Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#1 Kupujmo domaće isplati se

Post by MOSALJOZE »

http://www.kalesijski.com/apel-za-1-maj ... i-godisnje
Apel za 1. maj: Ako bi bh. građani svaki dan (po)trošili samo 1KM na domaći proizvod, BiH bi imala prihod od više milijardi godišnje!
Kada bi oko četiri miliona građana BiH svaki dan samo po jednu KM potrošilo na domaće proizvode, BiH bi imala direktan prihod od četiri miliona KM dnevno i više od milijardu KM godišnje.
Sad mene zanima koliko ste vi za ovu računicu,i koliko zapravo dajete prednost domaćim proizvodima.
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#2 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by mentalist »

država, vlada i ministarstva trebaju da zaštite domaću proizvodnju(ili krajnjeg potrošača, prosuditi sam) zakonom o kvalitetu proizvoda. ja kao krajnji potrošač ću izdvojitisvoju marku za nešto što ja smatram da je vrijedno moje marke. ako država nije spremna da zaštiti mene zašto da ja izdvajam za nekoga ko ima odriješene ruke da nam plasira smeće
ima dobrih domaćih proizvoda koje rado kupujem, ali je većina smeće i nije vrijedna moje pomoći
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#3 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by topcam »

Nisam ni ekonomista ni matematicar, ali racunica ne valja nikako.
Osim ako ne prodaju iskljucivo postanske markice, i tu su se zeznuli jer imaju
tekuce troskove.

Po ovoj racunici ako Mujo proda nesto za 1 KM drzava zaradila, 1 KM.
Gdje je prvo Mujo pa ostali u ovoj prici.

Trenutno drzava BiH nema nista od toga, moze se i po 10 KM dnevno trositi, jedino
politicari i njima bliski (da ne kazem kriminalne struje)imaju nesto od kupovine domaceg.
Ne samo domaceg, bilo cega.
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#4 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kako to »

navalite na domace da obezbijedimo administraciji regrese od milju i po.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

ma ne(eee), navalite na stranjsko....da nemamo (ubrzo) i ovo što (sad) imamo...da svi pcrkamo od gladi... p' da :)
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#6 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kako to »

Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#7 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by agnostic_front »

Ne pada mi na pamet.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#8 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by dustaban »

Ni meni ne ide ova logika - kupuj domace kakvo god da je, nase je!
To mi nekakav "potrosacki sovinizam".

Naravno, savrseno mi je jasno da je svaki litar uvozne mineralne vode, litar domace manje. Ali, jebemumajku, dokle cemo ekonomiju gurati u kategoriju gdje joj nije mjesto - u SEVAP!

Hajmo se fokusirati na KONSTRUKTIVNU KRITIKU domace privreda (kako ja upravo cinim :mrgreen: ) odnosno natjerati domace proizvodjace da budu konkurentni sa ovim sto je doslo izvana. Ja sam u vise navrata i na vise mjesta pominjao ovaj makedonski sir, koji je stvarno izvrstan, ali ga nisam spominjao radi reklame makedoncima vec radi toga sto hocu da ISPROVOCIRAM DOMACE PROIZVODJACE, prvenstveno ovaj Poljorad iz Travnika, da se TRGNU i da shvate da to sto su oni u Travniku uopce nije dovoljno da oni budu ekskluzivni vlasnici travnickog sira i iskljucivi vlasnici tog, jos uvijek veoma poznatog, brenda.

MI, MI , samo MI smo krivci nekonkurentnosti nasih proizvoda. Umjesto iracionalnog rezona kakav se ovdje plasira - kupujte NASE umjesto NJIHOVOG, pametnije bi nam bilo da se okrenemo borbi kako da nase bude BOLJE od njihovog.

Pa da mi njima, u njihovim zemljama, stvorimo problem kakav mi imamo ovdje!
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

:lol: :lol:
ovako, ako ti ne kupiš ono što je Mujo/Ante/Miro napravio/proizveo/požnjeo negdje u Goraždu/Vitezu/Bijeljini več od nekog Paula/Rodrigeza/Jeana vrlo brzo ćeš doći u situaciju da nećešimati ćiime platiti bilo šta... država- to si ti...kupovinom bilo kojeg proizvoda ti plaćaš porez, samim tim i državni aparat na koji aludirraš i na koji si kivan (kao i ja).
No, ako ne želiš sebi i svojoj porodici dobro, ti ćeš nastaviti i dalje kupovati uvozne a ne domaće proizvode....
Ovdje sa "ti" no oslavljavam direktno tebe (da se ne nađeš bespotrebno uvrijeđen), već prosječnog bosanskog potrošaća (u kojeg i sebe ubrajam).

Nažalost, mi smo neobraovani u ekonomsko i političkom smislu- i moje pisanje će sad naići na žestoko protivljenje....

No, ja ne želim da mojem susjedu/komšiji crkne krva- jer tako neće ni moja krepati....
Stoga, kupjem domaće proizvode. Ionako sam ANTI-GLOBAL (ovaj neo-liberalnokaitalistički dio, bar)- pa mi i to pogduje...
Zar nije oximoron piti Češko/dasko/holandsko pivoproizvedeno/punjeno u srbiji/hrvatskoj/rumuniji

mislim, hajd ne mozemo proizvodit automobile/spejsšattle/komjutore - malo smo tržište....al da trošim npr. mliječne porizvode proizvedene 1000 km od kuće mi- nisam baš toliko glup :D

A sad nastavite, ospite paljbu po državi, tj po sebi samim pljujte....
Punk is NOT Dead :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#10 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

Hajvan wrote:ma ne(eee), navalite na stranjsko....da nemamo (ubrzo) i ovo što (sad) imamo...da svi pcrkamo od gladi... p' da :)
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#11 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by agnostic_front »

Hajvan wrote:
kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

:lol: :lol:
ovako, ako ti ne kupiš ono što je Mujo/Ante/Miro napravio/proizveo/požnjeo negdje u Goraždu/Vitezu/Bijeljini več od nekog Paula/Rodrigeza/Jeana vrlo brzo ćeš doći u situaciju da nećešimati ćiime platiti bilo šta... država- to si ti...kupovinom bilo kojeg proizvoda ti plaćaš porez, samim tim i državni aparat na koji aludirraš i na koji si kivan (kao i ja).
No, ako ne želiš sebi i svojoj porodici dobro, ti ćeš nastaviti i dalje kupovati uvozne a ne domaće proizvode....
Ovdje sa "ti" no oslavljavam direktno tebe (da se ne nađeš bespotrebno uvrijeđen), već prosječnog bosanskog potrošaća (u kojeg i sebe ubrajam).

Nažalost, mi smo neobraovani u ekonomsko i političkom smislu- i moje pisanje će sad naići na žestoko protivljenje....

No, ja ne želim da mojem susjedu/komšiji crkne krva- jer tako neće ni moja krepati....
Stoga, kupjem domaće proizvode. Ionako sam ANTI-GLOBAL (ovaj neo-liberalnokaitalistički dio, bar)- pa mi i to pogduje...
Zar nije oximoron piti Češko/dasko/holandsko pivoproizvedeno/punjeno u srbiji/hrvatskoj/rumuniji

mislim, hajd ne mozemo proizvodit automobile/spejsšattle/komjutore - malo smo tržište....al da trošim npr. mliječne porizvode proizvedene 1000 km od kuće mi- nisam baš toliko glup :D

A sad nastavite, ospite paljbu po državi, tj po sebi samim pljujte....
Punk is NOT Dead :D
Kupiću ono od čeg ću dobiti najviše za svoje pare. Prosto ko pasulj.

A ove ostale nebuloze možeš na milion drugih tema da pišeš (ovo anti bla bla)

P.S. http://www.youtube.com/watch?v=WHBuU9yurzE :D
User avatar
Slo Burner
Posts: 5301
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#12 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Slo Burner »

kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...
Zasto nebi uvozili kad ti se svidja strano? Da recimo kupujes te iz coška, onda bi ovaj prodavac skontao da mu dobro idu, pa bi ih stavio na sredinu i automatski narucio jos, na ustrb ovog uvoznog.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

agnostic_front wrote:
Hajvan wrote:
kako to wrote:Ne vidim ni jedan razlog zasto bih kupovao domace. Ako se drzava ne brine za sebe, zasto bih se ja brinuo za nju? Dok god su nasi proizvodi po coskovima vitrina, dok god se uveze 8 puta vise nego sto se proizvede, nema svrhe ...

:lol: :lol:
ovako, ako ti ne kupiš ono što je Mujo/Ante/Miro napravio/proizveo/požnjeo negdje u Goraždu/Vitezu/Bijeljini več od nekog Paula/Rodrigeza/Jeana vrlo brzo ćeš doći u situaciju da nećešimati ćiime platiti bilo šta... država- to si ti...kupovinom bilo kojeg proizvoda ti plaćaš porez, samim tim i državni aparat na koji aludirraš i na koji si kivan (kao i ja).
No, ako ne želiš sebi i svojoj porodici dobro, ti ćeš nastaviti i dalje kupovati uvozne a ne domaće proizvode....
Ovdje sa "ti" no oslavljavam direktno tebe (da se ne nađeš bespotrebno uvrijeđen), već prosječnog bosanskog potrošaća (u kojeg i sebe ubrajam).

Nažalost, mi smo neobraovani u ekonomsko i političkom smislu- i moje pisanje će sad naići na žestoko protivljenje....

No, ja ne želim da mojem susjedu/komšiji crkne krva- jer tako neće ni moja krepati....
Stoga, kupjem domaće proizvode. Ionako sam ANTI-GLOBAL (ovaj neo-liberalnokaitalistički dio, bar)- pa mi i to pogduje...
Zar nije oximoron piti Češko/dasko/holandsko pivoproizvedeno/punjeno u srbiji/hrvatskoj/rumuniji

mislim, hajd ne mozemo proizvodit automobile/spejsšattle/komjutore - malo smo tržište....al da trošim npr. mliječne porizvode proizvedene 1000 km od kuće mi- nisam baš toliko glup :D

A sad nastavite, ospite paljbu po državi, tj po sebi samim pljujte....
Punk is NOT Dead :D
Kupiću ono od čeg ću dobiti najviše za svoje pare. Prosto ko pasulj.

A ove ostale nebuloze možeš na milion drugih tema da pišeš (ovo anti bla bla)

P.S. http://www.youtube.com/watch?v=WHBuU9yurzE :D
dobro, bošnjak :D

kupuj šta god hoš, jebe me se

nego , jel ti meni ovo prijetiš kroz ovu pjsmu...da prijavim moderaciji...nešto--- ja sam sledeći. HAA?!!?! :shock: :D :D
:-D :-D :-D :-D
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#14 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by topcam »

Nije mi poznato da drzava iskljucivo domace proizvode oporezuje.

Drzava uvijek zaraduje,bilo od poreza na domace ili uvozne proizvode.

Drzavni radnici u sluzbi naroda, primaju koverte bilo za domace ili uvozne proizvode.
Ergo, rade na nasu stetu, placeni od nasih para.

Nazalost aparat drzave je davno premasio dimenziju
koja bi bila srazmjerna broju stanovnika.

Da je spomenuti aparat manji i ne busi (sreduje i ureduje, cak i naknadno)
postojece zakone po svojoj potrebi, Bosna bi dahnula, bez da se ista promjeni.

Svakako imamo i kvalitetne proizvode Made in Bosnia, ali ih nema (malo) ko kupiti kod nas.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#15 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by agnostic_front »

Hajvan wrote:dobro, bošnjak :D

kupuj šta god hoš, jebe me se

nego , jel ti meni ovo prijetiš kroz ovu pjsmu...da prijavim moderaciji...nešto--- ja sam sledeći. HAA?!!?! :shock: :D :D
:-D :-D :-D :-D
Ma jok ba, baš fina pjesmica :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#16 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

pravi si hipster :P
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#17 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kako to »

Kad vidim spremnost i odlucnost drzave da zastiti domacu privredu i domace proizvodjace ... onda cu tek da razmislim da li da kupujem domace ... A ta sranja o kolektivnoj svijesti, o tome kako je domace najbolje bla bla, to su price za debile. Dovoljno sam pametan da znam sta je za mene najbolje. A od domacih proizvoda, toga je prilicno malo. I ono sto smo imali (prilicno dobra voda, a duplo vise je uvezemo nego sto proizvedemo, drvo koje u balvanima izvozimo u sloveniju, a onda nam ti isti slovenci prodaju cackalice) drzava je sjebala. Ja da ispravljam krive drine, i da pravim grimase kad probam neki domaci proizvod, zarad drzavnog interesa, NECU!!!
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#18 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by staradis »

Kupujem domace ali samo kvaliteno

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#19 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by VladaFBiH »

kako to wrote:Kad vidim spremnost i odlucnost drzave da zastiti domacu privredu i domace proizvodjace ... onda cu tek da razmislim da li da kupujem domace ... A ta sranja o kolektivnoj svijesti, o tome kako je domace najbolje bla bla, to su price za debile. Dovoljno sam pametan da znam sta je za mene najbolje. A od domacih proizvoda, toga je prilicno malo. I ono sto smo imali (prilicno dobra voda, a duplo vise je uvezemo nego sto proizvedemo, drvo koje u balvanima izvozimo u sloveniju, a onda nam ti isti slovenci prodaju cackalice) drzava je sjebala. Ja da ispravljam krive drine, i da pravim grimase kad probam neki domaci proizvod, zarad drzavnog interesa, NECU!!!
kakvog drzavnog interesa? drzava je svakako i na uvoznom i na domacem proizvodu uzela porez (carina skoro da i nema) - jedini interes je interes proizvodjaca i tebe/građanina BiH (kad kazem tebe/građanina BiH mislim na nesto sto se zove multiplikator sto je osnova ekonomije i tom modelu ces pronaci onaj dio gdje kazem tebe/građanina BiH)...
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#20 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Naslovnica »

Mene interesuje da li se isplati mome džepu ili ne.
Ako su kvalitet i cijena isti - kupujem domaće.
Ako je cijena viša, a kvalitet isti ili niži - kupujem uvozno.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#21 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Lounge Act »

ja svaki dan potrosim najmanje marku na domaci proizvod, ali uglavnom potrosim i puno vise (ako cemo racunati cigarete i moj muz onda na domaci proizvod svaki dan potrosi 3KM) i mislim da nas je dosta takvih. Ja cu i dalje nastaviti kupovati domace jer ne zelim da dajem pare u neku drugu drzavu i stavim i jednu jedinu marku u npr hrvatski dzep kad mogu u bosanski, ali svojim postupkom ja se samo osjecam bolje. nit su nasi proizvodjaci zasticeni, nit nam je drzava u nesto boljem stanju. koliko god para da damo malo je pored onoliko onih spremnih da ih pokradu
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#22 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by ladyblue18 »

Kupujem ono sto je kvalitetno, a toga je jako malo.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#23 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajvan »

Ja što se nakotilo pušikuraca u našem društvu, jadna ti majko
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#24 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by uzgajivac »

MOSALJOZE wrote:http://www.kalesijski.com/apel-za-1-maj ... i-godisnje
Apel za 1. maj: Ako bi bh. građani svaki dan (po)trošili samo 1KM na domaći proizvod, BiH bi imala prihod od više milijardi godišnje!
Kada bi oko četiri miliona građana BiH svaki dan samo po jednu KM potrošilo na domaće proizvode, BiH bi imala direktan prihod od četiri miliona KM dnevno i više od milijardu KM godišnje.
Sad mene zanima koliko ste vi za ovu računicu,i koliko zapravo dajete prednost domaćim proizvodima.
sve je to lijepo ali naivno. evo zasto:

1. akcija "Kupujmo domace" postoji vec nekih desetak godina. akcija je podigla svijest o vaznosti domaceg prozivoda, ali nije rijesila pitanje. u tom periodu su propale mnoge BH firme, jer su uvozne otele trziste.

2. nije zadatak gradjana da rjesavaju privredna pitanja. zasto su glasali na izborima, zasto placaju namete i zasto izabrani predstavnici primaju plate iz budzeta?

3. kako ocekivati od gradjana da kupuju domace kad im trgovci nude uvozno? od jeftinog biskvita iz Turske do jeftinih cipela iz Kine.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#25 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by kox »

I meni nude isti taj turski biskvit i kineske cipele pa ja ipak ako ikako mogu nadjem domaće. I da se razumijemo, najmanje me interesuju Lijanovići, Selimovići, budžeti itd. Ono zbog čega ja preferiram domaće proizvode prvenstveno su radnici koji u tim našim fabrikama rade, farmeri koji im prodaju sirovine itd. Oni hrane svoju djecu platama koje tako zarade.
Post Reply