Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#451 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Velkoski »

Image

NEĆU da kupujem domaći škart. Kada DOMAĆI počnu brinuti o kvalitetu onda možda budem i kupovao!
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#452 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by DaShip »

Velkoski wrote:
NEĆU da kupujem domaći škart. Kada DOMAĆI počnu brinuti o kvalitetu onda možda budem i kupovao!
Isto je i sa svim ostalim čajevima.Neću da imenujem ali...Plantago, a vjerovatno Franch i Podravka
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4483
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#453 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by VladaFBiH »

Velkoski wrote:Image

NEĆU da kupujem domaći škart. Kada DOMAĆI počnu brinuti o kvalitetu onda možda budem i kupovao!
ista je priča bila i u Hrvatskoj prije par godina https://www.24sata.hr/potrosac/bezvocni ... ama-324143
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4483
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#454 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by VladaFBiH »

OldMayor wrote:Ma najgore sto ti vise nista ne mozes znati.

Djaba barkod 387, kad je tamo negdje sitnim slovima ispisano Porijeklo: Turska, Brazil, Kina, itd

Aj shvatam da nesta moras uvoziti, jbg ne mozes sve proizvoditi. Ali kad kupim kospice od Eurokompanija i vidim porijeklo turska, dodje mi da se roknem. I to je jel domace. Uvezo kospice iz turske, kesice isto boga pitaj iz kine, ljepila sto ih lijepi isto vjerovatno iz kine, i tu je jedino marza i struja koja je potrosena da se to zapakuje domaca.

Mislim, kako se uopste sta klasifikuje kao domace. Jer eto npr te kospice ni po cemu nisu domace, a imaju 387 barkod.
bar kod ne znači apsolutno ništa (pogledaj ko ga i kako izdaje) - zemlja porijekla je ono što treba da se gleda
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#455 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by seldzuk »

VladaFBiH wrote:
OldMayor wrote:Ma najgore sto ti vise nista ne mozes znati.

Djaba barkod 387, kad je tamo negdje sitnim slovima ispisano Porijeklo: Turska, Brazil, Kina, itd

Aj shvatam da nesta moras uvoziti, jbg ne mozes sve proizvoditi. Ali kad kupim kospice od Eurokompanija i vidim porijeklo turska, dodje mi da se roknem. I to je jel domace. Uvezo kospice iz turske, kesice isto boga pitaj iz kine, ljepila sto ih lijepi isto vjerovatno iz kine, i tu je jedino marza i struja koja je potrosena da se to zapakuje domaca.

Mislim, kako se uopste sta klasifikuje kao domace. Jer eto npr te kospice ni po cemu nisu domace, a imaju 387 barkod.
bar kod ne znači apsolutno ništa (pogledaj ko ga i kako izdaje) - zemlja porijekla je ono što treba da se gleda
100 posto domaći proizvod je jako teško naći na rafama. Na pijaci je vjerovatno puno lakše, ali i tu ima prepodavaca koji maslaju. Kada se kupuju neki pakovani proizvodi bolja je varijanta uzeti ono što je pakovano u BiH. Opet je tu domaći kapital, mašine, radnici koji rade na pakovanju. Firme za pakovanje imaju i flekso-štampu i repromaterijal. To se sigurno ne uvozi iz Kine. Bolje je kupiti takav proizvod jer će više ljudi zaraditi svoju platu u BiH nego npr. Frankov - zaradili bi samo oni koji rade distribuciju. Kome se ne sviđa Setijev čaj npr. može kupiti naveliko brusnice, ali pitanje je odakle je i ta brusnica. Kilo brusnice je oko 20 maraka. Kada napravi čaj, biće svjetliji nego čaj od šipurka. Meni npr. ovaj sastav nije problem. Hibiskus je zdrav, šipurak takođe.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#456 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by drndalo »

seldzuk wrote:
VladaFBiH wrote:
OldMayor wrote:Ma najgore sto ti vise nista ne mozes znati.

Djaba barkod 387, kad je tamo negdje sitnim slovima ispisano Porijeklo: Turska, Brazil, Kina, itd

Aj shvatam da nesta moras uvoziti, jbg ne mozes sve proizvoditi. Ali kad kupim kospice od Eurokompanija i vidim porijeklo turska, dodje mi da se roknem. I to je jel domace. Uvezo kospice iz turske, kesice isto boga pitaj iz kine, ljepila sto ih lijepi isto vjerovatno iz kine, i tu je jedino marza i struja koja je potrosena da se to zapakuje domaca.

Mislim, kako se uopste sta klasifikuje kao domace. Jer eto npr te kospice ni po cemu nisu domace, a imaju 387 barkod.
bar kod ne znači apsolutno ništa (pogledaj ko ga i kako izdaje) - zemlja porijekla je ono što treba da se gleda
100 posto domaći proizvod je jako teško naći na rafama. Na pijaci je vjerovatno puno lakše, ali i tu ima prepodavaca koji maslaju. Kada se kupuju neki pakovani proizvodi bolja je varijanta uzeti ono što je pakovano u BiH. Opet je tu domaći kapital, mašine, radnici koji rade na pakovanju. Firme za pakovanje imaju i flekso-štampu i repromaterijal. To se sigurno ne uvozi iz Kine. Bolje je kupiti takav proizvod jer će više ljudi zaraditi svoju platu u BiH nego npr. Frankov - zaradili bi samo oni koji rade distribuciju. Kome se ne sviđa Setijev čaj npr. može kupiti naveliko brusnice, ali pitanje je odakle je i ta brusnica. Kilo brusnice je oko 20 maraka. Kada napravi čaj, biće svjetliji nego čaj od šipurka. Meni npr. ovaj sastav nije problem. Hibiskus je zdrav, šipurak takođe.
Sve OK, ali onda neka ga ne prodaje kao Brusnicu !

Nego: Hibiskus&Sipurak&Cimet&Jabuka&Brusnica, 5 u 1...
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#457 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by AkumAone »

Bonito caj od brusnice ima 30% brusnice i nije skup.
Image
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#458 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by male_okice »

Velkoski wrote:Image

NEĆU da kupujem domaći škart. Kada DOMAĆI počnu brinuti o kvalitetu onda možda budem i kupovao!
sto se tice konkretno brusnice, uveliko se zna da 99% cajeva na trzistu imaju vrlo mali postotak brusnice u sebi, iako se regularno prodaju pod brusnicu i to nije samo nas proizvodjac niti je samo kod nas. eh sad zasto je zakonski dozvoljeno takvo sto ne znam, ali ako hoces caj za odredjene probleme onda se zna da odes u apoteku i kupis caj u rinfuzi...npr tako ta ista brusnica kosta 10 KM, pakovana u papirnu vrecicu i onda lagano ide kasika te mjesavine caja prelije sevrucom vodom procijedi i pij.
ne znam realno gledano sta ljudi ocekuju da ce dobiti za 2 KM? brusnicu koja se uveze iz juzne amerike sigurno ne.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#459 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Thorgerson »

Velkoski wrote:Image

NEĆU da kupujem domaći škart. Kada DOMAĆI počnu brinuti o kvalitetu onda možda budem i kupovao!
Ovo nije karakteristicno samo za domace proizvode.
Ista situacija je i sa frankom, i onim nekim engleskim markama itd. Pise Brusnica - procitas 3 do 10% brusnice.

Ima ih naravno i sa vise postotka, ali caj brusnica u filter vrecicimaa 100% nema ga, barem ga ja nisam vidio. Ja sam vrecicu u oko ti moze stati placao 6 KM. Cista brusnica znaci nema nikakvih dodataka, nicega. Znaci nema nikakve logike da ti mozes za 2 KM dobiti vise od toga.

Shvatam ja poentu teksta, ali danas se kupac mora paziti, mora citati i informisati se. Barem je to lako.

Ja sam davno prestao kupovati ove filter cajeve, upravo zbog ovoga. U onu filter vrecicu moze ti natrpati cega hoces. Lafo cimet jabuka caj, cimeta ima ajd, jebo cimet, malo ga stavis zamirise, jabuke s glave nema, isto kao i s brusnicom. Ali zato ima hrpa drugih sastojaka koji nemaju veze sa jabukom. Sipurak napravis to crveno jbt ko vino. Ko god je pio pravi caj od sipurka, nema jebene sanse da moze biti tako crven od jednog kuhanja. Znaci smece sa aditivima, bojama itd.

Ja pokusavam da pijem samo domace. Zato se ne treba preseravati. Ako ti bas nije propisana brusnica, pij brate mentu, pij sipurak, majcinu dusicu itd. Imas na pijacama kupis sebi u onim vrecicama za 10 KM moze ti bit dvije godine. Em domace, em zdravije 10 puta nego ova filter sranja.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#460 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Velkoski »

ma ovaj čaj je samo primjer, generalno se kupujmo domaće kampanja svodi na neku "patetiku", ilitiga da trebamo pomoći "domaćim" samo zato jer su domaći.

kupujmo kvalitet u svakom segmentu, to je nekako bolji moto.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#461 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Jara »

Možda već ima ovdje, ne upratih sve, elem, ima i gore: danas čitam u granapu sastav Franckovog čaja "brusnica" - 0,5% brusnica! :-)
Nego, BTW, Nenad Veličković napiisa toliko sjajnih tekstova, a niti jedan ne izazva toliku frku kao ovaj o čaju! :-) :bih:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#462 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by decembar2017 »

Velkoski wrote:ma ovaj čaj je samo primjer, generalno se kupujmo domaće kampanja svodi na neku "patetiku", ilitiga da trebamo pomoći "domaćim" samo zato jer su domaći.

kupujmo kvalitet u svakom segmentu, to je nekako bolji moto.
Tu "patetiku " nisu izmislili u Bosni vec je to praksa u citavom svijetu da se potencira da se kupuju domaci proizvodi ne zato jer je pateticno vec zato sto je bolje za drzavu i sve one koje zive u njoj, od radnika, penzionera, studenata, djece, jer svi imaju vise koristi kad se kupi nesto sto je proizvedeno u drzavi.

Ovdje pricamo o proizvodima koji su slicni u kvaliteti ili cijeni ,kao sto je npr ovaj caj sto se spominje, voda, sokovi i sl. Niko ne moze reci da je uvozna voda kvalitetnija od domace a uvozi se na stotine milion KM svake godine ili ovaj caj jer su ti nekoliko puta do sada pokazali da uvozni nije kvalitetniji od domaceg samo zato jer je uvozni.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#463 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by swanfilter »

Slucajno dosao do Klasovih cajnih kolutica, 800g. Najsocniji kolutici ever i sve pohvale. Do sada sto sam ih probao, razređivac moras koristiti da prođu kroz grlo. Klasovi ne traze nit caja ... :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#464 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by drndalo »

Znaci ovi su ubacili razrjedjivac u recepturu...? :mrgreen:
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#465 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Mike Ross »

Kad smo kod cajeva, ovo su najbolji domaci cajevi.

http://www.maxivita.ba/bs/cajevi/
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#466 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by shape of despair »

Kupio sad ajran od milkosa, kad unutra obično kislo mlijeko :lol: :roll: :-)
Pisao sam im mail al neće se javit sigurno. I onda reci kupuj domaće, milkos je jos ko i dobar
User avatar
konektovan
Posts: 40644
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#467 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by konektovan »

shape of despair wrote: 17/07/2020 12:31 Kupio sad ajran od milkosa, kad unutra obično kislo mlijeko :lol: :roll: :-)
Pisao sam im mail al neće se javit sigurno. I onda reci kupuj domaće, milkos je jos ko i dobar
Milkos cesto oscilira u kvalitetu mlijeka....ppsebno sa ajranom
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#468 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Bloo »

Mike Ross wrote: 23/02/2018 10:24 Kad smo kod cajeva, ovo su najbolji domaci cajevi.

http://www.maxivita.ba/bs/cajevi/
I Galas rinfuzni u apoteci su vrh
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#469 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by shape of despair »

konektovan wrote: 17/07/2020 14:48
shape of despair wrote: 17/07/2020 12:31 Kupio sad ajran od milkosa, kad unutra obično kislo mlijeko :lol: :roll: :-)
Pisao sam im mail al neće se javit sigurno. I onda reci kupuj domaće, milkos je jos ko i dobar
Milkos cesto oscilira u kvalitetu mlijeka....ppsebno sa ajranom
Jednom sam kupio ajran i bio je preslan, mozda 4-5 puta slaniji nego obično. Al popio sam, jedva :lol:
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#470 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Naslovnica »

Kupio neki dan, bljak!
Ni na šta ne liči, fakat se pitam šta su imali na umu kada su pravili ovaj namaz, da li ga je iko probao?!
Image
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#471 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by drndalo »

Imali su na umu da podjone dizajn ABCa, i to je ocito bio prioritet...

Nisam ga probao, ali zamalo... Prije par sedmica zamalo da ga greskom kupim jer je bio odmah pored ABCa...
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#472 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Naslovnica »

drndalo wrote: 22/07/2020 15:55 Imali su na umu da podjone dizajn ABCa, i to je ocito bio prioritet...

Nisam ga probao, ali zamalo... Prije par sedmica zamalo da ga greskom kupim jer je bio odmah pored ABCa...
Kupi i probaj, da ne bude da ja nešto ovo-ono, a i možda tebi bude ok.
Ako im je cilj da pođone ABC, izgleda da im bolje ide dizajn nego konkretan sadržaj.
Ono ne da nije slično abeceu, nego je baš loše.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#473 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by drndalo »

Naslovnica wrote: 22/07/2020 16:28
drndalo wrote: 22/07/2020 15:55 Imali su na umu da podjone dizajn ABCa, i to je ocito bio prioritet...

Nisam ga probao, ali zamalo... Prije par sedmica zamalo da ga greskom kupim jer je bio odmah pored ABCa...
Kupi i probaj, da ne bude da ja nešto ovo-ono, a i možda tebi bude ok.
Ako im je cilj da pođone ABC, izgleda da im bolje ide dizajn nego konkretan sadržaj.
Ono ne da nije slično abeceu, nego je baš loše.
Hvala, necu ni probati. Prije svega jer me ovakvo igranje sa dizajnom nervira i vrijedja kao kupca... “Kupice ovce” je poruka koju ja iscitavam iz ovoga svega.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#474 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by nivla »

pa sta ocekujete od “mlijecnog” proizvoda punog biljne masti, cijena sve govori, ja vidio reklamu i otisao da kupim, procitam sastav tamo vise uranijuma nego mlijeka u sastavu i odustanem
sto se tice milkos maslaca ima karakteristican smek, jestivo ali daleko od dobrog, kad pojedem, a sad se malo veca kolicina stavlja u hranu da se brze potrosi, ide opet meggle koji ne smrdi
meggle BiH je imao dobar maslac koji je hose komerc prodavao pod bony brandom ali izgleda da taj maslac ide za izvoz jer hose sad pakuje neki njemacki i prodaje pod svoj( u kojem se osjeti dodatak margarina ili nekog ulja repice)
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#475 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Naslovnica »

nivla wrote: 22/07/2020 17:51 pa sta ocekujete od “mlijecnog” proizvoda punog biljne masti, cijena sve govori, ja vidio reklamu i otisao da kupim, procitam sastav tamo vise uranijuma nego mlijeka u sastavu i odustanem
sto se tice milkos maslaca ima karakteristican smek, jestivo ali daleko od dobrog, kad pojedem, a sad se malo veca kolicina stavlja u hranu da se brze potrosi, ide opet meggle koji ne smrdi
meggle BiH je imao dobar maslac koji je hose komerc prodavao pod bony brandom ali izgleda da taj maslac ide za izvoz jer hose sad pakuje neki njemacki i prodaje pod svoj( u kojem se osjeti dodatak margarina ili nekog ulja repice)
Nisam uopste citao sastav, nego kupio cisto iz radoznalost. Bacio sam ga, nikome se ne svidja. Bljak.
Kupio onaj President puter za mazanje, opet cisto da probam, vise me podsjeca na margarin nego na puter.
Ostajem uz Megle mazivi, nemam nekih primjedbi.
Post Reply