Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#176 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 08/07/2021 17:38 Šta kaže, služiće ih dječaci pićem od kojeg im tijelo neće oslabiti...
Tako piše! Zar sumnjaš?

A oni koji su se Allaha bojali, oni će na sigurnu mjestu biti, usred bašča i izvora, u dibu i kadifu obučeni i jedni prema drugima. Eto, tako će biti i Mi ćemo ih hurijama, krupnih očiju, ženiti. U njima će moći, bezbjedno, koju hoće vrstu voća tražiti; u njima, poslije one prve smrti, smrt više neće okusiti i On će ih patnje u ognju sačuvati, blagodat će to od Gospodara tvoga biti; to će, zaista, biti uspjeh veliki! Ed-Duhan, od 51. do 57. ajeta
Last edited by mirah on 08/07/2021 19:25, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#177 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 08/07/2021 19:15
Hakiz wrote: 08/07/2021 17:38 Šta kaže, služiće ih dječaci pićem od kojeg im tijelo neće oslabiti...
Tako piše! Zar sumnjaš?
Ne, nego zvuči kao homoseksualna pedofilija.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#178 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 08/07/2021 19:17
mirah wrote: 08/07/2021 19:15

Tako piše! Zar sumnjaš?
Ne, nego zvuči kao homoseksualna pedofilija.
To što tebi zvuči tako ,verovatno si optereće time! Pročitaj i razmisli!

A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: „Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti. El-Bekara, 25. ajet;
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#179 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by GAU8 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/07/2021 18:14 @GAU8

To je tvoje ljudsko poimanje vječnosti iz vlastitog ugla.

Primjer: ako putuješ brzinom svjetlosti vrijeme je stalo za putnika, a vječnost je trenutak. :)
Mani metafora i relativizama.
Uostalom šta bi za mene značilo da mi vrijeme "stoji"
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#180 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

GAU8 wrote: 08/07/2021 19:38
studiorum_tuzlaensis wrote: 08/07/2021 18:14 @GAU8

To je tvoje ljudsko poimanje vječnosti iz vlastitog ugla.

Primjer: ako putuješ brzinom svjetlosti vrijeme je stalo za putnika, a vječnost je trenutak. :)
Mani metafora i relativizama.
Uostalom šta bi za mene značilo da mi vrijeme "stoji"
Malopre nađoh Ničea i ovo:
* Blaženi u carstvu nebeskom videće kazne osuđenih da bi im blaženstvo bilo milije.
** "Ima, međutim, i drugih prizora: onaj poslednji i konačni sudnji dan, onaj dan koji pagani ne očekuju, kome
se podsmevaju, dan kad će ostareli svet i sve njegove tvorevine ognjem izgoreti. Kakav će tek to biti prizor!
Čemu da se divim? Čemu da se smejem? U čemu da uživam? Kako ću da likujem kad budem gledao tolike i tako
moćne kraljeve, za koje je objavljeno da su primljeni na nebo, kako zajedno sa samim Jupiterom i svim
tobožnjim očevicima njihovog vaznesenja uzdišu u najdubljem podzemnom mraku! Kao i namesnike,
progonioce imena gospodnjeg, kako nestaju u ognju žešćem od onoga žojim su oni besneli nad nemoćnim
hrišćanima! Kad, isto tako, one pametne filozofe, koji su uveravali svoje učenike da ništa do boga ne dopire i
tvrdili im da su duše ili ništavne ili da se ne vraćaju u svoja negdašnja tela, budem gledao kako se stide pred tim
svojim učenicima i kako zajedno s njima gore u plamenu! Pa i pesnike kako drhteći stupaju ne pred sud
Radamanta i Minoja, nego pred sud Hrista koga nisu očekivali! Treba zatim bolje oslušnuti tragede koji su,
naravno, mnogo glasniji u svojoj nesreći; pa obratiti pažnju na to kako vatra razvezuje i umekšava glumce; pa
pogledati vozača sveg usijanog na plamenom točku; pa rvače posute ne kao u borilištu [peskom], nego
plamenom. Ali neće mi ni biti do toga da njih gledam žive, radije ću svoj nezasitni pogled okrenuti onima koji su
besneli protiv Gospoda. 'To je' — rećn ću — 'onaj sin drvodelje ili tačnije bludnide, onaj skvrnilac sabata koji je
ovladao Samarićanima i nečastivim. To je onaj koga ste od Jude kupili, onaj koga ste trskovcem i šamarima
zlostavljali, pljuvanjem ponižavaln, sirćetom i huči pojili. To je onaj koga su učenici potajno odneli da bi potom
rekli da je vaskrsao, ili da ga je vrtlar uklonio da mu gomile posetilaca ne bi salatu gazile'. Takve prizore da
gledaš, njima da se naslađuješ — to ti svojom milošću neće podariti nijedan pretor, ni konzul ni kvestor, niti
žrec paganski. A mi te stvari, posredstvom vere, već sada imamo na neki način pred svojim duhovnim očima.
Kakvi će biti tek oni prizori koje oko ne vide i uho ne ču, niti do uha čoveku dopreše! (Kor. posl. prva 2,9).
Verujem da su privlačniji i od cirkusa i od obe vrste pozorišta, i od svakog trkališta."
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#181 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by GAU8 »

Ja se izvinjavam, zalutao sam na temu...
Pozdrav
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#182 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by foxlife »

mirah wrote: 08/07/2021 19:27
Hakiz wrote: 08/07/2021 19:17

Ne, nego zvuči kao homoseksualna pedofilija.
To što tebi zvuči tako ,verovatno si optereće time! Pročitaj i razmisli!

A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: „Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti. El-Bekara, 25. ajet;
a sta su onda ti djecaci tamo u tom raju robovi?
jel to za njih raj ili pakao?
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#183 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

foxlife wrote: 09/07/2021 16:03
mirah wrote: 08/07/2021 19:27

To što tebi zvuči tako ,verovatno si optereće time! Pročitaj i razmisli!

A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: „Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti. El-Bekara, 25. ajet;
a sta su onda ti djecaci tamo u tom raju robovi?
jel to za njih raj ili pakao?
To pitaj onog ili one što su to pisali!
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#184 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 09/07/2021 20:38
foxlife wrote: 09/07/2021 16:03

a sta su onda ti djecaci tamo u tom raju robovi?
jel to za njih raj ili pakao?
To pitaj onog ili one što su to pisali!
Zašto njih?

Kada bih ti ja rekao da slušam Pink Floyd i sždasu oni najbolji ikada, ti bi mene pitao zašto, šta je u njima da ih slušam i zašto tvrdim da su najbolji, ne bi pitao Gilmoura ili Watersa.
Last edited by Hakiz on 09/07/2021 20:48, edited 1 time in total.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#185 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 20:46
mirah wrote: 09/07/2021 20:38

To pitaj onog ili one što su to pisali!
Zašto njih?
Zato što su to oni pisali!
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#186 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 09/07/2021 20:47
Hakiz wrote: 09/07/2021 20:46

Zašto njih?
Zato što su to oni pisali!

Kada bih ti ja rekao da slušam Pink Floyd i da su oni najbolji ikada, ti bi mene pitao zašto, šta je u njima da ih slušam i zašto tvrdim da su najbolji, ne bi pitao Gilmoura ili Watersa.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#187 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 20:48
mirah wrote: 09/07/2021 20:47
Zato što su to oni pisali!

Kada bih ti ja rekao da slušam Pink Floyd i da su oni najbolji ikada, ti bi mene pitao zašto, šta je u njima da ih slušam i zašto tvrdim da su najbolji, ne bi pitao Gilmoura ili Watersa.
Pa verovatno ih slušaš zato što ti godi i uživaš u njihovoj muzici! Ne znam engleski i ne bih mogao da ih pitam,ali možda ti možeš da napišeš zašto su najbolji(mada ima bendova koji su bolji od njih, ali to je stvar ukusa)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#188 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 09/07/2021 20:59
Hakiz wrote: 09/07/2021 20:48


Kada bih ti ja rekao da slušam Pink Floyd i da su oni najbolji ikada, ti bi mene pitao zašto, šta je u njima da ih slušam i zašto tvrdim da su najbolji, ne bi pitao Gilmoura ili Watersa.
Pa verovatno ih slušaš zato što ti godi i uživaš u njihovoj muzici! Ne znam engleski i ne bih mogao da ih pitam,ali možda ti možeš da napišeš zašto su najbolji(mada ima bendova koji su bolji od njih, ali to je stvar ukusa)
Eh, vidiš, ja svoje mišljenje o Floydima držim za sebe, ne pitam zašto ih drugi ne slušaju i ne govorim ni direktno, ni indirektno, da oni koji ih ne slušaju griješe.

A naslov ove teme ima taj ton: Ne vjerujete, zašto, jeste li normalni?
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#189 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 21:10
mirah wrote: 09/07/2021 20:59

Pa verovatno ih slušaš zato što ti godi i uživaš u njihovoj muzici! Ne znam engleski i ne bih mogao da ih pitam,ali možda ti možeš da napišeš zašto su najbolji(mada ima bendova koji su bolji od njih, ali to je stvar ukusa)
Eh, vidiš, ja svoje mišljenje o Floydima držim za sebe, ne pitam zašto ih drugi ne slušaju i ne govorim ni direktno, ni indirektno, da oni koji ih ne slušaju griješe.

A naslov ove teme ima taj ton: Ne vjerujete, zašto, jeste li normalni?
Ne moraš da se ljutiš,razgovaramo..Ono što sam oduvek mrzeo jeste nametanje(od bilo kog,čak i od rođene majke).Ovde smo da iznesemo svoja mišljenja bez nametanja.Uopšte me ne zanima u šta veruješ,da li klanjaš ili se krstiš ili bilo šta drugo.Ovde sada postoji jedan problem,a ja ga zovem -suviše demokratije-U komunizmu smo bili baš ugnjeteni,a sada pršti na sve strane -od finih razgovora do psovki,vređanje da te bog sačuva.
To što naslov ima takav ton i to je demokratija! Naravno na tebi je da uzvratiš istom merom bez iko da te prisiljava.I to je demokratija.
Što se tiče muzike,moram da budem iskren,najviše sam voleo i slušao ju bendove,ali ni njih pojedine nisam sve razumeo.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#190 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 09/07/2021 21:55
Hakiz wrote: 09/07/2021 21:10

Eh, vidiš, ja svoje mišljenje o Floydima držim za sebe, ne pitam zašto ih drugi ne slušaju i ne govorim ni direktno, ni indirektno, da oni koji ih ne slušaju griješe.

A naslov ove teme ima taj ton: Ne vjerujete, zašto, jeste li normalni?
Ne moraš da se ljutiš,razgovaramo..Ono što sam oduvek mrzeo jeste nametanje(od bilo kog,čak i od rođene majke).Ovde smo da iznesemo svoja mišljenja bez nametanja.Uopšte me ne zanima u šta veruješ,da li klanjaš ili se krstiš ili bilo šta drugo.Ovde sada postoji jedan problem,a ja ga zovem -suviše demokratije-U komunizmu smo bili baš ugnjeteni,a sada pršti na sve strane -od finih razgovora do psovki,vređanje da te bog sačuva.
To što naslov ima takav ton i to je demokratija! Naravno na tebi je da uzvratiš istom merom bez iko da te prisiljava.I to je demokratija.
Što se tiče muzike,moram da budem iskren,najviše sam voleo i slušao ju bendove,ali ni njih pojedine nisam sve razumeo.
Ne ljutim se.

Ne postoji "suviše demokratije". Ljudi moraju biti spremni da podnesu i nešto šta im se ne sviđa. Kao što sam rekao ranije, ja moram biti spreman kao ateista bez prigovora da gledam da se pored moje kuće izgradi džamija, kao što i džamija mora biti spremna da ne prigovara ako se pored nje izgradi bordel.

Sve ostalo je nametanje.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#191 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 22:00
mirah wrote: 09/07/2021 21:55
Ne moraš da se ljutiš,razgovaramo..Ono što sam oduvek mrzeo jeste nametanje(od bilo kog,čak i od rođene majke).Ovde smo da iznesemo svoja mišljenja bez nametanja.Uopšte me ne zanima u šta veruješ,da li klanjaš ili se krstiš ili bilo šta drugo.Ovde sada postoji jedan problem,a ja ga zovem -suviše demokratije-U komunizmu smo bili baš ugnjeteni,a sada pršti na sve strane -od finih razgovora do psovki,vređanje da te bog sačuva.
To što naslov ima takav ton i to je demokratija! Naravno na tebi je da uzvratiš istom merom bez iko da te prisiljava.I to je demokratija.
Što se tiče muzike,moram da budem iskren,najviše sam voleo i slušao ju bendove,ali ni njih pojedine nisam sve razumeo.
Ne ljutim se.

Ne postoji "suviše demokratije". Ljudi moraju biti spremni da podnesu i nešto šta im se ne sviđa. Kao što sam rekao ranije, ja moram biti spreman kao ateista bez prigovora da gledam da se pored moje kuće izgradi džamija, kao što i džamija mora biti spremna da ne prigovara ako se pored nje izgradi bordel.

Sve ostalo je nametanje.
Slažem se u potpunosti! Ali (ako smo iskreni) takvih kao ti( i ja) je vrlo malo.Koliko imam rasprava sa rođenom sestrom koja je hadžija(inica) to je nenormalno.Kao što kažeš, ne smetaju mi ni džamije ni crkve sve dok ne ugrožavaju moju privatnost.Ali, priznaćeš da su ljudi na ovim prostorima(još posle zadnjeg rata) moram da upotrebim tu reč,potpuno poludeli.Pozivaju se na uvažavanje različitosti,a rade suprotno!
Što se tiče bordela,meni ne smeta,ali drugi koji su u religijama baš tvrdi bi me linčovali...

Za neke ljude,naročito one koji su nekog izgubili u ratu,nikakva demokratija i pravda ili bilo šta slično ne postoji!Što se tiče suviše demokratije i dalje stojim iza toga,bar za sada.Kad se uljudimo ovakve rasprave se neće ni voditi
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#192 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 09/07/2021 22:13
Hakiz wrote: 09/07/2021 22:00

Ne ljutim se.

Ne postoji "suviše demokratije". Ljudi moraju biti spremni da podnesu i nešto šta im se ne sviđa. Kao što sam rekao ranije, ja moram biti spreman kao ateista bez prigovora da gledam da se pored moje kuće izgradi džamija, kao što i džamija mora biti spremna da ne prigovara ako se pored nje izgradi bordel.

Sve ostalo je nametanje.
Slažem se u potpunosti! Ali (ako smo iskreni) takvih kao ti( i ja) je vrlo malo.Koliko imam rasprava sa rođenom sestrom koja je hadžija(inica) to je nenormalno.Kao što kažeš, ne smetaju mi ni džamije ni crkve sve dok ne ugrožavaju moju privatnost.Ali, priznaćeš da su ljudi na ovim prostorima(još posle zadnjeg rata) moram da upotrebim tu reč,potpuno poludeli.Pozivaju se na uvažavanje različitosti,a rade suprotno!
Što se tiče bordela,meni ne smeta,ali drugi koji su u religijama baš tvrdi bi me linčovali...
Religija je nezgodna. Vjernici misle da im bog, vjerovanje u njega, daju veća prava nego što mogu imati oni koji ne vjeruju. Nema tu racionalnog razgovora jer se vode apsolutom, bogom, a protiv boga nema priče.

Samo, sve se plaća. Ovdje će recimo džamije zabraniti da se pored njih gradi bordel jer vrijeđa moral vjernika. A u Sarajevu muslimani imaju moć da to izvedu. Sa iste pozicije, moći svoje religije i boga, u Izraelu sruše muslimanske kuće i izgrade jevrejska naselja. Jer, kako oni kažu, Jevreji nemaju obavezu poštovati ljudske, međunarodne propise. Oni odgovaraju višoj sili, bogu, a kako vjeruju da su od boga izabrani narod, to je sve šta urade odobreno od boga.

Tako da, kada na jednom mjestu nastupiš sa pozicije arogancije moći koju imaš, na drugom ćeš istim tim principom biti ugnjetavan. Pa, razmisli da li ćeš koristiti taj princip ili ćeš raditi na tome da ga se ukine.

Ne znam znaš li, u jednom trenutku su pokušali da zabrane izgradnju bazena na Otoci u Sarajevu. Argument je bio da bi pogled na ljude u kupaćim kostimima u bazenu vrijeđao vjernike koji idu u kuvajtsku džamiju pored bazena. Nasreću, razum je prevladao, pa sada imamo i bazen i džamiju. I nije došao kraj svijeta, znači ni Allahu ne smeta bazen, ne smatra ga nemoralnim i problemom za one koji u njega vjeruju.

Ili nasilje protiv učesnika 1. Queer festivala.

Te epizode govore da treba biti oprezan i paziti da u sekularnoj državi religije ne uzmu furseta. Prirodni nagon im je da uzmu, pa ih treba kontrolisati.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#193 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 22:34
mirah wrote: 09/07/2021 22:13

Slažem se u potpunosti! Ali (ako smo iskreni) takvih kao ti( i ja) je vrlo malo.Koliko imam rasprava sa rođenom sestrom koja je hadžija(inica) to je nenormalno.Kao što kažeš, ne smetaju mi ni džamije ni crkve sve dok ne ugrožavaju moju privatnost.Ali, priznaćeš da su ljudi na ovim prostorima(još posle zadnjeg rata) moram da upotrebim tu reč,potpuno poludeli.Pozivaju se na uvažavanje različitosti,a rade suprotno!
Što se tiče bordela,meni ne smeta,ali drugi koji su u religijama baš tvrdi bi me linčovali...
Religija je nezgodna. Vjernici misle da im bog, vjerovanje u njega, daju veća prava nego što mogu imati oni koji ne vjeruju. Nema tu racionalnog razgovora jer se vode apsolutom, bogom, a protiv boga nema priče.

Samo, sve se plaća. Ovdje će recimo džamije zabraniti da se pored njih gradi bordel jer vrijeđa moral vjernika. A u Sarajevu muslimani imaju moć da to izvedu. Sa iste pozicije, moći svoje religije i boga, u Izraelu sruše muslimanske kuće i izgrade jevrejska naselja. Jer, kako oni kažu, Jevreji nemaju obavezu poštovati ljudske, međunarodne propise. Oni odgovaraju višoj sili, bogu, a kako vjeruju da su od boga izabrani narod, to je sve šta urade odobreno od boga.

Tako da, kada na jednom mjestu nastupiš sa pozicije arogancije moći koju imaš, na drugom ćeš istim tim principom biti ugnjetavan. Pa, razmisli da li ćeš koristiti taj princip ili ćeš raditi na tome da ga se ukine.

Ne znam znaš li, u jednom trenutku su pokušali da zabrane izgradnju bazena na Otoci u Sarajevu. Argument je bio da bi pogled na ljude u kupaćim kostimima u bazenu vrijeđao vjernike koji idu u kuvajtsku džamiju pored bazena. Nasreću, razum je prevladao, pa sada imamo i bazen i džamiju. I nije došao kraj svijeta, znači ni Allahu ne smeta bazen, ne smatra ga nemoralnim i problemom za one koji u njega vjeruju.

Ili nasilje protiv učesnika 1. Queer festivala.

Te epizode govore da treba biti oprezan i paziti da u sekularnoj državi religije ne uzmu furseta. Prirodni nagon im je da uzmu, pa ih treba kontrolisati.
A kako da ukinemo one koji su jači od nas? Što se tiče rasprave sa vernicima(a moji u kući svi jesu) to sam prestao,jer,kao što kažeš,oni se ne vode razumom.
Što se tiče Arapa i Izraela,koliko sam mogao da upoznam njihov način života,to je isto.Ono što rade Jevreji u Palestini,rade i Saudijci,ne samo kršćanima i Jevrejima već i samim muslimanima.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#194 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

Spasa nam nema, propasti nećemo.

Prije 500 godina niko na zapadu ne bi vjerovao da će hrišćanstvo tako pasti po broju vjernika. Inkvizicija spaljivala ne samo nevjernike, nego i vjernike koji nisu po mjeri. Onda došla renesansa, pa prosvjetiteljstvo i stvari se počele mijenjati. Došli ljudi tobe pa hrišćanstvo počelo gubiti uticaj.

Islam je oko 700 godina mlađi, pa mu dajem još 100-200 godina fore da se nađe u istoj situaciji. A po broju turista sa bliskog istoka koji u restoranima ovdje piju vino, pivo i rakije, biće to i prije :wink:

Sam pao, sam se ubio.

Ovi Talibani, ISIL itd, to su prolazne pojave. Sada su problem, ali sami sebe će uništiti. Rade takve stvari da niko neće da ima posla sa njima, a izolacija prije ili poslije znači smrt.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#195 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by foxlife »

mirah wrote: 09/07/2021 20:47
Hakiz wrote: 09/07/2021 20:46

Zašto njih?
Zato što su to oni pisali!
pa kako onda ti znas sve oko raja i objasnjavas kao da si ti pisao u najmanju ruku
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#196 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

foxlife wrote: 10/07/2021 03:17
mirah wrote: 09/07/2021 20:47
Zato što su to oni pisali!
pa kako onda ti znas sve oko raja i objasnjavas kao da si ti pisao u najmanju ruku
Nisam jaq pisao,ali je od mene traženo,dok sam išao u džamiju(tri godine svih pet namaza) da verujem u to.Kad je đavo odneo šalu napustio sam i namaz i sve ostalo i sada vodim miran život.Vernici,naročito muslimani sada, na sve strane nude Kur an i tako nameću islam onima koji bi možda i prihvatili,ali kada vide muslimane to odbijaju.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#197 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

Hakiz wrote: 09/07/2021 22:47 Spasa nam nema, propasti nećemo.

Prije 500 godina niko na zapadu ne bi vjerovao da će hrišćanstvo tako pasti po broju vjernika. Inkvizicija spaljivala ne samo nevjernike, nego i vjernike koji nisu po mjeri. Onda došla renesansa, pa prosvjetiteljstvo i stvari se počele mijenjati. Došli ljudi tobe pa hrišćanstvo počelo gubiti uticaj.

Islam je oko 700 godina mlađi, pa mu dajem još 100-200 godina fore da se nađe u istoj situaciji. A po broju turista sa bliskog istoka koji u restoranima ovdje piju vino, pivo i rakije, biće to i prije :wink:

Sam pao, sam se ubio.

Ovi Talibani, ISIL itd, to su prolazne pojave. Sada su problem, ali sami sebe će uništiti. Rade takve stvari da niko neće da ima posla sa njima, a izolacija prije ili poslije znači smrt.
Pa evo mojih sećanja na muslimane Titovog doba.Pivo,vino, rakija uz obilno meze bili su sastavni deo svakodnevnog života pod komunistima.Išlo se na more svake godine,iako je (sada govorim o muslimanima) po islamu zabranjeno da žena pokazuje svoje delove tela.
Islam se nikada neće promeniti(moje mišljenje) ,ali mogu ljudi da se oslobode tih stega i vode miran život.
User avatar
dembele
Posts: 2724
Joined: 19/06/2014 09:15

#198 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by dembele »

mirah wrote: 10/07/2021 11:05
foxlife wrote: 10/07/2021 03:17

pa kako onda ti znas sve oko raja i objasnjavas kao da si ti pisao u najmanju ruku
Nisam jaq pisao,ali je od mene traženo,dok sam išao u džamiju(tri godine svih pet namaza) da verujem u to.Kad je đavo odneo šalu napustio sam i namaz i sve ostalo i sada vodim miran život.Vernici,naročito muslimani sada, na sve strane nude Kur an i tako nameću islam onima koji bi možda i prihvatili,ali kada vide muslimane to odbijaju.
Ček malo, jesu li tebe natjerali da ideš u džamiju i da klanjaš ili...? :)
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#199 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

dembele wrote: 10/07/2021 11:32
mirah wrote: 10/07/2021 11:05

Nisam jaq pisao,ali je od mene traženo,dok sam išao u džamiju(tri godine svih pet namaza) da verujem u to.Kad je đavo odneo šalu napustio sam i namaz i sve ostalo i sada vodim miran život.Vernici,naročito muslimani sada, na sve strane nude Kur an i tako nameću islam onima koji bi možda i prihvatili,ali kada vide muslimane to odbijaju.
Ček malo, jesu li tebe natjerali da ideš u džamiju i da klanjaš ili...? :)
Kod nas se kaže uputio ga Allah na pravi put(što se može reći Allahova volja), a ja tumačim da kad sam napustio namaz,da je i to Allahova volja.Tako da ako ti nešto nije jasno ili ti smeta idi u islamsku zajednicu pa ih pitaj,pošto su oni predstavnici uzvišene vere.
User avatar
dembele
Posts: 2724
Joined: 19/06/2014 09:15

#200 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by dembele »

mirah wrote: 10/07/2021 11:39
dembele wrote: 10/07/2021 11:32

Ček malo, jesu li tebe natjerali da ideš u džamiju i da klanjaš ili...? :)
Kod nas se kaže uputio ga Allah na pravi put(što se može reći Allahova volja), a ja tumačim da kad sam napustio namaz,da je i to Allahova volja.Tako da ako ti nešto nije jasno ili ti smeta idi u islamsku zajednicu pa ih pitaj,pošto su oni predstavnici uzvišene vere.
Polako drug, otkud odmah nervoza :D
Ne može mi islamska zajednica odgovoriti na pitanja lične prirode, tj upućena konkretno nekome i usput daleko je ta ekipa iz islamske zajednice od nekog relevantnog interpretatora vjere. Mnogo je primjera za to.
Post Reply