Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#301 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by _BataZiv_0809 »

L u c i f e r wrote: 16/08/2021 16:50 Da bog postoji, da je svemocan i da zeli da ga ljudi spoznaju, ne bi bilo potrebe ni za kakvim tumacenjima zapisa sa janjecih kozica od prije 1500g.

Poslao bi svima poruku na viber, instu, fejs ili sl., a zasto ne i npr telepatska objava svima u cugu.
Ili u toku utakmice finala svjeckog prvenstva
Karikaturist
Posts: 3774
Joined: 20/12/2020 10:03

#302 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Karikaturist »

Pa pametan Bog, nema drustvene mreze..
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#303 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by konektovan »

Tanqueray wrote: 19/08/2021 15:50 Bez dokaza da postoji zagrobni zivot, sve ostala dokazivanja su besmislena. Ko je napisao Kuran prije 1500 godina ne zna niko, niti moze da naucno dokaze. Ko vjeruje vjeruje, ali ne treba da davi ostale sa tim.
Ta neka pravila koja su tada mozda imala smisla, sigurno ne mogu biti ista u 21. stoljecu.
Pa ako dave "ovi" sto vjeruju, i vi što ne vjerujete jednako davite...
generslno, trošite vrijeme ubjedjujući jedni druge, a nikakvih rezultata, ispadnu više provokacije nwgo zrela rasprava.
Ja sam to postavio ovako, vjeruješ ili ne vjeruješ. Nemam potrebu da ti nesto dokazujem, ili ti meni. Bolje hajmo partiju basketa odigrati. :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21551
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#304 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by MarlboroGold »

Realno vjernici više dave jer mnogo više sebi uzimaju za pravo da ubijaju druge u pojam tako što djeluju sa pozicije apsolutnog morala, tj. religijskog. Ovo je izraženije što je sredina religijski dominantnija.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#305 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Tanqueray »

MarlboroGold wrote: 19/08/2021 18:04 Realno vjernici više dave jer mnogo više sebi uzimaju za pravo da ubijaju druge u pojam
Ne ubijaju samo u pojam nego i bukvalno :skoljka:
Hakiz
Posts: 40298
Joined: 30/07/2015 20:01

#306 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 19/08/2021 17:45
Tanqueray wrote: 19/08/2021 15:50 Bez dokaza da postoji zagrobni zivot, sve ostala dokazivanja su besmislena. Ko je napisao Kuran prije 1500 godina ne zna niko, niti moze da naucno dokaze. Ko vjeruje vjeruje, ali ne treba da davi ostale sa tim.
Ta neka pravila koja su tada mozda imala smisla, sigurno ne mogu biti ista u 21. stoljecu.
Pa ako dave "ovi" sto vjeruju, i vi što ne vjerujete jednako davite...
generslno, trošite vrijeme ubjedjujući jedni druge, a nikakvih rezultata, ispadnu više provokacije nwgo zrela rasprava.
Ja sam to postavio ovako, vjeruješ ili ne vjeruješ. Nemam potrebu da ti nesto dokazujem, ili ti meni. Bolje hajmo partiju basketa odigrati. :mrgreen:
Na basket, ne interesuje te moj bog, vrijeđaš ga, sad si najebo.

A sreća pa si rekao basket. Da si rekao bazen, bio bi belaj.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#307 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by belfy »

Tok price:
Bog da objavu putem Knjige (Jasne) kojoj, ipak, trebaju tumacenja.
takva tumacenja ne bi postojala bez hadisa.
sakupljanje stotina hiljada hadisa od strane ko zna koliko persona...
uocavanje da su mnogi hadisi u kontradikciji, pa treba tumacenje koji su pravilni.
pojava tumaca koji su hadisi istitini, koji ne... (i razilazenje istih u misljenjima)
pojava tumaca "istinitih" hadisa da bi zakoni iz Knjige bili bolje i detaljnije protumaceni (i razilazenje istih u misljenjima)

Rezultat (karikiram):
2 nacina citanja Knjige (Jasne)
5 nacina klanjanja
10 pravaca islama
200 sekti
1 milion pitanja po kojima se ulema razilazi
200 miliona sejhova koji su svaki tumac za sebe...
2 milijarde muslimana koji se medjusobno ne podnose, mrze i ubijaju oko toga cija verzija je bolje protumacena iz Knjige (Jasne).

ja sam misljenja da treba sacekati novu verziju sa manje bug -ova i ukinuti modding zajednice.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#308 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 19/08/2021 00:41
mirah wrote: 18/08/2021 23:45

uopšte ne razmišljam o tome da li sam siguran u svoje verovanje!Ono što hoću da kažem da mi je pun ku*ac priči čija je religija bolja,lepša i dr.Često se u ovim našim balkanskim gudurama hvalimo kako je neko prešao u ovu ili onu veru.Slučaj Kusturica!Naravno da pravoslavni likuju jer se poturica vratio u prađedovsku veru.Čuven je na Balkanu a i u svetu.
Isto tako kada neko pređe u islam ( i akko je nekakav naučnik) na svaq zvona(odnosno minara) se 'javlja" kako je taj i taj naučnik prešao u islam .
Radio sam sa japancima,nemcima,mađarima,holanđanima i dr. i nešto što mi je u startu dato na znanje da oni ne žele nikakve rasprave o religiji,politici,rasama i dr. Moje je bilo da odradim posao i da budem plaćen*što se i dogodilo,i to dobro plaćen.
Kako ono reče Rambo:
Nacionalizam je tema za one do 300 eura prihoda mjesečno. Njima se servira ta priča. Kada plaća pređe 500 eura, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, ljetovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi
Upravo tako!
Neće niko(barem od poslovnih ljudi,pa ma kakav posao to bio) da sluša religijske,političke ili u najgorem slučaju rasne rasprave.
što se pre oslobodimo palanu*enja po internetu i bilo kakvih rasprava,biće nam bolje. Zapadnjaci,a bogami sada i kinezi,indijci,japanci ,brazilci i ostali hoće da zarade novac,a ako je dobra suma sve će da urade da to i dobiju.
Dobro bi bilo da se otvore teme o građevini,mašinstvu i ostalim naukama gde bi ljudi dopunjivali svoje znanje. A to ko je i šta je bio za vreme nekih carstava,to u startu treba ignorisati.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21551
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#309 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by MarlboroGold »

Tanqueray wrote: 19/08/2021 18:07
MarlboroGold wrote: 19/08/2021 18:04 Realno vjernici više dave jer mnogo više sebi uzimaju za pravo da ubijaju druge u pojam
Ne ubijaju samo u pojam nego i bukvalno :skoljka:
zagricnuh se :lol:
Post Reply