Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#26 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by topcam »

ladyblue18 wrote:Kupujem ono sto je kvalitetno, a toga je jako malo.
Kvalitet se izvozi. Proizvodi kod nas od nasih sirovina, a prodaje vani.
Od ovih poznatijih, Prevent, Borac (mislim da jedan dio sirovina dobiju isporuceno)..
..do "Bio drvenih igracaka" (100% bosansko) gdje par kockica krajnjeg kupca kosta 50-100 €.

Meni je drago vidjeti Made in Bosnia na produktu, eh sad koliko su
sposobni i koliko nasi (pa i drzava) zarade od recimo te igracke koja ima stvarno dobru cijenu,
to je vec pitanje.

Ako je to slicno onom prijeratnom: vrijednost bosanskog balvana=pakovanje slovenackih cackalica
onda se moze zaboraviti funkcionalna drzava.

Onda imamo osobu X koja vrsi otkup neke domace sirovine (ovo pisem iz iskustva).

Dolaze predstavnici privredne komore jedne zapadne zemlje i interesuju se
za proizvod.(prvi kontakt) U jednom trenutku osoba X istice promet od 1.000.000 KM u prisustvu
opstinskog tijela, da bi se uz smijeh i dalje u prisustvu "zamjenika/ce" opstinskog
nacelnika konstatovalo da je obrt ipak duplo veci tj. 2.000.000 KM znaci drzava
je vec 100% na gubitku, jer osoba X vec izvozi na trziste druge EU zemlje veci procenat sirovine
koja se moze prodavati kao gotov proizvod ili dalje preradivati.

Osoba x i opstinsko tijelo su se i dalje smjeskali, na svoj neki nacin salili na racun drzave,
dok su predstavnici privredne komore ostali bez rijeci. Da li je poslije doslo do nekog
poslovnog ugovora ne mogu reci, ali moj utisak je bio, "pisi propalo" nedostajalo je tu
ozbiljnog pristupa biznisu.

Ovo sigurno nije iznimka, ovo je pravilo. Iznimka je jedina bila, da je odmah
bilo tako "otvoreno".

Nije ovo iskljucivo bosanski problem daleko od toga, samo kod nas prolazi
skoro pa bez posljedica.
GriFoN
Posts: 366
Joined: 24/08/2006 18:19

#27 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by GriFoN »

kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...
Šta misliš šta je razlog?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#28 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Bodkin »

kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

nema to veze sa drzavom, nece drzava nametnuti gdje ce stajati na vitrinama neke stvari. isto tako je uvoz deregulisan. nece drzava zabranjivati uvoz. maksimalno moze neke standarde kvaliteta uvesti ali to je tanko

problem su domace firme. nesposobni ljudi i nestrucna radna snaga. oni koji znaju kako se vodi firma i koji su naravili jake firme danas uzimaju lopatom i ne treba im drzava da ih stiti. o toe se radi

drugi par rukava je to sto ti kupovinom domaceg placas parazite u adinistraciji,neradnike koji su rak rana ove drzave
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#29 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kako to »

Bodkin wrote:
kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

nema to veze sa drzavom, nece drzava nametnuti gdje ce stajati na vitrinama neke stvari. isto tako je uvoz deregulisan. nece drzava zabranjivati uvoz. maksimalno moze neke standarde kvaliteta uvesti ali to je tanko

problem su domace firme. nesposobni ljudi i nestrucna radna snaga. oni koji znaju kako se vodi firma i koji su naravili jake firme danas uzimaju lopatom i ne treba im drzava da ih stiti. o toe se radi

drugi par rukava je to sto ti kupovinom domaceg placas parazite u adinistraciji,neradnike koji su rak rana ove drzave
Subvencije, poreske olaksice, procedure otvaranja firme itd ...

I ja sam za slobodno trziste, al ako vidis da ti strane kompanije unistise svu domacu privredu, pa zastiti je majku mu jebem ... najlakse je ici od kranapa do granapa i i od kafica do kafica i ganjati ko radi na crno ... sto to nikad ne posalju inspekciju u merkator, u konzum, itd.

Ima ti smisla ta o nesposobnim ljudima ... al ako je neko nesposoban pusti ga da sam propadne pa nek se zamisli. Al nemoj da njegova nesposobnost bude ravnopravna sa onima koji se bore i pokusavaju da proizvedu nesto dobro ... sto drzava takve ne zastiti tako sto ce ih subvencioirati npr?
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#30 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by karanana »

kad bosnjak nauci da drzi do dostignute kvalitete i konsistentnosti, onda cu biti vjeran tom proizvodu. ovako, bosnjina strategija je da kada i lansira kvalitetan proizvod, pohlepa i zelja za brzim profitom, dobrim autom, imanjima i vikendicama na moru, te tu kvalitetu i povjerenje kupaca veoma brzo sroza sa cigancenjem i drasticnim padom kvalitete i vrijednosti ili eventualnom prodajom razvijenog biznisa nekom strancu. primjera je mnogo...jami, as sokovi kakanj, poljorad...
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#31 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Lounge Act »

kako to wrote: ... sto to nikad ne posalju inspekciju u merkator, u konzum, itd. ...

ma kakve inspekcije, dodju oni gdje treba i izadju sa punim kolicima gratis pa onda zaganjuju ove koji imaju male trgovinice i sl. da pokazu kako bar negdje nesto rade
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#32 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Bodkin »

kako to wrote:
Bodkin wrote:
kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

nema to veze sa drzavom, nece drzava nametnuti gdje ce stajati na vitrinama neke stvari. isto tako je uvoz deregulisan. nece drzava zabranjivati uvoz. maksimalno moze neke standarde kvaliteta uvesti ali to je tanko

problem su domace firme. nesposobni ljudi i nestrucna radna snaga. oni koji znaju kako se vodi firma i koji su naravili jake firme danas uzimaju lopatom i ne treba im drzava da ih stiti. o toe se radi

drugi par rukava je to sto ti kupovinom domaceg placas parazite u adinistraciji,neradnike koji su rak rana ove drzave
Subvencije, poreske olaksice, procedure otvaranja firme itd ...

I ja sam za slobodno trziste, al ako vidis da ti strane kompanije unistise svu domacu privredu, pa zastiti je majku mu jebem ... najlakse je ici od kranapa do granapa i i od kafica do kafica i ganjati ko radi na crno ... sto to nikad ne posalju inspekciju u merkator, u konzum, itd.

Ima ti smisla ta o nesposobnim ljudima ... al ako je neko nesposoban pusti ga da sam propadne pa nek se zamisli. Al nemoj da njegova nesposobnost bude ravnopravna sa onima koji se bore i pokusavaju da proizvedu nesto dobro ... sto drzava takve ne zastiti tako sto ce ih subvencioirati npr?
subvencije ne, poreske olaksice zavisi, procedure otvaranja apsolutno

vidi, to o insekcijama je ok. samo treba neko ko ce ici da provjerava i inspektore jer znamo kakvi su

problem je o imidzu kod potrosaca. @karanana je uglavnom objasnio o cemu se radi. radi firma par godina, ima dobru ideju i proizvod i onda sve ode u kurac jer hoce ljudi pare preko noci. ne ide to tako. pogotovo se to odrazava na consumer goods. meni je stari redovno kupovao neke domace marke ali su toliko otisle u neku stvar da je prestao biti lud i presao na nesto drugo
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#33 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by elmirčo »

ma dzaba mi palamudimo ovdje na forumu. sutra opet kad odemo u slovenski merkator, kupicemo hrvatsku vodu, pa cemo na uvozne cigare i domacu produzenu s mlijekom, pa na to cesko ili cije vec pivo. kafa je najjeftinija, i to je za nas. a ovo ostalo samo salji pare iz drzave. ima i u nasem mentalitetu, tacnije seljakluku. sta, ako ja kupim janu nesto sam jebeniji nego ako kupim olimpiju recimo ili neku drugu,Nasu vodu. sa nekog makro aspekta, moje misljenje je da ovo vise ne moze ovako, da se od necega stvari moraju poceti mijenjati. a ako primjenimo " misli globalno djeluj lokalno" i pocnemo od ekonomije recimo, pa pocnemo kupovati nase proizvode, pa kad bude povecana potraznja za njima, poveca se broj radnih sati, broj radnih mjesta, odmah veci porez, sve ide ka gore. ka boljem. al jbg, sve opet zavisi od mikro aspekta, i pojedinca. jer dzaba 10 ljudi koji kupuju domace ako na njih dolazi 5 koji kupuju uvozno.
svi smo mi svjesni da je to kvalitet na margini zadovoljavajuceg / cast izuzecima, a ima ih / ali ako vec kupujem nesto uvozno, zasto ja i dalje moram da pljujem po nasem. mi isto da nismo svjesni gdje zivimo, da je nama standard k'o u svabe. siguno ni njima nisu 20 god poslije rata cvjetale ruze ali to je to sto neko ranije rece, ne moze preko noci. polako promjene i iz korijena.


onda porez. ljudi se plase te rijeci kao da ona ubija. pa od toga drzava i njeni gradjani zive. ali u idealnim uslovima, sad sto se kod nas ne zna ko pije ko placa, to je druga stvar :bih:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by insomnia78 »

elmirčo wrote: a ako primjenimo " misli globalno djeluj lokalno" i pocnemo od ekonomije recimo, pa pocnemo kupovati nase proizvode, pa kad bude povecana potraznja za njima, poveca se broj radnih sati, broj radnih mjesta, odmah veci porez, sve ide ka gore. ka boljem.
Da tacno, poveca se potraznja, poveca se broj radnih sati al kod bosanskog "gazde" ostane isti broj radnika i ista plata samo ove sto vec ima vise tare. A porez da ne spominjemo
s' moje sokoćalo
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#35 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by elmirčo »

insomnia78 wrote:
elmirčo wrote: a ako primjenimo " misli globalno djeluj lokalno" i pocnemo od ekonomije recimo, pa pocnemo kupovati nase proizvode, pa kad bude povecana potraznja za njima, poveca se broj radnih sati, broj radnih mjesta, odmah veci porez, sve ide ka gore. ka boljem.
Da tacno, poveca se potraznja, poveca se broj radnih sati al kod bosanskog "gazde" ostane isti broj radnika i ista plata samo ove sto vec ima vise tare. A porez da ne spominjemo
s' moje sokoćalo
razumijemo se :wink:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#36 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by It_is_a_Leclerc »

Ja bih osobama koje, kraj najmanje sedam domaćih marki vode, kupe Janu ili Knjaz Miloš, zašio jednu za uši, al' onako iskreno i od srca.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#37 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Bodkin »

jebo vodu, nisu pare u vodi. gledajte malo sire od vode
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#38 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Decerto »

ja sam iz zenice,a ne sjecam se kad sam uzeo neko mlijeko,a da nije zenicko,ili slatko ili kiselo...pavlaku naravno zenicku 8-)
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#39 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by elmirčo »

Bodkin wrote:jebo vodu, nisu pare u vodi. gledajte malo sire od vode

voda je jedan od resursa na koji bi mogli zgrnuti pare, al nek to ide susjedima, komsijama :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#40 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by dječak sa šibicama »

Kupujem ono sto volim i sto je kvalitetno, bmk jel domace ili stranjsko. O mom se zelcu radi.
TRŠ
Posts: 211
Joined: 28/08/2012 10:41

#41 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by TRŠ »

Domaci proizvodi su smece,uz par izuzetaka
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#42 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Bodkin »

elmirčo wrote:
Bodkin wrote:jebo vodu, nisu pare u vodi. gledajte malo sire od vode

voda je jedan od resursa na koji bi mogli zgrnuti pare, al nek to ide susjedima, komsijama :D
Jasta :) nije do proizvoda nego do vizije poslovanja kod nasih biznismena. Probaj na razgovoru za posao spomenuti platu, izbace te iz kancelarije :) daj samo preko noci da se pocne voziti napucano auto i ljetovati u dubrovniku. Strategija, razvoj, proizvod. To su nepoznanice
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#43 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Naslovnica »

Bodkin wrote:
elmirčo wrote:
Bodkin wrote:jebo vodu, nisu pare u vodi. gledajte malo sire od vode

voda je jedan od resursa na koji bi mogli zgrnuti pare, al nek to ide susjedima, komsijama :D
Jasta :) nije do proizvoda nego do vizije poslovanja kod nasih biznismena. Probaj na razgovoru za posao spomenuti platu, izbace te iz kancelarije :) daj samo preko noci da se pocne voziti napucano auto i ljetovati u dubrovniku. Strategija, razvoj, proizvod. To su nepoznanice
Upravo tako.
Plate mizerne, radno vrijeme kako se "gazdi" ćefne, praznici - šta je to, inspekcije potkupljene?!?!? Klasično robovlasništvo.
Ali zato gazda vozi najnovijeg modela Mercedesa, BMW, Poršea...stanOVI se kupuju na elitnim lokacijama, itd...
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#44 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by anonimnaosoba »

It_is_a_Leclerc wrote:Ja bih osobama koje, kraj najmanje sedam domaćih marki vode, kupe Janu ili Knjaz Miloš, zašio jednu za uši, al' onako iskreno i od srca.
Decerto wrote:ja sam iz zenice,a ne sjecam se kad sam uzeo neko mlijeko,a da nije zenicko,ili slatko ili kiselo...pavlaku naravno zenicku 8-)
:thumbup: tako i treba, gdje imamo kvalitetne domaće proizvode, kupovati ih, gdje nemamo, izbjegavati ih, al' jok, samo nek' je strano, kvalitet i cijena nisu bitni 8-)
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#45 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by P308 »

It_is_a_Leclerc wrote:Ja bih osobama koje, kraj najmanje sedam domaćih marki vode, kupe Janu ili Knjaz Miloš, zašio jednu za uši, al' onako iskreno i od srca.
Meni nedavno prijateljica rece jer imaju razlicit ukus, kaze jana joj je ok, dok ne moze da podnese ukus Olimpije ili Sarajevske, i ja ostadoh :shock:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#46 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by JThomas »

garant joj je i dedo poslije koševine pio samo janu i evian.

što ne gumo supe viljuškom...
User avatar
Popocatepetl
Posts: 122
Joined: 28/04/2013 23:42

#47 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Popocatepetl »

I onako su plate male, jos ih treba trositi na neki nekvalitet koji je da bi jos gore bilo cesto i skuplji od nekog stranog proizvoda

Za proizvode koji konkurisu cijenom i kvalitetom sam uvijek :thumbup: , ali takvih je nazalost malo
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#48 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kox »

Velika većina domaćih proizvoda ne zaostaje za stranim proizvodima u istom cjenovnom rangu. Obično su strani proizvodi iste kvalitete bar 20% skuplji. Ali je bez veze porediti npr. Milku od 2,5 KM i našu čokoladu koja košta 1 KM.
I ne znam zaista kako bilo ko očekuje povećanje plata ili broja zaposlenih bez podrške domaćoj proizvodnji.
User avatar
Popocatepetl
Posts: 122
Joined: 28/04/2013 23:42

#49 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Popocatepetl »

kox wrote:Velika većina domaćih proizvoda ne zaostaje za stranim proizvodima u istom cjenovnom rangu. Obično su strani proizvodi iste kvalitete bar 20% skuplji. Ali je bez veze porediti npr. Milku od 2,5 KM i našu čokoladu koja košta 1 KM.
I ne znam zaista kako bilo ko očekuje povećanje plata ili broja zaposlenih bez podrške domaćoj proizvodnji.
Mozda je potrebno promjeniti svijest naroda da kupuju vise domace, ali je jos potrebnije promjeniti svijest vlasnika firmi o tome da oni prvo ovise od radnika i od ljudi i o tome da je dugotrajni uspjeh puno bolje od kratkorocne slave.

Sve dok je svijest vlasnika firmi takva da radniku da najmizerniju platu a on za vrlo kratko vrijeme kupi dvije kuce, 3 stana i 2 dobra auta kod takvih i od takvih ne treba nista kupovati.

Ja se slazem da jedan vlasnik treba godisnje duplo vise da zaradi od radnika, pa cak i neka je troduplo, ali problem je u tome sto oni zaradjuju po 50 puta vise a sve na ustrb zna se koga, naravno ja nebi imao nikakvih problema s tim da vlasnici zaradjuju i po hiljadu puta vise ako su uspjeli doci do tog nivoa da i radnicima daju u najmanju ruku neke normalne plate.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#50 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

TRŠ wrote:Domaci proizvodi su smece,uz par izuzetaka

isto važi i za "domaće" ljude, zar ne? :D
Post Reply