Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#1 Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Mislio sam otvoriti ovu temu kako bi oni koji žele učestovati u njoj mogli iznijeti svoja razmišljanja i doživljaj određenih Kur'anskih tema i ajeta.

Naravno da šta god čovjek kaže uvijek ostane prilična nedorečenost kada bilo šta govori o i iz Kur'ana, i naravno da je to samo jedan pokušaj, ako ništa drugo onda bacanja pogleda na veo Božanske veličanstvenosti, bez umišljanja da ga je dodirnuo, kao što to Mevlana kaže u 'fihi ma fihi'.

Ja sam sam neznalica, ali eto, ako ništa drugo, da barem otvorim mogucnost da zajedno dijelimo miris iz Božanske objave, svakome od nas, bez obzira na porijeklo, rasu, boju, bogastvo ili siromastvo ....


Ez-Zilzāl – Zemljotres

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Kada se Zemlja najžešćim potresom svojim potrese

i kada Zemlja izbaci terete svoje,

i čovjek uzvikne: ”Šta joj je?!” –

toga Dana će ona vijesti svoje kazivati

jer će joj Gospodar tvoj narediti.

Tog Dana će se ljudi odvojeno pojaviti da im se pokažu djela njihova;

onaj ko bude uradio koliko trun dobra – vidjeće ga,

a onaj ko bude uradio koliko trun zla – vidjeće ga.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by NIN »

Hajde da vidimo kakav ce oblik ova tema poprimiti... :)
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#3 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

Et-Tīn – Smokva

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
Tako mi smokve i masline,
i Sinajske gore,
i grada ovog, sigurnog –
Mi čovjeka stvaramo u skladu najljepšem,
zatim ćemo ga u najnakazniji lik vratiti,
samo ne one koji budu vjerovali i dobra djela činili, njih čeka nagrada
neprekidna.

Pa šta te onda navodi da poričeš onaj svijet –
zar Allah nije sudija najpravedniji?!

Subhanallah,

baš jutros pogledah ovu suru, i pade mi na pamet veoma interesatna stvar vezana za ajete ove sure i mogucu relaciju o kojoj sam čuo i čitao, čak i ovdje na forumu.

Kažu, da tijela ljudi koji su bili potpuno predani Allahu džellesanuhu tokom svog života, ne trunu u mezarima, tj da su sačuvana od toga, od truhljenja i raspadanja. Čak sam nedavno i lično im'o primjer da čujem to od osobe koja vodi brigu o mezarju pri islamskoj zajednici - brine se o ukopu i tim stvarima. U razgovoru sa njim zbog nekih privatnih stvari spomenuo mi je, bas dok smo bili na mezarju, da su oni skoro, prilikom kopanja rake za novi mejt naišli na poptpuno očuvano, u čefine zamotano tijelo, neke osobe koja je tu nekad davno ukopano, mozda čak iz turskog vremena, tako da su morali prestati kopati na tom mjestu.

Pošto sam i ranije čuo o tim stvarima i istinama, to je još samo povečalo kod mene ubijeđenje.

E sad, boldirani ajeti nekako mi se čini da baš govore o gore navedenom, jer zar nije kostur čovječiji najnakazniji oblik u koji on može doći, samo ne one koji budu vjerovali i dobra djela činili, njih čeka nagrada neprekidna.


Šta to znači nagrada neprekidna? Allah zna najbolje šta to znači, ali meni se nameću misli o nastavku življenja, čak i mezaru, jer se govori o nečemu što se ne prekida.

šta bi to moglo biti što se ne prekida za neke ljude - možda život i življenje, koji je sam po sebi milost i dar Božiji čovjeku, ali život koji ne prestaje sa msrću, već vječni život.

Mozda ovi koji znaju dobro arapski da vide ima li neko druo značenje rijeći koja je ovdje prevedena kao nagrada.

Puno toga se sada otvara, pa bih kao sljedeću vezu sa ovom temom nadodao i ajet koji govori o šehidima.

154. I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli: "Mrtvi su!" Ne, oni su živi, ali vi to ne znate! Sura Bekara

Hm.. dosta stvari za razmišljanje ...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#4 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by atko »

Sura 81
At-Takwir - Prestanak sjaja
Mekka - 29 ajeta


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
...
15. I kunem se zvijezdama - koje se skrivaju,

16. koje se kreću i iz vida gube,
...

moze li se ovdje zakjuciti da se svemir siri? sta ti velis NIN-e ?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#5 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by NIN »

atko wrote:Sura 81
At-Takwir - Prestanak sjaja
Mekka - 29 ajeta


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
...
15. I kunem se zvijezdama - koje se skrivaju,

16. koje se kreću i iz vida gube,
...

moze li se ovdje zakjuciti da se svemir siri? sta ti velis NIN-e ?
:D

A zasto komplikovati kad se moze imati mnogo jednostavnije i, samim tim, mnogo vjerovatnije rjesenje kao, recimo, zvijezde koje se krecu i iz vida gube jer se zemlja okrece oko svoje ose sto za posljedicu ima da nam se cini da se nebeska tijela krecu po nebeskom svodu i tako s vremena na vrijeme kriju iza horizonta?

Nego, kada citam kuranske ajete onda uzimam cijelu suru i njen kontekst u jednu cjelinu i ne vadim pojedine ajete iz konteksta.
F&N
Posts: 3984
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#6 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by F&N »

NIN wrote:
atko wrote:Sura 81
At-Takwir - Prestanak sjaja
Mekka - 29 ajeta


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
...
15. I kunem se zvijezdama - koje se skrivaju,

16. koje se kreću i iz vida gube,
...

moze li se ovdje zakjuciti da se svemir siri? sta ti velis NIN-e ?
:D

A zasto komplikovati kad se moze imati mnogo jednostavnije i, samim tim, mnogo vjerovatnije rjesenje kao, recimo, zvijezde koje se krecu i iz vida gube jer se zemlja okrece oko svoje ose sto za posljedicu ima da nam se cini da se nebeska tijela krecu po nebeskom svodu i tako s vremena na vrijeme kriju iza horizonta?

Nego, kada citam kuranske ajete onda uzimam cijelu suru i njen kontekst u jednu cjelinu i ne vadim pojedine ajete iz konteksta.
:thumbup:

upravo to je i najispravniji nacin
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#7 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by atko »

NIN wrote: :D

A zasto komplikovati kad se moze imati mnogo jednostavnije i, samim tim, mnogo vjerovatnije rjesenje kao, recimo, zvijezde koje se krecu i iz vida gube jer se zemlja okrece oko svoje ose sto za posljedicu ima da nam se cini da se nebeska tijela krecu po nebeskom svodu i tako s vremena na vrijeme kriju iza horizonta?

Nego, kada citam kuranske ajete onda uzimam cijelu suru i njen kontekst u jednu cjelinu i ne vadim pojedine ajete iz konteksta.
Al u ajetu 15 se kaze "koje se skrivaju" ... dakle to bi moglo biti smjena dana i noci.

I zasto ne uzeti odredjenu grupu ajeta u razmatranje kao smislenu sjelinu... nije to vadjenje iz konteksta ?!


znaci ti npr suru Krava koja ima 286 prilicno dugih ajeta procitas i analiziras "u komadu" ? :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#8 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

atko wrote:
I zasto ne uzeti odredjenu grupu ajeta u razmatranje kao smislenu sjelinu... nije to vadjenje iz konteksta ?!
Sasvim ispravno razmišljanje, atko. I NIN ima svoj način gledanja i njegov je ispravan. Recimo, ima ovaj noviji tefsir Amra Halida (koji, ruku na srce, niti je u rangu klasičnih tefsira, niti je Amr sam mufessir, ali djelo je, za širu upotrebu i upoznavanje sa Kur'anom, veoma zahvalno) koji upravo svaku suru posmatra kao cjelinu i nastoji da ukaže na neki lajtmotiv pojedinačne sure, na neki centralni ajet koji uvezuju cijelu suru, o čemu ona govori, itsl.

No to što ti kažeš je također jedan od načina: sabrati slične ajete. To se zove tematski tefsir i poznat je u kur'anskoj hermeneutici (pored ostalih oblika tefsira).

Recimo, uz ovaj ajet kojeg si ti boldirao, u istu (tematsku) grupu bi išao i ajet iz sure Ja-Sin: we kullun fi felekin jesbahun/I sve u svemiru plovi., kao i mnogi drugi...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by arzuhal »

NIN wrote:Hajde da vidimo kakav ce oblik ova tema poprimiti... :)
thea wrote:ja pjesnikaa mati draga
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#10 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by bijela »

vis-a-vis ovog tematskog tumačenja Kur'ana:

Fazlur Rahman smatra da je nedostatak, ako se tako može kazati, klasičnih tefsira upravo u tome što su tumačili ajet po ajet, a nisu sabirali sve ajete koji govore o jednoj temi na jedno mjesto.
prema njemu, to je pravi metod tumačenja koji otkriva prave intencije i živi! Kur'an.

a u novije vrijeme, sve je veća tendencija tematskog tumačenja Kur'ana, čini mi se.

zbog toga on u svojoj knjizi Glavne teme Kur'ana iznalazi koje su to, prema njemu, glavne kur'anske teme (nakon što je "razvrstao" ajete):
- Bog
- čovjek kao pojedinac
- priroda
- poslanstvo i objava
- eshatologija
- dobro i zlo
- život u zajednici

(inače, odlična knjiga :) )
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#11 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by black »

NIN wrote:Hajde da vidimo kakav ce oblik ova tema poprimiti... :)
ma tesko je vise ovde pisati normalno o bilo cemu (pa tako i o religiji), svaka tema se zamlati svim i svacim, svi hoce da sve znaju od teorije struna do ovcije plahe, naravno pohvalno je interesovati se, znati, uciti i diskutovati ali izgubila se opustenost, zdrava diskusija itd. sve se svelo na spam, provokacije, ismijavanja, predrasude o svemu i svacemu bla bla... :)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#12 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by bijela »

i ja mislim 'vako k'o @black :D

stvarno.
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#13 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

thea wrote:ja jos uvijek cekam te ajete pa da ponesto naucimo

cijeli kur'an je za pouku, pa ko hoce da primi pouku bujrum, i svaki ajet je priča za sebe i uvrijedljivo je tako razmišljati i nastupati.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#14 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by Static-X »

Samo da se uclanim :)
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#15 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

El-Vāki‘a – Događaj

Mi vas stvaramo – pa zašto ne povjerujete?
Kažite vi Meni: da li sjemenu koje ubacujete
vi oblik dajete ili Mi to činimo?
Mi određujemo kada će ko od vas umrijeti, i niko nas ne može spriječiti
da likove vaše izmijenimo i da vas iznova u likovima koje vi ne poznajete stvorimo.
Poznato vam je kako ste prvi put stvoreni, pa zašto se ne urazumite?
Kažite vi Meni: šta biva sa onim što posijete?
Da li mu vi dajete snagu da niče, ili to Mi činimo?
Ako hoćemo možemo ga u suho rastinje pretvoriti, pa biste se snebivali (ajeti 57-65)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#16 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by NIN »

Banned user for reason “Krsenje pravila foruma, trolovanje”
» thea
14 dana
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#17 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

ipak da odgovorim,

Da žena ima tu moč, onda ne bi bilo neplodnih žena i ne bi bilo parova koji nemaju djecu iako to sigurno žele, a posebice žene.

Nebitno je kako su stvari postavljenje na ovome svijetu več ko ih je postavio i uspostavio. U Islamu postoji riječ sebeb, možbi netko drugi mogao više reći o tome tko zna bolje, ali onoliko koliko ja znam riječ je o nekoj vrsti uloge preko koje se odvijaju stvari.

Za sve na ovom svijetu postoji sebeb, tako i za začeće. Sebeb za novo stvaranje i novi život su roditelji, odnosno muškarac i žena, ali oni nisu Stvoritelj, niti je proces stvaranja nevisan o Stvoritelju, jer kako bi i mogao biti kad ga je uspostavio sam Stvoritelj.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#18 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by NIN »

bijela wrote:i ja mislim 'vako k'o @black :D
stvarno.
Takodjer!
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#19 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

“Allah vas iz trbuha majki vaših izvodi, vi ništa ne znate, i daje vam sluh i vid i razum da biste bili zahvalni.” (Nahl, 78)


Problem večine nas ljudi, bilo onih koji vjeruju ili ne, jeste da večinu stvari ili maltene sve uzimamo zdravo za gotovo, I večinu stvari mjerimo prema svojoj pameti ili nedostatku iste.

Uzimamo život zdravo za gotovo, zdravlje, vid, sluh, pamet, opskrbu, raznorazne sposobnosti itd itd, sve to uzimamo kao da nam to sleduje i imamo pravo na to po default-u, da nas Allah sačuva od nezahvalnosti i uputi nas putem zahvalnosti Njemu na svim Njegovim nebrojenim blagodatima kojih večine čovjek nije ni svjestan.

Dovoljna blagodat je to što čovjek postoji, da Mu bude neizmjerno zahvalan na životu. Jeste, ima razočarenja u život i svega drugog , ali je velika večina nas čvrsto prigrljena za život i grčevito se bori za njega u svim neprijatnostima – bolset, nevolje, nesreće itd. Nekako kad se govori o smrti i misli o tome, večina okreće glavu okreču od toga i ne želi da misli o tome.

Čovjeku se desio život i dešava mu se cijelo vrijeme njegovog postojanja, i on je može se reći samo predmet, vehicle Života, tj. Živog i Vječnog

Čovjek je, zaista, Gospodaru svome nezahvalan. (Al-Adiyat, 6)
sahbeg.o
Posts: 18
Joined: 08/02/2012 09:25

#20 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by sahbeg.o »

1.Zar je to davno bilo kad čovjek nije bio spomena vrijedan?
2.Mi čovjeka od smjese sjemena stvaramo da bismo ga na kušnju stavili
i činimo da on čuje i vidi; Sura 76, Ed-Dehr (Vrijeme)


Sinoč mi reče prijatelj, komentarišući neke dokumentarce u kojima je indirektno prikazana Moč Božijeg stvaranja, 'Mi uzimamo ovo oko nas zdravo za gotovo, kao da je to slika bez suštine'.

Slika bez suštine – velike riječi. Dodao bih i riječi bez suštine.

Večina nas doživljavamo stvari oko nas 'onako'; imamu slike svijeta pred nama i oko nas, ali nemamo tona, odnosno blijedo i tupo gledamo u tu sliku, kao da je to nešto neživo i mrtvo. A prije bi se moglo reći da smo mi mrtvi, odnosno naša srca. I hodamo po zemlji oholo, kao lažna božanstva koja smo od sebe načinili.

Allah podsjeća čovjeka u Kur'anu 'Zar je to davno bilo, kad nas nije uopste bilo, ništa, praznina, a več danas čovjek ne samo što je to smetnuo sa uma, več se i pobunio, smatrajući se neovisnim , kao da je on sam sebe stvorio i udahnuo si život i postojanje.

Mi čak i vjeru, vjerovanje, uzimamo zdravo za gotovo, dakle riječi i poruke vjere. Ponavljamo ih kao neku mantru, kao u transu, ali pitanje je koliko smo i dali smo ih svjesni u našim srcima.

Koliko je Bog zaista Bog, ili smo od onih, poput beduina, koji se pokoravaju i slično, ali u čija srca još nije ušla istinska vjera, pa da nam Bog bude zaista Bog, kroz sva Njegova uzvišena imena i svojstva kojima je Sebe opisao, da nas Allah pomogne i uputi.

Sljedeći hadis sam našao na netu i nisam ga čuo prije pa da ga podijelim.

Jedne prilike, dok je s mimbere govorio o uzvišenome Allahu, hazreti Pejgamber, alejhisselam, rekao je:
Uistinu silni i veličanstveni Allah, kada bude Sudnji dan, Allah će sakupiti sedam nebesa i sedam zemalja u Svoj stisak, a potom će reći:
‘Ja sam Allah, Ja sam Svemilosni (er-Rahman), Ja sam Vladar (el-Melik), Ja sam Sveti (el-Kuddus), Ja sam Onaj od mahana čisti (es-Selam), Ja sam Onaj koji potvrđuje obećanje i daje sigurnost (el-Mumin), Ja sam Onaj koji sve pazi i prati (el-Muhejmin), Ja sam Snažni (el-Aziz), Ja sam Silni (el-Džebbar), Ja sam Uzvišeni (el-Mutekebbir). Ja sam Onaj koji je stvorio dunjaluk a on nije bio ništa, i ja sam onaj koji ga je vratio (u stanje ništavila).Gdje su kraljevi, gdje su slinici?!’ ”

(prenosi hazreti Ibn Omer, a bilježi Bejheki)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#21 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

Pretpostavljam da postoji objašnjenje zašto se u Korkuta ova sura zove Ad-Dahr/Vrijeme, a u svim engleskim verzijama Al-Insan/Čovjek?
kem0
Posts: 43
Joined: 19/05/2011 15:37

#22 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by kem0 »

Mi čovjeka od biti zemlje stvaramo. (23:12)

Koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od blata. (32:7)

Jedan od dokaza Njegovih je to što vas od zemlje stvara… (30:20)

On od vode stvara ljude i čini da su rod po krvi i po tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve. (25:54)

Postoji mnogo spekulacija o tome da je čovjek stvoren od zemlje. Razvojem nauka, poput hemije i biologije, poduzeta su opsežna istraživanja zemlje, a i ljudskog organizma. Rezultati ovih istaživanja pokazali su da materija koja čine ljudsko tijelo odgovara materijama koje sadrži zemlja. To su, naprimjer, aluminijum, gvožđe, kalcijum, kisik, silikon, natrijum, selen, kalijum, magnezijum, hidrogen, klor, jod, mangan, olovo, fosfor, bakar, srebro, ugljenik, cink, sumpor i azot. Prema analizi iz jedne američke laboratorije, ljudski organizam čini 65% kisika, 18% ugljenika, 10% hidrogena, 3% azota, 1,5% kalcijuma, 1% fosfora, a ostatak čine drugi elementi. Eto, Allahova savršena umjetnost, stvaranje, na određen način sastavlja ove beživotne atome i formira čovjeka. Cijena ovog materijala na Njujorškoj berzi manja je od 100 dolara. Eto, to je cijena osnovnih materijala koji čine čovjeka. Uzvišeni Allah je stvorio čovjeka kombinacijom elemenata koji ne vrijede skoro ništa. Ali, ključ nije u hemijskoj strukturi, nego u Onome ko je stvorio čovjeka.

Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo. (1:1)

BIT ZEMLJE

Čovjek je, kako se to ističe u 12. ajetu sure ”Al-Mu’minun”, stvoren od jedne biti. Veoma preciznim podešavanjima elemenata zemlje, Allah, dž. š., je stvorio čovjeka. Svi potrebni elementi u ljudskom tijelu mogu postojati u određenoj proporciji. Narušavanje te proporcije znači bolest ili smrt. Ranije navedeni elementi ravnomjerno su raspoređeni u ljudskom tijelu, a tijelo je stvoreno tako da kasnije te materije ravnomjerno koristiti i da viškove izbacuje vani. U ljudskom tijelu ima oko 2 kg kalcijuma. Dođe li do smanjenja količine kalcijuma, zagrizanje jabuke može prouzročiti lomljenje zuba. Naše tijelo ima potrebu za oko 120 gr kalijuma. Nedostatak ovog elementa očituje se kroz bolove u mišićima, spazmu (grčenje mišićnog tkiva), umor, probleme sa crijevima, tahikardiju (ubrzan i nekontroliran rad srca). Naša potreba za cinkom iznosi svega 2-3 gr. Smanjenje ove niske količine očituje se kroz gubitak pamćenja, impotenciju, tromost, slabljenje čula mirisa i okusa. Nedostatak selena, prisutnog u količini od samo 100 mikrogramskog, očituje se kroz slabljenje mišića, gipkost srca i krvnih sudova…
Svi ovi pokazatelji ukazuju na činjenicu da nas Allah, dž. š., nije nasumce i bez plana stvorio, da nas je, kako se to ističe u citiranom ajetu, stvorio od određene biti zemlje, od određenih mjera elemenata koji se nalaze u zemlji. Kao što se vidi, nijedna riječ u Kur’anu ne spominje se uzaludno.
Precizno podešavanje ovih elemenata u ljudskom tijelu ukazuje nam na savršenstvo Allhovog stvaranja.
U suri ”As-Sadžda”, istaknuta je ljepota Allahovog stvaranja. Doista, stvaranje nečega, kao što je to čovjek, iz materije prostog izgleda poput blata, jedan je od Allahovih dokaza. Upravo se u 20. ajetu sure ”Ar-Rum” ističe da je stvaranje od blata jedan od Allahovih dokaza.

KAKO VODA OŽIVLJAVA?

…i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar neće vjerovati? (21:30)

Allah sva živa bića koja se kreću stvara od vode… (24:45)

U suri ”Al-Furqan” se kaže da je čovjek, a u surama ”Al-Anbiya”’ i ”An-Nur” i sve živo stvoreno iz vode. Biološki, voda je temeljni faktor živih materija. Čovjeka čine ćelije. Analiziramo li ćelije, utvrdit ćemo da su one, od 60% do 80%, načinjene od vode. Ćelija, čija je temeljna materija voda, živa je materija. Nemoguć je život bez vode, koja je osnova života.
Molekulu vode čine dva atoma hidrogena i jedan oksigena. Voda, čija je svaka odlika hemijski savršeno uređena, stvorena je od beživotnih atoma, koji su 99% prazan prostor. Kako to da oživljavaju životinje i ljudi, koji su stvoreni od vode, načinjeni od atoma čijih je 99% prazno? Onaj ko dobro razmisli o ovom pitanju, shvatit će da umiješnost nije u neživim atomima, već u Allaha, dž. š., Koji oživljava te nežive atome.

On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On ima najljepša imena. Njega hvale oni na nebesima i na Zemlji, On je Silni i Mudri. (59:24)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#23 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by bijela »

harač wrote:Pretpostavljam da postoji objašnjenje zašto se u Korkuta ova sura zove Ad-Dahr/Vrijeme, a u svim engleskim verzijama Al-Insan/Čovjek?
pojedine sure imaju dva ili više naziva, takav je slučaj sa ovom
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#24 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

Da sumiramo šta smo imali do sada:

zemlja ✔
blato ✔
voda ✔
smjesa sjemena ✔

ja još znam za ugrušak krvi, ali vjerujem da ima još

@bijela - da stvar bude gora, dvije je nazvao isto (76. i 103., iako i nije identičan prijevodni ekvivalent - to čitam samo po engleskom nazivu Al-'Asr)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#25 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by bijela »

harač wrote:
@bijela - da stvar bude gora, dvije je nazvao isto (76. i 103., iako i nije identičan prijevodni ekvivalent - to čitam samo po engleskom nazivu Al-'Asr)
ne znam zbog čega je stvar gora.
oba termina u arapskom jeziku nemaju bosanskog ekvivalenta,
pa je ASR (103.) vrijeme koje uništava čovjeka, a DEHR (76) kontinuirano vrijeme.

(osim ovih termina koji označavaju vrijeme, u Kur'anu se spominje još i ebed-vrijeme vječnosti, huld-vrijeme vječnosti koje ljudi provode s Bogom, sermed-prava vječnost, Bog...

dakle, potrebno je malo prevoditeljske tolerancije i uvida.
Post Reply