KURAN-O MUHAMMEDU

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#351 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Nurudin »

pa dobroo, poštujem
u svakom slučaju egzotične informacije, nema šta
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#352 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Diwan »

To je isto kao kad bi netko želio da skine iz plemenitih razloga, ne za vlastite interese, ovu političku bandu i vlast kod nas i onda bio proglašen da ima iste ciljeve i interese. Kod nas nema sredine, samo se krečemo u krajnostima - od ekstremnog religioznog ludila tipa smrčak do ekstremnog negiranja i omalovažavanja svega verzija @ towelie i njemu slični i esktremnog racionalizma gdje naravno svatko favorizuje verziju koja odgovara njegovom mentalnom sklopu i stupnju prosvjećenosti ili nedostatku istog.

Moraš probati čokoladu da bi mogao pričati o njoj.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#353 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Diwan,
odlično divaniš.Čitao sam maksuz više tvojih divana.

Ono što piše je samo recept za čokoladu .
Čokolada se proba kada se spoje svi sastojci recepta.Gdje se može probati pripravljena čokolada?
Jesi li je ti probao? Gdje?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#354 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Connaisseur Karlin »

Nurudin wrote:pa dobroo, poštujem
u svakom slučaju egzotične informacije, nema šta
da, ali se pokusavaju analizirati razni faktori drustava i izvori, jer relgijski pisani izvori su samo djelomicno povijesni, vecina sadrzaja nije adekvatno , a znamo da u sklpu relgija izvori i nesporazumi u vezi izvora su pristuni stolljecima :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#355 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Connaisseur Karlin »

HardcoreMX wrote:nesumnjivo vanserijskih karakteristika..njegove karakteristike su spomenute i u Bibliji
Muhameda nema u ranijim izvorima :)
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#356 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Dame i gospodo,molim vas da se držite teme.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#357 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by HardcoreMX »

šarf wrote: Tito na primjer,veliki oligarh,velika karizma,carstvo je trajalo dok je car bio živ,nakon smrti raspalo se.
Na sličan način ,to jedinstvo ondašnjeg arapskog svijeta trajalo je za života Muhammeda,jer je ta kohezija bila na njemu ne na Kuranu.
Kao i u slučaju SFRJ,jedinstvo nije bilo temeljeno na manifestu komunističke partije već na Titu.
Jedinstvo među Arapima nije bilo zbog Kurana već zbog Muhammeda.On je imao karizmu ne Kuran.

Sukobi i podjele unutar muslimanskog svijeta pokazuju da Kuran nema tu ujedinjujuću snagu.Vidiš i sam kroz komentare forumaša muslimana koliko su jedinstveni.

Zašto se taj cijeli arapski svijet za ovih 1500 godina nije ujedinio u jednu panislamsku državu ,već je bio rascjepkan na desetine država,
ako Kuran ima tu snagu da ujedinjuje.?
nepotrebno skretanje sa poredjenima jer ti se tako ocituje osim nepotrebnosti i tvoja nedovrsenost i nedosljednost.,npr. ti sam i to u naslovu tvog threada dovodis Qur'an u kontekst Muhammeda...a sad tvrdis drugacije, znaci cisto si nedosljedan samom sebi..zatim vladanje Muhammeda upravo pocinje sa Objavom Qur'ana...takodjer i visezenstvo koje si implicirao se desava upravo u toku Objave Qur'ana, ne prije...ocigledno da se ta karizma razvija upravo sa poslanicom Qur'ana...
poredjenje ipak razliciti pojmova je nezahvalno jer ocitujes nedovrsenost i pogotovo neprimjenivost..arapski odnosno islamski svijet upravo poslije Muhammeda dozivljava svoj procvat u Golden Age, pa se u tom diskursu cesto kaze da je on potpalio iskru plamena koja je zasvjetlala svijet i trajala je barem par stoljeca ako se ne ubraja formalno ukidanje te drzave znantno poslije...prije Tita iako stvarno karizma prije autokracije, nego oligarhije s obzirom da ga sa ceznjom i danas spominju bivsi jugosloveni je ipak bilo nekakvog ustrojstva i drzave dok jedinstva arapa nije bilo ni na mapi..izolovani i poznati po divljastvu su zaobilazeni cak i od rimske imperije kojoj nisu bili interesantni...a sa logicke premise i sa teoloskih izvora imas i neorganizovanost jer iako znas za podjele unutar islamskog svijeta ne primjecujes da je Qur'an ostao dosljedan sebi iako ljudi nisu njemu i pored toliko podjela medju njima samima on ostao nepodijeljen i nepromijenjen..sto je takodjer predmet cudjenja brojnih orijentalista, lingvista etc..ako si citao njihova djela iz tih oblasti....
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#358 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

U Evanđelju po Mateju piše da Isa a.s jaše na dva magarca istovremeno. Na magarici i mladom magaretu. Evanđelisti Marko i Luka kažu da je jahao na jednom magaretu. Matej spominje da su pred Isa a.s. istrčala dvojica opsjednutih, dok Marko i Luka kažu da je bio jedan. Komentar: pa dobro jel bilo dva magarca ili jedan ili šta!!!1

Matej kaže da je jedan anđeo sišao i maknuo kamen sa groba Isa a.s. te da je govorio dvjema ženama. Marko kaže da su bile tri žene i da je kamen već bio maknut. Kaže i da je u grobu bio jedan mladić – vjerojatno anđeo. Luka spominje sličan izvještaj kao i Marko, ali spominje da su nakon žena u grob su ušla dva čovjeka u blistavoj odjeći. Ivan kaže da je na grob došla samo Marija Magdalena. Grob je bio prazan u što su se uvjerili Petar i Ivan. Nakon njihova odlaska, ona unutra vidi dva anđela, a ukazuje joj se i sam Isa a.s..

Komentar da li je ubijen ili ne:
„I zbog riječi njihovih; Mi smo Isaa sina Merjemina, Allahova poslanika ubili, a nisu ga ni ubili niti su ga razapeli nego im se pričinilo, oni koji se razilaze u mišljenju i oni sami su u sumnji, oni o tome ne znaju ništa nego samo slijede pretpostavke, a oni ga nisu ubili zasigurno"
Islam tvrdi da Isa a.s., nije ubijen i mi u to vjerujemo. Allah ga je uzdigao sebi i on će se ponovo pojaviti, ponovo će sići na zemlju kao predznak sudnjega dana i kada se pojavi dokinuće sva razilaženja i sumnje vezane za njega, njegovu vjeru, smrt i uskrsnuće


Dalje
Rodoslovlje Isa a.s.u Mateju i Luki podudaraju se do Davida. Nakon toga nemaju veze jedan s drugim. Ovakvih i sličnih neslaganja i kontradikcija u Bibliji ima još. Postavlja se logično pitanje: Ako je Biblija Božja Riječ, ne bi li trebala biti bez takvih grešaka? Nisu li upravo greške dokaz da su autori biblijskih knjiga obični pogrešivi ljudi?

Dalje

Poslušajte Boga, ne ljude.
Poštujte zakone ljudi (tj. Vlada). To je Božja volja.

Oni koji su bili prisutni na Pavlovom obraćenju čuli su glas, ali nisu vidjeli nikoga.
Vidjeli su svjetlo, ali nisu čuli glas.

Bog ne pokazuje pristranost. On jednako tretira sve.
Bog se smiluje onoga koga izabere, itd.

Svi koji su bez zakona sagriješili propast će bez zakona.
Tamo gdje nema zakona nema grijeha

Udovice se ne bi trebale udati
Mlade udovice trebaju se udati, nositi djecu, upravljati kućanstvom
Last edited by colt on 11/04/2018 21:47, edited 1 time in total.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#359 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

colt,
molim te otvori temu o Bibliji pa ćemo razgovarati.
Ako smatraš da su stvari drugačije nego što sam napisao,citiraj Kuran i pokaži da nisam u pravu.

Napadni argumente a ne osobu.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#360 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

Šarf nama objašnjava i dokazuje da Kur an nije od Boga i ne libi da počasti Muhameda a.s. raznim uvredljivim "titulama", ali zato ne može da objasni Bibliju koja koja je napisana od strane ljudi koji, ne da nisu odabrani od strane Isa a.s. da šire "istinu" nego nisu odabrani ni od strane Boga. Šta više, ti isti evanđelisti nisu ni bili rodjeni kad je Isa a.s. propovijedao i postavlja se pitanje kako bi širili istinu. . .


Šarf ! Ja kad bi tebi citirao Kur an, nebi ga ni razumio . . . uzalud je!!!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#361 -mod comment -

Post by Bloo »

Suzdržite se od cascenja epitetima. Tema je Kur'an - o Muhammedu. Bibliju diskutujte na drugoj temi. Jedan drugog analizirajte na private.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#362 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by ExNihilo »

Evo čitam suru Muhamed. Jedan ajet o murtedima. :D
25. One koji su od vjere svoje otpali, pošto im je bio jasan Pravi put, šejtan je na grijeh navodio i lažnu im nadu ulivao.
Lažnu nadu za šta? :)

P.S. Trebamo napraviti kolektivno čitanje Kur'ana na forumu. :lol:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#363 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by dr.gog »

colt wrote:Šarf nama objašnjava i dokazuje da Kur an nije od Boga i ne libi da počasti Muhameda a.s. raznim uvredljivim "titulama", ali zato ne može da objasni Bibliju koja koja je napisana od strane ljudi koji, ne da nisu odabrani od strane Isa a.s. da šire "istinu" nego nisu odabrani ni od strane Boga. Šta više, ti isti evanđelisti nisu ni bili rodjeni kad je Isa a.s. propovijedao i postavlja se pitanje kako bi širili istinu. . .


Šarf ! Ja kad bi tebi citirao Kur an, nebi ga ni razumio . . . uzalud je!!!
Šarf je pripadnik zapadnjačkog pseudokršćanskog učenja nastalog nakon izučavanja Biblije od strane oveće grupe intelektualaca. Da napomenem da sam, jer će on ovo čitati, detaljno proučio njegove linkove o beskrvnoj terapiji i hirurgiji, na čemu mu se zahvaljujem.

U višedecenijskom radu su uspjeli podijeliti ogroman broj Biblija, te su znatno razvili humanitarni rad. Od ostalih denominacija su odjeljeni nepremostivim teološkim dogmama i posebnim stilom propovjedanja koji je razvijen kao niz psiholoških alatki. Većina propovjednika su iznimno inteligentni i sugestivni. Financijski je organizacija veoma jaka.

Ono što je problem kod te denominacije je da veći dio istaknutih propovjednika i teologa imaju veoma malo iskustva života i rada u većinskoj muslimanskoj sredini, posebno na Balkanu. Otud dolazi do logičkih, historiografskih i dijaloških nesporazuma. U njihovoj literaturi, kao i kod braće baptista, osoba Muhammeda a.s. je prokazana kao negativna, povijesno netačna i čak uz epitet o mogućnoj bolesti epilepsije kod Muhammeda a.s. (udžbenik baptističke teologije za 2. godinu studija). Kao i kod selefija s druge strane ogledala glede Biblije, poriče se vjerodostojnost i ravnopravnost Knjige (Kur'an). Prokazivanje Novog zavjeta kao iskrivljenog (i trpanje horora tzv.Barnabinog evanđelja), je jednak nonsens kao i nipodaštavanje uloge Poslanika Muhammeda a.s. Teške riječi, ali mislim da je tako.

U tom teološkom cirkusu međusobnog prefinjenog omalovažavanja, poluskrivenih kletvi i mitova, nema atmosfere razumjevanja i zajedništva. Niti kod kršćanskih crkava, niti kod selefijskih daijja, već su oni i njihovo "dokazivanje proturječnosti" sami sebi postali svrha.

Lično sam sklopio mozaik zaradi svojeg vjerovanja, ne obzirući se čak ni na nauk svoje crkve. Kao što vjerujem u Kristovo djelo i poruku, vjerujem i u djelo Muhammeda a.s., jer obojici je isti Bog dao da ljudima postave koncept života, preživljavanja i prelaska u jedan drugi oblik postojanja koji nema vremensku odrednicu.

Moja izjava je u crkvi protumačena kao heretička i otada sam bez prava glasa u pitanjima vjere. Na islam nisam "prešao", jer niti me ko tjera od sebe, niti od mene traži izjašnjavanje, niti ja osjećam potrebu da se duhovno dokažem ulazeći u "novi" koncept. Sa svima jednako, bez velikih riječi. Molitva i rad.

I oni koji ne vjeruju...pa dovoljno je imati malo građanske kulture i sluha, te je svako vrijeđanje -koliko god isprovocirano bilo- zapravo suvišno i nepotrebno, jer ničemu ne vodi. Jer je meni i onaj koji ne vjeruje u koncept "Boga" uopšte, jednak sa onim koji do mene sjedi u crkvi. I jednom i drugom, kakav mi je posao, dužan sam i hoću pomagati.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#364 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Connaisseur Karlin »

dr.gog wrote: I oni koji ne vjeruju...pa dovoljno je imati malo građanske kulture i sluha, te je svako vrijeđanje -koliko god isprovocirano bilo- zapravo suvišno i nepotrebno, jer ničemu ne vodi. Jer je meni i onaj koji ne vjeruje u koncept "Boga" uopšte, jednak sa onim koji do mene sjedi u crkvi. I jednom i drugom, kakav mi je posao, dužan sam i hoću pomagati.
religije imaju individulan, razlicit koncpet boznaskog , prikazuju bozanstva na razicite nacine , upravo , doticni , "razliciti nacini" su dio problema medjuljudskih relacija :)
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#365 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Molim vas držimo se teme.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#366 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by dr.gog »

šarf wrote:Molim vas držimo se teme.
:kiss: :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#367 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by arzuhal »

:pisnuo:
dr.gog wrote:
šarf wrote:Molim vas držimo se teme.
:kiss: :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11041
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#368 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Tito_i_Partija »

:lol:

Ubi ga doktor k'o mraz paprike. :-D
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#369 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Podsjetimo se o čemu govorimo.

Što Kuran govori o Muhammedu?
Nekoliko navedenih ajeta pokazuju kako Kuran na nedvosmislen način opisuje Muhammeda.

93: 6 -Zar nisi siroče bio... 8- i siromah si bio
jasniji su nam njegovi osjećaji koje je imao prema onima koji su u sličnoj situaciji a izraženi su u zakonima kojim su trebala biti zaštićena prava siročadi i siromašnih.
Na primjer,
59:7- Plijen od stanovnika sela i gradova koji Allah Poslaniku Svome daruje pripada: Allahu i Poslaniku Njegovu, i bližnjim njegovim, i SIROČADI, I SIROMASIMA, i putnicima namjernicima

Također,kada kaže i PUTNICIMA NAMJERNICIMA,time je ukazana gostoljubivost,Muhammed je bio gostoljubiv.

Sura 33:6-A srodnici, ....preči su jedni drugima od ostalih vjernika i muhadžira;
Obiteljske veze Muhammedu su bile vrlo važne,te je i drugima savjetovao da te veze drže čvrstima.

Bio je dobar prijatelj te je i drugima preporučio i pokazao što znači biti prijatelj predložio je jedan način kako pokazati cijenjenje za nečije prijateljstvo,rekao je:
33:6-prijateljima svojim možete oporukom nešto ostaviti.
Tim riječima ih također učio da budu široke ruke.

Citirani su još neki ajeti:
U Kuranu piše 24:4- 4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka....
u ajetu se navode samo „poštene žene“.Muhammed pravi razliku,za njega postoje poštene žene i nepoštene.Ako neko okrivi nepoštenu ženu za nju ne trebaju četiri svjedoka.Što je za njega bila poštena odnosno nepoštena žena ne znam,no Muhammedova DISKRIMINACIJA nekih žena se prepoznaje u ovom ajetu.

Sura 33:50
O Vjerovjesniče, Mi smo ti dopustili da budu žene tvoje one kojima si dao vjenčane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kćeri amidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po ocu, i kćeri daidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po materi koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima – ženu-vjernicu koja sebe pokloni Vjerovjesniku, ako se Vjerovjesnik hoće njome oženiti – da ti ne bi bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je riječ o ženama njihovim i o onima koje su u vlasništvu njihovu. – A Allah prašta i samilostan je.

Sura 33:51
Možeš zanemariti one među njima koje hoćeš i možeš pozvati sebi onu koju hoćeš, a možeš zatražiti onu koju si udaljio, nijedno od toga nije tvoj grijeh.

Muhammed je donosio zakone kako su odgovarali njegovim potrebama,u ovom slučaju na štetu prava i potreba drugih.
Možemo reći Muhammed je bio oligarh.

NEKOLIKO RAZLOGA ZAŠTO SMATRAM DA KURAN NIJE OD BOGA:
1. Nepotrebnost Kurana.
2. Nedovoljnost Kurana
3.Nedovršenost ili nepotpunost Kurana-
4.Nepouzdanost Kurana
5.Neprimjenjivost Kurana
6.Neorganiziranost Kurana
7.Nedosljednost Kurana
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#370 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Dr.Gog,
molim te oprosti nisam stigao prije da se zahvalim da si koristio link o beskrvnoj kirurgiji.
Mogli bi o tome više tamo na toj temi, ne ovdje.

Pošto ovdje pričamo,ili bar pokušavamo,pričati o Muhammedu.
Izdvojit ću dvije misli koje si napisao:
PRVO
"Kao što vjerujem u Kristovo djelo i poruku, vjerujem i u djelo Muhammeda a.s., jer obojici je isti Bog dao da ljudima postave koncept života, preživljavanja i prelaska u jedan drugi oblik postojanja koji nema vremensku odrednicu."

Zašto misliš da isti Bog stoji iza Muhammeda i Isusa?

DRUGO
"nipodaštavanje uloge Poslanika Muhammeda a.s."

Koja je uloga Muhammeda?

Zašto ova pitanja ?
Ti si očito vrlo tolerantna osoba.
Ne znam da li si nekada pokušao pomiriti učenja Isusa sa Muhammedovim.
Ciljeve jednog sa ciljevima drugog.Ne samo sličnosti u porukama već njihovo cjelokupno djelo.
Ja sam pokušao i nisam uspio.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#371 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by HardcoreMX »

sarf....ti si konstatovao da Kuran nije od boga, ali nisi konstatovao sta je po tebi bog...jer ako ti je bog na onoj karikaturi, crtezu..onda si u pravu jer Kuran nije od toga definitivno..a ako ne vjerujes onda si ateista koji ionako kazu da nema boga sto si opet barem djelimicno u pravu jos ti jedino fali da kazes osim Allah-a...sto ti je princip islamskog ucenja...
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#372 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by dr.gog »

šarf wrote:Dr.Gog,
molim te oprosti nisam stigao prije da se zahvalim da si koristio link o beskrvnoj kirurgiji.
Mogli bi o tome više tamo na toj temi, ne ovdje.

Pošto ovdje pričamo,ili bar pokušavamo,pričati o Muhammedu.
Izdvojit ću dvije misli koje si napisao:
PRVO
"Kao što vjerujem u Kristovo djelo i poruku, vjerujem i u djelo Muhammeda a.s., jer obojici je isti Bog dao da ljudima postave koncept života, preživljavanja i prelaska u jedan drugi oblik postojanja koji nema vremensku odrednicu."

Zašto misliš da isti Bog stoji iza Muhammeda i Isusa?

DRUGO
"nipodaštavanje uloge Poslanika Muhammeda a.s."

Koja je uloga Muhammeda?

Zašto ova pitanja ?
Ti si očito vrlo tolerantna osoba.
Ne znam da li si nekada pokušao pomiriti učenja Isusa sa Muhammedovim.
Ciljeve jednog sa ciljevima drugog.Ne samo sličnosti u porukama već njihovo cjelokupno djelo.
Ja sam pokušao i nisam uspio.
Uh, sa onim linkovima sam se bavio desetak dana, te sam prezentirao osnovno dvojici kolega hirurga i jednom transfuziologu. Veoma zanimljivo, ali ne mogu na ovoj temi ići u detalje. Suština je da je svrhovitost upotrebe krvi vezana za stroge medicinske zakone i pravila koje ljekari nekad zaboravljaju.
Lično sam direktno vezan za rad sa krvlju, pa ću ti temeljno objasniti u privatnoj poruci u čemu je istinska vitalna neophodnost primanja krvi za jedan manji broj pacijenata. Uprkos stavu JS, postoji manji broj nesretnika za koje nemamo drugo rješenje, nažalost :( .

O svom ličnom uvjerenju u poslanje Muhammeda a.s. i moj osjećaj da Kur'an pripada kontinuitetu Božijih objava, također na pp jer bi u protivnom izazvali besplodnu polemiku sa onima koji ne poznaju ili ne osjećaju ta uvjerenja.

Hvala.

p.s. Izvinjavam se ako sam nehotice povrijedio tvoju zajednicu, jer imam nekoliko istinskih prijatelja JS, od kojih je jedan sa mnom proveo cijeli rat na liniji..bez oružja naravno.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#373 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Dr.Gog,bit će mi drago razgovarati.
Osobno mišjenje ne bi trebalo nikoga da vrijeđa.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#374 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Fudo Bosna »

----
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#375 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Zločin i kazna
U svakom društvu su postojali zakoni kojima su se sankcionirala nepoželjna ponašanja.
Niti Kuran nije izuzetak,i u njemu ima nekoliko ajeta koji se mogu svrstati u oblast krivičnog zakona.
Dolje su izdvojeni ajeti iz te oblasti.Ono što pada u oči jeste količina tih zakona.Ono što spada u tu oblast može stati na polovinu A4 formata.
Smiješno je da neko sa tom količinom zakona stao pred čovječanstvo ,kao što je to učinio Muhammed,i kaže mene je poslao Bog.
Teško se može prihvatiti i ideja da Bog stoji iza tog spiska zakona koji bi trebali da sankcioniraju nepoželjna ponašanja preko 8 000 000 000 ljudi.
Ovdje ne govorim o kvaliteti tih zakona već samo o količini ,te koja područja zahvataju.
Nabrojat ću:
-odmazda za ubojstvo
-spolni nemoral
-preljub
-ubojstvo
-napad na Muhammeda
-krađa
-prekršena zakletva
-lov u vrijema hadža
-krivokletstvo za spolni nemoral
-razvod (zihar)

Mislim da bi bilo vrlo teško, sa ovom količinom krivičnih zakona ,načiniti bolje društvo.
Bog sigurno ne stoji iza ovog šturog spiska zakona.
Sasvim je jasno da je čovjek autor ovih zakona



2:178. O vi koji vjerujete! Propisuje vam se odmazda za ubojstvo: slobodan za slobodnog,rob za roba i žensko za žensko.
4:15-Kada neka od vaših žena blud počini,zatražite da to protiv njih četvorica od vas posvjedoče,držite ih u kućama sve dok ih smrt ne umori ili dok im Allah ne nađe izlaz neki.
16. A dvoje između vas koje ga počini - pa kaznite njih dvoje! Pa ako se pokaju i poprave, tad ih se okanite.
4:25. A kada one kao udate počine blud, neka se kazne polovinom kazne propisane za slobodne žene.
92. Nezamislivo je da vjernik ubije vjernika, to se može dogoditi samo nehotice. Onaj ko ubije vjernika nehotice - mora osloboditi ropstva jednog roba - vjernika i predati krvarinu porodici njegovoj; oslobođen je krvarine jedino ako oni oproste. Ako on pripada narodu koji vam je neprijatelj, a sam je vjernik, mora osloboditi ropstva jednog roba - vjernika; a ako pripada narodu s kojim ste u savezu, mora dati krvarinu porodici njegovoj i osloboditi ropstva jednog roba - vjernika. Ne nađe li, mora uzastopce postiti dva mjeseca da bi Allah primio pokajanje - a Allah sve zna i mudar je.
5:33. Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju. To im je poniženje na ovome svijetu, a na onome svijetu čeka ih patnja velika,
5:38. Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke njihove, neka im to bude kazna za ono što su učinili i opomena od Allaha! A Allah je silan i mudar.
89. Allah vas neće kazniti ako se zakunete nenamjerno, ali će vas kazniti ako se zakunete namjerno. Otkup za prekršenu zakletvu je: da deset siromaha običnom hranom kojom hranite čeljad svoju nahranite, ili da ih odjenete, ili da roba ropstva oslobodite. A onaj ko ne bude mogao - neka tri dana posti.
95. O vjernici, ne ubijajte divljač dok obavljate obrede hadža! Onome od vas ko je hotimično ubije kazna je da jednu domaću životinju, čiju će vrijednost procijeniti dvojica vaših pravednih ljudi, pokloni Kabi, ili da se iskupi time što će, ravno tome, nahraniti siromahe, ili postiti, da bi osjetiopogubnost postupka svoga. A Allah je već oprostio ono što je bilo. Onoga ko to opet uradi - Allah će kazniti. Allah je silan i strog.
24: 2. Bludnicu i bludnika izbičujte sa stotinu udaraca biča, svakog od njih, i neka vas pri vršenju Allahovih propisa ne obuzima prema njima nikakvo sažaljenje, ako u Allaha i u onaj svijet vjerujete, i neka kažnjavanju njihovu jedna skupina vjernika prisustvuje!
4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka, sa osamdeset udaraca biča izbičujte i nikada više svjedočenje njihovo ne primajte; to su nečasni ljudi,
58:3. A oni koji se razvedu od žena svojih ziharom,zatim povuku šta su rekli, pa (kazna); je oslobođenjeroba, prije nego se dodirnu.
4. Onaj koji ne nađe, dužan je da dva mjeseca posti uzastopce prije nego jedno drugo dodirne. A onaj ko ne može, dužan je da šezdeset siromaha nahrani,
Post Reply