Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#1 Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

Pozdrav raja, otvaram ovu temu za sve inzinjere elektrotehnike i automatike i sve one koji se tako osjecaju, da razmijene svoja iskustva u struci, daju jedni drugima savjete i slicno. Evo konkretno, ja sam inzinjer za automatizaciju i radim u jednoj njemackoj firmi. Trenutno radim na automatizaciji masina za savijanje lima. Imam dosta iskustva u PLC programiranju i u elektrokonstrukciji, tj izradjivanju elektroshema. Ako neko ima pitanja slobodno neka se javi. Tako i od ostalih ocekujem da ce podijeliti svoja iskustva i da cemo se svi povezati.
minix
Posts: 23
Joined: 05/01/2018 21:46

#2 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by minix »

Zdravo, evo i ja da se priključim.
Trenutno sam zaposlen kao firmware inžinjer u jednoj njemačkoj firmi koja proizvodi uređaje industrijske automatizacije.
Radim na razvoju PLC-ova, samo sam po zadacima bliži silicijumu nego krajnjem korisniku.
Tu sam ako ima nekih pitanja.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#3 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

minix wrote: 18/08/2021 11:10 Zdravo, evo i ja da se priključim.
Trenutno sam zaposlen kao firmware inžinjer u jednoj njemačkoj firmi koja proizvodi uređaje industrijske automatizacije.
Radim na razvoju PLC-ova, samo sam po zadacima bliži silicijumu nego krajnjem korisniku.
Tu sam ako ima nekih pitanja.
Koji PLC-ovi su u pitanju? Ja trenutno radim sa B&R PLC-ovima. I mogu da kazem da su zaista dobri i pouzdani te da imaju veliku raznovrsnost.
minix
Posts: 23
Joined: 05/01/2018 21:46

#4 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by minix »

SIMATIC S7 PLC-ovi.
Meni se čini da su oni najčešće korišteni ovdje.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#5 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

Pa jeste, Siemens je ipak jedno od najvecih svjetskih imena u svijetu automatizacije.
User avatar
istra_hr
Posts: 1477
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#6 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by istra_hr »

Olivander wrote: 18/08/2021 09:45 Pozdrav raja, otvaram ovu temu za sve inzinjere elektrotehnike i automatike ...
😜
Pozz.
Volim ovakve teme, koliko god da znaš, uvijek nešto novo spoznaš
Inače, sam spomenuti inženjer -ali u penziji
Sada se bavim popravcima struje i elektronike u barkama
Automatike solarnih grijanja, fotonaponski paneli...
Zimi; modelarstvo, makete vlakova
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#7 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

istra_hr wrote: 18/08/2021 11:51
Olivander wrote: 18/08/2021 09:45 Pozdrav raja, otvaram ovu temu za sve inzinjere elektrotehnike i automatike ...
😜
Pozz.
Volim ovakve teme, koliko god da znaš, uvijek nešto novo spoznaš
Inače, sam spomenuti inženjer -ali u penziji
Sada se bavim popravcima struje i elektronike u barkama
Automatike solarnih grijanja, fotonaponski paneli...
Zimi; modelarstvo, makete vlakova
Imam jednog kolegu, nijemac, radi isto makete vlakova. Nisam znao koliko je to skup "sport". Za jednu lokomotivu izdvoji po 200 ili 300 eura.
Ali je jako zanimljivo moram priznati. Cak je nabavio i automatizaciju pruga i citavih kompozicija.
User avatar
istra_hr
Posts: 1477
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#8 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by istra_hr »

:D
Ja koristim jeftine stare "analogne" lokomotive, većinom bivše Mehanotehnika Izola
Automatizaciju sam radim; kombiniran jednostavne logičke sklopove... semafori-crvena LEDica isključuje dio pruge, spušta rampe .. ostali dio radi/vozi,
Sve sam radim i objekte; zgrade, mostove, drveće.. .polako, imam vremena. Umirovljenik/penzioner😎

No, kak velim, to po zimi. Sad, ljeti, stalno nekog posla na čamcima,barkama...
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#9 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Seawolf »

istra_hr wrote: 19/08/2021 09:29 :D
Ja koristim jeftine stare "analogne" lokomotive, većinom bivše Mehanotehnika Izola
....
Je li imaš dizel-električnu SNCF CC Series 70000?

Moja omiljena iz djetinjstva.
User avatar
istra_hr
Posts: 1477
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#10 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by istra_hr »

Seawolf wrote: 19/08/2021 09:36 Je li imaš dizel-električnu SNCF CC Series 70000?
Moja omiljena iz djetinjstva.
:-D
misliš ovu?
Image
Ne... nisu me nikad zanimale "putničke" kompozicije. Uvijek, od djetinjstva, samo teretni vlakovi
Moje omiljene; diselka i mala kaubojska parnjača
Jbga. čekam unuke i igram se :D
Image Image
KolikoJeSati
Posts: 37
Joined: 12/06/2021 11:56

#11 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by KolikoJeSati »

...
Last edited by KolikoJeSati on 07/10/2021 20:46, edited 1 time in total.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#12 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Mate_Miso_Kovac »

KolikoJeSati wrote: 19/08/2021 15:23 Trenutno studiram AiE na ETF-u pa me zanima kakva je situacija sa poslom nakon zavrsenog fakulteta? Imam ogromnu zelju da se ispalim sto prije iz Bosne, ali sigurno cu morati ostati ovdje koju godinu dok ne steknem neku praksu ili nesto slicno.
Uči programirati :evil:
KolikoJeSati
Posts: 37
Joined: 12/06/2021 11:56

#13 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by KolikoJeSati »

....
Last edited by KolikoJeSati on 07/10/2021 20:46, edited 1 time in total.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#14 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Mate_Miso_Kovac »

Nije to daleko od realnosti, ako hoces raditi za iole normalnu plaću ili ne želiš visiti 6 mjeseci godišnje u kontejneru u bliskoistočnoj pustinji :|
Ustvari, uhvatiti respektabilan developer posao je jackpot. Dosta automatičara radi kao software QA...
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#15 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

KolikoJeSati wrote: 19/08/2021 15:23 Trenutno studiram AiE na ETF-u pa me zanima kakva je situacija sa poslom nakon zavrsenog fakulteta? Imam ogromnu zelju da se ispalim sto prije iz Bosne, ali sigurno cu morati ostati ovdje koju godinu dok ne steknem neku praksu ili nesto slicno.
Pa u Bosni je to malo zeznuto, meni se cini da treba covjek dosta i srece imati da bi se zaposlio. Ako zelis da radis kao automaticar ili nesto slicno, moj ti je savjet da po zavrsetku studija pokusas naci neku firmu u bosni da steknes iskustva, godinu dvije i onda kada budes recimo u inostranstvu trazio posao lakse ces ga dobiti sa iskustvom. Ili kao sto ti napisase da se prebacis na web developing ili slicno gdje mozes u BiH relativno brzo naci dobar i placen posao.

Moj primjer ti je recimo, ja sam po zavrsetku studija radio u par firmi u BiH, skupio nekih 5 godina iskustva i aplicirao u Njemackoj gdje sam relativno brzo dobio posao.
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#16 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by nekome »

KolikoJeSati wrote: 19/08/2021 22:01
Mate_Miso_Kovac wrote: 19/08/2021 21:38

Uči programirati :evil:
Da znam da me ceka programiranje (ali samo programiranje i nista vise) sutra na poslu , odmah bih se sada otisao ispisati hahahahaha :run:
sta je programiranje PLCova neg' programiranje...

haver i zena mu zavrsili AiE i govorili i dan danas govore da mi je neko govorio da cu programirati (ovo obicno) sada ja bih mu se smijao
ali nisu se ispalili pa ako se mislis ispaliti svakako drzi se struke i ganjaj to iskustvo sto blize struci npr IoT, jer web i to je ok za probati ali ti je korak u pogresnom smjeru jer je posao nakon faxa kao zivi pijesak, udjes malo ostanes za zivota, kod nekoga to i funkcionise fino ali kod nekoga ne
minix
Posts: 23
Joined: 05/01/2018 21:46

#17 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by minix »

Nemam ja ništa protiv ove teme, ali ima li neki internet forum sa Balkana gdje se razmjenjuju informacije u vezi automatizacije i PLC-sistema?
Znam da je automatika.rs nekada imala forum, ali sada ga ne mogu naći.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#18 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by nikeze »

Jednom mom prijatelju su nudili u Švajcarskoj posao za 110 000 Eura godišnje,a tražili su poznavanje programiranja PLC kontrolera, poznavanje elektronike i hardvera i dizajniranje istih, programiranje, projektovanje i dizajniranje mašinskih automatskih sklopova. Kako to može sve znati jedan čovjek kad je to više zanimanja i različitih profesija, mašinstvo elektrotehnika i informatika, a sve komplikovano do neba.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by mk ultra »

Pa meni je predebilno kako na odsjeku za energetiku nema al nikakav predmet vezan za masinstvo

Osovine vratila lezajevi da ne nabrajam dalje, sve usko vezano, ali nikad ti niko nije ni spomenuo
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#20 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

minix wrote: 21/12/2022 11:18 Nemam ja ništa protiv ove teme, ali ima li neki internet forum sa Balkana gdje se razmjenjuju informacije u vezi automatizacije i PLC-sistema?
Znam da je automatika.rs nekada imala forum, ali sada ga ne mogu naći.
Nisam siguran da ima, ali bilo bi fino kada bi mi mogli neki da napravimo. Sve vezano za automatiku.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#21 Re: Kutak za Inzinjere elektrotehnike i automatike

Post by Olivander »

nikeze wrote: 21/12/2022 15:51 Jednom mom prijatelju su nudili u Švajcarskoj posao za 110 000 Eura godišnje,a tražili su poznavanje programiranja PLC kontrolera, poznavanje elektronike i hardvera i dizajniranje istih, programiranje, projektovanje i dizajniranje mašinskih automatskih sklopova. Kako to može sve znati jedan čovjek kad je to više zanimanja i različitih profesija, mašinstvo elektrotehnika i informatika, a sve komplikovano do neba.
Mislim da ima dosta poslova gdje je navedeno mali milion uslova koje treba da se znaju, a ustvari oni onda izaberu nekoga ko zna najvise od tih uslova. Recimo u Mercedesu ili Audiju, kad vidim konkurse, traze sve zivo da znas, a cini mi se da ne postoji takav kandidat, pa oni onda izaberu onoga koji ima najvise tacaka koje oni zele.
Post Reply