Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4476 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by aurora313 »

Edouard wrote: 11/02/2021 13:53...Zoro dragi, vidiš, ovaj tekst pod navodnicima nije izvorno moj tekst, iako u širem obliku sam ga već jednom ranije bio postavio, nego jednog mlađeg naučnika, fizičara, koji se čak i ne deklarira vjernikom.
Jasno je da nije bio tvoj tekst jer je bio pod navodnicima.
Ali sve je to vidi ovoga pa vidi šta kaže onaj... sve je to lijepo. Ali, moraš mi dati više kredita. Pisati kritiku religije kao što sam ja učinio sa Nevanđeljem i skupiti materijala na preko 100 strana, nije jednostavno a ni vremenski lako. Pa i ti si lako uočio i ukazao na neke moje propuste. I svaka čast imenima koje navodiš kao superiornijim u poređenju samnom, to i dalje ne mijenja ono što sam saznao i potvrdio dok sam prevrtao po pisanim materijalima da bi definisao svoje poglede na religije.
I nigdje, ali baš nigdje ne nađoh momenat koji bi me nekako odveo bar na nivo agnostika.
Zato mi je jasno da ovog ‘našeg‘ boga nema i da ne postoji ni kao sila a još manje kao nekakva čovjekolika pojava koja govori... i prijeti.
Nema ni iote dokaza za neko postojanje bilo kojeg boga ili bogova, sada ili u prošlosti, i bilo gdje u svijetu.
Da sam pokojni Randi i da imam novca da ponudim nagradu onome koji dokaže postojanje svemogućeg, učinio bih, ali mi siroti penzioneri...
Edouard
Posts: 1780
Joined: 17/03/2014 14:31

#4477 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

kio01 wrote: 11/02/2021 14:51 Ako cemo nabrojavati naucnike, a da nisu iz srednjeg vijeka, brojevi nisu na tvojoj strani. Pokusao je i 51st, ali ne shvata da za svaki citat koji religiozna osoba nadje protiv ateizma, ja mogu naci 10 koje podrzavaju ateizam. Koji je cilj hvaliti se cinjenicom da je neki naucnik teista, kad dobro znas da je ateizam mnogo rasprostranjeniji medju naucnicima nego medju narodom opcenito. Ako vec postujes naucnike, to bi ti trebao biti hint.
Nisi uopće shvatio poantu. Nije riječ o nabrajanju naučnika, već o tome da nečija količina/masa "prevrnutog" materijala ne utječe na ostanak u mitologiji; kad se netko već opredijeli za ateizam, onda prevrće materijale zato da bi pronašao potvrdu za ono za što se opredijelio, a sve ono što mu govori kontra, prolazi mu ispod radara.
Hajd, kad već spominješ naučnike koji podržavaju ateizam. Danas imaš naučnika ko šodera, i moguće je da ih je više koji podržavaju ateizam. Međutim to nimalo ne uljepšava sliku ateizma koji i dalje ostaje jedno vjerovanje koje čovjeka gura u mitologiju, koje urušava temelje umnosti i moralnosti.
Ipak, koliko mi je poznato, niti jedan od utemeljitelja naučnih disciplina u prirodnim naukama nije bio ateist. I to ne mislim na one iz srednjeg vijeka, osim ako ne smatraš da su i Amper, Volta, Faraday, Maxwell, Pascal, Boyle, Newton, Mendel, Planck... živjeli u srednjem vijeku.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4478 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by aurora313 »

https://www.youtube.com/watch?v=CeKWVuye1YE

Ovo je poduga YouTube diskusija između John Cleese iz Monty Python-a i biskupa Canterbury-ja. Radilo se o pontijevskom filmu ‘Brajanov Život‘ koji ismijava pojedine religijske događaje.
Što mi je upalo u oči je nevjerovatan prilaz diskusiji pompeznog biskupa, njegov nadmeni i superioran način obraćanja drugima, te njegovo arogantno nidopoštavanje stavova diskutanata.
Istodobno, vidljiva je suzdržanost i mirnoća kojom Cleese brani ideje oko stvaranja filma i objašnjava da se oni tu najmanje izruguju vjeri, nego samo tumačenjima pojedinih događaja koje hrišćanstvo propagira i u koje vjeruje.
Ukratko, želim da se povežem na Eduardovo...”Ipak, koliko mi je poznato, niti jedan od utemeljitelja naučnih disciplina u prirodnim naukama nije bio ateist.” Ne bih se s time složio jer ni ja ni Edo to ne znamo. Možemo samo da predpostavljamo. Pa ni u bivšoj Jugi nismo javno prepričavali viceve o Titu i Partiji. Zato se ni u viktorijanskoj Engleskoj ili drugdje nije diskutovalo ima li boga i koja je njegova uloga. Ne talasaj.
Zaključak oko umjerenog ponašanja montijevaca je da ovo sigurno nije bilo zbog njihovog straha od boga. Ovde se više ističe poštovanje montijevih ateista prema onima koji su ovo uživo pratili i generalno prema onima koji vjeruju. Debata dokazuje da čak i okorjeli ateisti pokazuju poštovanje prema oponentima, u ovom slučaju prema nakurčenim biskupom.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4479 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by aurora313 »

Edouard wrote: 11/02/2021 22:19 Nisi uopće shvatio poantu. Nije riječ o nabrajanju naučnika, već o tome da nečija količina/masa "prevrnutog" materijala ne utječe na ostanak u mitologiji; kad se netko već opredijeli za ateizam, onda prevrće materijale zato da bi pronašao potvrdu za ono za što se opredijelio, a sve ono što mu govori kontra, prolazi mu ispod radara...
E valjda je u ovome bit tvog vjerovanja. Ovdje mi izgleda da se obraćaš ateistima kao površnim u prevrtanju materijala (...a sve ono što mu govori kontra, prolazi mu ispod radara...). Očito, to se ovakav prilaz ne odnosi na vjernike.

Zato kontra pitanje: da li vjerniku prolazi ispod radara sve znano do sada o istoriji planete, nastanku i nestanku pojedinih vrsta, o okamenjenim ostacima dinosaura i drugih živina, od kuda morske školjke na 2 km visine u Andama... zar tu baš nema ništa interesantno da se vjernik zamisli i pokuša da kopa dalje tražeći jal‘ logične, jal‘ naučne odgovore? Da nije tu u pitanju strah od nekog otkrića?
Edouard
Posts: 1780
Joined: 17/03/2014 14:31

#4480 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

aurora313 wrote: 14/02/2021 11:30
Edouard wrote: 11/02/2021 22:19 Nisi uopće shvatio poantu. Nije riječ o nabrajanju naučnika, već o tome da nečija količina/masa "prevrnutog" materijala ne utječe na ostanak u mitologiji; kad se netko već opredijeli za ateizam, onda prevrće materijale zato da bi pronašao potvrdu za ono za što se opredijelio, a sve ono što mu govori kontra, prolazi mu ispod radara...
E valjda je u ovome bit tvog vjerovanja. Ovdje mi izgleda da se obraćaš ateistima kao površnim u prevrtanju materijala (...a sve ono što mu govori kontra, prolazi mu ispod radara...). Očito, to se ovakav prilaz ne odnosi na vjernike.

Zato kontra pitanje: da li vjerniku prolazi ispod radara sve znano do sada o istoriji planete, nastanku i nestanku pojedinih vrsta, o okamenjenim ostacima dinosaura i drugih živina, od kuda morske školjke na 2 km visine u Andama... zar tu baš nema ništa interesantno da se vjernik zamisli i pokuša da kopa dalje tražeći jal‘ logične, jal‘ naučne odgovore? Da nije tu u pitanju strah od nekog otkrića?
Zoro, ne mislim da se radi se o površnosti u prevrtanju materijala, već o tome da su ljudi općenito u obrani vlastitog svjetonazora spremni koristiti različita sredstva, i legitimna i nelegitimna.

A ovo tvoje pitanje da li naučna saznanja vjerniku prolaze ispod radara. To ovisi o pojedinom čovjeku; jednog to zanima, a drugoga ne zanima. Kao i kod ateista. I nema tu razloga za ikakav strah od bilo kakvog otkrića; vjera se ne bazira na naučnim sazanjima. Do vjere se dolazi traženjem istine u iskrenosti, otvorenog uma i volje, istine o čovjeku i svijetu, ono: otkuda smo, tko smo, zašto smo tu, kamo idemo... A naučna saznanje ne daju odgovore na ta egzistencijalna pitanja. Naučna saznanja možda jedino mogu pomoći nekim vjernicima da pročiste vlastitu sliku o Bogu.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#4481 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 14/02/2021 22:39 A naučna saznanje ne daju odgovore na ta egzistencijalna pitanja.
Ne daju ni religije.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4482 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by aurora313 »

Edouard wrote: 14/02/2021 22:39...Do vjere se dolazi traženjem istine u iskrenosti, otvorenog uma i volje, istine o čovjeku i svijetu, ono: otkuda smo, tko smo, zašto smo tu, kamo idemo... A naučna saznanje ne daju odgovore na ta egzistencijalna pitanja. Naučna saznanja možda jedino mogu pomoći nekim vjernicima da pročiste vlastitu sliku o Bogu.
Opet smo na nultoj tački u odnosu na vjernik-nevjernik.

— Naučna saznanja TRAŽE odgovore. I nalaze ih malo-po-malo. Zašto? Jer nauka počinje sa ‘otvorenim umom‘. Naučni zaključci nisu individualni nego generalno opštevažeći i podležu daljnjim saznanjima a time i promjenama.

— Vjerska imaju već UTVRĐENA saznanja obzirom nude definitivne ‘odgovore‘. Recimo od kuda smo nam je poznato iz Postanka. Zašto smo tu, također. A kuda idemo to je da vjerom i vjerski zacrtanim ponašanjem stignemo do cilja: vječnog blaženstva ili vječne kazne. A svi ostali zaključci su ostavljeni pojedincu da ih postavi i praktikuje sa svog ugla, ali po gore jasno postavljenim pravilima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4483 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Nedavno sam cuo jednu dobru analogiju kada su vjerske tvrdnje u pitanju i evo da podijelim sa vama istu. Naime, tvrditi da postoji bog i da ti to daje smisao u zivotu je kao tvrdnja da u dvoristu svoje kuce imas zakopano nekoliko kila zlata i ti se smatras bogatim. Neko je nekad zakopao to zlato i to znas. Nemas doakza ali znas! TO zlato nije otkopano ali ti ono daje smisao u zivotu dok god je sakriveno. Ti znas da si bogat, iako ga ne koristis. Mozda nemas za hljeba da jedes ali ideja da je ispod zakopano zlato ti daje snagu da ne mislis na glad. Onda neko krene da trazi to zlato i pocne da kopa. Iskopa tri metra i ne nadje nista. Postavi ti pitanje gdje je zlato a ti kazes: DUBLJE. Na 5 metara. Ti dodjes do 5 metara a oni onda pomjere na 10 metara. Bas kao bog izuzetaka. Vjernici vide boga u gromovima i letu ptica ali kada nauka objasni kako gromovi nastaju i kako ptice lete, bog odjednom ode jos dublje i jos dalje. Ti iskopas 10metara dubine i ne nadjes zlato a oni kazu: Pa nisi dovoljno kopao, ima jos ispod.

Ako povucemo paralelu ove vjere u zlato i vjere u boga te kopanja i naucnih istrazivanja lagano mozemo kazati da su naucnici sa pronalaskom Higzovog bozona razumjeli kako sve sto smo do sada opazili u svemiru. Znaci, ne postoji ni jedna akcija u nasem svemiru da se ne moze objasniti kroz standardni model i nigdje u tom objasnjenju nema boga. Nepotreban je. Tek kad odes ispod tog nivoa, na kvantni nivo, nastaju problemi za nauku jer su stvari premale i zahtjevaju nevjerovatne nivoe energije kojih jednostavno nemamo. Eh tu bjezi bog.

To je isto kao da trazimo zlato u tvom dvoristu i iskopamo 3000 metara u dubinu i vise fizicki ne mozemo otici dole sa svom tehnologijom koju imamo jer je prevruce, tope nam se boreri i kazemo: dalje ne ide. A onda vjernici kazu: eh jos par metara i nacete zlato, totalno ignorisuci nemogucnost da se zlato tu uopste zakopa. Da bi zlato bilo na 3010 metara neko ga je morao zakopati Kako ga je neko mogao zakopati tako duboko kad mi ni sa najsavremenijom tehnologijom ne mozemo doci toliko duboko. Gdje se jedna takva tvrdnja slomi?

A upravo to imamo kada pricamo o nauci i bogu. Mi smo bukvalno razumjeli sve u svemiru sto mozemo opaziti. Za sve ima formula i sve se moze manipulirati i preurediti bez potrebe za bogom. Nebitno da li su to gromovi, nuklearne fuzije/fizije, nastanak planeta, zvijezda, radijacije, putanje, geometrija. Sve je objasnjeno. Imamo jos tu tamnu materiju za koju pretpostavljamo da postoji ali nju jos nismo opazili. Sve sto smo opazili i objasnili smo u prethodnih 100 godina. I nigdje nije bilo boga. Ovo je ogromna tvrdnja. Ovo je tvrdnja ravna onoj da smo kopali trazeci zlato do najdubljih dubina i vise fizicki ne mozemo. I onda neko kaze, pa eto, gusari su zakopali zlato malo dublje. Kako? Gdje? Kad? Eh to je prica o Bogu.
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#4484 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by chupacabra »

Nekad je bog bio uzrok groma i oluje. Danas se krije u uzrokovanju Velikog Praska. Uvijek ga sakrivaju u pitanjima koje nauka jos nije razjasnila.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#4485 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by šarf »

Apsidejzi,prijatelju.
Napisao si ,
"Mi smo bukvalno razumjeli sve u svemiru sto mozemo opaziti. Za sve ima formula i sve se moze manipulirati i preurediti bez potrebe za bogom. Nebitno da li su to gromovi, nuklearne fuzije/fizije, nastanak planeta, zvijezda, radijacije, putanje, geometrija. Sve je objasnjeno. Imamo jos tu tamnu materiju za koju pretpostavljamo da postoji ali nju jos nismo opazili. Sve sto smo opazili i objasnili smo u prethodnih 100 godina. I nigdje nije bilo boga. Ovo je ogromna tvrdnja. "

To što ljudi razumiju i mogu objasniti stvari i pojave oko sebe,ne znači da te stvari neko nije napravio.Možemo objasniti rad telefona,televizije.Možemo objasniti od čega je napravljen telefon i televizor.Možemo ih rastaviti na dijelove pa opet sastaviti.Ali tvrditi da telefon i televizor niko nije napravio je nerazumna izjava.

Zanimljivo je u tom ljudskom traženju za odgovorima jedna činjenica ,a to je da u svakoj oblasti traganja,fizika,hemija,svemir,...postojanje zakona na svakom koraku.Zahvaljujući postojanju tih zakona ,tačnije rečeno,zahvaljujući stabilnosti zakona koji vladaju materijom ljudi su mogli objasniti i razumjeti stvari i pojave oko sebe.
Zahvaljujući tim istim zakonima imamo i telefon,i televiziju..da ne nabrajam.

Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4486 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Sanjarko »

Aliens
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4487 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by aurora313 »

šarf wrote: 17/02/2021 23:22... Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
Šarf, vjerski pojednostavljaš i profanišeš. Ti bi sada da ti se u jednoj rečenici objasne svi ti ‘zakoni‘ jel‘da? Ako te to stvarno kopka, eno ti gugla pa guglaj i traži odgovore.

Ako pak želiš da nam predstaviš da je nekakva ličnost od autoriteta sve to skontala i postavila, onda bolje ostani na podforumima gdje nema ateista i agnostika. Tamo su tvoji istomišljenici koji imaju odgovore na sve to. Naravno, najprije treba da se dogovorite ko je stvarni tvorac tih zakona, jer odgovori zavise od toga kojoj religiji tražitelj pripada. I nemoj dozvoliti da vas to posvađa, jer svako od vas zna da je njegova u pravu.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#4488 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

šarf wrote: 17/02/2021 23:22 Apsidejzi,prijatelju.
Napisao si ,
"Mi smo bukvalno razumjeli sve u svemiru sto mozemo opaziti. Za sve ima formula i sve se moze manipulirati i preurediti bez potrebe za bogom. Nebitno da li su to gromovi, nuklearne fuzije/fizije, nastanak planeta, zvijezda, radijacije, putanje, geometrija. Sve je objasnjeno. Imamo jos tu tamnu materiju za koju pretpostavljamo da postoji ali nju jos nismo opazili. Sve sto smo opazili i objasnili smo u prethodnih 100 godina. I nigdje nije bilo boga. Ovo je ogromna tvrdnja. "

To što ljudi razumiju i mogu objasniti stvari i pojave oko sebe,ne znači da te stvari neko nije napravio.Možemo objasniti rad telefona,televizije.Možemo objasniti od čega je napravljen telefon i televizor.Možemo ih rastaviti na dijelove pa opet sastaviti.Ali tvrditi da telefon i televizor niko nije napravio je nerazumna izjava.

Zanimljivo je u tom ljudskom traženju za odgovorima jedna činjenica ,a to je da u svakoj oblasti traganja,fizika,hemija,svemir,...postojanje zakona na svakom koraku.Zahvaljujući postojanju tih zakona ,tačnije rečeno,zahvaljujući stabilnosti zakona koji vladaju materijom ljudi su mogli objasniti i razumjeti stvari i pojave oko sebe.
Zahvaljujući tim istim zakonima imamo i telefon,i televiziju..da ne nabrajam.

Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
Otac? Sin? Allah? Buda? Šiva? Višna? Manitu? Zevs? Jupiter? Ra? Majka Zemlja? Virakoča? Sango? Itd.

Koji od nabrojanih i nenabrojanih bogova je stvorio te zakone?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4489 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

šarf wrote: 17/02/2021 23:22 Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
Iz multiverzuma.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4490 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Sad sam gledao intervju sa glavnim projekt menadzerom NASA-ine misije na Mars tj ove letjelice sto je danas sletila. Zadatak ove letjelice je da naravno koristi razne instrumente i salje podatke koje prikupi, medjutim njena glavna misija ce biti da kopa na marsu i uzima uzorke stijena. Naime, imaju kamere kojima ce snimati razne stijene i onda kad im se neka ucini zanimljiva poslace masinu da izbusi komad stijene i stavi ga u kapsulu. NASA sada sprema iducu misiju ciji ce zadak biti da ode na Mars i pokupi te stijene te ih vrati na Zemlju kako bi se mogle istrazivati.

Zasto je ovo bitno za ovu temu? Paaaaaaa glavni cilj vracanja stijena na zemlju ce biti istrazivanje strukture Marsa jer prethodni Rover je otkrio da je na Marsu bilo mnogo vode prije 4 milijarde godina. Tamo nekad kad je zivot poceo nastajati na Zemlji, Mars je bio bogat vodom. Bas kao danas Zemlja. Od tada je isusio, atmosfera isparila, bas kao sto ce i zemljina atmosfera ispariti jednog dana. Analizom ovih uzoraka ce se odmah moci vidjeti da li se zivot razvio na Marsu.

Ja se nesto nadam da bismo uskoro mogli saznati odgovor na to pitanje. Sanse su male ali ipak postoje. Zamisli da se dokaze da je mars imao zivot ranije! Kakvo bi to bilo mijenjanje paradigme na ovoj temi, i generalno na temama o bogu. Ovo otkrice bi bukvalno od sadasnjeg Boga izuzetaka napravilo jos udaljenijeg boga izuzetaka. Vise se ne bi mogli kriti iza abiogeneze i palamuditi kako je "NEKO" morao stvoriti kompleksnost DNA te kako je neko morao stvoriti zivot. Jer tu se sada krije bog: u nekoliko mikrosekundi nakon big banga i u samom nastanku zivota na zemlji. To su te dvije oblasti gdje jos uvijek nemamo stabilnu teoriju koja je dokazana i koja objasnjava korake. Imamo generalnu predstavu kako su se stvari odvijale ali nemamo nista konkretno. Ovo bi definitivno bio jedan veliki korak da otjeramo Boga kao stvoritelja zivota. BUkvalno bi se pokazalo da je zivot moguc tamo gdje ima vode i da zemlja nije toliko posebna i specijalna. Zivot se razvije sam od sebe gdje ima vode.

Al ne treba se unaprijed radovati jer mozda se nista od toga ne otkrije. Ja sa nestrpljenjem cekam da vidim sta ce rezultati ove misije donijeti a jos sam vise nestrpljiv da cujem vijest kako je nova letjelica poletila sa ciljem da pokupi ove uzorke. Ipak treba do Marsa 9 mjeseci, isto toliko nazad tako da sve i da danas poleti nece se vratiti prije 2023-e.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4491 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 18/02/2021 19:23
šarf wrote: 17/02/2021 23:22 Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
Iz multiverzuma.
to je odavno diskutovano i nema nikakve teoloske kontradiktornosti, mislim ove moderne teorije povucene iz crtanih filmova i jesu za djecu. malo edukacije.

https://books.apple.com/us/book/fakhr-a ... d512572978
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4492 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

covjek u minuti sumiro temu.

The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4493 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 19/02/2021 00:38 Sad sam gledao intervju sa glavnim projekt menadzerom NASA-ine misije na Mars tj ove letjelice sto je danas sletila. Zadatak ove letjelice je da naravno koristi razne instrumente i salje podatke koje prikupi, medjutim njena glavna misija ce biti da kopa na marsu i uzima uzorke stijena. Naime, imaju kamere kojima ce snimati razne stijene i onda kad im se neka ucini zanimljiva poslace masinu da izbusi komad stijene i stavi ga u kapsulu. NASA sada sprema iducu misiju ciji ce zadak biti da ode na Mars i pokupi te stijene te ih vrati na Zemlju kako bi se mogle istrazivati.

Zasto je ovo bitno za ovu temu? Paaaaaaa glavni cilj vracanja stijena na zemlju ce biti istrazivanje strukture Marsa jer prethodni Rover je otkrio da je na Marsu bilo mnogo vode prije 4 milijarde godina. Tamo nekad kad je zivot poceo nastajati na Zemlji, Mars je bio bogat vodom. Bas kao danas Zemlja. Od tada je isusio, atmosfera isparila, bas kao sto ce i zemljina atmosfera ispariti jednog dana. Analizom ovih uzoraka ce se odmah moci vidjeti da li se zivot razvio na Marsu.

Ja se nesto nadam da bismo uskoro mogli saznati odgovor na to pitanje. Sanse su male ali ipak postoje. Zamisli da se dokaze da je mars imao zivot ranije! Kakvo bi to bilo mijenjanje paradigme na ovoj temi, i generalno na temama o bogu. Ovo otkrice bi bukvalno od sadasnjeg Boga izuzetaka napravilo jos udaljenijeg boga izuzetaka. Vise se ne bi mogli kriti iza abiogeneze i palamuditi kako je "NEKO" morao stvoriti kompleksnost DNA te kako je neko morao stvoriti zivot. Jer tu se sada krije bog: u nekoliko mikrosekundi nakon big banga i u samom nastanku zivota na zemlji. To su te dvije oblasti gdje jos uvijek nemamo stabilnu teoriju koja je dokazana i koja objasnjava korake. Imamo generalnu predstavu kako su se stvari odvijale ali nemamo nista konkretno. Ovo bi definitivno bio jedan veliki korak da otjeramo Boga kao stvoritelja zivota. BUkvalno bi se pokazalo da je zivot moguc tamo gdje ima vode i da zemlja nije toliko posebna i specijalna. Zivot se razvije sam od sebe gdje ima vode.

Al ne treba se unaprijed radovati jer mozda se nista od toga ne otkrije. Ja sa nestrpljenjem cekam da vidim sta ce rezultati ove misije donijeti a jos sam vise nestrpljiv da cujem vijest kako je nova letjelica poletila sa ciljem da pokupi ove uzorke. Ipak treba do Marsa 9 mjeseci, isto toliko nazad tako da sve i da danas poleti nece se vratiti prije 2023-e.
hehe

User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4494 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 19/02/2021 09:28
apsidejzi wrote: 19/02/2021 00:38 Sad sam gledao intervju sa glavnim projekt menadzerom NASA-ine misije na Mars tj ove letjelice sto je danas sletila. Zadatak ove letjelice je da naravno koristi razne instrumente i salje podatke koje prikupi, medjutim njena glavna misija ce biti da kopa na marsu i uzima uzorke stijena. Naime, imaju kamere kojima ce snimati razne stijene i onda kad im se neka ucini zanimljiva poslace masinu da izbusi komad stijene i stavi ga u kapsulu. NASA sada sprema iducu misiju ciji ce zadak biti da ode na Mars i pokupi te stijene te ih vrati na Zemlju kako bi se mogle istrazivati.

Zasto je ovo bitno za ovu temu? Paaaaaaa glavni cilj vracanja stijena na zemlju ce biti istrazivanje strukture Marsa jer prethodni Rover je otkrio da je na Marsu bilo mnogo vode prije 4 milijarde godina. Tamo nekad kad je zivot poceo nastajati na Zemlji, Mars je bio bogat vodom. Bas kao danas Zemlja. Od tada je isusio, atmosfera isparila, bas kao sto ce i zemljina atmosfera ispariti jednog dana. Analizom ovih uzoraka ce se odmah moci vidjeti da li se zivot razvio na Marsu.

Ja se nesto nadam da bismo uskoro mogli saznati odgovor na to pitanje. Sanse su male ali ipak postoje. Zamisli da se dokaze da je mars imao zivot ranije! Kakvo bi to bilo mijenjanje paradigme na ovoj temi, i generalno na temama o bogu. Ovo otkrice bi bukvalno od sadasnjeg Boga izuzetaka napravilo jos udaljenijeg boga izuzetaka. Vise se ne bi mogli kriti iza abiogeneze i palamuditi kako je "NEKO" morao stvoriti kompleksnost DNA te kako je neko morao stvoriti zivot. Jer tu se sada krije bog: u nekoliko mikrosekundi nakon big banga i u samom nastanku zivota na zemlji. To su te dvije oblasti gdje jos uvijek nemamo stabilnu teoriju koja je dokazana i koja objasnjava korake. Imamo generalnu predstavu kako su se stvari odvijale ali nemamo nista konkretno. Ovo bi definitivno bio jedan veliki korak da otjeramo Boga kao stvoritelja zivota. BUkvalno bi se pokazalo da je zivot moguc tamo gdje ima vode i da zemlja nije toliko posebna i specijalna. Zivot se razvije sam od sebe gdje ima vode.

Al ne treba se unaprijed radovati jer mozda se nista od toga ne otkrije. Ja sa nestrpljenjem cekam da vidim sta ce rezultati ove misije donijeti a jos sam vise nestrpljiv da cujem vijest kako je nova letjelica poletila sa ciljem da pokupi ove uzorke. Ipak treba do Marsa 9 mjeseci, isto toliko nazad tako da sve i da danas poleti nece se vratiti prije 2023-e.
hehe

Ameri im napravili sondu, Japanci je lansirali a oni su samo platili :lol:

I kakve to bogati ima veze sa onim sta sam ja napisao?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4495 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 19/02/2021 11:24
The 51st State wrote: 19/02/2021 09:28
apsidejzi wrote: 19/02/2021 00:38 Sad sam gledao intervju sa glavnim projekt menadzerom NASA-ine misije na Mars tj ove letjelice sto je danas sletila. Zadatak ove letjelice je da naravno koristi razne instrumente i salje podatke koje prikupi, medjutim njena glavna misija ce biti da kopa na marsu i uzima uzorke stijena. Naime, imaju kamere kojima ce snimati razne stijene i onda kad im se neka ucini zanimljiva poslace masinu da izbusi komad stijene i stavi ga u kapsulu. NASA sada sprema iducu misiju ciji ce zadak biti da ode na Mars i pokupi te stijene te ih vrati na Zemlju kako bi se mogle istrazivati.

Zasto je ovo bitno za ovu temu? Paaaaaaa glavni cilj vracanja stijena na zemlju ce biti istrazivanje strukture Marsa jer prethodni Rover je otkrio da je na Marsu bilo mnogo vode prije 4 milijarde godina. Tamo nekad kad je zivot poceo nastajati na Zemlji, Mars je bio bogat vodom. Bas kao danas Zemlja. Od tada je isusio, atmosfera isparila, bas kao sto ce i zemljina atmosfera ispariti jednog dana. Analizom ovih uzoraka ce se odmah moci vidjeti da li se zivot razvio na Marsu.

Ja se nesto nadam da bismo uskoro mogli saznati odgovor na to pitanje. Sanse su male ali ipak postoje. Zamisli da se dokaze da je mars imao zivot ranije! Kakvo bi to bilo mijenjanje paradigme na ovoj temi, i generalno na temama o bogu. Ovo otkrice bi bukvalno od sadasnjeg Boga izuzetaka napravilo jos udaljenijeg boga izuzetaka. Vise se ne bi mogli kriti iza abiogeneze i palamuditi kako je "NEKO" morao stvoriti kompleksnost DNA te kako je neko morao stvoriti zivot. Jer tu se sada krije bog: u nekoliko mikrosekundi nakon big banga i u samom nastanku zivota na zemlji. To su te dvije oblasti gdje jos uvijek nemamo stabilnu teoriju koja je dokazana i koja objasnjava korake. Imamo generalnu predstavu kako su se stvari odvijale ali nemamo nista konkretno. Ovo bi definitivno bio jedan veliki korak da otjeramo Boga kao stvoritelja zivota. BUkvalno bi se pokazalo da je zivot moguc tamo gdje ima vode i da zemlja nije toliko posebna i specijalna. Zivot se razvije sam od sebe gdje ima vode.

Al ne treba se unaprijed radovati jer mozda se nista od toga ne otkrije. Ja sa nestrpljenjem cekam da vidim sta ce rezultati ove misije donijeti a jos sam vise nestrpljiv da cujem vijest kako je nova letjelica poletila sa ciljem da pokupi ove uzorke. Ipak treba do Marsa 9 mjeseci, isto toliko nazad tako da sve i da danas poleti nece se vratiti prije 2023-e.
hehe

Ameri im napravili sondu, Japanci je lansirali a oni su samo platili :lol:

I kakve to bogati ima veze sa onim sta sam ja napisao?
ma nema ni tvoje sa temom, pa reko da prosirim of topic :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4496 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 19/02/2021 09:21
apsidejzi wrote: 18/02/2021 19:23
šarf wrote: 17/02/2021 23:22 Svaki zakon ima i zakonodavca.
Elektricitet,magnetizam,termodinamika,bozon ....sve je podređeno zakonima.
Molim te odgovori mi,od kuda svi ti zakoni ?
Iz multiverzuma.
to je odavno diskutovano i nema nikakve teoloske kontradiktornosti, mislim ove moderne teorije povucene iz crtanih filmova i jesu za djecu. malo edukacije.

https://books.apple.com/us/book/fakhr-a ... d512572978
Eh super sto si poceo citati knjige. Haj nam sad opisi ukratko o cemu se radi pa da mozemo diskutovati.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4497 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 19/02/2021 11:25 ma nema ni tvoje sa temom, pa reko da prosirim of topic :lol:
BIce bice ;) Joj kad mlada otkrije zivot na Marsu, hoce biti veselo teolozima da objasne kako je moguce :lol:
Last edited by apsidejzi on 19/02/2021 11:29, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4498 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 19/02/2021 11:28
The 51st State wrote: 19/02/2021 11:25 ma nema ni tvoje sa temom, pa reko da prosirim of topic :lol:
BIce bice ;)
nadaj se, ateisticki rabbit hole samo dublji i dublji biva. ova provala sa multiversom ti je jaka. i da je zivot na marsu bio to je opet samo potvrda Objave i Gospodara svjetova, a prije marsa vala mogli ste se dofatiti okeana da istrazite, svega 5% je dosad istrazeno, to bi bilo mnogo produktivnije i zanimljivije nego ove tlapnje prema svemiru.
Last edited by The 51st State on 19/02/2021 11:34, edited 2 times in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#4499 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 19/02/2021 11:29
apsidejzi wrote: 19/02/2021 11:28
The 51st State wrote: 19/02/2021 11:25 ma nema ni tvoje sa temom, pa reko da prosirim of topic :lol:
BIce bice ;)
nadaj se, ateisticki rabbit hole samo dublji i dublji biva.
I sve dalje i dalje gura vaseg nepostojeceg boga. Sad vise hudnjak nece biti jedinstven ni na Zemlji. Odoh plakat...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4500 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 19/02/2021 11:30
The 51st State wrote: 19/02/2021 11:29
apsidejzi wrote: 19/02/2021 11:28
BIce bice ;)
nadaj se, ateisticki rabbit hole samo dublji i dublji biva.
I sve dalje i dalje gura vaseg nepostojeceg boga. Sad vise hudnjak nece biti jedinstven ni na Zemlji. Odoh plakat...
nope samo potvrdjuj teisticko nevjerovanje da je univezmum bez kreatora i da je 0+0=1, nauka je dosad sve afirmirala i potvrdila sto je u njenoj moci sto se tice postojanja Boga.
Post Reply