KURAN-O MUHAMMEDU

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#376 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by zijancer »

Happiness and freedom begin with a clear understanding of one principle. Some things are within your control. And some things are not.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#377 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

by Allem

Šarf
Ovo si ti napisao. Potvrdi ako jesi?
SEDAM RAZLOGA ZAŠTO SMATRAM DA KURAN NIJE OD BOGA
TE SAMIM TIM NITI ISLAM NIJE VJERA KOJA DOLAZI OD BOGA

1. Nepotrebnost Kurana

Izbrisao sam ostalih šest. Zašto misliš da je Kur'an nepotreban?

Ja mislim da jedino Kur'an rastavlja istinu od ne istine. Kur'an nas uči, baš kao i prva Božija zapovijed, da je Allah jedan. Znaš li koliko bi bilo zalutalih da je Kur'an nepotreban? Jer svi koji vjeruju u Kur'an, priznaju da je Allah jedan. Muslimani ne negiraju da su postojale, odnosno objavljene i druge svete Knjige.


Druga stvar, da nam malo pojasniš? Da li je po tvom mišljenju istina ono što tvrde jehovini svjedoci da će samo oni u raj? Tačnije njih 144000. Raj koji će biti negdje kod Kalifornije, i to na ovoj planeti, a ne negdje na nebu kako neke druge vjere tumače? Ove podatke sam našao na internetu, ne znam jesu li tačni? Pa da nam ti nešto oko toga prozboriš?

I da, ako će samo 144000 jehovinih svjedoka u raj, šta je sa ostalim jehovinim svjedocima? Milioni su u pitanju?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#378 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Allem,

ako bi se u našem vremenu pojavio neko ko bi tvrdio da je poslan od Boga i da kaže Bog je rekao ne lažite ,ne kradite...ja bih rekao ,što ćeš nam ti prijatelju to je već napisano.Nema potrebe da se izdaješ za poslanika.Nema potrebe da Bog govori ono što je već izgovorio i zapisano je.Nepotrebno je.

Bog je jedan,vidio si ,već je zapisano i čvrsto stoji tu već 3600 godina.
Ima li potrebe pisati novu knjigu ako već imamo jednu u kojoj piše da je Bog jedan?
Glaćanima 3:20-"a Bog je samo jedan"
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#379 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Želim ponovo aktivirati ovu temu,što Kuran govori o Muhammedu.
Još jedan razlog zašto mislim da Kuran nije od Boga već je Muhammedovo djelo.

8.NEDOSTUPNOST

Kuran je preveden na oko 120 jezika.U svijetu se trenutačno govori oko 7000 jezika,zbog toga mnogi ljudi ne mogu čitati Kuran.Naravno da dosta svjetskog stanovništva govori više jezika pa mogu čitati Kuran na jeziku na kojem je preveden.Na primjer,u bivšim kolonijama Engleske,Francuske,Španije....službeni jezici su upravo ti jezici a Kuran je preveden na te jezike,pa Kuran mogu čitati na tim jezicima.No velika je razlika između službenog i maternjeg jezika. Odnosno čitanja na jednom ili drugom.
Kako god pokušali postaviti stvari ,činjenica je da veliki dio svjetskog stanovništva još uvijek ne može čitati Kuran na svom maternjem jeziku.Nedostupan je.
Dakle,nekim ljudima je onemogućen pristup Allahu,samim tim oni nisu odgovorni pred Allahom za ono što čine.
Imajući to pred sobom,mišljenja sam,da je Kuran od Boga on bi do sada već učinio nešto da ga može čitati veći dio ljudske populacije.

O mogućim razlozima takvog stanja reći ću kasnije.
User avatar
W0rM
Posts: 2340
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#380 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by W0rM »

šarf wrote: 25/07/2021 12:57 Želim ponovo aktivirati ovu temu,što Kuran govori o Muhammedu.
Još jedan razlog zašto mislim da Kuran nije od Boga već je Muhammedovo djelo.

8.NEDOSTUPNOST

Kuran je preveden na oko 120 jezika.U svijetu se trenutačno govori oko 7000 jezika,zbog toga mnogi ljudi ne mogu čitati Kuran.Naravno da dosta svjetskog stanovništva govori više jezika pa mogu čitati Kuran na jeziku na kojem je preveden.Na primjer,u bivšim kolonijama Engleske,Francuske,Španije....službeni jezici su upravo ti jezici a Kuran je preveden na te jezike,pa Kuran mogu čitati na tim jezicima.No velika je razlika između službenog i maternjeg jezika. Odnosno čitanja na jednom ili drugom.
Kako god pokušali postaviti stvari ,činjenica je da veliki dio svjetskog stanovništva još uvijek ne može čitati Kuran na svom maternjem jeziku.Nedostupan je.
Dakle,nekim ljudima je onemogućen pristup Allahu,samim tim oni nisu odgovorni pred Allahom za ono što čine.
Imajući to pred sobom,mišljenja sam,da je Kuran od Boga on bi do sada već učinio nešto da ga može čitati veći dio ljudske populacije.

O mogućim razlozima takvog stanja reći ću kasnije.
It goes the other way. Ucis arapski da bi znao Kur'an, a ne da cekas kad ce se prevesti na tvoj jezik. Koga Allah dz.s. uputi nista mu mrsko nije, koga ne, citav svijet mu moze govoriti da mu je istina pred nosom, on je nece prihvatiti. Koliko ljudi znam da je sure naucilo samo usmenom predajom i prevod iste. Nit' pisat nit' citat znaju. Na kraju nek je preveden na engleski, francuski, spanski, hindu i mandarinski tu je odmah oko pola svjetskog stanovnistva ako ne i jace.

Ti ako zelis traziti izgovore da ne vjerujes, naci ces ih, ako trazis dokaze da vjerujes, neizbijezni su.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#381 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 25/07/2021 12:57

Kuran je preveden na oko 120 jezika.U svijetu se trenutačno govori oko 7000 jezika,zbog toga mnogi ljudi ne mogu čitati Kuran.Naravno da dosta svjetskog stanovništva govori više jezika pa mogu čitati Kuran na jeziku na kojem je preveden.Na primjer,u bivšim kolonijama Engleske,Francuske,Španije....službeni jezici su upravo ti jezici a Kuran je preveden na te jezike,pa Kuran mogu čitati na tim jezicima.No velika je razlika između službenog i maternjeg jezika. Odnosno čitanja na jednom ili drugom.
Kako god pokušali postaviti stvari ,činjenica je da veliki dio svjetskog stanovništva još uvijek ne može čitati Kuran na svom maternjem jeziku.Nedostupan je.
Dakle,nekim ljudima je onemogućen pristup Allahu,samim tim oni nisu odgovorni pred Allahom za ono što čine.
Imajući to pred sobom,mišljenja sam,da je Kuran od Boga on bi do sada već učinio nešto da ga može čitati veći dio ljudske populacije.

O mogućim razlozima takvog stanja reći ću kasnije.
Dio odgovora si sam dao. Veliki broj stanovnistva vec govori neki od oko 120 jezika na koje je Kur'an preveden.
Inace ovo sto si naveo nije argument ni za sta. Da je Kur'an preveden na svih 7000 jezika to takodje ne bi bio argument ni za ni protiv tvrdnje o autenticnosti i istinitosti Kur'ana kao Bozije objave.

Recimo kompletna biblija je prevedena na oko 700 jezika, a to je takodje daleko od tih 7000, sto bi po numerickim parametrima kojima se sluzis znacilo da je biblija dostupna za samo 10% stanovnistva i kao takva takodje nije relevantna.

Postoje drzave i narodi koji govore odredjenim jezicima na koje Kur'an nije preveden iako su culi za islam, za Kur'an, ali nemaju interes da urade kompletan prijevod Kur'ana. Do njih je doslo saznanje o Poslaniku Muhammedu a.s, o Islamu, Kur'anu i to je ono najbitnije. Allah nema obavezu da svojom voljom prisili svakog stanovnika i svaki narod da se zainteresuje za Kur'an.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#382 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 03/02/2019 22:11 Allem,

ako bi se u našem vremenu pojavio neko ko bi tvrdio da je poslan od Boga i da kaže Bog je rekao ne lažite ,ne kradite...ja bih rekao ,što ćeš nam ti prijatelju to je već napisano.Nema potrebe da se izdaješ za poslanika.Nema potrebe da Bog govori ono što je već izgovorio i zapisano je.Nepotrebno je.

Bog je jedan,vidio si ,već je zapisano i čvrsto stoji tu već 3600 godina.
Ima li potrebe pisati novu knjigu ako već imamo jednu u kojoj piše da je Bog jedan?
Glaćanima 3:20-"a Bog je samo jedan"
Kada je u pitanju Bozija Objava ona ima puno vecu ulogu i znacaj od toga da ljudima poruci kako ne treba krasti, lagati i slicno. Cilj Kur'ana nije samo to vec i da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije. To je ono sustinski, nauciti ljude cistoj akidi, vjerovanju u Boga, ukloniti i upozoriti na opasnost vjerovanja u Isusa kao Boga, Bozijeg sina, na trojstvo, itd itd. Da je Isusov a.s nauk i ono cemu je pozivao ostalo cisto, netaktnuto i autenticno, ne bi bilo potrebe za slanjem poslednjeg Poslanika Muhammeda a.s, ali i sam je Isus a.s znao da on nije poslednji Boziji poslanik vec da je bio poslan za jedan period i jedan narod, sto slikovito potvrdjuje pasus iz biblije Mt 14,21-28. u kojem se navodi da žena iz susjednog naroda moli od Isusa čudesno ozdravljenje svoje kćeri a on je odbija rekavsi “Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova”.

Ali zato dolazi Poslanik Muhammed a.s za kojeg Allah u Kur'anu kaze : "„Reci: O ljudi, ja sam svima vama Allahov Poslanik.”
„Mi smo te poslali svim ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ“.

Tu je ta razlika, ne radi se dakle o ponavljanju iste poruke vec o potvrdjivanju ranije objavljenih uputa ljudima kao i ispravljanju pogresnih i iskrivljenih vjerovanja.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#383 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Perfekcionisto,odavno nismo razmijenili koju,drago mi je da si tu.
Molim te što znače ove riječi?
22:52 Prije tebe Mi nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan nije, kad bi on što kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio; Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio 


10:64 - Allahove riječi niko ne može izmijeniti

Pogrešno i iskrivljeno vjerovanje je da je Biblija iskrivljena i pogrešna.
Ne misliš li da Kuran sa ova dva ajeta ispravlja takvo pogrešno mišljenje i vjerovanje?
I slijedeći ajet mnogi ne uzimaju u obzir kada govore o tome da je Biblija izmijenjena.

3: 189 - Allahu pripada vlast na nebesima i na Zemlji i Allah je svemoćan!

Kako neko ko je Svemoćan ne može zaštititi svoju Riječ od nečijih pokušaja da tu Riječ izmijeni?

Svako ko misli i govori da je Biblija izmijenjena negira ova tri ajeta.

Ali da naša priča ne ode na drugu stranu vratimo se Kuranu.
Ali možemo otvoriti neku temu o Bibliji, Isusu...pa da pričamo o tome,a ovdje da govorimo
o onome što Kuran kaže o Muhammedu.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#384 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Perfekcionisto
Napisao si :
“Kada je u pitanju Bozija Objava ona ima puno vecu ulogu i znacaj od toga da ljudima poruci kako ne treba krasti, lagati i slicno. Cilj Kur'ana nije samo to vec i da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije. To je ono sustinski, nauciti ljude cistoj akidi, vjerovanju u Boga, ukloniti i upozoriti na opasnost vjerovanja u Isusa kao Boga, Bozijeg sina, na trojstvo, itd itd.”

Jasno da je uloga religije više od toga ali kada već govori o tim stvarima,što treba a što ne treba raditi,red bi bio da dovrši taj posao.U Kuranu je taj posao tek započet,nije dovršen.Ako te osnovne “zemaljske”stvari nisu završene,a nisu,što je sa onim drugima?

Cilj Kurana je kako kažeš,”da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije”,ali nije cilj da ispravlja sadržaj Biblije.
Moramo imati u mislima razliku Biblije i katoličanstva,pravoslavlja.....
Ja pravim razliku između Kurana i islama.Možda čudno zvuči ali svi znamo da ima razlike između toga dvoga.

Evo primjer:
Prema islamu muškarci muslimani se obrezuju,dok Kuran o tome ništa ne govori.

Mogu navesti desetine tih primjera.

Muhammed u Kuranu nigdje ne spominje neki sadržaj Biblije,pa da ga onda ispravlja.
Muhammed nikad nije čitao Bibliju pa nije niti znao što u njoj piše.

Ali je u nekoliko navrata ispravljao vjerovanja ,pretpostavljam da su to bili pravoslavci,dakle istočna crkva.
Zanimljivo je ono što je Muhammed tada rekao:

2:111 - Oni govore da u Džennet neće ući niko osim onoga ko bude židov ili kršćanin! To su puste želje njihove! Reci: "Dajte svoj dokaz, ako istinu govorite!

Muhammed kaže "oni govore",nikada ne spominje da to u čemu ih kritikuje i ispravlja stoji u Indžilu ili u Tevratu.On ispravlja ono što su oni vjerovali ,ali to što su vjerovali nisu pročitali u Bibliji,tako da Kuran niti jednom riječju ne ispravlja sadržaj Biblije.
Baš kao što muslimani govore da se treba obrezivati a u Kuranu to nigdje ne piše.

Muhammed bi ,da je živ,mogao o muslimanima reći,oni govore a ja im to nisam rekao.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#385 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Perfekcionisto

na 3000 jezika prevedena
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#386 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 28/07/2021 19:03
22:52 Prije tebe Mi nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan nije, kad bi on što kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio; Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio 


10:64 - Allahove riječi niko ne može izmijeniti

Pogrešno i iskrivljeno vjerovanje je da je Biblija iskrivljena i pogrešna.
Ne misliš li da Kuran sa ova dva ajeta ispravlja takvo pogrešno mišljenje i vjerovanje?
I slijedeći ajet mnogi ne uzimaju u obzir kada govore o tome da je Biblija izmijenjena.

3: 189 - Allahu pripada vlast na nebesima i na Zemlji i Allah je svemoćan!

Kako neko ko je Svemoćan ne može zaštititi svoju Riječ od nečijih pokušaja da tu Riječ izmijeni?

Svako ko misli i govori da je Biblija izmijenjena negira ova tri ajeta.

Ali da naša priča ne ode na drugu stranu vratimo se Kuranu.
Ali možemo otvoriti neku temu o Bibliji, Isusu...pa da pričamo o tome,a ovdje da govorimo
o onome što Kuran kaže o Muhammedu.
Prvi ajet se odnosi na pokusaj sejtana da izmijeni sadrzaj Allahovih rijeci u momentu objave, kao sto kaze ajet "kad bi on sta kazivao", a ne odnosi se na eventualnu izmjenu Allahovih rijeci u kasnijem periodu kao sto se desilo sa biblijom, osim kada je u pitanju Kur'an za kojeg se izricito kaze : "Mi uistino objavljujemo Kur'an i Mi cemo nad njim bdjeti" sto potvrdjuje da ce njegova autenticnost biti sacuvana do sudnjeg dana.

Drugi ajet uopste nema taj kontekst o kojem govoris.
62. I neka se ničega ne boje i ni za čim neka ne tuguju Allahovi štićenici.
63. Oni koji budu vjerovali i koji se budu Allaha bojali.
64. "Za njih su dobre vijesti i na ovom i na onom svijetu - Allahove riječi niko ne može izmijeniti - to će zaista veliki uspjeh biti.,tj. ovo obećanje se ne može izmijeniti, ili izostaviti, ono je čvrsto i stalno. Dakle odnosi se konkreno na Allahovo obecanje Allahovim sticenicima. Detaljnije mozes pogledati u sazetku ibn kesirovog tefsira https://www.tefsir.ba/ajet/786

Da je biblija izmijenjena i da se za vecinu njenih knjiga i ne zna stvarni autor kazu i krscanski ucenjaci, filozofi. O tome mozemo detaljno i nasiroko, cak i na posebnoj temi. O tome dosta govori npr profesor Novog zavjeta Daniel Wallace. Uostalom sam sadrzaj upucuje da biblija nije originalno Bozija rijec, evo jedan banalni primjer, numericki sto bi se reklo,

" Ahazija je imao dvadeset i dvije godine, kad postade kralj. Vladao je godinu dana u Jerusalemu."
(2. Kraljevima 8,26)

" Ahazija je imao četrdeset i dvije godine, kad postade kralj. Vladao je godinu dana u Jerusalemu."
(2. Ljetopisa 22,2)

To je jedan banalan primjer a ima ih zaista mnogo, a i sam on je ocit primjer djelovanja ljudske ruke na Boziju objavu, tj. covjek dok je pisao ovu biblijsku knjigu je pogrijesio, zaboravio, pogresno prepisao, ne znam, ali kontradikcija postoji. Ne bi da se tema razvije u pravcu rasprave o kontradikcijama i greskama pa cu se suzdrzati od ovakvih primjera.
Last edited by PerfekcionistaTZ on 29/07/2021 18:32, edited 1 time in total.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#387 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

na drugi dio slijedi odgovor kad nadjem vremena, napisao ga i umjesto da posaljem slucajno odem na x, sad moram sve ispocetka.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#388 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 28/07/2021 19:55 Cilj Kurana je kako kažeš,”da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije”,ali nije cilj da ispravlja sadržaj Biblije.
Moramo imati u mislima razliku Biblije i katoličanstva,pravoslavlja.....
Ja pravim razliku između Kurana i islama.Možda čudno zvuči ali svi znamo da ima razlike između toga dvoga.

Evo primjer:
Prema islamu muškarci muslimani se obrezuju,dok Kuran o tome ništa ne govori.

Mogu navesti desetine tih primjera.

Muhammed u Kuranu nigdje ne spominje neki sadržaj Biblije,pa da ga onda ispravlja.
Muhammed nikad nije čitao Bibliju pa nije niti znao što u njoj piše.

Ali je u nekoliko navrata ispravljao vjerovanja ,pretpostavljam da su to bili pravoslavci,dakle istočna crkva.
Zanimljivo je ono što je Muhammed tada rekao:

2:111 - Oni govore da u Džennet neće ući niko osim onoga ko bude židov ili kršćanin! To su puste želje njihove! Reci: "Dajte svoj dokaz, ako istinu govorite!

Muhammed kaže "oni govore",nikada ne spominje da to u čemu ih kritikuje i ispravlja stoji u Indžilu ili u Tevratu.On ispravlja ono što su oni vjerovali ,ali to što su vjerovali nisu pročitali u Bibliji,tako da Kuran niti jednom riječju ne ispravlja sadržaj Biblije.
Baš kao što muslimani govore da se treba obrezivati a u Kuranu to nigdje ne piše.

Muhammed bi ,da je živ,mogao o muslimanima reći,oni govore a ja im to nisam rekao.
Cilj Kur'ana je da objasni svim ljudima istinu, da rastavi istinu od neistine, da ukaze na kriva vjerovanja bila ona sadrzana u bibliji ili bila prihvacena kod naroda iako se ne nalaze u bibliji, npr. vjerovanje da je Isus bio bog, to ne pise u bibliji ali veliki broj ljudi u to vjeruje. Dakle Kur'an tj. islam je tu da rastavi istinu od neistine.

U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla…“ (El-Bekara, 185)

„I spustili smo ti Knjigu kao objašnjenje svih stvari.“ (En-Nahl, 89)

"Kur'an je, doista, govor koji rastavlja istinu od neistine".

Muhammed a.s nikad nije citao bibliju i nije znao sta u njoj pise ali je znao Allah sta u njoj pise, isti Onaj koji je objavio Kur'an i koji je objavio Indzil.

Inace konstantno spominjes iskljucivo Kur'an a zanemarujes hadise bez kojih nema ispravnog tumacenja Kur'ana. I obrezivanje koje spominjes ne mora da se nalazi u Kur'anu jer se nalazi u hadisima koji su neizostavni u islamu i kao takve ih ne mozes zanemarivati u ozbiljnoj raspravi.
Poslanik Muhammed a.s, rekao je: „Ukoliko budete pitali sljedbenike Knjige (o njihovoj vjeri) – u slučaju ako je to potrebno onda razmotrite – ono šta se slaže sa Allahovom knjigom (tj. Kur’anom) prihvatite to, a šta god je u suprotnosti sa Allahovom knjigom, to ne prihvatajte.“ (Hadis).
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#389 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 28/07/2021 21:57 Perfekcionisto

na 3000 jezika prevedena
Kao sto sam rekao, kompletna biblija je prevedena na oko 700 jezika a dijelovi biblije na mnogo vise.

The Bible has been translated into many languages from the biblical languages of Hebrew, Aramaic and Greek. As of September 2020 the full Bible has been translated into 704 languages, the New Testament has been translated into an additional 1,551 languages and Bible portions or stories into 1,160 other languages.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#390 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Hajde da otvorimo drugu temu Kuran Biblija a da ovdje pričamo o čemu je naslovna tema
Kuran o Muhammedu
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#391 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Molim te zadržimo se na ovome što si do sada napisao,imam više pitanja,raširit će se tema,izgubit ćemo se.Za sada nemoj ništa novo pisati.

1. Kako zamišljaš ovo,"Prvi ajet se odnosi na pokusaj sejtana da izmijeni sadrzaj Allahovih rijeci u momentu objave, kao sto kaze ajet "kad bi on sta kazivao".
Kako šejtan ubacuje nešto u momentu objave,ako sam dobro razumio,dok poslanik govori šejtan ubacuje.Kako?

Nastavak ajeta:
"Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio"

Kako je to Allah uklonio ono što je šejtan ubacio u riječi dok ih je poslanik izgovarao,
i kako ih je "zatim učvrstio"?

Što znači učvrstio? Da se ne mogu promijeniti? Da ostanu takve kakve su izgovorene,očišćene,bez mogućnosti da se u njih nešto opet ubaci?


2. Allahove riječi niko ne može izmijeniti
Da li se ova tvrdnja odnosi samo na ono što je rečeno u ovih nekoliko ajeta, a ne odnosi se na ostale Allahove riječi?
Da li to znači da se ostale Allahove riječi mogu izmijeniti,a da su samo ovi ajeti pod Allahovom zaštitom?


3. Napisao si
"Inace konstantno spominjes iskljucivo Kur'an a zanemarujes hadise bez kojih nema ispravnog tumacenja Kur'ana. I obrezivanje koje spominjes ne mora da se nalazi u Kur'anu jer se nalazi u hadisima koji su neizostavni u islamu i kao takve ih ne mozes zanemarivati u ozbiljnoj raspravi.

U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla…“ (El-Bekara, 185)

„I spustili smo ti Knjigu kao objašnjenje svih stvari.“ (En-Nahl, 89)

"Kur'an je, doista, govor koji rastavlja istinu od neistine".

Molim te objasni mi,kako to da knjiga koja je:"putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla"
"objašnjenje svih stvari"
"rastavlja istinu od neistine"
kako takva knjiga treba" hadise bez kojih nema ispravnog tumacenja Kur'ana"?


4. Napisao si
"Poslanik Muhammed a.s, rekao je: „Ukoliko budete pitali sljedbenike Knjige (o njihovoj vjeri) – u slučaju ako je to potrebno onda razmotrite – ono šta se slaže sa Allahovom knjigom (tj. Kur’anom) prihvatite to, a šta god je u suprotnosti sa Allahovom knjigom, to ne prihvatajte.“ (Hadis).

Da li se ove riječi mogu primijeniti i na hadis,ili samo na "sljedbenike Knjige"?

Da li se obrezivanje slaže sa Kuranom,ako da ,kako?
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#392 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

Mislim da sam objasnio. Inace ajet se odnosi na jedan specifican slucaj kada je u pitanju objava Kur'ana, nije se to desavalo konstantno, nije pravilo vec izuzetak.
Kada govorimo o Allahovim rijecima moras napraviti razliku izmedju Allahovih rijeci tj. Kur'ana i Allahovih rijeci koje je objavljivao prijasnjim narodima. Za Kur'an se obavezao da ce sacuvati autenticnost tih rijeci, a za Allahove rijeci koje je objavljivao prijasnjim poslaniicima i narodima za takvo nesto se nije obavezao jer je svaki prethodni poslanik bio poslat za samo odredjeni period i samo za svoj narod a Muhammed a.s je poslat cijelom covjecanstvu i poslije njega nece vise biti poslanika niti objava.

Ti dakle negiras da je biblija iskrivljena i pokusavas navesti dokaz i iz Kur'ana da biblija nije i ne moze biti iskrivljena, a ja ti navedem ocit primjer iz biblije da je ona iskrivljena, a takvih je primjera bezbroj. Ako numericka greska koju sam gore naveo nije primjer iskrivljenosti biblije onda u tom slucaju je Bog napravio gresku, jer nema trece opcije. Odluci se, ili Bozija greska ili je iskrivljeno? Zamolio bih da mi odgovoris.

Kur'an je dovoljan sam po sebi za sticanje ispravnog vjerovanja. Allah svoju objavu medjutim nije ogranicio samo na Kur'an vec su i rijeci Muhammeda a.s dio objave.

"On (Poslanik) ne govori po hiru svome, to je, zaista Objava koja mu se objavljuje." (En-Nedzim - 3-4).

To je Bozija volja da tako bude, osnovni postulati islamskog vjerovanja su sadrzani u Kur'anu a njihovo detaljno pojasnjenje, uputa kako da se sprovede u praksi i slicno je sadrzana u hadisima, poput obaveze obavljanja namaza, ona se nalazi u Kur'anu ali nacin obavljanja namaza se nalazi u hadisima. I mislim da tu nema nista sporno, kakvi bi doktori postali studenti medicine kada bi im se dale samo knjige za citanje bez da moraju na predavanja gdje ce profesori pojasniti neke detalje koje nisu razumijeli, ili bez prakse na kojoj ce recimo buduci hirurg moci uciti na koji nacin izvrstiti neki operativni zahvat. Je li potreba za predavanjima i praksom znaci da napisana knjiga od nekog svjetskog strucnjaka za medicinu nije dovoljno dobro napisana? Odgovori mi.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#393 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Ne znam na koji ajet misliš.I nije mi ni malo jasno objašnjenje na portalu za koji si postavio link.
Ne vjerujem i da je tebi jasno ono što si tamo pročitao u vezi ovoga o čemu pričamo.
Ako misliš na ovaj,
10:64 - Allahove riječi niko ne može izmijeniti ,imao bih još pitanja.

Napisao si
"Kada govorimo o Allahovim rijecima moras napraviti razliku izmedju Allahovih rijeci tj. Kur'ana i Allahovih rijeci koje je objavljivao prijasnjim narodima. Za Kur'an se obavezao da ce sacuvati autenticnost tih rijeci, a za Allahove rijeci koje je objavljivao prijasnjim poslaniicima i narodima za takvo nesto se nije obavezao jer je svaki prethodni poslanik bio poslat za samo odredjeni period i samo za svoj narod a Muhammed a.s je poslat cijelom covjecanstvu i poslije njega nece vise biti poslanika niti objava."

Iz čega zaključuješ da se Bog nije obavezao da će čuvati sve svoje riječi i one koje su prije objavljene?


Napisao si
"Ti dakle negiras da je biblija iskrivljena i pokusavas navesti dokaz i iz Kur'ana da Biblija nije i ne moze biti iskrivljena"

Upravo to.Moram te ispraviti,ja ne pokušavam navesti argumente,ja ih navodim.

Volio bih da mi navedeš bar neke ajete kojima Kuran ispravlja ono što piše u Bibliji.Jer bi po logici trebalo postojati desetine ajeta ,ili čak i stotine,koji ukazuju na te nedozvoljene zahvate po Bibliji.


Napisao si
"Kur'an je dovoljan sam po sebi za sticanje ispravnog vjerovanja. Allah svoju objavu medjutim nije ogranicio samo na Kur'an vec su i rijeci Muhammeda a.s dio objave.

"On (Poslanik) ne govori po hiru svome, to je, zaista Objava koja mu se objavljuje." (En-Nedzim - 3-4)."

Što hoćeš reći ovi ajetom?
Da li možda ovim ajetom želiš reći da Kuran nagovještava hadis?


Napisao si
"To je Bozija volja da tako bude, osnovni postulati islamskog vjerovanja su sadrzani u Kur'anu a njihovo detaljno pojasnjenje, uputa kako da se sprovede u praksi i slicno je sadrzana u hadisima, poput obaveze obavljanja namaza, ona se nalazi u Kur'anu ali nacin obavljanja namaza se nalazi u hadisima."

Osim namaza,o kojem govori Kuran,što još pojašnjava hadis,a da o tome govori Kuran?


Vodit ćemo se pravilom koje si naveo
"Poslanik Muhammed a.s, rekao je: „Ukoliko budete pitali sljedbenike Knjige (o njihovoj vjeri) – u slučaju ako je to potrebno onda razmotrite – ono šta se slaže sa Allahovom knjigom (tj. Kur’anom) prihvatite to, a šta god je u suprotnosti sa Allahovom knjigom, to ne prihvatajte.“ (Hadis).

Da li se ove riječi mogu primijeniti i na hadis,ili samo na "sljedbenike Knjige"?

Da li se obrezivanje slaže sa Kuranom,ako da ,kako?



Napisao si
"I mislim da tu nema nista sporno, kakvi bi doktori postali studenti medicine kada bi im se dale samo knjige za citanje bez da moraju na predavanja gdje ce profesori pojasniti neke detalje koje nisu razumijeli, ili bez prakse na kojoj ce recimo buduci hirurg moci uciti na koji nacin izvrstiti neki operativni zahvat. Je li potreba za predavanjima i praksom znaci da napisana knjiga od nekog svjetskog strucnjaka za medicinu nije dovoljno dobro napisana? Odgovori mi."

Odgovaram:
Jedan od problema sa hadisima jest što veći dio njih govori o stvarima ,koje Kuran uopće ne spominje.
To je kao da doktor medicine piše knjigu o organu koji uopće ne postoji.
Hadis priča o nepostojećim stvarima.Gore sam naveo primjer obrezanja.
Ili,
zabrana nošenja zlata i svile muškarcima
ili
o tome mogu li muslimani posjećivati mezarja
ili
brisanje guzice poslije nužde

Možeš i sam nastaviti niz stvari o kojima Kuran uopće ne govori,tako da se ne može reći da hadis pojašnjava Kuran.

Ili čak šta više stavlja se iznad Kurana jer mijenja ono što stoji u Kuranu.
Primjer:
zabrana nošenja svile i zlata.Zabranjuje nešto što Kuran ne zabranjuje.A takvih zabrana ima mnogo.
Hadis ne pojašnjava ništa iz Kurana,hadis se ne bavi time.Hadis se bavi stvarima o kojima Kuran ne govori.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#394 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by PerfekcionistaTZ »

šarf wrote: 30/07/2021 20:55

Iz čega zaključuješ da se Bog nije obavezao da će čuvati sve svoje riječi i one koje su prije objavljene?
Ovdje sam mozda propustio nesto jako bitno. Nije isto kada govorimo o promjeniti Allahovih rijeci i kad govorimo o iskrivljenosti biblije. To nisu iste stvari. Allah jeste obecao da njegove rijeci niko nece iskriviti ali to nije obecanje da ce prethodne objave koje je objavio poslanicima u kompletu biti sacuvane. Allahove rijeci koje su bile u bibliji ne mora neko iskriviti, one su tamo jos uvijek i njih potvrdjuje i sam Kur'an. Dakle nisu iskrivljene, ali je u bibliju nesto od tih rijeci izbaceno, dodati i izmisljeni su cijeli pasusi i pripisani bozijoj rijeci...
Npr. biblija je puna pasusa koji govore o jednoci Stvoritelja, koji govore o obavezi cinjenja dobra itd. Sve su to Bozije rijeci i njih Kur'an takodje spominje kao potvrdju njihove istinosti. Ali su isto tako i pune dodatih citata, prica, pa cak i kompletnih knjiga. Dakle imamo razliku izmedju Bozijih rijeci i Bozijih rijeci koje je covjek zabiljezio i zapisao, pa kao u slucaju bibilije koja je bila izgubljena i onda pisana po sjecanju i na osnovu nekih pronadjenih spisa ponovo zapisivana, onda dodjemo do toga da imamo iskrivljenu bibliju.
U prijevodu, moguce da su sve autentnicne Bozije rijeci jos uvijek u bibliji i nisu izmijenjene, ali su neke izbacene, sakrivene.

Posto si trazio dokaze iz Kur'ana da je biblija iskrivljena evo navest cu nekoliko a ima ih jos dosta.

"Ali, zato što su zavjet svoj prekršili, Mi smo ih prokleli i srca njihova okrutnim učinili. Oni su riječi s mjesta na kojima su bile uklanjali,* a dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili. I ti ćeš kod njih, osim malo njih, neprestano na vjerolomstvo nailaziti, ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli one koji čine dobro.

Mi smo zavjet prihvatili i od onih koji govore: "Mi smo kršćani"- ali su i oni dobar dio onoga čime su bili opominjani zaboravili, zato smo među njih neprijateljstvo i mržnju do Sudnjega dana ubacili; a Allah će ih, sigurno, obavijestiti o onome što su radili.
O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*


(Kur'an, sura 5-13,14.15)

"A kada je Allah uzeo obavezu od onih kojima je Knjiga data da će je sigurno ljudima objašnjavati da neće iz nje ništa kriti, oni su je, poslije, za leđa svoja bacili i nečim što malo vrijedi zamijenili; a kako je ružno to što su u zamjenu dobili!" (3:187)

"[i]A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: Evo, ovo je od Allaha[/i] – da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!“ (Kur’an 2:79)

"Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" - a to nije od Allaha; i o Allahu svjesno govore laži."


"Jevreji ne poznaju Allaha kako treba - kad govore: "Nijednom čovjeku Allah nije ništa objavio!" Reci: "A ko je objavio Knjigu koju je donio Musa kao svjetlo i putokaz ljudima, [i]koju na listove stavljate i pokazujete - a mnogo i krijete - i poučavate se onome što ni vi ni preci vaši niste znali?[/i]" Reci: "Allah!" Zatim ih ostavi neka se lažima svojim zabavljaju."

"onda su oni nepravedni među njima zamijenili drugom riječ koja im je bila rečena, i Mi smo na njih s neba kaznu spustili zato što su stalno nepravedni bili."

šarf wrote: 30/07/2021 20:55 Upravo to.Moram te ispraviti,ja ne pokušavam navesti argumente,ja ih navodim.
Odgovrio sam na tvoje arugmente i naveo ajete iz Kur'ana koji potvrdjuju da je biblija iskrivljena. A s ozbirom da ne pokusavas navesti argumente vec ih navodis zamolio bi da mi odgovoris na pitanja koja sam postavio.

Pitanje; Ako numericka greska koju sam gore naveo nije primjer iskrivljenosti biblije onda u tom slucaju je Bog napravio gresku, jer nema trece opcije. Odluci se, ili Bozija greska ili je iskrivljeno? Molio bih da odgovoris u sklopu kompletnog komentara na ovaj moj post, jer nije fer da samo ja odgovoram na tvoje tvrdnje i komentare, a ti samo preskocis moja pitanja i nastavis dalje.

šarf wrote: 30/07/2021 20:55 Osim namaza,o kojem govori Kuran,što još pojašnjava hadis,a da o tome govori Kuran?

Jedan od problema sa hadisima jest što veći dio njih govori o stvarima ,koje Kuran uopće ne spominje.
To je kao da doktor medicine piše knjigu o organu koji uopće ne postoji.
Hadis priča o nepostojećim stvarima.Gore sam naveo primjer obrezanja.
Ili,zabrana nošenja zlata i svile muškarcima
ili o tome mogu li muslimani posjećivati mezarja
ili brisanje guzice poslije nužde

Možeš i sam nastaviti niz stvari o kojima Kuran uopće ne govori,tako da se ne može reći da hadis pojašnjava Kuran.

Ili čak šta više stavlja se iznad Kurana jer mijenja ono što stoji u Kuranu.
Primjer:
zabrana nošenja svile i zlata.Zabranjuje nešto što Kuran ne zabranjuje.A takvih zabrana ima mnogo.
Hadis ne pojašnjava ništa iz Kurana,hadis se ne bavi time.Hadis se bavi stvarima o kojima Kuran ne govori.
Hadis objasnjava u detalje bukvalno svaki propis, obavezu, zabranu, ajet iz Kur'ana. Osim namaza objasnjava na koji nacin izvrsiti obrede hadza, na koji nacin postiti mjesec ramazan, objasnjava pravila i uvjete zekata, objasnjava detaljno sta covjeka izvodi iz vjere, objasnjava bukvalno sve.
Nije ti konstatacija nimalo tacna, ne radi se o pisanju knjige o organu koji uopste ne postoji.

- Zabrana nosenja zlata i svile. Zabrana nošenja zlata i svile muškarcima dio je širega islamskog programa koji nastoji suzbiti luksuz u životu, i smisao te zabrane je da ljude uci skromnosti, da se ne ohole i ne razbacuju eventualnim bogatstvom jer pogotovo u to vrijeme a i danas velikasi i bogatasi su se kitili zlatom i svilom i time dokazivali svoju nadmoc nad ostalim ljudima.

Kur’an kaže: „Kad hoćemo da jedan grad uništimo, onima koji su u njemu na ra­skoš navikli prepustimo da se razvratu odaju i da tako zasluže kaznu, pa ga onda do temelja razrušimo.“ (El-Isra’: 16)

i: „Mi ni u jedan grad nismo poslanika poslali, a da nisu rekli oni koji su na raskošan život bili navikli : „Ne vjerujemo mi u ono što je po vama poslano!“ (Sebe’: 34)

Brisanje straznjice se odnosi na licnu higijenu i u vise ajeta u Kur'anu se spominje obaveza ciscenja tijela a pranje poslije velike i male nuzde je obavezno i nesporno, barem nas muslimane vjera tome uci, a svako drugi ima izbor da radi kako zeli.

Hadisi ne moraju nuzno govoriti iskljucivo o stvarima koje spominje Kur'an. Postoji milion situacija koje je potrebno pojasniti, od onih manje bitnih do veoma bitnih, npr ima hadisa koji govore i o stvarima nevezanih za vjeru. Ako ti ima nesto znacajno sporno u tome onda ne mogu tu nista uraditi, po mom misljenju to je toliko irelevantno da mislim da je besmisleno trositi i moje i tvoje vrijeme na to. Drzi se kljucnih, bitnih stvari ako moze.

A svakako cemo govoriti o bibliji u narednom periodu, mozda i na ovoj temi a mozda i otvorim drugu, jer ni ovo sto sad pisemo nije u skladu sa temom koja glasi Kur'an o Muhammedu, ovo je vec tema Kur'an o bibliji.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#395 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

NAPISAO SI
Hadis objasnjava u detalje bukvalno svaki propis, obavezu, zabranu, ajet iz Kur'ana. Osim namaza objasnjava na koji nacin izvrsiti obrede hadza, na koji nacin postiti mjesec ramazan, objasnjava pravila i uvjete zekata, objasnjava detaljno sta covjeka izvodi iz vjere, objasnjava bukvalno sve.
Nije ti konstatacija nimalo tacna, ne radi se o pisanju knjige o organu koji uopste ne postoji.

Svakako treba da postoji neko ko će da objasni ono što nam nije jasno.Ali zna se kako.pročitaš ajet,onda pročitaš još jedan ili dva objasniš stvar.
Hadis ne objašnjava hadis propisuje,naređuje ,zabranjuje.
Može li se zabraniti nešto ako Kuran nije zabranio?
Kada sam pisao da je Kuran NEDOVOLJAN mislio sam upravo na ovo što si napisao,hadis objašnjava.
Da nema hadisa da li bi se znalo kako raditi određene stvari?
Neko je na ovom forumu napisao,da Kuran objašnjava sam sebe.To je ispravan način.Problem je što Kuran nema dovoljno
informacije kojima bi se mogle pojasniti stvari,pa se onda pribjegava hadisu i drugim izvorima.


NAPISAO SI
Zabrana nosenja zlata i svile. Zabrana nošenja zlata i svile muškarcima dio je širega islamskog programa koji nastoji suzbiti luksuz u životu, i smisao te zabrane je da ljude uci skromnosti, da se ne ohole i ne razbacuju eventualnim bogatstvom jer pogotovo u to vrijeme a i danas velikasi i bogatasi su se kitili zlatom i svilom i time dokazivali svoju nadmoc nad ostalim ljudima.

Da li se nadmoć može pokazati i na drugi način?
Skupa auta,kuće,bazeni,tehnološki noviteti.skupa odjeća koja nije od svile,markirana.Osim toga može li onaj ko ima nakititi svoju ženu svilom i zlatom i opet da pokaže svoj luksuz?

Da li je ta zabrana mogla da bude u Kuranu? I ta ,i sve druge.Mogla je.Zašto nije u Kuranu?
Da je Allah htio da zabrani nošenje svile i zlata,zar to ne bi bilo zapisano u Kuranu?
Da je trebalo da se muškarci obrezuju zar to ne bi Allah zapisao u Kuranu?

Dakle jedno je objasniti kako se stvari rade,a sasvim drugo je zabranjivati,propisivati,nametati.

NAPISAO SI
Brisanje straznjice se odnosi na licnu higijenu i u vise ajeta u Kur'anu se spominje obaveza ciscenja tijela a pranje poslije velike i male nuzde je obavezno i nesporno, barem nas muslimane vjera tome uci, a svako drugi ima izbor da radi kako zeli.

ALLAH VOLI ONE KOJI SE MNOGO ČISTE. tako je napisano ništa više ,kakvo tu objašnjenje treba?
Poslije Muhammeda neko se sjetio i rekao:
Prenosi se od Aiše r.a. daje rekla: »Allahov Poslanik s.a.v.s. desnom je rukom abdestio i jeo, a lijevom se prao nakon velike ili male nužde i sl. poslova«. (Ebu Davud)
Da je to trebalo da bude tako zar bi bilo teško Allahu da to doda u Kuranu:desnom rukom radite čiste poslove,lijevom rukom nečiste.
Muhammed je znao da to nema smisla ,zato o tome ništa nije govorio.
Šta će onaj ko nema jednu ruku ,mora se brisati i jesti istom rukom.U čemu je onda smisao ovod hadisa?


Koji se ajet ovim hadisom objašnjava?

Prenosi se od Ebu Seida r.a. da je rekao: »Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: 'Nedopušteno je dvojici ljudi vršiti nuždu, onome koji ne zakloni svoje stidne dijelove tijela od drugoga i onome, koji razgovara pri tome. Zaista Allah prezire takav čin'.« (Ahmed, Ebu Davud, Ibn Madže)

Prenosi se od Omera r.a. da je rekao: »Vjerovjesnik s.a.v.s. me vidio kad sam vršio malu nuždu stojeći, pa mi je rekao:' 'Omere! Ne vrši malu nuždu stojeći!' I poslije toga više nisam vršio malu nuždu stojeći « (Tirmizi)

Prenosi se od Ebu Hurejre r.a. da je rekao: »Kada bi Allahov Poslanik s.a.v.s. ušao u zahod, nosio sam mu posudu s vodom za pranje (istindža). Poslije toga protrljao bi rukama po zemlji, a ja bih mu donio drugu posudu s vodom kojom bi se on abdestio«. (Ebu Davud)



NAPISAO SI
Hadisi ne moraju nuzno govoriti iskljucivo o stvarima koje spominje Kur'an. Postoji milion situacija koje je potrebno pojasniti, od onih manje bitnih do veoma bitnih, npr ima hadisa koji govore i o stvarima nevezanih za vjeru.

Ako imaju za cilj kako si rekao,da objasne Kuran,onda moraju obavezno da govore o stvarima koje spominje Kuran.

Vodit ćemo se pravilom koje si naveo
"Poslanik Muhammed a.s, rekao je: „Ukoliko budete pitali sljedbenike Knjige (o njihovoj vjeri) – u slučaju ako je to potrebno onda razmotrite – ono šta se slaže sa Allahovom knjigom (tj. Kur’anom) prihvatite to, a šta god je u suprotnosti sa Allahovom knjigom, to ne prihvatajte.“ (Hadis).
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#396 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Pokušajmo zamisliti slijedeću situaciju.Muhammed treba na WC,odlazi sa njim ide pratilac.Dok vrši nuždu pratilac i to neki Muhammedov dobar prijatelj,gleda kako Muhamed obavlja nuždu.Sutradan svima priča kako to Muhammed obavlja,cijela Meka o tome priča,oni to zapamte i trude se oponašati kako je to Muhammed radio.Onda se to od usta do usta prenosi kroz nekoliko generacija,i onda se neko sjeti da to zapiše.
Ne znam da li bi vama bilo drago da vas dobar prijatelj gleda kako vršite nuždu,i onda o tome priča svima?
Siguran sam da ni Muhammed ne bi to želio.


Muhammed je 40 godina živio sa tim ljudima.Sve što je znao naučio je od ljudi u svom gradu ,komšiluku.Sve je radio onako kako su to generacijama radili ljudi u tom dijelu svijeta.
Zašto bi način oblačenja,jedenja,hodanja,spavanja ...koji je Muhammed praktikovao bio sada drugačiji kada je “primio objavu”?
Zar Arapi nisu znali kako se jede ,pa im je bio potreban Muhammed da im objasni?
Ali on je sa njima bio tu već 40 godina .Zašto bi odjednom nakon 40 godina Muhammedov način sada bio bolji nego njihov.Kao da ga nikad prije nisu vidjeli kako jede.


Hadisi me podsjećaju na paparazzo fotografije i tekstove.Guranje nosa u privatne stvari.
Hadisa ima toliko i govore praktično o svemu što osoba čini u životu.Kao što paparazzi od nekoga mogu napraviti idola,tako i hadisi od Muhammeda prave idola.
Da li je to Muhammed htio?On koji se borio protiv idola,postao je idol.

200 godina poslije Muhammeda nastao je hadis.Izumrla je generacija Muhammedovih suvremenika.
Izumrla je generacija djece Muhammedovih suvremenika.Nije bilo nikoga da može reći bilo šta protiv pisaca hadisa.Nije bilo nikoga da kaže,ne Muhammed to nije rekao ili nije tačno da je to radio,tako da su pisci hadisa dali mašti na volju.Kao da su se takmičili ko će smisliti sočniji hadis.Kao paparazzi,ko će snimiti sočniju sliku.

Što mislite,kako bi se Muhammed osjećao da mu neko čita hadise?
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#397 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

8.NEDOSTUPNOST

Kuran je preveden na oko 120 jezika.U svijetu se trenutačno govori oko 7000 jezika,zbog toga mnogi ljudi ne mogu čitati Kuran.Naravno da dosta svjetskog stanovništva govori više jezika pa mogu čitati Kuran na jeziku na kojem je preveden.Na primjer,u bivšim kolonijama
Engleske,Francuske,Španije....službeni jezici su upravo ti jezici a Kuran je preveden na te jezike,pa Kuran mogu čitati na tim jezicima.No velika je razlika između službenog i maternjeg jezika. Odnosno čitanja na jednom ili drugom.
Kako god pokušali postaviti stvari ,činjenica je da veliki dio svjetskog stanovništva još uvijek ne može čitati Kuran na svom maternjem jeziku.Nedostupan je.
Dakle,nekim ljudima je onemogućen pristup Allahu,samim tim oni nisu odgovorni pred Allahom za ono što čine.
Imajući to pred sobom,mišljenja sam,da je Kuran od Boga on bi do sada već učinio nešto da ga može čitati veći dio ljudske populacije.

Razloge takvog stanja možemo naći još na početku nastanka Kurana,pa i ranije.I naravno u Kuranu.
El-Kamer - Mjesec / 22 - A Mi smo Kur‘an olakšali za učenje napamet ..."
Obzirom da nije znao čitati i pisati,Muhammed je svoje pristalice poticao da Kuran uče napamet.Vjerovatno je smatrao da je to dobar način prenošenja i čuvanja poruke.Kasniji događaji su pokazali da je pogriješio.
Zanimljivo je da nigdje u Kuranu nema upute da se Kuran zapisuje.Za razliku od toga Muhammed je poticao da se u nekim slučajevim stvari zapisuju.
Na primjer,
2:282. -O vjernici, zapišite kada jedan od drugog pozajmljujete do određenoga roka. I neka jedan pisar između vas to vjerno napiše i neka se pisar ne uzdržava da napiše, ta Allah ga je poučio; neka on piše, a dužnik neka mu u pero kazuje i neka se boji Allaha, Gospodara svoga, i neka ne umanji ništa od toga. A ako je dužnik rasipnik ili slab, ili ako nije u stanju u pero kazivati, onda neka kazuje njegov staratelj, i to vjerno. I navedite dva svjedoka, dva muškarca vaša, a ako nema dvojice muškaraca, onda jednog muškarca i dvije žene, koje prihvaćate kao svjedoke; ako jedna od njih dvije zaboravi, neka je druga podsjeti. Svjedoci se trebaju na svaki poziv odazivati. I neka vam ne bude mrsko da ga utanačite pismeno, bio mali ili veliki, s naznakom roka vraćanja. To vam je kod Allaha ispravnije i prilikom svjedočenja jače, i da ne sumnjate - bolje; ali, ako je riječ o robi koju iz ruke u ruku obrćete, onda nećete zgriješiti ako to ne zapišete. Navedite svjedoke i kada kupoprodajne ugovore zaključujete i neka ne bude oštećen ni pisar, ni svjedok. A ako to učinite, onda ste zgriješili. I bojte se Allaha - Allah vas uči, i Allah sve zna."

Muhammed je bio trgovac i znao je da pamćenje poslovnih dogovora nije dobra metoda,zato je vidimo ovdje dao vrlo detaljne upute kako napraviti ugovor.Nije se oslanjao na ono što neki govore da su Arapi imali dobro pamćenje ,bolje nego mi danas.
No što se tiče Kurana ,Muhammed je očito imao namjeru da Kuran ostane nezapisan,
nezabilježen na papiru.Poznato nam je da neki nisu htjeli da Kuran sakupe u jednu cjelinu,
jer im Muhammed nije ništa o tome govorio,nisu dobili nikakav poticaj za to.
Poznat nam je razlog zašto je odlučeno da se Kuran zapiše i to nakon Muhammedove smrti.
U jednoj bici poginulo je puno hafiza pa su se pobojali da bi na taj način Kuran bio izgubljen
i tek tada je odlučeno da se Kuran zapiše.
Pitanje koje mi se nameće.
Da li bi Kuran bio napisan da hafizi nisu izginuli?
Da li bi bio napisan nekada kasnije?

Mislim da Muhammed nije imao namjeru da Kuran bude napisan.
Zato su njegovi ashabi oklijevali u tome.

Ako Kuran nije trebao biti napisan već ostati isključivo u kolektivnom pamćenju i to na arapskom jeziku, na onom arhaičnom od prije 1500 godina,onda o prevođenju na druge jezike nema govora.
Muhammed je imao namjeru da arapski bude dominantan jezik.
Dodamo li tome stav o neprevodivosti Kurana,te gubljenju njegove vrijednosti kada se prevede, onda ne čudi da je Kuran nedostupan na mnogim jezicima.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#398 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Neko je postavio temu"Muhammed a.s.",pomislio sam da bi bilo korisno skinuti prašinu sa ove teme ,možda pomogne u našem cilju ,da dobijemo jasniju sliku Muhammeda.Dodao bih,pravu sliku.
MuSu
Posts: 6
Joined: 27/04/2018 11:25

#399 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by MuSu »

A sto si ti brate toliko opterecujes Muhammedom kad ga ne volis? Posveti se osobama koje volis.
MuSu
Posts: 6
Joined: 27/04/2018 11:25

#400 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by MuSu »

A sto si ti brate toliko opterecujes Muhammedom kad ga ne volis? Posveti se osobama koje volis.
Post Reply