Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#126 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by BiBi911 »

Da bog postoji genocid u Srebrenici se ne bi nikada desio, izmetbegovici ne bi nikada Drinu presli, ne bi bilo ratova, gladnih/žednih....
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#127 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Ludzak »

BiBi911 wrote: 03/07/2021 11:32 Da bog postoji genocid u Srebrenici se ne bi nikada desio, izmetbegovici ne bi nikada Drinu presli, ne bi bilo ratova, gladnih/žednih....
Ne samo u Srebrenici, vec ni u mnogim mjestima gdje se dogodio. Zlikovci ne bi harali svijetom. Vec bi, potpomognuti Bogom, bili u najvecim mukama.

Sve u svemu... Koja je religija na kraju najispravnija? Čij je bog najispravniji? Je li vec jednom utvrđeno poslije milion godina?
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Truba »

Ako su zle stvari razlog zasto B ne postoji
Onda su sve dobre stvari razlog zasto B postoji

:mrgreen:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#129 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

broj dva wrote: 03/07/2021 11:20
Zahvaljujući HVOu znam mnogo toga o norveškoj i njihovom krišanstvu, nauči se tokom ovih skoro 30 godina u Norge. Jesi znao da imaju žene biskope, gay i lezbejke svećenile i gay brakovi se sklapaju u (nekim) crkvama ? Da imaju veliki postotak nevjernika ? Tako da "sve im diraj sam nr kršćanstvo" baš i ne stoji. I imaju slobodu vjere i nevjere tako da taj budista nikada neće iskusiti diskriminaciju u recimo natječaju za posao ili slobodi upražavnja svoje vjere ? Baš kao i norveški vikani, pagani, muslimani, hindui, šici...koji će dosuše iskusiti malo više diskriminacije od norveškog budiste ali to je već dobre stare predrasude i rasizam koji postoji u svakom društvu i to je neka druga priča o Muhamedu iz Bagdada i Eriku iz Osla...
Ili nisi shvatio moje pisanje ili...
Kod njih ti je bitno da kazes da si krscanin. To sto si gey i vjencas se u crkvi je skroz ok i kul. To sto dvojica muskaraca usvoje dijete iz Azije i jedan je mama drugi je tata i odvedu to isto dijete na konfirmasjon u crkvu je sasvim ok.
Kolega mi sa posla gey, vjencao se u crkvi, djete pricesceno u crkvi. I sve je ok. Bitno je da je krscanin.

Kao muslimana te ili prihvate ili ne prihvate. U velikom slucaju te ne gotive ali mudro sute i ponekad očepe pa otkriju polozaj.
Cuo si za slucaj pokrivene pakistanke sto nije dobila posao jer se nije rukovala na intervju sa sefom?
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#130 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by BiBi911 »

Black swan wrote: 03/07/2021 12:53 Ako su zle stvari razlog zasto B ne postoji
Onda su sve dobre stvari razlog zasto B postoji

:mrgreen:

Ako postoji zasto dopusta zlo.
Ako zeljo pobjedi jel to znaci da je Osim bio trijezan
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#131 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Humljanin »

RagibUzoriti wrote: 03/07/2021 11:13
Bloo wrote: 03/07/2021 11:09

Znaci zivis sa etnickom Norvezankom, turbo vjernicom Norveske crkve?
Oni su vjernici samo po izjasnjavanju. U crkvu idu jednom u 50 godina.
Reci nesto protiv crkve, donji si.

Ko ovi nasi SDA leptiri.
Ukradi, zayebi, prevari... Reknes li nesto protiv SDA ili dzamije, donji si...
Kako možeš živjeti u braku sa nekim za koga držiš da je licemjeran i ksenofobičan prema tvojoj vjeri?
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#132 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

BiBi911 wrote: 03/07/2021 11:32 Da bog postoji genocid u Srebrenici se ne bi nikada desio, izmetbegovici ne bi nikada Drinu presli, ne bi bilo ratova, gladnih/žednih....
Samo, to pretpostavlja da je bog dobar, a on nema ljudske osobine, pa ne može biti ni dobar ni zao. To jeste, kada bi postojao.

Kao i priroda. Kada eruptira vulkan pa uništi Pompeje, nije to zato što je priroda zla. Nije vulkan eruptirao da unesreći ljude nego što su se prema zakonima fizike i prirodnim procesima za to stvorili uslovi. Boravak ljudi na tom području i njihova nesreća zbog toga je samo slučajnost. Eruptirao bi Vezuv tada i da nije bilo Pompeja.

To što ljudi imaju iluziju da su nešto specijalno važni pa su izmislili boga koji se njima posebno posvećuje, to je već njihov problem.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#133 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Optimus Prime »

Zato sto nema nikakvih dokaza da ga je napisao bog, niti bilo kakvih naznaka da ga nisu mogli napisati ljudi.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#134 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by S4mpion »

chupacabra wrote: 01/07/2021 20:46 Zato sto ima mnogo tvrdnji koje su u medjuvremenu naucno opovrgnute. Zato sto je "objavljen" u vrijeme kada je preko 90% ljudi u Arabiji bilo nepismeno. Zato sto je autor dobio "objavu" u pecini bez ikakvih svjedoka i nacina da se potrvdi vjerodostojnost "bozanske objave". Zato sto je cudno zasto bi dizajner svemira za "objavu ili objave" izabrao nepismene pustinjske narode prije 1500 - 2000 godina, a ne kontinuirano komunicirao na neki vjerodostojniji nacin. Zato sto ne postoji ova kreacija koju su ljudi izmislili zbog straha od smrti da bi im bilo lakse podnijeti cinjenicu da nema nista poslije ovog zivota. Zato sto je nemoguce dokazati nepostojanje necega, to jest, bilo kakvu besmislicu koju neko iznese (Zasto ne vjerujete da je Zeus svaralac svijeta?). Zato sto je "bozja objava" sirena macem, robovlasnistvom, i porezom na "nevjernike". Hiljadu zasto, hiljadu zato.
Mislim da je nepismenost kukavički argument, izveden u nedostatku dobrih argumenata.

Hajde prošetaj do planinskih sela, navrati do nepismenih seljaka, pokušaj ih zajebat', pa se vrati i prepričaj nam kako prođe.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#135 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by S4mpion »

broj dva wrote: 01/07/2021 22:05
Piaty wrote: 01/07/2021 22:00

Ti trazis dokaze?
'vamo ne mogu da dokazu ko je opuho drzavu a ti bi da trazis dokaze za Boga???
Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Sve što si naveo eliminiše vjeru u potpunosti, šta imaš vjerovat' u nešto što je dokazano? Činjenica je činjenica, nemaš u nju šta vjerovat'.
broj dva
Posts: 4538
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#136 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

S4mpion wrote: 06/07/2021 13:37
broj dva wrote: 01/07/2021 22:05

Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Sve što si naveo eliminiše vjeru u potpunosti, šta imaš vjerovat' u nešto što je dokazano? Činjenica je činjenica, nemaš u nju šta vjerovat'.
Tako je i zato od mene nikad dobar vjernik.
Mada u današnji vakat, sa alternative facts i 5G microchip rajom možeš komotno nevjerovati u činjenice i daleko dogurati....
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#137 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

S4mpion wrote: 06/07/2021 13:37
broj dva wrote: 01/07/2021 22:05

Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Sve što si naveo eliminiše vjeru u potpunosti, šta imaš vjerovat' u nešto što je dokazano? Činjenica je činjenica, nemaš u nju šta vjerovat'.
I šta bi bilo bolje, da je bog činjenica ili da se u njega vjeruje?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#138 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by S4mpion »

Hakiz wrote: 06/07/2021 16:23
S4mpion wrote: 06/07/2021 13:37

Sve što si naveo eliminiše vjeru u potpunosti, šta imaš vjerovat' u nešto što je dokazano? Činjenica je činjenica, nemaš u nju šta vjerovat'.
I šta bi bilo bolje, da je bog činjenica ili da se u njega vjeruje?
Ne bih znao.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#139 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by belfy »

RagibUzoriti wrote: 03/07/2021 12:54
broj dva wrote: 03/07/2021 11:20
Zahvaljujući HVOu znam mnogo toga o norveškoj i njihovom krišanstvu, nauči se tokom ovih skoro 30 godina u Norge. Jesi znao da imaju žene biskope, gay i lezbejke svećenile i gay brakovi se sklapaju u (nekim) crkvama ? Da imaju veliki postotak nevjernika ? Tako da "sve im diraj sam nr kršćanstvo" baš i ne stoji. I imaju slobodu vjere i nevjere tako da taj budista nikada neće iskusiti diskriminaciju u recimo natječaju za posao ili slobodi upražavnja svoje vjere ? Baš kao i norveški vikani, pagani, muslimani, hindui, šici...koji će dosuše iskusiti malo više diskriminacije od norveškog budiste ali to je već dobre stare predrasude i rasizam koji postoji u svakom društvu i to je neka druga priča o Muhamedu iz Bagdada i Eriku iz Osla...
Ili nisi shvatio moje pisanje ili...
Kod njih ti je bitno da kazes da si krscanin. To sto si gey i vjencas se u crkvi je skroz ok i kul. To sto dvojica muskaraca usvoje dijete iz Azije i jedan je mama drugi je tata i odvedu to isto dijete na konfirmasjon u crkvu je sasvim ok.
Kolega mi sa posla gey, vjencao se u crkvi, djete pricesceno u crkvi. I sve je ok. Bitno je da je krscanin.

Kao muslimana te ili prihvate ili ne prihvate. U velikom slucaju te ne gotive ali mudro sute i ponekad očepe pa otkriju polozaj.
Cuo si za slucaj pokrivene pakistanke sto nije dobila posao jer se nije rukovala na intervju sa sefom?
kazes da zivis sa jednom takvom. jesi joj rekao da si musliman i da li se vec otcepila i otkrila svoj polozaj?
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#140 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by ja71 »

"Koga Allah uputi na Pravi Put, niko ga ne može odstraniti od toga, a onoga koga Allah ostavi u zabludi, niko ga ne može uputiti na Pravi Put."

Je li ovo ajet iz Kur'ana ?

Sjecam se da sam bio dijete kad sam prvi put cuo na dzumi kako ovo hodza poslije hudbe (ili ce ipak biti prije) izgovara.
I odmah me to zamislilo.

Da li je pod nasom kontrolom da li cemo (i sta cemo) vjerovati.
Ali ono istinski iz dna duse vjeruje, ne samo sta cemo pred drugim ljudima tvrditi.
Ili je to ipak unaprijed predodredjeno ?

Ako je ovo drugo, a tako glasi u ajetu, gdje je onda smisao kazne za "nevjerovanje" ?
Jasno je da strah od kazne moze covjeka natjerati da javno kazu da je vjernik.
Ali da li moze promijeniti ono sto covjek istinski iz dna duse vjeruje ?

Tada, kada sam bio dijete mislio sam da sam jos mlad i da cu to vremenom shvatiti.
Jer kako je moguce da toliki ljudi oko mene to drugacije shvataju.
Sada mi se blizi 50-ta (a treba zivjeti i pjevati) ja i dalje ne shvatam.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#141 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

ja71 wrote: 06/07/2021 19:48 "Koga Allah uputi na Pravi Put, niko ga ne može odstraniti od toga, a onoga koga Allah ostavi u zabludi, niko ga ne može uputiti na Pravi Put."

Je li ovo ajet iz Kur'ana ?

Sjecam se da sam bio dijete kad sam prvi put cuo na dzumi kako ovo hodza poslije hudbe (ili ce ipak biti prije) izgovara.
I odmah me to zamislilo.

Da li je pod nasom kontrolom da li cemo (i sta cemo) vjerovati.
Ali ono istinski iz dna duse vjeruje, ne samo sta cemo pred drugim ljudima tvrditi.
Ili je to ipak unaprijed predodredjeno ?

Ako je ovo drugo, a tako glasi u ajetu, gdje je onda smisao kazne za "nevjerovanje" ?
Jasno je da strah od kazne moze covjeka natjerati da javno kazu da je vjernik.
Ali da li moze promijeniti ono sto covjek istinski iz dna duse vjeruje ?

Tada, kada sam bio dijete mislio sam da sam jos mlad i da cu to vremenom shvatiti.
Jer kako je moguce da toliki ljudi oko mene to drugacije shvataju.
Sada mi se blizi 50-ta (a treba zivjeti i pjevati) ja i dalje ne shvatam.
A onda se usude šupljiti o slobodnoj volji.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#142 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Ludzak »

Ne postoji slobodna volja u religiji. Religija je sekta satkana od zakona i skupa pravila. I nema tu nekog prostora za manipulaciju.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#143 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Dope_Man »

ja71 wrote: 06/07/2021 19:48 "Koga Allah uputi na Pravi Put, niko ga ne može odstraniti od toga, a onoga koga Allah ostavi u zabludi, niko ga ne može uputiti na Pravi Put."

Je li ovo ajet iz Kur'ana ?

Sjecam se da sam bio dijete kad sam prvi put cuo na dzumi kako ovo hodza poslije hudbe (ili ce ipak biti prije) izgovara.
I odmah me to zamislilo.

Da li je pod nasom kontrolom da li cemo (i sta cemo) vjerovati.
Ali ono istinski iz dna duse vjeruje, ne samo sta cemo pred drugim ljudima tvrditi.
Ili je to ipak unaprijed predodredjeno ?

Ako je ovo drugo, a tako glasi u ajetu, gdje je onda smisao kazne za "nevjerovanje" ?
Jasno je da strah od kazne moze covjeka natjerati da javno kazu da je vjernik.
Ali da li moze promijeniti ono sto covjek istinski iz dna duse vjeruje ?

Tada, kada sam bio dijete mislio sam da sam jos mlad i da cu to vremenom shvatiti.
Jer kako je moguce da toliki ljudi oko mene to drugacije shvataju.
Sada mi se blizi 50-ta (a treba zivjeti i pjevati) ja i dalje ne shvatam.
Shvatio si ti to jos tad bas tako kako jeste.
Pisali su ljudi sta su htjeli i kako su htjeli, ovisno od trenutka. Negdje je sve na tebi, negdje se o svemu brine neko drugi... ovisno od govora kojim danas treba motivisati ljude da se bore za carstvo koje stvaras.
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#144 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by hipija »

ja71 wrote: 06/07/2021 19:48 "Koga Allah uputi na Pravi Put, niko ga ne može odstraniti od toga, a onoga koga Allah ostavi u zabludi, niko ga ne može uputiti na Pravi Put."

Je li ovo ajet iz Kur'ana ?

Sjecam se da sam bio dijete kad sam prvi put cuo na dzumi kako ovo hodza poslije hudbe (ili ce ipak biti prije) izgovara.
I odmah me to zamislilo.

Da li je pod nasom kontrolom da li cemo (i sta cemo) vjerovati.
Ali ono istinski iz dna duse vjeruje, ne samo sta cemo pred drugim ljudima tvrditi.
Ili je to ipak unaprijed predodredjeno ?

Ako je ovo drugo, a tako glasi u ajetu, gdje je onda smisao kazne za "nevjerovanje" ?
Jasno je da strah od kazne moze covjeka natjerati da javno kazu da je vjernik.
Ali da li moze promijeniti ono sto covjek istinski iz dna duse vjeruje ?

Tada, kada sam bio dijete mislio sam da sam jos mlad i da cu to vremenom shvatiti.
Jer kako je moguce da toliki ljudi oko mene to drugacije shvataju.
Sada mi se blizi 50-ta (a treba zivjeti i pjevati) ja i dalje ne shvatam.
Ljude često zbunjuje kader odnosno-Božije određenje kao jedan od 6 temelja islamskog vjerovanja. Puno ih ovako rezonuju: Ako je Allah dž.š. već unaprijed sve odredio šta će se desiti, onda je odredio i da ja budem nevjernik i da ne spoznam istinu, ili da budem narkoman, da počinim samoubistvo, pa zašto će me onda kažnjavati ako je već unaprijed odredio da ću biti nevjernik.

Ovakvo rezonovanje je u startu pogrešno a evo i zašto. Zbunjuje naravno, tretman slobodne volje u islamu, ima li je, je li neograničena, djelimična ili je nema nikako, već su naši postupci unaprijed "programirani" od Allaha ,a mi smo samo puki izvršioci.

Kad je riječ o našim postupcima, tu imamo apsolutno slobodnu volju, jer još jedanput ponavljam, ne bi imalo smisla kažnjavanje ljude zbog postupaka koji su nam unaprijed predodređeni. To praktično znači da ja biram hoću li jesti, spavati, čitati ili ubiti nekoga ili sebe i tu niko ne upravlja mojim voljom. Allah dž.š. je ostavio ljudima slobodu i izbor da sami izaberu matricu svog ponašanja, ali im je ujedno poslao upozorenje da svako ponašanje proizvodi određene konsekvence, djelimično na ovom a uglavnom na ahiretu kroz nagrađivanje i kažnjavanje. Kada bi vjerovali da su ljudski postupci već unaprijed određeni, onda ne bi imalo smisla ni kažnjavanje, ono ahiretsko, Karadžića i Mladića, jer je po toj logici Allah dž.š., unaprijed odredio da njih dvojica budu kreatori strašnih zločina, pa zašto ih onda pozivati na odgovornost i kažnjavati ih.

Dakle mi u našim postupcima imamo slobodnu volju, pa tako možemo i psovati Allaha, džamiju, ukrasti, prevariti, ubiti, biti dobri, iskreni...Allah bi naravno mogao intervenisati kada ga psujemo, ili rušimo džamije ali On to ne čini iz prostog razloga, zato što će nas pozvati na odgovornost kada za to dođe vrijeme i tarifirati svaki naš postupak. Ono na što ne možemo uticati niti ćemo biti odgovorni jeste recimo naša visina, pol, roditelji, mjesto rođenja, jer tu nemamo nikakvog izbora.

Uglavnom da ne idem daleko u širinu jer je tema kadera-određenja u islamu vrlo kompleksna, pa da konstatujemo slijedeće: Allah nije odredio ubici da bude ubica, niti narkomanu da bude narkoman, ali je to sadržano u Njegovom znanju budući da on poznaje prirodu svakog čovjeka, kao što bih recimo ja unaprijed znao da bi moj sin kupio Iphone 12 ako bih mu dao 2000 KM da sebi kupi mobitel. Znači Allah nije odredio da će neko biti ubica, već samo zna da će to on vremenom postati.

Što se tiće ajeta o uputi i ostavljanju u zabludi, njega treba shvatiti ovako:Ako pažljivo isčitavaš, proučavaš jeru , tražiš istinu i uputu od Stvoritelja, pa za očekivati je da pronađeš istinu ako se obratiš za pomoć Stvoritelju. Ovdje je dakle veliki akcenat na trudu i iskrenom traganju svakog pojedinca. Dakle, teško će ti se istina otkriti dok si pasivan i zaokupiran dijametralno drugačijim sadržajima od onih koji vode ka traganju za smislom života na ovom svijetu.

Ako pak s druge strane, budeš zadojen neznanjem, uskogrudnošću i predrasudama i ne pokreneš se iz stanja letargije i pasivnosti i na sve što je vezano za islam gledaš negativno, po defaultu ne tražiš uputu i nije ni za očekivati da u tom svjesnom lutanju i bježanju od islama izađeš iz zablude i budeš izveden na pravi put intervencijom Allaha dž.š. Poenta je dakle u slijedećem. Ako ne tragaš za Allahom i bježiš od Njega, pa neće ni On učiniti ništa u tom pogledu,ako ti to već ne želiš.

Imaš recimo dobar primjer iz života Musa a.s., kada je štapom razdvojio more, čemu su svjedoci bili stotine hiljada Jevreja, ali su neki i pored nadnaravnog djela sumnjali u viđeno, pa čak i kada im je hrana spuštana s neba u pustinju i budući da im sve to nije bilo dovoljno da ih učvrsti u vjeri, onda se i na takve odnosi dio ajeta:"...a onoga koga Allah ostavi u zabludi, niko ga ne može uputiti na Pravi Put", tj. ako od drveća ne vidiš šumu, nema ti spasa bato.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#145 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

To šta ti reče ukida jedan atribut boga, da je sve njegova volja.

Pa sad, ili je sve njegova volja ili ima slobodna volja, oboje ne može.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#146 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hajvan »

Biti nevjernik
Biti narkoman
Nesto kao u istoj moralnoj ravni, sta li?

A
Biti vjernik je
biti narkoman
Ili kockar barem
sustinski
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#147 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by hipija »

Kako razumjeti sintagmu Allahova volja?

Sloboda volje postoji a razumijevanje Allahove volje nije u tome da on opravdava i želi da se dese zločini, ali omogućava ljudima da se tako ponašaju i neće ih spriječiti u njihovoj lošoj nakani, iako će ih za to kazniti sigurno na drugom a možda i na ovom svijetu.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#148 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by ja71 »

hipija wrote: 07/07/2021 12:25 Ako ne tragaš za Allahom i bježiš od Njega, pa neće ni On učiniti ništa u tom pogledu,ako ti to već ne želiš.
Samo da skrenem paznju da je ovo tumacenje u suprotnosti sa onim gore ajetom
Last edited by ja71 on 07/07/2021 12:47, edited 1 time in total.
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#149 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by hipija »

ja71 wrote: 07/07/2021 12:43
hipija wrote: 07/07/2021 12:25 Ako ne tragaš za Allahom i bježiš od Njega, pa neće ni On učiniti ništa u tom pogledu,ako ti to već ne želiš.
Samo da skrenem paznju da je ovo "tumacenje" u suprotnosti sa onim gore ajetom
Zašto bi bilo u suprotnosti?
Recimo da je ajet rezultat uspješnog traganja za istinom odnosno okretanje lica i odustajanje od traganja u drugom dijelu ajeta.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#150 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

hipija wrote: 07/07/2021 12:41 Kako razumjeti sintagmu Allahova volja?

Sloboda volje postoji a razumijevanje Allahove volje nije u tome da on opravdava i želi da se dese zločini, ali omogućava ljudima da se tako ponašaju i neće ih spriječiti u njihovoj lošoj nakani, iako će ih za to kazniti sigurno na drugom a možda i na ovom svijetu.
Ljudi su takvi kakvi su njegovom voljom. Sve šta ljudi odluče slobodnom voljom je posljedica njegove volje. Ne može niko koristeći slobodnu volju zaključiti i uraditi nešto šta je u suprotnosti sa božijom voljom.

Ergo, slobodna volja ne postoji ako postoji abrahamski bog.
Post Reply