Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#351 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

Hajlac wrote:Ali sigurno su najviše krivi oni izrabljivani fizički radnici na plantažama palme i rančevima internacionalnih korporacija, jer naravno riba smrdi od repa :roll:
Namjerno izvrces.

Najvise su krive vlade i mocnici zemalja u kojima se ti radnici izrabljuju i kojima se unistava priroda, jer su zbog licne koristi dozvolili da se to desi.

To sto bih ja jeo proizvod u kojem je palmino ulje, i sto bi mi ga neki Unilever ili Kraft napravili je jedno. Ali ako onaj mocnik iz zemlje treceg svijeta ne dozvoli da mu se prasuma unisti zbog palminog ulja, ni Unilever, ni Kraft taj proizvod nece proizvesti, a ni ja necu pojesti proizvod sa palminim uljem.

I sa koje strane u ovom slucaju smrdi?

Vec sam rekao, unistise amazonsku prasumu, napadaju multinacionane korporacije zbog toga. I neka napadaju, korporacije su uz banke najvece zlo nase planete. Ali, kada bolje pogledas, sve firme koje su unistile amazonsku prasumu nisu iz bijelog svijeta. Svakoj je vlasnik neki poslanik iz brazilskog parlamenta. Ja dodjem i hocu da kupim mahagonij iz Brazila. Ako ga onaj Brazilac posijece, ja ga kupim. Ako me taj Brazilac posalje u neku stvar, ja ne mogu kupiti taj mahagonij. Jesam li mu ja kriv sto se on polakomio na moj novac? Nisam, moje je da pitam, njegovo je da proda ili ne.

Nisu uvijek krivi oni drugi. Krivi smo i mi sami.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#352 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

Eniac wrote:
Hajlac wrote:Ali sigurno su najviše krivi oni izrabljivani fizički radnici na plantažama palme i rančevima internacionalnih korporacija, jer naravno riba smrdi od repa :roll:
Namjerno izvrces.

Najvise su krive vlade i mocnici zemalja u kojima se ti radnici izrabljuju i kojima se unistava priroda, jer su zbog licne koristi dozvolili da se to desi.

To sto bih ja jeo proizvod u kojem je palmino ulje, i sto bi mi ga neki Unilever ili Kraft napravili je jedno. Ali ako onaj mocnik iz zemlje treceg svijeta ne dozvoli da mu se prasuma unisti zbog palminog ulja, ni Unilever, ni Kraft taj proizvod nece proizvesti, a ni ja necu pojesti proizvod sa palminim uljem.

I sa koje strane u ovom slucaju smrdi?

Vec sam rekao, unistise amazonsku prasumu, napadaju multinacionane korporacije zbog toga. I neka napadaju, korporacije su uz banke najvece zlo nase planete. Ali, kada bolje pogledas, sve firme koje su unistile amazonsku prasumu nisu iz bijelog svijeta. Svakoj je vlasnik neki poslanik iz brazilskog parlamenta. Ja dodjem i hocu da kupim mahagonij iz Brazila. Ako ga onaj Brazilac posijece, ja ga kupim. Ako me taj Brazilac posalje u neku stvar, ja ne mogu kupiti taj mahagonij. Jesam li mu ja kriv sto se on polakomio na moj novac? Nisam, moje je da pitam, njegovo je da proda ili ne.

Nisu uvijek krivi oni drugi. Krivi smo i mi sami.
Pa u samom SAD-u isti takvi poslanici (kongresmeni i senatori) su leglo i najeklatantniji primjer korupcije i potkupljenosti od strane najvećih korporacija, a kamo li njihove kolege iz 'slabih' država poput Brazila gdje vlast dopušta tim multinacionalnim korporacijama genocid nad sopstvenim autohtonim stanovništvom iz Amazona. Da ne pričam o Amazonu kao neprocjenjivom blagu u vidu najvećeg biodiverziteta na kugli zemaljskoj a što isti ti uništavaju zarad jeftinog toalet papira, drveta i džabne govedine za "razvijeni svijet".

Korupciju donosi onaj ko ima svoje interese u:
-izrabljivanju stanovništva slabih država
-grabljenju resursa bez osvrtanja na ekološke i socijalne posljedice po lokalnu zajednicu
-održavanju potrošačkog sistema jeftine radne snage i otetih tuđih resursa.

Samo potrošačko društvo (koje je i nama potureno još davnih '80-ih) zahtijeva i tjera na gore pobrojane prakse i metode, zato što bez toga jednostavno nema jeftine robe/hrane a samim tim ni potrošačkog društva.

Zna se šta je 'glava' a šta rep - glava je izvor ovog izrabljivačkog i lešinarskog sistema - tzv. Zapad - on je izvor novca koji ide za krčenje prašuma, bogaćenje lokalnih tajkuna kao i krajnja destinacija sirovina i proizvoda iz tih malih zemalja. Ne kaže se uzalud: samo prati tok novca i naći ćeš krivca/'glavu'...

Samo dva slikovita primjera:
1) naš susjed - Hrvatska jedna je od evropskih zemalja koja uvozi ugalj iz, ni manje ni više, Kolumbije! Trebam li govoriti o katastrofalnim posljedicama po ekosistem i lokalne zajednice u toj 'slaboj' zemlji na južnoameričkom kontitentu zbog povšinskih kopova i tzv. mountaintop removal-a - 'skalpiranja' čitavih planina?!? Naravno opet upravo zbog jeftinoće takvog izvlačenja uglja - osnove samog kapitalističkog sistema.
Samo u ovakvom sistemu ima logike preko pola svijeta prevoziti toliko lokalno dostupnu sirovinu - ugalj :-)

2) i recimo primjer jabuka iz Novog Zelanda koje se masovno prodaju u pazi sad - Engleskoj...
Koliko samo trovačke nafte konstantno zagađuje ekosistem za takav nesuvisli prekookenski prevoz!?

Šta mislite koliko bi koštale čokoladice, Nutella, govedina, higijenski proizvodi da se pri njihovoj proizvodnji ne koriste jeftini otrovi(iz naftnih derivata), friško iskrčeno i zakratko izuzetno plodno zemljište dojučerašnjih prašuma, moderni robovi u "sweatshop-ovima" koji za 1$ prave Iphone/farmerke od 500$/100$ na šta korporacija puca astronomske marže aminujući bijedno plaćanje radnika(jer zaboga, to nije njihova briga - oni imaju pod-pod-izvođače s kojima eto nemaju ništa :lol: ).

Ovo je prozirno zataškavanje(whitewash) prebacivanjem odgovornosti i krivice na 'tijelo ribe' tj. one niže u korporativnom lancu podizvođača i kooperanata. Zato i jeste novinarima-istraživačima najčešće vrlo teško dokučiti ko su stvarni vlasnici mnogih od tih izrabljivačkih firmi u zemljama Trećeg svijeta. Kriju se iza masu firmi ćerki upravo zato da ih se ne bi moglo direktno povezivati s kriminalnim ponašanjem "na terenu" tj. u tom Amazonu, Indoneziji, fabrikama u Bangladešu itd.

Sve dok sami krajnji kupci ne počnu misliti na izvore i pozadinu određenih sastojaka hrane i robe koju kupuju, ovo je uzaludna priča. A sama (ne)kupovina određenih artikala jeste vid glasanja i kažnjavanja loših proizvođača.

User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#353 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by strong69 »

Prije svega se zelim izviniti svim dobronamjernim ljudima koji su pomagali i pomazu i mozda cu zlouptrijebiti forum i mozda tome nije mjesto ovdje.

Sa svojim prijateljima i rodacima ucestvovao sam u pomoci koje su organizovane prvi put za Olovo i Maglaj. Prikupili smo finansijsku pomoc i hranu, higijenske potrepstine i druge namirnice. No, ja sam nebitan. Svi mi to cinimo da pomognemo ljudima i meni promocija ne treba.

Ono sto sam cinio cinio sam cista srca. U svemu tome donosio sam odluku da kupujem domace proizvode i insistirali smo svi na tome, odnosno nas 20-ak. Strogi sam protivnik Konzuma jer znam iz razgovora sa svojim prijateljima i poslovnim saradnicima da imaju los odnos prema svojim dobavljacima, da placaju u roku od 90 do 150 dana i da to placanje obicno zavrsi kompenzacijom jer ljudi pritisnuti na tu opciju nemaju vise kud.

Medutim, cujem na radiju da pomazu i oni i odlucim im dati podrsku i otici kupiti kod njih namirnice. Dodjem do vode kad tamo samo Jana. Pitam momka koji radi na vodama sta je ovo a on slijeze ramenima i kaze nestalo ali bice sutra. Ja kupujem onu tesanjsku "Oazu" inace. Hajde dobro, dodem opet nakon 2 dana i on kaze da imaju neku novu domacu vodu. Sjecam se da se puni iz nekog izvorista ispod Igmana, fino sve pise ime izvorista, dubina itd... Voda se uglavnom zove "Ella", fin dizajn, mene podsjeca malo na Evian. Punionica u sarajevskoj mljekari Milkos - odjeljenju za proizvodnju sokova. I super, kupim ja te vode. Dodem nakon 3 dana i trazim OPET "ELLU" kazu nema i nece je ni biti. Konzum je naredio hitno povlacenje vode "Ella" iz prodaje i nece se ni nabavljati vise...

Dakle, osim ovih poplava i nesrece koje su donijele izaslo je jos jedno lice i pala je maska Konzuma koji nas je danima uvjeravao da domacih voda nema jer ih proizvodaci ne mogu isporuciti zbog losih kapaciteta. Pod pritiskom javnosti ulistali su neke domace vode i onda ih ponovo izbacili kad se sve stisalo. Ja sam jos nekoliko puta u raznim Konzumima i u Merkatoru trazio ovu vodu "Ella" i nisam je nasao.

Zbog toga sto zelim upoznati sve one kojima je stalo gdje i sta kupuju napisacu ovo i u temama koje se bave ovim problemom. Hvala na paznji.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#354 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Država »

Eno u BINGU naše vode koliko hoćeš. Pusti ba Konzum...


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#355 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by strong69 »

Država wrote:Eno u BINGU naše vode koliko hoćeš. Pusti ba Konzum...


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bilo mi usput, jos cujem to na radiju... I eto...

Kupovinom domaće vode BiH bi uštedjela 20 miliona KM godišnje
U Bosnu i Hercegovinu se svaki mjesec uveze na hiljade tona vode iz drugih zemalja zbog čega cijela država i njeni građani direktno gube nekoliko miliona KM.


Ilustracija
Ilustracija

Prema podacima za prošlu godinu, BiH je na uvezenu vodu potrošila skoro 20 miliona KM.

Prema mišljenju stručnjaka, kupovinom domaće umjesto uvezene vode BiH bi svaki mjesec mogla od novca koji ostane u zemlji otvoriti nekoliko stotina radnih mjesta za nezaposlene, kojih u BiH trenutno ima više od 500.000 hiljada.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), u prva dva mjeseca ove godine u BiH je uvezeno raznih vrsta voda u količini od 4.252 tona, ukupne vrijednosti 2,28 miliona KM. Najveći uvoz vode u BiH u tom periodu bio je iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.

Ekonomski analitičar Erol Mujanović u razgovoru za Anadoliju je kazao da BiH nema jedinstven i jasan stav o zaštiti domaće proizvodnje, kao što je to slučaj u drugim zemljama u svijetu, koje znaju kako da promovišu korištenje domaćih proizvoda.

"BiH nema jedinstven niti inteligentan stav ako govorimo o zaštiti domaće proizvodnje, te je tako i u ovoj oblasti. Neko je rekao gdje počinje BiH tu prestaje logika. Tržište je rasparčano, mnogo je donosioca odluka koji žele profitirati i to odlično koriste sve strane kompanije i naravno da se neće ustručavati kada im se tržište samo nudi i kada se svi relevantni domaći akteri ne mogu i ne žele uvezati da budu jači i sposobniji na tržištu”, smatra Mujanović.

Samo rijetki Francuzi kupuju uvezenu vodu

Mujanović navodi primjer Francuske gdje, kako kaže, samo rijetki stanovnici preferiraju uvezenu vodu umjesto domaće.

"Francuska važi za zemlju sa jako kvalitetnom vodom i naravno u supermarketima ćete jedva primjetiti strane vode jer ih malo ima i zato francuske vode zauzimaju najbolju poziciju, uz veliku razliku u cijeni. To su faktori koji utječu da niko ne kupuje stranu vodu. U restoranima i bilo gdje drugo neće vam niko ni ponuditi uvezenu vodu izuzev možda jedne ili dvije koje spadaju u top svjetske brendove, a tu su radi prestiža", ističe Mujanović.

Prema njegovom mišljenju, kupovinom vode iz inostranstva, BiH godišnje "izgubi" na milione KM, kojima bi mogla, s druge strane, otvoriti nova radna mjesta za nezaposlene u svojoj zemlji.

"Uštedjelo bi se mnogo kada bi bh. građani kupovali vodu domaćih kompanija. Ostvarila bi se značajna zarada jer sve te izgubljene milione maraka bismo davali domaćim kompanijama. To bi značilo i nekoliko stotina radnih mjesta više za BiH građane, bolju situaciju za lokalnu zajednicu, veći profit za bh. kompanije i naravno više poreza za državu. Svima bi bilo bolje", ocjenjuje Mujanović.

Voda proizvedena u BiH je kvalitetnija

On tvrdi da je voda proizvedena u BiH, mnogo boljeg kvaliteta od voda koje se uvoze iz drugih zemalja. Naglašava da BiH ima velike rezerve pitke vode koje je potrebno na pametan način upotrijebiti za dugoročan ekonomski napredak cijele zemlje.

"Mislim da voda proizvedena u drugim zemljama nije kvalitetnija od naše. Naprotiv, većina zemalja, čak sa visokim stepenom industrijalizacije, se ne može pohvaliti kvalitetnim vodama kakve ima BiH, uprkos drastično većim i boljim ulaganjima u proizvodnju i flaširanje vode od BiH. O rezervama pitke vode i broju nagrada na međunarodnim takmičenjima da ne govorimo", naglašava ovaj ekonomski stručnjak.

On kaže da građani nisu ni svjesni da novac koji troše na strane proizvode ide u druge zemlje i da BiH od njega nema nikakve koristi.

"Svijest o domaćoj proizvodnji odnosno proizvodima i dalje je na niskom nivou širom BiH. Studije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu su pokazale da mali dio stanovništva percipira bh. proizvode kao domaće. A tu je računica veoma prosta, jer ostvareni profit i sredstva koje domaće stanovništvo troši kupujući stranu vode, pivo i ostale napitke, ide direktno u druge zemlje gdje će biti iskorišten i za otvaranje novih radnih mjesta", objašnjava Mujanović.

U javnim institucijama u BiH koristi se uvezena voda

Mujanović upozorava kako se u javnim institucijama u BiH koristi uvezena voda dok se, primjerice, u javnim institucijama u Hrvatskoj i Srbiji koristi samo domaća.

"Poznato je i da u BiH djeluju veoma jaki domaći lobiji u okviru kojih pojedinci ostvaruju veliku zaradu, razmišljajući kratkoročno i uskogrudno, te na razne načine omogućavaju značajan uvoz stranih voda, a na štetu domaćih proizvoda. Na primjer, u javnim institucijama u Hrvatskoj ili Srbiji zasigurno nećete naći vodu proizvedenu bilo gdje u BiH, ali zato ćete širom BiH u mnogim organizacijama vidjeti na primjer hrvatske i srbijanske vode. To je još jedan primjer gdje ne razmišljajući štetimo sami sebi i društvu u kojem živimo", istakao je Mujanović.

Na kraju kaže da je i sam zbunjen činjenicom da mnogi bh. građani kupuju uvezenu vodu iako je domaća voda mnogo boljeg kvaliteta. Kako i sam kaže, takvo ponašanje sa naučne strane je teško objasniti.

"Kada postoji razlika u kvaliteti potpuno mi je jasno da svako na tržištu želi i kupuje najbolje za sebe, ali kada su bh. vode bolje od većine konkurentskih, ili su barem jednake, nije nimalo razumno kupovati vodu iz drugih zemalja", na kraju poručuje Mujanović.

Prema podacima UIO, tokom 2013. godine iz BiH je izvezeno raznih vrsta voda u vrijednosti od 8,4 miliona KM, a uvezeno u vrijednosti od 19,5 miliona KM.

Inače, prema podacima Svjetske banke (WB), BiH je zemlja sa najvećim količinama pitke vode po glavi stanovnika u regiji. BiH je sa 9,461 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika prva u regiji i sedma u Evropi, a po vodnim resursima bogatija od mnogih zemalja svijeta uključujući Kinu, Francusku, Njemačku, Japan i Sjedinjene Američke Države (SAD).

U regiji jugoistočne Evrope, odmah poslije BiH je Hrvatska koja ima 8,555 kubnih metara vode po glavi stanovnika. Slijedi Albanija gdje je prema podacima Svjetske banke zabilježeno 8,364 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika. Na samom začelju su Makedonija sa 2,616 kubnih metara i Srbija sa 1,158 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#356 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

Bojkot Konzuma a prodavnice im niču ko gljive poslije kiše
BOJKOT
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#357 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

StupskaBitanga wrote:Bojkot Konzuma a prodavnice im niču ko gljive poslije kiše
BOJKOT
Kada ti je 70 godina, Bingo ili Amko su ti 3 tramvajske ili autobuske stanice daleko, a Konzum ti je ispred kuce ili u zgradi, tesko ih je bojkotovati.

Ja ne kupujem u Konzumu, ali kupujem u Mercatoru. Nemam sve sta zelim u domacim prodavnicama. Jer, ipak, ima stvari koje zelim a kod nas se ne proizvode.

A posebna je prica da i u domacim prodavnicama imas situaciju da nemas domace proizvode. Nemas ni Hrvatske ili Slovenacke, ali zato je prodavnica puna Srbijanskih proizvoda. Jeftini su, pa je zarada prodavnici veca na Srbijanskim nego na drugim proizvodima, ukljucujuci domace.
Shaptach kobilama
Posts: 67
Joined: 22/02/2013 08:21

#358 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Shaptach kobilama »

BOJKOT stranih prodavnica ,bolje rečeno strane robe ( jer skoro svi domaći lanci su prodati izuzev Binga ) me podsjeća na predratne šupljaže tipa :svi glasali za reformiste ,niko za nacionalne stranke...ili u prevodu dok ih mi dolmimo ne trebaju se brinuti z vlastitu budućnost ..tak'i smo mi , kako i zaslužujemo :izet: :izet:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#359 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

Eniac wrote:
StupskaBitanga wrote:Bojkot Konzuma a prodavnice im niču ko gljive poslije kiše
BOJKOT
Kada ti je 70 godina, Bingo ili Amko su ti 3 tramvajske ili autobuske stanice daleko, a Konzum ti je ispred kuce ili u zgradi, tesko ih je bojkotovati.

Ja ne kupujem u Konzumu, ali kupujem u Mercatoru. Nemam sve sta zelim u domacim prodavnicama. Jer, ipak, ima stvari koje zelim a kod nas se ne proizvode.

A posebna je prica da i u domacim prodavnicama imas situaciju da nemas domace proizvode. Nemas ni Hrvatske ili Slovenacke, ali zato je prodavnica puna Srbijanskih proizvoda. Jeftini su, pa je zarada prodavnici veca na Srbijanskim nego na drugim proizvodima, ukljucujuci domace.
da nažalost to je tako
User avatar
agnostic_front
Posts: 6325
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#360 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by agnostic_front »

@Hajlac,
pa zašto ti ne udomiš te siromašne ljude iz sweatshopova i daš im mjesečni džeparac od 7-8 glava i biće sretni? Vrlo jednostavno rješenje.
Ili napravi biznis da ti ljudi u Bangladešu prave farmerke za 3 milje dolara mjesečno. Da li ti neko brani?
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#361 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#362 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

Shaptach kobilama wrote:BOJKOT stranih prodavnica ,bolje rečeno strane robe ( jer skoro svi domaći lanci su prodati izuzev Binga ) me podsjeća na predratne šupljaže tipa :svi glasali za reformiste ,niko za nacionalne stranke...ili u prevodu dok ih mi dolmimo ne trebaju se brinuti z vlastitu budućnost ..tak'i smo mi , kako i zaslužujemo :izet: :izet:

LIDL kupio BINGO! Provjereno!!!!!!!!!!!!
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#363 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

agnostic_front wrote:@Hajlac,
pa zašto ti ne udomiš te siromašne ljude iz sweatshopova i daš im mjesečni džeparac od 7-8 glava i biće sretni? Vrlo jednostavno rješenje.
Ili napravi biznis da ti ljudi u Bangladešu prave farmerke za 3 milje dolara mjesečno. Da li ti neko brani?
Brigo moja pređi na drugoga :-) :twisted:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#364 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

gradina wrote:
Shaptach kobilama wrote:BOJKOT stranih prodavnica ,bolje rečeno strane robe ( jer skoro svi domaći lanci su prodati izuzev Binga ) me podsjeća na predratne šupljaže tipa :svi glasali za reformiste ,niko za nacionalne stranke...ili u prevodu dok ih mi dolmimo ne trebaju se brinuti z vlastitu budućnost ..tak'i smo mi , kako i zaslužujemo :izet: :izet:

LIDL kupio BINGO! Provjereno!!!!!!!!!!!!
1. juni dolazi a ne 1. april
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#365 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Država »

gradina wrote:
Shaptach kobilama wrote:BOJKOT stranih prodavnica ,bolje rečeno strane robe ( jer skoro svi domaći lanci su prodati izuzev Binga ) me podsjeća na predratne šupljaže tipa :svi glasali za reformiste ,niko za nacionalne stranke...ili u prevodu dok ih mi dolmimo ne trebaju se brinuti z vlastitu budućnost ..tak'i smo mi , kako i zaslužujemo :izet: :izet:

LIDL kupio BINGO! Provjereno!!!!!!!!!!!!
SF je na drugoj temi...
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#366 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by karanana »

mene je iznenadilo kada sam neki dan na jednoj od polica binga vidio cijenu nekog proizvoda istipkanu na papiru sa logom tesca. bas cu veceras otici i vidjeti ima li toga jos. a moram otici i da vidim da li se odredjeni proizvodi prodaju sa jednom cijenom na polici a drugom na kasi. mislim da su me danas odradili.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#367 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by detroit-mercy »

strong69 wrote:
Država wrote:Eno u BINGU naše vode koliko hoćeš. Pusti ba Konzum...


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bilo mi usput, jos cujem to na radiju... I eto...

Kupovinom domaće vode BiH bi uštedjela 20 miliona KM godišnje
U Bosnu i Hercegovinu se svaki mjesec uveze na hiljade tona vode iz drugih zemalja zbog čega cijela država i njeni građani direktno gube nekoliko miliona KM.


Ilustracija
Ilustracija

Prema podacima za prošlu godinu, BiH je na uvezenu vodu potrošila skoro 20 miliona KM.

Prema mišljenju stručnjaka, kupovinom domaće umjesto uvezene vode BiH bi svaki mjesec mogla od novca koji ostane u zemlji otvoriti nekoliko stotina radnih mjesta za nezaposlene, kojih u BiH trenutno ima više od 500.000 hiljada.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), u prva dva mjeseca ove godine u BiH je uvezeno raznih vrsta voda u količini od 4.252 tona, ukupne vrijednosti 2,28 miliona KM. Najveći uvoz vode u BiH u tom periodu bio je iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.

Ekonomski analitičar Erol Mujanović u razgovoru za Anadoliju je kazao da BiH nema jedinstven i jasan stav o zaštiti domaće proizvodnje, kao što je to slučaj u drugim zemljama u svijetu, koje znaju kako da promovišu korištenje domaćih proizvoda.

"BiH nema jedinstven niti inteligentan stav ako govorimo o zaštiti domaće proizvodnje, te je tako i u ovoj oblasti. Neko je rekao gdje počinje BiH tu prestaje logika. Tržište je rasparčano, mnogo je donosioca odluka koji žele profitirati i to odlično koriste sve strane kompanije i naravno da se neće ustručavati kada im se tržište samo nudi i kada se svi relevantni domaći akteri ne mogu i ne žele uvezati da budu jači i sposobniji na tržištu”, smatra Mujanović.

Samo rijetki Francuzi kupuju uvezenu vodu

Mujanović navodi primjer Francuske gdje, kako kaže, samo rijetki stanovnici preferiraju uvezenu vodu umjesto domaće.

"Francuska važi za zemlju sa jako kvalitetnom vodom i naravno u supermarketima ćete jedva primjetiti strane vode jer ih malo ima i zato francuske vode zauzimaju najbolju poziciju, uz veliku razliku u cijeni. To su faktori koji utječu da niko ne kupuje stranu vodu. U restoranima i bilo gdje drugo neće vam niko ni ponuditi uvezenu vodu izuzev možda jedne ili dvije koje spadaju u top svjetske brendove, a tu su radi prestiža", ističe Mujanović.

Prema njegovom mišljenju, kupovinom vode iz inostranstva, BiH godišnje "izgubi" na milione KM, kojima bi mogla, s druge strane, otvoriti nova radna mjesta za nezaposlene u svojoj zemlji.

"Uštedjelo bi se mnogo kada bi bh. građani kupovali vodu domaćih kompanija. Ostvarila bi se značajna zarada jer sve te izgubljene milione maraka bismo davali domaćim kompanijama. To bi značilo i nekoliko stotina radnih mjesta više za BiH građane, bolju situaciju za lokalnu zajednicu, veći profit za bh. kompanije i naravno više poreza za državu. Svima bi bilo bolje", ocjenjuje Mujanović.

Voda proizvedena u BiH je kvalitetnija

On tvrdi da je voda proizvedena u BiH, mnogo boljeg kvaliteta od voda koje se uvoze iz drugih zemalja. Naglašava da BiH ima velike rezerve pitke vode koje je potrebno na pametan način upotrijebiti za dugoročan ekonomski napredak cijele zemlje.

"Mislim da voda proizvedena u drugim zemljama nije kvalitetnija od naše. Naprotiv, većina zemalja, čak sa visokim stepenom industrijalizacije, se ne može pohvaliti kvalitetnim vodama kakve ima BiH, uprkos drastično većim i boljim ulaganjima u proizvodnju i flaširanje vode od BiH. O rezervama pitke vode i broju nagrada na međunarodnim takmičenjima da ne govorimo", naglašava ovaj ekonomski stručnjak.

On kaže da građani nisu ni svjesni da novac koji troše na strane proizvode ide u druge zemlje i da BiH od njega nema nikakve koristi.

"Svijest o domaćoj proizvodnji odnosno proizvodima i dalje je na niskom nivou širom BiH. Studije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu su pokazale da mali dio stanovništva percipira bh. proizvode kao domaće. A tu je računica veoma prosta, jer ostvareni profit i sredstva koje domaće stanovništvo troši kupujući stranu vode, pivo i ostale napitke, ide direktno u druge zemlje gdje će biti iskorišten i za otvaranje novih radnih mjesta", objašnjava Mujanović.

U javnim institucijama u BiH koristi se uvezena voda

Mujanović upozorava kako se u javnim institucijama u BiH koristi uvezena voda dok se, primjerice, u javnim institucijama u Hrvatskoj i Srbiji koristi samo domaća.

"Poznato je i da u BiH djeluju veoma jaki domaći lobiji u okviru kojih pojedinci ostvaruju veliku zaradu, razmišljajući kratkoročno i uskogrudno, te na razne načine omogućavaju značajan uvoz stranih voda, a na štetu domaćih proizvoda. Na primjer, u javnim institucijama u Hrvatskoj ili Srbiji zasigurno nećete naći vodu proizvedenu bilo gdje u BiH, ali zato ćete širom BiH u mnogim organizacijama vidjeti na primjer hrvatske i srbijanske vode. To je još jedan primjer gdje ne razmišljajući štetimo sami sebi i društvu u kojem živimo", istakao je Mujanović.

Na kraju kaže da je i sam zbunjen činjenicom da mnogi bh. građani kupuju uvezenu vodu iako je domaća voda mnogo boljeg kvaliteta. Kako i sam kaže, takvo ponašanje sa naučne strane je teško objasniti.

"Kada postoji razlika u kvaliteti potpuno mi je jasno da svako na tržištu želi i kupuje najbolje za sebe, ali kada su bh. vode bolje od većine konkurentskih, ili su barem jednake, nije nimalo razumno kupovati vodu iz drugih zemalja", na kraju poručuje Mujanović.

Prema podacima UIO, tokom 2013. godine iz BiH je izvezeno raznih vrsta voda u vrijednosti od 8,4 miliona KM, a uvezeno u vrijednosti od 19,5 miliona KM.

Inače, prema podacima Svjetske banke (WB), BiH je zemlja sa najvećim količinama pitke vode po glavi stanovnika u regiji. BiH je sa 9,461 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika prva u regiji i sedma u Evropi, a po vodnim resursima bogatija od mnogih zemalja svijeta uključujući Kinu, Francusku, Njemačku, Japan i Sjedinjene Američke Države (SAD).

U regiji jugoistočne Evrope, odmah poslije BiH je Hrvatska koja ima 8,555 kubnih metara vode po glavi stanovnika. Slijedi Albanija gdje je prema podacima Svjetske banke zabilježeno 8,364 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika. Na samom začelju su Makedonija sa 2,616 kubnih metara i Srbija sa 1,158 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika.
Jah, eto prestanemo kupovati strane vode i rijesen problem nezaposlenosti.
Btw, tih 20 miliona je koliko procentualno :D . Gleda se % procenat u ukupnom ucescu a ne samo $.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#368 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by detroit-mercy »

Država wrote:
gradina wrote:
Shaptach kobilama wrote:BOJKOT stranih prodavnica ,bolje rečeno strane robe ( jer skoro svi domaći lanci su prodati izuzev Binga ) me podsjeća na predratne šupljaže tipa :svi glasali za reformiste ,niko za nacionalne stranke...ili u prevodu dok ih mi dolmimo ne trebaju se brinuti z vlastitu budućnost ..tak'i smo mi , kako i zaslužujemo :izet: :izet:

LIDL kupio BINGO! Provjereno!!!!!!!!!!!!
SF je na drugoj temi...
Moze izgledati kao SF ali cim BINGo okrupni dovoljno, vjerovatno ce se naci na meti nekoga od velikih lanaca :D . Vec toliko puta vidjeno.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#369 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by karanana »

sigurno. zasto bi neko ulazio i pocinjao od temelja kad moze bosnjaku ponuditi love da mnogo generacija moze uzivati.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#370 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by strong69 »

@detroit-mercy,

Nece samo to rijesiti problem nezaposlenosti. Nezaposlenost je globalni problem a ovo je samo jedan dio tog problema. BiH je bogata vodom i ta cinjenica dovoljno ukazuje na problem kupovine stranih voda. 20 miliona KM nije malo za vodu. 1,5 litar vode kosta 0,80 KM.

Ako ne budemo ukazivali na cinjenicu da BiH ima odredene prirodne resurse koji su neiskoristeni onda cemo nastaviti tonuti. Zar nije bolje da tih 20 miliona KM ostane u Oazi, Tesanjskom dijamantu, Ledi, Nevri, Lipi i drugim domacim vodama nego da ode u inostranstvo?

Od necega se mora poceti. Mora se razvijati svijest potrosaca o znacaju kupovine domacih proizvoda. Sta tebi znaci kupovina stranih voda? Plate drzavi 17% PDV i to je to. S druge strane, domaci proizvodac osim PDV placa i direktne poreze i javne prihode u BiH, akcize, vodne naknade i posebne vodne naknade, koncesiju na koristenje izvorista... Time puni budzet BiH u mnogo vecem iznosu nego sto to radi strani proizvodac vode.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#371 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

karanana wrote:sigurno. zasto bi neko ulazio i pocinjao od temelja kad moze bosnjaku ponuditi love da mnogo generacija moze uzivati.
da samo što baš i nema se interes za naše tržište
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#372 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by @mba »

ja se cesto volim i ponoviti, dragi moji ljudi koji zivite u bosni i hercegovini prvovi morate bezuslovno podrzati "kupujmo domace" mi iz dijaspore smo moram reci bez da se neko ljuti veci patrioti nego vi dole, ponekad kad dole zapocnem sa nekim tu temu, gleda u tebe kao da si sa marsa pao "konta sta sada ovaj pametuje matere ti doso iz dijaspore", kupovinom domaceg proizvoda se cuvaju radna mjesta i otvaraju nova sasvim logicno...ja i moji prijatelji koje poznam za vrijeme godisnjih boravaka dole, samo domace ide u korpu +387 i nista drugo, moja KM nece sigurno u komsiluk!!!

i naravno stiti se okolis, stim sto proizvod ne prelazi kilometre da bi stigao do kupca, moj moto IZ BiH ZA BiH!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#373 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by insomnia78 »

detroit-mercy wrote:
strong69 wrote:
Država wrote:Eno u BINGU naše vode koliko hoćeš. Pusti ba Konzum...


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bilo mi usput, jos cujem to na radiju... I eto...

Kupovinom domaće vode BiH bi uštedjela 20 miliona KM godišnje
U Bosnu i Hercegovinu se svaki mjesec uveze na hiljade tona vode iz drugih zemalja zbog čega cijela država i njeni građani direktno gube nekoliko miliona KM.


Ilustracija
Ilustracija

Prema podacima za prošlu godinu, BiH je na uvezenu vodu potrošila skoro 20 miliona KM.

Prema mišljenju stručnjaka, kupovinom domaće umjesto uvezene vode BiH bi svaki mjesec mogla od novca koji ostane u zemlji otvoriti nekoliko stotina radnih mjesta za nezaposlene, kojih u BiH trenutno ima više od 500.000 hiljada.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), u prva dva mjeseca ove godine u BiH je uvezeno raznih vrsta voda u količini od 4.252 tona, ukupne vrijednosti 2,28 miliona KM. Najveći uvoz vode u BiH u tom periodu bio je iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.

Ekonomski analitičar Erol Mujanović u razgovoru za Anadoliju je kazao da BiH nema jedinstven i jasan stav o zaštiti domaće proizvodnje, kao što je to slučaj u drugim zemljama u svijetu, koje znaju kako da promovišu korištenje domaćih proizvoda.

"BiH nema jedinstven niti inteligentan stav ako govorimo o zaštiti domaće proizvodnje, te je tako i u ovoj oblasti. Neko je rekao gdje počinje BiH tu prestaje logika. Tržište je rasparčano, mnogo je donosioca odluka koji žele profitirati i to odlično koriste sve strane kompanije i naravno da se neće ustručavati kada im se tržište samo nudi i kada se svi relevantni domaći akteri ne mogu i ne žele uvezati da budu jači i sposobniji na tržištu”, smatra Mujanović.

Samo rijetki Francuzi kupuju uvezenu vodu

Mujanović navodi primjer Francuske gdje, kako kaže, samo rijetki stanovnici preferiraju uvezenu vodu umjesto domaće.

"Francuska važi za zemlju sa jako kvalitetnom vodom i naravno u supermarketima ćete jedva primjetiti strane vode jer ih malo ima i zato francuske vode zauzimaju najbolju poziciju, uz veliku razliku u cijeni. To su faktori koji utječu da niko ne kupuje stranu vodu. U restoranima i bilo gdje drugo neće vam niko ni ponuditi uvezenu vodu izuzev možda jedne ili dvije koje spadaju u top svjetske brendove, a tu su radi prestiža", ističe Mujanović.

Prema njegovom mišljenju, kupovinom vode iz inostranstva, BiH godišnje "izgubi" na milione KM, kojima bi mogla, s druge strane, otvoriti nova radna mjesta za nezaposlene u svojoj zemlji.

"Uštedjelo bi se mnogo kada bi bh. građani kupovali vodu domaćih kompanija. Ostvarila bi se značajna zarada jer sve te izgubljene milione maraka bismo davali domaćim kompanijama. To bi značilo i nekoliko stotina radnih mjesta više za BiH građane, bolju situaciju za lokalnu zajednicu, veći profit za bh. kompanije i naravno više poreza za državu. Svima bi bilo bolje", ocjenjuje Mujanović.

Voda proizvedena u BiH je kvalitetnija

On tvrdi da je voda proizvedena u BiH, mnogo boljeg kvaliteta od voda koje se uvoze iz drugih zemalja. Naglašava da BiH ima velike rezerve pitke vode koje je potrebno na pametan način upotrijebiti za dugoročan ekonomski napredak cijele zemlje.

"Mislim da voda proizvedena u drugim zemljama nije kvalitetnija od naše. Naprotiv, većina zemalja, čak sa visokim stepenom industrijalizacije, se ne može pohvaliti kvalitetnim vodama kakve ima BiH, uprkos drastično većim i boljim ulaganjima u proizvodnju i flaširanje vode od BiH. O rezervama pitke vode i broju nagrada na međunarodnim takmičenjima da ne govorimo", naglašava ovaj ekonomski stručnjak.

On kaže da građani nisu ni svjesni da novac koji troše na strane proizvode ide u druge zemlje i da BiH od njega nema nikakve koristi.

"Svijest o domaćoj proizvodnji odnosno proizvodima i dalje je na niskom nivou širom BiH. Studije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu su pokazale da mali dio stanovništva percipira bh. proizvode kao domaće. A tu je računica veoma prosta, jer ostvareni profit i sredstva koje domaće stanovništvo troši kupujući stranu vode, pivo i ostale napitke, ide direktno u druge zemlje gdje će biti iskorišten i za otvaranje novih radnih mjesta", objašnjava Mujanović.

U javnim institucijama u BiH koristi se uvezena voda

Mujanović upozorava kako se u javnim institucijama u BiH koristi uvezena voda dok se, primjerice, u javnim institucijama u Hrvatskoj i Srbiji koristi samo domaća.

"Poznato je i da u BiH djeluju veoma jaki domaći lobiji u okviru kojih pojedinci ostvaruju veliku zaradu, razmišljajući kratkoročno i uskogrudno, te na razne načine omogućavaju značajan uvoz stranih voda, a na štetu domaćih proizvoda. Na primjer, u javnim institucijama u Hrvatskoj ili Srbiji zasigurno nećete naći vodu proizvedenu bilo gdje u BiH, ali zato ćete širom BiH u mnogim organizacijama vidjeti na primjer hrvatske i srbijanske vode. To je još jedan primjer gdje ne razmišljajući štetimo sami sebi i društvu u kojem živimo", istakao je Mujanović.

Na kraju kaže da je i sam zbunjen činjenicom da mnogi bh. građani kupuju uvezenu vodu iako je domaća voda mnogo boljeg kvaliteta. Kako i sam kaže, takvo ponašanje sa naučne strane je teško objasniti.

"Kada postoji razlika u kvaliteti potpuno mi je jasno da svako na tržištu želi i kupuje najbolje za sebe, ali kada su bh. vode bolje od većine konkurentskih, ili su barem jednake, nije nimalo razumno kupovati vodu iz drugih zemalja", na kraju poručuje Mujanović.

Prema podacima UIO, tokom 2013. godine iz BiH je izvezeno raznih vrsta voda u vrijednosti od 8,4 miliona KM, a uvezeno u vrijednosti od 19,5 miliona KM.

Inače, prema podacima Svjetske banke (WB), BiH je zemlja sa najvećim količinama pitke vode po glavi stanovnika u regiji. BiH je sa 9,461 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika prva u regiji i sedma u Evropi, a po vodnim resursima bogatija od mnogih zemalja svijeta uključujući Kinu, Francusku, Njemačku, Japan i Sjedinjene Američke Države (SAD).

U regiji jugoistočne Evrope, odmah poslije BiH je Hrvatska koja ima 8,555 kubnih metara vode po glavi stanovnika. Slijedi Albanija gdje je prema podacima Svjetske banke zabilježeno 8,364 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika. Na samom začelju su Makedonija sa 2,616 kubnih metara i Srbija sa 1,158 kubnih metara pitke vode po glavi stanovnika.
Jah, eto prestanemo kupovati strane vode i rijesen problem nezaposlenosti.
Btw, tih 20 miliona je koliko procentualno :D . Gleda se % procenat u ukupnom ucescu a ne samo $.
Al od citave evrope on nadje za primjer Francuze i domacu vodu :D
Baska ce neko pored Eviana, Perriera i Badoita kupovati npr njemacku vodu


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#374 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

Hajdemo mi za početak kupovati samo domaće, bez obzira što nije u kvalitetu...Pa kad im se počne roba kvariti pa vraćati.. Od ovih 0.8 KM ima neko naš neku korist, od ove Jane nema niko niti od Vitalisa ili grčkih kompota...
JBG, neki dan prvi čovjek jedne stranke koji je predizbornu trku vodio EKONOMIJA, EKONOMIJA... sliak se pored kombija punog Jane i soka Vitalisa..... Pa onda ga moraš opomenuti, kakva EKONOMIJA, kupuješ strano...
Primejrom pokaži..
LIDL kupio BINGO pred praznike, tj. prije 1.maja... Vlasnik ide u proizvodnju jaja, prodaja osigurana... provjereno 1000%
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#375 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by StupskaBitanga »

gradina wrote:Hajdemo mi za početak kupovati samo domaće, bez obzira što nije u kvalitetu...Pa kad im se počne roba kvariti pa vraćati.. Od ovih 0.8 KM ima neko naš neku korist, od ove Jane nema niko niti od Vitalisa ili grčkih kompota...
JBG, neki dan prvi čovjek jedne stranke koji je predizbornu trku vodio EKONOMIJA, EKONOMIJA... sliak se pored kombija punog Jane i soka Vitalisa..... Pa onda ga moraš opomenuti, kakva EKONOMIJA, kupuješ strano...
Primejrom pokaži..
LIDL kupio BINGO pred praznike, tj. prije 1.maja... Vlasnik ide u proizvodnju jaja, prodaja osigurana... provjereno 1000%
kako je Lidl mogao kupiti Bingo i hipotetički što vjerovatno nije istina kada im se koncept trgovina apsolutno ne poklapa
Post Reply