Kurban

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#101 Re: Kurban

Post by zijancer »

sekerbay wrote:
sadie_forever wrote:jel istina da se mora klati 3 godina za istog?

koliko je ispravno ovo sto koljemo "na ovog ili onog"?
To za 3 godine nije istina. Kurban se koje kad možeš tj kad imaš materijalna sredstva.
Ako ovo "na ovog ili onog" znači možeš li zaklati kurban za neku osobu, onda ću reći da možeš. Nikakav problem.
kako i u kojim slučajevima, de malo opširnije pojasni
User avatar
TAFKAP
Posts: 10292
Joined: 30/09/2011 07:49

#102 Re: Kurban

Post by TAFKAP »

koliko malo znanja i poluznanja :-)

22:37

Do Allaha neće doprijeti meso njihovo i krv njihova, ali će Mu stići iskreno učinjena dobra dijela vaša. Tako vam ih je potčinio da biste Allaha veličali zato što vas je uputio. I obraduj one koji dobra djela čine.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#103 Re: Kurban

Post by sekerbay »

zijancer wrote:kako i u kojim slučajevima, de malo opširnije pojasni
Ovako, kurban možeš klati svaki dan. Dakle, 365 dana u godini. Ako u tvojoj mahali ima sirotinje, pohvalno je klati češće. Što se mene tiče, najbolje je podijeliti sve tj čitav kurban sirotinji.
E sad, ovo što se kolje van bajrama je sadaka.
Što se tiče ovog ibadeta, može se zaklati u periodu nakon klanjanja bajram-namaza, pa sve do ikindije zadnjeg dana bajrama.
Možeš zaklati i nanijetiti na koga god hoćeš: žive, mrtve, fameliju, prijatelje i sl.
Za jednu porodicu(babo, mati, djeca), babo kolje jedan kurban. To je minimum. prema gore broj nije ograničen.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#104 Re: Kurban

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 00:31, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#105 Re: Kurban

Post by triconja »

Cuo sam od par muslimana da ne daju kurban ljudima koji nisu muslimani, nesta komplikuju kad objasnjavaju razloge i tako to. Zar se sve zivo mora prekrstit i prekrajat tako da bude kako ti hoces? :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#106 Re: Kurban

Post by Bloo »

triconja wrote:Cuo sam od par muslimana da ne daju kurban ljudima koji nisu muslimani, nesta komplikuju kad objasnjavaju razloge i tako to. Zar se sve zivo mora prekrstit i prekrajat tako da bude kako ti hoces? :-)
Ako nisu u neprijateljstvu sa komsijama nemuslimanima, koliko ja znam.dozvoljeno je.
Ja dobivala.
Mislim da cak ima.propis da u slucaju nuzde jevrej ili druga konfesija moze klati kurban, ali ovo nek neko strucniji potvrdi.
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#107 Re: Kurban

Post by I naravno Dzej »

Jeste, moze.Moze se i otkupiti od nemuslimana. Porazno je na sta se sveo cijeli Islam : na moze i ne moze.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#108 Re: Kurban

Post by triconja »

Bloo wrote:
triconja wrote:Cuo sam od par muslimana da ne daju kurban ljudima koji nisu muslimani, nesta komplikuju kad objasnjavaju razloge i tako to. Zar se sve zivo mora prekrstit i prekrajat tako da bude kako ti hoces? :-)
Ako nisu u neprijateljstvu sa komsijama nemuslimanima, koliko ja znam.dozvoljeno je.
Ja dobivala.
Mislim da cak ima.propis da u slucaju nuzde jevrej ili druga konfesija moze klati kurban, ali ovo nek neko strucniji potvrdi.
Pa nema tu puno filozofije, zakolje se sta se vec kolje i dijeli se. Ako ti neces komsiji koji je u krugu 100 metara od tebe dat komad mesa jer je druge vjere onda ne znam.

Daje se komsijama, rodbini i muhtacima a ostavi se i sebi.

Pa jel to neko ko nije musliman nije ni komsija?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21550
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#109 Re: Kurban

Post by MarlboroGold »

triconja wrote:Cuo sam od par muslimana da ne daju kurban ljudima koji nisu muslimani, nesta komplikuju kad objasnjavaju razloge i tako to. Zar se sve zivo mora prekrstit i prekrajat tako da bude kako ti hoces? :-)
Zavisi od podneblja u što sam se lično uvjerio. U Tuzli, koliko sam vidio i primjetio, se daju svima bez obzira je li musliman ili ne, dok je već u drugim dijelovima TK drugačija priča.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#110 Re: Kurban

Post by Hadzi Lojo »

Koliko sam procitao, mnogi i dalje nemaju pojma zasto i zbog cega se kolje kurban. Nije mi jasno da i pored interneta mnogi nemaju pojma u vezi klanja kurbana, pa odete li vi ikada u dzamiju pa ako vam nije jasno slobodno pitajte imama nije sramota pitati.

Na stranici Islamske Zajednice ima lijep clanak o klanju kurbana pa procitajte.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#111 Re: Kurban

Post by un1ted »

Odemo, ali malo je govora o tome. Vecinom se vazi o glupostima i sergiji.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#112 Re: Kurban

Post by sadie_forever »

TAFKAP wrote:koliko malo znanja i poluznanja :-)

22:37

Do Allaha neće doprijeti meso njihovo i krv njihova, ali će Mu stići iskreno učinjena dobra dijela vaša. Tako vam ih je potčinio da biste Allaha veličali zato što vas je uputio. I obraduj one koji dobra djela čine.
Pa i kurban je dobro dijelo? ne?
User avatar
TAFKAP
Posts: 10292
Joined: 30/09/2011 07:49

#113 Re: Kurban

Post by TAFKAP »

Naravno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#114 Re: Kurban

Post by insomnia78 »

Muslimani vegani obilježavaju Kurban-bajram na svoj način, bez žrtvovanja životinje
http://www.klix.ba/clanak/180826059
:lol: :lol: :lol: :lol:
Sta je sledece?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#115 Re: Kurban

Post by zijancer »

''da se meni vratit, pa makar jela samo krompire'' :-D
a možda se pod svim tim pritiskom (jer divljački je jesti meso životinja) malo stide što su muslimani
p.s. da poslanik a.s. nije jeo meso, ne bih ni ja :-D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#116 Re: Kurban

Post by SmokingMan »

Bloo wrote:
triconja wrote:Cuo sam od par muslimana da ne daju kurban ljudima koji nisu muslimani, nesta komplikuju kad objasnjavaju razloge i tako to. Zar se sve zivo mora prekrstit i prekrajat tako da bude kako ti hoces? :-)
Ako nisu u neprijateljstvu sa komsijama nemuslimanima, koliko ja znam.dozvoljeno je.
Ja dobivala.
Mislim da cak ima.propis da u slucaju nuzde jevrej ili druga konfesija moze klati kurban, ali ovo nek neko strucniji potvrdi.
...
User avatar
Slo Burner
Posts: 5335
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#117 Re: Kurban

Post by Slo Burner »

Je li vaganje kurbana obavezno ?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#118 Re: Kurban

Post by Ramzess Veliki »

U Maleziji i Indoneziji ne daju previse znacaja klanju kurbana. Evo prodje kurban bajram ali nisam nigdje vidio da je iko klao kurban oko mene, a ni u kompaniji. Oni sami kazu da im je to manje bitan praznik, i da znaju da je nama mnogo bitniji.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#119 Re: Kurban

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:U Maleziji i Indoneziji ne daju previse znacaja klanju kurbana. Evo prodje kurban bajram ali nisam nigdje vidio da je iko klao kurban oko mene, a ni u kompaniji. Oni sami kazu da im je to manje bitan praznik, i da znaju da je nama mnogo bitniji.
cuj to ..a imala sam utisak da su malajci pobozniji od recimo Indonezana,kako to da im se kurban nije "probio" u drustvo :roll: mozda ti ne hodas po selima
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#120 Re: Kurban

Post by Ramzess Veliki »

sadie_forever wrote:
Ramzess Veliki wrote:U Maleziji i Indoneziji ne daju previse znacaja klanju kurbana. Evo prodje kurban bajram ali nisam nigdje vidio da je iko klao kurban oko mene, a ni u kompaniji. Oni sami kazu da im je to manje bitan praznik, i da znaju da je nama mnogo bitniji.
cuj to ..a imala sam utisak da su malajci pobozniji od recimo Indonezana,kako to da im se kurban nije "probio" u drustvo :roll: mozda ti ne hodas po selima
Mislim da je to najvise zbog toga sto nemaju stoke koja pase travu, uglavnom jedu piletinu i ribu. Janjetinu uvoze iz Australije.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#121 Re: Kurban

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:
sadie_forever wrote:
Ramzess Veliki wrote:U Maleziji i Indoneziji ne daju previse znacaja klanju kurbana. Evo prodje kurban bajram ali nisam nigdje vidio da je iko klao kurban oko mene, a ni u kompaniji. Oni sami kazu da im je to manje bitan praznik, i da znaju da je nama mnogo bitniji.
cuj to ..a imala sam utisak da su malajci pobozniji od recimo Indonezana,kako to da im se kurban nije "probio" u drustvo :roll: mozda ti ne hodas po selima
Mislim da je to najvise zbog toga sto nemaju stoke koja pase travu, uglavnom jedu piletinu i ribu. Janjetinu uvoze iz Australije.

jel kurban moze biti kokoska? zakoljes kokosi i podjelis? 8)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#122 Re: Kurban

Post by Ramzess Veliki »

sadie_forever wrote:jel kurban moze biti kokoska? zakoljes kokosi i podjelis? 8)
To bi Smrcak trebao znati ...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#123 Re: Kurban

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:
sadie_forever wrote:jel kurban moze biti kokoska? zakoljes kokosi i podjelis? 8)
To bi Smrcak trebao znati ...

malo sam googlala,arapska ulema se slozila da mora biti deva,krava ili ovan....previse su vezani za tradiciju,zbog toga islam i nazaduje,uostalom islam nije samo za arape,sta bi za eskimce bilo ? ne slazem se,smatram da x piladi moze zamjenit jednu ovcu,a Allah najbolje zna
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#124 Re: Kurban

Post by Ramzess Veliki »

Prinosenje zrtava u krvi je primitivno I trebalo bi biti prevazidzeno. Kurban bi se trebao moci dati i u novcu. Arapi su bili stocari pa se vrijednost ogledala u stoci, a drage im pare uvijek bile. Moderno drustvo nije stocarsko, a u Kur'anu pise "od svog imetka". Znaci jedan informaticar bi trebao da podijeli neku aplikaciju za obradu podataka, a stolar daske ... ili novac.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#125 Re: Kurban

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:Prinosenje zrtava u krvi je primitivno I trebalo bi biti prevazidzeno. Kurban bi se trebao moci dati i u novcu. Arapi su bili stocari pa se vrijednost ogledala u stoci, a drage im pare uvijek bile. Moderno drustvo nije stocarsko, a u Kur'anu pise "od svog imetka". Znaci jedan informaticar bi trebao da podijeli neku aplikaciju za obradu podataka, a stolar daske ... ili novac.
Ne znam to,ali sam skontala da danas ulema dosta kvari...nekad mislim da su one Kur´anije najispravniji,ali nemam ja hrabrosti odbacit hadise
Post Reply