Kurban

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#51 Re: Kurban

Post by Great Cornholio »

NIN wrote:
Great Cornholio wrote:Ja mislim da je Muhamed želio da onima koji su, u vremenu kad je on živio i propovjedao svoju vjeru, klali djecu, zato što su mislili da Bog od njih zahtijeva, da zamjenu u vidu kurbana, time je učinio hunanu stvar, prekinuo je tradiciju prinošenja ljudskih žrtava "bogovima".
Totalno pogresno! :-)
To je moje viđenje ove zapovjedi koje se muslimani moraju pridržavati ako hoće da uđu u Dženet, a oficijelna je da je Muhamed tvrdio da mu je Bog, preko meleka Džibrila, prenio da je svaki musliman dužan da zakolje kurban, jer kurban će ga prenijeti preko sirat ćuprije, koja je tanka kao niti, a oštra kao žilet.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#52 Re: Kurban

Post by nasa »

Great Cornholio wrote:
NIN wrote:
Great Cornholio wrote:Ja mislim da je Muhamed želio da onima koji su, u vremenu kad je on živio i propovjedao svoju vjeru, klali djecu, zato što su mislili da Bog od njih zahtijeva, da zamjenu u vidu kurbana, time je učinio hunanu stvar, prekinuo je tradiciju prinošenja ljudskih žrtava "bogovima".
Totalno pogresno! :-)
To je moje viđenje ove zapovjedi koje se muslimani moraju pridržavati ako hoće da uđu u Dženet, a oficijelna je da je Muhamed tvrdio da mu je Bog, preko meleka Džibrila, prenio da je svaki musliman dužan da zakolje kurban, jer kurban će ga prenijeti preko sirat ćuprije, koja je tanka kao niti, a oštra kao žilet.
Hajde ne lupaj ili se pravis opet naivan....
Svaki drugi hadis je slican u smislu da se istice vrijednost nekih djela i nagrada dzenet...
Oficijelno je da je to Kur'anski propis, a ne nikako hadiski podotovo ne jednog hadisa!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#53 Re: Kurban

Post by Great Cornholio »

nasa wrote: Hajde ne lupaj ili se pravis opet naivan....
Svaki drugi hadis je slican u smislu da se istice vrijednost nekih djela i nagrada dzenet...
Oficijelno je da je to Kur'anski propis, a ne nikako hadiski podotovo ne jednog hadisa!
Ok, neću više lupati i praviti se naivan.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#54 Re: Kurban

Post by nasa »

NIN wrote:
nasa wrote:Kad god otvorim temu isto pa kontam u cemu je fol, rade to mnogi i u Sarajevu, samo uplate....
Kurban na daljinski. :lol:
Ma ja, niko ne zna siromasne ,ne zna kome da podijeli, sto pazi nije daleko od istine...
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#55 Re: Kurban

Post by animals »

nasa wrote:
NIN wrote:
nasa wrote:Kad god otvorim temu isto pa kontam u cemu je fol, rade to mnogi i u Sarajevu, samo uplate....
Kurban na daljinski. :lol:
Ma ja, niko ne zna siromasne ,ne zna kome da podijeli, sto pazi nije daleko od istine...
ma danasnji siromasi hoce pare..kakvo meso..
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#56 Re: Kurban

Post by nasa »

Great Cornholio wrote:
nasa wrote: Hajde ne lupaj ili se pravis opet naivan....
Svaki drugi hadis je slican u smislu da se istice vrijednost nekih djela i nagrada dzenet...
Oficijelno je da je to Kur'anski propis, a ne nikako hadiski podotovo ne jednog hadisa!
Ok, neću više lupati i praviti se naivan.
Ne moras se ljutiti :D nego ne mozes reci oficijelno je tako i dati jedan hadis.
To je propis koji je ima humanitarni karakter prvenstveno s druge strana on zadovoljava i ljudsku potrebu za ritualima kroz koje se priblizavaju Bogu.Muslimani sve rade u ime Boga pa tako se i kurban kolje u ime Boga ali Bogu on nije potreban, potrebno je nama da kroz vjeru u Boga cineci za sebe ucinimo za druge.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#57 Re: Kurban

Post by Great Cornholio »

nasa wrote:
Great Cornholio wrote:
nasa wrote: Hajde ne lupaj ili se pravis opet naivan....
Svaki drugi hadis je slican u smislu da se istice vrijednost nekih djela i nagrada dzenet...
Oficijelno je da je to Kur'anski propis, a ne nikako hadiski podotovo ne jednog hadisa!
Ok, neću više lupati i praviti se naivan.
Ne moras se ljutiti :D nego ne mozes reci oficijelno je tako i dati jedan hadis.
To je propis koji je ima humanitarni karakter prvenstveno s druge strana on zadovoljava i ljudsku potrebu za ritualima kroz koje se priblizavaju Bogu.Muslimani sve rade u ime Boga pa tako se i kurban kolje u ime Boga ali Bogu on nije potreban, potrebno je nama da kroz vjeru u Boga cineci za sebe ucinimo za druge.
Tako mene naučio vjeruočitelj na vjeronauci, za vrijeme rata, kad sam išao u srednju školu, on je kriv zašto sam ja mislio da je to oficijalni stav Islama, da svi muslimani kolju kurban zato što misle da bez njegove pomoći neće moći ući u Dženet, u koji se ulazi preko sirat ćuprije, tanke kao nit, a oštre kao žilet :)

Pa eto, ako Bogu ne treba kurban, ako je motivacija za klanje kurbana isključivo humantarne prirode, da se meso podijeli siromašnima, onda Bog ne bi imao ništa protiv ni da se siromašnima pomogne na neki drugi način, npr. umjesto mesa da im se pomogne parama ili nečim drugim što im je neophodno.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#58 Re: Kurban

Post by nasa »

Imamo i to, sadaka!
Nisi svi ni obaveznici za kurban pa, vjeroucitelj nikako nije moga tvrditi da bez kurbana neces u dzenet....
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#59 Re: Kurban

Post by klixo »

Kurbani ce biti jahalica preko sirat cuprije koja je tanja od dlake ,a ostrija od maca.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#60 Re: Kurban

Post by Great Cornholio »

nasa wrote:Imamo i to, sadaka!
Nisi svi ni obaveznici za kurban pa, vjeroucitelj nikako nije moga tvrditi da bez kurbana neces u dzenet....
E pa jeste, to nam je pričao, znači do njega je.

Nego, srećan ti Bajram, a i svim ostalim koji iskreno vjeruju u Boga, i trude se da ga prikažu u što ljepšem "izdanju" :)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#61 Re: Kurban

Post by nasa »

Great Cornholio wrote:
nasa wrote:Imamo i to, sadaka!
Nisi svi ni obaveznici za kurban pa, vjeroucitelj nikako nije moga tvrditi da bez kurbana neces u dzenet....
E pa jeste, to nam je pričao, znači do njega je.

Nego, srećan ti Bajram, a i svim ostalim koji iskreno vjeruju u Boga, i trude se da ga prikažu u što ljepšem "izdanju" :)
Hvala G.C. :)
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#62 Re: Kurban

Post by jedna tamo »

Sretan Bajram forumašima koji slave!
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#63 Re: Kurban

Post by asurbanipal »

Svim mojim ahbabima, prijateljima, poznanicima, braći, sestrama i forumašima, čestitam ovaj mubarek blagdan riječima: Bajram Šerif Mubarek Olsun, i želim da ga provedu u zdravlju, miru i rahatluku sa svojim najmilijim...

User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#64 Re: Kurban

Post by nasa »

Allah razi olsun i Bajram serif mubarek olsun :)
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#65 Re: Kurban

Post by Ultravox »

Bajram Šerif Mubarek Olsun!
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#66 Re: Kurban

Post by minderpuza »

Bajram Mubarek Olsun i molim Allaha SWT da primi moja i vasa dobra djela Amin :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#67 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Bajram serif mubarek olsun ,i ovdje :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#68 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Bajram u Litvaniji :)

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#69 Re: Kurban

Post by fatamorgana »

theTruePath wrote:Bajram u Litvaniji :)

A u Sveckoj?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#70 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Pa vecina tih navijaca u Litvaniji su svedjani ili druga dijaspora.i sretan bajram fato
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#71 Re: Kurban

Post by matematicar_teski »

ima li ijedan fudbaler ovdje :D ?
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#72 Re: Kurban

Post by HM 2011 »

Bajram Šerif Mubarek Olsun

(Ramazanski bajram je islamski praznik kojim se obilježava kraj mjeseca posta ramazana. Bajram se kod Bošnjaka obično čestita ovako: Bajram šerif mubarek olsun. U prevodu: "Neka je plemeniti bajram blagoslovljen." Odgovara se ovako: Allah razi olsun, u prevodu: "Neka je Allah zadovoljan.")

Odmah ujedno i

Odlazak u Brazil Šerif Mubarek Olsun !
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#73 Re: Kurban

Post by theTruePath »

HM 2011 wrote:Bajram Šerif Mubarek Olsun

(Ramazanski bajram je islamski praznik kojim se obilježava kraj mjeseca posta ramazana. Bajram se kod Bošnjaka obično čestita ovako: Bajram šerif mubarek olsun. U prevodu: "Neka je plemeniti bajram blagoslovljen." Odgovara se ovako: Allah razi olsun, u prevodu: "Neka je Allah zadovoljan.")

Odmah ujedno i

Odlazak u Brazil Šerif Mubarek Olsun !
`

Brazil razi Olsun :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#74 Re: Kurban

Post by theTruePath »

HM 2011 wrote:Bajram Šerif Mubarek Olsun

(Ramazanski bajram je islamski praznik kojim se obilježava kraj mjeseca posta ramazana. Bajram se kod Bošnjaka obično čestita ovako: Bajram šerif mubarek olsun. U prevodu: "Neka je plemeniti bajram blagoslovljen." Odgovara se ovako: Allah razi olsun, u prevodu: "Neka je Allah zadovoljan.")

Odmah ujedno i

Odlazak u Brazil Šerif Mubarek Olsun !
`

Brazil razi Olsun :D
gringo1
Posts: 121
Joined: 27/03/2013 23:29

#75 Re: Kurban

Post by gringo1 »

Kurban :D
Jednom godisnje se pokolje bezbroj stoke i podijeli za jedan dva dana i to onima koji su tebi donijeli prosle godine, zelim reci onim koji imaju :D
Predlozite ulemi gringov prijedlog...
Jedan dzemat otpilike u BiH ima nekih 150 domacinstava, i od tog 100 domacinstava u prosijeku zakolje kurban godisnje...
Pa predlozite umjesto da se 1-2 dana(za bajram) nogama suta meso, da se poslije svake djume izabere po recimo dva domacinstva koje ce taj dan zaklati po kurban i podijeliti onima koji nemaju a rest i onima koji imaju...
Time bi cijelu godinu svaki dzemat rijesio problem hrane svojim siromasnim clanovima...;)

Mislim da ateisti svi otprilike ovako razmisljaju...:kava:
Post Reply