Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#251 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by L u c i f e r »

mirah wrote: 16/08/2021 17:01
L u c i f e r wrote: 16/08/2021 16:50 Da bog postoji, da je svemocan i da zeli da ga ljudi spoznaju, ne bi bilo potrebe ni za kakvim tumacenjima zapisa sa janjecih kozica od prije 1500g.

Poslao bi svima poruku na viber, instu, fejs ili sl., a zasto ne i npr telepatska objava svima u cugu.
Pa barem to nije problem! Ti ne veruješ i to je to! Ja lično nemam problem sa tim.Ali kako pojedini pozivaju u vjeru,tako ti pozivaš u nevjeru što mu dođe isto.
Možeš da kažeš Ja ne verujem i staviš tačku na raspravu.
Isto tako Ja verujem i to mi je dovoljno.
Ne bi bile rasprostranjene ovakve besmislene rasprave. Ti bi kao čovek naučnik istraživao i dopunjavao nauku svojim radovima i bio bi zadovoljan.Onaj koji veruje sedeo bi pred džamiju,crkvu,katedralu,sinagogu i molio se.I to je to!
Nisu besmislene rasprave, sta fali malo muhabetit, a i covjek se uci dok je ziv...

Fkt sto ne posalje porukicu?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#252 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Bloo »

Optimus Prime wrote: 16/08/2021 00:13
Hakiz wrote: 15/08/2021 23:55

Neka se vrati, sve mu je oprošteno.

Sa proteinom, naravno.
Nasao je novi dom na forum.hr pod imenom Firdevs20. Jos uvijek pokusava da obori teoriju evolucije. :D
Poor souls... :mrgreen:
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#253 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

L u c i f e r wrote: 16/08/2021 17:14
mirah wrote: 16/08/2021 17:01

Pa barem to nije problem! Ti ne veruješ i to je to! Ja lično nemam problem sa tim.Ali kako pojedini pozivaju u vjeru,tako ti pozivaš u nevjeru što mu dođe isto.
Možeš da kažeš Ja ne verujem i staviš tačku na raspravu.
Isto tako Ja verujem i to mi je dovoljno.
Ne bi bile rasprostranjene ovakve besmislene rasprave. Ti bi kao čovek naučnik istraživao i dopunjavao nauku svojim radovima i bio bi zadovoljan.Onaj koji veruje sedeo bi pred džamiju,crkvu,katedralu,sinagogu i molio se.I to je to!
Nisu besmislene rasprave, sta fali malo muhabetit, a i covjek se uci dok je ziv...

Fkt sto ne posalje porukicu?
Pa iskren da budem ne volim rasprave o religiji,jer su ljudi previše osetljivi kada im se to pomene,a podivljaju kada im se dira njihova religija.
Ali pre neku godinu naiđem na knjigu Savremenici fašizma, koja govori o usponu Hitlera i nacista(tu su i Musolini i Franko) u Nemačkoj.
Nema veze sa religijama, ali bilo bi dobro da se takva tema otvori.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#254 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by L u c i f e r »

mirah wrote: 16/08/2021 18:36
L u c i f e r wrote: 16/08/2021 17:14

Nisu besmislene rasprave, sta fali malo muhabetit, a i covjek se uci dok je ziv...

Fkt sto ne posalje porukicu?
Pa iskren da budem ne volim rasprave o religiji,jer su ljudi previše osetljivi kada im se to pomene,a podivljaju kada im se dira njihova religija.
Ali pre neku godinu naiđem na knjigu Savremenici fašizma, koja govori o usponu Hitlera i nacista(tu su i Musolini i Franko) u Nemačkoj.
Nema veze sa religijama, ali bilo bi dobro da se takva tema otvori.
Ne vidim sto bi divljali ako neko ima drugacije razmisljanje.

Oni ako su u pravu, svakako ce u dzennet.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#255 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by exliberal-ex »

Bas neki dan gledam po ko zna koji put Ricki Grevais i njegov interview sa Stephen Colbert i ovaj ga pita ti nevjerujes itd. kako to objasnjavas.
Njegov odgovor je bio ako pogledamo cijelu ljudsku rasu imamo preko 3000 bogova, ja nevjerujem u njih 3000 dok ti nevjerujes u 2999 , nije velika razlika zar ne....sto sam ja onda losiji od tebe , razlika je samo u jednom broju jel tako :)

Tako i ova rasprava ide ....

ps
Nikad nisam mogao skontat tu opcinjenost vjerom i potrebom da pripadas jednoj....nikad
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#256 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

L u c i f e r wrote: 16/08/2021 18:40
mirah wrote: 16/08/2021 18:36

Pa iskren da budem ne volim rasprave o religiji,jer su ljudi previše osetljivi kada im se to pomene,a podivljaju kada im se dira njihova religija.
Ali pre neku godinu naiđem na knjigu Savremenici fašizma, koja govori o usponu Hitlera i nacista(tu su i Musolini i Franko) u Nemačkoj.
Nema veze sa religijama, ali bilo bi dobro da se takva tema otvori.
Ne vidim sto bi divljali ako neko ima drugacije razmisljanje.

Oni ako su u pravu, svakako ce u dzennet.
Ovo je Balkan,ovde ni ljubav nije romantična.
Sve zavisi gde se nalaziš.Ako si u Sarajevu gde kako-tako žive katolici,muslimani,pravoslavni i jevreji onda je to lako,pogotovo što se ta tradicija održava već 5 vekova.Ali u manjim sredinama ,Balkan ih je pun,baš tako da su širokogrudi neće biti.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#257 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

exliberal-ex wrote: 16/08/2021 18:45 Bas neki dan gledam po ko zna koji put Ricki Grevais i njegov interview sa Stephen Colbert i ovaj ga pita ti nevjerujes itd. kako to objasnjavas.
Njegov odgovor je bio ako pogledamo cijelu ljudsku rasu imamo preko 3000 bogova, ja nevjerujem u njih 3000 dok ti nevjerujes u 2999 , nije velika razlika zar ne....sto sam ja onda losiji od tebe , razlika je samo u jednom broju jel tako :)

Tako i ova rasprava ide ....

ps
Nikad nisam mogao skontat tu opcinjenost vjerom i potrebom da pripadas jednoj....nikad
Idi to objasni Albancima,živim sa njima, opčinjenost jednom verom.
BiBi911
Posts: 2889
Joined: 09/12/2018 17:47

#258 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by BiBi911 »

marvelous wrote: 16/08/2021 17:13
BiBi911 wrote: 03/07/2021 11:32 Da bog postoji genocid u Srebrenici se ne bi nikada desio, izmetbegovici ne bi nikada Drinu presli, ne bi bilo ratova, gladnih/žednih....
Nemoj tako...to je sve "iskušenje" sjećaš se? Ah da, to vrlo iskušenje :roll:
Iskusenje je popit pivu vise, proci kroz crveno na semaforu, potrosit stoju na leviS tole... al jbga ja valjda razmisljam pogresmo
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#259 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by exliberal-ex »

mirah wrote: 16/08/2021 19:08
exliberal-ex wrote: 16/08/2021 18:45 Bas neki dan gledam po ko zna koji put Ricki Grevais i njegov interview sa Stephen Colbert i ovaj ga pita ti nevjerujes itd. kako to objasnjavas.
Njegov odgovor je bio ako pogledamo cijelu ljudsku rasu imamo preko 3000 bogova, ja nevjerujem u njih 3000 dok ti nevjerujes u 2999 , nije velika razlika zar ne....sto sam ja onda losiji od tebe , razlika je samo u jednom broju jel tako :)

Tako i ova rasprava ide ....

ps
Nikad nisam mogao skontat tu opcinjenost vjerom i potrebom da pripadas jednoj....nikad
Idi to objasni Albancima,živim sa njima, opčinjenost jednom verom.
kojom ? ja sretoh ovdje jedne sto praktikuju islam druge sto su pravoslavci...treci katolici...
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#260 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

exliberal-ex wrote: 16/08/2021 21:11
mirah wrote: 16/08/2021 19:08
Idi to objasni Albancima,živim sa njima, opčinjenost jednom verom.
kojom ? ja sretoh ovdje jedne sto praktikuju islam druge sto su pravoslavci...treci katolici...
zajednice u kasabama(namerno to kažem jer osim glavnih gradove sve ostalo su kasabe) su vrlo nepoverljive prema drugačijim uticajima,pa i verama.Što se tiče Albanaca 85 % su muslimani a ostalo katolici.Ipak ja mislim da si me razumeo ali se praviš naivan.
Moj blizak rođak oženio se pravoslavnom,i kada je bilo šerijatsko venčanje,hodža pita mladu da li želi da zadrži devojačko prezima.Ona kaže da.I hodža u islamske deftere zapiše to. Ali niko od nas ne trubi o tome i viče na sav glas.
Moj brat od amidže oženjen je ruskinjom i nikad nisam ni ponislio da je to nešto strano.
Ali nisu svi kao ja.Većina u kasabama bilo da su muslimanske,pravoslavne,katoličke ne gleda blagonaklono na to.
Čak i u Sarajevu gde sam proveio dve godine pod srpskim granatama,snajperima idr. u ratu su se mnoge stvari izmenile.Bilo je takvih s*anja da je retko ko ostao normalan.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#261 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by exliberal-ex »

mirah wrote: 16/08/2021 21:31
exliberal-ex wrote: 16/08/2021 21:11

kojom ? ja sretoh ovdje jedne sto praktikuju islam druge sto su pravoslavci...treci katolici...
zajednice u kasabama(namerno to kažem jer osim glavnih gradove sve ostalo su kasabe) su vrlo nepoverljive prema drugačijim uticajima,pa i verama.Što se tiče Albanaca 85 % su muslimani a ostalo katolici.Ipak ja mislim da si me razumeo ali se praviš naivan.
Moj blizak rođak oženio se pravoslavnom,i kada je bilo šerijatsko venčanje,hodža pita mladu da li želi da zadrži devojačko prezima.Ona kaže da.I hodža u islamske deftere zapiše to. Ali niko od nas ne trubi o tome i viče na sav glas.
Moj brat od amidže oženjen je ruskinjom i nikad nisam ni ponislio da je to nešto strano.
Ali nisu svi kao ja.Većina u kasabama bilo da su muslimanske,pravoslavne,katoličke ne gleda blagonaklono na to.
Čak i u Sarajevu gde sam proveio dve godine pod srpskim granatama,snajperima idr. u ratu su se mnoge stvari izmenile.Bilo je takvih s*anja da je retko ko ostao normalan.
Nisam te razumjeo pa zato i pitam....nekontam sta ima to sa vjencanjem.
I ja sam se ozenio sa ovom mojom u pravoslavnoj crkvi jer je njena mater htjela da bude crkveno vjencanje iako je ona katolkinja i ja imam sa crkvom veze kao sto imam sa stanjem u Ruandi......i sta sad ?
Uostalom sta covjek treba da pomisli u vezi toga ?
Opet kazem nema velike razlike izmedju mene i tebe, ti nevjerujes u 2999 bogova ja u 3000...kako god obadvojca idemo u isto mjesto...2 metra ispod.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#262 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

exliberal-ex wrote: 16/08/2021 22:05
mirah wrote: 16/08/2021 21:31

zajednice u kasabama(namerno to kažem jer osim glavnih gradove sve ostalo su kasabe) su vrlo nepoverljive prema drugačijim uticajima,pa i verama.Što se tiče Albanaca 85 % su muslimani a ostalo katolici.Ipak ja mislim da si me razumeo ali se praviš naivan.
Moj blizak rođak oženio se pravoslavnom,i kada je bilo šerijatsko venčanje,hodža pita mladu da li želi da zadrži devojačko prezima.Ona kaže da.I hodža u islamske deftere zapiše to. Ali niko od nas ne trubi o tome i viče na sav glas.
Moj brat od amidže oženjen je ruskinjom i nikad nisam ni ponislio da je to nešto strano.
Ali nisu svi kao ja.Većina u kasabama bilo da su muslimanske,pravoslavne,katoličke ne gleda blagonaklono na to.
Čak i u Sarajevu gde sam proveio dve godine pod srpskim granatama,snajperima idr. u ratu su se mnoge stvari izmenile.Bilo je takvih s*anja da je retko ko ostao normalan.
Nisam te razumjeo pa zato i pitam....nekontam sta ima to sa vjencanjem.
I ja sam se ozenio sa ovom mojom u pravoslavnoj crkvi jer je njena mater htjela da bude crkveno vjencanje iako je ona katolkinja i ja imam sa crkvom veze kao sto imam sa stanjem u Ruandi......i sta sad ?
Uostalom sta covjek treba da pomisli u vezi toga ?
Opet kazem nema velike razlike izmedju mene i tebe, ti nevjerujes u 2999 bogova ja u 3000...kako god obadvojca idemo u isto mjesto...2 metra ispod.
Dobro.
To u šta ja verujem ni sam bog ne zna.
Hteo sam da kažem da ne treba praviti frku i cirkus ako se dvoje uzmu a nisu iste vere.
Dok vitalni organi mog organizma budu radili kako treba, sve je u redu.A da i mene i tebe čeka rupa od 2 metra, to je sigurno.
Jedno znaj.Nemoj očekivati od mene da budem dosledan.

Jiš samo ovo. Sa Bara se niko ne vraća
marvelous
Posts: 96
Joined: 20/06/2021 09:55

#263 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by marvelous »

BiBi911 wrote: 16/08/2021 20:02
marvelous wrote: 16/08/2021 17:13
Nemoj tako...to je sve "iskušenje" sjećaš se? Ah da, to vrlo iskušenje :roll:
Iskusenje je popit pivu vise, proci kroz crveno na semaforu, potrosit stoju na leviS tole... al jbga ja valjda razmisljam pogresmo
Bolan...o tome ti pričam. Veliko je iskušenje ne odat se drogi, piću, cigari... :sad:
User avatar
Vsvp
Posts: 431
Joined: 13/06/2013 00:46

#264 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Vsvp »

Humljanin wrote: 03/07/2021 14:01
RagibUzoriti wrote: 03/07/2021 11:13

Oni su vjernici samo po izjasnjavanju. U crkvu idu jednom u 50 godina.
Reci nesto protiv crkve, donji si.

Ko ovi nasi SDA leptiri.
Ukradi, zayebi, prevari... Reknes li nesto protiv SDA ili dzamije, donji si...
Kako možeš živjeti u braku sa nekim za koga držiš da je licemjeran i ksenofobičan prema tvojoj vjeri?
Odgovori na ovo RagibeUzoriti ili se praviš da nisi vidio?
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#265 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Tanqueray »

Religija bi trebala biti strogo privatna stvar i ne razumijem zasto je nekome ko je vjernik, toliko stalo da druge ubjedjuje da je u pravu, jer ko ne vjeruje ide u pakao, a ko vjeruje ide u raj.



Znaci ovakva pitanja u sustini predstavljaju samo sumnju onoga ko postavlja pitanje i kome bi bilo lakse da svi potvrdimo da je to tako, i eto da pomognem onda, Kuran je napisan od strane Boga.
Mozda je mogao to i malo bolje da napise, pa da se ne desavaju sve te strasne stvari u islamskom svijetu, ali eto daj sta das.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#266 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by -Chesterfield- »

Tanqueray wrote: 17/08/2021 15:29 Religija bi trebala biti strogo privatna stvar i ne razumijem zasto je nekome ko je vjernik, toliko stalo da druge ubjedjuje da je u pravu, jer ko ne vjeruje ide u pakao, a ko vjeruje ide u raj.
Vjernik se nada nagradi na drugom svijetu, ako uspije ubijediti nevjernika da je zabranjeno krasti, ubijati, varati...
I još većoj nagradi ako taj nevjernik povjeruje u postojanje jednog Boga.


Očekujem sada kontra pitanje, zar to vjernici ne kradu, ubijaju, varaju... :D
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#267 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

mirah wrote: 16/08/2021 16:49 Kao prvo!
Na ovom forumu trebalo bi zabraniti pozivanje (konvertitstvo) u drugu veru.Ko je hrišćanin nek živi i umre kao hrišćanin.Ko je musliman,kršćanin,jevrej isto tako.
Nema govora o zabrani, konvertitstvo je fun za nas ateiste. Mazda neko od vas odradi transfer u drugi tim u istoj lizi a mozes neko od vas predje u nas tabor medju kafire.
A ako vi dobijete nekog nase igraca eto vam ga bez odstete, taj i onako nije bio za naseg tima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#268 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

broj dva wrote: 18/08/2021 09:07
mirah wrote: 16/08/2021 16:49 Kao prvo!
Na ovom forumu trebalo bi zabraniti pozivanje (konvertitstvo) u drugu veru.Ko je hrišćanin nek živi i umre kao hrišćanin.Ko je musliman,kršćanin,jevrej isto tako.
Nema govora o zabrani, konvertitstvo je fun za nas ateiste. Mazda neko od vas odradi transfer u drugi tim u istoj lizi a mozes neko od vas predje u nas tabor medju kafire.
A ako vi dobijete nekog nase igraca eto vam ga bez odstete, taj i onako nije bio za naseg tima.
Zabrane traze samo oni koji su u dubini sebe nesigurni u istinitost onog sta propovjedaju pa bi onda fizicki branili da se kopa okolo. Car je go!!! :D
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#269 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by mirah »

apsidejzi wrote: 18/08/2021 10:06
broj dva wrote: 18/08/2021 09:07

Nema govora o zabrani, konvertitstvo je fun za nas ateiste. Mazda neko od vas odradi transfer u drugi tim u istoj lizi a mozes neko od vas predje u nas tabor medju kafire.
A ako vi dobijete nekog nase igraca eto vam ga bez odstete, taj i onako nije bio za naseg tima.
Zabrane traze samo oni koji su u dubini sebe nesigurni u istinitost onog sta propovjedaju pa bi onda fizicki branili da se kopa okolo. Car je go!!! :D
uopšte ne razmišljam o tome da li sam siguran u svoje verovanje!Ono što hoću da kažem da mi je pun ku*ac priči čija je religija bolja,lepša i dr.Često se u ovim našim balkanskim gudurama hvalimo kako je neko prešao u ovu ili onu veru.Slučaj Kusturica!Naravno da pravoslavni likuju jer se poturica vratio u prađedovsku veru.Čuven je na Balkanu a i u svetu.
Isto tako kada neko pređe u islam ( i akko je nekakav naučnik) na svaq zvona(odnosno minara) se 'javlja" kako je taj i taj naučnik prešao u islam .
Radio sam sa japancima,nemcima,mađarima,holanđanima i dr. i nešto što mi je u startu dato na znanje da oni ne žele nikakve rasprave o religiji,politici,rasama i dr. Moje je bilo da odradim posao i da budem plaćen*što se i dogodilo,i to dobro plaćen.
Hakiz
Posts: 40408
Joined: 30/07/2015 20:01

#270 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

mirah wrote: 18/08/2021 23:45
apsidejzi wrote: 18/08/2021 10:06
Zabrane traze samo oni koji su u dubini sebe nesigurni u istinitost onog sta propovjedaju pa bi onda fizicki branili da se kopa okolo. Car je go!!! :D
uopšte ne razmišljam o tome da li sam siguran u svoje verovanje!Ono što hoću da kažem da mi je pun ku*ac priči čija je religija bolja,lepša i dr.Često se u ovim našim balkanskim gudurama hvalimo kako je neko prešao u ovu ili onu veru.Slučaj Kusturica!Naravno da pravoslavni likuju jer se poturica vratio u prađedovsku veru.Čuven je na Balkanu a i u svetu.
Isto tako kada neko pređe u islam ( i akko je nekakav naučnik) na svaq zvona(odnosno minara) se 'javlja" kako je taj i taj naučnik prešao u islam .
Radio sam sa japancima,nemcima,mađarima,holanđanima i dr. i nešto što mi je u startu dato na znanje da oni ne žele nikakve rasprave o religiji,politici,rasama i dr. Moje je bilo da odradim posao i da budem plaćen*što se i dogodilo,i to dobro plaćen.
Kako ono reče Rambo:
Nacionalizam je tema za one do 300 eura prihoda mjesečno. Njima se servira ta priča. Kada plaća pređe 500 eura, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, ljetovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#271 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by MarlboroGold »

Da je knjiga Božije objave ne bi bilo potrebe za hadisima. Very simple.
Hakiz
Posts: 40408
Joined: 30/07/2015 20:01

#272 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 19/08/2021 12:03 Da je knjiga Božije objave ne bi bilo potrebe za hadisima. Very simple.
:thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#273 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by ExNihilo »

Ejs, to je kao da kažeš da zakoni nemaju potrebu za pravilnicima koji pojašnjavaju primjenu tih zakona.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#274 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by MarlboroGold »

Zakone su pisali ljudi koji su skloni greškama i nesavršenstvu, pa su potrebni podzakonski akti i pravilnici i opet ljudi nađu rupe u tim zakonima.

Ne bi bio problem ni sa hadisima da su svi vjerodostojni po defaultu, a nisu.
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#275 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by lajkujMe »

Ovo je prvi put da cu svoje misljenje ovako predociti.
S obzirom da je kod nas prica o religiji iznimno tabu tema.

Prvo moram reci da se ovo odnosi i na Kuran, Bibiliju (stari i novi zavjet) to ukljucuje i Toru Zidovsku.

Da budem prost, Tora je prva (stari zavjet), novi zavjet je isto samo s nadogradnjom, Kuran isto s dodatnom nadogradnjom.

Procitao sam ih sve i jedini utisak koji sam dobio da je pola stvari u njima u najmanju ruku zastarjelo nisu u velikom dijelu relevantne u danasnjem vremenu.
Drugo odbijam da vjerujem u takvog boga.

Ako je istina da postoji onda je on sadista u najmanju ruku.


Uziva u patnji ljudi, a ako je zaista svemoguc i sve vidljiv zasto dopusta ljudsku patnju?
Zasto je podjelio ljude na vjernike i nevjernike?
Zasto je podjelio ljude na Dzenet i Dzehenem?
Zasto je dopustio Hitlera i Staljina a nije dopustio da zivi neko nevino dijete u Africi koje je umrlo od gladi.

Ne ne, on ako je svemoguc i sve znao, i ako je on taj koji zapisuje ljudsku sudbinu e onda de pusti me na miru.
Samo gleda kako da nam napakosi.
I nemojte mi onu on nas testira i dovodi u kusnju, on samo zeli da budemo dobri blah blah, da vas podsjetim, ako je bog stvorio citav univerzum zar zaista mislitenda nije mogao covjeka napraviti hajmo reci manje glupim, manje agresivnim, s vise empatije prema drugima?
Ako moze svemir moze itekako ljudsko ponasanje popraviti.

Inace, ljudi su imali na stotine religija, na stotine su izumrle, i Islam ce nekad izumrijeti to je neimnovno nece danas sutra ali hoce kroz tok vremena.
Hoce li ga druga religija zamjeniti?
Da hoce ljudi imaju instintkivnu potrebu da vjeruju u nesto nadnaravno.
To najvise proizlazi od straha od smrti.
Ne postoji apsolutno ni jedan jedini dokaz da bog postoji.
Sve sto je navodno on prenio historijski nije se nikad dogodilo to vec znamo.
Apsolutno ni jedan dokaz da bog postoji.
To sto imamo dokaze da je Allahov poslanik postojao ne znaci da bog postoji.
A sto se Muhameda tice hajde da budemo realni,
Da se rodio u danasnje doba, sta je izglednije da bi se desilo?
Pomoc psihjatra za paranoidnu Sizofreniju ili da postane novi Poslanik?
Prije ovo prvo.

Ali moram mu odati priznanje, mozda je bio u glavi malo skrenuo a mozda nije, ali u svakom slucaju za svoje vrijeme bio je visoko obrazovan i pametan. Da nije ne bi ni uspio.

E sad da me ne razumijete pogresno ne mrzim ni vjeru ni vjernike, sta vise mislim da je ona jedna od najbitnijih ljudskih socioloskih stanja.
Ona pomaze da ljudi ostanu koliko toliko zdravog razuma veciba ljudi ne bi znala kako da se ponasa i kako emocionalno da prebrodi ljudsku realnost.
I mislim da vjera apsolutno mora da postoji da bi civilizacija mogla da funkcionise.
Mozda za nekoliko stotina godina nam to ne bude trebalo vidjecemo.

A sto se mene tice, meni ne treba sasvim odlicno funkcionisem i bez nje.
Post Reply