KURAN-O MUHAMMEDU

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#401 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Static-X »

....
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#402 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Musu prijatelju,dobro došao.
Što ti misliš,možemo li iz Kurana saznati nešto o Muhammedu?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8276
Joined: 25/05/2013 23:49

#403 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by apsidejzi »

Pa, o Muhammedu mozemo saznati dosta toga iz Kur'ana. Jedna od banalnih stvari je iz oblasti astronomije. U Kur'anu je pogresno opisao proces stvaranja zemlje i nebesa. Isto tako mozemo nauciti da nije znao mnogo o aerodinamici jer je let ptica pripisao bogu. Klasicni argument boga izuzetaka. Ako ja nesto ne razumijem onda je to bog ili neka visa sila. Generalno, citajuci Kur'an moze se zakljuciti da Muhammed nije imao nikakvo znanje iz nauke sto se vec nije znalo u njegovom dobu. Sto je i logicno. BIlo bi cudno da je spomenuo viruse, bakterije, crne rupe. I sasvim je normalno da spomene zvijezdu danicu a u stvari rijec je o planeti. No to mu ne mogu zamjerit. Ipak je covjek zivio u 7 stoljecu kada se takva razlika nije mogla napraviti.

Ako citas kuran kriticki bez dodavanja nekih super sila u njega, vidjeces da je muhammed znao taman toliko koliko se moglo znati u to doba. Eh sad, sto je tvrdio da je poslanik i da je ta knjiga od sveznajuceg boga... to moze dosta reci o njegovim moralnim osobinama. Lagati ljude o banalnim stvarima i prodavati im maglu. S druge strane, fascinantno je da i dalje ljudi slijede to iako je veoma lagano otkriti da je laz u pitanju. No to nas ne uci nista o Muhammedu. To nam vise govori o ljudskoj psihologiji.
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#404 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by lorens od arabije »

apsidejzi wrote: 19/11/2023 12:20 Pa, o Muhammedu mozemo saznati dosta toga iz Kur'ana. Jedna od banalnih stvari je iz oblasti astronomije. U Kur'anu je pogresno opisao proces stvaranja zemlje i nebesa. Isto tako mozemo nauciti da nije znao mnogo o aerodinamici jer je let ptica pripisao bogu. Klasicni argument boga izuzetaka. Ako ja nesto ne razumijem onda je to bog ili neka visa sila. Generalno, citajuci Kur'an moze se zakljuciti da Muhammed nije imao nikakvo znanje iz nauke sto se vec nije znalo u njegovom dobu. Sto je i logicno. BIlo bi cudno da je spomenuo viruse, bakterije, crne rupe. I sasvim je normalno da spomene zvijezdu danicu a u stvari rijec je o planeti. No to mu ne mogu zamjerit. Ipak je covjek zivio u 7 stoljecu kada se takva razlika nije mogla napraviti.

Ako citas kuran kriticki bez dodavanja nekih super sila u njega, vidjeces da je muhammed znao taman toliko koliko se moglo znati u to doba. Eh sad, sto je tvrdio da je poslanik i da je ta knjiga od sveznajuceg boga... to moze dosta reci o njegovim moralnim osobinama. Lagati ljude o banalnim stvarima i prodavati im maglu. S druge strane, fascinantno je da i dalje ljudi slijede to iako je veoma lagano otkriti da je laz u pitanju. No to nas ne uci nista o Muhammedu. To nam vise govori o ljudskoj psihologiji.
to je isto kao dijete kad odraste, shvati da ne postoji Zubić Vila ili Djed Mraz, pa optuži roditelje da su ga lagali.
to je samo jedan metod odrastanja i sazrijevanja, kako u fizičkom smislu, tako i u duhovnom.
a svi ljudi vole neke priče, bajke, nema niišta loše u tome.
stvar je u tome da dijete kad odraste samo shvati da su ti likovi izmišljeni.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#405 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by belfy »

lorens od arabije wrote: 19/11/2023 13:40
apsidejzi wrote: 19/11/2023 12:20 Pa, o Muhammedu mozemo saznati dosta toga iz Kur'ana. Jedna od banalnih stvari je iz oblasti astronomije. U Kur'anu je pogresno opisao proces stvaranja zemlje i nebesa. Isto tako mozemo nauciti da nije znao mnogo o aerodinamici jer je let ptica pripisao bogu. Klasicni argument boga izuzetaka. Ako ja nesto ne razumijem onda je to bog ili neka visa sila. Generalno, citajuci Kur'an moze se zakljuciti da Muhammed nije imao nikakvo znanje iz nauke sto se vec nije znalo u njegovom dobu. Sto je i logicno. BIlo bi cudno da je spomenuo viruse, bakterije, crne rupe. I sasvim je normalno da spomene zvijezdu danicu a u stvari rijec je o planeti. No to mu ne mogu zamjerit. Ipak je covjek zivio u 7 stoljecu kada se takva razlika nije mogla napraviti.

Ako citas kuran kriticki bez dodavanja nekih super sila u njega, vidjeces da je muhammed znao taman toliko koliko se moglo znati u to doba. Eh sad, sto je tvrdio da je poslanik i da je ta knjiga od sveznajuceg boga... to moze dosta reci o njegovim moralnim osobinama. Lagati ljude o banalnim stvarima i prodavati im maglu. S druge strane, fascinantno je da i dalje ljudi slijede to iako je veoma lagano otkriti da je laz u pitanju. No to nas ne uci nista o Muhammedu. To nam vise govori o ljudskoj psihologiji.
to je isto kao dijete kad odraste, shvati da ne postoji Zubić Vila ili Djed Mraz, pa optuži roditelje da su ga lagali.
to je samo jedan metod odrastanja i sazrijevanja, kako u fizičkom smislu, tako i u duhovnom.
a svi ljudi vole neke priče, bajke, nema niišta loše u tome.
stvar je u tome da dijete kad odraste samo shvati da su ti likovi izmišljeni.
zaista odlicno receno. svaka cast!
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#406 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by W0rM »

Zanimljivo je kako na svakoj religijskoj u ovom slucaju islamskoj temi iskacu ko gljive poslije kise, ljudi, koji hoce da vjeru izbace iz svakodnevnog zivota pojedinca, kako je to "nepotrebno", kako "nema dovoljno dokaza" itd.
Ne vjerujes, tvoja stvar, ima x tema gdje mozes diskutovati ateizam vs vjera.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#407 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Josip321 »

PerfekcionistaTZ wrote: 27/07/2021 13:25
šarf wrote: 03/02/2019 22:11 Allem,

ako bi se u našem vremenu pojavio neko ko bi tvrdio da je poslan od Boga i da kaže Bog je rekao ne lažite ,ne kradite...ja bih rekao ,što ćeš nam ti prijatelju to je već napisano.Nema potrebe da se izdaješ za poslanika.Nema potrebe da Bog govori ono što je već izgovorio i zapisano je.Nepotrebno je.

Bog je jedan,vidio si ,već je zapisano i čvrsto stoji tu već 3600 godina.
Ima li potrebe pisati novu knjigu ako već imamo jednu u kojoj piše da je Bog jedan?
Glaćanima 3:20-"a Bog je samo jedan"
Kada je u pitanju Bozija Objava ona ima puno vecu ulogu i znacaj od toga da ljudima poruci kako ne treba krasti, lagati i slicno. Cilj Kur'ana nije samo to vec i da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije. To je ono sustinski, nauciti ljude cistoj akidi, vjerovanju u Boga, ukloniti i upozoriti na opasnost vjerovanja u Isusa kao Boga, Bozijeg sina, na trojstvo, itd itd. Da je Isusov a.s nauk i ono cemu je pozivao ostalo cisto, netaktnuto i autenticno, ne bi bilo potrebe za slanjem poslednjeg Poslanika Muhammeda a.s, ali i sam je Isus a.s znao da on nije poslednji Boziji poslanik vec da je bio poslan za jedan period i jedan narod, sto slikovito potvrdjuje pasus iz biblije Mt 14,21-28. u kojem se navodi da žena iz susjednog naroda moli od Isusa čudesno ozdravljenje svoje kćeri a on je odbija rekavsi “Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova”.

Ali zato dolazi Poslanik Muhammed a.s za kojeg Allah u Kur'anu kaze : "„Reci: O ljudi, ja sam svima vama Allahov Poslanik.”
Mi smo te poslali svim ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ“.

Tu je ta razlika, ne radi se dakle o ponavljanju iste poruke vec o potvrdjivanju ranije objavljenih uputa ljudima kao i ispravljanju pogresnih i iskrivljenih vjerovanja.


Tko su Mi?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#408 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by n+1 »

Josip321 wrote: 28/02/2024 17:36
PerfekcionistaTZ wrote: 27/07/2021 13:25
šarf wrote: 03/02/2019 22:11 Allem,

ako bi se u našem vremenu pojavio neko ko bi tvrdio da je poslan od Boga i da kaže Bog je rekao ne lažite ,ne kradite...ja bih rekao ,što ćeš nam ti prijatelju to je već napisano.Nema potrebe da se izdaješ za poslanika.Nema potrebe da Bog govori ono što je već izgovorio i zapisano je.Nepotrebno je.

Bog je jedan,vidio si ,već je zapisano i čvrsto stoji tu već 3600 godina.
Ima li potrebe pisati novu knjigu ako već imamo jednu u kojoj piše da je Bog jedan?
Glaćanima 3:20-"a Bog je samo jedan"
Kada je u pitanju Bozija Objava ona ima puno vecu ulogu i znacaj od toga da ljudima poruci kako ne treba krasti, lagati i slicno. Cilj Kur'ana nije samo to vec i da ispravi krivovjerje kojem naucava krscanstvo, judaizam i druge religije. To je ono sustinski, nauciti ljude cistoj akidi, vjerovanju u Boga, ukloniti i upozoriti na opasnost vjerovanja u Isusa kao Boga, Bozijeg sina, na trojstvo, itd itd. Da je Isusov a.s nauk i ono cemu je pozivao ostalo cisto, netaktnuto i autenticno, ne bi bilo potrebe za slanjem poslednjeg Poslanika Muhammeda a.s, ali i sam je Isus a.s znao da on nije poslednji Boziji poslanik vec da je bio poslan za jedan period i jedan narod, sto slikovito potvrdjuje pasus iz biblije Mt 14,21-28. u kojem se navodi da žena iz susjednog naroda moli od Isusa čudesno ozdravljenje svoje kćeri a on je odbija rekavsi “Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova”.

Ali zato dolazi Poslanik Muhammed a.s za kojeg Allah u Kur'anu kaze : "„Reci: O ljudi, ja sam svima vama Allahov Poslanik.”
Mi smo te poslali svim ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ“.

Tu je ta razlika, ne radi se dakle o ponavljanju iste poruke vec o potvrdjivanju ranije objavljenih uputa ljudima kao i ispravljanju pogresnih i iskrivljenih vjerovanja.


Tko su Mi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_we
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#409 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by lorens od arabije »

Allah preuzeo "mi" od kraljeva, zanimljivo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#410 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by n+1 »

To što nosi naziv "Royal we", a kod nas "vladarska množina", ne znači nužno da je upotreba originirala baš s kraljevima/vladarima. Znak vs značenje, i tako te trice i kučine.

Bilo kako bilo, vladarska množina koristila se još u Tori, pa ne bi trebala biti nepoznata pripadnicima drugih abrahamskih religija, mada nerijetko vidim da se ovi čude kada je uoče u Kur'anu.

A prije svega bi trebala biti poznata svima koji su napisali makar seminarski rad, jer je neizostavan dio autorskog stila, samo što je u stilistici češće srećemo pod nazivom pluralis auctoris.
Last edited by n+1 on 28/02/2024 19:28, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#411 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Bloo »

I am Legion, for we are many :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#412 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by n+1 »

Inače, jedna zanimljivost za fanove Kur'ana.

Kad god govori o tewhidu, Allah odbacuje royal we.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#413 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Ludzak »

lorens od arabije wrote: 19/11/2023 13:40
apsidejzi wrote: 19/11/2023 12:20 Pa, o Muhammedu mozemo saznati dosta toga iz Kur'ana. Jedna od banalnih stvari je iz oblasti astronomije. U Kur'anu je pogresno opisao proces stvaranja zemlje i nebesa. Isto tako mozemo nauciti da nije znao mnogo o aerodinamici jer je let ptica pripisao bogu. Klasicni argument boga izuzetaka. Ako ja nesto ne razumijem onda je to bog ili neka visa sila. Generalno, citajuci Kur'an moze se zakljuciti da Muhammed nije imao nikakvo znanje iz nauke sto se vec nije znalo u njegovom dobu. Sto je i logicno. BIlo bi cudno da je spomenuo viruse, bakterije, crne rupe. I sasvim je normalno da spomene zvijezdu danicu a u stvari rijec je o planeti. No to mu ne mogu zamjerit. Ipak je covjek zivio u 7 stoljecu kada se takva razlika nije mogla napraviti.

Ako citas kuran kriticki bez dodavanja nekih super sila u njega, vidjeces da je muhammed znao taman toliko koliko se moglo znati u to doba. Eh sad, sto je tvrdio da je poslanik i da je ta knjiga od sveznajuceg boga... to moze dosta reci o njegovim moralnim osobinama. Lagati ljude o banalnim stvarima i prodavati im maglu. S druge strane, fascinantno je da i dalje ljudi slijede to iako je veoma lagano otkriti da je laz u pitanju. No to nas ne uci nista o Muhammedu. To nam vise govori o ljudskoj psihologiji.
to je isto kao dijete kad odraste, shvati da ne postoji Zubić Vila ili Djed Mraz, pa optuži roditelje da su ga lagali.
to je samo jedan metod odrastanja i sazrijevanja, kako u fizičkom smislu, tako i u duhovnom.
a svi ljudi vole neke priče, bajke, nema niišta loše u tome.
stvar je u tome da dijete kad odraste samo shvati da su ti likovi izmišljeni.
Govore nam da Djed Mraz ne postoji, a da Bog postoji. :mrgreen:
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#414 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Josip321 »

lorens od arabije wrote: 28/02/2024 19:17 Allah preuzeo "mi" od kraljeva, zanimljivo.

Teško je razumijeti Boga, i u Bibliji Bog za sebe ponekad govori u množini.
Ali naš Bog je Trojedini Bog.

A što je kod vas u množini?
Nije od aristokracije preuzeo persiranje u množini?
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#415 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by bude »

U Semitskim jezicima (a arapski je jedan od Semitskih jezika) postoji rojalna množina koja ne ukazuje na broj već na veličinu i poštivanje. Kad Allah koristi za Sebe množinu u Kur’anu (Mi ili druge oblike za množinu) onda to koristi iz poštivanja, časti i veličine a ne znači množinu. Ovdje mnogi pogriješe i pomisle da se odnosi na Uzvišenog Allaha i meleke zajedno. Ne, nije tako. Odnosi se samo na Allaha jer Allah je jedan i jedini.

Svako onaj ko se je imalo pozabavio Arapskim jezikom zna to i zbog toga najljući i najžešći neprijatelji islama- mušrici Mekke – nisu Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, nikada prigovorili zbog toga, nisu mu nikad rekli da poziva u obožavanje jednog i jedinog Allaha a u Kur’anu Allah kaže MI… Oni to nisu nikad ni u šali a kamo li u zbilji spomenuli, jer su znali da rojalna množina označava poštivanje a ne brojnost. A Allah zna najbolje
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#416 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by lorens od arabije »

Mi rekosmo: "Silazite iz njega svi! Od Mene će vam uputstvo dolaziti, i oni koji uputstvo moje budu slijedili - ničega se neće bojati i ni za čim neće tugovati. 2:38

To su Allahovi dokazi koje ti kao istinu navodimo pa u koje će - ako ne u Allahove riječi i dokaze Njegove oni vjerovati? 45:6
Post Reply