Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#51 Re: Polaganje A1.1 nivoa u Goethe Institutima

Post by Baba_Droga »

dobar osjecaj wrote: Stranica GI je prilicno pregledna i kad se detaljno "zarovis" mozes naci pregrst korisnih informacija na nasem jeziku, ukljucujuci opise i detalje ispita za sve nivoe i podnivoe. Sretno!
[/quote]

Dragi/a dobri osjećaju, hvala puno na iscrpnom odgovoru. Ovo je u velikoj mjeri smirilo moje strahove oko njemačkog :)
Moja mala greška je što sam napisala da se radi o A1.1. nivou, a zapravo radi se o kompet A1 nivou, ali sigurna sam da to puno toga ne mjenja. (jer na GI nema polaganja A1.1. već cjelokupno A1....bar koliko sam čula)
U svakom slučaju još jednom ti hvala...vidim da sam na dobrom putu ;)
Bond0001
Posts: 11
Joined: 04/11/2014 10:41

#52 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Bond0001 »

Pozdrav svima, možda nisam na pravom topicu ali me zanima jeli iko probao ove online kurseve njemačkog jezika koji se nude preko stranica grupna kupovine po dosta povoljnim cijenama.
Ako neko ima neko iskustvo sa ovim molim bi da ga podijeli s nama, može li se išta naučit, vrijedi li išta?
Unaprijed hvala
dona
Posts: 53
Joined: 06/07/2008 11:13

#53 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dona »

Bond0001 wrote:Pozdrav svima, možda nisam na pravom topicu ali me zanima jeli iko probao ove online kurseve njemačkog jezika koji se nude preko stranica grupna kupovine po dosta povoljnim cijenama.
Ako neko ima neko iskustvo sa ovim molim bi da ga podijeli s nama, može li se išta naučit, vrijedi li išta?
Unaprijed hvala
Ja sam kupila taj kupon za online kurs i totalno se razocarala. Na pocetku su jednom sedmicno, koliko se sjecam, slali lekcije i onda su poslali kao neki test da uradimo i od tada evo skoro mjesec dana je proslo, nista. Srecom, idem na kurs njemackog u Poliglot pa mi toliko nije ni bitan ovaj, ali samo sam htjela reci da je to totalni promasaj.
Ja sam platila 20KM, a reklamiralo se kao da je inace oko 800-900km, uglavnom podvala velika! Ne vrijedi ni 20KM!
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#54 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Klitemnestraaa »

Pozdrav, ima li iko iskustva s instrukcijama 1 na 1?
Naime, ja sam položila A2 njemačkog, ali mi do oktobra treba B2 minimum, svakako sam se mislila na Goethe upisati sad dva semestra, tj. od januara do aprila i od aprila do jula, ali za ta dva ću preći B1.1 i B1.2 pa sam mislila da malo intenzivnije radim, volje ima, vremena relativno ima.

Vidjela sam imaju na Goetheu intenzivni, ali piše da se nijedan kurs ne održava ispod 10-ak meni se čini polaznika pa sumnjam da bih mogla to.
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#55 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by [Emma] »

Znate li kakva je škola stranih jezika I am na pofalićima? Sviđa mi se što imaju intenzivni kurs 5x sedmično, ali ne nalazim baš neke informacije o njima.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#56 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Bolonjac »

Najbolji nacin za nauciti Njemacki kad vec malo razumijete jezik je gledati njemacki TV(Pro7 ima super filmove) jer vam onda fraze "udju u uho". Uz to obavezno upisati neki kurs i raditi zadace.
User avatar
JLZbunjenog
Posts: 167
Joined: 27/04/2015 21:40
Location: prcvarnica

#57 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by JLZbunjenog »

Kakvi su ovi Interlingua Edukacioni Centar i da li su priznate diplome ? Hvala
User avatar
Postpostmoderna
Posts: 89
Joined: 05/11/2017 01:39

#58 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Postpostmoderna »

samo je jedna firma najjaca u sarajevu po ovom pitanju i to zbog dobrih koka koje se ne stede tu :D
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#59 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by GoodTaste »

Ko je najbolji da se krene s pologanjem njemackog jezika?

Goethe ili Poligot ili mozda neko treci?
Totalni sam pocetnik i znam 5 rijeci :lol:

Kad se uci kurs u recimo Goethe institutu da li se dobije certifikat ili se mora za to dodatno placati?
Recimo jedna "firma" nudi kurs ali za certifikat se dodatno placa... Ima li to negdje da je u sklopu kursa?

Kakve su cijene, opcenito?

Ajmo neke upute :D

1. Poliglot
2. CPE
3. Goethe
4. ???
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#60 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Thorgerson »

GoodTaste wrote:Ko je najbolji da se krene s pologanjem njemackog jezika?

Goethe ili Poligot ili mozda neko treci?
Totalni sam pocetnik i znam 5 rijeci :lol:

Kad se uci kurs u recimo Goethe institutu da li se dobije certifikat ili se mora za to dodatno placati?
Recimo jedna "firma" nudi kurs ali za certifikat se dodatno placa... Ima li to negdje da je u sklopu kursa?

Kakve su cijene, opcenito?

Ajmo neke upute :D

1. Poliglot
2. CPE
3. Goethe
4. ???
U google ukucaj svaki od ovih, imaju stranice i imas i cijene.

Koliko znam certifikat moras platiti. Znaci ides na kurs, ucis, ako mislis da si spreman uplatis test.

Ako hoces OSD certifikat
https://www.sarajevo-oesterreichinstitut.ba

Ako hoces Goethe certifikat:
https://www.goethe.de/ins/ba/bs/index.html
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#61 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by GoodTaste »

Thorgerson wrote:
GoodTaste wrote:Ko je najbolji da se krene s pologanjem njemackog jezika?

Goethe ili Poligot ili mozda neko treci?
Totalni sam pocetnik i znam 5 rijeci :lol:

Kad se uci kurs u recimo Goethe institutu da li se dobije certifikat ili se mora za to dodatno placati?
Recimo jedna "firma" nudi kurs ali za certifikat se dodatno placa... Ima li to negdje da je u sklopu kursa?

Kakve su cijene, opcenito?

Ajmo neke upute :D

1. Poliglot
2. CPE
3. Goethe
4. ???
U google ukucaj svaki od ovih, imaju stranice i imas i cijene.

Koliko znam certifikat moras platiti. Znaci ides na kurs, ucis, ako mislis da si spreman uplatis test.

Ako hoces OSD certifikat
https://www.sarajevo-oesterreichinstitut.ba

Ako hoces Goethe certifikat:
https://www.goethe.de/ins/ba/bs/index.html
Posto bih ucio od 0, a cijene se razlikuju u nekih 60-70 KM, ne znam da li je uredu za taj pocetni level (prvi) uzeti taj najjeftiniji kurs (36 casova)?
Cijene su od 120, 130, 140 (Pliglot) i 195 KM (CPE)...

Da li ce se nesto bolje nauciti kod ovih sto je skuplje, a opet je pocetni level, ako me razumijete... Ako se odlucim kod skupljih, a opet to sve tu negdje, ovamo kod jeftinijih 1/3 bolje prodjem :mrgreen:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#62 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Klitemnestraaa »

GoodTaste wrote:
Thorgerson wrote:
GoodTaste wrote:Ko je najbolji da se krene s pologanjem njemackog jezika?

Goethe ili Poligot ili mozda neko treci?
Totalni sam pocetnik i znam 5 rijeci :lol:

Kad se uci kurs u recimo Goethe institutu da li se dobije certifikat ili se mora za to dodatno placati?
Recimo jedna "firma" nudi kurs ali za certifikat se dodatno placa... Ima li to negdje da je u sklopu kursa?

Kakve su cijene, opcenito?

Ajmo neke upute :D

1. Poliglot
2. CPE
3. Goethe
4. ???
U google ukucaj svaki od ovih, imaju stranice i imas i cijene.

Koliko znam certifikat moras platiti. Znaci ides na kurs, ucis, ako mislis da si spreman uplatis test.

Ako hoces OSD certifikat
https://www.sarajevo-oesterreichinstitut.ba

Ako hoces Goethe certifikat:
https://www.goethe.de/ins/ba/bs/index.html
Posto bih ucio od 0, a cijene se razlikuju u nekih 60-70 KM, ne znam da li je uredu za taj pocetni level (prvi) uzeti taj najjeftiniji kurs (36 casova)?
Cijene su od 120, 130, 140 (Pliglot) i 195 KM (CPE)...

Da li ce se nesto bolje nauciti kod ovih sto je skuplje, a opet je pocetni level, ako me razumijete... Ako se odlucim kod skupljih, a opet to sve tu negdje, ovamo kod jeftinijih 1/3 bolje prodjem :mrgreen:
Ja sam polozila Goethe B2 i imam iskustva s ucenjem stranih jezika, sto na GI sto okolo.
Ja sam A nivo sama naucila. Za citav A ako znas dobro gramatiku bhs-a i jos ako znas engleski i kuzis se u jezike, mozes sama nauciti za mjesec dana. Rijeci i fraze se namapet moraju nauciti, jbg. A gramatika se mora vjezbati. Ali ja osobno bih radije isla na neki znj kurs i kupila si kvalitetan rjecnik ili rjecnik + dobra vjezbenica na tom nivou jer je stvarno bazican.

ALI ukoliko si nesiguran/na i nemas motivacije, onda GI stvarno preporucujem jer kad das vise $$ vise ti je stalo da ga zavrsis, plus jako su dobri i imaju dobre materijale.
Na GI sam citav B1 zavrsila i mogu reci sve najbolje. B2 sam sama ucila buduci da sam vec bila u Njem. te pricala s ljudima i kupila sam si neku vjezbenicu koju sam citavu presla, to je bila gramatika za citav B1 i B2. Nakon toga mi je lako bilo poloziti, narocito usmeni. Mislim da je najbitnije, ali i najteze na pocetku uciti rijeci i gramatiku, a zatim kad prodjes b1 mogu se poceti i knjige citati i gledati serije i lakse ide.
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#63 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by GoodTaste »

Certifikat mi i nije trenutno toliko bitan, vec jednostavno da znam "progovoriti" neke osnovne stvari. Ne znam da li se toliko razlikuju ovi osnovi jer ne bih da placam nesto 200+, ako isti start mogu dobiti i za recimo 50KM manje... Krecem od prve rijeci. Apsolutno nista ne znam :D
Pa mi je to nedoumica... Da li je kod svakoga A1.1 isti ili se kod nekoga predje vise gradiva ili sta vec za isti kurs, pocetak...?
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#64 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by SmoLe »

prije kursa mozes malo i sam/a uciti, imas po youtube zena neka objasnjava sve fino lekciju po lekciju o njemackom jeziku.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#65 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Thorgerson »

Klitemnestraaa wrote: Ja sam polozila Goethe B2 i imam iskustva s ucenjem stranih jezika, sto na GI sto okolo.
Ja sam A nivo sama naucila. Za citav A ako znas dobro gramatiku bhs-a i jos ako znas engleski i kuzis se u jezike, mozes sama nauciti za mjesec dana. Rijeci i fraze se namapet moraju nauciti, jbg. A gramatika se mora vjezbati. Ali ja osobno bih radije isla na neki znj kurs i kupila si kvalitetan rjecnik ili rjecnik + dobra vjezbenica na tom nivou jer je stvarno bazican.

ALI ukoliko si nesiguran/na i nemas motivacije, onda GI stvarno preporucujem jer kad das vise $$ vise ti je stalo da ga zavrsis, plus jako su dobri i imaju dobre materijale.
Na GI sam citav B1 zavrsila i mogu reci sve najbolje. B2 sam sama ucila buduci da sam vec bila u Njem. te pricala s ljudima i kupila sam si neku vjezbenicu koju sam citavu presla, to je bila gramatika za citav B1 i B2. Nakon toga mi je lako bilo poloziti, narocito usmeni. Mislim da je najbitnije, ali i najteze na pocetku uciti rijeci i gramatiku, a zatim kad prodjes b1 mogu se poceti i knjige citati i gledati serije i lakse ide.
Mozes li napisati malo vise informacija o samom Goethe testu.

Je li npr uslov za polaganje npr. B1 testa da imas polozeno A testove. Ili ti mozes sam izabrati onaj test za koji mislis da si spreman. Ili je najbolje polagati test za testom (mada ako se mora tako onda je to bacanje love). Jesu li rigorozni na tim testovima, kolika je mogucnost greske. :evil:

Koliko ti je otprilike vremenski trebalo da doguras do B2.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#66 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Thorgerson wrote: Je li npr uslov za polaganje npr. B1 testa da imas polozeno A testove. Ili ti mozes sam izabrati onaj test za koji mislis da si spreman. Ili je najbolje polagati test za testom (mada ako se mora tako onda je to bacanje love). Jesu li rigorozni na tim testovima, kolika je mogucnost greske. :evil:

Koliko ti je otprilike vremenski trebalo da doguras do B2.
Nikad u GI nijedan test nije bio uslovljen polaganjem prethodnih nivoa. Inace kad se kod njih ide na kurs nema nikavog obaveznog polaganja na kraju nastave. Kad osjetis da si spreman da polazes za neki odredjeni nivo, prijavis se za taj nivo i polazes. Mozes na razlicitim stranicama raditi probne testove da vidis na kojem si nivou. Ja licno sam bila veoma posvecena ucenju koliko sam mogla priustiti uz posao i druge obaveze. Nakon pola godine intenzivnog ucenja na probnom testiranju u Njemackoj su me odmah ubacili na B1. Nakon godinu i po ucenja sam isla na C1.

U GI su kursevi bas usitnjeni i recimo za tri godisnja kursa koliko je moguce kalendarski odraditi kad bi isao po redu za godinu bi odradio A1.1 A1.2 i A2.1. Ja sam isla na neke kurseve u GI, neke sama odradjivala kuci uz svakodnevno ucenje iz tih udzbenika i raznih drugih sadrzaja. Nisam imala vremena za tako usporeno i usitnjeno ucenje.
Upoznala sam tipa iz Rusije koji je za godinu dana dosao od nule do C1 ali on je bas manijakalno ucio svakodnevno.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#67 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by PlayItCoolowski »

GoodTaste wrote:Certifikat mi i nije trenutno toliko bitan, vec jednostavno da znam "progovoriti" neke osnovne stvari. Ne znam da li se toliko razlikuju ovi osnovi jer ne bih da placam nesto 200+, ako isti start mogu dobiti i za recimo 50KM manje... Krecem od prve rijeci. Apsolutno nista ne znam :D
Pa mi je to nedoumica... Da li je kod svakoga A1.1 isti ili se kod nekoga predje vise gradiva ili sta vec za isti kurs, pocetak...?
U Poliglotu redovni kurs traje dva mjeseca (mjesecno 75KM). Radi se po knjizi Menschen.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#68 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by batara »

Je li neko radio ovaj "Einstufungstest"/Ulazni test na Goetheu? Interesuje me na kojem to principu radi, ako neko ima iskustva sa tim da objasni sta i kako.. Posto se vec odavno pripremam b1 da polozim i kontam da odem prvo na testiranje prije nego sto izadjem na ispit...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#69 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

batara wrote:Je li neko radio ovaj "Einstufungstest"/Ulazni test na Goetheu? Interesuje me na kojem to principu radi, ako neko ima iskustva sa tim da objasni sta i kako.. Posto se vec odavno pripremam b1 da polozim i kontam da odem prvo na testiranje prije nego sto izadjem na ispit...
Odes bez najave u njihovu sluzbu za ucenje jezika, kazes da zelis raditi taj test. Daju ti test za koji treba mozda pola sata (ne sjecam se najbolje). Odmah po uradjenom testu, pregledaju i kazu ti rezultat i predloze na koji nivo kod njih da se upises prema rezultatima testa. Isto mozes sam uraditi na bezbroj online testova.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#70 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by pirmin »

Ako smijem, ja bih svakog savjetovao da se ne opterecuje previse jezikom, on dodje sam od sebe kad zivis na tom podrucju.
Daleko vaznije je steci skillse, oni su ti koji garantuju radno mjesto.
Jedina iznimka su oni koji se krecu na polju komunikacije, tu nema pardona. Osim kod Engleza/Amera, oni ne moraju znati druge jezike jer
im porijeklo po defaultu ima swag. :D
Njemacko govorno podrucje je prepuno ljudi koji su jednostavno teski antitalenti za jezike pa opet zive. Od cistaca pa do doktora. :)
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#71 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by ortodont »

Moze li me neko prosvijetliti, njemačka ambasada samo priznaje Goethe?

Može li se npr. slušati u Poliglotu pa polagati na Goetheu?
User avatar
escobar__
Posts: 8855
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#72 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by escobar__ »

Priznaje i ÖSD koliko mi je poznato.
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#73 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by melac »

ortodont wrote:Moze li me neko prosvijetliti, njemačka ambasada samo priznaje Goethe?

Može li se npr. slušati u Poliglotu pa polagati na Goetheu?
Priznaje Goethe ili OSD, a ti se mozes pripremati za test negdje drugo ili samostalno cak. Jer Goethe organizuje odvojeno ispite poznavanja njemackog jezika, a odvojeno kurs njemackog jezika. I ti ako si spreman mozes odmah na ispit, prijavis se, uplatis i polozis.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#74 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Ana Maria »

Da li u Sarajevu ima neka skola stranih jezika kod koje mogu bez pohadjanja kursa polagati za certifikat i odmah dobiti isti? Koliko to kosta? :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#75 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by KatarinaKosaca »

Ana Maria wrote:Da li u Sarajevu ima neka skola stranih jezika kod koje mogu bez pohadjanja kursa polagati za certifikat i odmah dobiti isti? Koliko to kosta? :)
svaka. U Goethe je ispit jednom mjesecno i kosta 220KM..Za B1. Za ostale nivoe je slicna cijena. I to je princip svih jezickih skola. Plati ispit i polazi ispit. Ako sam dobro razumjela tvoje pitanje
Post Reply