Kutak za gradjevinski trenutak.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#26 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Hvala.Dobar je forum, dede mi. :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#27 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by zijancer »

bori se za nadzidak ako je okrenut prema dvoristu, i slobodno idi na urbanisticku
jedino..komsije ti trebaju dati saglasnost, ali uhvati ih na foru novog krova koji ce besplatno dobit
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#28 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Sve me boli,jebo me otac mahniti... :-)
A jos ne znam treba li mi dozvola iz opstine ili ne treba,svako drugacije kaze... :evil:
Cuj pod zastitom drzave,eto nek mi poprave oni krov kad je pod zastitom.




Image


Image
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#29 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by Oticon »

auuu Hirošime, ne trebaju tebi forumaši sa savjetima već da ti daju ruke ko kad si snijeg čistio :lol: :lol:

Kad ti je radna akcija da dođem da vas zezam..i to se pika :-)

Sretno :kiss:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#30 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Na kraju balade ce tako i biti.Kod upravitelja i tim redoslijedom kako si napisao.Takve sam iste savjete dobio od nekih ljudi koji poprilicno dobro poznaju tematiku.Jedino mi je malo nejasno oko krovnih prozora,sta cu tu moci uraditi,sta smije,sta ne.Imam dvije badze i dva mala krovna? Ja bi ili vece ili jos krovnih...Moram negdje navuci svjetlosti.
Sto se tice prostora,ja sam vec kupio i uknjizio 60 m2 a visina u prostoru je skoro 6 metara.tehnicki prijem...sve je gotovo.E sad ja hocu da napravim galeriju i da je uknjizim ako je moguce...Moguce je izgleda,radim nesta na tome.Najgora je papirologija u ovoj zemlji,slomise :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#31 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Sarajmen wrote:Da te ne peglam zakonskim osnovama ili procedurama sa Upraviteljima....
Krov je konstruktivni element , kao i nosivi stubovi, grede ili temelji... ne smiješ ih dirati bez saglasnosti, a to je već priča o legalitetu. Ja ću ti preporučiti da ideš legalno u proceduru ali na ovaj način. Sve zgrade koje imaju više od dva stana, mogu da sklope ugovor o održavanju sa nekim od Upravitelja (to su firme za održavanje ) . Ako ta tvoja zgrada ima Upravitelja još bolje. Oni po preuzimanju zgrade na upravljanje moraju da urade tehnički prijem, odnosno evidentiraju stanje svih prostorija u zgradi, pa tako i krovnu konstrukciju. Ono što tebe zanima se može riješiti na način da Upravitelj evidentira stanje krova i njegove konstrukcije kako i jeste. Obnova ili rekonstrukcija krovova je obično kapitalno ulaganje za svaku zgradu i za to se moraju osigurati dodatna sredstva, mimo onih mjesečnih. Tu ti nastupaš i nudiš da tu fakturu platiš u cjelosti a da zauzvrat Upravitelj uradi po projektu rekonstrukciju krova na način da ti zadovoljiš svoje planove a da oni ne budu u suprotnosti sa svim onim ostalim koji su propisani. Tvoje plaćanje fakture za rekonstrukciju krova obavezno uredi na način da je novac koji daješ, zapravo zbir tvojih mjesečnIH rata za održavanje ali UNAPRIJED za nekoliko narednih godina. Ako si legalan stanar u toj zgradi, sve predhodno što ti napisah je prdimahovina od procedure, jer na taj način možeš da ostvariš svoj cilj a da niko nema štete od njega, štaviše samo hajra.

Ovo u vezi prostora... gabarite čine dužina i širina, a to je 60 m2 koliko upratih, to ti uknjiži u gruntovnici. Mora ti tih 60 m2 imati svoju katastarsku česticu. Ako ima kat. čestica za tih 60m2 , pokušaj da u kupoprodajnom ugovoru uneseš da od prodavca kupuješ i zemljište koje pripada prostoru, odnosno zemljište ispod prostora, dakle zemljište nad kojim se nalazi poslovni prostor. Ako je to moguće...
Eto,uradio ja ovo,dobio saglasnost stanara i cekam saglasnost upravitelja,koju cu dobiti.Valjda je to to. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by _BataZiv_0809 »

Mi smo naš potkrovni stan totalno renovirali, s tim da smo krov kompletno prepakovali, od greda, preko izolacije do crijepa, a umjesto jednog prozora stavili smo 4 (dva velika i dva manja), da bi stan dobio na svijetlosti.

Nakon izvrsenih radova, trazili smo legalizaciju i dobili.

Sad, nekoliko ograda.

Prva: stan je u Zenici, sto vjerovatno znaci drukcije kantonalne i lokalne propise (a mozda su i isti).

Druga stvar: zgrada nema upravitelja, nego kucni savjet upravlja stubistem (na investiciju 10 000 u krov, nama su ponudili 200 KM, a komšija kojem je malo pokislo dok se radio krov uzeo hladno 400 KM za krečenje :lol: , a pride nam je stalno zvao policiju i inspekcije).
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#33 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by golfiista »

Kako ti je samo glupo pitanje, da ne povjeruješ. Jesi li ti čuo za Općinu i Službu za urbanizam ,građenje i sl? Pitaš nešto što ti ni nadležni organ ne može odgovoriti , a da ne otvori neki Zakon, propis, uredbu ili zatraži mišljenje drugog organa i slično.
Ne možeš vjerovati :run: :skoljka:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#34 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by golfiista »

Sarajmen wrote:Da te ne peglam zakonskim osnovama ili procedurama sa Upraviteljima....
Krov je konstruktivni element , kao i nosivi stubovi, grede ili temelji... ne smiješ ih dirati bez saglasnosti, a to je već priča o legalitetu. Ja ću ti preporučiti da ideš legalno u proceduru ali na ovaj način. Sve zgrade koje imaju više od dva stana, mogu da sklope ugovor o održavanju sa nekim od Upravitelja (to su firme za održavanje ) . Ako ta tvoja zgrada ima Upravitelja još bolje. Oni po preuzimanju zgrade na upravljanje moraju da urade tehnički prijem, odnosno evidentiraju stanje svih prostorija u zgradi, pa tako i krovnu konstrukciju. Ono što tebe zanima se može riješiti na način da Upravitelj evidentira stanje krova i njegove konstrukcije kako i jeste. Obnova ili rekonstrukcija krovova je obično kapitalno ulaganje za svaku zgradu i za to se moraju osigurati dodatna sredstva, mimo onih mjesečnih. Tu ti nastupaš i nudiš da tu fakturu platiš u cjelosti a da zauzvrat Upravitelj uradi po projektu rekonstrukciju krova na način da ti zadovoljiš svoje planove a da oni ne budu u suprotnosti sa svim onim ostalim koji su propisani. Tvoje plaćanje fakture za rekonstrukciju krova obavezno uredi na način da je novac koji daješ, zapravo zbir tvojih mjesečnIH rata za održavanje ali UNAPRIJED za nekoliko narednih godina. Ako si legalan stanar u toj zgradi, sve predhodno što ti napisah je prdimahovina od procedure, jer na taj način možeš da ostvariš svoj cilj a da niko nema štete od njega, štaviše samo hajra.

Ovo u vezi prostora... gabarite čine dužina i širina, a to je 60 m2 koliko upratih, to ti uknjiži u gruntovnici. Mora ti tih 60 m2 imati svoju katastarsku česticu. Ako ima kat. čestica za tih 60m2 , pokušaj da u kupoprodajnom ugovoru uneseš da od prodavca kupuješ i zemljište koje pripada prostoru, odnosno zemljište ispod prostora, dakle zemljište nad kojim se nalazi poslovni prostor. Ako je to moguće...
Ne mora imati, taj poslovni može biti sagrađen na čestici od 10 duluma, a može biti i sagrađen na 60 čestica, ili na dijelu 70 parcela. Obično je sagrađen na jednoj katastarskoj i više gruntovnih gdje nije urađeno zlaganje , gdje jeste, mogla bi biti bolja situacija. Prema novoZakonu o stvarnim pravima objekat i zemlja čine pravno jedinstvo i vlanik zemlje je i vlasnik objekta, za razliku od dosaadašnjih zakonskih rješenja. Ali kako je uporedo sa Zakonom o stvarnim pravima na snazi i Zakon o građevinskom zemljištu, koji dosta drugačije reguliše istu materiju, ako je taj poslovni objekta sagrađen da dozvolom, investitor može zahtjevati određivanje zemljišta za redovnu upotrebu u skaldu sa regulacionim iliplanom parcelacije, gdje bi mu se odredio životni prostor poslovne zgrade i formirala ta katastarska čestica i to uz naknadu prema tržišnoj vrijednosti emljišta koja se određuje prem, Zakonu o eksproprijaciji i to na temelju stručnog mišljenja ovlaštenog sudskog vještaka građevisnke ili poljoprivredne struke uz mišljenje Komisije za procjenu vrijednosti nepokrenosti opštine na čijem teritoriju se nalaze nekretnine.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#35 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

golfiista wrote:Kako ti je samo glupo pitanje, da ne povjeruješ. Jesi li ti čuo za Općinu i Službu za urbanizam ,građenje i sl? Pitaš nešto što ti ni nadležni organ ne može odgovoriti , a da ne otvori neki Zakon, propis, uredbu ili zatraži mišljenje drugog organa i slično.
Ne možeš vjerovati :run: :skoljka:
Pitam zato sto na forumu uvijek ima ljudi koji poznaju materiju i to se sto puta pokazalo tacnim,pa i sada.Hvala im.Ustedili su mi mnogo vremena, jer vrlo tesko mogu ici u radnom vremenu da hodam po opstinama.Ovako izadjem i zavrsim vrlo brzo,sto sam i uradio.Navece iskupio potpise stanara,sutra predao za 5 minuta i cao.Valjda forum i za te stvari sluzi,nije samo za sisa,guzica,felgi i auspuha.
A za prostor mi je svakako hodati dok uhvatim vremena ali eto bar imam neke smjernice.Ne znam cemu taj ton?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#36 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by golfiista »

HAVANA wrote:
golfiista wrote:Kako ti je samo glupo pitanje, da ne povjeruješ. Jesi li ti čuo za Općinu i Službu za urbanizam ,građenje i sl? Pitaš nešto što ti ni nadležni organ ne može odgovoriti , a da ne otvori neki Zakon, propis, uredbu ili zatraži mišljenje drugog organa i slično.
Ne možeš vjerovati :run: :skoljka:
Pitam zato sto na forumu uvijek ima ljudi koji poznaju materiju i to se sto puta pokazalo tacnim,pa i sada.Hvala im.Ustedili su mi mnogo vremena, jer vrlo tesko mogu ici u radnom vremenu da hodam po opstinama.Ovako izadjem i zavrsim vrlo brzo,sto sam i uradio.Navece iskupio potpise stanara,sutra predao za 5 minuta i cao.Valjda forum i za te stvari sluzi,nije samo za sisa,guzica,felgi i auspuha.
A za prostor mi je svakako hodati dok uhvatim vremena ali eto bar imam neke smjernice.Ne znam cemu taj ton?
Ton je začuđujući. Renoviranje stana koji se nalazi u zaštićenom objektu zahtjeva ozbiljniji pristup od potpisa stanara i prisustva ili odobrenja Upravitelja. Saglasnost stanara i odobrenje Upravitelja ( mada ne vidim kakvo to odobrenje može i treba dati upravitelj )može biti samo uslov i jedna stvaka u samom procesu dobijanja konačne građevinske dozvole za rekonstrukciju i adaptaciju takvog prostora, posebno ako se mijenja vanjski izgled , a još posebnije ako se radi kako si naveo o objektu od histrijskog značaja gdje ti trebaju odobranja i od nadležnih koji upravljaju takvim građevinama. Dakle, nisi obavio ni desti dio posla, a uvalio si se lijepu sumu ili ćeš tek da se uvališ. i forum nije mjesto za takva pitanja ni traženje savjeta, ali jeste za, kako ti to slikovito kažeš, upravo za sisa,guzica,felgi i auspuha, dakle nešto neobavezujuće, ali kada investiraš desetine hilajda KM u nešto što ne razumiješ najbolje i nešto od čega te može zaboliti glava i na koncu i ostati bez investicije ili u najbolje slučaju vratiti u prvobitno stanje, onda se ne informišeš na forumu već isključivo kod onog čije ti odobrenje i savjet trebaju.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#37 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Na objektu nece biti nikakvih vanjskih izmjena,gabariti isti,visina ista a sta unutra radim to je moja stvar.Zidove nikakve ne mijenjam a u biti ja radim njihov posao jer su ga i oni sami procijeni i ocijenili neuslovnim za stanovanje.Totalna devastacija.Pored toga ovaj prije je i isjekao grede od krova,podupro ih ciglom i letvama :-) Bukvalno opasno po zivot i zato i zurim.Cekao bi ja i trazio cak da dignem nivo prema dvoristu ali ne mogu cekati ,a dovoljan mi je prostor i ovako kako je.To sto je pod zastitom drzave ne znam kako to mene moze ometati,ja radim djelimicnu rekonstrukciju krova,zamjenu crijepa...U svakoj mogucoj opciji trebali bi mi se zahvaliti svi skupa.Stanari vec jesu.Svake godine salju majstora da pomjera crijep,krpi...medjutim ni on vise nece jer ga je fiknula cigla sa dimnjaka,bolnice zaglavio.Kad stite ,nek zastite.Ljudima plafoni otpadaju,fasada je skroz spala...Ok,necu to nista dirati ali krov koji prokisnjava i koji ce vrlo brzo pasti da ne smijem dirati,to je ludo,neshvatljivo.A i zakon drugacije kaze za djelimicnu rekonstrukciju krova.Kad ti krov prokisnjava i curi,zoves upravitelja? Hoce on traziti dozvolu za redovno odrzavanje objekta,zamjenu crijepa?
Pogledaj sliku kako su zastitili,svaka im cast.Ko i kod mene na lorisu,umalo mi dijete komad fasade ne ubi a rat gotov ima 20 godina.Nek oni sebi opstinu utopljavaju,gledam bas je fino presvlace...a nasa djeca nek se izmicu komadima fasade...Trebamo li i tu saglasnost,planiramo mi stanari da uradimo fasadu?Ovi nece nikad.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#38 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by HAVANA »

Krov gotov,zidanje zavrseno,struja,voda,grijanje...Od sutra idu plocice...Sve dobro proslo,stan ko picino oko :D :sretan:
m94n
Posts: 134
Joined: 20/11/2020 17:22

#39 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by m94n »

Bellica wrote: 03/09/2015 14:34
Cherry-Cherry wrote:Što se etažiranje tiče moraš prvo napraviti posebnu stambenu jedinicu, dakle: urbanistička, građevinska, upotrebna, pa etažiranje, pa se to onda na sudu knjiži kao posebna stambena/poslovna jedinica. Mora imati poseban ulaz.
A za rekonstrukciju treba takođe urbanistička, podneseš zahtjev za urbanističku za rekonstrukciju.
Što se tiče saglasnosti stanara, treba ti njihova dozvola, ako si uzeo sebi zajedniče prostorije, pa to hoćeš da legalizuješ.
Pa nema zajedničkih prostorija, ne može se među prostor između stana i krova uzeti za zajednički, nije međuspratna konstrukcija nego prazan prostor čiji se dijelovi vide i u stanu, gore piše da hoće od toga neke police da pravi, znači da se iz stana vidi i da je ispod samog krova. Dakle, ovdje je samo krov zajednički i apsurd je za njegovu zamjenu tražiti saglasnost stanara. Neće raditi nikakvu rekonstrukciju nego renoviranje, a za to ne treba dozvola.
I kod mene je slicna situacija. Stan se nalazi na posljednjem spratu i iznad njega se nalazi kroviste kojemu niko nema pristup.

Dakle ne postoji izlaz iz zajednickog dijela zgrade na to kroviste iznad mog stana. Da li se i to kroviste smatra zajednickim dijelom?

Ako bih htio da napravim sobu iznad bez ikakvog mijenjanja vanjskog izgleda (eventualno 1-2 lezeca krovna prozora), da li mi je potrebna saglasnost svih stanara zgrade?
Takodjer krov propusta, pocele se fleke pojavljivati na krovu pa bih sredio i krov da vise ne propusta.

Tu sam ako neko ima neki savjet :)
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#40 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by Dangubic »

black wrote: 02/09/2015 21:24 Drug, kad te niko ne jebe evo ja ću :lol:
Postoji nešto što se zove tekuće održavanje objekta. Za to ti ne treba urbanistička i građevinska dozvola (koja za sobom povlači obavezne saglasnosti zavoda za zaštitu i zavoda za planiranje).
Od dokumentacije ti je potrebna samo potvrda o tekućem održavanju objekta koju zatražiš u Opštini, a dostaviš im samo predmjer i predračun radova koje ti izradi neka građevinska firma.
U tekuće održavanje spadaju samo radovi popravke postojećih instalacija, oluka, farbanje fasada i manji popravci kojima se ne mijenja vanjski izgled ili konstrukcija objekta ( ali nema dodavanja nikakvih prozora). Ako pokušaš prošvercovati to mijenjanje krovne konstrukcije i proširenje badže, skinuće te k'o malter :mrgreen:

Izmjena krovne konstrukcije i dva ležeća krovna prozora se pika kao rekonstrukcija, za to treba urbanistička i građevinska, za koju ti ne treba saglasnost stanara već zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa kantona, napravi neki mali projektić i pokušaj moglo bi proći jer su ležeći prozori njima prihvatljivi na tim zgradama.

Proširenje badže je najteže, i to je rekonstrukcija, tu urbanistička zavisi od saglasnosti zavoda za zaštitu i zavoda za planiranje, a njima je bitan pravooo zajeban projekat ako je neka tako zaštićena zgrada, vrijedi pokušati.

Zrakni zakon o prostornom uređenju ako možeš, tu je opisano šta je šta.

Drugo
Za etažiranje ti treba elaborat/projektić etažiranja sa površinama prostorija, urađen od strane ovlaštene osobe, geometar ne može.
I za tu dodatnu etažu ti treba nekakav dokument, građevinska, iz kojeg se vidi da je nisi ilegalno napravio. Tako da ako ćeš tek praviti tu galeriju, traži dozvolu jer će ti trebati za etažiranje.
Svijetla visina poslovnog prostora po propisima treba biti 3 m, ali moguće da može i nešto manja ako baš nema drugih opcija radi konstrukcije.

Eto valjda ti makar malo pomogne, raja su mi nešto slično deverala :mrgreen:
Jos jedno pitanje 😊. Za upotrebnu dozvolu šta inspekcija sve kontroliše tj da li kontrolišu samo instalacije u zidu ili je potrebno recimo i bojlere ugraditi, lustere itd.
m94n
Posts: 134
Joined: 20/11/2020 17:22

#41 Re: Kutak za gradjevinski trenutak.

Post by m94n »

black wrote: 02/09/2015 21:24 Drug, kad te niko ne jebe evo ja ću :lol:
Postoji nešto što se zove tekuće održavanje objekta. Za to ti ne treba urbanistička i građevinska dozvola (koja za sobom povlači obavezne saglasnosti zavoda za zaštitu i zavoda za planiranje).
Od dokumentacije ti je potrebna samo potvrda o tekućem održavanju objekta koju zatražiš u Opštini, a dostaviš im samo predmjer i predračun radova koje ti izradi neka građevinska firma.
U tekuće održavanje spadaju samo radovi popravke postojećih instalacija, oluka, farbanje fasada i manji popravci kojima se ne mijenja vanjski izgled ili konstrukcija objekta ( ali nema dodavanja nikakvih prozora). Ako pokušaš prošvercovati to mijenjanje krovne konstrukcije i proširenje badže, skinuće te k'o malter :mrgreen:

Izmjena krovne konstrukcije i dva ležeća krovna prozora se pika kao rekonstrukcija, za to treba urbanistička i građevinska, za koju ti ne treba saglasnost stanara već zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa kantona, napravi neki mali projektić i pokušaj moglo bi proći jer su ležeći prozori njima prihvatljivi na tim zgradama.

Proširenje badže je najteže, i to je rekonstrukcija, tu urbanistička zavisi od saglasnosti zavoda za zaštitu i zavoda za planiranje, a njima je bitan pravooo zajeban projekat ako je neka tako zaštićena zgrada, vrijedi pokušati.

Zrakni zakon o prostornom uređenju ako možeš, tu je opisano šta je šta.

Drugo
Za etažiranje ti treba elaborat/projektić etažiranja sa površinama prostorija, urađen od strane ovlaštene osobe, geometar ne može.
I za tu dodatnu etažu ti treba nekakav dokument, građevinska, iz kojeg se vidi da je nisi ilegalno napravio. Tako da ako ćeš tek praviti tu galeriju, traži dozvolu jer će ti trebati za etažiranje.
Svijetla visina poslovnog prostora po propisima treba biti 3 m, ali moguće da može i nešto manja ako baš nema drugih opcija radi konstrukcije.

Eto valjda ti makar malo pomogne, raja su mi nešto slično deverala :mrgreen:
Ako može jedno pitanje @black, za tu rekonstrukciju krova i dodavanje prozora bez mijenjanja visine samog krova dal treba saglasnost stanara ako nisam vlasnik tavana. Vlasnik sam stana ispod sa izlazom na tavan.
Post Reply