Kurs ruskog jezika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1 Kurs ruskog jezika

Post by sandzokan »

Ima li neko informaciju gdje se u Sarajevu odrzava kurs ruskog jezika? Znam da bih bar pocetni stepen mogao nauciti i na internetu ali dosta vremena provodim za kompjuterom tako da bih radije otisao na klasicno predavanje...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2 Re: Kurs ruskog jezika

Post by arzuhal »

Koliko je meni poznato, a rado bih da me neko demantuje, najozbiljniji kurs ruskog jezika i nemaš u Sarajevu (ima nekih centara za učenje stranih jezika koji to, kao, nude...) nego u Istočnom Sarajevu: http://lukavicaonline.com/kurs-ruskog-j ... -sarajevu/
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4 Re: Kurs ruskog jezika

Post by sandzokan »

@arzuhal
Hvala...
Cudi me ovo trajanje kursa od 4 mjeseca za prvi stepen. Kao da je japanski a ne ruski. U svakom slucaju hvala, raspitat cu se
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#5 Re: Kurs ruskog jezika

Post by azurna_obala »

Ima oglas na Vilsonovom šetalištu za instrukcije iz ruskog jezika, nažalost nemam kontakt.
džakailibu
Posts: 617
Joined: 08/05/2013 11:37

#6 Re: Kurs ruskog jezika

Post by džakailibu »

sandzokan wrote:@arzuhal
Hvala...
Cudi me ovo trajanje kursa od 4 mjeseca za prvi stepen. Kao da je japanski a ne ruski. U svakom slucaju hvala, raspitat cu se
nemoj da te cudi, jako tezak jezik. e sada bas bi volio sta o gradiva prelaze u tom prvom stepenu. ako se hvataju glagola kretanja ili padeza onda je 4 mjeseca minimalno
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#7 Re: Kurs ruskog jezika

Post by sandzokan »

džakailibu wrote:
sandzokan wrote:@arzuhal
Hvala...
Cudi me ovo trajanje kursa od 4 mjeseca za prvi stepen. Kao da je japanski a ne ruski. U svakom slucaju hvala, raspitat cu se
nemoj da te cudi, jako tezak jezik. e sada bas bi volio sta o gradiva prelaze u tom prvom stepenu. ako se hvataju glagola kretanja ili padeza onda je 4 mjeseca minimalno
Pretpostavljam da si ti učio ruski?
Nisam se informisao, oslonio sam se na činjenicu da su i ruski i bosanski slavenski jezici sa istim korijenima, dosta ima sličnih riječi, pomislio sam i da im je gramatika bar donekle približna. Iskreno mislio sam da i sam mogu naučiti osnove preko online kurseva. Baš sam ˝potcijenio˝ ruski. :(
Napiši, ako imaš vremena, neka svoja iskustva.
džakailibu
Posts: 617
Joined: 08/05/2013 11:37

#8 Re: Kurs ruskog jezika

Post by džakailibu »

ne znam sta da ti kazem. mozda sam ja kapacitiran, mozda mi jezici ne idu najbolje tako da uzmi moje misljenje sa zadrskom. Ne znam koliko ti treba i sta ti je cilj, ja zivim u zemlji u kojoj se govori ruski, nije zvanican ali se govori. da znam osnove svakodnevne komunikacije znam, da mogu zavrsiti razlicite poslove mogu da mislim da sam ga savladao i da ga znam daleko od toga.To sto je slican nasem cini mi se da nije plus. cesto blefiram, korsitim nase rijeci sa ruskim akcentom i samo se provaljujem. dosta rijeci su iste ali imaju potpuno drugo znacenje. nemoj podcijeniti ruski, jako lijep i bogat jezik. nacin konstrukcije recenice, smisao kako objasnjavaju pojavu, kako uproste je potpuno razlicit od naseg. padezi imaju jedan manje od naseg jezika ali su nastavci potpuno drugaciji- i to stvara odredjenu konfuziju u mojoj glavi. glagoli dvizenja - kretanja su vrh imaju dvije konstrukcije i jako paze na to- jehat- kreces se u autu ili kamionu u jednom pravcu a jezdit tamo i obratno ili u vise pravaca. iskreno uvijek idem sa predubjedjenjem da to nije problem ako koristis ja jedu a govoris o necemu sto radis svakodnevno dakle ja jedu na rabotu kazhdij denj ( trebalo bi ja jezhu).- i ovo je samo ako ides sa autom. no to je jako neparavilno - jako su orjentisani na te detalje vise nego na ono sto je tvoj cilj a to je da ides na posao (koga briga jel ides pjeske autom na konju...) no oni imaju taj jedna striktan odnos prema jeziku i informacijama koje zelis da podijelis. jer ako kazes ja hazhu (od glagola hodit) na rabotu kazdji denj- sto bi trebalo biti da ides na posao svaki dan oni ce te pitati pjeshkom? kao ides pjeske svaki dan na posao? e sada, vremenom naviknes pa razmisljas unaprijed da kazes da ja jezhu (to je od glagola jezdit (kretati se autom , transportom) prvo lice) na rabotu kazhdij denj. Znam da ti nista nisam objasnio, mi ovo ti je uprosteni primjer no ako si zainteresovan ruski treba znati.
Ako si u sarajevu znam djevojku koja je ruskinja a daje casove (mislim da nije jeftina)
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#9 Re: Kurs ruskog jezika

Post by sandzokan »

Nije mi potreban za nista konkretno. U ovome gradu drugi jezici su daleko korisniji u nekim poslovnim kontaktima. Iz neke proste simpatije prema ruskoj kulturi i mrtvom panslavizmu imam tu zelju da ucim ruski.
Planiram za vikend da sjednem i saznam sve sto mogu o procesu ucenja. Ako budem misljenja da ce mi oduzeti suvise vremena i energije onda cu to ostaviti za neka dokonija vremena. A tebi hvala na informacijama
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#10 Re: Kurs ruskog jezika

Post by victom »

kad padneš iz kursa ruskog jezika to onda postaje Kursk ruskog jezika.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:45, edited 2 times in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11 Re: Kurs ruskog jezika

Post by arzuhal »

sandzokan wrote:Nije mi potreban za nista konkretno. U ovome gradu drugi jezici su daleko korisniji u nekim poslovnim kontaktima. Iz neke proste simpatije prema ruskoj kulturi i mrtvom panslavizmu imam tu zelju da ucim ruski.
Planiram za vikend da sjednem i saznam sve sto mogu o procesu ucenja. Ako budem misljenja da ce mi oduzeti suvise vremena i energije onda cu to ostaviti za neka dokonija vremena. A tebi hvala na informacijama
Ako si s engleskim koliko-toliko dobar i razumiješ ga, aktiviraj se na Memrise-u i/ili Duolinguo (možeš i preko kompjutera, a možeš i skinuti aplikaciju preko Google Store-a na smartfon, to je najbolje), aktiviraj kurs ruskog jezika za početnika i svaki dan odradi 5 minuta, nauči neke riječi, mrvu gramatike, tek toliko da ti uđe u uho, da malo jezik lomiš ili poliraš, a ne nešto puno i ozbiljno odmah...

I odeš na stranice poput ove http://tatjanadimitrijevic.blogspot.ba/ ... ssian.html gdje se malo upoznaš s osnovama, kako se neka slova izgovaraju ovako a kada drukčije, itd. Ne treba za to puno vremena...Usput nako...

I knjiga "Ruski u 100 lekcija" nije nimalo loša za početnika, da ga malo upozna s nekim stvarima, tako da može započeti i sam s učenjem, pa ako krene, onda nije teško upisati neki kurs ako ima, a kursevi su uvijek dobri zbog konverzacije i vježbanja...
Post Reply