
"Dosla cisterna jel?" Zaista bila neka.
Slijeganje ramenima, nezgodacija. "neh neh...hehe bleh" Nije mi dao odgovor.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#121 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Jimmy_The_Saint »

holowey wrote:desilo mi se da natocim lose gorivo...vise puta... ali nikad mi se nije desilo da istog trena masina pocne zezati nego moram odmaci bar par stotina metara da bi se potrosilo staro gorivo iz instalacija i povuklo smece iz rezervoara...

kako je krenulo jos malo pa ce neko napisati da mu auto pocne mirnije raditi cim se primakne nekoj pumpi :D
De ti natoči na imzitu, pa mi reci na kol'ko si metara osjetio, pa ćemo prodiskutovat' o izbacivanju goriva iz instalacija. Jebo te, k'o da u tim "instalacijama" ima pet litara čorbe... :-)

Imzit - ČIM UKREŠEŠ. Vjerovao ti meni ili ne, ja sam pomislio da se auto pokvarilo - čim sam izašao na džadu, vuklo je drugom k'o da sam još u prvoj, trećom k'o da sam u drugoj, i tako. Ubilo se za kišan dan... :-)
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#122 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by MoHiKaNaC »

holowey wrote:desilo mi se da natocim lose gorivo...vise puta... ali nikad mi se nije desilo da istog trena masina pocne zezati nego moram odmaci bar par stotina metara da bi se potrosilo staro gorivo iz instalacija i povuklo smece iz rezervoara...

kako je krenulo jos malo pa ce neko napisati da mu auto pocne mirnije raditi cim se primakne nekoj pumpi :D
E pa, ako vozis na rezervi citav dan i onda naspes pun rezervoar ne vidim razloga zasto se lose gorivo ne bi osjetilo odmah na radu motora... Koliko to gorivu treba da dodje do motora ako a autu ima samo par litara starog goriva?
aMeR_BH
Posts: 162
Joined: 26/02/2007 19:12

#123 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by aMeR_BH »

holowey wrote:
aMeR_BH wrote: I sve tako do prije mozda godinu kada sam slucajno cuo da vise ljudi hvali El Tarik Oil. Odlucio sam da sipam pa sta bude. I tako odem jedan dan, sipam full rezervoar ED590 i cim sam upalio auto razlika je bila primjetna.
jesi siguran da nije u pitanju placebo efekat? :D
gdje ti nestade staro gorivo iz instalacija? ili si prije sipanja potrosio i zadnju kap pa na slepu dovezao auto na pumpu?

nemojte se nafuravati, smece je na svakoj pumpi, negdje manje, negdje vise... ako poslovna politika firme zagovara kvalitet goriva to ne znaci da kamiondzija nije svratio negdje usput, istankao neku kolicinu i onda nadomjestio spiritom ili vodom...

kad se kod "velikih" (ina, ep, omv...) nadje dupljak gorivo, da ovi mali pijacari ne muljaju...hau jes nou :D
Nije 100%, bio sam na rezervi i sipao pun rezervoar, upalio auto i krenuo da upalim svjetla i primjetio da auto puno mirnije radi
Koga god sam pitao za El Tarik Oil imao je samo rijeci hvale...

Da se ogranicim, ovo sto sam pisao vrijedi samo za EuroDiesel, sa benzinom nemam iskustva
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#124 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

Jimmy_The_Saint wrote:
holowey wrote:desilo mi se da natocim lose gorivo...vise puta... ali nikad mi se nije desilo da istog trena masina pocne zezati nego moram odmaci bar par stotina metara da bi se potrosilo staro gorivo iz instalacija i povuklo smece iz rezervoara...

kako je krenulo jos malo pa ce neko napisati da mu auto pocne mirnije raditi cim se primakne nekoj pumpi :D
De ti natoči na imzitu, pa mi reci na kol'ko si metara osjetio, pa ćemo prodiskutovat' o izbacivanju goriva iz instalacija. Jebo te, k'o da u tim "instalacijama" ima pet litara čorbe... :-)

Imzit - ČIM UKREŠEŠ. Vjerovao ti meni ili ne, ja sam pomislio da se auto pokvarilo - čim sam izašao na džadu, vuklo je drugom k'o da sam još u prvoj, trećom k'o da sam u drugoj, i tako. Ubilo se za kišan dan... :-)
ako ces ti finansirati ovaj eksperiment ja sam spreman da ucestvujem :wink:

u instalacijama imas sigurno dvije-tri dece goriva...koliko ti to auto trosi ako cim kresnes potrosi dvije dece?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#125 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by holowey »

MoHiKaNaC wrote:
holowey wrote:desilo mi se da natocim lose gorivo...vise puta... ali nikad mi se nije desilo da istog trena masina pocne zezati nego moram odmaci bar par stotina metara da bi se potrosilo staro gorivo iz instalacija i povuklo smece iz rezervoara...

kako je krenulo jos malo pa ce neko napisati da mu auto pocne mirnije raditi cim se primakne nekoj pumpi :D
E pa, ako vozis na rezervi citav dan i onda naspes pun rezervoar ne vidim razloga zasto se lose gorivo ne bi osjetilo odmah na radu motora... Koliko to gorivu treba da dodje do motora ako a autu ima samo par litara starog goriva?
koliko prodajes to auto? :D
Post Reply