Kupujete li bh. proizvode?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Kupujete li bh. proizvode?

1. Uvijek kada postoji proizvod koji tražim
30
61%
2. Da, ali ako su jefitiniji
0
No votes
3. Da, ako su kvalitetniji
14
29%
4. Nikad, skupi su i nekvalitetni
5
10%
 
Total votes: 49

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#1 Kupujete li bh. proizvode?

Post by seldzuk »

Nekada me frapira koliko ljudi nemaju pojma o tome koji su bh. proizvodi, a kamoli da znaju utjecaj njihove kupovine na razvoj privrede.
Npr. jedan od najjednostavnijih načina koji je pouzdan u 99% slučajeva je pogledati prva 3 broja barkoda. Ako je to 387, proizvod je naš.
Last edited by seldzuk on 29/06/2007 15:48, edited 1 time in total.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#2

Post by seldzuk »

KKD radi na onoj naljepnici bh. proizvoda ali ne znam dokle su došli. Još uvijek je nema baš na puno proizvoda.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#3 Re: Kupujete li bh. proizvode?

Post by Sarafcina »

seldzuk wrote:Nekada me frapira koliko ljudi nemaju pojma o tome koji su bh. proizvodi, a kamoli da znaju utjecaj njihove kupovine na razvoj privrede.
Npr. jedan od najjednostavnijih naèina koji je pouzdan u 99% sluèajeva je pogledati prva 3 broja barkoda. Ako je to 387, proizvod je na¹.

jel to mislis reci Bira DVD:D?
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#4

Post by Deb's »

dodaj anketu na ovu temu, imat ćemo bar na nivou foruma - više podataka!
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#5

Post by Mislilac »

Ako je razlika u cijeni domaćeg i stranog proizvoda znatna u korist stranog proizvoda, da li onda trebam kupiti domaći proizvod?

Aha.... Da finansiram Hilmu, Mujice i na kraju ini nivoe vlasti....

Većina ljudi se vodi cijenom, pa tek onda kvalitetom, pa na kraju domoljubljem.

A slogani tipa: "kupujmo domaće", u EU nisu dozvoljeni...
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#6 Re: Kupujete li bh. proizvode?

Post by Dirty Harry »

seldzuk wrote:Nekada me frapira koliko ljudi nemaju pojma o tome koji su bh. proizvodi, a kamoli da znaju utjecaj njihove kupovine na razvoj privrede.
Npr. jedan od najjednostavnijih načina koji je pouzdan u 99% slučajeva je pogledati prva 3 broja barkoda. Ako je to 387, proizvod je naš.
Nije baš. Manje je to od 99% ...
The first two or three digits of an EAN-13 barcode identify the country in which the manufacturer's identification code was assigned. They do not necessarily indicate the country in which the goods were manufactured.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#7 Re: Kupujete li bh. proizvode?

Post by seldzuk »

Dirty Harry wrote:
seldzuk wrote:Nekada me frapira koliko ljudi nemaju pojma o tome koji su bh. proizvodi, a kamoli da znaju utjecaj njihove kupovine na razvoj privrede.
Npr. jedan od najjednostavnijih načina koji je pouzdan u 99% slučajeva je pogledati prva 3 broja barkoda. Ako je to 387, proizvod je naš.
Nije baš. Manje je to od 99% ...
The first two or three digits of an EAN-13 barcode identify the country in which the manufacturer's identification code was assigned. They do not necessarily indicate the country in which the goods were manufactured.
Dobro, onda 98%. :-D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

Da ponovim

1. cijena
2. kvalitet
3. ostalo
4. domoljublje
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#9 Re: Kupujete li bh. proizvode?

Post by seldzuk »

Najsmješnija mi je bila situacija iz jedne lokalne prodavnice kada sam tražio deterdžent za suđe domaće proizvode. Žena donijela Saponijin, kaže to je domaći. KOda je još SFRJ.
U Jugi su prodavači u samoposlugama imali završenu trgovačku školu, i ne samo da su znali čiji je proizvod, nego su i znali štošta o tome šta je u njemu.
Sad svako može otvoriti granap i raditi u njemu, kad mu kažeš da nema domaćih proizvoda i zato ne dolaziš kod njega, još bi se i svađao.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#10

Post by SiSaJuMe »

Cuj kupujmo domace.., bolje je da naprave zakon pa da te domace proizvode bolje kontrolisu. U granapu gaziran sok 2litra za 1.00 marku. Sav se slego. Na pitanje sto je takav prodavacica odgovara ., jebo ga ti samo ga promuckas., O domacim mljecnim i mesnatim proizvodima da nepricam.,.
Nazalost toliko imamo para da smo primorani kupovat cak i takve proizvode.,

A domoljubje hahhahaa., to samo moze kod nas ko moto palit. :lol:
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#11

Post by zena21 »

meni se brate ne svidjaju nasi proizvodi :roll: osim drine - jedine :oops: :D
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#12

Post by sekretar »

Uvijek: Brajlović, Ovako, Dita, Vispak, onaj začin ala vegeta iz janje, FDS, Bira, MIG, Sarajmilk...

Za dobar ovih znam i kako proizvode, tako da se i za kvalitet ne brinem.
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#13

Post by Deb's »

SiSaJuMe wrote:Cuj kupujmo domace.., bolje je da naprave zakon pa da te domace proizvode bolje kontrolisu. U granapu gaziran sok 2litra za 1.00 marku. Sav se slego. Na pitanje sto je takav prodavacica odgovara ., jebo ga ti samo ga promuckas., O domacim mljecnim i mesnatim proizvodima da nepricam.,.
Nazalost toliko imamo para da smo primorani kupovat cak i takve proizvode.,

A domoljubje hahhahaa., to samo moze kod nas ko moto palit. :lol:
pa ok , ima tih "lijevih" sokova, ali ima i dobrih (bar po meni) npr Sky Cola, Limun itd.. (od Sarajevskog kiseljaka)!! (Nadam se da nisam pogriješio imena proizvoda i proizvođača :D)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#14

Post by seldzuk »

Mislilac wrote:Ako je razlika u cijeni domaćeg i stranog proizvoda znatna u korist stranog proizvoda, da li onda trebam kupiti domaći proizvod?

Aha.... Da finansiram Hilmu, Mujice i na kraju ini nivoe vlasti....

Većina ljudi se vodi cijenom, pa tek onda kvalitetom, pa na kraju domoljubljem.

A slogani tipa: "kupujmo domaće", u EU nisu dozvoljeni...
Ima u BiH još poneko osim Hilme. A mi ipak još nismo u EU, a sa ovakvom ekonomskom politikom nećemo još zadugo bit.
Formula kupovine domaćih proizvoda glasi ovako:
domaća sirovina+proizvođač u vlasništvu državljan(in)a BiH+domaća radna snaga=sve pare ostaju u BiH
To je glavna, ima i lošijih tuđe firme, naši radnici itd.
Ali dok god se nešto ovdje proizvodi korist imaju i radnici i država preko poreza.
User avatar
striker
Posts: 1253
Joined: 23/03/2007 23:27
Location: atraktivna

#15

Post by striker »

sekretar wrote:Uvijek: Brajlović, Ovako, Dita, Vispak, onaj začin ala vegeta iz janje, FDS, Bira, MIG, Sarajmilk...

Za dobar ovih znam i kako proizvode, tako da se i za kvalitet ne brinem.
Violeta.Imaju odličan tariguz :D
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#16

Post by Borej »

domoljublje sto se mene tice mogu kacit macku o rep......

na prvom mjestu mi je kvalitet....

postoje slucajevi velike razlike u cijenama, ovisno i proizvodu mogu uzet i jeftinji ali to vec zavisi od namjene proizvoda, drzim se one "nemam para da kupujem jeftine stvari"....
ista cijena, slican kvalitet uzimam kvalitet jer stvarno ne znam ko moze uzet losiji kvlaitet za iste pare....dizem drzavu unistavam sebe, u tom slucaju nije do mene nego do drzave, odnosno proizvodjaca....

pusim domace :D drinu jedinu...

e izuzetak su mlijeko i mlijecni proizvodi gdje uglavnom uzmimam domace, mada mi se znalo desit da obidje i tri najblize prodavnice i da ni u jednoj nema domaceg jogurta...

da bi nosio nasu odjecu i obucu stvarno moras biti patriota.... :D :D osim par izuzetaka....
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#17

Post by Papanka »

ha-ha :-? ...trebaju nam ukinuti KM i djeliti BONOVE pa da samo mozemo novac trositi na domace proizvode i za placanje odvratnim smrdljivim monopolistima.
Ja nisam u zadnje dvije godine kupila ni jedan jedini proizvod od "Brajlovica". Zasto? Zato sto oni zive u robovlasnickom drustvu...imaju vlastite robove...i serviraju nam ko zna sta i ko zna kakvo meso.
Imala sam priliku pricati sa dvije djevojke ( u razmaku od pola godina)koje su radile za Brajlovica...tada mi se sve smucilo. Radno vrijeme 10-11 sati dnevno - svaki dan u mjesecu (sto znaci i sub. i ned.) a samo jedan dan u mjesecu je neradni dan...neki su osigurani neki nisu...plata im je 200 KM u novcu i 200 KM u bonovima koje mogu potrositi samo u prodavnicama VF-a...pa jadne cure su ganjale ljude sa velikim korpama...da one njima plate sa bonovima a da ti ljudi njima dadnu novac...

Sarabon? ma dajet ba..crvave cokolade...
milkos sladoled?
a i klas dobro zapaprichio cijene...neki dan sam nasla dlaku u sendvicu od klasa....pa nemogu da vjerujem kako je do toga doslo.... jer bas sam se raspitivala o higijenskim uslovima u pekari i fakat je higijena na nivou...
BTW, klas je pokrenuo kako neku akciju prije par godina za sadnju malina, davao je ljudima besplatno sadnice i sve sto je potrebno za iste...ali da kad dodze do brebe...otkupljivati ce maline 1kg po cijeni od 1,50 KM i tako na taj nacin placati te sadnice koje su dobili. Ugovor je potpisivan na 5 god (koliko se sjecam)...al ljudima su nakon dvije godine propadale sadnice...tako da su sad u dugovima...

Ono...ne bjezim od domacih proizvoda...ali mislim da moraju biti i kvalitetniji i jeftiniji od drugih uvoznih...
navijac-xy
Posts: 52
Joined: 25/03/2007 12:20

#18

Post by navijac-xy »

Slažem se s tobom da moraju biti još kvalitetniji. Opet ima ih i trenutno zaiste ne kvalitetnih, ali i onih dobrih. U suštini kad imate prosječan strani i prosječan naš proizvod, mislim da se tada ne treba dvoumiti, već uzeti naš proizvod. S druge strane zaista je dobar osjećaj kad negdje u Hrvatskoj na moru, možete kupiti neki naš proizvod.

http://helpbhsport.blogger.ba/
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#19

Post by Dirty Harry »

Deb's wrote:
SiSaJuMe wrote:Cuj kupujmo domace.., bolje je da naprave zakon pa da te domace proizvode bolje kontrolisu. U granapu gaziran sok 2litra za 1.00 marku. Sav se slego. Na pitanje sto je takav prodavacica odgovara ., jebo ga ti samo ga promuckas., O domacim mljecnim i mesnatim proizvodima da nepricam.,.
Nazalost toliko imamo para da smo primorani kupovat cak i takve proizvode.,

A domoljubje hahhahaa., to samo moze kod nas ko moto palit. :lol:
pa ok , ima tih "lijevih" sokova, ali ima i dobrih (bar po meni) npr Sky Cola, Limun itd.. (od Sarajevskog kiseljaka)!! (Nadam se da nisam pogriješio imena proizvoda i proizvođača :D)
A čiji je Sarajevski kiseljak? :-?
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#20

Post by sulesavic »

Dirty Harry wrote:A èiji je Sarajevski kiseljak? :-?
Sliènog onog èija je i Coca Cola...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21

Post by Bosanac sa dna kace »

evo ja sam recimo vrlo rado u ime tog nekog patriotizma putovo BHairlinesom, al mi se to vise ogadilo, jer ponasanje onih teta u agenciji u Istanbulu je pojam primitivizma.
bez obzira sto je avion poput leteceg traktora i sto se njime leti duplo vis eneg ostalim avionima do Bosne putovo sam sa tom agenzijon dok vise one dvije vjestice nisu dosle glave.
ko sljivi njih i patriotizam, radim ono sto mi je bolje, tamam i da je od najvecih cetnika samo nek je spacno i ljudski.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

Papanka wrote:raspitivala o higijenskim uslovima u pekari i fakat je higijena na nivou...
BTW, klas je pokrenuo kako neku akciju prije par godina za sadnju malina, davao je ljudima besplatno sadnice i sve sto je potrebno za iste...ali da kad dodze do brebe...otkupljivati ce maline 1kg po cijeni od 1,50 KM i tako na taj nacin placati te sadnice koje su dobili. Ugovor je potpisivan na 5 god (koliko se sjecam)...al ljudima su nakon dvije godine propadale sadnice...tako da su sad u dugovima...
sadnice su porpale zbog nemara i ne znanja ljudi da se brinu o njima.
ne mozes ti njih zasadit i cekat da se same okopaju, natore, pa cak i uberu.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#23

Post by seldzuk »

Borej wrote:domoljublje sto se mene tice mogu kacit macku o rep......

na prvom mjestu mi je kvalitet....

postoje slucajevi velike razlike u cijenama, ovisno i proizvodu mogu uzet i jeftinji ali to vec zavisi od namjene proizvoda, drzim se one "nemam para da kupujem jeftine stvari"....
ista cijena, slican kvalitet uzimam kvalitet jer stvarno ne znam ko moze uzet losiji kvlaitet za iste pare....dizem drzavu unistavam sebe, u tom slucaju nije do mene nego do drzave, odnosno proizvodjaca....

pusim domace :D drinu jedinu...

e izuzetak su mlijeko i mlijecni proizvodi gdje uglavnom uzmimam domace, mada mi se znalo desit da obidje i tri najblize prodavnice i da ni u jednoj nema domaceg jogurta...

da bi nosio nasu odjecu i obucu stvarno moras biti patriota.... :D :D osim par izuzetaka....
Sve si upravu. Ima jako loših proizvoda, distribucija je još gora.
Međutim, na jednom sam mjestu pročitao da su Izraelci izračunali kolike žrtve jedan narod treba da podnese da bi npr. dobio rat i da su to egzaktno prikazali: brojem poginulih, njihovom stručnom spremom, tehničkim sredstvima. Mislim da je naša spremnost na žrtvu još daleko od toga da bismo mogli imati jaku državu. A za ekonomsko jačanje glavna je akumulacija sredstava i povećavanje proizvodnje, gdje patriotizam mora doći do izražaja, inače smo donji, primjeri: Energopetrol, Telekom Srpske itd.
A Papanko(nemoj se uvrijedit, sama si napisala tako), primjer koji si navela je primjer ovčije svijesti prisutne kod nas. Kolektivna tužba tih radnica bila bi možda dovoljna. U Sarajevu je neki direktor škole držao 7 nastavnika na ograničenom ugovoru, radili ko crnci za honorar 9 mjeseci godišnje. Tužili ga i svi dobili posao.
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#24

Post by Papanka »

Upravu si...ne kazem da nije tako...meni se to smuchilo i odlucila sam da ne kupujem njihove proizvode...Bilo bi lijepo kada bi svi tako podrzali jedne druge...ali...neki ljudi jednostavno nisu u poziciji da biraju...mogu se pozaliti nekome, tek tako da olaksa svoju dusu..a da tuzi firmu koja mu je jedina ponudila posao gdje moze "zaraditi" koru hljeba za svoju porodicu...i da se razumijemo...nisu svi obrazovani...i neki jednostavno ne znaju svoja prava...prihvatio je to sto ima i nada se da ce onaj koga zaokruzi na izborima donjet mu bolje plate i bolje uslove za zivot.

btw...za maline....za ove maline znam da nije kriv nemar nego velike padavine...a maline ne vole puno vode...i onda su obolile....
prinzess
Posts: 1
Joined: 05/07/2007 16:46

#25

Post by prinzess »

Meni su od sarajevskog kiseljaka umalo bubrezi otpali, preko 500 mg natrija , uzasssssssssss :D
Post Reply