Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#401 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kox »

Eniac wrote:
Baby Jane wrote:Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Uvijek se trudim da kupim domace, od kesa za smece preko sira i mlijeka do tehnike....nisam do sada vidjela taj los kvalitet o kojima svi pricaju.

Radije cu platiti skuplje, a da je domaci proizvod jer iz prve ruke znam koliko je tesko nasim privrednicima opstati na nasem trzistu, i koliki su troskovi proizvodnje i opcenito poslovanja.
Pa, probao sam nekoliko Bira proizvoda. Hvala, ne.
Koliko mi je poznato Bira proizvodi samo frižidere, ostalo je uvoz iz Kine (i piše proizvedeno u Kini).
User avatar
drndalo
Posts: 22790
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#402 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by drndalo »

Dobro me podsjeti, neki dan uspjesno bacih 80 lit. Bira bojler nakon 4 godine koristenja, propisao kazan sa strane, na skidanju ispade cijev za vrucu vodu iz lezista, uzmem je u ruku, trula kao gorgonzola sir... Moj dinar ce vise vidjeti samo na TVu...
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#403 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

kox wrote:
Eniac wrote:
Baby Jane wrote:Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Uvijek se trudim da kupim domace, od kesa za smece preko sira i mlijeka do tehnike....nisam do sada vidjela taj los kvalitet o kojima svi pricaju.

Radije cu platiti skuplje, a da je domaci proizvod jer iz prve ruke znam koliko je tesko nasim privrednicima opstati na nasem trzistu, i koliki su troskovi proizvodnje i opcenito poslovanja.
Pa, probao sam nekoliko Bira proizvoda. Hvala, ne.
Koliko mi je poznato Bira proizvodi samo frižidere, ostalo je uvoz iz Kine (i piše proizvedeno u Kini).
Svi proizvode u Kini. Kineski radnik moze biti "natjeran" da napravi to sta pravi dobro ili lose. Tako da i Bira i Gorenje i Sony prave u Kini, a opet imaju razlicit kvalitet. Naravno, i cijenu. Ali to sto se nesto pravi u Kini njije ni razlog ni opravdanje za los kvalitet.

Prije ce biti da Bira ne proizvodi nista (osim, mozda, frizidera), nego kupi proizvode koje u nekoj garazi u Kini ili na nekom brodu od Sangaja do Roterdama ili Rijeke, prave kineski robovi i onda samo nalijepi ime. Ali, onda to nije domaca proizvodnja. Medjutim, stoji ime domace firme na tom proizvodu, ja ga kupim, vidim da ne valja i kazem da je taj proizvodjac los. I vise od njega ne kupujem. Ne interesuju me ostale stvari, zasto i kako je do toga doslo, ja se uvjerio da taj proizvodjac ima lose proizvode i tu je za mene pocetak i kraj.

Ne mozes imati jeftin a dobar proizvod. Ali mozes imati dobar i pristupacan proizvod. Neko spomenu cokolade. Pa, evo primjer. Ja cesto kupim one Rumunske cokolade, Anidor. Meni su odlicne, kostaju 2 KM. A ima i nasa Mak Zara, isto mi nije losa, po cijeni od 4 KM. Pa, da je Mak Zara cokolada 2,5 KM, kupio bih nju. Ali da dajem 100% visu cijenu, samo zato sto je nas, zao mi je. Nije toliko bolji koliko je skuplji.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#404 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

Eniac wrote:
Ne mozes imati jeftin a dobar proizvod. Ali mozes imati dobar i pristupacan proizvod. Neko spomenu cokolade. Pa, evo primjer. Ja cesto kupim one Rumunske cokolade, Anidor. Meni su odlicne, kostaju 2 KM. A ima i nasa Mak Zara, isto mi nije losa, po cijeni od 4 KM. Pa, da je Mak Zara cokolada 2,5 KM, kupio bih nju. Ali da dajem 100% visu cijenu, samo zato sto je nas, zao mi je. Nije toliko bolji koliko je skuplji.

na osnovu ovog da se zakljuciti d pojma nemaš… jbg, sam sebe diskredituješ….
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#405 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

Hajvan wrote:
Eniac wrote:
Ne mozes imati jeftin a dobar proizvod. Ali mozes imati dobar i pristupacan proizvod. Neko spomenu cokolade. Pa, evo primjer. Ja cesto kupim one Rumunske cokolade, Anidor. Meni su odlicne, kostaju 2 KM. A ima i nasa Mak Zara, isto mi nije losa, po cijeni od 4 KM. Pa, da je Mak Zara cokolada 2,5 KM, kupio bih nju. Ali da dajem 100% visu cijenu, samo zato sto je nas, zao mi je. Nije toliko bolji koliko je skuplji.

na osnovu ovog da se zakljuciti d pojma nemaš… jbg, sam sebe diskredituješ….
?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#406 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

sorry, moja greška…

otišao sam na drugi brand totalno pogrešno misleći da nisu u istom cijenovnom razredu ova dva branda - a jesu… tamne čokolade s velikim udjelom kakaa u sebi.

upravu si…

no, uvijek se poteže pitanje (barem se ja pitam) kako nešto vrlo sličnih sirovinskih sastava može biti tako cijenovno različito!?

nešto tu ne štima…
mada, Mak Zara je ipak u cijenovnoj klasi iznad- tako su se nametnuli- ko hoce to kupovat, kupovat ce…

povlačim prthodni ishitreni komentar :)
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#407 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Država »

Baby Jane wrote:Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Uvijek se trudim da kupim domace, od kesa za smece preko sira i mlijeka do tehnike....nisam do sada vidjela taj los kvalitet o kojima svi pricaju.

Radije cu platiti skuplje, a da je domaci proizvod jer iz prve ruke znam koliko je tesko nasim privrednicima opstati na nasem trzistu, i koliki su troskovi proizvodnje i opcenito poslovanja.
+ 1


:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#408 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kox »

Eniac wrote:
kox wrote:
Eniac wrote:
Pa, probao sam nekoliko Bira proizvoda. Hvala, ne.
Koliko mi je poznato Bira proizvodi samo frižidere, ostalo je uvoz iz Kine (i piše proizvedeno u Kini).
Svi proizvode u Kini. Kineski radnik moze biti "natjeran" da napravi to sta pravi dobro ili lose. Tako da i Bira i Gorenje i Sony prave u Kini, a opet imaju razlicit kvalitet. Naravno, i cijenu. Ali to sto se nesto pravi u Kini njije ni razlog ni opravdanje za los kvalitet.

Prije ce biti da Bira ne proizvodi nista (osim, mozda, frizidera), nego kupi proizvode koje u nekoj garazi u Kini ili na nekom brodu od Sangaja do Roterdama ili Rijeke, prave kineski robovi i onda samo nalijepi ime. Ali, onda to nije domaca proizvodnja. Medjutim, stoji ime domace firme na tom proizvodu, ja ga kupim, vidim da ne valja i kazem da je taj proizvodjac los. I vise od njega ne kupujem. Ne interesuju me ostale stvari, zasto i kako je do toga doslo, ja se uvjerio da taj proizvodjac ima lose proizvode i tu je za mene pocetak i kraj.

Ne mozes imati jeftin a dobar proizvod. Ali mozes imati dobar i pristupacan proizvod. Neko spomenu cokolade. Pa, evo primjer. Ja cesto kupim one Rumunske cokolade, Anidor. Meni su odlicne, kostaju 2 KM. A ima i nasa Mak Zara, isto mi nije losa, po cijeni od 4 KM. Pa, da je Mak Zara cokolada 2,5 KM, kupio bih nju. Ali da dajem 100% visu cijenu, samo zato sto je nas, zao mi je. Nije toliko bolji koliko je skuplji.
Svako kupuje šta mu odgovara, ja samo napišem ono što mi je manje-više poznato o domaćim proizvodima obzirom da se trudim da ih kupujem pa sam ih vremenom prilično upoznao. Helem, Bira je mislim frižidere proizvodila kako pod svojom oznakom tako i za neke strane firme (čini mi se Zanussi ili tako nekoga) i to im je ujedno bio i najkvalitetniji proizvod i jedini zaista proizveden u BiH.
A o kvaliteti Gorenja bih mogao roman napisati, još nosim traume od njihovog šporeta koji mi je umalo došao glave pa onda i bahatog servisera :)
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#409 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

Hajvan wrote:sorry, moja greška…

otišao sam na drugi brand totalno pogrešno misleći da nisu u istom cijenovnom razredu ova dva branda - a jesu… tamne čokolade s velikim udjelom kakaa u sebi.

upravu si…

no, uvijek se poteže pitanje (barem se ja pitam) kako nešto vrlo sličnih sirovinskih sastava može biti tako cijenovno različito!?

nešto tu ne štima…
mada, Mak Zara je ipak u cijenovnoj klasi iznad- tako su se nametnuli- ko hoce to kupovat, kupovat ce…

povlačim prthodni ishitreni komentar :)
Sve je OK.

I sve stima. Cijenom se pozicioniras. Mozes ti imati isti proizvod kao i ja, ali cijenom dajes do znanja koje trziste zelis.

I to ima svoju logiku. Ima mnogo ljudi koji ce rado platiti isti proizvod po vecoj cijeni. Jedina razlika ce biti sto ce oni koji su ga platili jeftinije nositi taj proizvod kuci u obicnoj plasticnoj bijeloj kesi, a oni koji su ga platili skuplje, imace na svojoj platnenoj, eko, od recikliranih matrijala, kesi logo prodavnice izvezen zlatnom bojom.

Ali, kada imas dv uporediva proizvoda i u situaciji si da pazis na svaku marku, onda...

Kao sto neko jednom rece, moj patriotizam se zavrsava time da postujem zakone zvoje zemlje. Ostalo je sve licni interes. Ako mi je domaci proizvod jednako kvalitetan, spreman sam platiti malo vise. Ali malo vise. Ne puno vise i necu nekvalitetan proizvod cak i po niskoj cijeni.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#410 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by JohnnyS »

grmalj123 wrote:
int21 wrote:
Kad se kvalitet promjeni onda ce neki ljudi poceti kupovati domace. Nema svrhe kupovati nekvalitetno. Ako privrednici zele kupce onda neka prave kvalitetno. Na zalost, vidimo dosta primjera domaceg a loseg.

Navedi jedan primjer gdje je domaci proizvod losiji od stranog ?
Ja kupujem mlijeko i mljecne proizvode samo iz BiH (iako su cesto skuplji od stranih). Nikada nisam pomislio da ono mlijeko iz Madjarske moze biti bolje.

Meni nijedan BiH sladoled nije dobar kao što su Ledovi. I rijetko koja čokoladna slastica se može mjeriti s Ferrerovim, kao što su Rocher, Schoko bons ili Kinder bueno.

Ja sam potrošač. Nije na meni da se brinem za bosanskohercegovačke poslodavce i proizvođače, već je njihov posao da se brinu za mene. A za njih nek se brine država. Iskali smo kapitalizam, potrošačko društvo i tržišnu ekonomiju, evo nam ih... Dakle nek se oni ulizuju meni, nek se pobrinu da ja želim uzeti baš njihov proizvod pa možda i hoću...
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#411 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

JohnnyS wrote:...Ja sam potrošač. Nije na meni da se brinem za bosanskohercegovačke poslodavce i proizvođače, već je njihov posao da se brinu za mene. A za njih nek se brine država. Iskali smo kapitalizam, potrošačko društvo i tržišnu ekonomiju, evo nam ih... Dakle nek se oni ulizuju meni, nek se pobrinu da ja želim uzeti baš njihov proizvod pa možda i hoću...
Ne ide to bas tako. Jedna vrsta lokalpatriotizma je dobra stvar. Jedino sto ne treba ici na svoju stetu. Ako su proizvodi uporedivi kvaliteton i cijenom, biram domace. Ako nisu, biram ono sta mi vise odgovara bez obzira odakle je.

Ima jos nesto. Ima puno ljudi koji kupuje birajuci ne samo po kvalitetu i cijeni. Nego i po socijalnoj osjetljivosti. Ljudi ne zele da kupuju neke proizvode cak i ako im odgovorarju i cijenom i kvalitetom. Ali im se ne svidja nesto drugo kod te firme, odnos prema radnicima, odnos prema okolini i prirodi, politicki stav, drustvena angazovanost, itd.

Tako da mnogo faktora odredjuje zasto neko kupi ili ne neki proizvod. Sama prica "Kupujmo domace" naprosto nije dovoljna.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#412 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by MJAU - da »

Hajmo malo o brojkama. Neko voli ovakvu, onakvu čokoladu, to je ok. Ne živi se od čokolade.
Stvar je u tome da NE TREBA kupovati prvo uvezenu vodu. Pa zar to Hrvatska (volim ovu državu, nije stvar u nekoj negativi) ima bolju vodu od naše BiH? Zar su mliječni proizvodi, povrće, voće koje kod nas uspjeva manje kvalitetni u odnosu na druge zemlje? Zar je naša so manje kvalitetna od drugih zemalja? Zar naše drvo, kamen, gips, kreč, cement, nije isto kao u drugim zemljama?
O tome se radi ljudi. Ja nemam srca kupiti "tuđu" vodu, mlijeko, povrće, voće (osim južnog), a čokoladu imam, jer kao što sam rekla, od nje se ne živi.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#413 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by MJAU - da »

I jos nesto, sa boljim standardom je lakse ganjati i birati... Onaj ko od 500 KM plate mora hraniti familiju i placati rezije, nema luksuz biranja, on mora uzeti keks koji je jeftiniji, bilo da je iz Jelaha, Paracina, Obrovca, ili Batman-a. Nazalost to su skontali i nasi bizMismeni, pa imaju posebne pristupe trzistu koje trazi najjeftinije, proizvode jeftine i lose proizvode... Ne svi na srecu, ali trend postoji...[/quote]

Ovo stoji, takvi ne trebaju da razmišljaju o tome čije će kupiti, nego kako porodicu prehraniti.
Ali, ima nas mnogo koji radimo za veće plate, prema tome, ne treba generalizovati.
User avatar
vaučer
Posts: 9119
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#414 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by vaučer »

Stvarno nastupam maksimalno otvoreno prema domaćim proizvodima - želim da mi se svide i da ih kupujem, kad vidim neki novi uvijek probam bez obzira na uglavnom tragičnu ambalažu, osjećam se bolje s korpom punom domaćih proizvoda, ali ruku na srce malo ih se dokazalo kao vrijedni novca. Stvari koje gotovo uvijek kupujem domaće su džem, med, jogurti, mlijeko, pavlake, mladi sirevi i većina sireva uglavnom, mineralna voda (običnu uglavnom ne kupujem), vino, salate, kiseli krastavci, paprike i slično, poneke tjestenine, tuzlansku sol, piletina, suho voće, poneki keksi i to je više manje to što se tiče svakodnevne kupovine. Kupujem i 'domaću' tursku kavu kad je se zaželim piti kao i ponekad određene suhomesnate proizvode (Pavić su ok). Tanki smo s proizvodnjom i gotovo - o marketingu da ne govorim - uglavnom nam je amputirana želja za dizajniranjem proizvoda, ali može se naći ispod loše vanjštine izuzetnih proizvoda za poštenu cijenu, samo u relativno uskom spektru.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#415 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by MJAU - da »

vaučer wrote:Stvarno nastupam maksimalno otvoreno prema domaćim proizvodima - želim da mi se svide i da ih kupujem, kad vidim neki novi uvijek probam bez obzira na uglavnom tragičnu ambalažu, osjećam se bolje s korpom punom domaćih proizvoda, ali ruku na srce malo ih se dokazalo kao vrijedni novca. Stvari koje gotovo uvijek kupujem domaće su džem, med, jogurti, mlijeko, pavlake, mladi sirevi i većina sireva uglavnom, mineralna voda (običnu uglavnom ne kupujem), vino, salate, kiseli krastavci, paprike i slično, poneke tjestenine, tuzlansku sol, piletina, suho voće, poneki keksi i to je više manje to što se tiče svakodnevne kupovine. Kupujem i 'domaću' tursku kavu kad je se zaželim piti kao i ponekad određene suhomesnate proizvode (Pavić su ok). Tanki smo s proizvodnjom i gotovo - o marketingu da ne govorim - uglavnom nam je amputirana želja za dizajniranjem proizvoda, ali može se naći ispod loše vanjštine izuzetnih proizvoda za poštenu cijenu, samo u relativno uskom spektru.
Bravo. Pa sad marketing nam je loš, to stoji. Ali, pametan kupac zna da ispod dobre ambalaže nekad se krije smeće od proizvoda.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#416 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by MJAU - da »

MJAU - da wrote:
vaučer wrote:Stvarno nastupam maksimalno otvoreno prema domaćim proizvodima - želim da mi se svide i da ih kupujem, kad vidim neki novi uvijek probam bez obzira na uglavnom tragičnu ambalažu, osjećam se bolje s korpom punom domaćih proizvoda, ali ruku na srce malo ih se dokazalo kao vrijedni novca. Stvari koje gotovo uvijek kupujem domaće su džem, med, jogurti, mlijeko, pavlake, mladi sirevi i većina sireva uglavnom, mineralna voda (običnu uglavnom ne kupujem), vino, salate, kiseli krastavci, paprike i slično, poneke tjestenine, tuzlansku sol, piletina, suho voće, poneki keksi i to je više manje to što se tiče svakodnevne kupovine. Kupujem i 'domaću' tursku kavu kad je se zaželim piti kao i ponekad određene suhomesnate proizvode (Pavić su ok). Tanki smo s proizvodnjom i gotovo - o marketingu da ne govorim - uglavnom nam je amputirana želja za dizajniranjem proizvoda, ali može se naći ispod loše vanjštine izuzetnih proizvoda za poštenu cijenu, samo u relativno uskom spektru.
Bravo. Pa sad marketing nam je loš, to stoji. Ali, pametan kupac zna da ispod dobre ambalaže nekad se krije smeće od proizvoda.
Moram ovo podijeliti sa vama. Skoro sam bila u kinu i tražim kokice i vodu. Naše obične vode nema. I ja ljubazno pitam, imate li neku vodu koja nije uvezena. Ne mogu vam opisati pogled, stav i čuđenje djevojke koja je radila. Sreća bila neka komedija, pa se oraspoložih, ali taj pogled na takvo jednostavno pitanje nikad neću zaboraviti.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#417 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

int21 wrote:
Eniac wrote:
@mba wrote:ja se cesto volim i ponoviti, dragi moji ljudi koji zivite u bosni i hercegovini prvovi morate bezuslovno podrzati "kupujmo domace" mi iz dijaspore smo moram reci bez da se neko ljuti veci patrioti nego vi dole, ponekad kad dole zapocnem sa nekim tu temu, gleda u tebe kao da si sa marsa pao "konta sta sada ovaj pametuje matere ti doso iz dijaspore", kupovinom domaceg proizvoda se cuvaju radna mjesta i otvaraju nova sasvim logicno...ja i moji prijatelji koje poznam za vrijeme godisnjih boravaka dole, samo domace ide u korpu +387 i nista drugo, moja KM nece sigurno u komsiluk!!!

i naravno stiti se okolis, stim sto proizvod ne prelazi kilometre da bi stigao do kupca, moj moto IZ BiH ZA BiH!
Osnovni problem nekupovanja domacih proizvoda je nepovjerenje. Kada vidis korupciju na svakom koraku onda razmisljas na slijedeci nacin:

1. Proizvodjac pravi los proizvod. Ugradjuje najjeftinije i najlosije sirovine i komponente, a to znaci otrovne, lose itd, losa kontrola kvaliteta, losi uslovi garancije, izbjegavanje garancije, losa izrada, ugradnja, kvalitet, nehigijenski uslovi proizvodnje hrane, itd... I nepostovanje kupca i kod proizvodjaca i kod trgovca.
2. Drzava nema kvalitetne inspekcije. Ako inspekcija i dodje proizvodjac potplati inspektore da mu proizvod prodje.
3. Proizvodjac daje lose (male i neredovne) plate radnicima, izrabljuje radnike (radno vrijeme i odmori), ne uplacuje doprinose, izbjegava placanje poreza. Svaka povecana kupovina domaceg proizvoda znaci direktno bogacenje vlasnika kompanije, a ne vece plate radnicima, bolji radncki uslovi, veca zaposlenost i veca uplata doprinosa i poreza.

Kada se ovaj nacin razmisljanja promijeni, tada ce ljudi kupovati domace. Sam slogan "kupujmo domace" nece nista napraviti.
Kad se kvalitet promjeni onda ce neki ljudi poceti kupovati domace. Nema svrhe kupovati nekvalitetno. Ako privrednici zele kupce onda neka prave kvalitetno. Na zalost, vidimo dosta primjera domaceg a loseg.
To ti je začarani krug - kad naprave kvalitetno, naš prokleti narod kaže skupo mi, za iste pare uzmem xyz strano "bolje"...

Dok ne zaštitimo domaće poticajima od poreza na strano, ostaje začarani krug.

Skoro kupujem hercegovačko kvalitetno vino kad pored mene bračni par komentariše "...a to je bosansko, ne valja...".
Gangaš(čini mi se, bijela etiketa), Zadro Žilavka - vrhunska vina ali džaba, police preplavljene hrvatskim i slovenačkim vinima...i kako da opstanu?!?
User avatar
vaučer
Posts: 9119
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#418 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by vaučer »

MJAU - da wrote: Bravo. Pa sad marketing nam je loš, to stoji. Ali, pametan kupac zna da ispod dobre ambalaže nekad se krije smeće od proizvoda.
Istina, no to nije ni bitno u ovom slučaju.
Dizajn i marketing su u odnosu na ono što pružaju određenom proizvodu (brend, identitet, različitost) zapravo relativno jeftina ulaganja. Dovoljno je dobrih dizajn studija na području BIH, kao i kvalitetnih freelancera a da ne govorim o internet platformama gdje se može kupiti za siću solidno oblikovanje. Dakle kad vidim neku naljepnicu sklepanu u Corelu iz '98-me to mi govori da proizvođač ima manjak razumijevanja o tržištu i poslu kojim se bavi a takvih slučajeva je puno među paletom proizvoda 'Made in BIH'. Na kraju je bitan proizvod, suština, njegova ispravnost, ukus, tekstura i trajnost - ali za razviti se moramo početi više misliti i o vanjštini proizvoda - pa nekad u budućnosti lijepo upakovanim a jeftinijim proizvodima zasipati tržišta susjednih zemalja umjesto samo oni naše.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#419 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Država »

Image

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#420 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Straza »

Ovi su dobri
http://www.cornflips.ba/#

Image


No najbitnije je kupovati domace mlijecne proizvode ; mlijeko, sir itd....
Kupovati tude je ravno samoubistvu
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#421 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

Hajlac wrote:Skoro kupujem hercegovačko kvalitetno vino kad pored mene bračni par komentariše "...a to je bosansko, ne valja...".
Gangaš(čini mi se, bijela etiketa), Zadro Žilavka - vrhunska vina ali džaba, police preplavljene hrvatskim i slovenačkim vinima...i kako da opstanu?!?
Sto se vina tice. Mi u BiH imamo odlicna vina, ali, nazalost, ne mogu se kupiti u trznim centrima i slicnim prodavnicama. Sto se Sarajeva tice, moja vam je preporuka da odete u prodavnicu "Vino i delicije", nalazi se blizu muzicke akademije, i tamo cete naci nasa vrhunska vina, kojih, jednostavno, nema u drugim prodavnicama.

Za druge gradove, ne znam kakva je situacija.

Gangas i Andrija, koji se mogu naci u nasim prodavnicama su ipak malo slabija vina, ali u nuzdi mogu posluziti. Bolja vina koja se mogu naci u "obicnim" prodavnicama su Vukoje blatina i Tvrdos.

Ova ostala domaca vina, sto ih ima kupiti u "obicnim" prodavnicama, su, ipak, niza klasa.

Uvoznih vina ima svakakvih, ja sam govorio iskljucivo o domacim.

Vina su jedan od BiH proizvoda koji se mogu nositi sa svjetskim u svako doba. Ako imamo kvalitetan proizvod, to su vina.
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#422 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Krizzia »

Hajlac wrote:
int21 wrote:
Eniac wrote: Osnovni problem nekupovanja domacih proizvoda je nepovjerenje. Kada vidis korupciju na svakom koraku onda razmisljas na slijedeci nacin:

1. Proizvodjac pravi los proizvod. Ugradjuje najjeftinije i najlosije sirovine i komponente, a to znaci otrovne, lose itd, losa kontrola kvaliteta, losi uslovi garancije, izbjegavanje garancije, losa izrada, ugradnja, kvalitet, nehigijenski uslovi proizvodnje hrane, itd... I nepostovanje kupca i kod proizvodjaca i kod trgovca.
2. Drzava nema kvalitetne inspekcije. Ako inspekcija i dodje proizvodjac potplati inspektore da mu proizvod prodje.
3. Proizvodjac daje lose (male i neredovne) plate radnicima, izrabljuje radnike (radno vrijeme i odmori), ne uplacuje doprinose, izbjegava placanje poreza. Svaka povecana kupovina domaceg proizvoda znaci direktno bogacenje vlasnika kompanije, a ne vece plate radnicima, bolji radncki uslovi, veca zaposlenost i veca uplata doprinosa i poreza.

Kada se ovaj nacin razmisljanja promijeni, tada ce ljudi kupovati domace. Sam slogan "kupujmo domace" nece nista napraviti.
Kad se kvalitet promjeni onda ce neki ljudi poceti kupovati domace. Nema svrhe kupovati nekvalitetno. Ako privrednici zele kupce onda neka prave kvalitetno. Na zalost, vidimo dosta primjera domaceg a loseg.
To ti je začarani krug - kad naprave kvalitetno, naš prokleti narod kaže skupo mi, za iste pare uzmem xyz strano "bolje"...

Dok ne zaštitimo domaće poticajima od poreza na strano, ostaje začarani krug.

Skoro kupujem hercegovačko kvalitetno vino kad pored mene bračni par komentariše "...a to je bosansko, ne valja...".
Gangaš(čini mi se, bijela etiketa), Zadro Žilavka - vrhunska vina ali džaba, police preplavljene hrvatskim i slovenačkim vinima...i kako da opstanu?!?
Zadro zilavka je katasrofa :o
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#423 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

Krizzia wrote:
Hajlac wrote: To ti je začarani krug - kad naprave kvalitetno, naš prokleti narod kaže skupo mi, za iste pare uzmem xyz strano "bolje"...

Dok ne zaštitimo domaće poticajima od poreza na strano, ostaje začarani krug.

Skoro kupujem hercegovačko kvalitetno vino kad pored mene bračni par komentariše "...a to je bosansko, ne valja...".
Gangaš(čini mi se, bijela etiketa), Zadro Žilavka - vrhunska vina ali džaba, police preplavljene hrvatskim i slovenačkim vinima...i kako da opstanu?!?
Zadro zilavka je katasrofa :o
Možda ona obična ali mislio sam tj. probao sam onu skuplju(oko 20KM) s crnom naljepnicom.
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#424 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by seinfeld »

Suludo je NE kupovati domaće,
ako sami sebi ne damo šansu, niko drugi to neće učiniti!
Ako ne opravdavamo i tolerišemo neke propuste domaćih firmi kako će one postati velike?
Nevalja ambalaža, pošaljimo im mail ili sms da je mijenjaju.
Pokvaren proizvod, upozorimo ih, možda trgovac nije pravilno uskladištio robu,
a oni to ne znaju...
Nikome na svijetu nije stalo do Bosne,
a ako nije ni nama, zna se kakva nas sudbina čeka!
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#425 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

i uvijek treba dodati
Kupujte domaće i što više u domaćim trgovinama
Post Reply