Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#101 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Truba »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 11:31 1.naravno da svi ljudi nisu isti.I to nama je objasnjeno u svetoj knjizi.Religija te ne tjera da budes vjernik.Religija je na dobrovoljnoj bazi ili na bazi nekih privilegija kod nekog broja ljudi.Religija kaze da nema prisile u vjerovanju.
OK. Nije tema.
2.da bi razumio Islam kazes treba gledati muslimane?
Islam je savrsen.Muslimani( znaci svi oni koji sebe nazivaju Muslimanima) nisu.
Imas doktora koji je dao Hipokratovu zakletvu da ce lijeciti ljude,a imas i doktora koji je korumpiran i nece onkoloskom pacijentu dati morfij ako neko od familije ne zakiti sa 100 eura. Jel to znaci da je medicina bezveze?
Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.
3.darwinova teorija,ne zelim trositi tastaturu o tome. Neces da shvatis,da sve osim Boga ima pocetak i kraj. Negdje,nesto i na neki nacin je moralo poceti.I mora imati svoj kraj.
Opet jos jedna recenica koja lijepo zvuci ali nema sustine. Floskula. Tvoja zelja bez ikakvog dokaza. To je isto da ja napisem: Neces da shvatis da sve osim Multiverzuma ima pocetak i kraj. Sto bi bog bio taj koji nema pocetka i kraja a multiverzum ne bi?
od svega nabrojanog najsavrseniji je kapitalizam
komunizam je tako zasro da se tu nema što dodati niti iko normalan to opet hoće pokušati
ostalo ne bih komentirao
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#102 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

merk030 wrote: 02/07/2021 15:14
apsidejzi wrote: 02/07/2021 10:48
Naprotiv!!! Upravo treba gledati muslimane da bi razumio islam. Ova tvoja logika se moze aplicirati na bilo sta. Ne treba gledati komuniste vec proucavati komunizam. Ne treba gledati na kapitaliste vec proucavati kapitalizam. Svaka ideologija je savrsena u teoriji. Kada bi svi ljudi bili pravi komunisti imali bismo raj na zemlji. Kada bi svi ljudi pravi kapitalisti opet bismo imali raj na zemlji. Kada bi svi ljudi bili muslimani imali bismo raj na zemlji.

Ali svi ljudi nisu. I tu je problem svih ideologija. Uzimaju jedan ili dva aspekta ljudske licnosti i onda pokusavaju ostale ljude natjerati da im se povinuju. Kvalitet ideologije se ogleda u praksi a ako su muslimani slabi prakticari to samo govori da islam nije idealno rjesenje sa ljudsko bice. To samo govori da smo nekada davno imali nekog vizionara koji se zvao Muhamed i koji je zamislio drustvo na jedan nacin i u praksi se pokazalo da to drustvo nije odrzivo. Bas kao sto je i Karl Marks imao svoju viziju koja se pokazala neodrzivom. Bas kao i Kejns, Budha i sl.

Jedina vizija koja jos uvijek funkcionise, koja je oduvijek funkcionisala je ona koju je donio Charles Darwin. Opstaju oni koji se mogu prilagoditi promjenama u okruzenju. Sve ostalo su zelje koje zive duze ili krace ali na kraju ih pojedu promjene u okruzenju.
Čovjek nije svemoguć, niko od tebe ne traži više nego što ti možeš. Niko, poslije Poslanika a.s, nije uspio živjeti vjeru i upravo zbog toga ne treba gledati islam kroz čovjeka. A kod ostalih sistema koje si naveo se ne zna kako, idealno, ih sprovoditi, niko nije dao primjer toga, za islam to imaš.
Znaci Muhamed je primjer zivljenja vjere. Pedofilija, odsjecanje ruku, poligamija, robovlasnistvo. Neka hvala. Draza mi je demokratija. Nije savrsena al makar me niko nece ubiti ako izadjem iz nje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#103 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

Black swan wrote: 02/07/2021 15:40
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
OK. Nije tema.


Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.


Opet jos jedna recenica koja lijepo zvuci ali nema sustine. Floskula. Tvoja zelja bez ikakvog dokaza. To je isto da ja napisem: Neces da shvatis da sve osim Multiverzuma ima pocetak i kraj. Sto bi bog bio taj koji nema pocetka i kraja a multiverzum ne bi?
od svega nabrojanog najsavrseniji je kapitalizam
komunizam je tako zasro da se tu nema što dodati niti iko normalan to opet hoće pokušati
ostalo ne bih komentirao
:thumbup:

Ma poenta je da nema savrsenog sistema. Sve evoluira i opstaje samo ono sto se moze prilagoditi promjenama u okruzenju. Slazem se da je od svih sistema sto smo imali kroz historiju kapitalizam i demokratija te vladavina prava nesto sto najvecem broju ljudi omogucava miran i stabilan zivot. Da rade od svog zivota sta zele. Ove ostale ideologije su manje vise fasistickog karaktera gdje grupa odredjuje jedinki sta ce radit, kako ce se ponasati i kako ce gledati na moralne norme i dogadjaje u drustvu.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#104 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by merk030 »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 15:41
merk030 wrote: 02/07/2021 15:14

Čovjek nije svemoguć, niko od tebe ne traži više nego što ti možeš. Niko, poslije Poslanika a.s, nije uspio živjeti vjeru i upravo zbog toga ne treba gledati islam kroz čovjeka. A kod ostalih sistema koje si naveo se ne zna kako, idealno, ih sprovoditi, niko nije dao primjer toga, za islam to imaš.
Znaci Muhamed je primjer zivljenja vjere. Pedofilija, odsjecanje ruku, poligamija, robovlasnistvo. Neka hvala. Draza mi je demokratija. Nije savrsena al makar me niko nece ubiti ako izadjem iz nje.
Naravno, svako se uhvati za ono o čemu ne zna. Nisam ni ja siguran za neke stvari, ali postoji milion stvari koje je islam donio cijelom svijetu, a pozitivne su. Ne znam šta misliš pod pedofilija, ostale mogu razumjeti, ali i to je bila stvar vremena.

Poligamija, pročitaj zbog čega je Muhamed a.s imao više žena.

Odsjecanje ruku, niko to ni ne traži, ali to je obično prva stvar za koju se svi uhvate.

Robovlasništvo, robovi u to vrijeme su bili normalni, islam im je čak, na neki način, donio slobodu, možda su i dalje bili sluge, ali su imali prava koja prije toga nisu.

Zar misliš da ne bi Poslanik a.s sad koristio tablet, da ne bi putem streama pozivao u vjeru i slično. Sve to treba gledati na više načina
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#105 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Sara03 »

Islam donio slobodu robovima... :sax:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#106 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

merk030 wrote: 02/07/2021 16:02
apsidejzi wrote: 02/07/2021 15:41
Znaci Muhamed je primjer zivljenja vjere. Pedofilija, odsjecanje ruku, poligamija, robovlasnistvo. Neka hvala. Draza mi je demokratija. Nije savrsena al makar me niko nece ubiti ako izadjem iz nje.
Naravno, svako se uhvati za ono o čemu ne zna. Nisam ni ja siguran za neke stvari, ali postoji milion stvari koje je islam donio cijelom svijetu, a pozitivne su. Ne znam šta misliš pod pedofilija, ostale mogu razumjeti, ali i to je bila stvar vremena.

Poligamija, pročitaj zbog čega je Muhamed a.s imao više žena.

Odsjecanje ruku, niko to ni ne traži, ali to je obično prva stvar za koju se svi uhvate.

Robovlasništvo, robovi u to vrijeme su bili normalni, islam im je čak, na neki način, donio slobodu, možda su i dalje bili sluge, ali su imali prava koja prije toga nisu.

Zar misliš da ne bi Poslanik a.s sad koristio tablet, da ne bi putem streama pozivao u vjeru i slično. Sve to treba gledati na više načina
Relativizacija neceg sto je idealno. Hm, zanimljiva teza. Zar u proslom postu nismo zakljucili da Komunizam, Fasizam, Nacizam, Budizam i ostali izmovi NISU imali primjer IDEALNOG ponasanja pa ih stoga ne mozemo ni ocjeniti. Tebe citiram: "A kod ostalih sistema koje si naveo se ne zna kako, idealno, ih sprovoditi, niko nije dao primjer toga, za islam to imaš."

Sta bi? Komunisti su napravili kamaru sranja po svijetu i ne mozemo ih kriviti jer im nikad niko nije dao primjer kako sprovoditi komunizam kako treba. Komunizam je u teoriji idelan al eto nisu imali vodica. Isto je i sa kapitalizmom i svim "izmovima". Ali islam je imao primjer. Primjer gdje je robovlasnistvo sasvim OK. Bog to potvrdio. Mozemo mi sad relativizirati pa reci da to nije robovlasnistvo kao u ranom kapitalizmu. Nije, ali je robovlasnistvo. Covjeka si mogao prodati kao robu drugom covjeku i on nije imao pravo da kaze necu. Ako mu se ne svidja Ebu Racku nije imao izbora. Morao je otici kod njega jer ga je neki Ibn Rinaka prodao. Tebi ako se ne svidja radno mjesto kazes gazdi: Ja odoh. Ne moras cak ni naci drugi posao. On te ne moze zaustaviti. Tvoj je problem kako ces se snaci dalje ali imas slobodu da to uradis. Ako si pametan i ako imas dovoljno vremena, prvo ces naci novu firmu pa onda ovom pokazati srednji prst. Robovi u islamu to nisu mogli uraditi i to je bogom dato.

Ovo sto ti imas je posljedica demokratije i sekularizma tj sistema u kojem se bozija rijec ne pika nego se pika vladavina prava. Nije savrseno ali je daleko bolje od islamskog. Zene imaju pravo glasa, ljudi se ne prodaju na pijacama, niko nece doci u tvoju zgradu i pretvoriti te u roba zato sto je jaci, niko te nece ubiti jer si peder ili ako nosis nikab. I tako...

Da se vratim na pocetak price. Islam je savrsen, muslimani nisu - je mislim floskula koju je prvi izvalio Alija Izetbegovic (nisam siguran za ovo). Lijepo zvuci, ali se moze primjeniti na bilo koju ideologiju. Nema sustinu, samo ljusturu.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#107 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 02/07/2021 15:40
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
OK. Nije tema.


Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.


Opet jos jedna recenica koja lijepo zvuci ali nema sustine. Floskula. Tvoja zelja bez ikakvog dokaza. To je isto da ja napisem: Neces da shvatis da sve osim Multiverzuma ima pocetak i kraj. Sto bi bog bio taj koji nema pocetka i kraja a multiverzum ne bi?
od svega nabrojanog najsavrseniji je kapitalizam
komunizam je tako zasro da se tu nema što dodati niti iko normalan to opet hoće pokušati
ostalo ne bih komentirao

Nije najsavršeniji kapitalizam. Nastranu to što se pojam "savršen" ne komparira, kada je nešto savršeno ne može biti bolje od toga :) Ali, kapitalizam nije savršen u svakom slučaju. Nema savršene ideologije, religije, društvenog sistema, svi imaju mane, i to velike.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#108 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by merk030 »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 16:23
merk030 wrote: 02/07/2021 16:02

Naravno, svako se uhvati za ono o čemu ne zna. Nisam ni ja siguran za neke stvari, ali postoji milion stvari koje je islam donio cijelom svijetu, a pozitivne su. Ne znam šta misliš pod pedofilija, ostale mogu razumjeti, ali i to je bila stvar vremena.

Poligamija, pročitaj zbog čega je Muhamed a.s imao više žena.

Odsjecanje ruku, niko to ni ne traži, ali to je obično prva stvar za koju se svi uhvate.

Robovlasništvo, robovi u to vrijeme su bili normalni, islam im je čak, na neki način, donio slobodu, možda su i dalje bili sluge, ali su imali prava koja prije toga nisu.

Zar misliš da ne bi Poslanik a.s sad koristio tablet, da ne bi putem streama pozivao u vjeru i slično. Sve to treba gledati na više načina
Relativizacija neceg sto je idealno. Hm, zanimljiva teza. Zar u proslom postu nismo zakljucili da Komunizam, Fasizam, Nacizam, Budizam i ostali izmovi NISU imali primjer IDEALNOG ponasanja pa ih stoga ne mozemo ni ocjeniti. Tebe citiram: "A kod ostalih sistema koje si naveo se ne zna kako, idealno, ih sprovoditi, niko nije dao primjer toga, za islam to imaš."

Sta bi? Komunisti su napravili kamaru sranja po svijetu i ne mozemo ih kriviti jer im nikad niko nije dao primjer kako sprovoditi komunizam kako treba. Komunizam je u teoriji idelan al eto nisu imali vodica. Isto je i sa kapitalizmom i svim "izmovima". Ali islam je imao primjer. Primjer gdje je robovlasnistvo sasvim OK. Bog to potvrdio. Mozemo mi sad relativizirati pa reci da to nije robovlasnistvo kao u ranom kapitalizmu. Nije, ali je robovlasnistvo. Covjeka si mogao prodati kao robu drugom covjeku i on nije imao pravo da kaze necu. Ako mu se ne svidja Ebu Racku nije imao izbora. Morao je otici kod njega jer ga je neki Ibn Rinaka prodao. Tebi ako se ne svidja radno mjesto kazes gazdi: Ja odoh. Ne moras cak ni naci drugi posao. On te ne moze zaustaviti. Tvoj je problem kako ces se snaci dalje ali imas slobodu da to uradis. Ako si pametan i ako imas dovoljno vremena, prvo ces naci novu firmu pa onda ovom pokazati srednji prst. Robovi u islamu to nisu mogli uraditi i to je bogom dato.

Ovo sto ti imas je posljedica demokratije i sekularizma tj sistema u kojem se bozija rijec ne pika nego se pika vladavina prava. Nije savrseno ali je daleko bolje od islamskog. Zene imaju pravo glasa, ljudi se ne prodaju na pijacama, niko nece doci u tvoju zgradu i pretvoriti te u roba zato sto je jaci, niko te nece ubiti jer si peder ili ako nosis nikab. I tako...

Da se vratim na pocetak price. Islam je savrsen, muslimani nisu - je mislim floskula koju je prvi izvalio Alija Izetbegovic (nisam siguran za ovo). Lijepo zvuci, ali se moze primjeniti na bilo koju ideologiju. Nema sustinu, samo ljusturu.
Slažem se ja u većini sa tobom, da ne pomisliš da sam neki ekstremista ili nešto tako. Državu treba što dalje od vjere, u svakom slučaju. Međutim, svako ima svoje tumačenje vjere. Ako gledaš muslimane, vidiš onog kretena što zalijepi za sebe 20kg eksploziva i zapali fitilj, o tome pričam.

Dosta je pozitivnih stvari u islamu, a isto tako, dosta je "slučajnosti" u Kur'anu koje se dokazivaju svakim danom, a tada nisu mogle biti dokazane.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#109 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

broj dva wrote: 02/07/2021 14:39
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 14:22


Nemoj se ljutiti lave,ali ti nisi dobre glave nikako.
A jesi nasao gresku u njegovom argumentu ? Je li ili nije istina da je isto receno (sistem je savrsen, ljudi koji ka koriste nisu) u raznim kontekstima?
Dobro, ne znaci neophodno da ti nisi u pravu - da Islam zaista jeste savrsen samo ga ljudi pogrenso tumace/upotrebljavaju ali onda dolazimo u situaciju gdje istu mogucnost savrenstva moramo pruziti i komunizmu i kapitalizmu i raznim drugim socijalnim sistemima i religijama zar ne ?
Reći da je fašizam savrsen a Islam floskula... Izvini ali vidim koliko je sati. Bespotrebna rasprava me nece nigdje odvesti 🙂
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#110 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 16:53
broj dva wrote: 02/07/2021 14:39

A jesi nasao gresku u njegovom argumentu ? Je li ili nije istina da je isto receno (sistem je savrsen, ljudi koji ka koriste nisu) u raznim kontekstima?
Dobro, ne znaci neophodno da ti nisi u pravu - da Islam zaista jeste savrsen samo ga ljudi pogrenso tumace/upotrebljavaju ali onda dolazimo u situaciju gdje istu mogucnost savrenstva moramo pruziti i komunizmu i kapitalizmu i raznim drugim socijalnim sistemima i religijama zar ne ?
Reći da je fašizam savrsen a Islam floskula... Izvini ali vidim koliko je sati. Bespotrebna rasprava me nece nigdje odvesti 🙂
Ni ja ni tip sa listom nismo rekli da je islam floskula nego da je argument "....je savrsen samo ljudi nisu" floskula jer se može reći za puno toga. Pitaj budidste i šike katolike i ortodoksne, pitaj komuniste i pitaj fašiste..
A daljnja rasprava nije neophodna.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#111 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

Naravno da je fasizam savrsen sa aspekta jednog fasiste. Naravno da je nacizam bio savrsen iz aspekta hitlera i onih koji su ga slijedili. Oni nisu vidjeli nista pogresno u tome. Isto sto Bin Laden nije vidio nista pogresno u onome sto je radio.

Helem, poenta je da tvrdja kako je nesto savrseno a sljedbenici nisu ne stoji. Upravo je obrnuto. Sljedbenici dokazuju koliko je nesto savrseno. Ako muslimani ne valjaju i ako niko nije valjao nakon Muhameda onda to vise govori o islamu a ne muslimanima.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#112 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

broj dva wrote: 02/07/2021 17:04
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 16:53

Reći da je fašizam savrsen a Islam floskula... Izvini ali vidim koliko je sati. Bespotrebna rasprava me nece nigdje odvesti 🙂
Ni ja ni tip sa listom nismo rekli da je islam floskula nego da je argument "....je savrsen samo ljudi nisu" floskula jer se može reći za puno toga. Pitaj budidste i šike katolike i ortodoksne, pitaj komuniste i pitaj fašiste..
A daljnja rasprava nije neophodna.
Pitao sam mnoge druge i skontao sam da je u 99,99% slucajeva svaka diskusija bespotrebno bacanje vremena.

Sad cu ti pokazati nesto.

Imam jednog kolegu na poslu, momak je etnički norvezanin sa jedne strane(otac i njegova loza norvezani) dok je majka iz Maroka. Njena familija koja zivi u Maroku su po njegovoj prici osobe koje praktikuju vjeru, dok se ona njemu izjasnila vise da je kao ateista.

I momak je bio ateista ili u tom fazonu dok jedan dan nama na poslu nije poceo da promovise budizam. Kako se to desilo.
Naravno cijelo vrijeme mu je spika bila kako je on u potrazi za istinom, traga za istinskom vjerom itd. U startu je odbacio sve vezano za kršćanstvo, smatra da je to neistina, ali svaka druga rijec mu je "o Isuse".
Kada sam ga pitao kako moze da ne vjeruje u Isusa ali istovremeno da ga spominje, zbunio se pod izgovorom da je to svakodnevna uzrecica. Ok za mene.
Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Nakon godinu-dvije pitao sam ga, da li je procitao ikada Kur'an, ako traga za istinom mozda se nadje u Islamu, odgovorio je sto je odgovorio i nas nekolicini izjavio da se nasao u budizmu i poceo da nam pripovjeda o istom.

Uglavnom, sta se desilo. Desilo se da je on, na prvoj stepenici "traganja" nasao sebe u budizmu i sve ostalo nije validno za njegov um i poimanje vjere ili stila života.

Ovo ispod je slika koju sam ja uslikao u njegovom vozilu sa njegovom dozvolom:
Image

Frajer je donio kip na posao, svako jutro ode u prodavnicu i kupi tom istom kipu nesto voca ili zitarica i stavi pred njega da jede. Drugim riječima obozava ga.

Sta hocu reci, neko ce se naci u necem i bespotrebno je voditi rasprave da li je to sto on radi ispravno. Ovoga decka su mnogi ismijali i sprdaju se sa istim. Ja imam svoje misljenje i iskreno mi ga je zao. Da ulazim u rasprave sa njim, ne pada mi na pamet. Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.

Tako i na ovom forumu. Ja da se pitam, mnoge bi teme oko religije zatvorio. Kao sto neko rece, nakon nekog vremena kad se dvojica ne slazu, pocnu prijetiti jedan drugom kako ce neko nekoga izmlatiti, pocnu padati pogrdne rijeci a samo 2 stranice ranije, oba se predstavljali kao veliki vjernici.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#113 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Bloo »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 20:11 Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Ček, govoris o norvezanima? :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#114 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 20:11
broj dva wrote: 02/07/2021 17:04

Ni ja ni tip sa listom nismo rekli da je islam floskula nego da je argument "....je savrsen samo ljudi nisu" floskula jer se može reći za puno toga. Pitaj budidste i šike katolike i ortodoksne, pitaj komuniste i pitaj fašiste..
A daljnja rasprava nije neophodna.
Pitao sam mnoge druge i skontao sam da je u 99,99% slucajeva svaka diskusija bespotrebno bacanje vremena.

Sad cu ti pokazati nesto.

Imam jednog kolegu na poslu, momak je etnički norvezanin sa jedne strane(otac i njegova loza norvezani) dok je majka iz Maroka. Njena familija koja zivi u Maroku su po njegovoj prici osobe koje praktikuju vjeru, dok se ona njemu izjasnila vise da je kao ateista.

I momak je bio ateista ili u tom fazonu dok jedan dan nama na poslu nije poceo da promovise budizam. Kako se to desilo.
Naravno cijelo vrijeme mu je spika bila kako je on u potrazi za istinom, traga za istinskom vjerom itd. U startu je odbacio sve vezano za kršćanstvo, smatra da je to neistina, ali svaka druga rijec mu je "o Isuse".
Kada sam ga pitao kako moze da ne vjeruje u Isusa ali istovremeno da ga spominje, zbunio se pod izgovorom da je to svakodnevna uzrecica. Ok za mene.
Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Nakon godinu-dvije pitao sam ga, da li je procitao ikada Kur'an, ako traga za istinom mozda se nadje u Islamu, odgovorio je sto je odgovorio i nas nekolicini izjavio da se nasao u budizmu i poceo da nam pripovjeda o istom.

Uglavnom, sta se desilo. Desilo se da je on, na prvoj stepenici "traganja" nasao sebe u budizmu i sve ostalo nije validno za njegov um i poimanje vjere ili stila života.

Ovo ispod je slika koju sam ja uslikao u njegovom vozilu sa njegovom dozvolom:
Image

Frajer je donio kip na posao, svako jutro ode u prodavnicu i kupi tom istom kipu nesto voca ili zitarica i stavi pred njega da jede. Drugim riječima obozava ga.

Sta hocu reci, neko ce se naci u necem i bespotrebno je voditi rasprave da li je to sto on radi ispravno. Ovoga decka su mnogi ismijali i sprdaju se sa istim. Ja imam svoje misljenje i iskreno mi ga je zao. Da ulazim u rasprave sa njim, ne pada mi na pamet. Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.

Tako i na ovom forumu. Ja da se pitam, mnoge bi teme oko religije zatvorio. Kao sto neko rece, nakon nekog vremena kad se dvojica ne slazu, pocnu prijetiti jedan drugom kako ce neko nekoga izmlatiti, pocnu padati pogrdne rijeci a samo 2 stranice ranije, oba se predstavljali kao veliki vjernici.
Bio bi ti u pravu ali...

1. Ja imam kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala i krene da se gradi džamija na 5 metara od mog objekta. Meni ne smeta. I nemam pravo da mi smeta.

2. Ima džamija i ja hoću pored nje da otvorim kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala. Ne može. "Džamija" ima pravo da joj smeta.

A i kada se izgradi džamija pored mog objekta koji je tu možda počeo raditi 20 godina prije gradnje džamije, za godinu od gradnje će tražiti da se meni zabrani rad. Ako to nije agresija, ništa nije.

Tako da ne ide to baš tako kako ti predstavljaš.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#115 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Bloo wrote: 02/07/2021 21:06
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 20:11 Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Ček, govoris o norvezanima? :mrgreen:
Da. Etnickim norvezanima
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#116 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Hakiz wrote: 02/07/2021 22:04
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 20:11

Pitao sam mnoge druge i skontao sam da je u 99,99% slucajeva svaka diskusija bespotrebno bacanje vremena.

Sad cu ti pokazati nesto.

Imam jednog kolegu na poslu, momak je etnički norvezanin sa jedne strane(otac i njegova loza norvezani) dok je majka iz Maroka. Njena familija koja zivi u Maroku su po njegovoj prici osobe koje praktikuju vjeru, dok se ona njemu izjasnila vise da je kao ateista.

I momak je bio ateista ili u tom fazonu dok jedan dan nama na poslu nije poceo da promovise budizam. Kako se to desilo.
Naravno cijelo vrijeme mu je spika bila kako je on u potrazi za istinom, traga za istinskom vjerom itd. U startu je odbacio sve vezano za kršćanstvo, smatra da je to neistina, ali svaka druga rijec mu je "o Isuse".
Kada sam ga pitao kako moze da ne vjeruje u Isusa ali istovremeno da ga spominje, zbunio se pod izgovorom da je to svakodnevna uzrecica. Ok za mene.
Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Nakon godinu-dvije pitao sam ga, da li je procitao ikada Kur'an, ako traga za istinom mozda se nadje u Islamu, odgovorio je sto je odgovorio i nas nekolicini izjavio da se nasao u budizmu i poceo da nam pripovjeda o istom.

Uglavnom, sta se desilo. Desilo se da je on, na prvoj stepenici "traganja" nasao sebe u budizmu i sve ostalo nije validno za njegov um i poimanje vjere ili stila života.

Ovo ispod je slika koju sam ja uslikao u njegovom vozilu sa njegovom dozvolom:
Image

Frajer je donio kip na posao, svako jutro ode u prodavnicu i kupi tom istom kipu nesto voca ili zitarica i stavi pred njega da jede. Drugim riječima obozava ga.

Sta hocu reci, neko ce se naci u necem i bespotrebno je voditi rasprave da li je to sto on radi ispravno. Ovoga decka su mnogi ismijali i sprdaju se sa istim. Ja imam svoje misljenje i iskreno mi ga je zao. Da ulazim u rasprave sa njim, ne pada mi na pamet. Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.

Tako i na ovom forumu. Ja da se pitam, mnoge bi teme oko religije zatvorio. Kao sto neko rece, nakon nekog vremena kad se dvojica ne slazu, pocnu prijetiti jedan drugom kako ce neko nekoga izmlatiti, pocnu padati pogrdne rijeci a samo 2 stranice ranije, oba se predstavljali kao veliki vjernici.
Bio bi ti u pravu ali...

1. Ja imam kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala i krene da se gradi džamija na 5 metara od mog objekta. Meni ne smeta. I nemam pravo da mi smeta.

2. Ima džamija i ja hoću pored nje da otvorim kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala. Ne može. "Džamija" ima pravo da joj smeta.

A i kada se izgradi džamija pored mog objekta koji je tu možda počeo raditi 20 godina prije gradnje džamije, za godinu od gradnje će tražiti da se meni zabrani rad. Ako to nije agresija, ništa nije.

Tako da ne ide to baš tako kako ti predstavljaš.
Nisam te skontao, sta to ne ide tako sto sam ja predstavio?

Meni nicije opredjeljenje za vjerovanje, nevjerovanje, stil zivota, filozofiju ili nazovi kako hoces ne smeta.
Svak sebi.

Osim ako mene fizicki ili na neki drugi brutalan nacin ne sprijecava u mome razmisljanju, opredjeljenju itd...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#117 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Bloo »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 23:05
Bloo wrote: 02/07/2021 21:06

Ček, govoris o norvezanima? :mrgreen:
Da. Etnickim norvezanima
Onda su ti na koje si ti naletio manjina.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#118 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 23:08
Hakiz wrote: 02/07/2021 22:04

Bio bi ti u pravu ali...

1. Ja imam kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala i krene da se gradi džamija na 5 metara od mog objekta. Meni ne smeta. I nemam pravo da mi smeta.

2. Ima džamija i ja hoću pored nje da otvorim kafanu, kockarnicu, prodavnicu erotskih pomagala. Ne može. "Džamija" ima pravo da joj smeta.

A i kada se izgradi džamija pored mog objekta koji je tu možda počeo raditi 20 godina prije gradnje džamije, za godinu od gradnje će tražiti da se meni zabrani rad. Ako to nije agresija, ništa nije.

Tako da ne ide to baš tako kako ti predstavljaš.
Nisam te skontao, sta to ne ide tako sto sam ja predstavio?

Meni nicije opredjeljenje za vjerovanje, nevjerovanje, stil zivota, filozofiju ili nazovi kako hoces ne smeta.
Svak sebi.

Osim ako mene fizicki ili na neki drugi brutalan nacin ne sprijecava u mome razmisljanju, opredjeljenju itd...
Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.
To izgleda lijepo u teoriji, ali je cinično.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#119 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Bloo wrote: 02/07/2021 23:15
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 23:05

Da. Etnickim norvezanima
Onda su ti na koje si ti naletio manjina.
E jbg.
Ja radim sa njima i susrecem ih svaki dan.

Zivim sa jednom takvom.

I sad cu vise tebi vjerovati kakvi su nego sebi samom? 😁
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#120 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Ludzak »

Kakve bozije objave?
Ko fol se bog javio jednoj osobi, i ta osoba prenijela sta mu je bog izjavio. I to se uknjižilo. I danas imamo knjige kao sto su Biblija, Tora, Kuran itd. A sve te knjige su bar u nečemu iste. Ali se razlikuju u tome samo u jeziku pisanja i razgraničavanja oko nekih religijskih dogmi.

To je haman isto kao i teorija Međugorje. Dvojici pijanih se ukazala gospa, i od toga napravise vjerovanja i turizam.

Bog ne postoji. Religije su izmišljene. To je samo manipulativno sredstvo upravljanja narodom.

A čovjek je lahkovjerna jedinka. Vjerovat ce u šta god. Koliko ih je prije vjerovalo da je zemlja ravna, a koliko danas? Danas prave marketing od toga.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#121 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Hakiz wrote: 02/07/2021 23:27
Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.
To izgleda lijepo u teoriji, ali je cinično.
Zbog cega?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#122 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Bloo »

RagibUzoriti wrote: 03/07/2021 10:45
Bloo wrote: 02/07/2021 23:15

Onda su ti na koje si ti naletio manjina.
E jbg.
Ja radim sa njima i susrecem ih svaki dan.

Zivim sa jednom takvom.

I sad cu vise tebi vjerovati kakvi su nego sebi samom? 😁
Znaci zivis sa etnickom Norvezankom, turbo vjernicom Norveske crkve?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#123 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Bloo wrote: 03/07/2021 11:09
RagibUzoriti wrote: 03/07/2021 10:45

E jbg.
Ja radim sa njima i susrecem ih svaki dan.

Zivim sa jednom takvom.

I sad cu vise tebi vjerovati kakvi su nego sebi samom? 😁
Znaci zivis sa etnickom Norvezankom, turbo vjernicom Norveske crkve?
Oni su vjernici samo po izjasnjavanju. U crkvu idu jednom u 50 godina.
Reci nesto protiv crkve, donji si.

Ko ovi nasi SDA leptiri.
Ukradi, zayebi, prevari... Reknes li nesto protiv SDA ili dzamije, donji si...
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#124 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 20:11
broj dva wrote: 02/07/2021 17:04

Ni ja ni tip sa listom nismo rekli da je islam floskula nego da je argument "....je savrsen samo ljudi nisu" floskula jer se može reći za puno toga. Pitaj budidste i šike katolike i ortodoksne, pitaj komuniste i pitaj fašiste..
A daljnja rasprava nije neophodna.
Pitao sam mnoge druge i skontao sam da je u 99,99% slucajeva svaka diskusija bespotrebno bacanje vremena.

Sad cu ti pokazati nesto.

Imam jednog kolegu na poslu, momak je etnički norvezanin sa jedne strane(otac i njegova loza norvezani) dok je majka iz Maroka. Njena familija koja zivi u Maroku su po njegovoj prici osobe koje praktikuju vjeru, dok se ona njemu izjasnila vise da je kao ateista.

I momak je bio ateista ili u tom fazonu dok jedan dan nama na poslu nije poceo da promovise budizam. Kako se to desilo.
Naravno cijelo vrijeme mu je spika bila kako je on u potrazi za istinom, traga za istinskom vjerom itd. U startu je odbacio sve vezano za kršćanstvo, smatra da je to neistina, ali svaka druga rijec mu je "o Isuse".
Kada sam ga pitao kako moze da ne vjeruje u Isusa ali istovremeno da ga spominje, zbunio se pod izgovorom da je to svakodnevna uzrecica. Ok za mene.
Naravno s prezirom je docekan od svojih sunarodnjaka, jer njima sve diraj, krscanstvo ne diraj ali to je tema za sebe.
Nakon godinu-dvije pitao sam ga, da li je procitao ikada Kur'an, ako traga za istinom mozda se nadje u Islamu, odgovorio je sto je odgovorio i nas nekolicini izjavio da se nasao u budizmu i poceo da nam pripovjeda o istom.

Uglavnom, sta se desilo. Desilo se da je on, na prvoj stepenici "traganja" nasao sebe u budizmu i sve ostalo nije validno za njegov um i poimanje vjere ili stila života.

Ovo ispod je slika koju sam ja uslikao u njegovom vozilu sa njegovom dozvolom:
Image

Frajer je donio kip na posao, svako jutro ode u prodavnicu i kupi tom istom kipu nesto voca ili zitarica i stavi pred njega da jede. Drugim riječima obozava ga.

Sta hocu reci, neko ce se naci u necem i bespotrebno je voditi rasprave da li je to sto on radi ispravno. Ovoga decka su mnogi ismijali i sprdaju se sa istim. Ja imam svoje misljenje i iskreno mi ga je zao. Da ulazim u rasprave sa njim, ne pada mi na pamet. Svako neka fura svoj fazon sve dok ima tolerancije i dok nema agresivnosti medju ljudima.

Tako i na ovom forumu. Ja da se pitam, mnoge bi teme oko religije zatvorio. Kao sto neko rece, nakon nekog vremena kad se dvojica ne slazu, pocnu prijetiti jedan drugom kako ce neko nekoga izmlatiti, pocnu padati pogrdne rijeci a samo 2 stranice ranije, oba se predstavljali kao veliki vjernici.
Zahvaljujući HVOu znam mnogo toga o norveškoj i njihovom krišanstvu, nauči se tokom ovih skoro 30 godina u Norge. Jesi znao da imaju žene biskope, gay i lezbejke svećenile i gay brakovi se sklapaju u (nekim) crkvama ? Da imaju veliki postotak nevjernika ? Tako da "sve im diraj sam nr kršćanstvo" baš i ne stoji. I imaju slobodu vjere i nevjere tako da taj budista nikada neće iskusiti diskriminaciju u recimo natječaju za posao ili slobodi upražavnja svoje vjere ? Baš kao i norveški vikani, pagani, muslimani, hindui, šici...koji će dosuše iskusiti malo više diskriminacije od norveškog budiste ali to je već dobre stare predrasude i rasizam koji postoji u svakom društvu i to je neka druga priča o Muhamedu iz Bagdada i Eriku iz Osla...
Zastozato
Posts: 1001
Joined: 27/09/2014 23:18

#125 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Zastozato »

Ludzak wrote: 03/07/2021 10:46 Kakve bozije objave?
Ko fol se bog javio jednoj osobi, i ta osoba prenijela sta mu je bog izjavio. I to se uknjižilo. I danas imamo knjige kao sto su Biblija, Tora, Kuran itd. A sve te knjige su bar u nečemu iste. Ali se razlikuju u tome samo u jeziku pisanja i razgraničavanja oko nekih religijskih dogmi.

To je haman isto kao i teorija Međugorje. Dvojici pijanih se ukazala gospa, i od toga napravise vjerovanja i turizam.

Bog ne postoji. Religije su izmišljene. To je samo manipulativno sredstvo upravljanja narodom.

A čovjek je lahkovjerna jedinka. Vjerovat ce u šta god. Koliko ih je prije vjerovalo da je zemlja ravna, a koliko danas? Danas prave marketing od toga.
E nek' si nam kaz'o.
Post Reply