Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
kox

Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kox » 28/05/2014 07:18

gradina wrote:Hajdemo mi za početak kupovati samo domaće, bez obzira što nije u kvalitetu...Pa kad im se počne roba kvariti pa vraćati.. Od ovih 0.8 KM ima neko naš neku korist, od ove Jane nema niko niti od Vitalisa ili grčkih kompota...
JBG, neki dan prvi čovjek jedne stranke koji je predizbornu trku vodio EKONOMIJA, EKONOMIJA... sliak se pored kombija punog Jane i soka Vitalisa..... Pa onda ga moraš opomenuti, kakva EKONOMIJA, kupuješ strano...
Primejrom pokaži..
LIDL kupio BINGO pred praznike, tj. prije 1.maja... Vlasnik ide u proizvodnju jaja, prodaja osigurana... provjereno 1000%

Ako misliš na ove Vitalis sokove:
http://www.vitalissokovi.ba
to je domaći proizvod.

Eniac

Post by Eniac » 28/05/2014 13:02

@mba wrote:ja se cesto volim i ponoviti, dragi moji ljudi koji zivite u bosni i hercegovini prvovi morate bezuslovno podrzati "kupujmo domace" mi iz dijaspore smo moram reci bez da se neko ljuti veci patrioti nego vi dole, ponekad kad dole zapocnem sa nekim tu temu, gleda u tebe kao da si sa marsa pao "konta sta sada ovaj pametuje matere ti doso iz dijaspore", kupovinom domaceg proizvoda se cuvaju radna mjesta i otvaraju nova sasvim logicno...ja i moji prijatelji koje poznam za vrijeme godisnjih boravaka dole, samo domace ide u korpu +387 i nista drugo, moja KM nece sigurno u komsiluk!!!

i naravno stiti se okolis, stim sto proizvod ne prelazi kilometre da bi stigao do kupca, moj moto IZ BiH ZA BiH!

Osnovni problem nekupovanja domacih proizvoda je nepovjerenje. Kada vidis korupciju na svakom koraku onda razmisljas na slijedeci nacin:

1. Proizvodjac pravi los proizvod. Ugradjuje najjeftinije i najlosije sirovine i komponente, a to znaci otrovne, lose itd, losa kontrola kvaliteta, losi uslovi garancije, izbjegavanje garancije, losa izrada, ugradnja, kvalitet, nehigijenski uslovi proizvodnje hrane, itd... I nepostovanje kupca i kod proizvodjaca i kod trgovca.
2. Drzava nema kvalitetne inspekcije. Ako inspekcija i dodje proizvodjac potplati inspektore da mu proizvod prodje.
3. Proizvodjac daje lose (male i neredovne) plate radnicima, izrabljuje radnike (radno vrijeme i odmori), ne uplacuje doprinose, izbjegava placanje poreza. Svaka povecana kupovina domaceg proizvoda znaci direktno bogacenje vlasnika kompanije, a ne vece plate radnicima, bolji radncki uslovi, veca zaposlenost i veca uplata doprinosa i poreza.

Kada se ovaj nacin razmisljanja promijeni, tada ce ljudi kupovati domace. Sam slogan "kupujmo domace" nece nista napraviti.

gradina

Post by gradina » 29/05/2014 22:33

kox wrote:
gradina wrote:Hajdemo mi za početak kupovati samo domaće, bez obzira što nije u kvalitetu...Pa kad im se počne roba kvariti pa vraćati.. Od ovih 0.8 KM ima neko naš neku korist, od ove Jane nema niko niti od Vitalisa ili grčkih kompota...
JBG, neki dan prvi čovjek jedne stranke koji je predizbornu trku vodio EKONOMIJA, EKONOMIJA... sliak se pored kombija punog Jane i soka Vitalisa..... Pa onda ga moraš opomenuti, kakva EKONOMIJA, kupuješ strano...
Primejrom pokaži..
LIDL kupio BINGO pred praznike, tj. prije 1.maja... Vlasnik ide u proizvodnju jaja, prodaja osigurana... provjereno 1000%

to je domaći proizvod.

Do mene je.. ali sad nađoh da nije Vitalis na ovim slikama, ili jeste? ali 6 puta saljem slike njima kako mi puca otvrac... sta pijem ko zna, domace je, ali moraju se nauciti da komuniciraju s kupicma.. pa i ovakvima ..

gradina

Post by gradina » 29/05/2014 23:43

kox wrote:
Primejrom pokaži..

to je domaći proizvod.

http://www.moduscentar.hr/La-Vita-Happy ... izvod.aspx

otkud na ovoj stranici cijene u ćkunama??? sad evo pogledao, pretražio..dakle?
dakle nije vitalis nego la vita... i dajte onda ako imate veze sa vitalisom da mi prodaj odgovori na mail zašto im pucau čepovi? ja uporan, kupujem domaće, iako me uprska...

drndalo

Post by drndalo » 30/05/2014 07:52

Em te uprska, em je smece... Nazalost...

@mba wrote:ja se cesto volim i ponoviti, dragi moji ljudi koji zivite u bosni i hercegovini prvovi morate bezuslovno podrzati "kupujmo domace" mi iz dijaspore smo moram reci bez da se neko ljuti veci patrioti nego vi dole, ponekad kad dole zapocnem sa nekim tu temu, gleda u tebe kao da si sa marsa pao "konta sta sada ovaj pametuje matere ti doso iz dijaspore", kupovinom domaceg proizvoda se cuvaju radna mjesta i otvaraju nova sasvim logicno...ja i moji prijatelji koje poznam za vrijeme godisnjih boravaka dole, samo domace ide u korpu +387 i nista drugo, moja KM nece sigurno u komsiluk!!!

i naravno stiti se okolis, stim sto proizvod ne prelazi kilometre da bi stigao do kupca, moj moto IZ BiH ZA BiH!

Uz duzno postovanje, smanji ribu... Ne kupujes nista sto nema bar-kod 387 ? Idi umij se... Ili ste polu-gladni tih 15 dana koje ste ovdje ili se ne kupate bas, i jos kojeste... Ili jedete samo sudjuku i suho meso (pazite da nije proizvedeno u Austriji kao "domace"), samo vlasicki sir, samo domacu mlacenicu, perete se kojim sapunima i deterdzentima ? Mislim ima tu karikiranja, ali ovo sa hemijom mi prvo pade na pamet...

Kad ste vec takvi najveci patrioti, sta od 387 proizvoda kod vas vani koristite ? Nije valjda da je moguca visa cijena razlog da i na taj nacin ne pomognete izvoz iz ove napacene zemlje? Sto odavde u gepecima ne potjerate 500 kg prehrambenih proizvoda sa 387 kodom ? x broj auta = vise desetina hiljada tona nase robe "izvezene" na zapad, a jos PDV ostane ovdje, gdje ces bolje... I jos tamo bacite u smece ambalazu, neka nesto otpada zaobidje i nas...

I jos nesto, sa boljim standardom je lakse ganjati i birati... Onaj ko od 500 KM plate mora hraniti familiju i placati rezije, nema luksuz biranja, on mora uzeti keks koji je jeftiniji, bilo da je iz Jelaha, Paracina, Obrovca, ili Batman-a. Nazalost to su skontali i nasi bizMismeni, pa imaju posebne pristupe trzistu koje trazi najjeftinije, proizvode jeftine i lose proizvode... Ne svi na srecu, ali trend postoji...

OldMayor

Post by OldMayor » 30/05/2014 08:51

drndalo wrote:I jos nesto, sa boljim standardom je lakse ganjati i birati... Onaj ko od 500 KM plate mora hraniti familiju i placati rezije, nema luksuz biranja, on mora uzeti keks koji je jeftiniji, bilo da je iz Jelaha, Paracina, Obrovca, ili Batman-a. Nazalost to su skontali i nasi bizMismeni, pa imaju posebne pristupe trzistu koje trazi najjeftinije, proizvode jeftine i lose proizvode... Ne svi na srecu, ali trend postoji...

Ovo je jedan od glavnih razloga ljudi traze jeftino, pored neinformisanosti i bezvoljnosti da se pomogne drzavi.

I sad zamisli licemjerja da ti drzava koja te bacila tek tako da se boris, ne pruza ti nista, trazi od tebe da kupujes domace i da njoj punis kasu. Ja ne kazem da drzava ovdje treba sad da daje socijalu po 400 eura, ne, nego drzava treba da brine za svoje gradjane, za njihovu sigurnost itd. U SVIM SITUACIJAMA.

Ne moze drzava traziti od kupca da podrzava domaceg privrednika, a onda tom istom domacem privredniku stane za vrat i ubija ga u dusu porezima i nametima. To je licemjerno i to ljudi vide. I onda taj isti privatnik ne zeli da placa drzavi, jer ne moze izdrzat tolike namete. Sve je to jedan zacarani krug.

Jednostavno ljudi ne vjeruju ovoj drzavi i samim tim nemaju taj osjecaj da nekupovinom domaceg stete istoj. Niti taj osjecaj mogu razviti, upravo zbog gore navedenog.

Ja bih ovdje po strani stavio patriotizam koji se ispoljava u vidu sportskog navijanja itd, to je neki drugi patriotizam.

Neko ce morati zapoceti i ukinuti ovaj zacararni krug, tj. okrenuti ga u drugom smjeru. A to moze normalno samo drzava, ne moze to mali covjek, ma koliko bio organizovan. Jer najorganizovaniji ljudi su upravo drzave, ne moze se organizovanije od toga biti. Zato i postoje drzave.

Drzava mora pokrenuti mehanizam gdje ce smanjiti namete domacim privrednicima, podstaci ih da proizvode, dobiti njihovo povjerenje. E tek onda te iste privatnike redovno i rigorozno kontrolisati da sve zivo prijave, pa ce samim tim i onaj radnik biti zadovoljan, jer mu je sve uredno prijavljeno, osigurano. I onda ce i on mozda vratiti povjerenje drzavi.

Mislim ja kupujem domace, pa cak i kad je skuplje kupim, ali neko to nije u mogucnosti. A nasi privrednici se ne mogu takmiciti sa stranim, jer jednostavno nemaju prostora, ubise ih trzni centri i ubi ih drzava - ista ona drzava koja trazi od nas da kupujemo domace.

OldMayor

Post by OldMayor » 30/05/2014 08:56

Nemoj se druze uvrijediti, ali kad si na granici prezivljavanja - kao sto jeste vecina bh stanovnistva, nema tu mjesta za patriotizam. Lako je dancu, norvezaninu biti patriota kad on zna tacno gdje odose te njegove pare. Znaju da ih drzava cuva, znaju da sutra ako se razbole drzava ce im pomoci. Znaju da nece ona njegova marka otici u novi audi, passat.

Kod nas toga nema, nema povjerenja u drzavu. Izadji sad na ulicu i provedi anketu pa ces vidjeti.

I nemojte molim vas sad pricu kako se u BiH ipak dobro zivi, da svi imaju auta itd. U Sarajevu i ima nekog zivota, ali evo vidjeli ste sada ove poplave, koje su izbacile svu bijedu koja zivi po Olovu, Varesu, Maglaju itd. Takvih je na stotine hiljada, samo treba zaci u ove manje gradove i sela, pa cete vidjeti kako ljudi zive u 21. vijeku.

Ali opet, ovo nicemu ne vodi. Mora neko ovo zaustaviti, ali to moze samo drzava - tj. narod. Kako, pa prvo treba prestati birati jedne te iste lopove.

drndalo

Post by drndalo » 30/05/2014 09:24

Nemoj tako, vidis da oni za 15 dana u BiH kupe vise 387 proizvoda nego mi ostali za 320-365 dana godisnje... Oni su veci patrioti, sta god to znacilo...?

Patrioti, sta ste ucinili svojim znanjima i kontaktima stecenim vani da pomognete izvana nekim svojim rodjacima/prijateljima iz BiH, da pokrenu neki svoj posao u BiH, zaposle svoje familije da im ne morate donositi hedije, i da pored familije zaposle i 2-3-4 covjeka koji ima nisu familija nego radnici ? I na taj nacin pomognete i BiH, i 387, i bolesne, i napacene, i raseljene, i.......... dodaj... Ili mislite da je dovoljno poslati rodjaku isluzenog Golfa 3 SDI da ne zagadjuje vise komsiluk po Njemackoj...?

kox

Post by kox » 30/05/2014 09:35

drndalo wrote:Em te uprska, em je smece... Nazalost...

Uz duzno postovanje, smanji ribu... Ne kupujes nista sto nema bar-kod 387 ? Idi umij se... Ili ste polu-gladni tih 15 dana koje ste ovdje ili se ne kupate bas, i jos kojeste... Ili jedete samo sudjuku i suho meso (pazite da nije proizvedeno u Austriji kao "domace"), samo vlasicki sir, samo domacu mlacenicu, perete se kojim sapunima i deterdzentima ? Mislim ima tu karikiranja, ali ovo sa hemijom mi prvo pade na pamet...

Kad ste vec takvi najveci patrioti, sta od 387 proizvoda kod vas vani koristite ? Nije valjda da je moguca visa cijena razlog da i na taj nacin ne pomognete izvoz iz ove napacene zemlje? Sto odavde u gepecima ne potjerate 500 kg prehrambenih proizvoda sa 387 kodom ? x broj auta = vise desetina hiljada tona nase robe "izvezene" na zapad, a jos PDV ostane ovdje, gdje ces bolje... I jos tamo bacite u smece ambalazu, neka nesto otpada zaobidje i nas...

I jos nesto, sa boljim standardom je lakse ganjati i birati... Onaj ko od 500 KM plate mora hraniti familiju i placati rezije, nema luksuz biranja, on mora uzeti keks koji je jeftiniji, bilo da je iz Jelaha, Paracina, Obrovca, ili Batman-a. Nazalost to su skontali i nasi bizMismeni, pa imaju posebne pristupe trzistu koje trazi najjeftinije, proizvode jeftine i lose proizvode... Ne svi na srecu, ali trend postoji...

Domaći proizvodi su u 90% slučajeva najpovoljniji (često i najjeftiniji), tako da priča kako neko nema para da kupuje domaće ne pije baš vodu.
BTW, skoro sva hemija koju si nabrojao se proizvodi u BiH (čisto informativno).

drndalo

Post by drndalo » 30/05/2014 10:43

Nisu najjeftiniji ako su standardnog kvaliteta, ili ne uvijek... Kad su odron, ubjedljivo su jeftiniji... Mislis da je OK da ljudi jedu odron, makar i domaci ?

Nego koju to fabriku detrdzenata za ves imamo ? Dita ?

OldMayor

Post by OldMayor » 30/05/2014 10:49

kox wrote:Domaći proizvodi su u 90% slučajeva najpovoljniji (često i najjeftiniji), tako da priča kako neko nema para da kupuje domaće ne pije baš vodu.

Ovo je netacno.

Jest tacno ako npr gledas tako da je evo recimo vispakova cokolada jeftinija od milke, onda je tacno. Al pitanje je sta ti dobijes za tu razliku u cijeni. Jebo ti to ako cu ja ustedit marku i onda nazor nesto jesti, pa u cemu je poenta.

Domaci kvalitetniji proizvodi su skuplji, pa je tako malo kvalitetnija domaca (mislim nasi je smeljaju) cokolada 3 KM.

Ili ja kupujem na pogresnim mjestima.

kox

Post by kox » 30/05/2014 11:09

OldMayor wrote:
kox wrote:Domaći proizvodi su u 90% slučajeva najpovoljniji (često i najjeftiniji), tako da priča kako neko nema para da kupuje domaće ne pije baš vodu.

Ovo je netacno.

Jest tacno ako npr gledas tako da je evo recimo vispakova cokolada jeftinija od milke, onda je tacno. Al pitanje je sta ti dobijes za tu razliku u cijeni. Jebo ti to ako cu ja ustedit marku i onda nazor nesto jesti, pa u cemu je poenta.

Domaci kvalitetniji proizvodi su skuplji, pa je tako malo kvalitetnija domaca (mislim nasi je smeljaju) cokolada 3 KM.

Ili ja kupujem na pogresnim mjestima.

Ako porediš približno jednake naše i uvozne proizvode naši su skoro uvijek jeftiniji. Npr. Vispakov Barpy block (65 kpf) je za mene logično porediti sa Euroblokom koji pravi Takovo (90 kpf), Vispakovu punjenu čokoladu sa npr. Samo ti (Zvečevo) itd.
Ta naša čokolada od 3km je pretpostavljam Mak Zarina. To je koliko znam ručno pravljena belgijska čokolada što će reći delikates, pa bi lijepo bilo pogledati cijenu ekvivalentne uvozne (mada je pitanje i koliko je ova Mak Zara domaća, al' hajde).

Baby Jane

Post by Baby Jane » 30/05/2014 11:12

Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Uvijek se trudim da kupim domace, od kesa za smece preko sira i mlijeka do tehnike....nisam do sada vidjela taj los kvalitet o kojima svi pricaju.

Radije cu platiti skuplje, a da je domaci proizvod jer iz prve ruke znam koliko je tesko nasim privrednicima opstati na nasem trzistu, i koliki su troskovi proizvodnje i opcenito poslovanja.

int21

Post by int21 » 30/05/2014 11:18

Eniac wrote:

Osnovni problem nekupovanja domacih proizvoda je nepovjerenje. Kada vidis korupciju na svakom koraku onda razmisljas na slijedeci nacin:

1. Proizvodjac pravi los proizvod. Ugradjuje najjeftinije i najlosije sirovine i komponente, a to znaci otrovne, lose itd, losa kontrola kvaliteta, losi uslovi garancije, izbjegavanje garancije, losa izrada, ugradnja, kvalitet, nehigijenski uslovi proizvodnje hrane, itd... I nepostovanje kupca i kod proizvodjaca i kod trgovca.
2. Drzava nema kvalitetne inspekcije. Ako inspekcija i dodje proizvodjac potplati inspektore da mu proizvod prodje.
3. Proizvodjac daje lose (male i neredovne) plate radnicima, izrabljuje radnike (radno vrijeme i odmori), ne uplacuje doprinose, izbjegava placanje poreza. Svaka povecana kupovina domaceg proizvoda znaci direktno bogacenje vlasnika kompanije, a ne vece plate radnicima, bolji radncki uslovi, veca zaposlenost i veca uplata doprinosa i poreza.

Kada se ovaj nacin razmisljanja promijeni, tada ce ljudi kupovati domace. Sam slogan "kupujmo domace" nece nista napraviti.

Kad se kvalitet promjeni onda ce neki ljudi poceti kupovati domace. Nema svrhe kupovati nekvalitetno. Ako privrednici zele kupce onda neka prave kvalitetno. Na zalost, vidimo dosta primjera domaceg a loseg.

kox

Post by kox » 30/05/2014 11:25

Baby Jane wrote:Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Uvijek se trudim da kupim domace, od kesa za smece preko sira i mlijeka do tehnike....nisam do sada vidjela taj los kvalitet o kojima svi pricaju.

Radije cu platiti skuplje, a da je domaci proizvod jer iz prve ruke znam koliko je tesko nasim privrednicima opstati na nasem trzistu, i koliki su troskovi proizvodnje i opcenito poslovanja.

:thumbup:

drndalo

Post by drndalo » 30/05/2014 11:45

Baby Jane wrote:Pricajte vi sta hocete, ja, kad god sam kupila domaci proizvod, bila sam super zadovoljna kvalitetom.

Bas uvijek super zadovoljna? Ma daj, nema oscilacije kvaliteta? Neki dan Milkosov jogurt u kesi, inace OK, tek poceo da se kiseli, nije jos ni sladak postao, konzistencija mu kao kod obicnog mlijeka, ali su ga pustili u prodaju... Kome da vratim otvorenu kesu jogurta ? To nije ni greska, to je ciganisanje (uz izvinjenje Romima na ovom izrazu)... Pa neces vise Milkose, sad ce Meggle ili Smajic ili Zenicki biti kupovani, ili Nevesinjski...

I ja se trudim da kupujem domace kada god mogu, i ono sto smatram odgovarajuce kvalitetnim za zatrazenu cijenu... Ali ne po svaku cijenu... Kao sto sam iz principa prestao kupovati sve proizvodjace koji su svoje cokolade sa "vijekovima" standardnih 100/200 gr. smanjili na 80/90/180 gr... Da su upola jeftinije ne kupujem ih zbog ove prevare u tezini...

grmalj123

Post by grmalj123 » 30/05/2014 11:51

int21 wrote:
Kad se kvalitet promjeni onda ce neki ljudi poceti kupovati domace. Nema svrhe kupovati nekvalitetno. Ako privrednici zele kupce onda neka prave kvalitetno. Na zalost, vidimo dosta primjera domaceg a loseg.

Navedi jedan primjer gdje je domaci proizvod losiji od stranog ?
Ja kupujem mlijeko i mljecne proizvode samo iz BiH (iako su cesto skuplji od stranih). Nikada nisam pomislio da ono mlijeko iz Madjarske moze biti bolje.

drndalo

Post by drndalo » 30/05/2014 11:55

Kod nas nema mlijeka pakovanog iz Madjarske, ima samo mlijecni napitak sa garantovano 50% mlijeka, a od toga nije tesko biti bolji...

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 30/05/2014 12:05

drndalo wrote:Kod nas nema mlijeka pakovanog iz Madjarske, ima samo mlijecni napitak sa garantovano 50% mlijeka, a od toga nije tesko biti bolji...

i dodatkom vrhnja

Naslovnica

Post by Naslovnica » 30/05/2014 12:12

grmalj123 wrote:
int21 wrote:

Navedi jedan primjer gdje je domaci proizvod losiji od stranog ?
Ja kupujem mlijeko i mljecne proizvode samo iz BiH (iako su cesto skuplji od stranih). Nikada nisam pomislio da ono mlijeko iz Madjarske moze biti bolje.

MIZO "mlijeko" nije pravo mlijeko, nego mliječni napitak.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 30/05/2014 12:14

Kupi PETITOR-ove pileće hamburgere, pa se onda javi.
UŽAS^2, KATASTROFA!!!
Žali bože para.

int21

Post by int21 » 30/05/2014 12:34

Primjer suho meso visocko. Mali broj solidnih proizvodjava a veliki broj prevaranata.

I sta sad, ja treba da kupim po svaku cijenu jer je domace? Ma malo morgen. I ja svoje novce tesko zaradim. I ne dam ih za nekvalitetne proizvode. Ni ocu mom sto me napravio. Kupujmo domace po svaku cijenu je navlakusa i propaganda.

Bolje bi bilo reci "Kupujmo domace a kvalitetno". Tako bi i odrzali kvalitet i stitili domacu proizvodnju.

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 30/05/2014 13:06

Naslovnica wrote:

Kupi PETITOR-ove pileće hamburgere, pa se onda javi.
UŽAS^2, KATASTROFA!!!
Žali bože para.

ja za petitor prvi put cujem

Drinski

Post by Drinski » 30/05/2014 13:08

int21 wrote:Primjer suho meso visocko. Mali broj solidnih proizvodjava a veliki broj prevaranata.

I sta sad, ja treba da kupim po svaku cijenu jer je domace? Ma malo morgen. I ja svoje novce tesko zaradim. I ne dam ih za nekvalitetne proizvode. Ni ocu mom sto me napravio. Kupujmo domace po svaku cijenu je navlakusa i propaganda.

Bolje bi bilo reci "Kupujmo domace a kvalitetno". Tako bi i odrzali kvalitet i stitili domacu proizvodnju.

:thumbup:
tacno tako.

Eniac

Post by Eniac » 30/05/2014 13:30

Pa, probao sam nekoliko Bira proizvoda. Hvala, ne.

Post Reply