Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#226 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

L u c i f e r wrote: 15/08/2021 22:41 Sta kae Numo
Peglativno ovo gledat ba
Je li lik doktor lingvistike ili ima samo zavrsenu medresu?
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#227 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by L u c i f e r »

Optimus Prime wrote: 15/08/2021 22:53
L u c i f e r wrote: 15/08/2021 22:41 Sta kae Numo
Peglativno ovo gledat ba
Je li lik doktor lingvistike ili ima samo zavrsenu medresu?
Sace smrle sa onim setajucim proteinom... :mrgreen:
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#228 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

mirah wrote: 15/08/2021 21:16
Piaty wrote: 15/08/2021 13:32

Smešno, deca....?

O čemu ti pričaš?
Pričam o onome što sam svojim ušima čuo, a to je da se planira Bosna sa 300 begovskih porodica.Samo to nisu begovi iz turskog vremena, već diplomate,lekari,advokati,razno dr i mr.. Ko je stradao u Srebrenici? Nisu sigurno ni Alijini unuci niti bilo ko od ovih što ih pominjem.Strada uglavnom sirotinja i to ti je to.
A ako ti je smešno što je ubijeno 1700 dece u Sarajevu ,ja ti ne mogu pomoći.
Izvini.

Pogresno sam te shvatio.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#229 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

L u c i f e r wrote: 15/08/2021 23:01
Optimus Prime wrote: 15/08/2021 22:53

Je li lik doktor lingvistike ili ima samo zavrsenu medresu?
Sace smrle sa onim setajucim proteinom... :mrgreen:
Neka se vrati, sve mu je oprošteno.

Sa proteinom, naravno.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#230 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

Hakiz wrote: 15/08/2021 23:55
L u c i f e r wrote: 15/08/2021 23:01

Sace smrle sa onim setajucim proteinom... :mrgreen:
Neka se vrati, sve mu je oprošteno.

Sa proteinom, naravno.
Nasao je novi dom na forum.hr pod imenom Firdevs20. Jos uvijek pokusava da obori teoriju evolucije. :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#231 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

Najvise mi se svidja sto su undeniable cudesa. Ne meres ih oporicati i gotovo.Svima jasno ko dan i zato su danas svi ljudi muslimani.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#232 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

broj dva wrote: 16/08/2021 12:53 Najvise mi se svidja sto su undeniable cudesa. Ne meres ih oporicati i gotovo.Svima jasno ko dan i zato su danas svi ljudi muslimani.
Pretenciozni naslovi su popularni kod internet apologeta.

A u prevodu se obicno radi u najboljem slucaju o nekim zanimljivostima za koje se uvijek moze vrlo lako objasniti zasto se ni u kom slucaju ne radi o cudesima, naucno gledano.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#233 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 11/07/2021 11:45 Ima jednostavan odgovor na pitanje iz teme:

Zato što nije.
A moze i ova: Iz istog razloga sto muslimani ne vjeruju da su vedski spisi bozije objave.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#234 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Kur an jeste Božja objava.Onaj koji to zna nema potrebu da druge ubeđuje.Onaj koji nije siguran traži od forumaša da to potvrde.

Najveći problem je prevod.Ima dosta sličajeva gde ljudi uče pojedine Sure a ne znaju prevod.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#235 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hajvan »

mirah wrote: 16/08/2021 15:31 Kur an jeste Božja objava.Onaj koji to zna nema potrebu da druge ubeđuje.Onaj koji nije siguran traži od forumaša da to potvrde.

Najveći problem je prevod.Ima dosta sličajeva gde ljudi uče pojedine Sure a ne znaju prevod.
koga boli qufer
Zastozato
Posts: 1000
Joined: 27/09/2014 23:18

#236 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Zastozato »

Hajvan wrote: 16/08/2021 15:56
mirah wrote: 16/08/2021 15:31 Kur an jeste Božja objava.Onaj koji to zna nema potrebu da druge ubeđuje.Onaj koji nije siguran traži od forumaša da to potvrde.

Najveći problem je prevod.Ima dosta sličajeva gde ljudi uče pojedine Sure a ne znaju prevod.
koga boli qufer
Vas koji komentarisete na ovoj temi.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#237 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hajvan »

Zastozato wrote: 16/08/2021 16:00
Hajvan wrote: 16/08/2021 15:56

koga boli qufer
Vas koji komentarisete na ovoj temi.
nemam polnu bolest u vezi toga.
sorry
User avatar
jazzer
Posts: 7209
Joined: 20/12/2004 14:44

#238 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by jazzer »

Bitno je da napise nesto ma koliko glupo bilo.

Teme koje me ne interesuju niti citam niti na njima ostavljam postove. Stoga ne razumijem zasto ljudi
ostavljaju komentare na temama za koje nemaju interesovanja.

Ako je zbog broja postova neka zamole moderaciju da im doda jedno 50000 istih a neka ne smaraju
ljude okolo.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#239 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

mirah wrote: 16/08/2021 15:31 Kur an jeste Božja objava.Onaj koji to zna nema potrebu da druge ubeđuje.Onaj koji nije siguran traži od forumaša da to potvrde.

Najveći problem je prevod.Ima dosta sličajeva gde ljudi uče pojedine Sure a ne znaju prevod.
Ove rijeci imaju istu tezinu kao kad bi ja sad tvrdio da su Grimmove bajke bozija objava.

Najveci problem nisu prevodi nego cinjenica da ne postoji dokaz da se radi o bozijoj objavi, a na drugoj strani postoje na hiljade indicija da autor ni u kom slucaju nije bio niti svemoguc niti sveznajuci.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#240 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Optimus Prime wrote: 16/08/2021 16:22
mirah wrote: 16/08/2021 15:31 Kur an jeste Božja objava.Onaj koji to zna nema potrebu da druge ubeđuje.Onaj koji nije siguran traži od forumaša da to potvrde.

Najveći problem je prevod.Ima dosta sličajeva gde ljudi uče pojedine Sure a ne znaju prevod.

Ove rijeci imaju istu tezinu kao kad bi ja sad tvrdio da su Grimmove bajke bozija objava.

Najveci problem nisu prevodi nego cinjenica da ne postoji dokaz da se radi o bozijoj objavi, a na drugoj strani postoje na hiljade indicija da autor ni u kom slucaju nije bio niti svemoguc niti sveznajuci.
Oni koji veruju u Grimove bajke ne bi se složili s tobom.
Uopšte nisam govorio o čudima.Pisao sam mnogo puta o tumačenju Božijih Knjiga(Stari Zavet i Novi Zavet i Kur an).Pročitaj dobro! Tumačenje.
Zastozato
Posts: 1000
Joined: 27/09/2014 23:18

#241 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Zastozato »

Tema je zasto ne vjerujete da je Kur'an Bozija objava. Ja kazem da vjerujem da je Kur'an Bozija objava, ali niko nikoga ne moze uvjeriti u bilo sto. Uvijek je bilo onih koji ne vjeruju i onih koji vjeruju. Postavio sam nekoliko videa koji govore o Kur'anskim lingvisticim cudima, ali ljudima je mrsko gledati video duzi od nekoliko minuta, sto je sasvim ok. Ljudi u zadnje vrijeme ne mogu da se fokusiraju na nesto duze od nekoliko minuta, takav nam je postao nacin zivljenja. Ponavljam, da biste nesto prihvatili ili odbili morate duze istrazivati. Ljudi uglavnom pisu eto ja ne vjerujem. Dobro, uredu, ali zasto na ovakvoj temi ako neko kaze suprotno pisete nesto tipa koga briga. Valjda tema nalaze da se nesto konkretno napise.
Jos nesto sto ide u prilog tome da je Kur'an Bozija objava je njegov autoritativan tekst od prve do zadnje stranice. Pogotovo ako se uzme u obzir da je Kur'an ucen i prenosen ucenjem napamet, sto znaci da nije editovan. Volio bih da ako neko poznaje neku drugu knjigu, a ciji teskt je autoritativan, iskljucujuci Bibliju, jer muslimani vjeruju da je ona iz istog izvora.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#242 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Kao prvo!
Na ovom forumu trebalo bi zabraniti pozivanje (konvertitstvo) u drugu veru.Ko je hrišćanin nek živi i umre kao hrišćanin.Ko je musliman,kršćanin,jevrej isto tako.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#243 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by L u c i f e r »

Da bog postoji, da je svemocan i da zeli da ga ljudi spoznaju, ne bi bilo potrebe ni za kakvim tumacenjima zapisa sa janjecih kozica od prije 1500g.

Poslao bi svima poruku na viber, instu, fejs ili sl., a zasto ne i npr telepatska objava svima u cugu.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#244 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

Zastozato wrote: 16/08/2021 16:43 Tema je zasto ne vjerujete da je Kur'an Bozija objava. Ja kazem da vjerujem da je Kur'an Bozija objava, ali niko nikoga ne moze uvjeriti u bilo sto. Uvijek je bilo onih koji ne vjeruju i onih koji vjeruju. Postavio sam nekoliko videa koji govore o Kur'anskim lingvisticim cudima, ali ljudima je mrsko gledati video duzi od nekoliko minuta, sto je sasvim ok. Ljudi u zadnje vrijeme ne mogu da se fokusiraju na nesto duze od nekoliko minuta, takav nam je postao nacin zivljenja. Ponavljam, da biste nesto prihvatili ili odbili morate duze istrazivati. Ljudi uglavnom pisu eto ja ne vjerujem. Dobro, uredu, ali zasto na ovakvoj temi ako neko kaze suprotno pisete nesto tipa koga briga. Valjda tema nalaze da se nesto konkretno napise.
Jos nesto sto ide u prilog tome da je Kur'an Bozija objava je njegov autoritativan tekst od prve do zadnje stranice. Pogotovo ako se uzme u obzir da je Kur'an ucen i prenosen ucenjem napamet, sto znaci da nije editovan. Volio bih da ako neko poznaje neku drugu knjigu, a ciji teskt je autoritativan, iskljucujuci Bibliju, jer muslimani vjeruju da je ona iz istog izvora.
Imaju ljudi vremena, ali ne zele da ga trace sa slicnim glupostima.

Da lingvisticka cuda (ili bilo kakva cuda) stvarno postoje, bilo da se radi o kuranu ili nekoj drugoj knjizi (ili nekoj drugoj pojavi), ti nebi morao da postiras youtube linkove sa nekih dubioznih kanala, nego bi to bila glavna vijest na svim svjetskim kanalima, posto do danasnjeg dana niko nije uspio da pod laboratorijskim uvjetima demonstrira nesto sto bi se moglo okarakterizirati kao cudo.

Znaci, bit ce ipak da se ne radi o cudima nego da si ti nasjeo na jeftinu propagandu. Ali cini mi se da si previse indoktriniran da bi tvoj um prihvatio tu cinjenicu.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#245 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

L u c i f e r wrote: 16/08/2021 16:50 Da bog postoji, da je svemocan i da zeli da ga ljudi spoznaju, ne bi bilo potrebe ni za kakvim tumacenjima zapisa sa janjecih kozica od prije 1500g.

Poslao bi svima poruku na viber, instu, fejs ili sl., a zasto ne i npr telepatska objava svima u cugu.
Pa barem to nije problem! Ti ne veruješ i to je to! Ja lično nemam problem sa tim.Ali kako pojedini pozivaju u vjeru,tako ti pozivaš u nevjeru što mu dođe isto.
Možeš da kažeš Ja ne verujem i staviš tačku na raspravu.
Isto tako Ja verujem i to mi je dovoljno.
Ne bi bile rasprostranjene ovakve besmislene rasprave. Ti bi kao čovek naučnik istraživao i dopunjavao nauku svojim radovima i bio bi zadovoljan.Onaj koji veruje sedeo bi pred džamiju,crkvu,katedralu,sinagogu i molio se.I to je to!
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#246 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by suspect_zero »

mirah wrote: 16/08/2021 16:49 Kao prvo!
Na ovom forumu trebalo bi zabraniti pozivanje (konvertitstvo) u drugu veru.Ko je hrišćanin nek živi i umre kao hrišćanin.Ko je musliman,kršćanin,jevrej isto tako.
Ne bih rekla da se poziva na prelazak na drugu vjeru, ovo je više sukob mišljenja/stavova/uvjerenja onih koji vjeruju (muslimani, kršćani, hrišćanj, jevreji, ostali...) sa onim koji se deklarišu kao ateisti.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#247 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

suspect_zero wrote: 16/08/2021 17:01
mirah wrote: 16/08/2021 16:49 Kao prvo!
Na ovom forumu trebalo bi zabraniti pozivanje (konvertitstvo) u drugu veru.Ko je hrišćanin nek živi i umre kao hrišćanin.Ko je musliman,kršćanin,jevrej isto tako.
Ne bih rekla da se poziva na prelazak na drugu vjeru, ovo je više sukob mišljenja/stavova/uvjerenja onih koji vjeruju (muslimani, kršćani, hrišćanj, jevreji, ostali...) sa onim koji se deklarišu kao ateisti.
Onda će uvek biti rasprava. I zaboravio sam...ko je ateista nek živi i mre kao ateista ...i svi srećni!
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#248 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by suspect_zero »

mirah wrote: 16/08/2021 17:01
L u c i f e r wrote: 16/08/2021 16:50 Da bog postoji, da je svemocan i da zeli da ga ljudi spoznaju, ne bi bilo potrebe ni za kakvim tumacenjima zapisa sa janjecih kozica od prije 1500g.

Poslao bi svima poruku na viber, instu, fejs ili sl., a zasto ne i npr telepatska objava svima u cugu.
Pa barem to nije problem! Ti ne veruješ i to je to! Ja lično nemam problem sa tim.Ali kako pojedini pozivaju u vjeru,tako ti pozivaš u nevjeru što mu dođe isto.
Možeš da kažeš Ja ne verujem i staviš tačku na raspravu.
Isto tako Ja verujem i to mi je dovoljno.
Ne bi bile rasprostranjene ovakve besmislene rasprave. Ti bi kao čovek naučnik istraživao i dopunjavao nauku svojim radovima i bio bi zadovoljan.Onaj koji veruje sedeo bi pred džamiju,crkvu,katedralu,sinagogu i molio se.I to je to!

Pusti ba Lucifera, vjeruje i on :D ...samo voli da malo zakuha, čisto da ne bude monotonija :oops:
KolikoJeSati
Posts: 37
Joined: 12/06/2021 11:56

#249 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by KolikoJeSati »

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Last edited by KolikoJeSati on 08/06/2023 13:57, edited 1 time in total.
marvelous
Posts: 96
Joined: 20/06/2021 09:55

#250 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by marvelous »

BiBi911 wrote: 03/07/2021 11:32 Da bog postoji genocid u Srebrenici se ne bi nikada desio, izmetbegovici ne bi nikada Drinu presli, ne bi bilo ratova, gladnih/žednih....
Nemoj tako...to je sve "iskušenje" sjećaš se? Ah da, to vrlo iskušenje :roll:
Post Reply