Kutak za kritiku

Čarobni svijet fotografije
NIN

Kutak za kritiku

Post by NIN » 03/05/2014 03:09

Da malo preformulisem temu - ovdje mozemo uzajamno davati radove na kritiku, po mogucnosti onu konstruktivnu. Na taj se nacin mozemo dodatno afirmisati u onome sto radimo. Ako neko zeli da mu fotografija bude barem u neku ruku kritikovana i na taj nacin zeli ispraviti nedostatke i dodatno popraviti ono u cemu je dobar onda je ovo tema za te stvari.

Pozdrav! :)

NIN

Re: Kutak za kritiku

Post by NIN » 04/05/2014 01:53

Evo jedna:

Image

Dasi

Post by Dasi » 04/05/2014 14:58

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:12, edited 1 time in total.

NIN

Post by NIN » 04/05/2014 15:02

Dasi wrote:Je li ovo najgora fotka koju si imao staviti na zid srama :)
Dvije stvari mi na njoj ne leze. Prva je vinjeta, koja sluzi da dodatno skrene paznju na glavni objekat kad je pozadina prenervozna i natrpana drugim objektima sto ovde nije slucaj. Ja izbjegavam vinjete a pogotovo kad je rijec o minimalizmu.
Drugo sto mi bode oci i odvlaci paznju je ova linija na betonu koja reze sjenku, bilo bi lijepo (ako si bio u mogucnosti) da si je izbjegao drugacijim kadriranjem. Mada nisam ni ljubitelj rotiranja ali nesto kontam jesi li je probao zarotirati za 90° CW?

Ima vala i gorih. :) Nego, hvala za kritiku i stoji sto kazes za vinjetu. Linija je takodjer suvisna ali je nisam mogao izbjeci jer bih onda u kadar utrpao ili auto ili nesto drugo. To oko rotiranja nisam pokusavao ali probam.

Hvala jos jednom! :)

Zox

Post by Zox » 04/05/2014 16:37

mogu li i ja premda sam duduk?
prije svega,mislim da je fotka dobra.i meni smeta vinjeta,izgleda mi kao priznanje s tvoje strane da fotka "nema mesa".ja je ne bih rotirao,bas mi je cool da pogled ,koji se krece slijeva nadesno,isprati sjenu i zaustavi se na figuri.
nisam strucnjak za fotografiju (kao sto rekoh,i kao sto se vidi po rezultatima sedmicnih takmicenja),ali znam ponesto o figurativnoj (likovnoj) umjetnosti. u 80 posto zapadnih slika svjetlo dolazi slijeva nadesno,sto olaksava citanje slike (zbog toga kako se krece pogled,je li).u tvom slucaju,to nije tako,ali mi je to odlicno,jer stvara tenziju,izgleda da lik "teze" hoda.isto ywko,vecina (!) slika ima bitan detalj na desnoj strani,sto sprecava gledaoca da "predje" preko slike i "izadje" iz nje ("vraca" pogled u sliku).u tom smislu,bilo bu dobro da tvoja slika ima neki "sekundarni" detalj od interesa,jer ovako figura vraca pogled nazad...ni na sta.

NIN

Post by NIN » 04/05/2014 17:25

Zox wrote:mogu li i ja premda sam duduk?
prije svega,mislim da je fotka dobra.i meni smeta vinjeta,izgleda mi kao priznanje s tvoje strane da fotka "nema mesa".ja je ne bih rotirao,bas mi je cool da pogled ,koji se krece slijeva nadesno,isprati sjenu i zaustavi se na figuri.
nisam strucnjak za fotografiju (kao sto rekoh,i kao sto se vidi po rezultatima sedmicnih takmicenja),ali znam ponesto o figurativnoj (likovnoj) umjetnosti. u 80 posto zapadnih slika svjetlo dolazi slijeva nadesno,sto olaksava citanje slike (zbog toga kako se krece pogled,je li).u tvom slucaju,to nije tako,ali mi je to odlicno,jer stvara tenziju,izgleda da lik "teze" hoda.isto ywko,vecina (!) slika ima bitan detalj na desnoj strani,sto sprecava gledaoca da "predje" preko slike i "izadje" iz nje ("vraca" pogled u sliku).u tom smislu,bilo bu dobro da tvoja slika ima neki "sekundarni" detalj od interesa,jer ovako figura vraca pogled nazad...ni na sta.

Odlicna kritika! Narocito mi se svidja likovni pristup (to za sjene nisam znao).

Hvala! :thumbup:

DownhillMaster

Post by DownhillMaster » 04/05/2014 17:28

Ova linija na betonu je perfketna,reže glavu baš tamo gdje treba :lol:

amidzazeher

Post by amidzazeher » 04/05/2014 17:48

Taman htjedoh napisati samo dvije stvari koje mi smetaju na fotografiji kad mi uletise gosti a evo sada vidim da nisam jedini
Vinjeta i linija definitivno a ja kakav sam ja bih je isto okrenuo u vertikalnu!
Inace volim fotografije ovog tipa pa sam malo i subjektivan.

Myung

Post by Myung » 04/05/2014 22:22

od kada sam na ovom forumu kontam ne bi bilo lose imati ovako jednu temu,... al' nemadoh hrabrosti da je ja otvorim :)

NIN wrote:Evo jedna:

meni je samo zapalo za oko da mi se ne svidja kako se noga uklopila u sjenu, ne bi bilo lose da je cova koracao malo bocno...
al kada procitah komentare naucih novih stvari (vinjetu nisam ni porimjetio :-)

evo i jedna moja na zid za reseto :) .. svidja mi se slojevitost kod ove fotografije (ujedno je i jedna od prvih koje napravih) ali slabo kome drugome :) pa da vidim sta mislite..

Slojevi
Image

bpsang

Post by bpsang » 05/05/2014 09:43

Moje laicko zapazanje: mnogo zemlje malo neba ...sljedeci put , gledati da je proporcionalno ili pak ovu odrezati sa donje strane...

Lijepi Dzoni

Post by Lijepi Dzoni » 05/05/2014 10:10

slazem se sa bpsangom(pa gdje nadje ovaj nik, ko da si kinez!? :lol: ).... ovdje mi smeta ovaj kamen, koji ulazi odmah u oci, a koji nije ni po cemu interesantan, trebao si odrezati ko sto kaze ..... da slojevi budu ravnomjerno poslagani.Isao bih na manju blendu ovdje (f11) i fokus negdje na sredini, da je sve fokusirano, a ne samo prvi plan.Dodao bih mrvicu kontrasta, tj. posto bih fotkao u RAW-u u programu bih postigao prirodnije boje.....nebo je "izrezbareno" izgleda nekom nestrucnom obradom, mnogi ovdje na forumu primjetio sam upropaste nebo nekom svojom obradom pa bude "pikselizovano" ili nekim crtama upropasteno.....

b.boja

Post by b.boja » 05/05/2014 13:31

pravilo trecina osnova u fotografiji.
meni smeta kad obradjujete fotke pa isforsirate neku boju, a onda ona vristi.
radite sa digitalcem, i manje vise sve su dobre tehnicki, ali treba obratiti pozornost na kompoziciju, ustvari slazem se sa @rekla-kazala :) oko ideje i motiva.
nesto za @NiN-a :-D tvoja fotka nam kaze da je deda izasao vani kada je padala kisa, i to sa jos jednom osobom.
vratio se popodne sam i to po suhom. a,da, deda je veliki kavalir...
mozemo ti fotku staviti pod informativnu, mada ipak mislim da ti je ta fotka nastala tek tako, dok si cekao neki drugi momenat.
moj saljivi komentar :-D

amidzazeher

Post by amidzazeher » 05/05/2014 16:01

Myung wrote:
evo i jedna moja na zid za reseto :) .. svidja mi se slojevitost kod ove fotografije (ujedno je i jedna od prvih koje napravih) ali slabo kome drugome :) pa da vidim sta mislite..

Slojevi

Nemoj da te ovo boldirano iznenadjuje jer fotografija i nije bas nesto, cak ima vise loseg nego dobrog na njoj.
Fali crne tj. kontrasta, sva je nekako "flat". Iako si joj dao naziv slojevi oni se bas i ne primjete jer preovladava smedja "dosadna" boja i tek dodavanjem (dosta) kontrasta fotografija malo zivne! Kamen ne smeta cak je pozeljno u ovakvoj vrsti fotografije da imas nesto u prvom planu sto ce privuci paznju posmatracu i da bude neka vodilja pogledu. Trebao si prici blize i spustiti se nize mozda. Cak mozda bi bolje bilo da si ganjao ovog cuku da ti on bude u prvom planu ali bas ovako okrenut. Nebo je totalno nebitno jer je i ono "dosadno" samo plavo.
Sve u svemu obavezno opet otici tamo jer u pravo doba dana (pred zalazak ili izlazak sunca) i probati opet, nemoj samo vertikalnu probaj i horizontalnu, i potrudi se malo vise, ova trava puno obecava ;)
@Dasi ima jednu prelijepu u tom stilu (mislim na ovu izgorenu travu) mozda da postavi pa da vidis o cemu pisem

Zox

Post by Zox » 05/05/2014 18:59

Kao i obicno, ja se ne slazem sa nekim kritikama koje su ovdje iznesene :)
Po meni, laici forsiraju puno neba na fotki.U ovom slucaju (zadnja slika koja je postavljena), nebo je prilično anonimno, tj plavo i gotovo, tako da fotku ne bi ni na koji način popravilo to da je neba više. Meni se čini da je kamen skroz u prvom planu previše svijetao u odnosu na stijenu u drugom planu, pa se gubi ideja o slojevima. Vazdušna perspektiva, koju je prvi isteoretisao Leonardo da Vinci, dobro objašnjava način na koji ljudsko oko percipira distance. A ona, barem teoretski, opet, nalaže da su stvari svjetlije i plavlje (a fotografi znaju i da su manje detaljne i kontrastne) kako se odmiču od oka.

Dasi

Post by Dasi » 05/05/2014 19:08

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:11, edited 1 time in total.

Zox

Post by Zox » 05/05/2014 19:13

Znam da je fotka nešto drugo od slikarstva. Ipak, mislim da je ovo boldirano vezano za pogrešnu obradu. Inače ne bi izgledalo ovako.

black

Post by black » 05/05/2014 19:16

kritika je uvijek nezahvalna, lakse mi je sebe kritikovati vec druge :mrgreen:
meni na ninovoj fotografiji vinjeta bas i nesmeta jer nije plaho narusila nista vazno, doduse ne vidim original pa ne znam kako je bez i sta se jos sve moze uraditi, linija na betonu koja reze sjenku, steta je sto se ne pruza po dijagonali odlicno bi sjela, ovako jeste da malo bode oci, ali sa druge strane ako ovo posmatramo kao street fotografiju, onda to nista plaho ne smeta...sve u svemu meni licno je ovo dobra fotka ;-)
Myung nije ti ovo bas nesto, skroz nezanimljiv kadar, nadam se da se neces ljutiti sto sam je malo prepravio jer mi je lakse prakticno pokazati sta mislim, ono sto se meni u citavom kadru cini interesantnim je krivulja brdasca u sredini i figura covjeka
eto onako nabrzinu, mozda bi se jos ponesto moglo razloziti ali nesto nisam u folu :mrgreen:

Image

Dasi

Post by Dasi » 05/05/2014 19:18

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:10, edited 1 time in total.

rekla-kazala

Post by rekla-kazala » 05/05/2014 20:58

Slojevi
Image[/quote]

Slažem se sa većinom komentara vezano za fotografiju.
Prvo i osnovno kao što amidža reče, fotografija je flach ili ravna.
Za prikaz slojevitosti ti treba osim dobrog motiva i dobro svjetlo pa i čist zrak bez izmaglice.
Često se zaboravlja da svjetlo stvara fotografiju. Bez dobrog svjetla teško je doći do dobre fotografije.
Najgore svjetlo je direktno svjetlo a s obzirom na ugao pada ovih brda, položaj sunca i rakursa ovo je nepovoljno svjetlo.
Samo rai poređenja iskopah negdje u arhivi nešto bolju od tvoje, ali ništa posebno.
Bolji rakurs i bolje svjetlo.
Image

bpsang

Post by bpsang » 05/05/2014 22:04

[quote="rekla-kazala"]Slojevi

Slažem se sa većinom komentara vezano za fotografiju.
Prvo i osnovno kao što amidža reče, fotografija je flach ili ravna.
Za prikaz slojevitosti ti treba osim dobrog motiva i dobro svjetlo pa i čist zrak bez izmaglice.
Često se zaboravlja da svjetlo stvara fotografiju. Bez dobrog svjetla teško je doći do dobre fotografije.
Najgore svjetlo je direktno svjetlo a s obzirom na ugao pada ovih brda, položaj sunca i rakursa ovo je nepovoljno svjetlo.
Samo rai poređenja iskopah negdje u arhivi nešto bolju od tvoje, ali ništa posebno.
Bolji rakurs i bolje svjetlo.
Ne slazem se u potpunosti sa gore boldiranim, jer upravo izmaglica docarava slojevitost, al hajd kad je bal nek je maskembal :)

rekla-kazala

Post by rekla-kazala » 06/05/2014 10:03

Izmaglica ubija kontrast i sjene i pegla fotografiju tako da fotografija gubi plastičnost, treću dimenziju, dubinu. ;-)
Evo ovaj sretnik nije imao izmaglice.
MarkKeelan
Image

dustaban

Post by dustaban » 06/05/2014 11:26

Tema me zagolica
:mrgreen:

Svaka cast na kritici ove "slojevite" fotografije. Sve kritike su na mjestu.

Ja bih da ovo iskoristim i nesto naucim. Pitanje je naime koliko je dopusteno sliku popravljati u postprocesingu?! Ja bih onako laicki rekao - toliko dok se to ne primjeti!
Evo ova CB fotografija, meni su onde najvise smetale pjege po asfaltu pa sam to malo pocistio. A ucinio sam i jedan novi rez.
Da cujem od vas strucnjaka kratak komentar... ili da se ja ipak vratim na politiku
Image

Dasi

Post by Dasi » 06/05/2014 11:36

.
Last edited by Dasi on 24/09/2016 13:09, edited 1 time in total.

amidzazeher

Post by amidzazeher » 06/05/2014 11:49

Kako dobar primjer sta znaci kompozicija i pogresan rez na fotografiji!

dustaban

Post by dustaban » 06/05/2014 11:56

Dasi wrote:Vrati se na politiku :) Salim se ali ipak ne ljava ovo sto si uradio ;)

Kako ce i valjati kad je Ninova fotografija!

OK, skonto sam...
:run:

Post Reply