KURAN-O MUHAMMEDU

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#301 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Molim vas da nam tema ne ode u drugom pravcu.

Upoznali smo stavove i razmišljanja nekih o hadisu no vratimo se našoj temi.

Kuran o Muhammedu.
Dakle,Kuran je Muhammedovo mišljenje o Bogu ,te kroz Kuran možemo dobiti osobni profil Muhammeda a nikako ne dobijamo opis Boga.

Gore sam naveo šest razloga zbog kojih smatram da Kuran nije od Boga.
Dalje ću opisati još jedan a to je NEDOSLJEDNOST.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#302 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by dadinjo33 »

Govori li Kur'an o Muhamedu da je bio malo zbunjen, pa sad tvrdio jedno, a sutra drugo, pri čemu su obje međusobno suprotstavljene i čak međusobno isključive izjave, naravno, za sva vremena, pošto je u pitanju "vječni govor i vječna istina"?


Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti; On, doista, mnogo prašta i On je milostiv.

Zaista, Allah ne prasta da mu se sto pridruzuje (širk), a prasta sto je mimo toga, kome hoce.
Sve "sigurno, zaista", a ništa nije sigurno. Kao da se neko zajebavao sa slijepo-sljedbenicima, da vidi prate li na času i imaju li pitanja. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#303 -mod comment-

Post by Bloo »

Postovi na ovoj stranici nemaju nikakve poveznice sa temom, unatoc molbi forumasa da tema ne ode u drugom pravcu. Postovi ce biti prebaceni na odgovarajuce teme, te tamo mozete nastaviti diskusiju.

Dio postova prebačen na temu Da li je Kur'an od Boga, te Islam -pitanja i odgovori.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#304 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

perfekcionista1 wrote:
Irsar wrote:A zašto ne sumnjaš? Niti su ljudsko pamćenje niti zapisi nepogrešivi, kao metode prenošenja informacija.
Pamcenje jednog covjeka nije pouzdano. Ali ako se hiljade njih slozi da su nesto identicno zapamtili onda je to to. I jos uz to ako imas zapisan ajet koji si zapamtio sta bi vise pozelio kao dokaz vjerodostojnosti
Zašto bi "hiljade" bio značajniji argument vjerodostojnosti od, na primjer, stotine ili desetci? Je li dokaz vjerodostojnosti to koliki broj ljudi tvrdi da su nešto čuli ili vidjeli? Danas, u doba modernih tehnologija, moguće je izmanipulisati ljude da vjeruju da su nešto vidjeli iako to nešto je bilo ništa više od iluzije kreirane u nekom profesionalnom studiju.

Ne, prvi i osnovni dokaz vjerodostojnosti nečega jeste istinitost toga nečega. Da su "hiljade" ljudi rekli kako su čuli ili vidjeli nešto što je neistina, opet to ne bi bilo vjerodostojno, jer istinitost i mogućnost nečega ide prije toga koliki broj ljudi je navodno svjedok tome nečemu. Kada se to zna, onda je lako prihvatiti vjerodostojnost Kur'ana taman da je isti bio zapamćen samo od strane jednog čovjeka.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#305 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

šarf wrote:Kuran o Muhammedu.
Dakle,Kuran je Muhammedovo mišljenje o Bogu ,te kroz Kuran možemo dobiti osobni profil Muhammeda a nikako ne dobijamo opis Boga.

Gore sam naveo šest razloga zbog kojih smatram da Kuran nije od Boga.
Dalje ću opisati još jedan a to je NEDOSLJEDNOST.
Ma možeš ti navoditi mali milion "razloga", ali opet je zbir svega toga jedna nula.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#306 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

šarf wrote:1. Nepotrebnost Kurana.
Tačnije ,nepotrebnost ponovnog pisanja onoga što je već napisano.
Savjeti ili upute za život ,međuljudske odnose,brak ...već su napisani u Bibliji,zašto ponovo objavljivati već objavljeno.
Čemu Novi Zavjet, ako ima Stari Zavjet? Čemu Stari Zavjet, ako su postojali spisi ili predaje od prije, a jesu postojali jer čovječanstvo je starije i od Starog i Novog zavjeta. Je li se to Bog sjetio čovječanstva tek sa Starim ili Novim Zavjetom?
2. Nedovoljnost -kvantitativno ali i kvalitativno Kuran ne može zadovoljiti potrebe neke manje zajednice,pogotovo ne države a još manje cijelog svijeta.
Kakva glupost. Biblija još manje nudi osnova za ovako nešto, uostalom današnja Evropa na primjer je sve samo ne Kršćanska i bazirana na Bibliji.

Realno je tvoja priča ovdje totalni promašaj, bizarno je da ne možeš to uočiti kod sebe, iako istina nisi jedini.
Hadisi koji se citiraju da bi se poduprlo neko vjerovanje ili neki postupci ,nedvosmisleno pokazuju da toga nema u Kuranu te da je Kuranu potrebno još mnogo toga da bi pokrio svaki prostor čovjekovog djelovanja.

3.Nedovršenost ili nepotpunost Kurana-

4.Nepouzdanost Kurana

5.Neprimjenjivost Kurana
Ja lika. :lol:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#307 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

7. NEDOSLJEDNOST
Prema hrvatskom rječniku dosljednost je osobina onoga „koji se pridržava čega, ne odstupa od stava, stila itd.“

Stvoritelj ima svoj stil,stav,mišljenje,cilj,namjeru,naum,osobnost...
U biblijskoj knjizi Malahija 3:6 napisano je :“ Jer ja sam Jehova, ja se ne mijenjam“.
Također u Izaiji 55:11-tako će se ispuniti riječ moja što izlazi iz usta mojih.
Dakle Stvoritelj ne mijenja svoju osobnost,stav,plan,naum...,ne mijenja svoja načela,principe po kojima postupa .
Stvoriteljev stav prema laži,krađi,spolnom nemoralu,ljudima,uvijek i zauvijek će ostati isti.

Zakon na koji se temelji na božanskim načelima može se mijenjati ali načela koja su temelj zakona su nepromjenjiva.
Objasnit ću to primjerom.

5.Mojsijeva 22:8-Ako sagradiš novu kuću, načini i ogradu na krovu, da ne navučeš krivnju za krv na kuću svoju ako bi tko pao s nje.

Prema ovom zakonu vlasnik kuće je kriv za smrt čovjeka ako bi pao čovjek sa njegove kuće,kao da ga je on osobno ubio.Da ne bi bio kriv ,kuća je morala imati zaštitni zid.
(Kuće u drevnom Izraelu nisu imale „krov na lastavicu“ ili „četiri vode“,krov je ravan,zato se pravio zaštitni zid okolo te su na taj način dobijali prostrane terase na kojima su slavili praznike ili obavljali dio svakodnevnih poslova,odmarali,sušili voće i povrće ...)
To je zakon.

Načelo koje je sadržano u ovom zakonu, jeste načelo svetosti ljudskog života.Niko ni na koji način nema pravo da ugrozi život i zdravlje čovjeka,uključujući i vlastiti.
Sredstva koja čovjek koristi moraju biti ispravna.Kako danas ovo načelo možemo primijeniti.N.p auto mora biti ispravno,kočnice,svjetla,gume...ako nije ugroženi su životi.Dakle vlasnik je pred Bogom za odgovoran .Pred ljudima bi se mogao opravdavati ali on i Bog znaju da li je bilo sve ispravno.

Cijeli Mojsijev zakon se temelji na načelima.

Pojasnit ću to i kroz Kuran.
5:90- O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne
stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.

Strogo gledajući kao zakon ovdje su samo četiri stvari zabranjene „vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje“,međutim načelo na kome se temelji ova zabrana uključuje sav alkohol,sve vrste klađenja,bingo,loto,sportske kladionice,sve spiritističke postupke...

Sada gdje je nedosljednost?


5.Mojsijeva 19:15-Jedan svjedok neka ne ustaje protiv čovjeka ni za kakav prijestup ili grijeh, kakav god grijeh da je počinio. Neka svaka tvrdnja bude potvrđena izjavom dva ili tri svjedoka.

Iz ovog zakona vidimo da svjedoci mogu biti ili muški ili ženski,također je ovdje utvrđen minimalan broj svjedoka ,dva.Može biti više nikako manje.
Kuran kaže :
2: 282-I navedite dva svjedoka, dva muškarca vaša, a ako nema dvojice muškaraca, onda jednog
muškarca i dvije žene, koje prihvaćate kao svjedoke; ako jedna od njih dvije zaboravi, neka je druga podsjeti.

I ovdje je navedeno da trebaju biti dva svjedoka,međutim tu se navode da mogu biti dvije žene kao zamjena za jednog muškarca i još navodi se razlog,“ako zaboravi da je druga podsjeti“.
Ovdje nije samo promjena zakona već i promjena stava prema ženama.Po ovome bi mogli zaključiti da je žena manje vrijedna u Božjim očima od muškarca te da su žene sklone amneziji.

Svi ćemo se složiti da se Bog ne mijenja,ovdje je vidljiva promjena mišljenja prema ženama,nedosljednost je očita.

Zadržat ću se na svjedocima
U Kuranu piše 24:4- 4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka..

Za spolni nemoral potrebna su četiri svjedoka.Ponovo vidimo nedosljednost,jer je Božji zakon nalagao minimum dva svjedoka a ne najmanje četiri svjedoka.
Dakle,očita su odstupanja od već utvrđenih načela.

Još nešto ovdje želim istaknuti,u ajetu se navode samo „poštene žene“.Muhammed pravi razliku,za njega postoje poštene žene i nepoštene.Ako neko okrivi nepoštenu ženu za nju ne trebaju četiri svjedoka.Što je za njega bila poštena odnosno nepoštena žena ne znam,no Muhammedova diskrimininacija nekih žena se prepoznaje u ovom ajetu.

I ovdje dolazi do izražaja Muhammedov stav a ne Božji,Muhammedovo mišljenje o ženama .Za njega su žene bile manje vrijedne od muškaraca.Također Muhammed je taj koji je proizvoljno odlučivao koliko treba svjedoka za ovaj ili onaj prijestup.
I ovdje Muhammed pravi jedan selfy,te opisuje sebe a ne Boga.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#308 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Irsar,poznaješ dobro stvari ,ostavimo "kršćansku Evropu".
Prepostavljam da si pročitao ono što sam pisao,vjerovatno si razumio pitanja.

Jedo od njih je vezano za muslimane Rohinje.
Muhammed kaže "slobodna vam je sva zemlja ,možete se presliti gdje god hoćete".
Pitanje je bilo,može li se taj savjet primijeniti na njihovu situaciju.
Ako može, kako?
Ako ne može onda je taj savjet neprimjenjiv.

Naveo sam i druge primjere,zatvaranje žene zbog nemorala,odsjiecanje ekstremiteta zbog krađe,čerečenje ako se protivi Muhammedu i Allahu.
Pitanje je ne može biti jednostavnije,mogu li muslimani gdje god se sada nalazili primijeniti te zakone?

Ako ne može onda su neprimjenjivi.

Imam utisak da su za tebe glupost sva pitanja na koja ne znaš odgovor.
Da imaš odgovor ti bi odgovorio i još bi me pohvalio zbog pitanja koja postavljam.
Ovako ne znaš pa je onda cijeli svijet glup i kriv jer postavlja pitanja na koja ne znaš pristojan odgovor.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#309 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by perfekcionista1 »

Sarf prica o stilu a slijedi Bibliju koja je djelo nekoliko desetina razlicitih autora, pisaca, historicara, svaki sa svojim stilom. Koji je stil pisanja biblije? Opsiran, zamoran, okrutan i konfuzan. To je bio moj prvi utisak kada sam procitao bibliju.

Istinsku ljepotu stila Kur'ana moze shvatiti jedino onaj koji poznaje arapski jezik. Glavna mudziza Kur'ana je u njegovom stilu pisanja, poezija je u to vrijeme u Arabiji bila na vrhuncu a Kur'an je sve najvece poeticara i pjesnike bacio na koljena i ostavio bez teksta. U samo jednom ajetu Allah je opisao ono sto su pjesnici u cijeloj pjesmi zeljeli reci. O toj preciznosti i ljepoti detaljnije mozemo drugi put.

Sarf kaze da Jehova ne mijenja svoje principe, stav, misljenje. Da vidimo je li tako

"Bog nije čovjek da bi slagao, nije sin Adama da bi se kajao. Zar on kada rekne, a ne učini, zar obeća, pa ne ispuni?“ Ne, Bog ne mijenja svoje mišljenje."

Postanak 6,6: „Jahve se pokaja i u svom srcu ražalosti“?

„Bog vidje što su učinili: da se obratiše od svojega zlog puta. I sažali se Bog zbog nesreće kojom im bijaše zaprijetio.“ Isto tako, Izlazak 32,14 objavljuje: „I Jahve odustane da na svoj narod svali nesreću kojom mu bijaše zaprijetio.“


Dalje sarf navodi kako je Kur'an nedosljedan u broju svjedoka koje zahtjeva u odredjenim situacijama. Objasjenje je lahko. Tezina djela odredjuje broj i vrstu svjedoka koji su potrebni. Ne moze za sve biti isti propis.

To nije nedosljednost nego Bozija pravednost. A sta je prava nedosljednost vidimo iz biblije koja je bez uvrede, primjer nedosljednosti


Ženke životinja nisu dovoljno dobre za žrtvovanje Jahvi.

Okajnica za glavara
"Ako nehotično pogriješi glavar i učini štogod što je Jahve, Bog njegov, zabranio... neka kao svoj prinos donese muško jare bez mane."
ALI
"Ako tko od običnoga puka nehotično pogriješi učinivši štogod što je Jahve zabranio... neka kao svoj prinos za grijeh koji je počinio donese žensko jare bez mane."



"Ako se kći kojeg svećenika oskvrne podavši se javnom bludništvu, ona oca svoga skvrne, pa se mora na vatri spaliti."
Levitski zakoni 21, 9

"Ako čovjek naiđe na mladu djevicu koja nije zaručena te je pograbi i s njom legne, pa budu uhvaćeni na djelu, (29) tada čovjek koji je s njom ležao neka djevojčinu ocu dade pedeset srebrnika. A budući da ju je oskvrnuo, neka je uzme za ženu da je ne može pustiti dok je živ."
Ponovljeni zakon 22, 22-28


Dakle za blud je kazna smrt spaljivanjem, a za silovanje zene "kazna" njemu je da je ozeni. Prije bi se reklo kazna njoj.

"Ako mladu djevicu zaručenu za nekoga u gradu sretne drugi čovjek i s njom legne, oboje ih dovedite vratima toga grada pa ih kamenjem zasipljite dok ne umru: djevojku što nije zvala u pomoć u gradu, a čovjeka što je oskvrnuo ženu bližnjega svoga."
Pnz 22, 23


U zadnjem citatu kazna za silovanu zenu smrt kamenovanjem jer nije zvala pomoc, noz pod grlom je li razlog sto nije zvala nikad nece moci dokazati. Dakle smrt kamenovanjem, spaljivanjem i kazna zenidbom za tri djela za koje bi kazne trebale biti odredjene potpuno drugacijim redosljedom.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#310 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

šarf wrote:Da imaš odgovor ti bi odgovorio i još bi me pohvalio zbog pitanja koja postavljam.
:lol:
Ovako ne znaš pa je onda cijeli svijet glup i kriv jer postavlja pitanja na koja ne znaš pristojan odgovor.
Ne cijeli svijet, a u svakom slučaju su ti validni odgovori dati, ali tebe nije briga. Čovječe niko ovdje nije mentalno zaostao, svima je jasno i šta pitaš i kakve odgovore želiš. Pa kad ti se daju ispravni odgovori uzoholiš se i pretvaraš kao da ti nisu niti dati nikakvi odgovori. Po ovom pitanju si isti kao skoro sve i jedan ateist ovdje.

No samo tebi za potencijalnu korist, još jednom, probat ću naći nešto što si napisao (od ponjava teksta) i pokušat ću ti ukazati na manjkavost rezonovanja. :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#311 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

Da se poslužim ovim postom:
šarf wrote:Zašto Kuran nije objava od Boga?

1: Od početka objave svom narodu Bog se koristio pismom.Najprije su to bile kamene ploče sa deset zapovijedi.Sve osobe koje je Bog kasnije koristio u slanju objave bile su pismene.

Zašto bi Bog sada poslao poruku preko osobe koja ne zna čitati niti pisati?
Prvo, nije uopšte ispravno reći da je Allah slao "pisma" (bilo u vidu kamenih ploča ili ćega već), jer su Objave zapisivane od strane ljudi, a sam način dolaska Objave (direktno ili putem posrednika) je bio neovisan od toga je li ista bila zapisivana. Drugo, ko si ti da postavljaš limitacije Allahu po pitanju dostave Objave? Po kojem osnovu ti uopšte postavljaš ovakvo pitanje, kao da je Allah u obavezi se tebi pravdati ili objašnjavati, ili kao da Allah svojom Svemoći i Sveznanjem nije u stanju uzvisiti i najglupljeg čovjeka na nivo najvećeg intelekta ikada postojećeg?

Mnogo si daješ za pravo da pretpostavljaš o nečemu što se tiče Allaha kroz tobožnje postavljanje pitanja. :wink:

I treće, Muhammed a.s. je možda bio nepismen i nije znao čitati ili pisati, ali je mogao i znao "čuti" riječi poslate od Allaha i zapamtiti ih, jer je - pazi sad - imao vlastitu inteligenciju koja mu je to omogućila. Ista ona inteligencija koju ima sve i jedan čovjek ikada i po čemu ljudi uopšte mogu nešto saznati i shvatiti.
2 : Biblija je pisana preko 1600 godina.Pisalo ju je preko 40 ljudi.

Zašto bi Bog 1600 godina truda obezvrijedio tako što bi ponovo slao poruku ljudima,ovaj put za oko 25 godina i to preko jednog čovjeka?
Prvo, kvantitet ne može zamijeniti kvalitet; primijenjeno na ovo što ti govoriš, samo zato što je 40 (ili 400 ili 4000 ili 40000 i td.) ljudi tokom 1600 (ili 16000 ili 160000 i td.) godina nešto tobože pisalo i prenosilo neće nikada samo po sebi postići neki kvalitet osim ako ne postigne istinu. No po čemu smo mi, pogotovo Muslimani, u obavezi vjerovati u istinitost nečega samo zato što je naizgled veliki kvantitet upotrijebljen u prenošenju istog? Po čemu je istina "istinitija" ako je prenosi 40 ljudi u odnosu na 1 čovjeka, ili ako se "otkriva" kroz 1600 godina u odnosu na 23 godine?

Evo ti i odgovor: nije istinitija ni po čemu. :wink:

Drugo, po čemu je Biblija uopšte istinita? Po čemu smo mi u obavezi vjerovati u istinitost Biblije? Po ljepoti njenih stihova? Usklađenosti njenih fragmenata? Ali koji je dokaz i uzročno-posljedična veza da su takve stvari uopšte mjerilo istinitosti ičega? :wink:

Evo odgovor i za ovo: nema dokaza niti veze.
3: Zašto bi Bog ponovo slao poruku ako ona već postoji u pisanom obliku?
Zašto ponovo zakon ako već ima zakon,napisan?
Osim već izrečene primjedbe da nam ti ovdje ne možeš niti dokazati da je taj "zakon" Božiji, a ne dijelom Božiji a dijelom ljudski (40 ljudi kroz 1600 godina, moglo bi se reći, je dovoljno vremena da se štošta tu iskrivi, zar ne?) kako je vrlo moguće, također se ponavljam - ko si ti da diktiraš Bogu da li će on slati ponovnu Objavu?

Kažeš Bog ne mijenja svoj Zakon, osim činjenice što ga mijenja, ne? Jer Stari zavjet i Novi zavjet - tobožnja Biblija - su upravo primjer takve izmjene, za tvoju informaciju.

Drugo, jedna te ista istina se može izraziti na više načina. A ako je Allah uvidio da neka istina ne dopire do nekog naroda, primjerice Arapa, onda će Allah naći načina da dopre na drugi način do njih - sa varijacijom iste istine. Ta varijacija je i dalje istina, ali malo izmijenjena da bolje pristaje Arapima.

Ti, pak, bez ikakvog dokaza i argumenta tvrdiš da Allah "mora" nastupati sa samo jednom te istom Objavom prema svim narodima, iako mogu proći stoljeća - i milioni uništenih duša - prije nego neki narod čuje tu istinu. Kakva kolosalna arogancija i glupost!
4: Zašto bi Bog mijenjao ono što već stoji napisano u Zakonu.
N.p.u Bibliji je jasno rečeno da muškarac može imati samo jednu ženu ,zašto bi Bog mijenjao tu zapovijed i dopustio četiri žene?
Kažeš Bog se ne mijenja. OK. Onda kažeš da, zbog toga što se Bog ne mijenja, ujedno to znači da Njegova Riječ se ne mijenja? Dokaz za ovo molim.

Uostalom, možda je OK imati i 8 žena, ili 50, ili nebitno. A Allah ograničava sukladno pukoj svojoj namjeri da iskuša vjernike, šta ti znaš?
Ili,primjer sklapanja saveza sa drugim narodima.U Bibliji je to više puta rečeno“ ne sklapaj savez sa drugim narodima“,dok u Kuranu to je prikazano kao jedno od sredstava kojim se Bog služi.

5: Zašto bi Bog mijenjao svoj stav prema narodima koji mu nisu služili?
Zašto bi Bog bio u savezu sa narodima i pojedincima koje osuđuje za idolopoklonstvo,žrtvovanje djece,spiritizam...?
Ako bi dopustio sklapanje saveza to ujedno znači da bi on ,Bog bio garant tog saveza.Također, to bi značilo da će Bog stati u odbranu tog saveznika ,što bi bilo apsurdno da Bog štiti onoga koga je već osudio!
Možda Allah bolje razumije kako svijet kojeg je stvorio funkcioniše od nekoga poput tebe. Samo jedna misao kojom bi se trebao ti pozabaviti, a ne mi. :wink:

Tvoje pozivanje na kvantitet i brojnost ljudi i godina kao garanciju istinitosti i neizmijenjenosti Biblije je odveć žalosno. Pa prije će biti da su zbog tih stvari Biblija i dr. izmijenjeni.

~~~

Da završim ovaj sumorni post sa nečim vedrijim, mislim da bi i tebi bilo korisnije da to slušaš nego da pišeš svakakve gluposti ovdje:

šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#312 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Perfekcionista,
Irsar,
hvala što ste izrazili svoje mišljenje.
Na početku sam već napisao što će biti kroz ovu temu,nisam skrivao svoju namjeru a to je da kažem da Muhammed nije poslanik od Boga i da Kuran nije knjiga od Boga.Naveo sam i moja zapažanja zbog čega mislim tako.

Irsar prijatelju,pitaš ko sam ja da ovo ,ko sam ja da ono.
Kada čitaš Bibliju možeš zapaziti principe koji se ponavljaju.Stvoritelj je mogao i mimo tih principa svašta nešto učiniti ali nije.
Isus je rekao Matej 3:9-Jer, kažem vam, Bog iz ovoga kamenja može Abrahamu podignuti djecu."Može ali nije.
Mogao je nakon grijeha stvoriti novog Adama i Evu,ali nije.Mogao je i bez arke spasiti Nou,ali nije,mogao je ...
Dakle Bog prema ljudima nastupa prema određenim principima koje je on izmislio i kojih se on pridržava.

Kroz taj princip,obrazac,šablon,možemo prepoznati da li to što piše dolazi od iste osobe ili ne.
Ne postavljam ja pravila,ona su već postavljena.

Primjer:
Način na koji bih ja prenio poruku ,i način na koji bi ti,ili perfekcionista,ili Arzuhal,ili Bloo prenijeli istu poruku mogao bi se razlikovati.Riječi,rečenice,stil mogu se razlikovati ali da smisao poruke ostane isti.Ako bismo od te osobe od koje prenosimo poruke,prenijeli nekoliko poruka,vjerovatno će onaj koji prima poruke uočiti obrasce ,pravila, koja se ponavljaju u tim porukama te će znati da li slijedeća poruka dolazi od iste osobe.

Biblija slijedi te obrasce,načela koja nam pomažu da prepoznamo da li slijedeća poruka dolazi od iste osobe,u ovom slučaju od Boga.

Poruke koje su neki htjeli da pripišu Bogu ,ne slijede taj obrazac,nisu bile dosljedne tim pravilima ,to ih je i diskvalificiralo.
Na primjer,knjige Tobija,Judita,Makabejcima,Sirahova i dr.nedosljedne su tim načelima te nisu uključene u sastav Biblije.Praktično sadržajem,stilom su same sebe diskvalificirale.Sličan primjer je i Barnabino evanđelje i još neka druga.

Kuran ne slijedi ta načela i obrasce,te je stoga nedosljedan.
Zakon se može promijeniti no načelo na kojem leži taj zakon ostaje isto.

PRIMJER:
2.Mojsijeva 23:4,5-4 Naiđeš li na zalutalog bika ili magarca neprijatelja svojega, odvedi mu ga natrag.  Ako vidiš da je onome koji te mrzi magarac polegao pod teretom, nemoj ga ostaviti. Pomozi mu da oslobodi magarca.
Zakon bi danas mogao glasiti ovako:"Naiđeš li da da je onom ko te mrzi auto zapao u blato pa ne može izaći,nemoj ga ostaviti.Pomozi mu da oslobodi auto."
NAČELO koje izvlačimo iz gornjeg zakona je -Bog nas obavezuje da pomognemo čovjeku u nevolji čak i onom sa kim nisi u dobrim odnosima.
Slovo zakona se može promijeniti ali duh zakona ostaje isti.

Kuran ne slijedi upravo taj duh zakona.
Naveo sam primjer toga kroz ajet o svjedocima.
Za Boga riječ žene na sudu ima istu snagu kao i riječ muškarca.Jednaka vrijednost.
Riječima ,da je za svjedočenje potrebno dvije žene umjesto jednog muškarca narušeno je načelo ,jednake vrijednosti.
Ne samo da je slovom protiv već i protiv duha tog zakona.


Isti princip možemo primijeniti i na Kuran i hadise.
Stil i sadržaj Kurana se po mnogočemu razlikuje od hadisa ,što jasno govori da to dvoje ne dolazi od iste osobe.
Hadis nije dosljedan Kuranu.
PRIMJER-
Kazna za blud prema Kuranu je 100 udaraca bičem,ili pola od toga.
Prema hadisu kazna je kamenovanje.

Zašto je hadis nedosljedan Kuranu.Ne slijedi iste principe koji su sadržani u Kuranu jer ne dolaze od iste osobe.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#313 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by sekerbay »

šarf wrote:Naiđeš li na zalutalog bika ili magarca neprijatelja svojega, odvedi mu ga natrag.  Ako vidiš da je onome koji te mrzi magarac polegao pod teretom, nemoj ga ostaviti. Pomozi mu da oslobodi magarca.
Zakon bi danas mogao glasiti ovako:"Naiđeš li da da je onom ko te mrzi auto zapao u blato pa ne može izaći,nemoj ga ostaviti.Pomozi mu da oslobodi auto."
NAČELO koje izvlačimo iz gornjeg zakona je -Bog nas obavezuje da pomognemo čovjeku u nevolji čak i onom sa kim nisi u dobrim odnosima.
Bez da ulazim u detalje, osvrnuo bih se na ovaj dio.
Ovdje je riječ o mirnodobskom periodu. To govori i kur'an.
Pogledaj šta Biblija kaže kako se ponašati za vrijeme rata.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#314 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

sekerbey,hvala ti što si se uključio u razgovor.
Molim te nemoj da nam ova priča ode na drugu stranu.
Ovdje ne poredim Bibliju i Kuran u tom smislu.
Ovom primjerom sam želio pokazati način na koji nas Biblija uči o Bogu te kroz te primjere učimo što Bog zahtijeva od onih koji mu žele služiti.
Kako sam već gore napisao obrazac koji se ponavlja kroz cijelu Bibliju govori da jedna osoba stoji iza cijele Biblije.
1600 godina pisanja ,40 ljudi a isti princip,ista načela,isti duh.
1600 godina ista načela,isti principi onda odjednom u 23 godine nešto skroz drugačije.

Sve ono što bi neko mogao okarakterizirati kao riječi od Boga treba da se uklapa u taj isti princip.Ako je suprotno od tih principa onda zaključujem da je neko drugi autor toga a ne Bog.

Na prethodnim stranicama sam naveo primjer sklapanja saveza.
U Kuranu ima cijela sura koja se zove Saveznici.

Kroz Bibliju se 1600 godina ponavlja ista misao:
2.Mojsijeva 34:15- Ne sklapaj zato saveza sa stanovnicima te zemlje.
Zašto bi Izraelci trebali sklapati savez sa drugim narodima ako imaju najmoćniju osobu na svojoj strani,što će im zaštita drugih naroda?
Čak to i Kuran kaže 33:3-3. i u Allaha se pouzdaj, Allah je zaštitinik dovoljan!
Dakle ako je Allah dovoljan kao zaštitnik što će nekome zaštita drugih naroda.

Dakle 1600 godina Bog govori ne sklapajte savez sa drugima,onda odjednom sklapajte savez sa drugim narodima.Još narodima koji su pagani,vjeruju u mnoge bogove...

To je potpuno drugačiji duh.Potiče nas da se oslanjamo na druge ljude a ne na Boga.

Čak je i u protuslovlju,"Allah vam je dovoljan zaštitnik" i poticaj da se sklapaju savezi sa drugima.Ako je Allah dovoljan kao zaštitnik onda nam ne treba zaštita drugih.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#315 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by sekerbay »

šarf wrote:sekerbey,hvala ti što si se uključio u razgovor
Kako si prijatan, pravi kršćanin :)
Nema na čemu.
Kao što rekoh, neću se neš posebno uključivat u diskusiju jer nemam volje za ozbiljna škrabanja.
Možda nekad kasnije.
Ovako ću ulijetat kad mi bude zanimljivo trudeci se da upisi budu što kraći :)
Helem, biblija nije i ne može biti neki argument, ali mogu dijelovi iste za koje imamo konsenzus ili barem mišljenje pojedinaca da su vjerodostojni.
Jer, da se ne lažemo, mislim da i sam znaš da je biblija kontradiktorna samoj sebi, a to znaju i crkveni oci, a bome i ozbiljni teolozi.

Drugo što miješaš jesu kur'anski ajeti koji važe u mirnodobskom periodu i one koji važe u ratu, pa ih porediš sa biblijom.
U bibliji itekako imaš stihova koji govore o savezima tj o nenapadanju. Govorim o pričama o izlasku izraelaca iz egipta, njihovom ratovanju i plemenima koja nisu smjeli dirati.
Sad, da se ne bih prevario i upustio u pisanje nekih opširnih postova, predlažem ti da sam uporediš predaje iz nz sa onima iz sz i pronađeš drastične razlike.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#316 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

Biblija u starom zavjetu strogo zabranjuje svinjetinu a u novom zavjetu nista ne kaze i onda sebi daju za pravo da je konzumiraju ( a Isa a.s. rece da nije poslat da mijenja zakone). Toliko o dosljednosti. . .a takvih je koliko hoces.

Inace provokator ove teme po obicaju izbjegava da da neke odgovore od recimo @ perfekcioniste (koji ima dobro zapazanje) a ujedno provokator tjera svoje da dokaze nedokazivo.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#317 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

šekerbey
colt,
poželjno bi bilo da ipak navedete citate u kojima se pominje ovo o čemu pišete .
Dobit ćete odgovor dok budete čitali i citirali ono što piše u Bibliji.
Poslije možemo to što citirate povezati sa još nakim citatima.Vidjet ćete da Biblija o tome ne govori na taj način.
Probajte,radi pokusa.Pa šta bude.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#318 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista. Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one nečiste.'" (Biblija, Levitski zakon 11:7,8 ) 

Sta rece Isa a.s. i da ne mozete iskljuciti Stari zavjet
Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19). 
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#319 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by JVC »

colt wrote:A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista. Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one nečiste.'" (Biblija, Levitski zakon 11:7,8 ) 

Sta rece Isa a.s. i da ne mozete iskljuciti Stari zavjet
Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19). 
Pitanje nije staro i ne tice se samo pitanja svinjskog mesa. Osnovna poruka Pavlovog propovijedanja je da je nase spasenje dar koji je dosao kroz vjeru u Krista, i da smo u njemu potpuni. Pavao nije postavljao nikakve zahtjeve prema obracenicima, tipa obrezivanje ili potrebu za obavljanjem drugih SZ zakona kao preduvjet za opravdanje. Polozaj nekih zidovskih krscana bio je da svaki obracenik mora biti obrezan i duzan je pridrzavati se Mojsijeva zakona Dj. Apostolska 15:5 "Onda ustaše neki od jeresi farisejske koji bijahu vjerovali, i govorahu da ih valja obrezati, i zapovjediti da drže zakon Mojsijev."
Rimljanima 10:4 "Jer dovršetak je Zakona Krist - na opravdanje svakomu tko vjeruje."
Rimljanima 10:4 "Jer, kraj *zakona, to je Krist, da bude dana pravda svakom čovjeku koji vjeruje."
Grcka rijec "telos" prevodi se kao "kraj" a moze znaciti kao 1."dovrsetak", "prekid" 2. "kulminacija", "ispunjenje".
Pismo jasno uci da je Krist ispunjenje zakona. Savrseno je dovrsio zakon postujuci njegove zahtjeve i ispunjavanjem svih njegovih vrsta i prorocanstva. Kroz svoj zivot i smrt, ispunio je sve pravedne zahtjeve zakona, a samim tim oslobadajuci sve koji vjeruju od osude zakona.
Kroz svoje ispunjenje Krist nadilazi zakon. To je ono sto je Isus mislio kad si citirao Matej 5:17-19. Kristovo poucavanje ne ukida Zakon ni Proroke vec ih dovodi do zeljenog eshatoloskog ispunjenja.
Last edited by JVC on 06/04/2018 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#320 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Truba »

muslimani i ateisti se drže 2-3 izlizana citata iz biblije i konstatno ih koriste u raspravama na internetu da je to postalo smiješno više

objasniš im oni to izignoriraju i opet izrone na drugoj temi...

čudo ne citiraju red iz biblije u kojemu stoji: Ne postoji Bog!!!

fino piše u bibliji da Bog ne postoji

pogledajte piše ako mi ne vjerujete kuš boljeg citata
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#321 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

colt,
3.Mojsijeva 11:1-8- Jehova je rekao Mojsiju i Aronu:  “Kažite sinovima Izraelovim i recite im: ‘Od svih četveronožaca na zemlji možete jesti ove životinje: među četveronošcima možete jesti svaku životinju koja ima posve razdvojene papke i koja preživa.
Samo ove koje preživaju ili imaju razdvojene papke ne smijete jesti: devu, jer iako preživa, nema razdvojene papke. Neka vam je nečista.  Zatim pećinara, jer iako preživa, nema razdvojene papke. Neka vam je nečist.  I zeca, jer iako preživa, nema razdvojene papke. Neka vam je nečist.  Isto tako svinju, jer iako ima posve razdvojene papke, ne preživa. Neka vam je nečista.  Ne jedite njihova mesa niti se dotičite njihove strvine. Neka su vam nečisti.

Životinje koje su Izraeci koristili podijeljene su na čiste i nečiste.Nečista nije bila samo svinja,već i deva,zec...
Također neke ptice te ono što dolazi iz mora.

Ako bi Izraelac jeo meso životinje za koju je rečeno da je nečista,kakve bi bile posljedice?
3.Mojsijeva 11:24,25-Tko se god dotakne njihove strvine, neka je nečist do večeri.  I tko god ponese strvine bilo kojeg od njih, neka opere svoju odjeću i bude nečist do večeri.
POSLJEDICA-da opere odjeću i da bude nečist do večeri. NIJE BILO ZABRANJENO.

Za poredbu što bi se desilo ako bi jeo krv?
3.Mojsijeva 17:14-“Ne smijete jesti krvi ni od kojega tijela, ... Tko bi je god jeo neka se pogubi.

JVC je naveo neke citate koji govore da je Mojsijev zakon prestao da važi dolaskom Isusa.
No nešto iz tog zakona je i dalje bilo na snazi.
U prvom stoljeću kršćanima ,oni su također bili Izraelci,bilo je ponovljeno čega se trebaju čuvati:
Djela apostolska 15:20-da se uzdržavaju od onoga što je okaljano idolima, od bluda, od udavljenoga i od krvi.

Ostali dio zakona više nije u upotrebi.Zakon je važio samo na teritoriju tadašnje države Izrael i dan je isključivo Izraelcima.
Psalam 147:19,20- Riječ svoju govori Jakovu,uredbe svoje i zakone svoje Izraelu. Nije tako učinio nijednome drugom narodu,
i zakone njegove oni ne znaju.

Stoga nije nedosljednost što se kršćani ne drže odredbi Mojsijevog zakona ,zato jer kršćani nisu pod tim zakonom.
Naravno to ne znači da kršćani nemaju nikakav zakon.U Galaćanima 6:2 navodi se Zakon Kristov.Isus je svojim primjerom pokazao kako oni koji žele služiti Bogu treba da žive.

Vratimo se na ono što si napisao da "Krist nije došao da ukine,već da ispuni zakon".
Izraelci su u potpunosti promašili svrhu zakona, nisu ga ni znali ispuniti.Njihovi učitelji zakona su u potpunosti zakazali.Oni su u svemu gledali vlastitu korist,te su na zakon dodavali svoja pravila i time još više otežali držanje zakona.
Isus je bio Izraelac i bio je obavezan držati se tog zakona.Riječima i djelom je pokazao kako se trebao razumjeti i živjeti Mojsijev zakon.
Time što se u potpunosti držao zakona on je ispunio svrhu zakona.

Jedan od zadataka ili ciljeva ne samo Mojsijevog zakona već cijelog Starog zavjeta je istaknut u
Galaćani 3:24-Tako nam je Zakon bio odgajatelj koji nas je vodio do Krista,..više nismo pod odgajateljem."
Dakle zakon je trebao odgajati taj narod.Za što?
Iz tog naroda je trebao doći Mesija,zakon je čuvao Izraelce od miješanja sa okolnim narodima.N.p. odredba da ne sklapaju brakove sa pripadnicima drugih naroda,niti da sklapaju saveze sa njima.Ako bi se asimilirali u to okruženje,prihvatili bi njihove običaje i način života,religiju.Kome bi mesija došao,da li bi ga neko očekivao?

Ipak ,u vrijeme kada se mesija trebao pojaviti narod je bio spreman:
Luka 3:15-A narod je bio u iščekivanju i svi su se u srcu svojemu pitali za Ivana: “Nije li on možda Krist?
Dakle ,time što su u tačno određeno vrijeme bili u iščekivanju dolaska mesije pokazuje da je zakon ispunio svoju svrhu,čuvao ih je od tog miješanja. Ispunjenjem svrhe zakona on je prestao da važi.

Umjesto Mojsijevog zakona sada su imali mesiju kojeg su trebali slijediti.

colt,
Da li ti je poznato ovo što sam napisao?
Nije bilo poznato ni Muhammedu,zato je ponovo uvodio dijelove Mojsijevog zakona?
I tu se opet vidi nedosljednost Kurana.Da li bi Bog ponovo uvodio nešto što je ispunilo svoju svrhu i što je odbačeno 600 godina prije?

Neki u prvom stoljeću su željeli da se vrate držanju Mojsijevog zakona,osvrćući se na neke odredbe tog zakona kršćanima je bilo rečeno:
Kološanima 2:16-Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote,
Galaćani 4:9-11-kako to da se ponovno vraćate ispraznim i bijednim načelima i opet im, ponovno, želite robovati?  Vi pomno držite dane i mjesece i razdoblja i godine.  Bojim se za vas, da se možda nisam uzalud trudio oko vas.

Kako to da hoćete ponovno da držite pashu,subote,praznik sjenica...
Hoćete ponovno da imate čiste i nečiste životinje
Hoćete ponovno da prinosite životinjske žrtve...

Neka vam nitko ne zapovijeda da to radite.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#322 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

Šarf,(Vjeruj, da nisi me ubijedio. Slabo ti je pravdanje, a toliko si se raspisao.)

Nego kad smo kod Jevreja . . .
O sinovi Israilovi, sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario i toga što sam vas nad ostalim ljudima bio uzdigao!” (Suretu El-Bekare: 47)
Iz tih ajeta može se razumjeti da je Allah, dž.š., Jevreje odlikovao nad ostalim narodima do njihovog vremena, davši im blagodati koje nije dao drugim narodima do perioda dok su slijedili svoje poslanike i dok nisu iskrivili objavu.
Kur’an nam pojašnjava o kojim se blagodatima radi, sa kojima su odlikovani Jevreji, pa u 16. i 17. ajetu Sure El-Džasije, stoji:
“Sinovima Israilovim smo Knjigu, vlast i vjerovjesništvo dali, lijepim jelima smo ih bili opskrbili, iznad svih naroda ih uzdigli,”(16) “i jasne dokaze o vjeri smo im dali, a oni su se podvojili baš onda kad su do saznanja došli i to zbog neprijateljstva i međusobne zavisti. Gospodar tvoj će im na Sudnjem danu, sigurno, presuditi o onome oko čega su se razišli.” (Suretu El-Džasije: 16-17)

Islam je "vratio" ono izvorno, a ne kako ti kazes da je odbačeno jer je ispunilo svoju svrhu. To je ono pravo, izvorno i ne moze se mijenjati. Bog ne mijenja ništa, nego nas ponovo vraća u ono izvorno. Ko to kaze kada sto prestaje. Novi zavjet, jel . . . koji je pisan od osoba koji nikad nisu ni vidjeli ni slušali Isa a.s. Šta vi znate što je Isa a.s. govorio i propovijedao . . dajete sebi za pravo da tumačite kada sto prestaje ili pocinje !!! Svašta !!!

Nego kad smo kod prepisivanja, nadji ti bilo kojeg nepismenog covjeka i neka kaze bilo koji dio od Mojsijevog zakona ili bilo šta drugo. Ima li logike da nepismena osoba prepisuje (a nepismen) dijelove Mojsijevog zakona !!!
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#323 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by JVC »

colt wrote:
Ko to kaze kada sto prestaje. Novi zavjet, jel . . . koji je pisan od osoba koji nikad nisu ni vidjeli ni slušali Isa a.s. Šta vi znate što je Isa a.s. govorio i propovijedao . . dajete sebi za pravo da tumačite kada sto prestaje ili pocinje !!! Svašta !!!
Pa Kuran sam svjedoci da je Biblija koju imamo danas Bozja rijec, bez obzira koliko ti povecavao velicinu slova.

Sura 5:68 Say, “O People of the Scripture! You have no basis until you uphold the Torah, and the Gospel, and what is revealed to you from your Lord.” But what is revealed to you from your Lord will increase many of them in rebellion and disbelief, so do not be sorry for the disbelieving people."
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#324 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

Inače, koja je to sura ??!!!

Biblija nije priznata u današnjem obliku. Ona je mješavina istine i laži (valjda ti je jasno šta hocu da kazem). Biblija je iskrivljena

Kur an je „Rastavljač istine od neistine“ svih prethodnih spisa
tesanj
Posts: 663
Joined: 23/11/2010 23:03

#325 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by tesanj »

Buharija za 17 godina skupio 400.0000 hadisa.
Tako pise u zbirci.
Dakle stotinjak dnevno.
Za svaki hadis se abdestio tokom provjere autenticnosti..stotinjak abdesta dnevno.
Dalje kaze da je dugo putovao provjeravajuci prenosioce, i jos je napisao par knjiga.
Ako ima ko da ovo objasni bio bih zahvalan.
Post Reply