Kurban

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#26 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Dragi Allah zna dal je primjeljen,ne ti ;)
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#27 Re: Kurban

Post by Janjicar »

theTruePath wrote:
Hrulj wrote:
gidra wrote: jah eto ti me nauči tradiciji i reci šta je ispravno a šta ne i koja se desetinama godina prenosi sa koljena na koljeno u mojoj pordici, pradedo mi je bio trgovac kurbana i bog zna koliko ih je samo prodao na Alifakovcu. Ne koljemo ga na 4 člana to sam naveo primjer koliko nas ima u kući. A kurban koljemo "na kuću" kao što rekoh.
"Tradicija" nema veze sa vjerom. Kurban treba da se razdjeli onima koji nemaju, fukari, beskucnicima itd..
Citava bit Kurbana se ubija ako se dijeli izmedju komsija a ne onima koji je potreban
Koliko znam 1/3 ide komsiji ,druga 1/3 ide siromasnima a 1/3 ide rodbini i ono sto ostane tebi
:lol: :lol:
Brate koliko ti ostane :lol:
tj. podijelio si 3/3 tebi ne moRe nikako nista ostat :D malo si se zaracunao :D

Evo blizi se kurban aBd i kod nas je stari obicaj, pravo dobar :)
Kupljena krava, ima standardna "refena" ( 7 domacina ) i cijena je ispala 350 BAM-a po domacinu :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#28 Re: Kurban

Post by theTruePath »

objasnio sam ba da ta zadnja trecina se djeli rodbini i nije sigurno da ti uvijek ostane,ako neko ima malu familiju njemu ostane

znaci,ne mora tebi ni ostati,ne koljes ga sebi in the first place,ako ostane ostane
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#29 Re: Kurban

Post by Janjicar »

theTruePath wrote:objasnio sam ba da ta zadnja trecina se djeli rodbini i nije sigurno da ti uvijek ostane,ako neko ima malu familiju njemu ostane

znaci,ne mora tebi ni ostati,ne koljes ga sebi in the first place,ako ostane ostane
Nije to poenta onako govorim :D
matematicki gledano
Ako imas 90 kg :D
1/3+1/3+1/3= 90 KG :D
ako sve trecine podijelis ne ostane ti nista :D
onako mi smijesno ne zamjeri znam sta si htio reci ali pogresno se izrazio :thumbup:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#30 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Ah da,ako i tu trecinu podjelis pa da ako npr ako imas 2 rodjaka samo,i oni dobiju dva jako velika komada mesa :D

eh onda da :D mada to je onako od oka,pa sta ostane ostane
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#31 Re: Kurban

Post by Stojadin »

Janjicar wrote:
theTruePath wrote:
Koliko znam 1/3 ide komsiji ,druga 1/3 ide siromasnima a 1/3 ide rodbini i ono sto ostane tebi
:lol: :lol:
Brate koliko ti ostane :lol:
tj. podijelio si 3/3 tebi ne moRe nikako nista ostat :D malo si se zaracunao :D
Islamsko bankarstvo :D :D :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#32 Re: Kurban

Post by Matijevic_Vlado »

theTruePath wrote:Dragi Allah zna dal je primjeljen,ne ti ;)
to se ti tjesi, najlakse je samo pare poslati i reci ja klao kurban. uopce nisi osjetio taj dan sta to znaci zaklati kurban
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#33 Re: Kurban

Post by theTruePath »

Matijevic_Vlado wrote:
theTruePath wrote:Dragi Allah zna dal je primjeljen,ne ti ;)
to se ti tjesi, najlakse je samo pare poslati i reci ja klao kurban. uopce nisi osjetio taj dan sta to znaci zaklati kurban

a dobro,da u svedskoj koljem? ovdje je to zabranjeno,a kao muslim moram postovati zakon drzave gdje zivim :thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#34 Re: Kurban

Post by vazi »

Matijevic_Vlado wrote:
theTruePath wrote:Pa ta zadnja trecina se podjeli ovisno o tome koliko imas familije,nekome nesto ostane,nekome nista...nama nista,jer dok podjelim svima,nista...ali mi ne zivimo u BIH,za nas kolje i dijeli tetkina porodica,mi samo posaljemo novac
to isto ko da ga i ne koljes
a sto bi bilo isto ko da ga i ne kolje?

I ja radim isto. Cijna kurbana ovdje je skroz prihvatljiva ali kome da ga podijelim? Prosli put kad smo ovdje to uradila dijelili smo dobre komade prijateljima ali nema sirotinje , kome podijeliti? Meni je draze poslati pare i uplatiti u merhamet a oni ce da dostave kome treba.

Dedo rahm je svake godine namijenio kurban nekom clanu porodice, cini mi se pocinjalo se od najstarijeg clana, medjutim ta je tradicija malo pala u zaborav i danas vecina domacinstava kolje kurban na domacinstvo, na porodicu, je li to ispravno ili nije ja ne znam i sama tako radim.

Neka budu kabul svi kurbani i da docekamo u zdravlju i rahatluku jos puno bajrama amin.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#35 Re: Kurban

Post by Matijevic_Vlado »

theTruePath wrote:
Matijevic_Vlado wrote:
theTruePath wrote:Dragi Allah zna dal je primjeljen,ne ti ;)
to se ti tjesi, najlakse je samo pare poslati i reci ja klao kurban. uopce nisi osjetio taj dan sta to znaci zaklati kurban

a dobro,da u svedskoj koljem? ovdje je to zabranjeno,a kao muslim moram postovati zakon drzave gdje zivim :thumbup:
znaci ne zivis po serijatu, tj serijatskom zakonu vec potujes neke koji nisu Boziji? nista od tebe
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#36 Re: Kurban

Post by theTruePath »

amin
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#37 Re: Kurban

Post by theTruePath »

znaci ne zivis po serijatu, tj serijatskom zakonu vec potujes neke koji nisu Boziji? nista od tebe

cak sam mislio da ozbiljno komentarises..my mistake :-)
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#38 Re: Kurban

Post by Matijevic_Vlado »

theTruePath wrote:
znaci ne zivis po serijatu, tj serijatskom zakonu vec potujes neke koji nisu Boziji? nista od tebe

cak sam mislio da ozbiljno komentarises..my mistake :-)
pa dobro onda pitaj ostale, al ne one koji rade kao i ti. samo pare posalju pa nek ga u Bosni i Vlado kolje, bitno da si ti svoju brigu rijesio
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#39 Re: Kurban

Post by nasa »

Sta si se zalijepio za njega, rade to hiljade muslimana sirom svijeta.Sta treba da izbjegne kurban zato sto nije u prilici da sam podijeli...
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#40 Re: Kurban

Post by Janjicar »

Thetruepath
Moje neko misljenje je da moze jer ti si pridonio zrtvu na Allahovom putu, samo moras znati da je ta zrtva ispravna za Kurbana i da Kurban ide u prave ruke, a s obzirom da je medresa u pitanjuu ne sumnjam u ispravnost ;)
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#41 Re: Kurban

Post by semirizsvemira »

theTruePath wrote:
Hrulj wrote:
gidra wrote: jah eto ti me nauči tradiciji i reci šta je ispravno a šta ne i koja se desetinama godina prenosi sa koljena na koljeno u mojoj pordici, pradedo mi je bio trgovac kurbana i bog zna koliko ih je samo prodao na Alifakovcu. Ne koljemo ga na 4 člana to sam naveo primjer koliko nas ima u kući. A kurban koljemo "na kuću" kao što rekoh.
"Tradicija" nema veze sa vjerom. Kurban treba da se razdjeli onima koji nemaju, fukari, beskucnicima itd..
Citava bit Kurbana se ubija ako se dijeli izmedju komsija a ne onima koji je potreban
Koliko znam 1/3 ide komsiji ,druga 1/3 ide siromasnima a 1/3 ide rodbini i ono sto ostane tebi
Slaba ti matematika brato . Halali ali po tvom racunu meni ne osta nista :lol: :thumbup:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#42 Re: Kurban

Post by theTruePath »

E jbg vise,100 puta objasnjavam a sve po istom
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#43 Re: Kurban

Post by Matijevic_Vlado »

gospoja :mrgreen: , nisam se ja za njega zalijepio, svedski stJudent otvorio temu i mi treba da diskutujemo o istoj. ko i svi valjda i ja smijem svaku temu komentarisati :skoljka:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#44 Re: Kurban

Post by animals »

Kurban je vjerovtno zamisljen, da se mesom pomogne onima koji nisu imali sta jesti..ta su vremena bila..danas, vise nije tako ali je tradicija ostala..mislim da to ne bi trebalo biti pod moranje..zaklati ovcu i nekome odnijeti komad mesa a taj isti treba nesto drugo, npr pelene za bebu ili sta ja znam.. ali tradicija je tradicija..
Bodkin
Posts: 21510
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#45 Re: Kurban

Post by Bodkin »

theTruePath wrote:
Koliko znam 1/3 ide komsiji ,druga 1/3 ide siromasnima a 1/3 ide rodbini i ono sto ostane tebi
:lol: :lol: :lol: :sax:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#46 Re: Kurban

Post by NIN »

theTruePath wrote:E jbg vise,100 puta objasnjavam a sve po istom
Nemoj vise, svega ti! :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#47 Re: Kurban

Post by Great Cornholio »

animals wrote:Kurban je vjerovtno zamisljen, da se mesom pomogne onima koji nisu imali sta jesti..ta su vremena bila..danas, vise nije tako ali je tradicija ostala..mislim da to ne bi trebalo biti pod moranje..zaklati ovcu i nekome odnijeti komad mesa a taj isti treba nesto drugo, npr pelene za bebu ili sta ja znam.. ali tradicija je tradicija..
Ja mislim da je Muhamed želio da onima koji su, u vremenu kad je on živio i propovjedao svoju vjeru, klali djecu, zato što su mislili da Bog od njih zahtijeva, da zamjenu u vidu kurbana, time je učinio hunanu stvar, prekinuo je tradiciju prinošenja ljudskih žrtava "bogovima".
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#48 Re: Kurban

Post by nasa »

Matijevic_Vlado wrote:gospoja :mrgreen: , nisam se ja za njega zalijepio, svedski stJudent otvorio temu i mi treba da diskutujemo o istoj. ko i svi valjda i ja smijem svaku temu komentarisati :skoljka:
:lol:
Kad god otvorim temu isto pa kontam u cemu je fol, rade to mnogi i u Sarajevu, samo uplate....
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#49 Re: Kurban

Post by NIN »

Great Cornholio wrote:Ja mislim da je Muhamed želio da onima koji su, u vremenu kad je on živio i propovjedao svoju vjeru, klali djecu, zato što su mislili da Bog od njih zahtijeva, da zamjenu u vidu kurbana, time je učinio hunanu stvar, prekinuo je tradiciju prinošenja ljudskih žrtava "bogovima".
Totalno pogresno! :-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#50 Re: Kurban

Post by NIN »

nasa wrote:Kad god otvorim temu isto pa kontam u cemu je fol, rade to mnogi i u Sarajevu, samo uplate....
Kurban na daljinski. :lol:
Post Reply